Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,611 εγγεγραμμένα μέλη και 713,038 μηνύματα σε 21,978 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 184 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα βρέθηκε μετά από 10 μέρες χωρίς τροφή

Maria Kont

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria Kont
H Maria Kont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Maria Kont έγραψε στις 16:51, 13-12-14:

Γεια σας κι από' μένα.... Πριν 10 μέρες χάσαμε τη Πούφη μας, η γατούλα έβγαινε έξω αλλά δεν απομακρυνόταν, πέρα από 2 αυλές από το σπίτι, ώσπου στις 3 του μήνα βράδυ δεν ανταποκρινόταν όταν τη φωνάζαμε.
Η γατούλα κοιμόταν πάντα μέσα και πάντα ερχόταν όταν τη φωνάζαμε.
Αφού βάλαμε αφίσες και ψάξαμε παντού υποθέσαμε πως κάποιος την έκλεψε.
Κι έτσι φτάσαμε στο σήμερα, που κάποια στιγμή που μίλαγα στον άλλο μου γάτο την ακούω να μου φωνάζει με μανία από τον κήπο του δίπλα σπιτιού, μπουκάρω στον κήπο και την αρπάζω, ένα πλάσμα όλο κόκαλα.

Οπότε βγάλαμε το συμπέρασμα ότι όλο αυτό το διάστημα (10 μέρες) ήταν κλεισμένη σε κάποιο υπόγειο (μάλλον) χωρίς να χει φάει τίποτα.

Αμέσως πήρα τον κτηνίατρο τηλέφωνο και μου είπε να τη ταϊζω ανά 1 ώρα μια κουταλιά του γλυκού κονσέρβα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν αυτό αρκεί και κατα πόσο κινδυνεύει περαιτέρω η υγεία της και αν χρειάζεται νοσηλεία (εαν κάποιος έχει βιώσει κάτι αντίστοιχο.

Η γατούλα είναι 6 μηνών, είναι καθαρή και καθαρίζεται γενικά μόνη της με όρεξη. Έκανε κακάκια (χωρίς αίμα) και τσίσα μόλις μπήκε σπίτι. Τρώει με λύσσα αυτό που της δίνουμε και πεινάει όπως είναι αναμενόμενο μετά από τόσες μέρες. Φαίνεται γενικά να έχει όρεξη, θέλει αγάπη και δε φαίνεται άρρωστη.
Τώρα βέβαια πάμε στο πρόβλημα.... Είναι σκελετωμένη και δε μπορεί να κουνήσει καλά τα πίσω πόδια (δε ξέρω εαν είναι από την ασιτία ή κάποιο χτύπημα) φαίνεται να έχει μόνο μια βαθιά γρατζουνιά στο ένα πόδι και φαίνεται σαν να ενοχλείται όταν τη σηκώνουμε (πονάει ίσος). Και φυσικά δε μπορεί να ανέβει καν στο κρεβάτι.

Αν κάποιος μπορεί να συμβουλέψει σε κάτι θα τον ευχαριστούσα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maria Kont : 13-12-14 στις 16:55.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:15, 13-12-14:

Καλησπέρα Μαρία! Θα πρότεινα να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σας-προφανώς σας προτείνει σταδιακό τάισμα, για να μην επιβαρυνθεί απότομα το στομάχι της και να δεις πώς θα πάει. Εφόσον κατά τα άλλα ενεργείται, ουρεί, έχει όρεξη για φαγητό και είναι καλοδιάθετη, πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος ανησυχίας. Ωστόσο, κι επειδή υπάρχει το θέμα αυτό με τα πόδια της, εγώ θα επισκεπτόμουν κι από κοντά τον γιατρό, ή αν είναι κλειστός για Σ/Κ κάποια κλινική, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Πολλές γάτες πάντως μετά από ατυχήματα επανήλθαν κανονικά. Περαστικά σας εύχομαι, σιδερένια να 'ναι σύντομα και να μη σας ξαναλαχταρήσει! Μπορείς να σκεφτείς και το ενδεχόμενο να την έχεις μέσα, για να αποφεύγονται τέτοιου είδους καταστάσεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 17:41, 13-12-14:

Για τα σκελετωμένα γατιά υπάρχει μια κονσέρβα εδική νομίζω. Δεν την έχω πάρει ποτέ, αλλά την είχα ακούσει στον κτηνίατρο που κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα.
Για την γρατζουνιά πάντως, απ΄ένα αδεσποτάκι που είχα και είχε μια βαθιά στο πόδι του, μπορεί να το ενοχλεί τόσο ώστε να πονάει και να κουτσαίνει. Τότε του έβαζα μπεταντίν και σιγά σιγά είχε αναρρώσει. Τώρα που έχω γάτο μέσα και ασχολούμαι περισσότερο θα σου πω πως καλύτερα να την δει κτηνίατρος, μην έχει και κανένα άλλο τραύμα, μην μολυνθεί αυτό και χρειάζεται αντιβίωση. Όλα αυτά τα είπες στον κτηνίατρο σας?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 18:36, 13-12-14:

Γεια σου κι από μένα Μαρία, πιστεύω κι εγώ όπως το περιγράφεις ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας. Πάντως καλό θα ήταν εννοείται να τη δει ο κτηνίατρός σας το συντομότερο για να σου πει με σιγουριά. Εμένα το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι η βαθιά γρατζουνιά στο πόδι...αυτό βασικά προέχει να περιποιηθείς, λίγο μπεταντίν κάθε τόσο θα της έκανε καλό, όπως είπε και η pepper παραπάνω, κι έχε το νου σου να μην πρηστεί ή βγάλει πύον γιατί εκεί θα χρειαστεί αντιβίωση σίγουρα ώστε να καλυφθεί από μόλυνση, γι΄αυτό θα πρέπει να τη δει ο γιατρός. Και βέβαια μέχρι να πάρει τα πάνω της έχε την περιορισμένη μέσα στο σπίτι. Και σε μένα είχε τύχει πάντως να χάσω μία γάτα μου παλιότερα για 10 μέρες, και γύρισε πολύ αδυνατισμένη, αν κι όχι σκελετωμένη αφού είχε και αποθέματα η συγκεκριμένη και είμαι σίγουρη ότι δεν είχε φάει τπτ εντωμεταξύ, της πήρε 2-3 μέρες να συνέλθει, κυρίως σοκαρισμένη ήταν όμως αυτή..δεν είχε κπ τραύμα...
Εύχομαι γρήγορα περαστικά στην Πούφη σου, ενημέρωνέ μας για την εξέλιξή της !

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria Kont

Νεοφερμένος

H Maria Kont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Maria Kont έγραψε στις 19:05, 13-12-14:

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Η πληγή στο πόδι δεν είναι ανοιχτή, έχει είδη κλείσει. Απλά όταν τη σηκώνω φαίνεται να πονάει.
Στο γιατρό έχω σκοπό να τη πάω τη δευτέρα, να ανακτήσει λίγο δυνάμεις μιας και φαίνεται καλά και γιατί πιστεύω ότι άμα αναστατωθεί ίσος μη της κάνει καλό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,032 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:56, 13-12-14:

Όπως πολύ σωστά σε συμβούλεψαν και τα κορίτσια πιο πάνω το καλύτερο είναι, και σωστά έκανες, που έκλεισες ραντεβού να τη δει ο κτηνίατρος από κοντά. Ιδιαίτερα εφ'όσον ενώ η πληγούλα φαίνεται να έχει σχεδόν κλείσει, εκείνη δείχνει να πονάει όταν τη σηκώνετε. Την αιτία θα τη βρει μόνο ο γιατρός με την κλινική εξέταση.
Η γατούλα είναι στειρωμένη? Αν όχι, καλό θα ήταν αφού συνέλθει εντελώς, να το προγραμματίσετε. Ήδη 6 μηνών, κάλλιστα ένας οίστρος θα μπορούσε να είναι ο λόγος που είχε εξαφανιστεί αν είναι αστείρωτη.
Περαστικά της και γρήγορα να πάρει τα πάνω της

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,265 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:00, 13-12-14:

Πωπω την ψυχουλα μου μωρε,τι θα τραβηξε;;Γενικα δεν αντεχω στην σκεψη ενα ζωντανο πλασμα να πειναει,ειτε ζωο ειτε ανθρωπος γμτ..
Ευτυχως που τελικα βρεθηκε
Παντα μετα απο μεγαλη ασιτια πρεπει να γινεται σταδιακη σιτιση,σε ανθρωπους και ζωα ισχυει αυτο.
Ευχομαι τα καλυτερα για την ψυχουλα.

Παράθεση

Maria Kont

Νεοφερμένος

H Maria Kont έγραψε στις 21:42, 13-12-14:

Η γατούλα στις 10 του μήνα έγινε 6 μηνών (3 την χάσαμε) και τοτε θα της κάναμε στείρωση. Πάντως δεν έδειχνε σημάδια οίστρου. Το πιθανότερο είναι πώς κάπου κλείστηκε. Οι πληγές απ' ότι είδα δεν είναι πρόβλημα, μιας και έχουν κακαδάκι από πάνω και δε φαίνεται κάποιο οίδημα.

Έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως είτε χτύπησε καθώς προσπαθούσε να βγει από κει που ήταν ή (με ερωτηματικό) να έχουν ατροφήσει τόσο πολύ οι μύες των ποδιών από την αδυναμία.

Πάντως κατά τ' άλλα είναι πολύ χαρούμενη και συνέχεια μας αναζητά και μας γουργουρά.

Τώρα σιγά σιγά φαγάκι μέχρι και αύριο και από δευτέρα και στο γιατρό.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:03, 14-12-14:

Μαρία μου, όλα καλά θα πάνε! Πιστεύω ότι κάπου θα παγιδεύτηκε και ίσως έτσι να κτύπησε και το ποδαράκι της, στην προσπάθειά της να βγει. Ευτυχώς που εμφανίστηκε εγκαίρως και μπορέσατε να της σώσετε τη ζωούλα. Όλα τα σημάδια είναι θετικά. Περιμένουμε να μας πείτε πως θα την βρει και ο κτηνίατρος αύριο, που ίσως θελήσει να της δώσει και κάποιες βιταμίνες ή δυναμωτική παστούλα, απ' εκείνη που δίνουν μετά από επεμβάσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:01, 14-12-14:

Θα περιμένουμε νέα σας!

Παράθεση

Maria Kont

Νεοφερμένος

H Maria Kont έγραψε στις 20:57, 15-12-14:

Πήγαμε σήμερα στον κτηνίατρο!

Σοκαρίστηκε λίγο όπως την είδε έτσι σκελετωμένη αλλά θα γίνει καλά.
Με τα ποδαράκια όπως την είδε δε πρέπει να ναι κάτι σοβαρό, αλλά σε 10 μέρες εάν δε φτιάξει θα κάνουμε ακτινογραφία (μόλις πάρει βάρος για να μην έχει πρόβλημα με τη μέθη).

Όσο για το μυστήριο του τι έγινε.... Σήμερα συνάντησα μια γειτόνισσα που είναι άρρωστη και δε βγαίνει από το σπίτι. Της είπα πως είχαμε χάσει τη γατούλα και τότε μου είπε πως είδε που της είχε επιτεθεί ένας σκύλος που ξέφυγε από το αφεντικό του. Της είπα με διακριτικότητα πόσο στεναχωρηθήκαμε που την είχαμε χάσει και πόσο ταλαιπωρηθήκαμε και μου ζήτησε συγνώμη.... Βέβαια είναι άρρωστη τελευταία οπότε δεν ήθελα να της πω κάτι.....
Βέβαια τα τραύματα από το σκυλί δεν ήταν βαθιά, αλλά και 10 μέρες δε μπορεί να ήταν απλά φοβισμένη, πρέπει να είχε παγιδευτεί κιόλας κάπου πάνω στον πανικό της, δε μπορεί τόσες μέρες αν μας άκουγε να μην φώναζε.

Σας ευχαριστώ όλους-ες για το ενδιαφέρον!!!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 21:09, 15-12-14:

Κατ' αρχάς ευχάριστα τα νέα σας! Να ανακάμψετε σύντομα εύχομαι!
Κατά δεύτερον, γιατί απολογήθηκε η γειτόνισσα; Δεν κατάλαβα, ήταν δικό της το σκυλί;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria Kont

Νεοφερμένος

H Maria Kont έγραψε στις 21:43, 15-12-14:

Όχι... επειδή είχε δει τι έγινε (το γνώριζε οτι η γατούλα ήταν δικιά μας) και ξέχασε να μας το πει....
Εγώ της είπα οτι είχαμε χάσει τη γατούλα και τότε μου είπε για το περιστατικό.....

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:00, 15-12-14:

Χμμ, ίσως δεν το θεώρησε "σημαντικό". Πολλοί άνθρωποι, ειδικά αν δεν είχαν ποτέ στη ζωή τους κάποιο ζωάκι, αδυνατούν να καταλάβουν το μέγεθος της αγωνίας μας. Τέλος καλό, όλα καλά όμως και αυτό είναι το σημαντικό!

Παράθεση

Maria Kont

Νεοφερμένος

H Maria Kont έγραψε στις 22:11, 15-12-14:

Η αλήθεια είναι πως αγαπάει τα ζώα (έχει κιόλας) απλά δεν είναι καλά τελευταία στην υγεία της, είναι και λίγο μεγάλη σε ηλικία.
Είναι κιόλας αυτή που πρόσεχε την άλλη (πρώην αδέσποτη) γάτα μας πριν την υιοθετήσουμε εμείς (μαμά της γατούλας που χάσαμε- μετά τη γέννα τη στειρώσαμε).
Αλλά σίγουρα θα ήταν διαφορετικά εάν το ξέραμε....

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,032 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:48, 15-12-14:

Ό,τι έγινε έγινε με τη γειτόνισσα. Τώρα προέχει να επανέλθει πλήρως η γατούλα και θα επανέλθει εφ'όσον κι ο γιατρός είναι αισιόδοξος.
Καλή της ανάρρωση λοιπόν και βέβαια από κει κι έπειτα, τέρμα τα ξεπορτίσματα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους