Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,841 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 332 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 14:43, 12-08-11:

Κορίτσια ο προβληματισμός μου ήταν αποκλειστικα και μόνο για το αν εγώ προσωπικά έχω τις προτεραιότητές μου σωστά και δεν εμπεριείχε καμμία (επι)κριτική για σας.
Αναρρωτήθηκα αν είναι σωστό να χαλάω τόσα λεφτά για τα γατιά μου και να μην μπορώ να δωρίσω ούτε το 1/100 για τα παιδάκια που έχουν ανάγκη.
Θα ήθελα να μπορώ να ξοδεύω τόσα για τα γατιά όσα και για δωρεες στα παιδιά και τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Αν μπορούσα να δίνω εξίσου θα ήμουν ήσυχη συνειδησιακά, αυτό είπα Εφούλα και Μαρία και Victoria. Φυσικά και δίνω σε δωρεές αλλά δεν τα θεωρώ αρκετα και ισορροπημένα.
Παρεμπιμπτόντως Victoria συμφωνώ οτι τα ταίζουμε με τα καλύτερα και ακριβότερα, τα εγκλωβίζουμε σε κλειστά σπίτια κι όμως αναρωτιέμαι αν τελικά τους παρέχουμε την ζωή που τους αξίζει. Κι όσο για τον κτηνίατρο τα λες πολύ καλά...σε συνεχή επικοινωνία.
Ο Τούλης πλέον τρώει αποκλειστικά urinary διότι μόλις την κόψουμε για λίγο αρχίζει τις αιματουρίες και ξεκινάει η απόφραξη...Μέχρι feliway dispenser έχω συνεχώς στην πρίζα για να υπάρχει χαλαρωτική ατμόσφαιρα στο σπίτι και να μην ταράζεται. Ε! Εκεί είναι που αρχίζω και σκέφτομαι οτι έχω γίνει ημίτρελλη και I've got to set my priorities right!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 17:21, 13-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Δεν ημουν μεσα νωριτερα,θα στο εστελνα το k9kapers,εχουν και καλες τιμες.
Δώρα μου εκτός από το k9kapers υπάρχει κάποιο άλλο online petshop με καλές τιμές είτε σε Ελλάδα είτε σε Ευρώπη ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

daeriel (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daeriel
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H daeriel έγραψε στις 08:18, 16-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Τα προϊόντα υδρόλυσης ζωικών πρωτεϊνών είναι πιθανότατα το λεγόμενο animal digest: Το προϊόν το οποίο έχει παραχθεί έπειτα από χημική ή ενζυματική υδρόλυση ζωικού ιστού. Μπορεί να περιλαμβάνει σε απειροελάχιστες ποσότητες: φτερά, τρίχες, κέρατα, οπλές, δόντια (σε περίπτωση που δεν είναι δυνατό να αφαιρεθούν). Ο ζωικός ιστός μπορεί να προέρχεται από ζώα: πεθαμένα, άρρωστα, παράλυτα, σκοτωμένα και από ζώα στα οποία έχει γίνει ευθανασία σε καταφύγια ζώων, όπως επίσης και από κρέατα προερχόμενα από σουπερμάρκετ και εστιατόρια. Αν το όνομα υποδηλώνει συγκεκριμένο είδος ζώου, πχ. Chicken digest, τότε αποτελείται κυρίως από κοτόπουλο.
Για τα Animal protein hydrolysates διάβασα αυτό http://www.accessdata.fda.gov/script...cfm?fr=573.200 όχι ότι λέει και πολλά πράγματα όμως.

Πραγματικά δεν απορώ καθόλου που έκαναν εμετούς. Βάζω ότι θέλεις στοίχημα ότι αυτό που έπαθε ο αρσενικός σου είναι από την κακής ποιότητας τροφή. Ειδικά το καλαμποκί ενοχοποιείται για πολλά. Άσε τι σου είπε η κτηνίατρος και κρίνε τις τροφές με δικά σου κριτήρια - διάβαζε τα συστατικά. Οι περισσότεροι δυστυχώς είναι άσχετοι με θέματα διατροφής και προωθούν τις τροφές που πουλάνε στο ιατρείο τους. Ο δικός μου έκανε εμετούς σχεδόν καθημερινά όταν του έδινα κακές τροφές. Όταν άρχισα να του δίνω διαφορετικές τροφές, χωρίς grains άρχισε σιγα σιγα να βελτιώνεται. Επίσης τον πείραζε η ξηρά τροφή. Με τις κονσέρβες ήταν καλύτερα. Τώρα έχουν κοπεί οι εμετοί μαχαίρι. Το ίδιο και οι τριχόμπαλες (καθημερινές ήταν και αυτές).
Εμετό έκανε ο μικρός πολύ εύκολα, πριν τη Flatazor τους έδινα της Tonus kitten (νομίζω γεύση ψάρι) όπου και πάλι τα έβγαζε. Όταν λοιπόν πήγαμε κτηνίατρο για να κάνουμε εξετάσεις αίματος, του έκανε και υπέρηχο και μου είπε οτι γενικά έχει ευαισθησία στο στομάχι. Ήδη είχα διαπιστώσει δυσανεξία στη λακτόζη κι ενώ τρελαινόταν για γάλα, δυστυχώς δεν μπορούσα να του δίνω. Δεν μου πρότεινε κάποια συγκεκριμένη μάρκα, απλά είπε ότι λόγω της ευαισθησίας του θα έπρεπε να προσανατολιστώ σε τροφές sensible ή sensitive. Ελπίζω η Acana να κάνει για στειρωμένα με ευαισθησία στο στομάχι

Μη τους βράζεις μόνο κρέας αλλά και όργανα, νεφρά συκώτι, καρδιές (το συκώτι με μέτρο, όχι μεγάλες ποσότητες, ούτε συχνά). Αν έχεις σκοπό να πετάς τον ζωμό τότε είναι καλύτερα να τα ψήνεις για να μη χάνεται η ταυρίνη. Επείδη με τα μαγειρεμένα κρέατα δεν θα παίρνουν αρκετό ασβέστιο, μπορείς να παίρνεις τσόφλι αυγού, να το κάνεις σκόνη και να το προσθέτεις στο κρέας (1/4 κουταλάκι του γλυκού ανά γεύμα - δεν είμαι σίγουρη για την αναλογία, αλλά καλύτερα λίγο παραπάνω παρά καθόλου). Δίνε τους και αυγό αν θέλεις, είναι πολυ καλό. Εγώ δίνω τον κρόκο ωμό, το ασπράδι δεν κάνει ωμό. Μπορείς να το βράζεις ολόκληρο το αυγό και να το κόβεις κομματάκια.).
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά όργανα ούτε εγώ τρώω οπότε μάλλον θα ατυχήσουνε τα μικρά. Το ζωμό συνήθως τους τον βάζω μαζί με το κρέας (αν και μέχρι τώρα μόνο κοτόπουλο έχουνε φάει από τα χεράκια μου) ή πάνω στο ρύζι (όταν είχαν κάνει διάρροια). Για το αυγό δεν είχα ιδέα, θα το δοκιμάσω όμως!

αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι τότε ζούσαν καλύτερα επειδή έτρωγαν και σπιτικό φαγητό και δεν ζούσαν για χρόοοονια τρώγοντας αποκλειστικά ξηρά τροφή. Μπορεί να είμαι λάθος, μπορεί και όχι, αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι η ξηρά τροφή και έπειτα οι τροφές του εμπορίου και η παχυσαρκία είναι υπεύθυνες για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν σήμερα τα ζωάκια μας. Είχα μια γάτα η οποία σπάνια τρεφόταν με ξηρά τροφή και σπάνια με τροφή του εμπορίου γενικότερα. Έτρωγε αποφάγια, ωμά κρέατα, κυνηγούσε πουλιά, ποντίκια, έντομα ακόμα και φίδια. Έζησε 15 χρόνια. Ούτε μια φορά δεν αρρώστησε. Εμβόλια δεν είχε κάνει. Αποπαρασίτωση για ενδοπαράσιτα της είχαμε κάνει μόνο μια φορά. Ποτέ δεν την είδα να είναι πεσμένη, λερωμένη με κόπρανα λόγω διάρροιας ή να έχει ανορεξία. Εμετό δεν την είδα να κάνει ούτε μια φορά. Στον κτηνίατρο δεν θυμάμαι να την είχαμε πάει ποτέ. Σε αντίθεση, ο δικός μου έχει πάει στον κτηνίατρο πάνω από 15 φορές στα πρώτα του 3 χρόνια. Υποτίθεται ότι ένα ζωο που ζει μέσα δεν κινδυνεύει από ατυχήματα, θηρευτές, μολύνσεις και μεταδοτικές ασθένειες. Το λογικό δεν είναι να χρειάζονται κτηνίατρο σπανιότερα; Συμβαίνει όμως το αντίθετο
Εδώ δεν ξέρουμε καλά-καλά τι περιέχουν οι ανθρώπινες τροφές που καταναλώνουμε, πόσο μάλλον οι τροφές των ζώων. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο πιο επεξεργασμένη η τροφή, τόσο χειρότερα. Νομίζω ότι είχα πέσει κι εγώ στην παγίδα ότι "μόνο οι ειδικές τροφές (κονσέρβα/ξηρά) κάνουν καλό στο ζώο" αλλά τελικά μου φαίνεται είναι μύθος... Επίσης η γάτα που περιγράφεις έζησε πιο κοντά στη φύση της, το οποίο θεωρώ ότι είναι εξίσου σημαντικό, δυστυχώς όμως εμείς που μένουμε στο κλεινόν άστυ δεν μπορούμε να το προσφέρουμε αυτό στα ζωάκια μας .

Μίκυ αυτό που λες είναι κάτι που με έχει προβληματίσει κι εμένα, και πιστεύω τους περισσότερους από εμάς, αλλά κάθε φορά που σκέφτομαι όλους αυτούς που θα ήθελα να βοηθήσω και δεν μπορώ, καταλήγω να τρελαίνομαι. Κι εγώ έχω αναρωτηθεί αν είναι σωστό που έχω κλεισμένα τα γατιά σε ένα διαμέρισμα, που τα έχω στειρώσει ενάντια στη φύση τους αλλά παρηγοριέμαι σκεφτόμενη ότι αν δεν τα είχαμε μαζέψει από τον δρόμο, ίσως να μην είχαν επιβιώσει...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ*Betoven
H Ηρώ*Betoven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 11:51, 03-11-11:

Εγώ δίνω κροκέτες για περσικά γατάκια της royal canin και που και που κανένα φακέλακι για γατάκια της royal kanin. Σαν μεζεδακι καμιά φορά λίιιγοοοο ζαμπον. Κάνω καλά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

broocklin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη broocklin
H broocklin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H broocklin έγραψε στις 02:50, 06-11-11:

Οι γατες δεν εχουν ανεπτυγμενο το ενστυκτο να πινουν νερο..το νερο τους το περνουν μεσω της διατροφης τους αυτη αλλωστε ειναι η φυση τους,ειναι καθαρα κρεατοφαγα ζωα σε αντιθεση με τους σκυλους..Οταν διατρεφονται με ξηρα τροφη τους προκαλειτε χρονια αφυδατωση ασχετα αν εμεις βλεπουμε οτι πινουν νερο..Περα απο αυτο η ξηρα τροφη ειναι πλουσια σε υδατάνθρακες φυτικης προελευσης που καμια σχεση και θεση δεν εχουν στις διατροφικες αναγκες της γατας....Παραθετω το ακολουθο link
Ειναι κατι που θα πρεπει να διαβασουμε ολοι οσοι εχουμε επιλεξει αυτα τα υπεροχα ζωα για κατοικιδια..
http://www.catinfo.org/#My_Cat_is_Do...ne_on_Dry_Food

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-11-11 στις 23:21. Αιτία: split απο αλλο θεμα.
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:09, 06-11-11:

broocklin προσκυνώ Επιτέλους ένα άτομο που πιστεύει ότι η ξηρά τροφή δεν είναι καλή!!! Εννοείται πως συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου. Όλες οι τροφές σε ξηρά μορφή επιβαρύνουν την υγεία τους. Οι περισσότερες δυστυχώς περιέχουν σε μεγάλες ποσότητες ρύζι, καλαμπόκι και σιτάρι. Ενοχλούμαστε όταν ακούμε να ταΐζουν τις αγελάδες κρεατάλευρα, αλλά δεν μας πειράζει που τρέφεται η γάτα μας με ρύζι και καλαμπόκι.

Παράθεση

broocklin

Νεοφερμένος

H broocklin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H broocklin έγραψε στις 12:20, 06-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
broocklin προσκυνώ Επιτέλους ένα άτομο που πιστεύει ότι η ξηρά τροφή δεν είναι καλή!!! Εννοείται πως συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου. Όλες οι τροφές σε ξηρά μορφή επιβαρύνουν την υγεία τους. Οι περισσότερες δυστυχώς περιέχουν σε μεγάλες ποσότητες ρύζι, καλαμπόκι και σιτάρι. Ενοχλούμαστε όταν ακούμε να ταΐζουν τις αγελάδες κρεατάλευρα, αλλά δεν μας πειράζει που τρέφεται η γάτα μας με ρύζι και καλαμπόκι.
Και εγω χαιρομαι Victoria ..επιτελους πρεπει να αρχισουμε να αντιλαμβανομαστε ..Οι καλυτεροι πελατες των κτηνιατρων ειναι οι γατες με τα προβληματα που αντιμετωπιζουν ιδικα με την διατροφη τους ,εδω μιλαμε για χρονιες παθησεις ..Ειναι δυνατον να εχουν πετρα στα δοντια οι γατες ???Ειναι εξωφρενικο... απο τη φυση της η γατα αν χασει τα δοντια της που αυτο σε φυσιολογικες συνθηκες ειναι σπανιοτατο δεν θα μπορεσει να κυνηγισει την τροφη της οποτε θα πεθανει..Και ακουω σωριδων για πετρα στα δοντακια τους απο τον 1το χρονο φανταστειτε τι γινεται με τα νεφρα τους και την αρτηριακη τους πιεση ..Αυτο υσχυει για ολες τις φυλες .Η πιο φτηνη κονσερβα ειναι 100 φορες καλυτερη απο την πιο ακρηβη ξηρη τροφη.Το ιδανικοτερο κατα την αποψη μου ειναι να κανουμε συνδιασμο μπορουμε να δινουμε κονσερβα + φαγητο που φτιαχνουμε εμεις π.χ κοτοπουλο υπαρχει συνταγη στο link που εχω παραθεσει παραπανω.Στο κατω κατω μας ενδιαφερει τα ζωα μας οχι απλα να επιβιωνουν αλλα να ειναι ευτυχισμενα υγειεστατα γεματα ενεργια και ζωντανια παρα πολλα χρονια..Καταλαβαινω οτι η ξηρη τροφη ειναι ευκολια ,αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι την συνηστουν οι κτηνιατροι σαν αποκληστικη διατροφη χωρις να γνωριζουν το 90% απο αυτους τις πραγματικες διατροφικες αναγκες της γατας..εδω προκειτε δυστυχως για βιομηχανια αφου οι μεγαλες πολυεθνικες που εχουν εξαπλωθει σε αυτον τον τομεα στηριζουν και σπονσοραρουν τα συνεδρια και οτι εχει να κανει γυρω απο την επιστιμη της κτηνιατρικηςΟποτε τους εθιζουν και τους ιδιους..Ποτε κτηνιατρος δεν θα πει οτι η γατα μας επαθε νεφρικη ανεπαρκεια η αποφραξη του ουροποιητικου η χρονια αφυδατωση λογο της διατροφης που μας εχει συστησει ο ιδιος..

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 12:28, 06-11-11:

Μπορει να εχετε δικιο σε αρκετα σημεια, αλλα δε νομιζω πως θα επρεπε να βαζουμε ολες τις τροφες στο ιδιο τσουβαλι.
Επισης επειδη μπηκα στο κοπο να διαβασω το αρθρο, ενω εχει αρκετα σωστα σημεια, δεν ειναι επιστημονικο.
Επισης στο αρθρο κι οπως μολις ανεφερες κι εσυ πιο πανω ο συγγραφεας υποστηριζει παρα πολυ τις κονσερβες, με την δικαιολογια οτι η "μητερα φυση" δεν θα ηθελε να τρωνε οι γατες μας ξηρα τροφη. Ε ουτε κονσερβα θα ηθελε να τρωνε, ουτε μαγειρευτο φαγητο.
Θα ηθελε να τρωνε θηραματα, αυτο να το δεχτω. Επισης Brooklin αυτο που μπορει να προκαλεσει η ξηρα τροφη στα δοντια τις γατας, μπορει να το προκαλεσει στο πολλαπλασιο η κονσερβα Προσωπικα δεν πιστευω οτι η κροκετα ειναι η αλυτερη διατροφη και φυσικα εχει να κανει και με τη δικη μας ευκολια, αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι η κονσερβα + το μαγειρεμενο φαγητο καλυπτουν τις αναγκες της γατας (χωρις συμπληρωματα). Και οσο για το οτι η χειροτερη κονσερβα ειναι 100 φορες καλυτερη απο μια ξηρα τροφη, φανταζομαι το λες για την περιεκτικοτητα σε ζωικη πρωτεινη, αλλα με την ιδια λογικη ποιος ξερει και τι αλλα σκ@τ@ βαζουν μεσα?

Παράθεση

broocklin

Νεοφερμένος

H broocklin έγραψε στις 13:14, 06-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από nikolll
Μπορει να εχετε δικιο σε αρκετα σημεια, αλλα δε νομιζω πως θα επρεπε να βαζουμε ολες τις τροφες στο ιδιο τσουβαλι.
Επισης επειδη μπηκα στο κοπο να διαβασω το αρθρο, ενω εχει αρκετα σωστα σημεια, δεν ειναι επιστημονικο.
Επισης στο αρθρο κι οπως μολις ανεφερες κι εσυ πιο πανω ο συγγραφεας υποστηριζει παρα πολυ τις κονσερβες, με την δικαιολογια οτι η "μητερα φυση" δεν θα ηθελε να τρωνε οι γατες μας ξηρα τροφη. Ε ουτε κονσερβα θα ηθελε να τρωνε, ουτε μαγειρευτο φαγητο.
Θα ηθελε να τρωνε θηραματα, αυτο να το δεχτω. Επισης Brooklin αυτο που μπορει να προκαλεσει η ξηρα τροφη στα δοντια τις γατας, μπορει να το προκαλεσει στο πολλαπλασιο η κονσερβα Προσωπικα δεν πιστευω οτι η κροκετα ειναι η αλυτερη διατροφη και φυσικα εχει να κανει και με τη δικη μας ευκολια, αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι η κονσερβα + το μαγειρεμενο φαγητο καλυπτουν τις αναγκες της γατας (χωρις συμπληρωματα). Και οσο για το οτι η χειροτερη κονσερβα ειναι 100 φορες καλυτερη απο μια ξηρα τροφη, φανταζομαι το λες για την περιεκτικοτητα σε ζωικη πρωτεινη, αλλα με την ιδια λογικη ποιος ξερει και τι αλλα σκ@τ@ βαζουν μεσα?
Καλημερα nikolll ..θεωρω το συγκεκρημενο αρθρο επιστημονικοτατο ειναι site καταρχην και οχι αρθρο ..Ο συγγραφεας και οι υπολιποι που συμμετεχουν αν προσεξες ειναι κτηνιατρος με ιδικοτητα στα αιλουροειδη και στις κατοικιδιες γατες..Δεν υποστηριζει μεσα με κανενα τροπο την κονσερβα η το μαγειρευτο φαγητο ουτε και εγω ..ειπα φαγητο που φτιαχνουμε εμεις οχι φαγητο που μαγειρευουμε..Ο συγγραφεας υποστηριζει απλα οτι αν δεν θελουμε να ασχολειθουμε ειναι καλυτερα να καταναλωνουν οι κατοικιδιες γατες κονσερβα παρα ξηρη τροφη..Απο την αλλη αν προσεξες το φαγητο που φταχνει ειναι ΩΜΟ δεν ειναι μαγειρεμενο αποτελειτε απο ωμο αλεσμενο κρεας και εντοσθια ,αυγα και καποιες προσ8ετες βιταμινες και αμινοξεα που πλησιαζουν παρα πολυ στη φυσιολογικη διατροφη της γατας δεν υπαρχει υχνος απο φυτικα προσθετα...Εχουμε στην οικογενεια 4 γατες περσιας οι 3 ειναι show class συμμετεχουν σε εκθεσεις.. η διτροφη τους ιδικα στον μεγαλο που ειναι 15 χρονων ειναι αποκληστικα ωμη τροφη που φταχνει η μητερα μου και πλησιαζει αρκετα με τη συνταγη του αρθρου..Τη διατροφη αυτου του τυπου συνιστουν και οι συλογοι γατας ανα τον κοσμο αλλα ετσι ταιζουν τα ζωα τους και παρα πολλοι εκτροφεις για υτο το λογο ονομαζουν οτιδηποτε αλλο commercial feeding...Δεν υποστηριζω τιποτα και κανεναν ..αυτο που υποστηριζω ειναι ο σεβασμος και η αγαπη μου για τα ζωα ιδικα τις γατες που ελαχιστα εχουν διαφοροποιηθει απο τη φυση τους εννοω οργανικα.. σε συγκριση με το σκυλο ας πουμε .

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:28, 06-11-11:

Αντιστοιχα αρθρα καταδικαζουν την κονσερβα.Το site δεν μου λεει τιποτα ουτε η αποψη ενος μονο γιατρου.Σημασια εχει η πλειοψηφια και κυριως οι ερευνες,απο επιστημονες εννοειται.
Ναι..σιγουρα δεν θεωρω την ξηρη τροφη ιδανικη διατροφη,ουτε την κονσερβα.Εγω αποφασισα να τους δινω σε καθημερινη βαση και απο τα δυο.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 13:38, 06-11-11:

Brooklin νομιζα οτι μιλας για μαγειρευτο φαγητο, ομως εσυ ελεγες για ωμη διατροφη με κονσερβα ως συμπληρωμα, συγνωμη δεν το καταλαβα.
Πιθανοτατα να ειναι οντως η καλυτερη διατροφη για τις γατες. Οσο για το οτι η προληψη ειναι η καλυτερη λυση για την υγεια των ζωων μας δεν το συζητω Εμεις διαβαζουμε, αξιολογουμε και κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε. Να χαιρεσαι τ αγατονια σου, βαλε μας και καμια φωτογραφια να τα χαρουμε κι εμεις

Παράθεση

broocklin

Νεοφερμένος

H broocklin έγραψε στις 13:50, 06-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Αντιστοιχα αρθρα καταδικαζουν την κονσερβα.Το site δεν μου λεει τιποτα ουτε η αποψη ενος μονο γιατρου.Σημασια εχει η πλειοψηφια και κυριως οι ερευνες,απο επιστημονες εννοειται.
Ναι..σιγουρα δεν θεωρω την ξηρη τροφη ιδανικη διατροφη,ουτε την κονσερβα.Εγω αποφασισα να τους δινω σε καθημερινη βαση και απο τα δυο.
Για μενα προσωπικα η πλειοψηφεια των εταιριων που παρασκευαζουν γατοτροφες που ειναι 2-3 πολυεθνικες δεν μου λεει τιποτα ..Διοτι βλεπουν καθαρα την κατοικιδια γατα ως εμπορικο προιον τους...Οι γιατροι δεν ασχολουνται με την διατροφη δυστυχως..οποτε δεν μπορουμε να εχουμε καθαρη εικονα ..τουλαχιστον στην χωρα μας..Το τι θα κανει ο καθενας μας ειναι μια καθαρα δικη του επιλογη.Απλα δεν ειναι κακο να ξερουμε και μια διαφορετικη αποψη .Ποσα χρονια υπαρχουν οι εμποροποιημενες γατοτροφες ,σκυλοτροφες κτλ και ποσα χρονια τα ιδια τα ζωα και οι φυλες τους???Αυτο και μονο μου λεει παρα πολλα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:54, 06-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από broocklin
Για μενα προσωπικα η πλειοψηφεια των εταιριων που παρασκευαζουν γατοτροφες που ειναι 2-3 πολυεθνικες δεν μου λεει τιποτα ..Διοτι βλεπουν καθαρα την κατοικιδια γατα ως εμπορικο προιον τους...Οι γιατροι δεν ασχολουνται με την διατροφη δυστυχως..οποτε δεν μπορουμε να εχουμε καθαρη εικονα ..τουλαχιστον στην χωρα μας..Το τι θα κανει ο καθενας μας ειναι μια καθαρα δικη του επιλογη.Απλα δεν ειναι κακο να ξερουμε και μια διαφορετικη αποψη .Ποσα χρονια υπαρχουν οι εμποροποιημενες γατοτροφες ,σκυλοτροφες κτλ και ποσα χρονια τα ιδια τα ζωα και οι φυλες τους???Αυτο και μονο μου λεει παρα πολλα...
Δεν εννοουσα σε καμιαπεριπτωση την πλειοψηφια των εταιριων.Ουτε καν τους λαμβανω υποψην μου.Εννοουσα την πλειοψηφια των επιστημονων και των ερευνων.
Εχεις απολυτο δικιο για το οτι δεν ειναι πολλα τα χρονια που τρεφονται με ξηρη τροφη.Επισης και βεβαια ειναι καλοδεχουμενες ολες οι αποψεις.Και εν μερη την συμμεριζομαι την δικια σου,γιααυτο κια εχω αποφασισει να μην ταιζω αποκλειστικα τις γατες μου με ξηρη τροφη.

Παράθεση

broocklin

Νεοφερμένος

H broocklin έγραψε στις 14:24, 06-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Δεν εννοουσα σε καμιαπεριπτωση την πλειοψηφια των εταιριων.Ουτε καν τους λαμβανω υποψην μου.Εννοουσα την πλειοψηφια των επιστημονων και των ερευνων.
Εχεις απολυτο δικιο για το οτι δεν ειναι πολλα τα χρονια που τρεφονται με ξηρη τροφη.Επισης και βεβαια ειναι καλοδεχουμενες ολες οι αποψεις.Και εν μερη την συμμεριζομαι την δικια σου,γιααυτο κια εχω αποφασισει να μην ταιζω αποκλειστικα τις γατες μου με ξηρη τροφη.
Δυστυχως φιλη μου...Οι επιστημονες που εννοεις και οι ερευνητες στο συγκεκριμενο τομεα απασχολουνται αποκλειστικα στις εταιριες αυτες ,τουλαχιστον για την ωρα ..εκει ειναι το κερδος Οποτε δεν περιμενω να ακουσω συντομα κατι διαφορετικο απο αυτους...
Ξερω π.χ οτι το καπνισμα βλαπτει ειναι επιλογη μου αν 8α καπνιζω η οχι..Η γατα μου δεν εχει επιλογη ..θα φαει αυτο που θα της βαλω στο μπολ ...πολλες φορες πισματικα αφου βλεπω οτι αρνητε εγω θα συνεχιζω να της το σερβιρω μεχρι να το δεχτει τελικα ...Δεν ειναι αδικο αυτο???

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:00, 06-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από broocklin
Δυστυχως φιλη μου...Οι επιστημονες που εννοεις και οι ερευνητες στο συγκεκριμενο τομεα απασχολουνται αποκλειστικα στις εταιριες αυτες ,τουλαχιστον για την ωρα ..εκει ειναι το κερδος Οποτε δεν περιμενω να ακουσω συντομα κατι διαφορετικο απο αυτους...
Ξερω π.χ οτι το καπνισμα βλαπτει ειναι επιλογη μου αν 8α καπνιζω η οχι..Η γατα μου δεν εχει επιλογη ..θα φαει αυτο που θα της βαλω στο μπολ ...πολλες φορες πισματικα αφου βλεπω οτι αρνητε εγω θα συνεχιζω να της το σερβιρω μεχρι να το δεχτει τελικα ...Δεν ειναι αδικο αυτο???
Συμφωνω απολυτα.Οποτε τα ματια μας ανοιχτα,ενημερωνομαστε...,κοιταμε τα συστατικα των τροφων,κια βαζουμε κατω την λογικη μας.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:42, 06-11-11:

Δείτε αυτά:
http://www.vet.ohio-state.edu/assets...ostutler05.pdf
http://www.sciencedirect.com/science...98612X03000986
http://avmajournals.avma.org/doi/abs...rnalCode=javma
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...jsfa.3247/full
http://jn.nutrition.org/content/128/12/2798S.full
http://avmajournals.avma.org/doi/abs...urnalCode=ajvr
http://jn.nutrition.org/content/134/8/2068S.short
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...284.x/abstract

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 18:49, 10-11-11:

Λοιποοοοοον αφου διαβασα ολο το θεμα εχω τις εξης αποριες:
αναφερθηκε οτι οι γατες μπορουν να φανε μαγειρεμενα τα κοκκαλα απο γαυρο, μαριδα και σαρδελα, αληθευει?
Δηλαδη μπορω να δινω τετοια ψαρακια αχνιστα ή ψητα?
Οι γατες μου τρωνε 2 γευματα την ημερα (ξηρα τροφη) δηλαδη 14 την εβδομαδα, εαν αλλαξω καποια απο αυτα με μαγειρεμενο κρεας χρειαζονται και συμπληρωματα?
Αν δινω 2 γευματα πχ μαγειρευτο, φανταζομαι πως οχι, αλλα αν αντικαταστησω τα μισα?
(Σκεφτομουν για κοτοπουλο ψητο-με το συκωτι του κτλ ή τα ψαρακια που ανεφερα πιο πανω)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:05, 10-11-11:

Οχι συκωτι στη γατα.Τουλαχιστον σε μονιμη βαση.Ειναι πολυ επικυνδινο.
Δες εδω καποιες οδηγιες απο γιατρους.Βασικα απαγορευει τα κοκκαλα τα μαγειρευτα.Ουτε εγω θα το διακινδυνευα.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 19:14, 10-11-11:

Εφη εχω διαβασει εξονυχιστικα ολα τα αρθρα στο mycat Το συκωτι το ανεφερα γιατι σκεφτομουν να ψηνω ή να βραζω ολοκληρο το κοτοπουλο και μετα να το χωριζω σε μεριδες, οπως καταλαβαινεις μιλαμε για παρα πολυ μικρη ποσοτητα. Για τα κοκκαλα το γνωριζω, και απο μεγαλυτερο ψαρι παραλιγο να την πατησω, γιαυτο μου εκανε εντυπωση που αναφερθηκε αυτο για τα μικρα ψαρακια. Απλα ψαχνω τροπους να βελτιωσω τη διατροφη τους στα πλαισια που μπορω, και σκεφτομουν να σταματησω τις κονσερβες και να ετοιμαζω εγω ενα συμπληρωμα φαγητου.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:23, 10-11-11:

Παντως αν αντικαταστησεις ενα γευμα με μαγειρευτο φαγητο κια τα αλλα ειναι ξηρη τροφη..δεν νομιζω να χρειαζονται συμπληρωματα.Για το μισο ομως δεν ξερω...οποτε ας απαντησουν αυτοι που τα ξερουν καλυτερα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:13, 10-11-11:

Εγώ θα έδινα συμπληρωματα ακόμα και αν το 1 γεύμα από τα 3 ημερησίως ήταν μαγειρευτό (εφόσον τρέφεται έτσι σε καθημερινή βάση). Μαγειρεμένα κόκκαλα/αγκάθια δεν θα έδινα με τίποτα. Ένα από τα πιο σημαντικά συμπληρώματα πιστεύω πως είναι το ασβέστιο. Εγώ πάντως θα πρόσθετα ασβέστιο σε κάθε γεύμα του (είτε μαγειρευτό είτε ωμό) και θα έδινα αρκετά συχνά καρδιές ή/και μύδια για ταυρίνη. Η ποσότητα συκωτιού πρέπει να είναι 50γρ ανά κιλό κρέατος.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 22:33, 10-11-11:

Δηλαδη εαν κανω το κολπο που διαβασα με το τσοφλι του αυγου θα ειμαι καλυμενη για το ασβεστιο? Τα μυδια αν και πολυ ευκολο να τα βρουμε τα φοβαμαι λιγο να σου πω την αληθεια. Λιγο λαδι σολωμου λεω να ξαναρχισω να τους προσθετω που που που στην τροφη τους και θα ψαξω ποιες αλλες τροφες εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε ταυρινη

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:59, 10-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από nikolll
Δηλαδη εαν κανω το κολπο που διαβασα με το τσοφλι του αυγου θα ειμαι καλυμενη για το ασβεστιο? Τα μυδια αν και πολυ ευκολο να τα βρουμε τα φοβαμαι λιγο να σου πω την αληθεια. Λιγο λαδι σολωμου λεω να ξαναρχισω να τους προσθετω που που που στην τροφη τους και θα ψαξω ποιες αλλες τροφες εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε ταυρινη
Ναι, θα είσαι καλύμενη. Δεν είναι απαραίτητο να τους δίνεις μύδια σύχνα. Μπορείς να τους δίνεις μια στις τόσες. Αν δεν θέλεις, δίνε τους καρδιές, κυρίως από μοσχάρι Μπορείς να τους δίνεις βραστό σολωμό και άλλα ψαράκια 1-2 φορές την εβδομάδα και να παραλείψεις το λάδι σολωμού. Εγώ έτσι κάνω... δίνω 1 φορά την εβδομάδα σολωμό

Παράθεση

Coolcat (Nina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Coolcat
H Nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 18:48, 28-12-11:

Η γατούλα μου είναι 6 μηνών στειρωμένη και πάρα πολύ επιλεκτική στο φαγητό της! Πριν την στείρωση έτρωγε Whiskas για γατάκια μόνο με κοτόπουλο! Τώρα θέλω να της αλλάξω την τροφή για στειρωμένες. Μου έδωσε ο κτηνίατρος ένα δείγμα από μια τροφή για στειρωμένες γάτες αλλά δεν της άρεσε καθόλου! Τώρα τις δίνω αυτή που έτρωγε πριν αλλά φοβάμαι πως επειδή είναι πολύ δυναμωτική με πολλές προτεΐνες θα την παχύνει πολύ!! Δεν θέλω να την κάνω παχύσαρκη!! Εσείς τι δίνετε στα γατάκια σας? Τους αρέσει?

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 16:31, 04-01-12:

Γεια σας, επειδή πρόσφατα η γατούλα μου που είναι 5 μηνών τα έκανε(τσισάκια) πάνω της άρχισα να ψάχνω για το τι μπορεί να φταίει... Η κτηνίατρος μου είπε να μην ανησυχήσω απλώς να την παρακολουθώ, αλλά από το πολύ ψάξιμο αγχώθηκα (σύνδρομο FUS, διαβήτης).. Της δίνω μόνο ξηρά τροφή. Το μπολάκι της είναι πάντα γεμάτο καθώς αυτό μου συνέστησε η κτηνίατρος. Διαβάζοντας μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο σχετικά με την καλή διατροφή! Θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει μία σχετικά οικονομική διατροφή για να μην πάθει τίποτα η μικρή τουλάχιστον όσο περνάει από το χέρι μου?? Κάθε μέρα της δίνω σαν λιχουδιά βούτυρο becel καθώς την εκπαιδεύω λίγο για να κάνω και την χάρη της μαμάς, Μέχρι τώρα δεν την έχει πειράξει το becel αλλά οι κονσέρβες της προκαλούν διάρροια!!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 17:20, 04-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasopent
Γεια σας, επειδή πρόσφατα η γατούλα μου που είναι 5 μηνών τα έκανε(τσισάκια) πάνω της άρχισα να ψάχνω για το τι μπορεί να φταίει... Η κτηνίατρος μου είπε να μην ανησυχήσω απλώς να την παρακολουθώ, αλλά από το πολύ ψάξιμο αγχώθηκα (σύνδρομο FUS, διαβήτης).. Της δίνω μόνο ξηρά τροφή. Το μπολάκι της είναι πάντα γεμάτο καθώς αυτό μου συνέστησε η κτηνίατρος. Διαβάζοντας μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο σχετικά με την καλή διατροφή! Θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει μία σχετικά οικονομική διατροφή για να μην πάθει τίποτα η μικρή τουλάχιστον όσο περνάει από το χέρι μου?? Κάθε μέρα της δίνω σαν λιχουδιά βούτυρο becel καθώς την εκπαιδεύω λίγο για να κάνω και την χάρη της μαμάς, Μέχρι τώρα δεν την έχει πειράξει το becel αλλά οι κονσέρβες της προκαλούν διάρροια!!
Σας ευχαριστώ πολύ!
Για μενα προσωπικα η σωστη διατροφη ειναι ως εξής..
Σαν βασικη τροφη μια καλής ποιοτητα κροκετα και σαν συμπληρωμα, αναλογα ποσο αντεχεις οικονομικα, ειτε λίγη καλή κονσέρβα καθημερινά είτε 3-4 φορές την εβδομαδα! Επισης αν εχεις το χρόνο και θες μπορείς να αντικαταστησεις την κονσερβα με βραστο κοτοπουλο ή ψάρι! Θα σου βγει και πιο οικονομικά!

Το γεγονός οτι κανει διαρροια με την κονσερβα ίσως οφείλεται στο οτι δεν ειναι καλής ποιότητα είτε απλά δεν ταιριάζει η συγκεκριμένη στι δικό σου γατάκι!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:37, 04-01-12:

Το becel εγω δεν θα το εδινα με τιποτα.Καταρχην δεν ειναι κανονικο βουτυρο,αλλα μαργαρινη για μειωση χοληστερινης..και υπαρχει το ενδεχομενο να μην κανει για γατες,λογω καποιων συστικων.Μην υποκυπτεις ποτε στα χατιρια αλλονων,οσον αφορα την υγεια της γατας σου.Και οι γατες δεν εκπ/ονται σαν τα σκυλια.Αν θες οπωσδηποτε να της δινεις κατι για επιβραβευση,.δινε της μια λιχουδια ..αλλα ΓΙΑ ΓΑΤΕΣ ομως.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:30, 05-01-12:

becel δεν θα το συνηστούσα ούτε για τους ανθρώπους. Δεν υπάρχει χειρότερη τροφή από την μαργαρίνη. Αν θέλεις να της δίνεις λιχουδιά, δίνε της κρέας, βούτυρο (με μέτρο γιατί δεν κάνει να καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες), τυρί, ψάρι, και ότι άλλο της αρέσει που μαγειρεύετε και δεν περιέχει κρεμμύδι, σταφίδες και άλλες τοξικές για γάτες ουσίες. Οι κονσέρβες είναι καλύτερες από την ξηρά, αλλά αφούν προκαλούν διάρροια, απέφυγε τες, ή δώσε της καλύτερης ποιότητας κονσέρβες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 01:01, 05-01-12:

Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι το becel είναι η μόνη μη γατοτροφή που δεν την πειράζει... Δεν μαλακώνουν καθόλου τα κακάκια της και για αυτό δεν προβληματίστηκα μέχρι τώρα. Δεν ήξερα τη διαφορά του από τα άλλα βούτυρα.. Θέλω να της δίνω κονσέρβα και θα προσπαθήσω να της βρω κάποια που δεν θα την ενοχλεί. Είναι πρόβλημα το γεγονός ότι είναι λιγότερο από 1 κιλό?? Εγώ το μπολ της της το έχω πάντα γεμάτο!!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:14, 05-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasopent
Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι το becel είναι η μόνη μη γατοτροφή που δεν την πειράζει... Δεν μαλακώνουν καθόλου τα κακάκια της και για αυτό δεν προβληματίστηκα μέχρι τώρα. Δεν ήξερα τη διαφορά του από τα άλλα βούτυρα.. Θέλω να της δίνω κονσέρβα και θα προσπαθήσω να της βρω κάποια που δεν θα την ενοχλεί. Είναι πρόβλημα το γεγονός ότι είναι λιγότερο από 1 κιλό?? Εγώ το μπολ της της το έχω πάντα γεμάτο!!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
εμένα μου φαίνεται αρκετά αδύνατη για την ηλικία της Θα έπρεπε να ήταν το λιγότερο 2 κιλά, αν όχι 3! Τι ξηρά τροφή της δίνεις; Μήπως το γεγονός ότι δεν παίρνει βάρος οφείλεται στα μαλακά κόπρανα; Μήπως έχει δυσανεξία στις τροφές; Ο κτηνίατρος τι λέει για όλα αυτά;

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 01:22, 05-01-12:

Καλησπερα, υπαρχουν μικροκαμωμενες γατουλες, αλλα η αληθεια ειναι οτι κι εμενα μου ακουγεται πολυ λιγο αυτο το κατω απο ενα κιλο
Θα σε συμβουλευα κι εγω να κανεις μια εκτεταμενη συζητηση με τον/την κτηνιατρο και εαν χρειστει καποιες εξετασεις.

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 11:26, 05-01-12:

Τώρα είμαι για Χριστούγεννα στην μαμά μου και της έχει πάρει μια χύμα τροφή... Έχει σκληρά κακάκια και πηγαίνει τουαλέτα 2 φορές την μέρα. Στην πόλη μου πηγαίνει πολύ πιο συχνά και δεν είναι ιδιαίτερα σκληρά και το χρώμα τους δεν είναι τόσο καφέ. Αλλά ούτε αυτό με είχε υποψιάσει καθώς η κτηνίατρος την οποία επισκεπτόμαστε συνέχεια φαίνεται να μην την ανησυχεί για το βάρος της.. Είναι Αγκύρας η ράτσα της που είναι γενικά μικρόσωμες..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:33, 05-01-12:

Εφοσον τωρα τρωει ξηρα τροφη,και τα κακακια της ειναι σκληρα,μαλλον την πειραζει η κονσερβα.Οποτε καλο θα ηταν να τηνν αποφευγει.Ομως θα σε συμβουλευα να σταματησεις την χυμα τροφη...δεν ειναι και οτι καλυτερο..και γενικα τροφες των σουπερμαρκετ και χυμα,δεν ειναι περιεκτιοκες τροφες,περιεχουν πολλα σιτηρα και χημικα βελτιωτικα γευσεις.Κινησου σε πιο κτηνιατρικες τροφες,και το χρειαζεται για να δυναμωσει..γιατι οντως ειναι παρα πολυ λιγα τα κιλα της.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 11:34, 05-01-12:

Eπίσης μπορείς να της πάρεις κάποια δυναμωτική τροφή!

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 11:58, 05-01-12:

Σας ευχαριστώ πολύ.. Θα προσπαθήσω να βρω κάτι αρκετά καλό. Θα παίρνω σε δείγματα για να δω τι την πειράζει γιατί από ότι έχω καταλάβει το πεπτικό της δεν σηκώνει και πολλά. Ελπίζω να καταφέρω να την τροφαντέψω

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 19:24, 06-01-12:

Kαλησπέρα και από εμένα. Orijen τροφές δεν κατάφερα να βρω στην πόλη που ζω. Μου πρότειναν τις Blue..19 ευρό τα 2 κιλά... Καθότι πλέον δύσκολα τα βγάζω πέρα, μου φαίνεται πολύ ακριβή...Εκτός από κοτοπουλάκι βραστό και σολωμό βραστό (οικονομική συσκευασία lidl..) έχετε να μου προτείνετε κάποια οικονομική αλλά καλή ξηρά τροφή???

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:32, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από hionati
Kαλησπέρα και από εμένα. Orijen τροφές δεν κατάφερα να βρω στην πόλη που ζω. Μου πρότειναν τις Blue..19 ευρό τα 2 κιλά... Καθότι πλέον δύσκολα τα βγάζω πέρα, μου φαίνεται πολύ ακριβή...Εκτός από κοτοπουλάκι βραστό και σολωμό βραστό (οικονομική συσκευασία lidl..) έχετε να μου προτείνετε κάποια οικονομική αλλά καλή ξηρά τροφή???
Ελπίζω το βραστό κοτόπουλο και ο σολωμός να μην έχουν αντικαταστήσει την κύρια τροφή του γατιού, γιατί μακροπρόθεσμα θα του δημιουργήσουν πρόβλημα (δεν περιέχουν ασβέστιο σε ικανοποιητική ποσότητα, λείπουν βιταμίνες, κτλ) Αν τα βγάζεις δύσκολα, δοκίμασε να μαγειρεύεις εσύ και να συμπληρώνεις την τροφή με βιταμίνες, ασβέστιο, ταυρίνη, κτλ. Λογικά θα σου βγεί πιο φθηνή η τροφή έτσι Λογικά ο κτηνίατρός σου, θα μπορέσει να σου δώσει συνταγή αν του το ζητήσεις

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hionati έγραψε στις 22:43, 06-01-12:

O κτηνίατρός μου προτείνει hill's κροκέτες και κάποιες κονσέρβες μάρκα δεν θυμάμαι..Τελευταία της δίνω κροκέτες και από το Super και της αρέσει πολύ το ζελέ τόνος Whiska's. Δεν ξέρω όμως τι είναι καλύτερο...Να τονίσω πως είναι λιχούδα..5 μηνών και 3+ κιλά.

Παράθεση

grizoulaa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη grizoulaa
H grizoulaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (μια που την λατρευω οσο τιποτα αλλο!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H grizoulaa έγραψε στις 18:59, 21-01-12:

Ρε παιδια δεν βγαζω ακρη Αλλου διαβαζω οτι η ωμοφαγια απαγορευεται και αλλου οτι ειναι η καλυτερη διατροφη Τι πρεπει τελικα να τρωει μια γατα ? Μηπως λιγο απο ολα ?

Παράθεση

Lazp11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lazp11
H Lazp11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Lazp11 έγραψε στις 20:13, 21-01-12:

Νομίζω ότι είναι και θέμα γάτας. Εμένα κανένα από τα δύο δεν τρώει orijen ή acana και όταν τα πίεσα (αναμιγνύοντας σιγά σιγά στην τροφή που έτρωγαν μέχρι την αλλαγή) ανέπτυξαν δερματική αλλεργία. Μετά μας έδωσε ο κτηνίατρος την Pro Plan την υποαλλεργική και τα δύο έκαναν εμετούς και διάρροιες. Τώρα είναι υποχρεωτικά σε i/d για γαστρεντερικά και τελικώς η μόνη τροφή που δεν τα πείραζε και ήταν με τη γούνα λαμπερή και ζωηρά ήταν η Royal που οι πολλοί τη θάβουν. Εγώ όμως ξέρω ότι τα γατιά μου ήταν μια χαρά και με τις υποαλλεργικές, οργανικές και ό,τι άλλο τρέχω στο γιατρό εδώ και δύο μήνες.

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hionati έγραψε στις 23:21, 21-01-12:

Εμένα το γατί μου τις τρώει όλες...Κονσέρβες, κροκέτες και ασφαλώς βραστό κοτοπουλάκι και μοσχαράκι. Από κονσέρβα τρελαίνεται για τα φακελλάκια whiskas..από κροκέτες..όλες τις φάινονται ίδιες μάλλον..γι'αυτό και δεν προτιμά καμία ιδιαίτερα..Βγήκε φαγανή, σαν τη μαμά της!!!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 04:49, 22-01-12:

Hionati, εάν θέλεις την γνώμη μου πάντως προσπάθησε να της δώσεις κάποια κονσέρβα της Applaws αντί για το φακελάκι της Whiskas.
Ίσως της αρέσει κι η προσωπική μου άποψη είναι πως η Applaws είναι σαφώς πολύ καλύτερης ποιότητας.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:46, 22-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από grizoulaa
Ρε παιδια δεν βγαζω ακρη Αλλου διαβαζω οτι η ωμοφαγια απαγορευεται και αλλου οτι ειναι η καλυτερη διατροφη Τι πρεπει τελικα να τρωει μια γατα ? Μηπως λιγο απο ολα ?
O δικός μου πάντως μια χαρά τα πάει με την ωμή. Του δίνω ενίοτε και ψητό/βραστό/τηγανητό κρέας ή ψάρι και άλλες λιχουδιές. Το λίγο από όλα μου φαίνεται λογικό πάντως. Ακόμα και όταν ακολουθεί η γάτα μια ωμή διατροφή, δεν πρέπει να τρώει μόνο ένα είδος κρέατος, πχ μόνο κοτόπουλο. Πρέπει να τρώει και άλλα κρέατα, όπως μοσχάρι, πάπια, γαλοπούλα, άλλα μικρά πτηνά, κουνέλι, ψάρι, κ.α.

Αρχική Δημοσίευση από Lazp11
Νομίζω ότι είναι και θέμα γάτας. Εμένα κανένα από τα δύο δεν τρώει orijen ή acana και όταν τα πίεσα (αναμιγνύοντας σιγά σιγά στην τροφή που έτρωγαν μέχρι την αλλαγή) ανέπτυξαν δερματική αλλεργία. Μετά μας έδωσε ο κτηνίατρος την Pro Plan την υποαλλεργική και τα δύο έκαναν εμετούς και διάρροιες. Τώρα είναι υποχρεωτικά σε i/d για γαστρεντερικά και τελικώς η μόνη τροφή που δεν τα πείραζε και ήταν με τη γούνα λαμπερή και ζωηρά ήταν η Royal που οι πολλοί τη θάβουν. Εγώ όμως ξέρω ότι τα γατιά μου ήταν μια χαρά και με τις υποαλλεργικές, οργανικές και ό,τι άλλο τρέχω στο γιατρό εδώ και δύο μήνες.
Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα γάτας. Ο δικός μου από ότι φαίνεται, δεν μπορεί να φάει πλέον καμία τροφή του εμπορίου (εκτός από τις ωμές). Τον πειράζουν Έκανα το λάθος και του έδωσα την πρωτοχρονιά κονσέρβα για 2 μέρες (σκέφτηκα γιορτές είναι, ας φάει και αυτός κάτι που τον τρελαίνει) και τον έπιασε φαγούρα στον λαιμό και από το ξύσιμο έκανε πληγή. Τα περιττώματά του μύριζαν και ήταν διπλάσια σε ποσότητα και πιο μαλακά και λερώθηκε στον πισινό του Άσε που μετά δεν έτρωγε το φαγητό του (έτρωγε το μισό ή καθόλου) και μου πήρε 3-4 μέρες μέχρι να επανέλθει. Οπότε κομμένες πλέον οι μ***κίες. Άλλες γάτες μπορεί να τρέφονται χρόνια με τέτοιες τροφές και να μην έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα!

Παράθεση

Στεφανία ΛΠ (Μαρία-Στεφανία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Στεφανία ΛΠ
H Μαρία-Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Στεφανία ΛΠ Fatsoulakos mou έγραψε στις 11:31, 12-02-12:

Ποτέ μην δώσετε στη γάτα σας τροφή από σουπερ μαρκετ....
Μία φορά το έκανα στον γάτο μου που έτρωγε από 1 μηνός μέχρι 1 έτους που είναι τώρα roayal και το αποτέλεσμα ήταν να του δημιουργηθεί μία πολύ σοβαρή διαταραχή στο έντερο...

Παράθεση

EvaMarg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη EvaMarg
H EvaMarg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H EvaMarg έγραψε στις 13:57, 02-03-12:

Καλησπέρα σας,
Μια ερώτηση όσο αφορά την Orijen θα ήθελα να σας κάνω.
Βγαίνει για στειρωμένες?? Επαιρνα την Arden Grange Light και παρουσιάστηκαν προβλήματα στην ούρηση στην γατούλα μου.
Ο γιατρός μου είπε αμέσως να της αλλάξω την τροφή και να της δώσω αποκλειστικά για στειρωμένες. Πήρα την Proplan aftercare Sterilised.
Απο οτι βλεπω εδώ η Orijen έχει τα καλύτερα σχόλια, έχετε κάποια να μου προτείνετε?

Σας ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:39, 02-03-12:

Ειδικη σειρα για στειρωμενες δεν εχουν οι οριτζεν και Ακανα.Ειναι καναδεζικες τροφες,και υποτιθεται οτι στον Καναδα ολες οι γατες στειρωνοντια,οποτε και οι τροφες αυτες κανουν για στειρωμενα.Μαζι με τον γιατρο μου παντως εχουμε κοιταξει τις τιμες μαγνησιου στην Ακανα(αυτο ειναι το σημαντικο για την ουρολιθιαση,οι τιμες του μαγνησιου),και ηταν ελαχιστα υψηλοτερες απο της χιλς.
Ομως εγω στη θεση σου,αν μου ειχαν παρουσιασει τα δικα μου καποιο προβλημα στην ουρηση,μαλλον θα τους επαιρνα ειδικη τροφη για στειρωμενα και δεν θα πηγαινα σε Ακανα ή οριτζεν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EvaMarg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη EvaMarg
H EvaMarg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H EvaMarg έγραψε στις 16:13, 02-03-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Αυτό τον πίνακα βρήκα για την proplan aftercare sterilsed που τους δίνω.
Η συγκεκριμένη τιμή μαγνησιου θεωρείται ασφαλής για τα γατάκια?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι
Crude Protein41.0%Crude Oil12.0%Crude Ash7.5%Crude Fibre5.5%Calcium1.3%Phosphorous1.1%Magnesium0.1%Linoleic Acidmin.1%

Παράθεση

my kristi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη my kristi
H my kristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H my kristi έγραψε στις 12:09, 02-04-12:

Γεια σας παιδια. Η κριστι μου ειναι 1 μιση χρονων. Δε την εχω στειρωσει ακομα. Τρελαινεται για τις κονσερβες και την ξηρη τροφη. Τα μαγειρευτα δεν τα πολυγουσταρει η μαγκισα μου ... εχει ελαχιστες προτιμησεις περι αυτου! Η αδυναμια της ειναι η ξηρη τροφη και συγκεκριμενα της Whiskas.
Διαβαζω αρνητικα σχολια γι ' αυτη τη μαρκα τροφης ( οτι δεν ειναι πολλη πλουσια σε θρεπτικα συστατικα ). Πριν ετρωγε αλλη μαρκα ξηρα τροφη και καποια στιγμη της προκαλεσε διαρροια. Το στομαχακι της εφτιαξε αμεσως απο το πατε και επιπλεον δεν την εχει πειραξει ουτε μια φορα η ξηρα τροφη της Whiskas. Κονσερβες της παιρνω απο το Μαρινοπουλο. Δεν ξερω αν ειναι οτι καλυτερο για εκεινη αυτο, αγχωνομαι, τρεφεται σωστα αραγε! Εχω δοκιμασει διαφορες τροφες. Ειναι πολλη περιεργη και επιλεκτικη στο φαγητο της... τα βαριεται γρηγορα. Α, ξεχασα και τρωει μονο κονσερβες πατε. Τι να τη κανω? Σκεφτομαι να της παρω διαφορετικη μαρκα κονσερβα. Οπως, kitecat, gourmet.... Ποια η γνωμη σας γι ' αυτες? Τι εχετε να μου προτινετε? Και μη ξεχνατε μονο σε πατε!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:50, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από my kristi
Γεια σας παιδια. Η κριστι μου ειναι 1 μιση χρονων. Δε την εχω στειρωσει ακομα. Τρελαινεται για τις κονσερβες και την ξηρη τροφη. Τα μαγειρευτα δεν τα πολυγουσταρει η μαγκισα μου ... εχει ελαχιστες προτιμησεις περι αυτου! Η αδυναμια της ειναι η ξηρη τροφη και συγκεκριμενα της Whiskas.
Διαβαζω αρνητικα σχολια γι ' αυτη τη μαρκα τροφης ( οτι δεν ειναι πολλη πλουσια σε θρεπτικα συστατικα ). Πριν ετρωγε αλλη μαρκα ξηρα τροφη και καποια στιγμη της προκαλεσε διαρροια. Το στομαχακι της εφτιαξε αμεσως απο το πατε και επιπλεον δεν την εχει πειραξει ουτε μια φορα η ξηρα τροφη της Whiskas. Κονσερβες της παιρνω απο το Μαρινοπουλο. Δεν ξερω αν ειναι οτι καλυτερο για εκεινη αυτο, αγχωνομαι, τρεφεται σωστα αραγε! Εχω δοκιμασει διαφορες τροφες. Ειναι πολλη περιεργη και επιλεκτικη στο φαγητο της... τα βαριεται γρηγορα. Α, ξεχασα και τρωει μονο κονσερβες πατε. Τι να τη κανω? Σκεφτομαι να της παρω διαφορετικη μαρκα κονσερβα. Οπως, kitecat, gourmet.... Ποια η γνωμη σας γι ' αυτες? Τι εχετε να μου προτινετε? Και μη ξεχνατε μονο σε πατε!!!
Kαλησπερα.
Κοιτα.Θεωρητικα,ναι,αυτες οι τροφες των σουπ/μαρκετ θεωρουνται οι χειροτερες και οι λιγοτερο θρεπτικες για αυτο και χορταινουν με πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα απο τις κτηνιατρικες.Συνηθως ειναι απο τα χειροτερα μερη του ζωου,με πολλα βελτιωτικα γευσεις και συντηρητικα καθως και πολλα grains.Βεβαια και καποιες κτηνιατρικες τα περιεχουν αυτα.Παντως συνηθως ότι πληρωνεις παιρνεις.Απο την αλλη,εχουμε δει γατες να ζουν μεχρι τα βαθεια τους γεραματα και να τρεφοντουσαν με τετοιες τροφες.Ομως εγω,η αληθεια ειναι οτι δεν τις εμπιστευομαι.

Απο τις τροφες των σουπ/μαρκετ δεν εχω να σου προτεινω κατι,ακριβως για αυτα που σου ειπα πριν.Βεβαια,οκ..δεν ξερω ποσο ανετα εισαι οικονομικα για να πας σε κατι πιο ακριβο.Εγω στα δικα μου δινω την ξηρη τροφη Ακανα,που θεωρειται μια απο τις κορυφαιες,και απο υγρη τροφη,τα φακελακια aplaws,που ειναι κοτοπουλο,και ειναι οντως κοτοπουλο,δηλαδη στην μορφη που το τρωμε και εμεις,και θεωρουνται πολυ καλες,αλλα και φακελακια για στειρωμενα της ρουαγιαλ κανιν. Σε πατε,δεν εχω δει καποια κτηνιατρικη τροφη.Ακομα και στα κτηνιατρεια εχουν αυτα των σουπ/μαρκετ.

Παράθεση

my kristi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη my kristi
H my kristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H my kristi έγραψε στις 12:37, 03-04-12:

Γεια σου πουπουλινα. Ευχαριστω για την ανταποκριση. Απο που τις παιρνεις αυτες? Απο pet-shop? Ποσο κοστιζει η ξηρη τροφη Ακανα? και τα φακελακια aplaws? ( aplaws-υπαρχει και σε κουτι 400γρ. ) ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη my kristi : 03-04-12 στις 12:38. Αιτία: λαθος σημειο στιξης
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    eboom, k@lypso, spongebob21, Στεφανος&Τριχας

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους