Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,841 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 377 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σειρά τροφής Orijen

billdanos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη billdanos
. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O billdanos έγραψε στις 18:35, 08-11-08:

Δεν είχα δει ότι η Orijen υπάρχει και για γατάκια! Την Δευτέρα θα ψάξω να τη βρω! Την αντίστοιχη για σκύλους δίνουμε στον Skippy τους τελευταίους μήνες και έχω να πω πως απλά είναι κορυφαία! Το τρίχωμα του σκύλου λάμπει, το βάρος του και η ανάπτυξη τέλεια κλπ κλπ! Η τιμή δεν είναι απαγορευτική (προφανώς και δεν τη συγκρίνω με τις ...χύμα) αν σκευθείτε πως η ποσότητα που βάζετε είναι λιγότερη λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε πρωτεϊνες κλπ!

Για τον σκύλο τις βρίσκω στο pet shop Zoolosophy (Αγίας Σοφίας -δε θυμάμαι νούμερο- στην Νέα Σμύρνη). Θα τους ρωτήσω αν έχουν και για γάτες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Inertia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Inertia
H Inertia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Inertia έγραψε στις 19:28, 08-11-08:

Για Β. Προάστεια αν ενδιαφέρεται κανείς, είδα ότι ο κτηνίατρός μου εμπορεύεται επίσης αυτή την τροφή.

Είναι ο κύριος Σκουρογιάννης στην Άνοιξη, δίπλα στο Αρσάκειο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 17:44, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από billdanos
Δεν είχα δει ότι η Orijen υπάρχει και για γατάκια! Την Δευτέρα θα ψάξω να τη βρω! Την αντίστοιχη για σκύλους δίνουμε στον Skippy τους τελευταίους μήνες και έχω να πω πως απλά είναι κορυφαία! Το τρίχωμα του σκύλου λάμπει, το βάρος του και η ανάπτυξη τέλεια κλπ κλπ! Η τιμή δεν είναι απαγορευτική (προφανώς και δεν τη συγκρίνω με τις ...χύμα) αν σκευθείτε πως η ποσότητα που βάζετε είναι λιγότερη λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε πρωτεϊνες κλπ!

Για τον σκύλο τις βρίσκω στο pet shop Zoolosophy (Αγίας Σοφίας -δε θυμάμαι νούμερο- στην Νέα Σμύρνη). Θα τους ρωτήσω αν έχουν και για γάτες!

αν υπαρχει στη ν.σμυρνη πες μας κιλα και τιμη να ξερουμε!!!!μενω καλλιθεα οποτε ανετα παω!!δεν ηξερα οτι εχει και για γατακια!αν δεν σου κανει κοπο ενημερωσε μας!!!!

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 17:57, 09-11-08:

Ξερει κανενας αν αυτη η τροφη υπαρχει στις κτηνιατρικες αποθηκες???Τελικα ειναι οντως καλη???

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 08:39, 10-11-08:

φερ' ειπείν, μια γατούλα υπερήλικη και με ευαισθησία στους νεφρούς τραφεί με Orijen που έχουν 41% πρωτεΐνη, κινδυνεύει από νεφρική ανεπάρκεια!
Ερευενες εχουν διξει πως και τα υπερηλικα ζωα χρειαζονται υψηλα ποσοστα πρωτεινων.
Μην μπερδευεσε.Αλλο πρωτεινη ΖΩΙΚΗΣ προελευσεως (γιαυτο και 42%) και αλλο απο ΣΙΤΗΡΑ που ειναι αχρηστα στα σαρκοφαγα και τους κανουν κακο.
Επισης καποιοι την κατηγορουν για νεφρικες ανεπαρκιες.Κατι που πιστευω πως δεν ισχυει.Και παλι απο ερευνες,δειξανε πως ζωα που ειχα ΗΔΗ το προβλημα,με την οριτζεν απλα το εκδηλωσαν.

Στην Αμερικη ειναι μια απτις κορυφαιες τροφες και αυτο γιατι δεν περιεχει δημητριακα.
Η σκυλα μου τρωει με ορεξη,λογοτερη ποσοτητα,της αρεσει(τις αλλες τις βαριοταν),και ολα καλα.
Ως τοσο μια γενικη αιματος μετα απο ενα εξαμηνο θα τη κανουμε.
Αν ειχα γατα,οριτζεν θα τη ταιζα.Μην θυμηθω και τα σκανδαλα με τη μελαμινη...

Τη καλημερα μου!!!!!!!

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 12:21, 10-11-08:

Εχω μπερδευτει! Απο τη μια θέλω να την πάρω(αν μπορέσω να τη βρω) αλλα απο την άλλη δεν ξέρω αν η light καλύπτει τις στειρωμένες γάτες.Αν κάποιος ξερει να μου πει!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:28, 10-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ELENIP
δεν ξέρω αν η light καλύπτει τις στειρωμένες γάτες
Απ' όσο ξέρω, αυτό που χρειάζονται οι στειρωμένες γάτες, εκτός από χαμηλά λιπαρά και θερμίδες, είναι χαμηλή περιεκτικότητα σε άλατα ασβεστίου και μαγνησίου, για να μην προκαλούνται προβλήματα στο ουροποιητικό.
Ίσως το καλύτερο θα ήταν να δεις την ακριβή σύσταση της τροφής και να το συζητήσεις με τον κτηνίατρό σου.

Παράθεση

billdanos

Νεοφερμένος

O billdanos έγραψε στις 12:28, 10-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ria23
αν υπαρχει στη ν.σμυρνη πες μας κιλα και τιμη να ξερουμε!!!!μενω καλλιθεα οποτε ανετα παω!!δεν ηξερα οτι εχει και για γατακια!αν δεν σου κανει κοπο ενημερωσε μας!!!!
Λοιπόν μου είπαν πως τις φέρνουν όλες και θα έχουν νέα παραλαβή μέχρι το τέλος αυτής της εβδομάδας!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 14:41, 10-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από billdanos
Λοιπόν μου είπαν πως τις φέρνουν όλες και θα έχουν νέα παραλαβή μέχρι το τέλος αυτής της εβδομάδας!

σε ευχαριστω πολυ!!!!προς το παρον της πηρα την hill's και την αναμοιξα με τη friskies! της αρεσει πολυ

Παράθεση

billdanos

Νεοφερμένος

O billdanos έγραψε στις 14:43, 10-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ria23
σε ευχαριστω πολυ!!!!προς το παρον της πηρα την hill's και την αναμοιξα με τη friskies! της αρεσει πολυ
Και μεις για την ώρα αυτόν τον συνδυασμό της δίνουμε μέχρι να πάρουμε την Orijen.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:01, 10-11-08:

Παιδια τελικα αυτη η τροφη εχει ειδικη για στειρωμενα,γατακια,κτλ;

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 15:09, 10-11-08:

Οχι δεν εχει.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:12, 10-11-08:

Κριμα,εχω ακουσει τοσα και θα ηθελα να τη δοκιμασω...

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H ELENIP έγραψε στις 13:50, 11-11-08:

Kι εγω το ιδιο Δωρα.Αλλα δεν υπαρχει παντου :-(

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 14:03, 11-11-08:

Μου έλαχε ένα σακουλάκι πριν μερικούς μήνες ως δώρο για το γάτο μου..καλές αλλά δεν κάνουν για στειρωμένα, έχουν πολλά λιπαρά. Οι κροκέτες έχουν το σχήμα τριγώνου και σκούρο καφέ χρώμα. Αν τις έβρισκα εδώ, θα έπαιρνα ένα ακόμα σακούλι γιατί άρεσαν στον Ντακίρι...Μόνο στο πετ σοπ της Καλλιθέας υπάρχουν;

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 17:13, 11-11-08:

Στο κέντρο της Αθήνας υπάρχει κάποιο πετ σοπ να πουλάει αυτή την τροφή;;;

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 08:44, 13-11-08:

(αν θεωρειται διαφημηση 1000 συγγνωμη!Σβηστε το!)

ΚΟΜΠΑ ΕΠΕ
ΘΕΣΗ ΧΡΥΣΗ
ΤΥΛΗΣΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Τ.Κ. 71500
Τηλ. 2810831054
Fax 2810831287
mail: compaltd@hotmail.com

Eγω τηλεφωνησα στην εταιρια.
Μιλησα και με τον υπευθυνο ο οποιος ειναι εξυπηρετικοτατος και αφιερωνει χρονο στο να λυσει διαφορες αποριες.
Ρωτησε τον για το κοντινοτερο πετ σοπ που την εχει στη περιοχη σου.
Και ζητησε και 2-3 πετ σοπ σε σχετικα κοντινες περιοχες,ποτε δεν ξερεις...

Καλημερεεεες!

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 22:52, 13-11-08:

Πήρα τηλέφωνο.
Στο κέντρο (Αθήνα) έχει στο Κολωνάκι και στην Πλατεία Αμερικής.
Κολωνάκι: Χάριτος 9
Πλατεία Αμερικής: Σταυροπούλου 41

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 10:12, 14-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από irene_marga
Πήρα τηλέφωνο.
Στο κέντρο (Αθήνα) έχει στο Κολωνάκι και στην Πλατεία Αμερικής.
Κολωνάκι: Χάριτος 9
Πλατεία Αμερικής: Σταυροπούλου 41
Να 'σαι καλά

Παράθεση

Loukia (Αναστασία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loukia
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ακόμη 2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 229 μηνύματα.

H Loukia έγραψε στις 17:54, 25-11-08:

http://www.smh.com.au/news/national/...375062012.html

http://www.abc.net.au/news/stories/2...section=justin

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 18:43, 25-11-08:

Απίστευτο... Κάτι είχα ακούσει, αλλά δε φανταζόμουν ότι ήταν τόσο σοβαρό...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:51, 25-11-08:

Τελικά μάλλον κλασσικά ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τέλειο!
Όπως σε όλα τα πράγματα....

(εκτός και άν πρόκειτε για πόλεμο μεταξύ των εταιρειών, και των συμφαιρόντων ελέγχου της αναπτυσσόμενης αγοράς)

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 17:45, 26-11-08:

Βασικα αποτι διαβασα το προβλημα δεν υπαρχε στην παραγωγη της ξηρας αλλα μολις εφτασε Αυστραλια.Εκει για να μπουν οι εισαγωμενες ζωοτροφες στη χωρα πρεπει να περασουν απο μια διαδικασια με ραδιοκυματα.Γι αυτο κ αναφερει μονο την Αυστραλια.
Σημερα θα ανεβει κ στο site της champion pet foods το τι εγινε κ με την αναλυση στα εργαστηρια οπου σταλθηκαν δειγματα.
Ας ελπιζουμε να μην ειναι σοβαρο.

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 11:07, 27-11-08:

http://www.championpetfoods.com/orij...er_Release.pdf

Παρηγορητικα τα νεα.
Δεν ευθυνεται η champion pet foods για αυτο ,αλλα καποιος νομος στην Αυστραλια.Ο νομος αυτο ''θελει'' οσες ζωοτροφες παρασκευαζονται σε θερμοκρασια κατω των 100C να περνανε απο μια διαδικασια με ραδιοκυματα.Διαβαστε το update στο site τους κ θα λυθουν οι αποριες σας(οι δικες μ τουλαχιστον λυθηκαν...).

Παράθεση

billdanos

Νεοφερμένος

O billdanos έγραψε στις 23:20, 03-12-08:

Επίσης Orijen για σκύλους και γάτες φέρνει και το pet shop της γειτονιάς μας! Ο σκύλος που έχουν δεν έτρωγε τίποτα και τους δώσαμε λίγη απο τη δική μας τροφη και ξετρελάθηκε! Οπότε πλεον αποφάσισαν και φέρνουν τις τροφές αυτές στο κατάστημα (έχουν μόνο πουλάκια και κουνέλια από ζώα).

Είναι στην οδό Πουλοπούλου & Εφεστίων στο Θησείο, κοντά στον ηλεκτρικό!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 09:19, 06-04-09:

Επαναφέρω το θέμα γιατί, θέλοντας να αλλάξω τη διατροφή του Πρέστο σε orijen, μίλησα με τον κτηνίατρο που τις διακινεί. Ο άνθρωπος μου είπε ότι δεν πρέπει η orijen να είναι αποκλειστική διατροφή για στειρωμένες γάτες, καθώς το θεωρεί σίγουρο ότι θα βάλουν κιλά (μιλάμε για 20% λίπος). Μου σύστησε μια δίαιτα εκ περιτροπής με την τροφή που δίνω τώρα σε αναλογία ένα προς πέντε (ένα σακούλι orijen, πέντε προηγούμενη τροφή).
Κρίμα... και ήθελα να τη δοκιμάσω

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 09:45, 06-04-09:

Περίεργο...Έχει όντως πολλά λιπαρά, αλλά υποθέτω μπορείς να του δίνεις λιγότερο (δεν ξέρω, όμως, τι άποψη έχει ο Πρέστο επ' αυτού).

Όπως και να 'χει, η αναλογία 1:5 μου φαίνεται λίγο extreme και ναι, δεν έχει νόημα να την αγοράσεις, αν είναι να το κάνεις έτσι. Μήπως να δοκίμαζες να του τη δώσεις σε συνδυασμό με κονσέρβα αντί με άλλη ξηρά; Δε νομίζω να παχύνει έτσι.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 09:50, 06-04-09:

Ο Πρέστο τρώει κονσέρβα ούτως ή άλλως κάθε μέρα, εκτός από την κροκέτα. Εννοείς να του δίνω αποκλειστικά κονσέρβα, αντί για την κροκέτα που έτρωγε;

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 10:05, 06-04-09:

Ναι,π.χ. μισή μερίδα κονσέρβα για πρωινό και μισή μερίδα orijen το βράδυ. Έτσι θα παίρνει τις απαιτούμενες θερμίδες, αλλά θα γεμίζει το μπολάκι και δεν θα διαμαρτύρεται. (fingers crossed)

Αν σκέφτεσαι να το γυρίσεις στην orijen για περιορίσεις τους υδατάνθρακες, μάλλον δεν έχει νόημα να ανακατεύεις τις κροκέτες. Όμως έχε υπόψη ότι λιγότερα σιτηρά δεν σημαίνει κατ' ανάγκη λιγότεροι υδατάνθρακες: απ' όσο θυμάμαι, η orijen βάζει γλυκοπατάτες και διάφορα άλλα λαχανικά στις κροκέτες της. Δεν έχω πρόχειρη την ανάλυση, αλλά αν όντως έχει λιγότερους υδατάνθρακες και περισσότερο κρέας, αξίζει τον κόπο.

Παράθεση

billdanos

Νεοφερμένος

O billdanos έγραψε στις 10:15, 06-04-09:

Επειδή το ψάχνω το θέμα συνεχώς, να ενημερώσω πως γίνονται προσπάθειες τελευταία από εισαγωγείς και κτηνιάτρους να "μειώσουν" την ποιότητα των orijen τροφών! Αν τηρούνται οι αναλογίες σύμφωνα με την ηλικία και το βάρος του ζώου, δεν υπάρχει περίπτωση να παχύνουν ή οτιδήποτε άλλο! Ίσα ίσα τόσο η Τζίνα (γάτα) όσο και ο Skippy (σκύλος) από τότε που ξεκίνησαν με τις orijen έφτιαξαν απίστευτα "δεμένο" σώμα και τέλειο τρίχωμα!

Άρχισαν να λένε πως στην Αυστραλία πέθαναν δεκάδες γάτες κλπ χωρίς να αναφέρουν πως εκεί όταν περνούσαν τα σύνορα οι τροφές orijen τις ακτινοβολούσαν (λόγω νομοθεσίας για εισαγόμενες τροφές), με αποτέλεσμα να αλλοιώνονται τα συστατικά τους!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:41, 06-04-09:

εγω δινω orijen (κοτοπουλο) στον δικο μου εδω και 4+ μηνες (παραλληλα με κονσερβες). Δοκιμασαμε και την 6 fish αλλα επειδη δεν του αρεσουν τα ψαρια γενικως, δεν του πολυαρεσε. Στο θεμα μας παλι. Καταρχην με αυτη τη τροφη τρωει πολυ λιγοτερο και δεν πειναει. Στειρωμενος δεν ειναι ακομα βεβαια, αλλα δεν παρατηρησα καμια διαφορα στο βαρος του οταν αλλαξα κροκετες.
Η συγκεκριμενη τροφη εχει 75% κρεας, 25% πατατες και λαχανικα, και 0% grains. Η διαφορα στα κακακια του ειναι τεραστια. Οχι μονο βγαζει πιο λιγα, αλλα δεν μυριζουν και πολυ. Απο την 1η μερα που δοκιμασε την orijen κοτοπουλο παρατησε το πιατο με την κονσερβα και αρχισε να τρωει απο το πιατο με τις κροκετες (αμφιβαλλω αν υπαρχει πιο επιλεκτικο γατι στο φαγητο απο τον δικο μου).

Εγω αυτο που κανω στο μεσημεριανο γευμα του ειναι να του ανακατευω κροκετες orijen με λιγο νερο και κονσερβα. Το πρωι και το βραδυ τρωει κονσερβα και το βραδυ (συνηθως μετα τις 11) τρωει μονο κροκετες απο το μπωλακι του οταν πεινασει. Δινω 3/4 της κονσερβας (374g) την ημερα και οι κροκετες μου κρατανε γυρω στους 2 μηνες τα 2.5kg (μη ξεχναμε οτι το γατακι μου ειναι 7.49kg).

Αποψη μου ειναι αν θελεις να τον ταιζεις μονο κροκετες, να αγνοησεις τον κτηνιατρο και να δοκιμασεις να του δινεις μονο orijen για ενα διαστημα καταγραφοντας/επιβλεποντας καθημερινα το βαρος του για να δεις αν παρουσιαζει αλλαγες ή οχι. Ο δικος μου παντως απο τοτε που αλλαξα τροφες (γενικα και κονσερβα και κροκετες) εχει γινει πιο μυωδης. Πιστευω οτι δεν θα παχαινει, αλλα πανω απο ολα πρεπει να ακολουθησεις τις οδηγιες της συσκευασιας γιατι η συγκεκριμενη τροφη ειναι διαφορετικη απο τις αλλες και τρωνε πολυ πιο λιγο. Αλλωστε δεν τρωνε ολες οι γατες το ιδιο, αν δεις οτι παχαινει μπορεις να μειωσεις την ποσοτητα. Αν παιρνει την ενεργεια που χρειαζεται δεν θα πειναει, ακομα και αν τρωει λιγοτερο. Στην αρχη οταν ανακατευα κροκετες με κονσερβα, του εβαζα οσες κροκετες εβαζα με την προηγουμενη τροφη του. Δεν ετρωγε ολο το φαι του και ανησυχουσα. Αλλα τελικα διαπιστωσα οτι απλα χορταινει με μικροτερη ποσοτητα.

Αν θελετε μπορω να βγαλω φωτογραφιες την τροφη και την συσκευασια και γενικα ρωτηστε με οτι θελετε. Θα απαντησω ομως αυριο γιατι σημερα εχω να γραψω μια εργασια και πνιγομαι στο διαβασμα και πρεπει να προλλαβω την προθεσμια που ειναι σε 10 ωρες!

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 11:06, 06-04-09:

Τελικά είναι κατάληλη για στειρωμένα αρσενικά; Για το πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει με τους ουρόλιθους αναρωτιέμαι.
Και επίσης ξέρετε αν είναι κατάληλη για υπερήλικες γάτες; Ακόμα ξέρει κάποιος το μέγεθος της κροκέτας ποιο είναι;
Γιατί η γάτα μου που είναι 17,5 δεν έχει όλα της τα δόντια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μασήσει κροκέτες σε μεγάλο μέγεθος.Τον τελευταίο καιρό έτρωγε ειδικές κροκέτες λόγω κάποιου προβλήματος που είχε και αναγκαζόμουνα να τις κόψω με μαχαιράκι στα τρία για να τις φάει. Τώρα όμως που δε χρειάζεται να συνεχίσει αυτή τη δίαιτα μας είπε η κτηνίατρος ότι μπορεί να ξαναγυρισει στις παλιές. Έτρωγε τις mature 27 royal canin γιατί είναι σχετικά "μαλακές" και μικρό μέγεθος. Θα ηθελα όμως να δοκιμάσω και κάτι άλλο, αν αυτό είναι εφικτό φυσικά και για αυτήν αλλά και για τον στειρωμένο αρσενικό που έχει ένας φίλος μου.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:32, 06-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Τελικά είναι κατάληλη για στειρωμένα αρσενικά; Για το πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει με τους ουρόλιθους αναρωτιέμαι.
Και επίσης ξέρετε αν είναι κατάληλη για υπερήλικες γάτες; Ακόμα ξέρει κάποιος το μέγεθος της κροκέτας ποιο είναι;
Γιατί η γάτα μου που είναι 17,5 δεν έχει όλα της τα δόντια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μασήσει κροκέτες σε μεγάλο μέγεθος.Τον τελευταίο καιρό έτρωγε ειδικές κροκέτες λόγω κάποιου προβλήματος που είχε και αναγκαζόμουνα να τις κόψω με μαχαιράκι στα τρία για να τις φάει. Τώρα όμως που δε χρειάζεται να συνεχίσει αυτή τη δίαιτα μας είπε η κτηνίατρος ότι μπορεί να ξαναγυρισει στις παλιές. Έτρωγε τις mature 27 royal canin γιατί είναι σχετικά "μαλακές" και μικρό μέγεθος. Θα ηθελα όμως να δοκιμάσω και κάτι άλλο, αν αυτό είναι εφικτό φυσικά και για αυτήν αλλά και για τον στειρωμένο αρσενικό που έχει ένας φίλος μου.
για τις οριγιεν δεν ξερω, αλλα αν θες μικρες σε μεγεθος γιατι δεν παιρνεις τις pro plan after care ? ειναι γευστικες με γευση σολωμο, και θεωρειται καλη μαρκα

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 12:47, 06-04-09:

Σε ευχαριστώ Ιβάνα αλλά θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για την orijen.
Αν δεις μιλάω για 2 ζώα σε διαφορετικές ηλικίες και άλλου φύλου και αυτό που θέλω να μάθω είναι κατά πόσο θα ήταν κατάληλη και για τα δύο γιατί έχω δει ότι η orijen δεν έχει τόσες πολλές κατηγορίες όπως οι άλλες εταιρείες πχ. υπερήλικα,στειρωμένα κλπ. Εκεί ουσιαστικά είναι που θα ήθελα κάποια γνώμη από τα μέλη,γιατί άκρη δε βγάζω.
Λογικά η after care δεν κάνει για την υπερήλικη αν λάβω υπόψη μου ότι έχει και senior στη σειρά.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 13:31, 06-04-09:

Το πρόβλημά μου είναι κι εμένα ακριβώς αυτό, ότι δεν υπάρχουν ειδικοί κωδικοί ούτε για παθήσεις, ούτε για στειρωμένα. Η κροκέτα είναι μία, και για γάτες και για γατάκια. Από την άλλη όμως, σκέφτομαι μήπως αυτή η τρομερή εξειδίκευση της royal, ας πούμε, είναι και θέμα μάρκετινγκ. Ελπίζω δηλαδή η orijen να θεωρεί δεδομένο ότι το γατί ως ενήλικο θα είναι στειρωμένο και ότι θα προσαρμόσει τα συστατικά της ανάλογα, χωρίς να χρειαστεί να αναφέρει το "neutered" στη συσκευασία.

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 17:25, 06-04-09:

Q: URINARY HEALTH? Does ORIJEN promote urinary health? A: Yes. Due to the high meat content and low magnesium content, ORIJEN is naturally acidic and helps promote a healthy bladder.
ORIJEN foods have a pH of about 5.5, which is naturally mildly acidic and well suited to the maintenance of healthy bladder function in both cats and dogs.
Aπο το site της Orijen.
Διαβαστε το FAQ.
http://www.orijen.ca/orijen/faq/

(Aυτο δεν ειναι για τα στειρωμενα?)

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 18:29, 06-04-09:

Παιδια please βγαλτε καμια φωτο κ γραψτε κριτικη,αν ειναι τοσο καλη να την ψαξω κ εγω!

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 18:31, 06-04-09:

To τι ειναι καλο κ τι οχι ,ειναι σχετικο...
Εχει να κανει με το τι ταιριαζει στο ζωο σου.
Πρεπει να φτιαξουν κ το δικτυο πωλησεων παντως για τις orijen κ acana.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 18:37, 06-04-09:

Αν εχει τοσο μεγαλη περιεκτικοτητα σε κρεας τοτε καλη θα ειναι λογικα,ειδικα για τα στειρωμενα εφ'οσον ισχυουν αυτα που απαντανε στην σχετικη ερωτηση,σωστα?

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 18:41, 06-04-09:

Mονο αν δοκιμασεις θα μαθεις.
Να σου αναφερω παραδειγμα με σκυλο.
Οσο καλη κ να ειναι η οριτζεν σε μερικα σκυλια δεν ταιριαζει.Εχει ν κανει καθαρα με τον οργανισμο του καθε ζωου.
Στο δικο μου σκυλι ,στο τριτο σακουλι παρατηρησα πολλα κοπρανα,ειχε αδυνατισει εμφανως κ γενικα η εικονα δεν μου αρεσε.
Αλλα ζωα πανε ΤΕΛΕΙΑ ομως.Οποτε...δοκιμαζεις κ βλεπεις τα αποτελεσματα.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 18:48, 06-04-09:

Σωστα.Αν την βρω παντως θα κανω ενα test drive!Yπαρχει περιπτωση να κανει καποιος που την δοκιμασε κριτικη?

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 19:22, 06-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Από την άλλη όμως, σκέφτομαι μήπως αυτή η τρομερή εξειδίκευση της royal, ας πούμε, είναι και θέμα μάρκετινγκ. Ελπίζω δηλαδή η orijen να θεωρεί δεδομένο ότι το γατί ως ενήλικο θα είναι στειρωμένο και ότι θα προσαρμόσει τα συστατικά της ανάλογα,χωρίς να χρειαστεί να αναφέρει το "neutered" στη συσκευασία.
Ειδικά το θέμα του μάρκετινγκ είναι κάτι που με έχει απασχολήσει και μένα (και τα υπόλοιπα, δε λέω). Από την άλλη αυτό που έχω ήδη έχω αναφέρει είναι ότι στις mature 27 έχουν λάβει υπόψη τους να είναι μικρές και να μπορεί ένα υπερήλικο ζώο που είναι πολύ πιθανό να έχει και κάποια προβλήματα με τα δόντια του να μπορεί να τις μασήσει εύκολα. Τώρα όσο αφορά τα συστατικά... είναι κάτι που πραγματικά δε ξέρω (όπως και όλοι μας φαντάζομαι).
Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
Aπο το site της Orijen.
Διαβαστε το FAQ.
http://www.orijen.ca/orijen/faq/

(Aυτο δεν ειναι για τα στειρωμενα?)
Οκ για στειρωμένα μας είπες. Πες κάτι και για τα υπερήλικα. Όπως αν γνωρίζεις κάτι για το μέγεθος της κροκέτας. Έχω ψυχασθενήσει να κόβω κροκέτες στα τρία τώρα που δίνω της δίνω μια της κτηνιατρικής σειράς.
Ακόμα κάτι που μου έκανε εντύπωση στη σειρά της orijen είναι ότι είδα ότι για σκύλους βγάζει senior ενώ για γάτες δεν έχει κάτι τέτοιο. Γιατί; μόνο ο ηλικιωμένος σκύλος έχει διαφορετικές ανάγκες οι γάτες όχι.

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 19:51, 06-04-09:

Από την άλλη όμως, σκέφτομαι μήπως αυτή η τρομερή εξειδίκευση της royal, ας πούμε, είναι και θέμα μάρκετινγκ. Ελπίζω δηλαδή η orijen να θεωρεί δεδομένο ότι το γατί ως ενήλικο θα είναι στειρωμένο και ότι θα προσαρμόσει τα συστατικά της ανάλογα,χωρίς να χρειαστεί να αναφέρει το "neutered" στη συσκευασία.
Οσον αφορα τις eukanuba,hills ,royal canin,pro plan ειναι ξηρες που οι εταιριες εχουν χρονια στο χωρο ,με μεγαλες ομαδες ερευνας. Μπορει να μου φαινεται κουφο εμενα εκεινο με τις ρατσες ,αλλα οσον αφορα τις ξηρες για ζωα με ειδικες αναγκες πιστευω πως κανουν πολυ καλη δουλεια.Μπορει μερικες φορες να το παρακανουν(αλλη για τη στειρωμενη αρσενικη γατα και αλλη για τη στειρωμενη θυληκη...:cool.

Οκ για στειρωμένα μας είπες. Πες κάτι και για τα υπερήλικα. Όπως αν γνωρίζεις κάτι για το μέγεθος της κροκέτας. Έχω ψυχασθενήσει να κόβω κροκέτες στα τρία τώρα που δίνω της δίνω μια της κτηνιατρικής σειράς.
Ακόμα κάτι που μου έκανε εντύπωση στη σειρά της orijen είναι ότι είδα ότι για σκύλους βγάζει senior ενώ για γάτες δεν έχει κάτι τέτοιο. Γιατί; μόνο ο ηλικιωμένος σκύλος έχει διαφορετικές ανάγκες οι γάτες όχι.
Δεν γνωριζω να σου πω την αληθεια.
Οι αλλες εταιριες(οι κλασσικες) εχουν τις senior ξηρες με χαμηλοτερα ποσοστα πρωτεινων και λιπους.Τωρα γιατι η οριτζεν δεν εχει,δεν γνωριζω...
Αν θες στειλε mail στην εταιρια να ρωτησεις.Οταν ειχα στειλει εγω μου απαντησαν αμεσα και ηταν πολυ ευγενικοι και κατατοπιστικοι.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:25, 06-04-09:

Λοιπον...εκανα μερικες φωτογραφιες attach. Οι κροκετες ειναι κοτοπουλο, αν παρετε με τα ψαρια ειναι δισκακια και οχι τριγωνακια και εχουν πιο σκουρο χρωμα. Εγω παντως ακομα και οταν τον στειρωσω σε λιγες μερες θα συνεχισω να του δινω orijen. Το προβλημα δεν ειναι στο ποσο λιπος περιεχει αλλα στο ποσο κινειται και ποσο τρωει. Τα στειρωμενα πρεπει να τρωνε τα 2/3 απο οτι ετρωγαν παλια γιατι μετα την στειρωση ο μεταβολισμος τους πεφτει. Προσωπικα προτιμω να του δινω περισσοτερο λιπος και πρωτεινες παρα υδατανθρακες και φυτικες πρωτεινες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 18-07-12 στις 06:33.
Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 19:27, 07-05-09:

Την βρηκα!!!Ενας πετ σοπας που εχω καλη σχεση-παρα λιγο να δουλευα για αυτον -θα μου φερει το εφτακιλο με κοτοπουλο!!!:up:
Εχει κ με το ψαρι αλλα δεν συμφερει,εχει 30ευρω τα 2,5κιλα.Ελπιζω να τους αρεσει,αν και δεν πολυφοβαμαι,η Μπιζου μονο εμενα δεν προσπαθησε να φαει ακομα!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:24, 07-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nonika
Την βρηκα!!!Ενας πετ σοπας που εχω καλη σχεση-παρα λιγο να δουλευα για αυτον -θα μου φερει το εφτακιλο με κοτοπουλο!!!:up:
Εχει κ με το ψαρι αλλα δεν συμφερει,εχει 30ευρω τα 2,5κιλα.Ελπιζω να τους αρεσει,αν και δεν πολυφοβαμαι,η Μπιζου μονο εμενα δεν προσπαθησε να φαει ακομα!
ο ναρουτο παντως ειχε ξετρελαθει με το κοτοπουλο σε σημειο να του εχω βαλει κονσερβα και να πηγαινει στο διπλανο μπωλ και να τρωει τις κροκετες. Και φυσικα ξερουμε ποσο ιδιοτροπος ειναι με το φαγητο του Παντως ειναι πολυ ακριβες εκει Εγω παιρνω τα 2.5 κιλα κοτοπουλο, γυρω στα 14 ευρω ($20 καναδεζικα), τα 2.5 κιλα ψαρι κοστιζουν γυρω στα 15 ευρω. Συνηθως τρωει 2.5 κιλα σε 2 μηνες επειδη τον ταιζω ανακατεμενες κροκετες με κονσερβα. Παντως ειναι πολυ καλη τροφη, ειμαι σιγουρη πως θα αρεσει στην bijou και στο περσακι και θα δεις και διαφορα στα κακακια τους. Μυριζουν πολυ ωραια και πολλες φορες του δινω και ως treat

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 16:46, 08-05-09:

H Μπιζουδα εχει τα ιδια γουστα με τον Ναρουτο αρα θα της αρεσει
Εδω ειναι πολυ ακριβες οντως,το επτακιλο θα μου βγει γυρω στα 50 ευρω νομιζω,ισως κ παραπανω,πιστευω ομως να αξιζει.Εχει παραπανω λιπος απο τις αλλες τροφες για στειρωμενα αλλα θα βαζω λιγοτερη ποσοτητα -το ελαχιστο οριο για τα κιλα τους-κ θα δω πως θα παει.Περιμενω πως κ πως να την φερουν:up:

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 15:09, 30-05-09:

Λοιποοοον!
Εδω και μια εβδομαδα δινω οριτζεν στη Μπιζου με μερικα κροκετακια χιλλς λαιτ μεσα(10% χιλλς 90% οριτζεν)),για να της ειναι πιο ευκολη η αλλαγη.Εχω να πω οτι την τρωει μανιωδως κι οτι τα κακακια της ειναι πιο σφικτα και δεν μυριζον τοσο οσο πριν.:up:
Προς το παρον μου φαινεται σουπερ,την πηρα 40ευροπουλα για το επτακιλο και θα μου κρατησει αρκετα,της βαζω οσο επιτρεπεται για τα κιλα της.
Οσο για το πως θα παει μακροπροθεσμα εδω θα 'μαστε και θα τα μαθετε

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 14:21, 13-07-09:

Η τριχα της εγινε πιο χοντρη και σκληρη αυτη καλο ειναι;
Ηταν πιο λεπτη αλλα και πιο απαλη πριν αρχισει την οριτζεν.
Επισης δεν βγαζει τριχα οσο πριν,αυτο υποθετω καλο θα ειναι,ετσι;

Παράθεση

lionessking (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lionessking
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλες... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H lionessking έγραψε στις 09:21, 30-07-09:

Εγω δινω στα σκυλακια μου εδω και 10 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Εχει 2 εβδομαδες που δινω και στις γατουλες μου επομενως θα σας πω τις εντυπωσεις μου σε ενα μηνα περιπου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σειρά τροφής Ontario - Από Roulita16248
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-12 στις 13:23.
    • Σειρά τροφής Equilibrio - Από みことftw
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-06-10 στις 20:57.
    • Σειρά τροφής Delicat Plus - Από fnou
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-05-10 στις 19:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους