Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,817 μηνύματα σε 22,430 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 287 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν τρώει την ξηρά τροφή του!

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:27, 11-07-07:

Οι γάτες τρώνε ό,τι συνηθίσουν.
Αν της δίνεις μόνο κροκέτες θα τις μάθει και δε θα έχει πρόβλημα. Αν όντως έχει κολίτιδα, έχεις ένα λόγο παραπάνω να είσαι λίγο "αυστηρή" μαζί της σ' αυτό το θέμα, αφού είναι για το καλό της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 08:55, 11-07-07:

Το ότι χρειάζεται αποπαρασίτωση κάθε 15 μέρες με Banminth το λένε ολοι οι γιατροί. Αυτό μεχρι να γινει 4 μηνών.
Για τη ρινοτραχείτιδα μην ανησυχείς καθόλου, αφού πήρε την αντιβίωση το πιθανότερο είναι να μην ξανανοσήσει.
Ολα σχεδόν τα αδεσποτάκια είναι φορείς της ασθένειας αυτής, αλλά τα περισσότερα δεν νοσούν.
Επίσης κολίτιδες παρουσιάζουν συχνά τα μικρά γατάκια, γι αυτο αφού οι κροκέτες δεν της προκαλούν κολίτιδα να της δινεις αυτές ΜΟΝΟ.

Σημαντικό: Η I/D ΤΗς HILLS δεν πρέπει να δίνεται συνέχεια!!!!!!! Ειναι τροφή που πρέπει να δίνεται μόνο για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 15:26, 11-07-07:

Με την τροφή έχω αποκτήσει σοβαρότατο πρόβλημα με τη Λούσυ που πάσχει από διαβήτη. Είναι μια απίστευτη λιχούδα, νομίζω ότι μόνο εκεί βρίσκει το νόημα της ζωής. Αλλά πρέπει να τρώει τις άγευστες m/d της Hills, ξηρά ή κονσέρβα, κ τίποτα μα τίποτα άλλο. Τις έχει βαρεθεί όμως κ δεν τις θέλει καθόλου, περιττό να πω ότι έχει μείνει πετσί κ κόκαλο. Η μόνη υποχώρηση που έχω κάνει είναι ένα κουταλάκι του γλυκού τη μέρα Gourmet λιχουδιές, όπου λιώνω κ το χαπάκι της. Ε, περιμένει πώς κ πώς τη στιγμή που θα φάει το χάπι, θα έλεγα ότι ζει για αυτή. Την υπόλοιπη μέρα την κυνηγάω με το πιατάκι για να την ταΐσω καμιά μπουκιά m/d.
Η Sil από την άλλη δεν τρώει τίποτα άλλο παρά αυτές τις κροκέτες, το κανονικό φαΐ κ τις λιχουδιές ούτε να τα μυρίσει, κουφό γατί

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:29, 11-07-07:

Μήπως αυτή την κουταλιά gourmet που της δίνεις να της την ανακάτευες με τις κροκέτες για να πάρουν λίγη γεύση και μυρωδιά;

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 15:32, 11-07-07:

Ερωτηση επειδη το εχω δει πολλες φορες εδω πως καταλαβατε οτι το γατακι σας εχει διαβητη ? ειχε συμπτωματα ? γιατι εγω δεν εχω κανει εξετασεις αιματος σε καμμια απο τις 2 αλλα ο γιατρος καθε φορα τις βρισκει υγιεστατες οποτε δεν μου αναφερε τιποτα

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 15:46, 11-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Μήπως αυτή την κουταλιά gourmet που της δίνεις να της την ανακάτευες με τις κροκέτες για να πάρουν λίγη γεύση και μυρωδιά;
Έχω ήδη δοκιμάσει όλους τους πιθανούς τρόπους ανακατέματος, αλλά δεν πιάνει Το κουφό είναι ότι άμα της δώσω την κονσέρβα m/d με το χέρι μου, τότε θα φάει καμιά μπουκιά, αλλιώς καθόλου
Είχε διάφορα συμπτώματα κ την έτρεχα καιρό σε κτηνιάτρους. Ο διαβήτης ήρθε αργότερα, μάλλον απόρροια των προβλημάτων της. Προφανώς ο διαβήτης είναι από βλάβη στο πάγκρεας κ φάνηκε από την ανεβασμένη γλυκόζη. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει, ή μάλλον δεν μου έχει εξηγηθεί ακριβώς πώς προκλήθηκε

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 15:51, 11-07-07:

οκ ευχαριστω ειχε συμπτωματα λοιπον η γατουλα ετσι εξηγειται γιατι ο γιατρος τους δεν μου εχει πει τιποτα για εξετασεις

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 20:07, 11-07-07:

καθε φορα που παει να φαει τις κροκετες με βαρια καρδια η κακομοιρα(τρωει λιγο και μετα φευγει) σκεφτομαι πως ενοιωθα οταν ημουν μικρη και δεν μου αρεσε το φαι και το ετρωγα με το ζορι. κατεληγα καπως ετσι ΄. δεν θελω να νοιωθει ετσι το κατσουλι!!!!Στεναχωριεμαι

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:14, 12-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Silmoril
Με την τροφή έχω αποκτήσει σοβαρότατο πρόβλημα με τη Λούσυ που πάσχει από διαβήτη. Είναι μια απίστευτη λιχούδα, νομίζω ότι μόνο εκεί βρίσκει το νόημα της ζωής. Αλλά πρέπει να τρώει τις άγευστες m/d της Hills, ξηρά ή κονσέρβα, κ τίποτα μα τίποτα άλλο. Τις έχει βαρεθεί όμως κ δεν τις θέλει καθόλου, περιττό να πω ότι έχει μείνει πετσί κ κόκαλο. Η μόνη υποχώρηση που έχω κάνει είναι ένα κουταλάκι του γλυκού τη μέρα Gourmet λιχουδιές, όπου λιώνω κ το χαπάκι της. Ε, περιμένει πώς κ πώς τη στιγμή που θα φάει το χάπι, θα έλεγα ότι ζει για αυτή. Την υπόλοιπη μέρα την κυνηγάω με το πιατάκι για να την ταΐσω καμιά μπουκιά m/d.
Πίκρα
Τι ηλικία έχει;

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 13:32, 12-07-07:

Ε, είναι κ σχετικά έως πολύ γριούλα, 15 χρονών...

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 15:14, 12-07-07:

aretha ευχαριστω για τις πληροφοριες.... Πολυ χρησιμες!!!

Αν τους δινω απο ενα κουταλακι του γλυκου πρωι και βραδυ στο καθενα απ' οτι διαβασα δεν θα δημιουργησει προβλημα αφου η βασικη τους διατροφη ειναι με ξηρα τροφη (και αρα παιρνουν τα απαραιτητα συστατικα)
Και παλι ευχαριστω!!!

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 16:50, 12-07-07:

Ο Ποκίτο είναι απίστευτος...
Χτες είχαμε φτιάξει ψάρι. Τους κεράσαμε λοιπόν μια λιχουδιά. Ο Πέπε ξετρελάθηκε (καλά αυτός τρώει τα πάντα) αλλά ο Ποκίτο ούτε να το φτύσει. Αμάν πια αυτό το γατί, ξηρά τροφή και κονσέρβα μόνο. Οτιδήποτε άλλο το σνομπάρει...

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 08:31, 13-07-07:

Χριστίνα, νομίζω ότι οι "ανθρώπινες" κονσέρβες τόνου έχουν πολύ αλάτι για τις γάτες (δεν διάβασα τα links, όμως, με τις πληροφορίες - μπορεί να το γράφει κι εκεί).

Σχετικά με τους στειρωμένους αρσενικούς, έχω μια επιφύλαξη για τις κροκέτες, ακόμα κι αν είναι light, για τα γνωστά προβλήματα του ουροποιητικού που μπορεί να παρουσιάσουν. Έτσι, μια και ο γάτος μου προτιμάει τις κονσέρβες, δεν τον πιέζω για κροκέτες. Η θηλυκιά μου πάλι θέλει κροκέτες, αλλά της βάζω και κονσέρβα. Τελικά δεν πάει χαμένη η τροφή, γιατί ο αρσενικός "καθαρίζει" ό,τι μείνει από την κονσέρβα της θηλυκιάς, κι η θηλυκιά "καθαρίζει" τις κροκέτες του αρσενικού!

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 00:35, 19-07-07:

Αφού έχει τόση ευαισθησία στο πεπτικό, καλύτερα να αποφύγεις εντελώς να της δίνεις λιχουδιές όπως γαρίδες, αλλαντικά και τέτοια. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποια ειδική τροφή για γάτες με ευαίσθητο πεπτικό σύστημα, υπάρχουν και για μικρά γατάκια (της ProPlan πχ λέγεται Kitten Delicate, της Hill's λέγεται i/d)

aretha ρωτησα στα pet shop που ειναι εδω κοντα και δεν ηξεραν καν για το kitten delicate. απ'οτι καταλαβα δεν εχει ερθει στην ελλαδα ακομα! το εχεις δει καπου?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 14:28, 19-07-07:

Ναι, καλέ!!! Πώς δεν έχει έρθει... Το δικό μου πετ σοπ το φέρνει (δεν ξέρω κατά πόσο σε βολεύει, είναι στη Μουστοξύδη, κοντά στην Αλεξάνδρας). Σίγουρα όμως θα το βρεις κι αλλού.

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros έγραψε στις 00:38, 28-07-07:

ρωτησα κι αλλου και δεν την βρηκα. αλλα ειναι καλυτερα οποτε μπορει να μην τη χρειαστω τελικα!!!!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 09:38, 22-11-07:

Ο Πρέστο μου είναι σχεδόν 2 μηνών και, καθώς είχε λίγη διάρροια όταν τον πήρα, η κτηνίατρος μου έδωσε την Intestinal της Royal Canin που είναι σε φακελάκι, σε μαλακή μορφή. Όταν σταμάτησε η διάρροια άρχισα να τον ταϊζω μόνο κροκέτα αλλά δεν την τρώει, μόνο αν πεινάσει φριχτά. Φοβάμαι ότι, αν επιμείνω στην κροκέτα και την τρώει μόνο σε στιγμές απόλυτης πείνας, δεν θα αναπτυχθεί σωστά. Περιττό να πω ότι πολλές φορές προσπάθησα να αναμείξω τη μαλακή τροφή με την κροκέτα αλλά τις ξεχωρίζει
Τι να κάνω; Πρέπει από τώρα που είναι στην ανάπτυξη να εφαρμόσω το σκεπτικό "αυτό είναι κι αν θες το τρως";

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άστριντ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Άστριντ
H Άστριντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

H Άστριντ έγραψε στις 09:52, 22-11-07:

Καμία ιδέα, δυστυχώς. Με το ζόρι δεν τρώνε. Αυτό που κάνεις μου φαίνεται το σωστό, ίσως πρέπει να έχεις λίγη υπομονή, είναι τόσο μικρό ακόμα. Φιλιά στο γατάκι σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:53, 22-11-07:

Αστον να πεινάσει..... δεν παθαίνει τίποτα..
Θα φάει και θα πει και ενα γιαουριστό τραγούδι...... και μια φορά την εβδομάδα του βάζεις και κρεατάκι......

Είναι λογικό να προτιμάει το κρέας και αν βλέπει οτι υποχωρείς..... θα το χασεις το παιχνίδι......

Βαλτου κροκέτες.... θα τις φάει.... μια χαρά... .....

Ετσι εκανε και ο δικός μου...... μου επερνε τα αφτια..... Μεχρι που εφάρμοσα το γερμανικό σύστημα.....

Και οχι μονο έφαγε... τρωει το καταπέτασμα.. και έχουμε γίνει γαιδούρια!!!!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 10:26, 22-11-07:

Ευχαριστώ! Το ίδιο μου είπε και η κτηνίατρος τώρα που την πήρα τηλέφωνο: "δεν παθαίνει τίποτα"
Οπότε του βάζω μόνο κροκέτα και βλέπουμε... Χτες του έκοψα και την ειδική μαλακή για τη διάρροια και του πήρα μια πανάκριβη της Royal αλλά ούτε να τη φτύσει! Μιλάμε για ισχυρή προσωπικότητα...

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 10:28, 22-11-07:

Κράτα χαρακτήρα. Είναι θέμα του ποιός από τους δυο σας κάνει κουμάντο

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 10:35, 22-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Κράτα χαρακτήρα. Είναι θέμα του ποιός από τους δυο σας κάνει κουμάντο
Τώρα θα δει αυτός...
Αλλά το λυπάμαι το γαριδάκι μου... Πάει στο φαγητό του, μυρίζει και μετά ξύνει και το πάτωμα, μάλλον δεν του αρέσει η μυρωδιά και πάει να τα σκεπάσει. Μάθαμε τώρα...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:03, 22-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Τώρα θα δει αυτός...
Αλλά το λυπάμαι το γαριδάκι μου... Πάει στο φαγητό του, μυρίζει και μετά ξύνει και το πάτωμα, μάλλον δεν του αρέσει η μυρωδιά και πάει να τα σκεπάσει. Μάθαμε τώρα...
Ειναι πολύ συχνο να σκεπαζουν το φαγητό τους.. σαν να ειναι τα @@@ τους.....

Αυτό δεν έχει αρνητική σημασία ότι δεν τους αρέσει κλπ....

Το κάνουν... είτε για να το φυλάξουν για αργότερα... φαγητό.....
ή απο παλιά όταν ζούσαν έξω... στα αρχαία χρόνια ... για να σκεπάσουν τα ίχνη.....τους απο τους εχθρούς τους....

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:00, 22-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Το κάνουν... είτε για να το φυλάξουν για αργότερα... φαγητό.....ή απο παλιά όταν ζούσαν έξω... στα αρχαία χρόνια ... για να σκεπάσουν τα ίχνη.....τους απο τους εχθρούς τους....
Ο εχθρός τώρα είναι η Desdemona; (συνήγορος του διαβόλου εγώ)

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:10, 22-11-07:

:up::up:

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη toulis
H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 12:56, 22-11-07:

Ο Πρέστο μου είναι σχεδόν 2 μηνών και, καθώς είχε λίγη διάρροια όταν τον πήρα, η κτηνίατρος μου έδωσε την Intestinal της Royal Canin που είναι σε φακελάκι, σε μαλακή μορφή. Όταν σταμάτησε η διάρροια άρχισα να τον ταϊζω μόνο κροκέτα αλλά δεν την τρώει, μόνο αν πεινάσει φριχτά. Φοβάμαι ότι, αν επιμείνω στην κροκέτα και την τρώει μόνο σε στιγμές απόλυτης πείνας, δεν θα αναπτυχθεί σωστά. Περιττό να πω ότι πολλές φορές προσπάθησα να αναμείξω τη μαλακή τροφή με την κροκέτα αλλά τις ξεχωρίζει
Τι να κάνω; Πρέπει από τώρα που είναι στην ανάπτυξη να εφαρμόσω το σκεπτικό "αυτό είναι κι αν θες το τρως";
Έχεις δοκιμάσει να του δόσεις άλλη μάρκα τροφής? Κάποια γατάκια είναι δύσκολα στο φαγητό, προτείνω να δοκιμάσεις πολλές εταιρείες , κάποια θα του αρέσει

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 13:13, 22-11-07:

Προβλέπω κάποια στιγμή να βάζει ο Πρέστο τις κροκέτες στο στόμα και να τις κάνει σκάγια Φτου, φτου, φτου, φτου, φτου!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και όποιον πάρει ο χάρος!!!!!!!!!

Παράθεση

googoomuck

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη googoomuck
Ο googoomuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O googoomuck Kala einai... έγραψε στις 13:57, 22-11-07:

Δοκιμασε διαφορες μαρκες και ειδη.Και η δικια μου ετσι εκανε στην αρχη και τωρα εχει καταληξει να τις αρεσουν καποιες συγκεκριμενες κροκετες με βαση το ψαρι.....
Ενα καλο κολπακι ειναι να τις αναμιγνυεις με λιγο νερο για να μαλακωσουν,τις τρωνε πιο ευκολα.Αλλα μη γελαστεις και προσθεσεις γαλα=διαρροια!!!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 16:23, 22-11-07:

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 16:25, 22-11-07:

Να΄στε καλά, με κάνατε και γέλασα. Όσο για τις διαφορετικές μάρκες, έχω δοκιμάσει αρκετές και η αντίδρασή του είναι η ίδια σε όλες: τις τρώει μόνο όταν πεινάσει απελπιστικά! Φαντάζομαι ότι θα συνηθίσει κάποια στιγμή...

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 00:50, 23-11-07:

Κι εμένα το δικό μου - το οποίο παρεμπιπτόντως είχε μεγαλώσει μέχρι τους 2 μήνες σε σπίτι που το τάιζαν νωπή (και δυστυχώς από τις φθηνές) - ήταν πολύ δύσκολο στο φαγητό.
Ξεκίνησα να του δίνω σε κροκέτα αυτή της Whiskas με τις γεμιστές με κρέας κροκέτες. Του άρεσαν αρκετά μπορώ να πω. Φυσικά και μένα είχε τακτικές διαχωρίσματος ή "δεν τρώω μέχρι να λυσσάξω"
Ωστόσο, δε μάσησα και είχε αποτέλεσμα. Έτρωγε πολύ τις kitten Leonardo. Οι καλύτερες όμως κατά τη γνώμη μου και τουλάχιστον μέχρι να κλείσει χρόνο είναι οι Royal Canin Kitten 34. Σημειωτέον, οι μόνες που δε βαρέθηκε ποτέ.
Μπορείς όταν τρώει (έστω και μετά από πολύ ώρα) να του δίνεις λίγο γαλατάκι whiskas (αυτό χωρίς λακτόζη, άρα ακίνδυνο για διάρροιες-εμετούς-προβλήματα στις γάτες) για επιβράβευση. Συνήθως, τέτοια κολπάκια δουλεύουν μετά από κάποιες επαναλήψεις. Ή έστω μία λιχουδιά που του αρέσει. Εκτός από νωπή βέβαια! Γιατί μπορεί να το αποσυντονίσεις.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 09:31, 23-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Julian
Κι εμένα το δικό μου - το οποίο παρεμπιπτόντως είχε μεγαλώσει μέχρι τους 2 μήνες σε σπίτι που το τάιζαν νωπή (και δυστυχώς από τις φθηνές) - ήταν πολύ δύσκολο στο φαγητό.
Ξεκίνησα να του δίνω σε κροκέτα αυτή της Whiskas με τις γεμιστές με κρέας κροκέτες. Του άρεσαν αρκετά μπορώ να πω. Φυσικά και μένα είχε τακτικές διαχωρίσματος ή "δεν τρώω μέχρι να λυσσάξω"
Ωστόσο, δε μάσησα και είχε αποτέλεσμα. Έτρωγε πολύ τις kitten Leonardo. Οι καλύτερες όμως κατά τη γνώμη μου και τουλάχιστον μέχρι να κλείσει χρόνο είναι οι Royal Canin Kitten 34. Σημειωτέον, οι μόνες που δε βαρέθηκε ποτέ.
Μπορείς όταν τρώει (έστω και μετά από πολύ ώρα) να του δίνεις λίγο γαλατάκι whiskas (αυτό χωρίς λακτόζη, άρα ακίνδυνο για διάρροιες-εμετούς-προβλήματα στις γάτες) για επιβράβευση. Συνήθως, τέτοια κολπάκια δουλεύουν μετά από κάποιες επαναλήψεις. Ή έστω μία λιχουδιά που του αρέσει. Εκτός από νωπή βέβαια! Γιατί μπορεί να το αποσυντονίσεις.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Royal Canin τρώει κι ο δικός μου και μπορώ να πω ότι τις προτιμά από τις αντίστοιχες της Purina.
Γαλατάκια whiskas είχα πάρει ένα σωρό όταν τα ανακάλυψα, μες στην τρελή χαρά που θα μπορούσα να του δώσω γάλα. Η αντίδρασή του ήταν εντελώς ξενερωτική για τον ενθουσιασμό μου: μυρίσαμε, σνομπάραμε, δεν ξαναπλησιάσαμε.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 10:18, 23-11-07:

Δίνω στη δικιά μου (5,5 μηνών) δύο κουταλίτσες του γλυκού γάλα αγελάδας από αυτό που πίνουμε κι εμείς και δεν έχει παρουσιάσει διάρροια μέχρι τώρα. Βέβαια, δεν της το δίνω καθημερινά, μόνο όταν το νιαούρισμα γίνεται απελπιστικά δυνατό. Ίσως το γάλα σε τόσο λίγη ποσότητα να μην κάνει κακό αν του έδινες

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 12:03, 23-11-07:

Δίνω στη δικιά μου (5,5 μηνών) δύο κουταλίτσες του γλυκού γάλα αγελάδας από αυτό που πίνουμε κι εμείς και δεν έχει παρουσιάσει διάρροια μέχρι τώρα. Βέβαια, δεν της το δίνω καθημερινά, μόνο όταν το νιαούρισμα γίνεται απελπιστικά δυνατό. Ίσως το γάλα σε τόσο λίγη ποσότητα να μην κάνει κακό αν του έδινες
Δεν του αρέσει το γάλα Φωτεινή μου... Είπαμε, έχουμε ισχυρή προσωπικότητα!

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 17:24, 23-11-07:

Τίποτα!
Από τη μία πάντως σε ζηλεύω! Το δικό μου είναι μια λιχούδω!!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να τρως κάτι και να μην απαιτήσει να δοκιμάσει. Ακόμη κι αν αμέσως πριν έχει φάει του σκασμού....
Τρώμε με τον αγαπημένο μου στο τραπέζι κι αυτή έρχεται από κάτω μπάστακας μας κοιτάει και περιμένει. Ο "ζήτουλας" όπως τη λέει ο καλός μου, το "αδέσποτο" όπως τη λέω εγώ!
Θα την ήθελα πιο ισχυρή προσωπικότητα στο θέμα αυτό.... όπως το δικό σου!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 17:27, 23-11-07:

Μην το λες αυτό Julian, εγώ φοβάμαι μην μου αδυνατίσει... Πρέπει να τρώει αρκετά σ'αυτήν την ηλικία. Αλλά νομίζω ότι κι εγώ δεν το χειρίστηκα σωστά εξ'αρχής. Τώρα θα μάθει στην κροκέτα θέλει δε θέλει

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 17:32, 23-11-07:

Μην το λες αυτό Julian, εγώ φοβάμαι μην μου αδυνατίσει... Πρέπει να τρώει αρκετά σ'αυτήν την ηλικία. Αλλά νομίζω ότι κι εγώ δεν το χειρίστηκα σωστά εξ'αρχής. Τώρα θα μάθει στην κροκέτα θέλει δε θέλει
Μη μασάς καθόλου. Η γάτα που πεινάει τρώει. Δοκίμασε την τροφή που σου πρότεινε η Julian, τη Royal Canin για γατάκια και κάνε ότι δεν καταλαβαίνεις όταν σου ξυνίζει τα μούτρα. Το θέμα είναι να σε τουμπάρει, έτσι κάνουν όλα τους. Μην καταλάβει ότι του περνάει το δικό του, το'χασες το παιχνίδι. Κι εγώ που στα λέω, τα δικά μου αν ακούσω να κλαψουρίσουν είμαι ικανή να μου χαλάσει η μέρα, αλλά αυτά ξέρουν ότι είμαι "θύμα" γι'αυτό τα κάνουν. Κουκλί είναι πάντως, φίλησέ του τα μουσούδια του!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 19:03, 24-11-07:

Αυτήν την τροφή του δίνω Στέλλα μου! Σήμερα που είχα κοτόπουλο ήρθε ο ζήτουλας και κλαψούριζε να του δώσω αλλά εγώ...βράχος!:up:
Λίγη ώρα μετά πήγε στις κροκέτες του αφού κατάλαβε ότι μόνο αυτό έχει για μαμ Γενικώς τρώει κανονικά πια την κροκέτα (έτσι νομίζω τουλάχιστον)
Πάω να του δώσω φιλιά στα μουσούδια!!!

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariannioum
H Mariannioum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Mariannioum έγραψε στις 15:57, 15-06-08:

Γεια σας!!! Έκλεισαν τα σχολεία και ήρθα στη γιαγιά και στον παππού μου για δικοπές οι οποίοι μένουν στη Δράμα. Έχω πάρει και τη Λουλού μαζί. Η γιαγιά μου όμως έχει έναν γάτο τον Μπέμπη είναι 2 χρονών. Ο Μπεμπής δεν τρώει τίτποτα εκτός από κονσέρβες!!! Μπορεί να κάνει τα πάντα για μία κονσέρβα!!!! Δεν τρώει καθόλου ξηρή τροφή. Έτσι και εμείς κάναμε το εξής... ΄Για 3 ημέρες το πιάτο του είχε μόνο ξηρή τροφή.... Δεν του δώσαμε κονσέρβα, και δεν έφαγε καθόλου. Αλλάξαμε πολλές μάρκες μήπως δεν του αρέσει η συγκεκριμένη αλλά τίποτα. Εαν δεν του δώσουμε κονσέρβα θα πεθάνει από ασιτία! Αλλά και πάλι κονσέρβες δεν είναι και πολύ καλές για κυρίως γεύμα καθημερινά.... Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε...

Παράθεση

natalo9

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη natalo9
H natalo9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H natalo9 έγραψε στις 17:03, 15-06-08:

Με τον Λαζαράκο και την Ψιψί δεν έχουμε τετοιο προβλημα..τρωνε τα πάντα!
Μια φίλη μου όμως που είχε το ιδιο προβλημα, δοκίμασε τον δικό σου τρόπο (μονο κροκετες) και αφου ειδε οτι δεν υποχωρουσε το γατι με τιποτα, αραιωσε το ζουμακι απο την κονσερβα με λιγο νεράκι και μουσκεψε τις κροκετες..στην αρχη εκανε μουτρα βέβαια , αλλά η πεινα του χτυπησε την πορτα και υπεκυψε τελικά!!
Τώρα του δινει μια κονσερβα μερα παρα μερα σα λιχουδια, αλλα το γατι εμαθε να τρωει κροκετες!! :up:

Παράθεση

Γεράνι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γεράνι
Ο Γεράνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Γεράνι έγραψε στις 17:31, 15-06-08:

Ναι.Το κόλπο να ρίχνεις ζουμί απο τη κονσέρβα στις κροκέτες ειναι αποτελεσματικό

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariannioum
H Mariannioum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Mariannioum έγραψε στις 17:32, 15-06-08:

Πολύ καλή ιδέα! Θα την δοκιμάσουμε και θα σας απαντήσουμε....

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roulsydney
H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 19:31, 23-06-08:

Γειά σας μετά απο πολύ καιρό!Αν νομίζετε ότι σας ξέχασα ..γελιέστε...Η γατομαμά μου επιτέλους επέστρεψε σπίτι μας μετά απο πολλές απουσίες.Μεταξύ μας λέω να την αφήσω ...μετεξεταστέα!!!Βαρέθηκα να την βλέπω να πηγαινοέρχεται με ένα μαύρο πράγμα με ρόδες που αν θυμάμαι καλά το λένε ...βαλίτσαααα...ή κάπως έτσι τέλως πάντων.Με είδε λοιπόν και έφριξε γιατί ...αδυνάτισα...Η αλήθεια είναι ότι ο γατομπαμπάς μου με έχει φλομώσει στην κροκέττα...κροκέττα και ξερό ψωμί που λένε...Εγώ όμως προτιμώ τις κονσερβούλες...κι έτσι αντέδρασα..έκανα την επανάστασή μου δηλαδή!!!Δεν τρώω παρά μόνο μικρή μικρή ποσότητα.Η μαμά μου όμως αφού έσκουξε που αδυνάτισα με μάλωσε και μου ξανάβαλε...κροκέττες...αδικη κοινωνία!!!!Τι λέτε να κάνω?Πως θα μάθω να τρώω τις κροκέττες μου γιατί η αλήθεια είναι πως παρά το πείσμα μου η κοιλίτσα μου κάνει ....γρού -γρού!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:33, 23-06-08:

Να φας τις κροκέτες σου!Εγώ τρώω μόνο τέτοιες,εκτός απο μερικές φορές που μου δίνει η μαμά κονσέρβα ή γαλατάκι για λιχουδιά.Ντροπή σου τέτοιος γάταρος και να κάνεις τέτοια.Η μαμά σου ξέρει καλύτερα,και οι κροκέτες είναι καλές για τα δοντάκια σου.Οι κονσερβες έχουν πολλές σάλτσες και δεν κάνουν καλό.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 19:36, 23-06-08:

Πες στη μαμά σου να σου ανακατεύει τις κροκέτες με την κονσέρβα και σιγά σιγά να μειώνει την αναλογία, μέχρι να τις συνηθίσεις.
Ε, και πού και πού, κάνε της τα γλυκά μάτια, όλο και καμιά κουταλίτσα κονσέρβα θα σου δώσει για λιχουδιά!

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 19:36, 23-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Να φας τις κροκέτες σου!Εγώ τρώω μόνο τέτοιες,εκτός απο μερικές φορές που μου δίνει η μαμά κονσέρβα ή γαλατάκι για λιχουδιά.Ντροπή σου τέτοιος γάταρος και να κάνεις τέτοια.Η μαμά σου ξέρει καλύτερα,και οι κροκέτες είναι καλές για τα δοντάκια σου.Οι κονσερβες έχουν πολλές σάλτσες και δεν κάνουν καλό.
Γειά σου γατομαμά moukelis.Τι κάνουν οι γατοφίλοι μου?Η μαμά μου δεν με λέει γάταρο όπως εσύ που είσαι καλή και γλυκειά αλλά...γάιδαρο!!!Σε λίγο θα ανεβάσω και νέες μου φωτο!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:37, 23-06-08:

Εισαι πολύ μουσουδι το ξερεις? σιγουρα ετσι θα κοιτας τη μαμα σου κα την εχεις κανει πατινι...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:39, 23-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από roulsydney
Γειά σου γατομαμά moukelis.Τι κάνουν οι γατοφίλοι μου?Η μαμά μου δεν με λέει γάταρο όπως εσύ που είσαι καλή και γλυκειά αλλά...γάιδαρο!!!Σε λίγο θα ανεβάσω και νέες μου φωτο!
Γεια σου γλυκέ μου...
Ο τρελάρας ο φίλος σου ο Σειριος έπεσε απο το μπαλκόνι και ράγισε το ποδαράκι του.Τωρα ειναι καλυτερα.Η Μόιρα μας τρώει (ως συνηθως),η Αμελι μας πωεταγωνιστεί σε ταινιά εγκυμονούσα...Αυτά.

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney έγραψε στις 19:39, 23-06-08:

Πες στη μαμά σου να σου ανακατεύει τις κροκέτες με την κονσέρβα και σιγά σιγά να μειώνει την αναλογία, μέχρι να τις συνηθίσεις.
Ε, και πού και πού, κάνε της τα γλυκά μάτια, όλο και καμιά κουταλίτσα κονσέρβα θα σου δώσει για λιχουδιά!
Γειά σου μπλέ Aretha!Επειδή είμαι μάγγας και πονηρός όταν η μαμά μου μου έβαζε και κονσερβούλα, έτρωγα την κονσερβούλα και ...κλ.ωτσαγα τις κροκεττούλες!!!Τώρα αυτά πληρώνω ...ο δύστυχος!!!!

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney έγραψε στις 19:42, 23-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Γεια σου γλυκέ μου...
Ο τρελάρας ο φίλος σου ο Σειριος έπεσε απο το μπαλκόνι και ράγισε το ποδαράκι του.Τωρα ειναι καλυτερα.Η Μόιρα μας τρώει (ως συνηθως),η Αμελι μας πωεταγωνιστεί σε ταινιά εγκυμονούσα...Αυτά.
ΑΑΑ μαμά moukelis πως είναι τώρα ο Σειριούλης μας?Είναι καλύτερα?Να του δώσεις πολλά πολλά φιλιά στα μουστάκια του και να του πείς να προσέχει!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    k@lypso, Nicole1987

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους