Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,584 εγγεγραμμένα μέλη και 712,295 μηνύματα σε 21,929 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 245 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Άγριο αδέσποτο γατάκι

Vickysepe

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vickysepe
H Vickysepe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Vickysepe έγραψε στις 11:28, 11-05-18:

Γεια σε όλους!
Πριν μερικές μέρες βρήκα ένα πανέμορφο αρσενικό γατάκι περίπου 3 μηνών. Ήταν με την μαμά του αλλά στην περιοχή υπήρχαν κι άλλοι γάτοι που του επιτειθονταν και δεν το άφηναν να φάει. Το έβαλα σε ένα καλαθάκι λοιπόν και το πήρα σπίτι μου. Το πήγα στον γιατρό για αποπαρασιτωση γιατί είχε ψύλλους. Στην αρχή ήταν πολύ δειλό και δεν έβγαινε από το κουτάκι του. Η κτηνίατρος μου είπε ότι είναι στο χαρακτήρα του να είναι άγριο και θα με δυσκολέψει πολύ γι'αυτό θα ήταν καλύτερα να το αφήσω και να πάρω μια πιο φιλική γάτα. Είμαι στην τρίτη μέρα και η συμπεριφορά του έχει βελτιωθεί πολύ! Πλέον εξερευνεί όλο το σπιτι, με αφήνει να το χαϊδεύω χωρίς να γριλιζει, έμαθε να πηγαίνει στην άμμο του και παίζουμε συνέχεια. Του αρέσει να παίζει με ένα πλαστικό ποντικάκι και με κορδόνια παπουτσιού. Είναι πανέμορφο! Το πρόβλημα είναι ότι το βράδυ νιαουριζει και πρέπει να σηκωθώ και να παίξουμε ή έστω να του κάνω παρέα για να κοιμηθεί. Όταν κοιμάται ξυπνάει νιαουριζει και πρέπει να σηκώνομαι για να σταματάει. Όσο περνάει ο καιρός εγκλιματιζεται όλο και περισσότερο και να φανταστείτε το έχω μόνο τρεις μέρες. Απλά με προβληματίζει αυτό που μου είπε η γιατρός ξέρω ότι είναι πολύ καλή και λατρεύει τα ζωα, να φανταστείτε ότι δύο φορές που πήγα δεν μου πήρε καν λεφτα. Γι'αυτό έλαβα σοβαρά υπόψιν μου τα λόγια της μήπως δεν θα είναι χαρούμενο μέσα στο σπίτι? Επίσης το βράδυ κάνει να πηγαίνω όταν νιαουριζει? Κάπου διάβασα ότι πρέπει να μάθει να μένει μόνο του αλλά όταν ακούω την φωνουλα του όσο νυσταγμενη κι αν είμαι δεν μπορώ να αντισταθώ να μην πάω κοντά του. Τι να κάνω?? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:16, 11-05-18:

Αγαπητή μου,μπράβο που το πήρες και το προστατεύεις!
Το γατάκι είναι μικρό ακόμη και σκέψου ότι έζησε στους δρόμους με τη μαμά του εισπράττοντας ξουτ και δρόμο.
Το ίδιο ανήσυχοι θα είμασταν κι εμείς αν χάναμε τη μαμά μας ενώ είμαστα μικροί και μας έβαζαν σε ένα ξένο περιβάλον.Το γατάκι δεν είναι άγριο,είναι απλά φοβισμένο.Εσύ τώρα είσαι η μανούλα του και όπως κάνουν όλες οι μανούλες,παίρνουν το μικράκι τους στην αγκαλιά και το ψιθυρίζουν γλυκά λογάκια.Η αγάπη θα το ημερέψει(και τώρα ήμερο είναι) και θα το κάνει αλοιφή στα χέρια σου.Μην το αφήσεις,κάντου στείρωση όταν έρθει στην κατάλληλη ηλικία και κάνε άμεσα τα εμβόλιά του.Έπρεπε να σου το προτείνει η γιατρός.
Να σου ζήσει και αν θέλεις μπορείς να μας το παρουσιάσεις!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 12:54, 11-05-18:

Το αγαπάμε πολύ όλοι στο σπίτι να φανταστείτε κρατάμε βάρδιες το βράδυ που είναι ζωηρό και θέλει παιχνίδι για να παίζουμε μαζί του απλά οι γνώμες διαφέρουν. Έχω διαβάσει ότι τη νύχτα πρέπει να μένει μόνο του για να γίνει αυτόνομο και να μην σηκώνομαι κάθε φορά που νιαουριζει. Νιώθω όμως ότι μεσα από το παιχνίδι δενομαστε πιο πολύ. Είναι η πρώτη γατουλα που φέρνω σπίτι και θέλω να τα κάνω όλα σωστά για να είναι χαρούμενο το γατακι.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180510_231402_791.jpg
Εμφανίσεις:  3
Μέγεθος:  543,3 KB
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:32, 11-05-18:

Χαίρομαι που το αγαπάτε αλλά κι αυτό είναι σκέτη γλύκα!!!!!!!!!!!!!!!
Μωράκι είναι,κάντε του τα χατήρια,έτσι θα δεθείτε περισσότερο.Και τα δικά μου όταν ήταν μωρά έκλαιγαν το βράδυ γιατί θέλουν αγκαλιά.Με τον καιρό μεγαλώνουν και συνηθίζουν μόνα τους.Κάντε υπόμονή καμιά βδομάδα και θα δείτε πως όλα θα είναι διαφορετικά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 353 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:48, 11-05-18:

Καλό σου μεσημέρι.... Θα σου πω το εξής.... Όταν τον Δεκέμβριο βρήκα το μικρό Ραμόν με σάπιο ποδαράκι και την κοιλιά του τούμπανο από τα σκουλήκια και τον μάζεψα - 2 μηνών ήταν το πολύ - ήταν ΤΌΣΟ ΆΓΡΙΟ που για να μπορέσω να το πιάσω έριξα πετσέτα πάνω του και το κάλυψα... Στον κτηνίατρο που τον πήγα αμέσως όχι δεν μας άφηνε να τον πιάσουμε αλλά έκανε σαν τρελό.... Το πήγα σπίτι, το έβαλα σε προφυλαγμενο μπαλκόνι - επειδή έχω άλλες 2 - και για 4 μέρες δεν με άφηνε να το πλησιάσω - για άγγιγμα δεν το συζητάμε!!!... Όλο χχχχχχ και γρρρρρ ήταν... Του έδωσα χρόνο και την 5 - 6 μέρα που με έβλεπε πως το τάιζα άρχισε να με εμπιστεύεται.... Όταν μετά από μια εβδομάδα πήγαμε πάλι στον κτηνίατρο για το χειρουργείο ο γιατρός δεν πίστευε πως ήταν το ίδιο γατί!!! Είχε ηρεμήσει αφάνταστα... Από τότε μέχρι και σήμερα είναι τόσο τρυφερό μαζί μου, κάνουμε κουτουλιες και κοιμάται φυσικά στο κρεβάτι μου... Απλά με λατρεύει (και εγώ φυσικά)... Έχει γίνει ουριτσα μου... Όπου πάω πάει και μόλις με κοίτα μου μιλά.... Που θέλω να καταλήξω? Αν δώσεις χώρο και χρόνο στο γατάκι θα δεις πόσο πολύ θα αλλάξει... Σαφώς και ΕΞΩ ΜΌΝΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΈΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΊΝΑΙ....
για να μην νιάουριζει μπορείς να του βάλεις τη φωλιά του - το κρεβάτι του δηλ - μέσα στο υπνοδωμάτιο σου... Ετσι δεν θα νιώθει μοναξιά και θα έχει ασφάλεια και ηρεμία αφού θα σε αισθάνεται διπλα του... Και αν ανέβει στο κρεβάτι σου ακόμα καλύτερα... Αστο εκεί δίπλα σου να κοιμηθεί... Θα δεις πόσο θα δεθείτε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 11-05-18 στις 16:46.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,866 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 14:06, 11-05-18:

Είναι ένα γλυκύτατο μπεμπάκι, ένα κουκλάκι ζωγραφιστό!

Μια χαρά θα ζήσει στο σπίτι σας προστατευμένο και με την αγάπη που χρειάζεται για να είναι ευτυχισμένο.
Τώρα που είναι ακόμα μωρούλι, νιώθει ανασφάλεια και γι αυτό νιαουρίζει μερικές φορές και ώρες που είναι λίγο "άβολες"
για σας που θέλετε να ξεκουραστείτε. Όμως δεν είναι νωρίς να του μάθεις μερικές καλές συνήθειες, όπως π.χ. να προσαρμόζεται κατά το δυνατόν στο δικό σας ωράριο ύπνου. Λίγη ώρα πριν κοιμηθείτε λοιπόν, δώσ'του την ευκαιρία να διοχετεύσει την ενεργητικότητά του, παίζοντας μαζί του. Μ'αυτόν τον τρόπο, δεν θ'αργήσει να νυστάξει και θα παραδοθεί σε νηφάλιο ύπνο, που τόσο έχουν ανάγκη τα γατάκια, ιδιαίτερα σ'αυτήν την ηλικία.
Και επίσης καλό είναι να μάθει οτι δεν θα ξεσηκώνεσαι κάθε φορά που ακούς το νιαουρητό του. Οι γάτες είναι πλάσματα της συνήθειας και μαθαίνουν πολύ σύντομα να προσαρμόζονται με το πρόγραμμα της οικογένειας του σπιτού.΄
Όσο για τη μοναξιά, μη σε απασχολεί, τις ώρες που θα απουσιάζετε θα κοιμάται. Μόνο πριν φύγετε για να πάτε στις δουλειές σας, να έχετε φροντίσει από πριν για το φαγάκι του, το νεράκι του και την απομάκρυνση αντικειμένων που θα μπορούσαν να το τραυματίσουν. Επίσης να βεβαιώνεστε οτι αφήνετε τις πόρτες προς μπαλκόνια και βεράντες κλειστές (γιατί ουκ ολίγα ατυχήματα έχουν συμβεί)κι όταν αργότερα ίσως θελήσει να εξερευνήσει το "έξω" , θα έχετε μεριμνήσει να ασφαλίσετε το μπαλκόνι και πάντα υπό επιτήρηση.
Κι επειδή είναι η πρώτη σου φορά που γίνεσαι γατομαμά, δες και το θέμα μας:
Οδηγίες για την πρώτη φορά που φέρνετε γατάκι στο σπίτι
Από κει κι έπειτα, είμαστε κι εμείς εδώ να σε βοηθήσουμε και να σε συμβουλέψουμε σε ότι χρειαστείς.
Θα χαρούμε δε, αν θες να γνωρίσουμε το λατρεμένο σου γατομωράκι περισσότερο, αφού της δώσεις και το ονοματάκι της και ανοίξεις και δικό της, ξεχωριστό θέμα στο χώρο που έχουμε ειδικά για να γράφουμε οτιδήποτε αφορά τα καμάρια μας. Δες εδώ

Να μου τη φιλήσεις την μπεμπούλα σου, να είναι καλότυχη και να σας συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,346 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:09, 11-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Vickysepe
Το αγαπάμε πολύ όλοι στο σπίτι να φανταστείτε κρατάμε βάρδιες το βράδυ που είναι ζωηρό και θέλει παιχνίδι για να παίζουμε μαζί του απλά οι γνώμες διαφέρουν. Έχω διαβάσει ότι τη νύχτα πρέπει να μένει μόνο του για να γίνει αυτόνομο και να μην σηκώνομαι κάθε φορά που νιαουριζει. Νιώθω όμως ότι μεσα από το παιχνίδι δενομαστε πιο πολύ. Είναι η πρώτη γατουλα που φέρνω σπίτι και θέλω να τα κάνω όλα σωστά για να είναι χαρούμενο το γατακι.Συνημμένο Αρχείο 62945
Ειναι πανεμορφο. Φυσικα και να το κρατησεις εννοειται. Οσο ευτιχισμενα και να ειναι εξω λογω ελευθεριας οι κινδυνοι που αντιμετωπιζουν ειναι τοσοι πολλοι που συνηθως δυστυχως δεν ζουνε πολυ. Αυτο που λες οτι κλαιει ισως και μεγαλωνοντας να το σταματησει αλλα θα σου πω οτι δεν παιζει ρολο η ηλικια. Γκρινιαζει και οσο του κανεις το χατηρι τοσο θα συνεχιζει. Τωρα αν δεν σας ενοχλει να ξυπνατε καθημερινα και σας ευχαριστει καντε του το χατηρι. Εμενα η γατα μου ειναι μεγαλη σε ηλικια και εμενε χρονια εξω, τα τελευταια χρονια που ειναι στο σπιτι δεν μου κανε τιποτε τετοιο. Εχει ομως καποιους μηνες τωρα που με ξυπναει στις 5-6 το πρωι. Καποιες φορες μπορει να θελει να φαει, αλλες να θελει να καθαρισω την αμμο αλλα τις περισσοτερες φορες επειδη θελει παρεα. Ο αντρας μου δεν σηκωνεται ετσι αν δεν σηκωθω εγω μενει να κλαιει. Επιλεγω εγω ποτε θα σηκωθω ή ποτε αντεχω μαλλον! Συνηθως οταν επιμενει πολυ και δεν σταματαει αναγκαζομαι να σηκωθω αλλιως σιωπαει και με περιμενει να ξυπνησω. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν σε ενοχλει σε μονιμη βαση να σε σηκωνει για να παιξετε καλυτερα να μην του κανετε το χατηρι καθε μερα γιατι αν συνηθισει δεν σου εγγυαται κανεις αν θα ειναι ετσι για παντα ή αν μεγαλωνοντας θα αλλαξει. Ισως οπως σου ειπαν και πιο πανω αν κοιμαται στο δωματιο μαζι σου να μη νοιωθει την ιδια αναγκη να το κανει αυτο. Να το χαιρεσαι παντως και με τιποτα με τιποτα μην το αφησεις
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 15:33, 11-05-18:

Δεν έχω σκοπό να το αφήσω. Ακόμα και με δύο ώρες ύπνο να είμαι το επόμενο πρωί δεν μπορώ να περιγράψω το ποσό ευτυχισμένη με έχει κάνει το μικρό. Βέβαια έχω άγχος σχεδόν για τα πάντα αφού καμία φορά όταν το βράδυ κοιμάται και δεν νιαουριζει σηκώνομαι σιγά σιγά να δω αν είναι καλα. Είναι καλή ιδέα να το βάλω στο δωμάτιο μου όμως μήπως είναι επικίνδυνο επειδή εγώ δεν έχω συνηθίσει και αυτό είναι πολύ μικρουλι μήπως ανέβει στο κρεβάτι και το πλακωσω το βράδυ καταλαθως.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vickysepe : 11-05-18 στις 15:38.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 353 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:45, 11-05-18:

Είναι καλή ιδέα να το βάλω στο δωμάτιο μου όμως μήπως είναι επικίνδυνο επειδή εγώ δεν έχω συνηθίσει και αυτό είναι πολύ μικρουλι μήπως ανέβει στο κρεβάτι και το πλακωσω το βράδυ καταλαθως.
Μη φοβάσαι... Θα το συνηθίσεις γρήγορα έτσι και ανέβει και την αράξει για ύπνο....τις 2 - 3 πρώτες μέρες ίσως να φοβάσαι και να κοιμάσαι σαν την μούμια ακίνητη αλλά μετά θα δεις... Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.... Δοκιμασμένα πράγματα ...
Τα μαλλιά σου μόνο να προσέχεις γιατί έχουν μια τάση να παίζουν με αυτά και έτσι όπως είναι μικρό και αμαθο με τα νυχάκια του μπορεί να σε γρατσουνισει κατά λάθος στο πρόσωπο ή στο μάτι... Αλλά μαθαίνουν με το καιρό... (έχουμε φάει γρατζουνιές Παναγία μου!!!!)

Να το χαίρεσαι το γλυκουλι και να του δείχνεις κάθε μέρα την αγάπη σου

Ότι απορία έχεις σαν πρώτο μάνα γατινα που είσαι εδώ είμαστε... Όπου μπορουμε θα σε βοηθησουμε
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 15:54, 11-05-18:

Ευχαριστώ πάρα πολύ ευτυχώς ακόμα και πάνω στο παιχνίδι ή και την πρώτη μέρα που ήταν πολύ φοβισμένο τον έκανα και μπάνιο και παρότι κουνιόταν λιγάκι δεν έβγαλε νυχακια
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,346 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:21, 11-05-18:

Δεν έχω σκοπό να το αφήσω. Ακόμα και με δύο ώρες ύπνο να είμαι το επόμενο πρωί δεν μπορώ να περιγράψω το ποσό ευτυχισμένη με έχει κάνει το μικρό. Βέβαια έχω άγχος σχεδόν για τα πάντα αφού καμία φορά όταν το βράδυ κοιμάται και δεν νιαουριζει σηκώνομαι σιγά σιγά να δω αν είναι καλα. Είναι καλή ιδέα να το βάλω στο δωμάτιο μου όμως μήπως είναι επικίνδυνο επειδή εγώ δεν έχω συνηθίσει και αυτό είναι πολύ μικρουλι μήπως ανέβει στο κρεβάτι και το πλακωσω το βράδυ καταλαθως.
Χεχε το ιδιο παθαινω και γω. Αλλα οταν σηκωθω με παιρνει χαμπαρι και τελικα δεν ξανακοιμαμαι! Και στο δωματιο αν του βαλεις ενα μαξιλαρακι ισως κοιμηθει εκει και να προτιμησει κιολας απο το να ανεβει στο κρεβατι και να νοιωθει οτι εχει και παρεουλα
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 09:20, 12-05-18:

Χτες το βράδυ αποφάσισα να την αφήσω μόνη της -βεβαια σηκώθηκα δύο φορές δεν αντεξα- και το πρωί μου φάνηκε πιο απόμακρη. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχει αναζητήσει μόνη της τα χάδια μου αλλά καθόταν να την χαϊδεύω ενώ σήμερα δεν με αφήνει πάντα. Βέβαια έχω καταλάβει ότι γενικά είναι με τις ώρες της... Είναι θέμα χαρακτήρα λέτε ή τον πείραξε που δεν σηκώθηκα το βράδυ? Νιώθω λίγο τύψεις...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:03, 12-05-18:

Χτες το βράδυ αποφάσισα να την αφήσω μόνη της -βεβαια σηκώθηκα δύο φορές δεν αντεξα- και το πρωί μου φάνηκε πιο απόμακρη. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχει αναζητήσει μόνη της τα χάδια μου αλλά καθόταν να την χαϊδεύω ενώ σήμερα δεν με αφήνει πάντα. Βέβαια έχω καταλάβει ότι γενικά είναι με τις ώρες της... Είναι θέμα χαρακτήρα λέτε ή τον πείραξε που δεν σηκώθηκα το βράδυ? Νιώθω λίγο τύψεις...
Θεμα χαρακτηρα ειναι. Γενικα οι γατες ειναι οσο θελουν και οταν θελουν με τα χαδια. Επισης να σου πω οτι οι γατες αντιθετα με τους ανθρωπους δεν κρατανε κακια και ξεχνανε ευκολα κατι τετοια. Μην νοιωθεις τυψεις. Να σου πω τωρα λες οτι δεν σε πειραζει να ξυπνας αλλα αν αυτο ειναι για παντα δεν σε πειραζει αν ποτε δεν ξανακοιμηθεις χωρις να ξυπνας; Γιατι κι γω ετσι ελεγα στην αρχη κι την λυπομουνα αλλα οταν ειδα οτι συνεχιζοταν δεν αντεχα. Γενικα ειναι ακομη νωρις. Σιγα σιγα θα δεις οτι θα δενεστε πιο πολυ και θα μαθαινεις τις συνηθειες και τα κουσουρια της
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 10:13, 12-05-18:

Ναι από ότι κατάλαβα μάλλον δεν είχε σχέση με χτες το βράδυ. Απλά είναι με τις ώρες τις χτες είχε τα νεύρα της το απόγευμα ενώ το πρωί παίζαμε καλά, σήμερα είχε τα νεύρα της το πρωί και όσο περνάει η ώρα ηρεμεί. Πείτε με περίεργη αλλά αυτός είναι ένας από τους πολλούς λόγους που λατρεύω τις γάτες
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:06, 12-05-18:

Καλημέρα... Όπως σου είπε και η Νικόλ οι γάτες - όπως και όλα τα ζώα - δεν κρατάνε κακία... Ακόμα και αν κάτι τους ενοχλήσει - ή αισθανθούν ότι προβλήθηκαν με κάποιον τρόπο - θα απομακρυνθουν για λίγο και ύστερα θα έρθουν πάλι... Ούτε εκδικητικες είναι - άσχετα αν ακούσεις το αντίθετο.... Είναι απλά ανεξάρτητα ζώα, και περήφανα.....
Το πόσο τρυφερη μπορεί να είναι έχει να κάνει με το χαρακτήρα του... Αλλά και αυτές που είναι χαδιάρες είναι στιγμές που απλά θέλουν τη μοναξιά τους.... Θα δεις ότι κάθε μέρα θα ανακαλύπτεις και μια νέα μεριά του χαρακτήρα της γατούλας σου... Και αυτό είναι το μαγικό... Και όσοι λένε "σιχαίνομαι ή δεν αγαπώ τις γάτες" το λένε γιατί δεν τις γνωρίζουν.... Μόνο όταν ζήσει κάποιος με γάτα καταλαβαίνει πόσο λάθος έκανε μέχρι τώρα να τις κρίνει αρνητικά....
Απόλαυσε την παρέα της... Θα μάθεις μέσα από αυτήν να βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά, τι σημαίνει σεβασμός (προς θεού δεν είναι προσβολή!!!) και διακριτικότητα.... Δώσε της την αγάπη σου απλόχερα και θα σε ανταμείψει με τη δική της... Και όταν αποφασίσει - αν αποφασίσει - να σε γλείψει στο πρόσωπο ή στο χέρι ή να τριβεται πάνω σου ή να κάνει κουτουλιες με το κεφάλι του πάνω στο δικό σου ή να σε κοίτα και να ανοιγοκλεινει τα μάτια της αργά να ξέρεις με σιγουριά πως με τον τρόπο αυτό σου λέει "σε αγαπώ!!!"..... Σε θεωρεί πια μέλος της.....
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 12:47, 12-05-18:

Μακάρι να έρθει αυτή η μέρα! Τώρα είχα ένα άλλο θέματα κι...όταν το είχα πρωτοπορεί το γατάκι είχε ψύλλους εκτοτε το ψεκασα με ειδικό σπρευ που μου έδωσε η γιατρος, του έκανε και η γιατρός ένα πέρασμα με οινόπνευμα και το χτένισε αλλά ακόμα έβρισκα κάποιους. Εκεί που σταματησα να βρίσκω ήταν οταν την έκανα μπανάκι. Στο σπίτι την άφησα να κυκλοφορεί παντου μετά το μπάνιο, εκτός από τα υπνοδωμάτια. Ψύλλους είδα 2-3 στο κρεβατακι της ψοφιους. Να την αφησω να μπει λέτε στα δωματια? Σήμερα την ξαναεκανα μπανάκι. Το κολάρο για ψύλλους δουλεύει? Αν δουλεύει μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη γάτα?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:59, 12-05-18:

Μακάρι να έρθει αυτή η μέρα! Τώρα είχα ένα άλλο θέματα κι...όταν το είχα πρωτοπορεί το γατάκι είχε ψύλλους εκτοτε το ψεκασα με ειδικό σπρευ που μου έδωσε η γιατρος, του έκανε και η γιατρός ένα πέρασμα με οινόπνευμα και το χτένισε αλλά ακόμα έβρισκα κάποιους. Εκεί που σταματησα να βρίσκω ήταν οταν την έκανα μπανάκι. Στο σπίτι την άφησα να κυκλοφορεί παντου μετά το μπάνιο, εκτός από τα υπνοδωμάτια. Ψύλλους είδα 2-3 στο κρεβατακι της ψοφιους. Να την αφησω να μπει λέτε στα δωματια? Σήμερα την ξαναεκανα μπανάκι. Το κολάρο για ψύλλους δουλεύει? Αν δουλεύει μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη γάτα?
Κοίτα.... Τα σπρέι δεν κάνουν πολλά πράγματα... Σκοτώνουν μεν τους ψύλλους που είναι ζωντανούς αλλά τα αυγά παραμείνουν και αυτά γεννάνε νέους... ΆΜΕΣΗ αποπαρασιτωση τη Δευτέρα στο γιατρό με αμπούλα... Και επειδή είναι πλέον άνοιξη κάθε μήνα ανελλιπώς την επανάληψη.... Το κρεβάτι της έχει σίγουρα αυγά πάνω... Ψεκάσε το με το σπρέι (frontline σου έδωσε?).... Θα σου έλεγα να αποφύγεις να το βάλεις στο κρεβάτι σου όσο έχει ψύλλους γιατί ενδέχεται να γεμίσετε... (αν και όταν υπάρχει ζωντανός ξενιστής παραμένουν πάνω του).... Αν δεν καθαρίσουν τα αυγά δεν θα φύγουν ποτέ.... Τι κολάρο δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ οπότε δεν ξέρω να πω...Με το μόνο που θα κάνεις δουλειά είναι η αμπούλα... (και αν έχει μεγάλο πρόβλημα ίσως ο γιατρός σου πει να επαναληφθεί νωρίτερα).... Μην το αφήσεις γιατί η γάτα μπορεί να αρρωστήσει από τα τσιμπήματα τους

(εγώ βάζω στις δικές μου κάθε μήνα αμπούλα όλο το χρόνο... Θα με πείτε υπερβολική και μάλλον είναι αλλά προτιμώ να είναι καθαρά πάρα να τρέχω μετά... Και αν το 1 πιάσει αλλοίμονο μου μετά... Θα αποκτήσουν όλα τους.... Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά....)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 12-05-18 στις 13:04.
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 13:03, 12-05-18:

Πω πω θα το πάω σίγουρα τη δευτέρα για αμπούλα ελπίζω μόνο να μην έχει παρενέργειες στο γατάκι γιατί είναι μικρο.
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 13:05, 12-05-18:

Πάντως εγώ δεν έχω δει κάτι πάνω του..ζωντανό τουλάχιστον...η γιατρός μου έδωσε το frontline και μου είπε ότι για ένα μήνα δεν θα τον ξαναπλησιασει ψύλλος οπότε ίσως και αβγά να σπάσουν να σκοτωθούν. Τι λέτε κι εσείς?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:09, 12-05-18:

Πω πω θα το πάω σίγουρα τη δευτέρα για αμπούλα ελπίζω μόνο να μην έχει παρενέργειες στο γατάκι γιατί είναι μικρο.
Θα το κρίνει ο γιατρός... Άλλωστε οι αμπούλες πάντοτε μπαίνουν ανάλογα τα κιλά... Και το δικό σου είναι ήδη 3 μηνών οπότε λογικά και τα κιλά του θα τι επιτρέπουν.... Το έχεις ζυγίσει καθόλου?

Άμα αρχίσεις να τα βλέπεις μάλλον θα σημαίνει ότι έχει μπόλικους... Είναι τόσο μικροί που 1 ή 2 είναι δύσκολο να τους εντοπίσεις.... (σκέψου όταν κάποιος έχει ψείρες στο κεφάλι του... Ωρε είχα γεμίσει μια φορά όταν ήταν η κόρη μου στο νηπιαγωγείο!!!! Πόσο δύσκολο είναι να τις δεις? Πάρα πολύ!! Όταν όμως κάνουν πάρτι πλέον Εεεε τότε φαίνονται και παρα φαίνονται)

Στον Ραμονάκο - κοίταξα τώρα το βιβλιάριο του - όταν τον βρήκα τον Δεκέμβρη ήταν 2 μηνών... Του έβαλε την μισή αμπούλα εκείνη την μέρα και μετά από 10 μέρες την υπόλοιπη μισή..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 12-05-18 στις 13:20.
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 13:17, 12-05-18:

Ναι τον ζυγισαμε την Τετάρτη στον γιατρό και ήταν 700 γραμμάρια από τότε σίγουρα θα έχει πάρει βέβαια γιατί συνέχεια τρωει!!
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 13:21, 12-05-18:

Μένω Αθήνα κέντρο μήπως ξέρετε να μου συστήσετε έναν καλό κτηνίατρο? Η μία που έχω καλή μου φαίνεται τουλάχιστον καταλαβαίνει κανείς ότι αγαπάει τα ζώα, ένας άλλος που τον πήγα ήταν απαράδεκτος το επιανε πολύ αγαρμπα το μικρό και επειδή (ήταν η πρώτη μέρα που τον πήρα) από τον φόβο του έκανε κακακια πήρε ένα βλέμμα λες και είχε δει το πιο σιχαμενο πράγμα στη ζωή του. Απλά η γιατρός θα λείπει εκτός Αθηνών αυτές τις μέρες μήπως εχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:47, 12-05-18:

Ναι τον ζυγισαμε την Τετάρτη στον γιατρό και ήταν 700 γραμμάρια από τότε σίγουρα θα έχει πάρει βέβαια γιατί συνέχεια τρωει!!
Αδύνατο είναι μου φαίνεται.... Ο Ραμονακος όταν τον βρήκα που ήταν και πιο μικρός ήταν τόσα ακριβώς γραμμάρια.... Για τα σκουληκάκια κάνατε τίποτα?

Δεν είμαι Αθήνα - Ηράκλειο Κρήτης μένω - και δυστυχώς δε ξέρω τους κτηνίατρους... Από ότι όμως έχω ακούσει - και από εδώ μέσα σε παλιότερα θέματα - είναι ο αιλουρος στο Φάληρο.... Έχουν πει τα καλύτερα για το ιατρείο και αν ήμουν Αθήνα μάλλον εκεί θα πήγαινα και τα δικά μου - και ας έπεφτε λίγο μακρυά... Το ιατρείο είναι ΜΌΝΟ για γάτες!!!!!

Κάποιος άλλος από την παρέα και από Αθήνα σίγουρα θα σου πει καλούς κτηνίατρους...
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 13:49, 12-05-18:

Θα το ψάξω ευχαριστω πολύ!! Ναι ήταν ο μικρούλης γιατί ήταν με άλλες γάτες και δεν το αφήνανε να φάει. Για εσωτερικά του έδωσε η γιατρός μισό χαπακι και θα πάρει το άλλο μισό σε 20 μερες.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,866 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:05, 12-05-18:

Μένω Αθήνα κέντρο μήπως ξέρετε να μου συστήσετε έναν καλό κτηνίατρο? Η μία που έχω καλή μου φαίνεται τουλάχιστον καταλαβαίνει κανείς ότι αγαπάει τα ζώα, ένας άλλος που τον πήγα ήταν απαράδεκτος το επιανε πολύ αγαρμπα το μικρό και επειδή (ήταν η πρώτη μέρα που τον πήρα) από τον φόβο του έκανε κακακια πήρε ένα βλέμμα λες και είχε δει το πιο σιχαμενο πράγμα στη ζωή του. Απλά η γιατρός θα λείπει εκτός Αθηνών αυτές τις μέρες μήπως εχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό?

Δες πρώτα τη γενική λίστα μας εδώ, που περιλαμβάνει και κτηνίατρους για κέντρο Αθήνας.
Από κει κι έπειτα υπάρχουν και κάποιοι που προτέινουν τα μέλη μας: δες εδώ (περιοχή Αμπελοκήπων),
εδώ (πλατεία Βικτωρίας) εδώ(περιοχή Λ.Αλεξάνδρας, Πεδίον του Άρεως), εδώ κι εδώ κι εδώ κι εδώ(για Κυψέλη
εδώ (για Πλ.Κολιάτσου)

Σου συνιστώ, επειδή τα μηνύματα είναι σχετικά παλιά να επιβεβαιώσεις οτι τα στοιχεία τους (τηλέφωνο, διεύθυνση) εξακολουθούν να ισχύουν.

Τέλος, μια πολύ καλή κτηνίατρος εδώ που κάνει κατ'οίκον επισκέψεις στην Αθήνα (ισχύει μόνο το κινητό της τηλέφωνο).
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 13:05, 13-05-18:

Δες ευχαριστω πάρα πολύ όλους. Ευτυχώς η γιατρός μου γυρίζει αύριο και μάλλον θα πάω εκεί αλλά σε περίπτωση ανάγκη είναι καλό να ξέρω κι άλλους καλούς γιατρούς. Βρε παιδιά για πείτε μου κι εσείς όταν το χαϊδεύω μετά από λίγη ώρα μου γυρνάει την κοιλίτσα, όταν όμως πάω να την χαϊδεύω πάει να μου γραπωσει τα χέρια. Έτσι σταματάω αφού τον ενοχλεί αλλά μόλις φύγω έρχεται κοντά μου νιαουριζει και ξαναγυρνάει την κοιλίτσα του. Τι ακριβώς μου ζηταει?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:28, 13-05-18:

Δες ευχαριστω πάρα πολύ όλους. Ευτυχώς η γιατρός μου γυρίζει αύριο και μάλλον θα πάω εκεί αλλά σε περίπτωση ανάγκη είναι καλό να ξέρω κι άλλους καλούς γιατρούς. Βρε παιδιά για πείτε μου κι εσείς όταν το χαϊδεύω μετά από λίγη ώρα μου γυρνάει την κοιλίτσα, όταν όμως πάω να την χαϊδεύω πάει να μου γραπωσει τα χέρια. Έτσι σταματάω αφού τον ενοχλεί αλλά μόλις φύγω έρχεται κοντά μου νιαουριζει και ξαναγυρνάει την κοιλίτσα του. Τι ακριβώς μου ζηταει?
Να παίξετε!!!!! (αλλά προσοχή και με την κοιλίτσα)... Ετσι γραπωνουν τα χέρια και με τα πίσω ποδαράκια δίνουν κλωτσιές.... Θα το δεις και με παιχνιδάκι που θα του δώσεις - μικρό μαλακό κουκλάκι - πως θα κάνει αυτήν την κίνηση.... Και όταν παίζουν μεταξύ τους έτσι κάνουν...

Γενικά όμως να ξέρεις πως η κοιλιά είναι ένα πάρα πολύ ευαίσθητο σημείο στη γάτα... Και όταν είναι ανάσκελα νιώθει εντελώς ευάλωτη... Γιαυτό και σπάνια τη δείχνει... Και άμα φτάσει στο σημείο να κάθεται και να απολαμβάνει τα χάδια στην κοιλιά, χωρίς να διαμαρτυρεται, απλά να κάθεται σαν τον πεθαμένο, έχεις κερδίσει απόλυτα την εμπιστοσύνη της... Και μεγαλώνοντας, ακόμα και αν στη δείχνει θα πρέπει να τη χαϊδευεις όσο πιο ήρεμα και απαλά γίνεται και όχι για πολύ ώρα (άλλωστε θα στο δείχνει και μόνο του... Θα σου γραπωνει το χέρι όταν θα θέλει να σταματησεις)...
Γιαυτό έχω πει πως είναι μαγικό να ζεις με γάτα... Κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι καινούριο... Κάθε μέρα μας εκπλήσσουν , και διαπιστωνουμε πως έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμα...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άγριο γατάκι. - Από maria.andreou
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-08-09 στις 14:32.
    • Άγριο γατάκι - Από ΕΥΗ.Τ
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-07-09 στις 13:52.
    • 'Αγριο γατάκι... τι να κάνω; - Από starter
      Το θέμα έχει λάβει 185 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-09 στις 15:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους