Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,584 εγγεγραμμένα μέλη και 712,295 μηνύματα σε 21,929 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 241 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Θρομβοεμβολή!

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Argy
H Argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 09:01, 09-05-18:

Γειά σε όλους τους γατόφιλους,παρακαλώ πολύ όποιον μπορεί να μου δώσει πληροφορίες περι θρομβοεμβολής.Το φιλαράκι μου,16χρονών πια,έπαθε θρομβοεμβολή και παρέλυσε το ένα άκρο(το πίσω)στο άλλο υπάρχει ακόμη κινητικότητα όπως και στην ουρά.Οι κτηνίατροι δεν είναι αισιόδοξοι καθώς και ύστερα απο τον υπέρηχο καρδιάς μας είπαν πως θα ξαναπάθει θρομβοεμβολή και μάλιστα πολύ σύντομα!ειναι η τρίτη μέρα που είναι στην κλινική,δεν τρώει και λένε πως πρέπει να μείνει μέχρι τέλους της εβδομάδας μήπως και ανακάμψει το άλλο πόδι που υπάρχει λίγη κινητικότητα.Οι γονείς μου λένε να τον κοιμήσουμε για να μην υποφέρει εφόσον πρόκειται να το ξαναπάθει,να υποστεί δηλαδή ξανά αυτόν τον αφόρητο πόνο συν του οτι ο καρδιόλογος είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να εμφανίσει υγρό στους πνεύμονες εγώ όμως είμαι πολύ μπερδεμένη και δεν μπορώ να πάρω μια καθαρή απόφαση.Παράκληση λοιπόν όποιος έχει κάποια πληροφορία ή πέρασε το ίδιο με μένα αν θέλει ας μου πει πως το χειρίστηκε ο ίδιος/α.το email μου επίσης είναι paparousopoulou@yahoo.gr.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 353 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 09:36, 09-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Argy
Γειά σε όλους τους γατόφιλους,παρακαλώ πολύ όποιον μπορεί να μου δώσει πληροφορίες περι θρομβοεμβολής.Το φιλαράκι μου,16χρονών πια,έπαθε θρομβοεμβολή και παρέλυσε το ένα άκρο(το πίσω)στο άλλο υπάρχει ακόμη κινητικότητα όπως και στην ουρά.Οι κτηνίατροι δεν είναι αισιόδοξοι καθώς και ύστερα απο τον υπέρηχο καρδιάς μας είπαν πως θα ξαναπάθει θρομβοεμβολή και μάλιστα πολύ σύντομα!ειναι η τρίτη μέρα που είναι στην κλινική,δεν τρώει και λένε πως πρέπει να μείνει μέχρι τέλους της εβδομάδας μήπως και ανακάμψει το άλλο πόδι που υπάρχει λίγη κινητικότητα.Οι γονείς μου λένε να τον κοιμήσουμε για να μην υποφέρει εφόσον πρόκειται να το ξαναπάθει,να υποστεί δηλαδή ξανά αυτόν τον αφόρητο πόνο συν του οτι ο καρδιόλογος είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να εμφανίσει υγρό στους πνεύμονες εγώ όμως είμαι πολύ μπερδεμένη και δεν μπορώ να πάρω μια καθαρή απόφαση.Παράκληση λοιπόν όποιος έχει κάποια πληροφορία ή πέρασε το ίδιο με μένα αν θέλει ας μου πει πως το χειρίστηκε ο ίδιος/α.το email μου επίσης είναι paparousopoulou@yahoo.gr.
Καλημέρα φίλη μου.... Πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ για όλο αυτό που περνάει ο γάτος σου... Νιώθω απόλυτα τα συναισθήματα σου και το πόσο δύσκολο είναι να πάρεις την πιο σωστή απόφαση για αυτόν...
Επειδή δε γνωρίζω τίποτα από την πάθηση αυτή και δε ξέρω αν είναι αναστρέψιμη ή όχι και για πόσο διάστημα η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι η εξής : εάν όντως δεν υπάρχει θεραπεία και εάν όντως υπάρχει κίνδυνος υγρού στους πνεύμονες και δεδομένου πως ήδη ο γάτος σου έχει υποστεί αφόρητους πόνους -οι οποίοι κάποια στιγμή θα επανέλθουν - ΌΣΟ ΟΔΥΝΗΡΌ και αν σου είναι καλό θα ήταν να τον κοιμησεις.... Τώρα που δεν πονάει, τώρα που μπορεί να δεχτεί το χάδι σου,.... Δώσε του την ευκαιρία να φύγει με αξιοπρέπεια μέσα στην αγκαλιά σου δίχως αφόρητους πόνους που δεν μπορεί να αντέξει..... Αυτό δε θέλεις άλλωστε? Να το βλέπεις να μην πονάει????
Ξέρω πόσο αφάνταστα δύσκολο είναι αυτή η απόφαση μα πρέπει να βρεις το κουράγιο και τη δύναμη να δείξεις για τελευταία φορά σε αυτό το ζώο που ήταν μαζί σου 16 χρόνια πως το αγαπάς ΤΌΣΟ αληθινά που δεν θα επιτρέψεις να νιώσει άλλο πόνο - χειρότερο ίσως την επόμενη φορά...

Κάνε ότι είναι ανθρωπινως δυνατό να σωθεί μα αν δεν υπάρχει πια επιστροφή μην το αφήσεις να βασανίζεται... Έχει εισπράξει την αγάπη σου για πολλά χρόνια και ακόμα και αν φύγει θα είναι πάντα μαζί σου
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 09-05-18 στις 09:44.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 10:09, 09-05-18:

Να σαι καλά Δήμητρα,σ'ευχαριστώ για την όμορφη συμβουλή σου..πραγματικά μαχαίρι στην καρδιά τέτοια απόφαση..ο κτηνίατρος που τον παρακολουθεί δεν μου μιλάει ευθέως για ευθανασία παρα μόνο να είμαι ψύχραιμη και βλέπουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδας..Ο άλλος κτηνίατρος που τον παρακολουθούσε χρόνια μου είπε πως παρά την παράλυση θα εξακολουθεί να πονά γιατί δεν θα αιματώνονται τα άκρα καλά λόγω των θρόμβων και αυτό πιθανόν να οδηγήσει ακόμα και σε τετραπληγία!!!!!δεν θέλω να φύγει χωρίς όπως λες και συ να έχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ..δεν υπάρχει θεράπεια λένε για τους θρόμβους παρα μόνο η πρόληψη να μη ξαναδημιουργηθούν που σε αυτή τη περίπτωση θα ξαναδημιουργηθούν...οπώτε να περιμένω αν θα ξαναπονέσει ξανά σε 5,6 μερες,δύο μήνες,έξι μήνες ή να φύγει πιο ήρεμα απο τώρα;;;ουφφφ!!!!να σκασω ειμαι...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 353 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:50, 09-05-18:

Να σαι καλά Δήμητρα,σ'ευχαριστώ για την όμορφη συμβουλή σου..πραγματικά μαχαίρι στην καρδιά τέτοια απόφαση..ο κτηνίατρος που τον παρακολουθεί δεν μου μιλάει ευθέως για ευθανασία παρα μόνο να είμαι ψύχραιμη και βλέπουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδας..Ο άλλος κτηνίατρος που τον παρακολουθούσε χρόνια μου είπε πως παρά την παράλυση θα εξακολουθεί να πονά γιατί δεν θα αιματώνονται τα άκρα καλά λόγω των θρόμβων και αυτό πιθανόν να οδηγήσει ακόμα και σε τετραπληγία!!!!!δεν θέλω να φύγει χωρίς όπως λες και συ να έχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ..δεν υπάρχει θεράπεια λένε για τους θρόμβους παρα μόνο η πρόληψη να μη ξαναδημιουργηθούν που σε αυτή τη περίπτωση θα ξαναδημιουργηθούν...οπώτε να περιμένω αν θα ξαναπονέσει ξανά σε 5,6 μερες,δύο μήνες,έξι μήνες ή να φύγει πιο ήρεμα απο τώρα;;;ουφφφ!!!!να σκασω ειμαι...
Είναι μαχαίρι στην καρδιά μια τέτοια απόφαση... Και είναι όντως αδύνατον να αποφασίσεις... Και ακόμα και εάν το αποφασίσεις θα υπάρχουν στιγμές που θα λες στον εαυτό σου "έκανα το σωστό? Έπρεπε?"... Και αν από την άλλη το αφήσεις και φύγει μόνο του το ζώο είτε υγρού στους πνεύμονες είτε από τους πόνους πάλι θα κατηγορείς τον εαυτό σου... Και επειδή έχω περάσει από αυτό το στάδιο "πρέπει δεν πρέπει... Είναι σωστό δεν είναι... Θα ανακάμψει δεν θα ανακάμψει..." και έκανα πάνω από μήνα μέχρι βρω το κουράγιο τελικά γιαυτό έγραψα ότι έγραψα...

Περίμενε μέχρι το τέλος της εβδομάδας, δες πως θα πάει ο γάτος σου και κρίνε πως θα κινηθείς μετά....

Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να σου πούμε" περίμενε "ή" κάνε το τώρα "
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 11:21, 09-05-18:

στην καρδιά μου μίλησες να το ξέρεις ...και σ'ευχαριστώ και πάλι...κουράγιο δεν πιστεύω ποτέ να βρω,όποια απόφαση και να πάρω,παρά σιγώ....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:42, 09-05-18:

Ότι και να γίνει με το γάτο σου, το φιλαράκι σου όπως πολύ σωστά το έγραψες, να θυμάσαι πάντα πως έζησε δίπλα σου 16 ολόκληρα χρόνια... Μια ολόκληρη ζωή, τόσο καλή, τόσο όμορφη παίρνοντας και δίνοντας αγάπη.... Και αυτή η πραγματικότητα, στην όποια απόφαση πάρεις για αυτό, θα σε παρηγορεί.... Μακάρι να γίνει το θαύμα - αν και δεν πιστεύω πλέον σε αυτά - και μπορέσει τελικά να ανακάμψει και να γίνει καλά....
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 12:03, 09-05-18:

έτσι ακριβώς συνοδοιπορία 16χρόνων,χαρές λύπες...απο τη μια ευχαριστώ τον Θεό για το δώρο που μου έκανε και είχα αυτόν τον μοναδικό χωροχρόνο μαζί του αλλά απο την άλλη νιώθω και μεγάλο θυμό για τον πόνο που υφίσταται.....έστω και ελάχιστα είναι τελικά λυτρωτικό να μοιράζεσαι τον πόνο σου...εύχομαι πάντα υγεία,ανώδυνα και ειρηνικά τα τέλη για κάθε μικρό μας φίλο...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:23, 09-05-18:

εύχομαι πάντα υγεία,ανώδυνα και ειρηνικά τα τέλη για κάθε μικρό μας φίλο...
Αυτό τελικά έχει σημασία στη ζωή... Όταν φεύγει κάποιος - είτε άνθρωπος είτε ζωάκι - να γίνεται με τον πιο ανώδυνο ήρεμο και ειρηνικο τρόπο....
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:07, 09-05-18:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Το πέρασα με τον γατούλη μου το 2015 όταν ήταν 16 χρονών.Έπαθε εγκεφαλικό και παρέλυσε.Φρικτή εμπειρία.Ο γιός μου ήταν 11 χρονών όταν τον πήραμε και όταν ''έφυγε'' ήταν 28 χρονών.
Ο γατούλης μας αφού του κάναμε όλες τις εξετάσεις έδειχνε ότι δεν είχε πια μέλλον κι αν είχε θα ήταν φρικτό.Η απόφαση είναι πολύ δύσκολη.Μοιάζει με Γόρδιο δεσμό και πρέπει να σηκώσεις το μαχαίρι .Άλλη επιλογή δεν υπάρχει συστυχώς.Οι γιατροί δεν θα προτείνουν άμεσα ευθανασία ,είναι απόφαση που βαρύνει αποκλειστικά εμάς.Το συναίσθημα είναι πάντα καλός και κακός σύμβουλος.
Ο γιός μου χτυπιόταν κι έλεγε όχι,εγώ είπα ναι και άμεσα.Το κλάμα που έριξα δε λέγεται.τύψεις δεν ένοιωσα,μόνο θυμό που δεν έζησε κι άλλο.Δεν αφήσαμε να υποφέρει ,τον κρατάμε στην καρδιά μας σαν πολύτιμο δώρο που δεν χάνει ποτέ την αξία του.Κάθε μέρα τον θυμάμαι,κάθε μέρα του μιλάω,υπάρχει μέσα μου.
Πάντως όπως είπε και η Δήμητρα όλοι αξίζουμε έναν αξιοπρεπή θάνατο.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:53, 09-05-18:

και συ 16 ε;;σίγουρα με νιώθεις...με προβληματίζει το ότι 3κτηνίατροι δεν μου δίνουν ξεκάθαρη εικόνα πχ.αυτός που τον παρακολουθεί τώρα ισχυρίζεται πως υπάρχει ελπίδα ανάκαμψης και ίσως να χρειαστεί ακρωτηριασμός στο ένα πόδι,ο καρδιολόγος ότι θα ξαναυποστεί θρομβοεμβολή σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα και ο κτηνίατρος μας άσε μη σου πω καλύτερα,σκιάχτηκα η γυναίκα..κανείς τους όμως δεν έκανε αναφορά για ευθανασία...Όταν είμαι εγώ εκεί με αναγνωρίζει και κουνάει ουρά και πόδια(τα μπροστινα και λίγο το ένα πίσω)και χθες που πήγα παρά το στρες λιιιιίγο ελάχιστα μπόρεσε και έγλυψε λίγο μους.όσο είναι εκεί μέσα με το στρες που έχει με ξένους δεν πρόκειται να φάει,ούτε να κουνηθεί...πως να κάνω κάτι τέτοιο όταν με το που αναγνωρίζει τη φωνή μου παίρνει τα πάνω του και αρχίζει να δείχνει κίνηση;;;ειμαι σίγουρη πως αν τον έπαιρνα σπίτι μου θα έτρωγε κιόλας εκεί με τους ξένους για αυτόν συν το άγχος απο άλλα σκυλιά και γάτες δεν έχω ελπίδες ότι θα το κάνει...επίσης κάποιες κριτικές που διάβασα στο facebook για τη συγκεκριμένη κλινική αλλά και από κάποια άλλα περιστατικά εκεί μέσα με κάνουν να θέλω να τον πάρω απο εκεί...γκρρρρ....θα με δειτε στα κανάλια μου φαίνεται....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:25, 09-05-18:

και συ 16 ε;;σίγουρα με νιώθεις...με προβληματίζει το ότι 3κτηνίατροι δεν μου δίνουν ξεκάθαρη εικόνα πχ.αυτός που τον παρακολουθεί τώρα ισχυρίζεται πως υπάρχει ελπίδα ανάκαμψης και ίσως να χρειαστεί ακρωτηριασμός στο ένα πόδι,ο καρδιολόγος ότι θα ξαναυποστεί θρομβοεμβολή σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα και ο κτηνίατρος μας άσε μη σου πω καλύτερα,σκιάχτηκα η γυναίκα..κανείς τους όμως δεν έκανε αναφορά για ευθανασία...Όταν είμαι εγώ εκεί με αναγνωρίζει και κουνάει ουρά και πόδια(τα μπροστινα και λίγο το ένα πίσω)και χθες που πήγα παρά το στρες λιιιιίγο ελάχιστα μπόρεσε και έγλυψε λίγο μους.όσο είναι εκεί μέσα με το στρες που έχει με ξένους δεν πρόκειται να φάει,ούτε να κουνηθεί...πως να κάνω κάτι τέτοιο όταν με το που αναγνωρίζει τη φωνή μου παίρνει τα πάνω του και αρχίζει να δείχνει κίνηση;;;ειμαι σίγουρη πως αν τον έπαιρνα σπίτι μου θα έτρωγε κιόλας εκεί με τους ξένους για αυτόν συν το άγχος απο άλλα σκυλιά και γάτες δεν έχω ελπίδες ότι θα το κάνει...επίσης κάποιες κριτικές που διάβασα στο facebook για τη συγκεκριμένη κλινική αλλά και από κάποια άλλα περιστατικά εκεί μέσα με κάνουν να θέλω να τον πάρω απο εκεί...γκρρρρ....θα με δειτε στα κανάλια μου φαίνεται....
Αν το ένστικτο σου λέει πως πρέπει να τον πάρεις από την κλινική που τον έχεις τώρα καντο.... Παρτον αύριο κιόλας και πήγαινε τον αλλού.... Ακόμα και αν σου φέρουν αντίρρηση οι κτηνίατροι εκεί μείνε σταθερή στη γνώμη σου και πες τους πως αν δεν έχει ελπίδα προτιμάς να φύγει στο περιβάλλον του, ανάμεσα στους ανθρώπους που γνωρίζει αγαπά και τον αγαπούν και όχι μόνος σε ένα κλουβί.... Στο φιναλε δεν θα δώσεις και λογαριασμό σε αυτούς... Αν δεν σου γεμίζουν το μάτι και δεν νιώθεις πως είναι σε καλά χέρια βρες άλλη κλινική... Αυτό θα έκανα εγώ!!! (υποπτεύομαι ποια κλινική λες)...
Είσαι Αθήνα σωστά.... Υπάρχει μια κλινική ζώων στην Κηφισιά... Όταν έψαχνα που θα μπορούσα να πάω τον δικό μου γάτο που τον κοιμησα σε ηλικία 15 μηνών είχα αποφασίσει εκεί.... Τελικά δεν πήγαμε ποτέ γιατί υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να πεθάνει στη διάρκεια του ταξιδιού...
Πάρε τους τηλ - ή αν είσαι και κοντά πέρνα από εκεί - πες την κατάσταση του γάτου σου και κανόνισε άμεσο ραντεβού..κρατώντας αν γίνεται και ότι εξετάσεις του έχουν γίνει... .. 4η γνώμη από εκει... Δεν πειράζει... Εμπιστεύσου το ένστικτο σου και τα μάτια του ζώου σου....

Οπως πολύ σωστά ανέφερε η Ολυμπία οι κτηνίατροι δεν προτείνουν άμεσα την ευθανασία.... Είναι πολύ λίγοι αυτοί οι γιατροί και μόνο σε περιπτώσεις που το ζώο είναι στα τελευταία του...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 09-05-18 στις 17:28.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:14, 09-05-18:

Αν είσαι Αθήνα υπάρχει μιά κλινική που ανέφερε ο Νίκων,όπου πήγε το σκύλο του,πλήρωσε 1.800 ευρώ και τελικά δεν έγινε τίποτα.
Στη θέση σου ,αφού το ζώο επικοινωνεί μαζί σου,ασυζητητί θα το έπαιρνα άμεσα από εκεί.Λογαριασμό δεν θα δώσεις σε κανένα.Υπάρχει η πιθανότητα να χρονοτριβούν για να παίρνουν χρήματα.Πάνε σε άλλο γιατρό,ζήτα κι άλλη γνώμη.Τι θα πει θα ζήσει αλλά θα τον ακρωτηριάσουμε!Πρέπει,επιβάλλεται να πουν κάτι υπέρ ή κατά.Θεοί δεν είναι αλλά ξέρουν.
Εγώ θα τον έπαιρνα στο σπίτι και αν το ξαναπάθαινε ναι τότε θα αποφάσιζα τι θα έκανα.Αν το ζώο δείχνει καλά όταν σε βλέπει αυτό λέει κάτι...σου λέει πάρε με...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:39, 09-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Αν είσαι Αθήνα υπάρχει μιά κλινική που ανέφερε ο Νίκων,όπου πήγε το σκύλο του,πλήρωσε 1.800 ευρώ και τελικά δεν έγινε τίποτα...

Τι θα πει θα ζήσει αλλά θα τον ακρωτηριάσουμε!Πρέπει,επιβάλλεται να πουν κάτι υπέρ ή κατά.Θεοί δεν είναι αλλά ξέρουν.
.
Τελικά μήπως όλοι αναφερόμαστε Ολυμπία μου στην ίδια κλινική? Γιατί και εγώ αυτήν που έχω στο μυαλό μου μόνο καλά λόγια δεν έχω ακούσει...

Ούτε και αυτό όμως δεν της λένε ξεκάθαρα.... Αυτό που έγραψε η φίλη ήταν "ισχυρίζεται πως υπάρχει ελπίδα ανάκαμψης αλλά ισως χρειαστεί ακρωτηριασμος"... Διφορουμενα λόγια.... . Δηλ.... Εμ να κόψουν το πόδι εμ να μη γίνει και τίποτα τελικά ... Αν ήταν σίγουρη πως με τον ακρωτηριασμο θα γινόταν καλά ο γάτος της είμαι βέβαιη πως θα κανονίζε αύριο κιόλας το χειρουργείο....
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:05, 09-05-18:

Δήμητρα δεν γνωρίζω από Αθήνα ,πάντως κάτι δεν μου πάει καλά με την υπόθεση.Χρονοτριβή και ποιός ξέρει τι θα της σερβίρουν αργότερα.Τελικά έχουμε γίνει καχύποπτοι αλλά με τόσα που γίνονται.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 19:51, 09-05-18:

Πείτε τα...πείτε τα ρε κορίτσια γιατί θα με βγάλουν και παράλογη στο τέλος..Λοιπόν μόλις γύρισα απο την κλινική δεν είμαι στην Αθήνα αλλά στη Θεσ/νίκη και αναφέρομαι στη κλινική της[...]που αν μπείτε στο fb θα δείτε αρνητικές κριτικές περί χρημάτων πχ..Ο γατούλης δεν έχει φάει και μου είπαν να τον πάρω αύριο στο σπίτι μου μήπως και καταφέρει να φάει εκεί αν όχι θα πρέπει να τον ξαναπάω στην κλινική για να τρέφεται με σωληνάκι απο τον οισοφάγο αν θυμάμαι καλά...ξανά μου τόνισε ο κτηνίατρος πως μπορεί να δημιουργηθεί θρόμβος αλλού πχ.εγκέφαλο ή να ανακάμψει μετά απο πολλές μέρες με παράλυτο το ένα ποδαράκι....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-05-18 στις 20:30. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:02, 09-05-18:

Δεν έχω ακούσει καλά λόγια .Πήγαν ένα σκύλο πέρσυ το καλοκαίρι για φύλαξη και τον πήραν μετά από 2 μήνες σκελετό.Ενα βελγικο λυκοσκυλο.Πάρε άμεσα το γατούλη από εκεί.Σου έστειλα και πμ.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:05, 09-05-18:

Πείτε τα...πείτε τα ρε κορίτσια γιατί θα με βγάλουν και παράλογη στο τέλος..Λοιπόν μόλις γύρισα απο την κλινική δεν είμαι στην Αθήνα αλλά στη Θεσ/νίκη και αναφέρομαι στη κλινική [...] που αν μπείτε στο fb θα δείτε αρνητικές κριτικές περί χρημάτων πχ..Ο γατούλης δεν έχει φάει και μου είπαν να τον πάρω αύριο στο σπίτι μου μήπως και καταφέρει να φάει εκεί αν όχι θα πρέπει να τον ξαναπάω στην κλινική για να τρέφεται με σωληνάκι απο τον οισοφάγο αν θυμάμαι καλά...ξανά μου τόνισε ο κτηνίατρος πως μπορεί να δημιουργηθεί θρόμβος αλλού πχ.εγκέφαλο ή να ανακάμψει μετά απο πολλές μέρες με παράλυτο το ένα ποδαράκι....
Για Θεσσαλονίκη η Ολυμπία μπορεί να σου προτείνει που να πας για μια 4η - και ίσως πιο σωστή - γνώμη μιας και κατοικεί εκεί... Ολυμπία τα φώτα σου!!!!!!

Έχω ακούσει πως η κτηνιατρική του ΑΠΘ εχει καλούς κτηνίατρους αλλα δε στο λέω με σιγουριά... Όπως και να έχει αύριο πάρε το γατουλη σου σπίτι φρόντισε τον με την αγάπη σου για να πάρει λίγο τα πάνω του και απευθύνσου κάπου αλλού....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-05-18 στις 20:31. Αιτία: Επεξεργασια παραθεσης
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:06, 09-05-18:

Ολυμπία μου δεν έχω βρει ακόμη τον τρόπο να σου απαντήσω,βλέπεις είμαι καινούρια στο forum...ο γιατρός που μου προτείνεις είναι ο κτηνίατρος που πήγαινα 16χρόνια για εμβόλιο...εκεί ήμουν την Δευτέρα,μου τόνισε πως δεν είναι καλά τα πράγματα...γνωρίζεις αν φτου φτου ελπίζω να μη χρειαστεί αν μπορεί ο [...]να κάνει ευθανασία στο σπίτι;;
γίνεται κάτι τέτοιο..;;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-05-18 στις 20:36. Αιτία: Προσαρμογησ τους ορους χρησης
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:21, 09-05-18:

Ολυμπία η κτηνιατρική κλινική αγιος μοδεστος λέει τίποτα? Έχεις ακούσει καλά λόγια μπας και απευθυνθεί σε αυτούς?
Σημειωμα συντονιστη:Απαντησεις που αφορουν κριτικη σε κτηνιατρους ή κλινικες,ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΜ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-05-18 στις 20:37.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:45, 09-05-18:

Ολυμπία μου δεν έχω βρει ακόμη τον τρόπο να σου απαντήσω,βλέπεις είμαι καινούρια στο forum...ο γιατρός που μου προτείνεις είναι ο κτηνίατρος που πήγαινα 16χρόνια για εμβόλιο...εκεί ήμουν την Δευτέρα,μου τόνισε πως δεν είναι καλά τα πράγματα...γνωρίζεις αν φτου φτου ελπίζω να μη χρειαστεί αν μπορεί ο Γ...να κάνει ευθανασία στο σπίτι;;
γίνεται κάτι τέτοιο..;;;
Άμα του πεις τι συμβαίνει θα έρθει σπίτι να δει το ζώο.Πες του ότι με γνωρίζεις και εμπιστέυσου τον.Κατά τύχη πήγες σ'αυτό ή τον ήξερες από παλιά?Εγώ τον έχω 20 χρόνια τώρα και πάντα ήταν πολύ εντάξει σε όλα.

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Ολυμπία η κτηνιατρική κλινική αγιος μοδεστος λέει τίποτα? Έχεις ακούσει καλά λόγια μπας και απευθυνθεί σε αυτούς?
Δεν την ξέρω Δήμητρα,ούτε που την άκουσα ποτε

Εντάξει,τώρα είδα πως τον ξέρεις 16 χρόνια.Αλλά γιατί πήγες στην κλινική?Δεν τον εμπιστεύεσαι?Τουλάχιστον δεν θα σε εκμεταλλευτεί οικονομικά λέγοντάς σου ψέμματα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 09-05-18 στις 21:24. Αιτία: merge.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:41, 09-05-18:

Όταν έπαθε την θρομβοεμβολή ήταν ημέρα Κυριακή και όταν τον πήρα τηλέφωνο το σήκωσε κάποια γυναίκα και μου είπε ότι χειρουργεί και είναι εκτός Θεσ/νικης..την άλλη μέρα πήγα και μιλήσαμε...δεν τον ξέρω καλά τον άνθρωπο να σου πω την αλήθεια γιατί λόγω δουλειάς πάντα η μητέρα μου τον πήγαινε για εμβόλια...ελάχιστες ήταν οι φορές που τους συνόδευσα..μετανιώνω τώρα....εμένα αυτό που με αγχώνει τώρα είναι η αυριανή μέρα,αν δεν φάει ούτε στο σπίτι με τι καρδιά να τον ξαναπάω πίσω στην κλινική..;;να φωνάξω τον [...]να έρθει σπίτι ή να τον πάω στο κτηνιατρείο του..;;τη στείρωση σε αυτόν την έκανα,αναλαμβάνει άραγε και νοσηλεία αυτού του είδους..;;και πως θα τρέφεται ρε γαμώτο;;εκεί του βάζουν ορό και ας πουμε δέχεται νερό, στο σπίτι πώς..;; θα τον ζορίζω με σύριγγα;;
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 00:07, 10-05-18:

Όταν έπαθε την θρομβοεμβολή ήταν ημέρα Κυριακή και όταν τον πήρα τηλέφωνο το σήκωσε κάποια γυναίκα και μου είπε ότι χειρουργεί και είναι εκτός Θεσ/νικης..την άλλη μέρα πήγα και μιλήσαμε...δεν τον ξέρω καλά τον άνθρωπο να σου πω την αλήθεια γιατί λόγω δουλειάς πάντα η μητέρα μου τον πήγαινε για εμβόλια...ελάχιστες ήταν οι φορές που τους συνόδευσα..μετανιώνω τώρα....εμένα αυτό που με αγχώνει τώρα είναι η αυριανή μέρα,αν δεν φάει ούτε στο σπίτι με τι καρδιά να τον ξαναπάω πίσω στην κλινική..;;να φωνάξω τον [....]να έρθει σπίτι ή να τον πάω στο κτηνιατρείο του..;;τη στείρωση σε αυτόν την έκανα,αναλαμβάνει άραγε και νοσηλεία αυτού του είδους..;;και πως θα τρέφεται ρε γαμώτο;;εκεί του βάζουν ορό και ας πουμε δέχεται νερό, στο σπίτι πώς..;; θα τον ζορίζω με σύριγγα;;
Πάρε αύριο τηλ τον [..] και πες ότι λες τώρα σε μας.Αυτός θα σου πει τι να κάνεις.Στη θέση σου θα είχα ήδη τηλ για να ξερω τι θα κανω.Πάντως εκεί στην κλινικη μόνο λεφτά θα δώσεις .
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 05:58, 10-05-18:

Σου είπα δεν τον ξέρω εγώ τόσο καλά όσο η μητέρα μου... θα της πω αν είναι να πάρει..εμένα με ψιλοαγριεύει αυτός ο άνθρωπος και δεν έχω ακούσει και καλά λόγια είναι η αλήθεια απο δύο άλλες κυρίες,2φορές μάλιστα μου είπαν έκανε ένεση σε δύο γάτες χωρίς να προηγηθούν εξετάσεις και πέθαναν..!!!.τη Δευτέρα που πήγα απο εκεί μου είπε πως θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα,πιθανόν να οδηγηθεί σε τετραπληγία αλλά όταν τον ρώτησα ευθέως για ευθανασία μου είπε όχι απαραίτητα....ας ελπίσουμε να φάει έστω και λίγο στο σπίτι...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 06:15, 10-05-18:

Καλημέρα κοπέλα μου.... Έφερες τελικά το γάτο στο σπίτι? Θα σου πρότεινα να τον βάλεις στο αγαπημένο του χώρο - αν έχει βέβαια - με το νερό και το φαγητό σε τέτοια απόσταση που να μη χρειάζεται να κινείται πολύ... Τουλάχιστον μέχρι να τον δεις να θέλει από μόνος του να περπατήσει.... Υπάρχουν και κάποιες βιταμίνες σε πάστα συμπλέγματος b που θα μπορούσες να του δίνεις έτσι ώστε να δυναμώσει....
Οταν είχα χειρουργησει το Ραμόν ο κτηνίατρος μου είχε να του δίνω καθημερινά την nutri-vit plus (για γάτες) για 1 μήνα.... Δοσολογία έχει πάνω στο κουτί.... Μάλιστα μου είχε πει πως μπορώ να δίνω και στις άλλες μου γάτες... Ενισχύει τον οργανισμό, το νευρικό σύστημα, είναι κατάλληλη για αποκατάσταση του ζώου ύστερα από αρρώστια ή χειρουργείο και βοηθά στην όρεξη.... Κακό σίγουρα δεν θα του κάνει.....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 10-05-18 στις 06:23.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 06:29, 10-05-18:

Καλημέρα Δήμητρα...όχι ακόμη,9:30 θα παω να τον πάρω και τρέμουν τα γόνατά μου...στο σπίτι μπορεί να θελήσει να περπατήσει και όταν δεν θα μπορεί θα βάλει τις φωνές και εγώ δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα και αυτό με τρελαίνει..!!!!περίμενα να μείνει τουλάχιστον μια βδομάδα εκεί μήπως και ανακάμψει.....βρήκα και κάποιες σύριγγες στο συρτάρι μου απο όταν τάιζα παλιά ένα πουλάκι,θα τις αποστειρώσω και εαν δεν φάει απο το χέρι μου ή απο το μπολ του ίσως δοκιμάσω και με αυτές...

Σ'ευχαριστώ πολύ,που μπορώ να βρώ αυτή τη βιταμίνη..;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 11-05-18 στις 12:44.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 07:53, 10-05-18:

Σ'ευχαριστώ πολύ,που μπορώ να βρώ αυτή τη βιταμίνη..;;
Σε κτηνιατρειο σίγουρα... Σε Pet Shop δε ξέρω με σιγουριά... Εγώ το είχα πάρει από τον κτηνίατρο μου...

Ενημέρωσε μας ναι?

Μήπως θα ήταν πιο σωστό να τρώει κάποια πιο ειδική τροφή και όχι απλή κονσέρβα ή ξηρά τροφή? Βέβαια επειδή είναι κλινικές τροφές πρέπει να ρωτήσεις γιατρό πρώτα.... Πάντως στον Ραμόν μετά το χειρουργείο του έδινα για κάποιο διάστημα την Hills Prescription diet a/d restorative Care... Είναι για διατροφική διαχ/ση κατοικίδιων που αναρρώνουν από σοβαρές ασθένειες και επεμβάσεις (υπάρχει και η αντίστοιχη της royal canin)..... Η υφή της κονσέρβας αυτής είναι πολύ μαλακή, και μπορεί να χορηγηθεί και με σύριγγα.... Εννοείται να ρωτήσεις πρώτα (η γνώμη μου πάντως είναι πως πρέπει να τραφεί τουλάχιστον αρχικά με πιο ειδική τροφή.... Φυσικά δεν είμαι κτηνίατρος)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 10-05-18 στις 08:29.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,346 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 08:12, 10-05-18:

Πραγματικα λυπαμαι για αυτα που περνατε και εσυ και ο γατουλης. Δεν εχω ιδεα απο θρομβοεμβολη και ουτε μπορει κανεις να σου πει τι να κανεις. Αυτο που εγω αντιλαμβανομαι απο αυτα που λες πως σου ειπανε ειναι οτι υπαρχει περιπτωση να το ξαναπαθει. Αν δεν ειναι σιγουρο ομως αυτο δεν σημαινει πως απαραιτητα θα υποφερει ο γατος ουτε και οτι σιγουρα θα γεμισουν οι πνευμονες υγρο. Ισως να μην ειναι ο σωστος κτηνιατρος. Θα δεις ομως απο μονη σου πως αντιδρα και ο γατος. Ισως στο σπιτι να τρωει. Εγω παντως πριν τον παω να του βαλουν σωληνακι για να του δινουν τροφη θα δοκιμαζα να τον ταισω λιγο με το ζορι για μια μερα να δω μηπως σιγα σιγα ξεκινησει να τρωει. Στο λεω γιατι σε αλλη περιπτωση ετσι εκανα και τελικα λες και εγινε θαυμα αρχισε και ετρωγε μονη της. Βεβαια ουτε κτηνιατρος ειμαι ουτε κατι τετοιο ειχε η γατα μου. Παντως απο αυτα που λες για την κλινικη που ειναι εγω θα εμπιστευομουν να παω εκει που παει η Ολυμπια να σου πει πως εχει η κατασταση και τι μπορει να γινει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicole1987 : 10-05-18 στις 08:19.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 09:17, 10-05-18:

Να είστε καλά κορίτσια....Δήμητρα ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε πως δεν χρειάζεται να πάρει κάποια βιταμίνη ή ότι άλλο παρα μόνο τη τροφή που έτρωγε και όχι ξηρά...τον έχω σπίτι τώρα,μπόρεσε και ήπιε νερό μόνος του,νεροκάηκε το καλό μου και αργότερα θα επιχειρήσω να τον ταίσω...τώρα θέλω να ηρεμήσει πρώτα...Nicole μου είναι σίγουρο ότι θα το ξαναπάθει δυστυχώς δυστυχέστατα...Ωιμε...!!δεν έχω λόγια πραγματικά...προσπαθώ να είμαι όσο πιο ψύχραιμη μπορώ...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 09:23, 10-05-18:

Αφού σου είπε πως δε χρειάζεται βιταμίνη οκ (όταν πάντως πας και αλλού ρώτα... Κακό δεν ειναι)....
Τι τροφή παίρνει???
Άφησε τον να ηρεμήσει στο περιβάλλον που γνωρίζει και νιώθει ασφάλεια και προσπάθησε να είσαι ήρεμη και ψύχραιμη γενικότερα για να είναι και ο γατουλης σου ήρεμος.... Να μας λες πως πηγαίνει
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 09:25, 10-05-18:

Επίσης μου είπαν πως έχει ήδη λίγο υγρό στους πνεύμονες και πρέπει αύριο να τον παω για επανεξέταση να μετρήσει τους ηλεκτρολύτες....

Τρώει απο ξηρά Felix και Friskies και απο κονσερβάκια μόνο μους gourmet σε διάφορες γεύσεις.συν κανα κρόκο αυγού,λίιιγο κοτόπουλο κ.α..τώρα πάω να πάρω Tena ακράτειας απο το super market για να του βάλω να φορέσει και γάντια με θερμό νερό μέσα σε στυλ θερμοφόρα ένα πράγμα για να του βάζω λίγο στα πόδια...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 11-05-18 στις 12:45. Αιτία: merge.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,346 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:34, 10-05-18:

Οι βιταμινες βοηθανε ομως να ανοιξει και η ορεξη αν δεν θελησει να φαει. Πρεπει να βρεις καποιο κτηνιατρο που να μπορεις να εμπιστευτεις. Αναφερεσαι για καποιον κτηνιατρο οτι σε ψιλοαγριευει. Καμια φορα εχει ανθρωπους που ειναι ετσι. Και ο δικος μου καπως ετσι ειναι. Τωρα αν δεν ακουσες καλα λογια δεν ξερω. Απλα δεν χανεις τιποτα να του πεις να ερθει απο κει να το δει αν γινεται ή εστω καποια αλλη γνωμη. Σε καταλαβαινω γιατι σιγουρα δεν θα ξερεις ποιο να πιστεψεις και ποιο να εμπιστευτεις. Θα δεις και με το χρονο ομως πως αντιδρα ο γατος
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:29, 10-05-18:

Τρώει απο ξηρά Felix και Friskies και απο κονσερβάκια μόνο μους gourmet σε διάφορες γεύσεις.συν κανα κρόκο αυγού,λίιιγο κοτόπουλο κ.α..τώρα πάω να πάρω Tena ακράτειας απο το super market για να του βάλω να φορέσει και γάντια με θερμό νερό μέσα σε στυλ θερμοφόρα ένα πράγμα για να του βάζω λίγο στα πόδια...
Για τη τροφή θα σε στενοχωρήσω λιγάκι αλλά είναι - συγνώμη για την έκφραση - επιεικώς αισχρές... Μόνο δημητριακά και καθόλου καθαρό φρέσκο κρέας για να παίρνει τις πρωτεΐνες - και άρα την ενέργεια - που χρειάζεται...
Στη φάση μάλιστα που είναι ο γάτος σου - χωρίς να είμαι ειδικός απλά μόνο με την εμπειρία που εχω από τις δικές μου γάτες - δεν θα του προσφέρουν τίποτα.... Απορώ μάλιστα πως στην κλινική δεν σου πρότειναν μια πιο ειδική τροφή - πολυθερμιδικη για άρρωστα ζώα - που βοηθούν στην αύξηση της όρεξης και στην ανάκαμψη του ζώου.... Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα του ξεκινούσα τη βιταμίνη (δεν θα το βλάψει το ζωάκι) και άμεσα θα ρώταγα τον κτηνίατρο (όχι της κλινικής) μήπως θα έπρεπε να τραφεί πιο ειδικά.... Γιαυτό τον λόγο άλλωστε υπάρχουν.... Οι κονσερβες gourme από το σουπερμάρκετ είναι απλά για λιχουδιά....
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 10:47, 10-05-18:

Nicole για κτηνίατρο θα δω αύριο τι θα κάνω...τώρα θέλω μόνο να ηρεμήσει και να φάει έστω και λίγο...Δήμητρα προσπάθησα με εεεεεεενα σωρό άλλες τροφές μπορώ να σου πω τις δοκίμασα όλες..κάθε βδομάδα,κάθε μήνα δοκίμαζα να του δίνω και κάτι διαφορετικό πάντα μα πάντα τα περιφρονούσε και αν δεν του έδινα τη τροφή που ήθελε εκείνος έμενε νηστικός και νιαούριζε επίμονα...το καλύτερο μαγειρεμένο κοτόπουλο ή ψάρι να του έδινα έτρωγε στη μύτη και πιο λίγο του κουταλιού...ούτε βραστή ούτε καπνιστή γαλοπούλα ούτε βρασμένο καλαμποκάκι δοκίμασα χίλια δυο....δεν είναι πρόβλημα η διατροφή αλλά η καρδιά αυτή τη στιγμή..είναι κληρονομική πάθηση,δεν υπάρχει θεραπεία, ούτε καλά θρομβολυτικά και ακολουθούμε αγωγή με επίκεντρο τη καρδιά για πρόληψη νέων θρόμβων...τώρα ουσιαστικά περιμένω που θα χτυπήσει ο νέος θρόμβος και (ο καρδιολόγος είπε πολύ σύντομα).....σήμερα ο κτηνίατρος εξάλλου μου ξανατόνισε να είμαι έτοιμη και για το μοιραίο...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:22, 10-05-18:

Nicole για κτηνίατρο θα δω αύριο τι θα κάνω...τώρα θέλω μόνο να ηρεμήσει και να φάει έστω και λίγο...Δήμητρα προσπάθησα με εεεεεεενα σωρό άλλες τροφές μπορώ να σου πω τις δοκίμασα όλες..κάθε βδομάδα,κάθε μήνα δοκίμαζα να του δίνω και κάτι διαφορετικό πάντα μα πάντα τα περιφρονούσε και αν δεν του έδινα τη τροφή που ήθελε εκείνος έμενε νηστικός και νιαούριζε επίμονα...το καλύτερο μαγειρεμένο κοτόπουλο ή ψάρι να του έδινα έτρωγε στη μύτη και πιο λίγο του κουταλιού...ούτε βραστή ούτε καπνιστή γαλοπούλα ούτε βρασμένο καλαμποκάκι δοκίμασα χίλια δυο....δεν είναι πρόβλημα η διατροφή αλλά η καρδιά αυτή τη στιγμή..είναι κληρονομική πάθηση,δεν υπάρχει θεραπεία, ούτε καλά θρομβολυτικά και ακολουθούμε αγωγή με επίκεντρο τη καρδιά για πρόληψη νέων θρόμβων...τώρα ουσιαστικά περιμένω που θα χτυπήσει ο νέος θρόμβος και (ο καρδιολόγος είπε πολύ σύντομα).....σήμερα ο κτηνίατρος εξάλλου μου ξανατόνισε να είμαι έτοιμη και για το μοιραίο...
Στη συγκεκριμένη φάση δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε συζήτηση για τη διατροφή γιατί αυτό που πρωτευει είναι η υγεία του γάτου σου.... Δε γνωρίζω αν η συγκεκριμένη πάθηση έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την κληρονομικοτητα ή ποια άλλη αιτία μπορεί να την προκαλέσει... Με το φτωχό μου μυαλό όμως θεωρώ ότι η καρδιά για να λειτουργεί σωστά - πόσο μάλλον αν υπάρχει και από τη γέννηση πρόβλημα - χρειάζεται μια ισορροπημένη διατροφή που να μην την επιβαρύνει... Όπως στους ανθρώπους έτσι και στα ζώα δεν ισχύει το ίδιο?
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 11:40, 10-05-18:

Δεν παίζει ρόλο η διατροφή στη συγκεκριμένη περίπτωση... τη καλύτερη τροφή να του δώσω απο τη στιγμή που δεν δουλεύει η καρδιά δεν φτάνουν τα θρεπτικά συστατικά στα άκρα αφού είναι βουλωμένες οι αρτηρίες...και αυτές ξεβουλώνουν μόνο με θρομβολυτικά που δεν υπάρχουν...η κτηνιατρική δεν έχει βρει ακόμη λύση για αυτή τη πάθηση..πριν απο κάποια χρόνια είχαμε διαπιστώσει καρδιομεγαλία και είπαμε θα το παρακολουθούμε μπορεί να εμφάνιζε θρόμβο μπορεί και όχι...ε τελικά εμφάνισε..16χρόνια δεν αντιμετώπισα κανένα μα κανένα πρόβλημα κι ας ετρωγε τις συγκεκριμένες τροφές....
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:31, 10-05-18:

Το σημαντικοτερο ειναι να φαει λιγο ο,τι τραβαει η ψυχουλα του. Γιατι απο τη στιγμη που δεν ηθελε να φαει τιποτα σιγουρα δεν ειναι η στιγμη για αλλαγη τροφης αφου ειναι τοσο ιδιοτροπος οσο λες. Αυτο το συζητας με τον κτηνιατρο αργοτερα. Δοκιμασε καθολου να φαει; Αν οχι εγω πιο μετα θα του εδινα λιγο με τη συριγγα. Θα δεις πως αντιδραει αν το καταπινει του δινεις πολυ λιγο καθε καποιες ωρες. Υπαρχει και περιπτωση να το φτυνει. Αχ ψυχουλα μου. Εχουμε περασει κ μεις ασχημες καταστασεις και αναγκαζομουν να την ταιζω με το ζορι για μερες. Θα κανω μια προσευχη στον Αγιο Μοδεστο και ευχομαι ο,τι καλυτερο για το γατουλη σου
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 12:47, 10-05-18:

Σ'ευχαριστώ πολύ Nicole μου...και γω προσευχήθηκα στον συγκεκριμένο άγιο αλλά τι να πω μάλλον είμαι πολύ αμαρτωλή για να εισακουσθεί η προσευχή μου....έφαγε λίιιιγο,μόνος του δηλαδή έγλειψε λίγο μους και ήπιε πάλι μόνος του μπόλικο νεράκι...παρότι δεν έχει φωνάξει μέχρι στιγμής ωστόσο δείχνει να δυσκολεύεται στην αναπνοή..(λόγω του υγρού στα πνευμόνια)οπώτε αύριο κλινική ξανά για εξετάσεις...

Δεν ξέρω τώρα πως να του δώσω εφόσον δεν φαίνεται μέχρι στιγμής να θέλει να φάει άλλο δύο χάπια που πρέπει να τα πάρει απο το στομα...πως θα γίνει αυτό ρε κορίτσια;;;θα το βάλω στο στόμα του και μετά τι;;;κι αν πάει να το φτύσει;;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 11-05-18 στις 12:46. Αιτία: merge.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 13:21, 10-05-18:

Δεν ξέρω τώρα πως να του δώσω εφόσον δεν φαίνεται μέχρι στιγμής να θέλει να φάει άλλο δύο χάπια που πρέπει να τα πάρει απο το στομα...πως θα γίνει αυτό ρε κορίτσια;;;θα το βάλω στο στόμα του και μετά τι;;;κι αν πάει να το φτύσει;;;
Θα σηκωσεις το κεφαλακι του προς τα πανω και θα ανοιξεις το στομα και θα ριξεις το χαπι μεσα. Να κρατησεις το στομα του κλειστο μεχρι να καταπιει. Αν εχει και καποιο αλλο να σε βοηθησει καλυτερα θα ειναι. Το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να ειναι και αδειο το στομαχι του αφου πινει χαπια. Απο τη στιγμη που τρωει τοσο λιγο δεν μπορεις να λιωσεις τα χαπια και να του τα βαλεις στο φαι. Αν το φτυσει το χαπι θα του το ξαναδωσεις το ιδιο. Τα χω περασει και γω και ξερω οτι ειναι ασχημο αλλα αυτο το συνηθιζεις μετα απο μια δυο φορες
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,866 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 13:22, 10-05-18:

Δες λίγο αυτό το άρθρο μήπως και βοηθήσει.
Κι ο Θεός βοηθός..
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 13:54, 10-05-18:

Σ'ευχαριστώ alcyone μου....θα δοκιμάσω τον πρώτο τρόπο και αν δεν πιάσει ίσως τον ζορίσω λιγάκι βάζοντας τη τροφή με το λιωμένο χάπι στο στόμα του ελπίζοντας να μην το φτύσει....πριν απο λίγο έφαγε για δεύτερη φορά...πάλι πολύ λίγο αλλά μόνος του...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 14:05, 10-05-18:

Nicole mou είτε φάει είτε όχι ο κτηνίατρος επέμενε πως πρέπει να τα πάρει...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:08, 10-05-18:

Nicole mou είτε φάει είτε όχι ο κτηνίατρος επέμενε πως πρέπει να τα πάρει...
Μακαρι να εμενα κοντα. Θα ερχομουν να του το εδινα. Προσπαθησε δεν ειναι πολυ δυσκολο μετα την πρωτη φορα. Το πατε αν του το δωσεις στο στομα σιγουρα θα το φτυσει ή τουλαχιστον δεν θα εισαι σιγουρη πως πηρε ολο το χαπι.

Ισως σε βοηθησει αυτο το βιντεο. Εγω τουλαχιστον με αυτο τον τροπο το εκανα. https://m.youtube.com/watch?v=pSxjeAMuTEI
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 11-05-18 στις 12:47. Αιτία: merge.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:11, 10-05-18:

Καλό μου κορίτσι καταλαβαίνω τον αγώνα σου και συμπάσχω μαζί σου.Μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα αναστρέψουμε.
Αντιλαμβάνομαι ότι στον[..] πηγαίνετε 16 χρόνια μόνο για τα εμβόλια και όχι για εξετάσεις.Έχεις ακούσει πως πέθαναν δύο γάτες μετά από ένεση γιατί δεν έκανε εξετάσεις και ότι σε ψιλοαγριεύει.
Για όλα αυτά θα σου πω το εξής...όταν πάμε ένα ζώο σε τάδε κτηνίατρο ,κάνει τα εμβόλιά του και τον στειρώνει πρέπει να συνεχίζουμε με τον ίδιο εκτός κι αν είμαστε παντελώς απογοητευμένοι μαζί του.Τον δικό σου γατούλη τον παρακολουθούν τώρα γιατροί που πρώτη φορά τον βλέπουν και δεν ξέρουν το παρελθόν του.Ο [...] είναι εξαιρετικός γιατρός χωρίς βέβαια ν'αποκκλείω και αποτυχίες που σίγουρα δεν γίνονται εσκεμμένα.Αν σου είπε για τετραπληγία σίγουρα δεν είναι μιά εύκολη κατάσταση.Ήδη το ζωάκι υποφέρει και εσείς όλοι είστε μπερδεμένοι.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου ευχηθώ να γίνει το απροσδόκητο και να σωθεί ο γατούλης σου.Ενημέρωνέ μας γιατί κι εμείς πονάμε μαζί σου.Το τι απόφαση θα πάρεις κανείς δεν μπορεί να σου την υπαγορεύσει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-05-18 στις 20:40.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 14:25, 10-05-18:

Nicole thanks..το βιντεάκι θα το δω αργότερα γιατί τώρα μαζεύω ακόμη νερά απο το φοβερό χαλάζι που έριξε εδώ στη Θεσ/νικη...Ολυμπία αν σου πω ότι δεν έχει περάσει και μένα αυτή η σκέψη δηλαδή να ξαναπάθει θρόμβο στον εγκέφαλο και να φύγει σύντομα ώστε να μην ταλαιπωρείται θα ήταν ψέματα..δεν θέλω όμως με τίποτα να φύγει μόνος ανάμεσα σε ξένους...
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:35, 10-05-18:

Τότε τον κρατάς σπίτι κι ότι γίνει ή ...συγγνώμη αλλά ...είμαι πάντα κάθετη σε θέματα ποιότητας της ζωής...λυπάμαι ,σε καταλαβαίνω.Και τον δικό μου μου είχε προτείνει να τον κρατήσει με οξυγόνο και ορό αλλά ήξερα ότι είχε χαθεί το κοινό μας μέλλον.
Δεν μπορώ να επεκταθώ άλλο,το θέμα με πονάει πολύ.Εύχομαι να πάρεις τις σωστές αποφάσεις για το καλό όλων σας.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 14:46, 10-05-18:

Δν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη...καταλαβαίνω...γιατί βίωσες και συ ανάλογες καταστάσεις...ευτυχώς έχω καλούς συμβοηθούς και γίνεται κάπως,λιιγο πιο ελαφρύ το μεγάλο αυτό φορτίο..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:47, 10-05-18:

Επειδή και εγώ είχα απορία πως δίνονται τα χάπια σε γάτες, που όπως και να το κάνουμε είναι πανέξυπνες και δύσκολα το παίρνουν, είχα ρωτήσει μια φίλη μου πως τα καταφέρνει - και μάλιστα σε αδέσποτες -.... Κρύβει λέει το χάπι μέσα σε λίγο τυράκι που είναι η μυζηθρα η ανάλατη (όχι το ανθότυρο που τριβουμε στα μακαρόνια, αυτό που σου λέω είναι μαλακό τυρί... Εμείς στη Κρήτη το τρώμε πολύ).... Ελπίζω να κατάλαβες ποιο λέω... Δε χάνεις να κάνεις μια δοκιμή...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 17:06, 10-05-18:

Αχχχ και πως μ' αρέσει η μυζήθρα είτε ξερή είτε η πιο απαλή...ο γατούλης όμως ούτε που να τη μυρίσει....ίσως δοκιμάσω και τον τρόπο που δείχνει στο βίντεο που έστειλε η alcyone...και τώρα είδα πως στο you tube έχει και άλλα βιντεάκια για γάτες/χάπι...πάντως thank you too...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 17:10, 10-05-18:

που έστειλε η nicole....μπερδεύτηκα..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,081 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:23, 10-05-18:

Φιλη μου καλησπερα.Καταρχην ειδα κατι για δευτερο κτηνιατρ.Αυτο ειναι καλο.Δηλαδη παντα σε τοσο σοβαρα θεματα,ζηταμε και συμβουλη δευτερου κτηνιατρου.Απο οτι καταλαβα και οι 2 κτηνιατροι λενε βασικα οτι θα υποφερει.
Εσυ θα κανεις οτι θες,εγω που εχω χασει 2 γατια σε σχετικα νεαρη ηλικια απο καρκινο,θα σου πω τι θα εκανα εγω στην θεση σου.
Εφοσον 2 κτηνιατροι μου λενε οτι θεραπεια δεν υπαρχει και βασικα θα υποφερει....και εφοσον η ηλικια του ειναι 16,πολυ σημανβτικος παραγοντας αυτος...θα εκανα ευθανασια.Ειναι πληρης ημερων.Εμα δεν ειναι αθανατα τα ζωακια,ουτε εμεις,Απο κατι θα φυγουν.Γιατι να υποφερουν;
Να ηταν 10 χρονωβν να πω να το παλεψεις..και παλι ΑΝ υπαρχιε θεραπεια.
Μακαρι και τα δικα μου να εφταναν 16 χρονων.Μακαρι και εμεις να φτασουμε τα 90.
Αλλα..να ζει μια ασχημη ζωη 16 χρονων γατι,δεν θα το εκανα.Το ξερω οτι ειναι δυσκολο,απλα σου λεω το δικο μου σκεπτικο.
Και ακομα χειροτερο να τον τρεχω σε δεκαδες γιατρους να ταλαιπωρειται αυτη η ψυχουλα στα γεραματα του.
Για μενα προεχει να μην βασανιζεται το ζωακι μου,και εφοσον δεν εχιε θεραπεια και ζωη χωρις πονους και ειναι σε τετοια ηλικια,δεν θα το σκεφτομουν καν.
Εγω θα καλουσα τον γιατρι αν ερχοταν σπιτι μου,και ησυχα και ομορφα θα του εκανα ευθανασια.
Σκεψου,δες τι θα σου πουν οι κτηνιατροι,αλλα πραγματικα στο λεω....να καθομαι να το τρεχω σε ποσους κτηνιατρους μπας και μου πουν κατι αλλο,δεν θα το εκανα.Σε 2 οπωσδηποτε,αλλα σκεψου την ταλαιοωρια του σε αυτην την ηλικια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-05-18 στις 20:50.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους