Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,901 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 249 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση εισόδου στο κυρίως σπίτι

stathisnew

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stathisnew
Ο stathisnew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O stathisnew έγραψε στις 06:38, 30-09-12:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  zuzu1.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  935,7 KB

Όνομα:  zuzu2.jpg
Εμφανίσεις:  169
Μέγεθος:  939,3 KB

Όνομα:  zuzu5.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  271,2 KB

Όνομα:  zuzu7.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  249,2 KB

Πριν 10 μέρες η ανηψιά μου, βρήκε την zouzou, αποφασίσαμε να την κρατήσουμε, γλυκιά, παιχνιδιάρα και πεινασμένη, απο την αρχή προσπαθήσαμε να της δείξουμε οτι ο δικός της χώρος είναι η βεράντα (70τ.μ. μπροστινή βεράντα, 96τ.μ. πίσω βεράντα) με την ελεθερία να κάνει οτι θέλει. Απαγόρευση η είσοδος στο κυρίως σπίτι, μόλις μπαίνει απο τις ανοιχτές μπαλκονόπορτες την βγάζουμε έξω ήρεμα, πιστεύω οτι έχει καταλάβει την απαγόρευση εισόδου, αλλά βέβαια κάποιες φορές το βλέπει σαν παιχνίδι και μπαίνει, γνωρίζοντας οτι κάνει αταξία.
Βέβαια την αγαπήσαμε, θα την κρατήσουμε, ελπίζοντας σε όσο το δυνατόν λιγότερες ζημιές στο κυρίως σπίτι. Αυτή είναι η zouzou, 1,5 μηνών, θέλει συνέχεια παρέα, αγκαλιές και χάδια. Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνετε στο forum

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:46, 30-09-12:

Καλημέρα και καλωσήρθες Στάθη
Να σας ζήσει η Ζουζού, είναι μια κουκλίτσα! ( και μοιάζει πολύ με τη δική μου).
Σίγουρος οτι είναι μόνο 1,5 μηνών?
Στο γιατρό την πήγατε να την "δει", να της κάνει εσωτερική/εξωτερική αποπαρασίτωση? Αν όχι, να την πάτε άμεσα, αν την αγαπάτε και σκοπεύετε να την κρατήσετε.
Και, όχι την φουκαριάρα, μην την απομονώνετε στις βεράντες, όσο μεγάλες κι αν είναι..
Αν την θέλετε πραγματικά,τότε θα τη θεωρήσετε μέλος της οικογένειάς σας και θα μοιράζεται μαζί σας, αν όχι όλα, τουλάχιστον τα περισσότερα δωμάτια του σπιτιού. Ήδη εκείνη σας θωρεί "γονείς" της, τουλάχιστον ένα μέλος της οικογένειας
θα το έχει ξεχωρίσει και θα του αφοσιωθεί περισσότερο, και θέλει να δείξει αυτή την αγάπη και την τρυφερότητά της, γι αυτό και κάνει απόπειρες να μπει μέσα.
Αν είναι πρόβλημα η αμμολεκάνη της, μπορείτε να την έχετε, προς το παρόν στη βεράντα, με εύκολη πρόσβαση της γατούλας σε αυτήν, τώρα που ο καιρός είναι ακόμα καλός.
Επίσης, η βεράντα, δεν είναι τόσο ασφαλές μέρος. Κινδυνεύει να το σκάσει, με όλους τους κινδύνους που συνεπάγεται αυτό
για τη γατούλα.
Σου εύχομαι καλορίζικη, να σας ζήσει και να μοιραστείτε μαζί πολλές πολλές χαρές

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stathisnew

Νεοφερμένος

O stathisnew έγραψε στις 16:59, 30-09-12:

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές, θεώρησα αυτονόητο οτι απο το πρώτη μέρα την πήγαμε στον κτηνίατρο, 1 βδομάδα amoxil, φάρμακο για καθαρισμό στ'αυτάκια και τα σκουλικάκια στην κοιλίτσα, ο οποίος μας είπε την ηλικία της Ζουζού, ήταν αδέσποτο γατάκι και δεν ξέραμε τίποτα γι'αυτό, μήπως δείχνει μεγαλύτερο επειδή μεγάλωσα τις φωτογραφίες στο photoshop.
Προσπαθούμε ν'αφιερώνουμε πολλές ώρες, ώστε να έχει παρέα για παιχνίδι και συντροφιά, το σπίτι μας είναι σε ύψος 5ου ορόφου, ρετιρέ, χωρίς καμμία πρόσβαση περιμετρικά από οτιδήποτε, φοβάμαι ν'αφήνω την ζουζού μόνη της μέσα στο σπίτι γιατί έχουμε ακριβά έπιπλα και κουρτίνες, σίγουρα τον χειμώνα θα έχουμε πρόβλημα, πιστεύω να βρώ την καλύτερη λύση για την ζουζού, προς το παρόν δείχνει ευτυχισμένη.
Εχεις δίκιο οτι πρεπει να την θεωρούμε μέλος της οικογενείας, τώρα της φτιάχνω ένα σπιτάκι, μόλις τ'ολοκληρώσω θ'ανεβάσω φωτογραφίες, καλώς σας βρήκα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:52, 30-09-12:

Καλησπερα φιλα μου .
Εκτος του οτι ειναι πολυ "ασχημο" για το ζωο,να μενει μονιμα στην βεραντα,απαγορευεται ρητα και απο τον νομο.

1
. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος,
Τα κατοικιδια,δεν εχουν αναγκη μονο απο ενα πιατο φαγητο και νερο.Ειναι πολυ μεγαλη η αναγκη τους να ζουν στον ιδιο χωρο μαζι μας,ειδικα στις γατες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stathisnew

Νεοφερμένος

O stathisnew έγραψε στις 20:09, 30-09-12:

Όνομα:  zuzu11.JPG
Εμφανίσεις:  534
Μέγεθος:  588,1 KB

Όνομα:  zuzu12.JPG
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  593,8 KB

Όνομα:  zuzu13.JPG
Εμφανίσεις:  418
Μέγεθος:  596,8 KB

Όνομα:  zuzu9.JPG
Εμφανίσεις:  758
Μέγεθος:  750,3 KB

Ελπίζω να μένετε σε καλύτερους χώρους απο την γάτα μου !!!!!!
Είναι καλύτερα να επιστρέψει στους δρόμους ????????
Δεκτή η οποιαδήποτε καταγγελία,
για να έχεις ένα οποιαδήποτε ζώο πρέπει να μπορείς να ψυχολογείς, προφανώς εσείς δεν μπορείτε να ψυχολογήσετε ούτε τους ανθρώπους. ΛΥΠΑΜΑΙ
Συμβουλές δέχομαι, μαγκιές ........ σε καμμία περίπτωση

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:39, 30-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από stathisnew
Συνημμένο Αρχείο 48224

Συνημμένο Αρχείο 48225

Συνημμένο Αρχείο 48226

Συνημμένο Αρχείο 48227

για να έχεις ένα οποιαδήποτε ζώο πρέπει να μπορείς να ψυχολογείς, προφανώς εσείς δεν μπορείτε να ψυχολογήσετε ούτε τους ανθρώπους. ΛΥΠΑΜΑΙ
Μαγκιες..που τις ειδες τις μαγκιες;
Φιλε μου,οταν μπαινουμε σε εναν χωρο και εκθετουμε την απορια μας,το προβλημα μας κλπ,προφανως και περιμενεις να σου πουμε την γνωμη μας,και οχι αυτα που θες να ακουσεις εσυ.Εγω εξεφρασα την αποψη μου ευγενεστατα,οπως επισης και το τι λεει ο νομος.
Απο εκει και περα το μαγκιες,δεν ξερω που κολλαει.Αν το να σου πω τη γνωμη μου,ομορφα και ευγενικα το θεωρεις εσυ μαγκια,δεν μπορω να κανω κατι για αυτο.
Καλο σου βραδυ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:08, 30-09-12:

Συνημμένο Αρχείο 48224

Συνημμένο Αρχείο 48225

Συνημμένο Αρχείο 48226

Συνημμένο Αρχείο 48227

Στάθη, παίρνω το θάρρος να σου ξαναγράψω, επειδή σε είδα θυμωμένο σε απάντηση άλλου μηνύματος να απευθύνεσαι στον πληθυντικό, κι έτσι το εξέλαβα οτι ίσως απευθύνεσαι και σ'εμένα.
Εμένα να ξέρεις,ούτε τα έπιπλα του σπιτιού μου, ούτε το ίδιο μου το διαμέρισμα είναι καλύτερα. Ούτε ακριβά.
Ωστόσο, σέβομαι την ανάγκη σας να διατηρήσετε σε άψογη κατάσταση τον εσωτερικό χώρο, έχετε επενδύσει σε χρόνο και χρήμα και το κατανοώ αυτό.
Και σίγουρα δεν θα ήταν καλύτερα η γατούλα στο δρόμο. Και σίγουρα οι προθέσεις σας είναι καλοπροαίρετες.
Από την άλλη, θα το δεις, σιγά σιγά θα "δένεται" η σχέση σας με το ζωάκι και, σε λίγο καιρό δεν θα σας αρκούν μερικά βιαστικά χάδια στην βεράντα (όσο "λουξ" κι αν είναι οι εγκαταστάσεις εκεί). Κι αν δεν νιώθετε σήμερα την ανάγκη να είναι μαζί σας, να χουρχουρίζει μοιραζόμενη μαζί σας τον ζεστό καναπέ τον χειμώνα, η γατούλα το νιώθει από τώρα.
Ναι, θα αμολήσει τρίχες παντού,ναι μπορεί να "κατεβάσει" και καμιά κουρτίνα (αν και η δική μου, μόνο το στρίφωμα χάλασε
κι ας είναι μικρή και αεικίνητη) και ίσως ξύσει και κανά έπιπλο (αυτό μπορείς να το προλάβεις εκπαιδεύοντάς την σε
ονυχοδρόμιο). Εγώ είμαι σίγουρη οτι αγαπάτε τη μικρούλα και οτι θα την αγαπήσετε περισσότερο στο μέλλον. Απλά δεν αναλογίζεστε τις ανάγκες της, επειδή είστε καινούργιοι γατο-γονείς(?)
Άσε που, στον 5ο όροφο, είναι επικίνδυνο να σας "φύγει" την ώρα που θα βολτάρει στην κουπαστή του μπαλκονιού και να χάσει τη ζωή της κι εσείς να έχετε ενοχές και να πείτε κάποια στιγμή "καλύτερα στο δρόμο". Μακάρι να μη γίνει τίποτα απ'όλα αυτά. Η ωμή αλήθεια είναι (και πριν το πω σ'εσένα, το είχα πει στον εαυτό μου)οτι, πριν βάλεις το γατί στο διαμέρισμα
(και κατοικίδιο γενικά) πρέπει ήδη να έχεις αποφασίσει, εκτός από τη μεγάλη ευθύνη που αναλαμβάνεις να διαλέξεις:
'Η τα έπιπλα καλοδιατηρημένα ,ή το γατί. Θα κάνεις βέβαια ό,τι μπορείς για να αποφύγεις τις μικρο-ζημιές(αλλωστε οι γάτες κάθε άλλο παρά ζημιάρες είναι) αλλά, το ζήτημα της επιλογής παραμένει. Εγώ διάλεξα τα ..έμψυχα (χωρίς αυτό κατ'ανάγκη να σημαίνει οτι και καλά χρειάζεται να κάνουν όλοι το ίδιο) Σκέψου λίγο και την ποιότητα ζωής του γατιού, δεν φτάνουν μόνο τα "υλικά αγαθά" ,θέλει και κάτι περισσότερο, "ζεστασιά" (με /και χωρίς, εισαγωγικά).
Εύχομαι να πάνε όλα καλά

Παράθεση

_amanda_ (Ρούλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _amanda_
H Ρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H _amanda_ έγραψε στις 21:53, 30-09-12:

Καλησπερα Σταθη , να σας ζησει η Ζουζου και να περασετε μαζι πολλα ευτυχισμενα χρονια !
Το οτι την πηρατε απο το δρομο και την κρατησατε διχνει οτι εισαστε ευαισθητοι ανθρωποι και σας τιμα ! Μη τα περνεις ομως τα πραγματα τοσο στραβα ! Ολοι εδω ειναι καλοπροαιρετοι και μονο θετικα πραγματα μπορεις να εισπραξεις ! Μην αγχωνεσαι τοσο για τα επιπλα, μπορειτε να της κοβεται τα νυχακια της τακτικα και να την εκπαιδευσεται και δεν θα εχεται ζημιες ! Τουλαχιστον δοκιμαστε το ! Κι εγω στην αρχη ειχα αυτο το αγχος αλλα πιστεψεμε η μικρουλα μου δεν μου κανει την παραμικρη ζημια ! Ασε που αυτο που θα εισπραξεις απο τη συμβιωση μαζι της ειναι ανεκτιμητο...!
Ευχομαι ολα να πανε καλα και να μας γραψεις συντομα νεα σας !

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:12, 30-09-12:

Γειά σου Στάθη, να χαίρεσαι τη γάτα σου.
Μεγάλη η βεράντα σου, βάλ'της νερό σε δύο τρία διαφορετικά σημεία, αλλά όχι δίπλα στο φαγητό.
Το πλαστικό πλέγμα στις γλάστρες δε κάνει και πολλά, θα με θυμηθείς όταν θα την δεις απο κάτω, ξαπλωμένη στο χώμα.
Εγώ με τη πρώτη ευκαιρία θα θα δοκιμάσω να στρώσω πέτρες κατα προτίμηση βότσαλα γιατί ο δικός μου θέλει να γίνει κηπουρός...( εγώ θέλω να τον κάνω ιατρό )
Το κομμάτι του κορμού όμως είναι το καλύτερο ονυχοδρόμιο.Σωστή η επιλογή σου.
Κάτι τελευταίο, επειδή είσαι ψηλά, ξέρεις αέρας, προτίμησε αν δε το έχεις ήδη κάνει, κλειστού τύπου αμμολεκάνη.

Παράθεση

Lazp11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lazp11
H Lazp11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Lazp11 έγραψε στις 00:57, 01-10-12:

[QUOTE
Συμβουλές δέχομαι, μαγκιές ........ σε καμμία περίπτωση[/QUOTE]

Ένα έμβιο ον με ψυχή και αισθήματα χρειάζεται ψυχή και αισθήματα. Να ξαναδιαβάσεις το παραμύθι "το αηδόνι του αυτοκράτορα". Όλα τα άλλα περί σουπερ λουξ αισθητικής είναι δευτερεύοντα. Όσον αφορά το μπαλκόνι, αυτή την εποχή φιλοξενώ μια γατούλα ράτσας την οποία είχαν στο μπαλκόνι και αν και στειρωμένη έπεσε. Η γατούλα αυτή την στιγμή είναι ανάπηρη και η "καθώς πρέπει" ιδιοκτήτριά της την πέταξε σαν σπασμένο παιχνίδι. Εάν ο εσωτερικός σου χώρος είναι "άβατο" καλύτερα να δώσεις την γάτα για υιοθεσία σε κάποιον που θα την εκτιμήσει ως έμψυχο ον με αισθήματα και όχι ως αξεσουάρ του σούπερ λουξ καναπέ κήπου.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stathisnew

Νεοφερμένος

O stathisnew έγραψε στις 05:47, 01-10-12:

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας, συμφωνούμε απόλυτα, η γυναίκα μου επί 16 χρόνια είχε μια γατούλα, εγώ είχα σκυλάκια, πάντα κατηγορούσα τους ανθρώπους που παίρνουν ένα ζώο για προσωπική ευχαρίστηση χωρίς να σκέφτονται τις ανάγκες του ζώου, σίγουρα δεν θεωρώ την Ζουζού ενα αξεσουάρ στο ντεκόρ του σπιτιού μου.
Επειδή θεωρώ οτι διαθέτω την υπευθυνότητα στην συμβίωση μ'ένα ζωάκι, εξέφρασα τον προβληματισμό μου, ώστε να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση για την ζουζού, εαν δεν μ'ενδιέφερε, δεν θα έγραφα στο forum, δεν θα βρισκόμουν εδώ, μόνο αυτό κάτι σημαίνει.
Και βέβαια θύμωσα, όταν μου πετάνε στα μούτρα ένα νόμο, αμφισβητόντας τουλάχιστον την καλή μου διάθεση, ότι κι'αν κάνεις για έναν άνθρωπο ή για ένα ζωάκι, σίγουρα θα μπορούσες να κάνεις και κατι παραπάνω.
Μου γράψατε για τους κινδύνους της Ζουζού στην βεράντα, οσοι έχουν γατούλες απαγορεύουν την πρόσβαση στην βεράντα ? αυτός δεν είναι χώρος του σπιτιού ? Παιδιά να είμαστε επι του εφικτού και όχι στην σφαίρα της φαντασίας
Σίγουρα όσοι βρίσκονται εδώ αγαπούν τα γατάκια και είναι αγανακτισμένοι απο την ανευθυνότητα των ανθρώπων απέναντι στα τρυφερά γατάκια. Θα τα λέμε, κάθε γνώμη θετική ή αρνητική καλοπροαίρετα θα την διαβάσω για να βελτιώσω τον εαυτό μου, τουλάχιστον απέναντι στην Ζουζού.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:21, 01-10-12:

Στάθη μου, να σε καλοσωρίσω κι εγώ με τη σειρά μου στο My Cat. Κανείς δεν αμφισβήτησε την πρόθεσή σου να φροντίσεις αυτό το γατάκι, εξάλλου, το μάζεψες από τους δρόμους.
Να ξέρεις όμως ότι ως σοβαρό forum, οφείλουμε, και πάντα το κάνουμε, να πληροφορήσουμε τους χρήστες μας, καθώς και τους αμέτρητους επισκέπτες που μπαίνουν κάθε μέρα, και για τους νόμους που αφορούν τις γάτες! Είναι βασικό, δεν νομίζεις να γνωρίζουμε και τους νόμους;
Απ' εκεί και πέρα, υπάρχουν νόμοι που έχουν θεσπιστεί στην κοινωνία όπου ζούμε, υπάρχουν και νόμοι αόρατοι.
Η Έφη, και πολύ καλά έκανε, σε πληροφόρησε για τον νόμο που αφορά σε ζώα που ζουν αποκλειστικά σε μπαλκόνια. Αν εσύ το θεώρησες "μαγκιά" τότε θα υποθέσω ότι δεν αγαπάς και πολύ τους νόμους Εντάξυ, και μένα μου την δίνουν κάποια φορά, αλλά τι να κάνουμε, υπάρχουν!! Και, άποψή μου, οφείλουμε να τους τηρούμε!
Απ' εκεί και πέρα.. επειδή ζήτησες απόψεις, θα σου πω και γω τη δικιά μου. Το γατάκι σου έχει γούνα, νυχάκια και δόντια. Τα οποία θα επιχειρήσει να χρησιμοποιήσει ενάντια σε κάποια έπιπλα, αλλά υπάρχουν πάντα λύσεις! Αν π.χ. ένα γατάκι αρέσκεται στο να ξύνει τα νύχια του σ' ένα συγκεκριμένο έπιπλο, τότε τοποθετούμε ένα ονυχοδρόμιο μπροστά. Εφόσον όμως το γατάκι σου θα έχει πάντα πρόσβαση στη βεράντα, τότε θα προτιμά πάντα ένα φυσικό κορμό ξύλου, αν γνωρίζει ότι θα το βρει εκεί! Αυτό σου το γράφω και εκ πείρας, εφόσον έχει και ο δικός μου πρόσβαση σε περιφραγμένη αυλή. Από την άλλη σκαρφάλωμα σε κουρτίνες μπορεί να παρατηρηθεί όταν το γατάκι είναι πολύ μικρό. Η γουνίτσα του τώρα, αν χτενίζεται τακτικά, ελάχιστα θα μαδάει. Και πάλι όμως υπάρχουν λύσεις. Μια λύση είναι η τοποθέτηση ενός γατόδεντρου μέσα στο σπίτι, σε κάποιο σημείο, όπου το γατάκι θα ανεβαίνει και θα κοιμάται τις κρύες μέρες του χειμώνα. Μια άλλη λύση είναι τα φθηνά ριχτάρια για τις ώρες που θα λείπετε από το σπίτι, απλωμένα επανω σε καναπέδες. Το καθάρισμα γίνεται πανεύκολη υπόθεση, με τις αυτοκόλλητες ταινίες σε ρολό, από τα ΙΚΕΑ
Αρχικά όμως, θα μπορούσατε να έχετε το γατάκι μέσα όταν θα είστε στο σπίτι, έτσι θα μπορέσετε να συμβάλετε στην "υπεθίμηση" των κανόνων που θα θέλατε να τηρεί. Αλήθεια, γίνεται. Εμένα ο δικός μου γάτος ανεβαίνει όπου θέλει, όχι γιατί το σπίτι μου δεν είναι καινούριο, ή τα έπιπλα φθηνά, αλλά επειδή τον αγαπάω υπέρμετρα και δεν με νοιάζει. Οι γάτες της μαμάς μου, δεν μπαίνουν στο σαλόνι, δεν ανεβαίνουν σε έπιπλα, τέλος. Απλά τις έμαθε έτσι. Μπορείς λοιπόν και συ!
Και τέλος, φίλε μου, θα ήθελα να σε προβληματίσω λέγοντας το εξής: Ένα μωρό δεν κάνει ζημιές; Δεν λερώνει; Προσωπικά θεωρώ ότι λερώνει πολύ χειρότερα από ένα γατί, παρ' όλ' αυτά δεν θα δεις ποτέ σου μωρό να ζει μόνιμα σε μπαλκόνι.
Όσο όμορφος και αν είναι ο χώρος σας, το γατάκι είναι έμψυψο ον. Χρειάζεται πολύ περισσότερα πράγματα από όμορφους χώρους! Αν το επιχειρήσετε, σου υπόσχομαι ότι δεν θα το μετανιώσετε!
Τέλος, εύχομαι να μείνετε στην παρέα μας, γιατί το my cat είναι μια πολύ μεγάλη πηγή πληροφοριών, αγάπης και εμπειρίας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:34, 01-10-12:

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας, συμφωνούμε απόλυτα, η γυναίκα μου επί 16 χρόνια είχε μια γατούλα, εγώ είχα σκυλάκια, πάντα κατηγορούσα τους ανθρώπους που παίρνουν ένα ζώο για προσωπική ευχαρίστηση χωρίς να σκέφτονται τις ανάγκες του ζώου, σίγουρα δεν θεωρώ την Ζουζού ενα αξεσουάρ στο ντεκόρ του σπιτιού μου.
Επειδή θεωρώ οτι διαθέτω την υπευθυνότητα στην συμβίωση μ'ένα ζωάκι, εξέφρασα τον προβληματισμό μου, ώστε να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση για την ζουζού, εαν δεν μ'ενδιέφερε, δεν θα έγραφα στο forum, δεν θα βρισκόμουν εδώ, μόνο αυτό κάτι σημαίνει.
Και βέβαια θύμωσα, όταν μου πετάνε στα μούτρα ένα νόμο, αμφισβητόντας τουλάχιστον την καλή μου διάθεση, ότι κι'αν κάνεις για έναν άνθρωπο ή για ένα ζωάκι, σίγουρα θα μπορούσες να κάνεις και κατι παραπάνω.
Μου γράψατε για τους κινδύνους της Ζουζού στην βεράντα, οσοι έχουν γατούλες απαγορεύουν την πρόσβαση στην βεράντα ? αυτός δεν είναι χώρος του σπιτιού ? Παιδιά να είμαστε επι του εφικτού και όχι στην σφαίρα της φαντασίας
Σίγουρα όσοι βρίσκονται εδώ αγαπούν τα γατάκια και είναι αγανακτισμένοι απο την ανευθυνότητα των ανθρώπων απέναντι στα τρυφερά γατάκια. Θα τα λέμε, κάθε γνώμη θετική ή αρνητική καλοπροαίρετα θα την διαβάσω για να βελτιώσω τον εαυτό μου, τουλάχιστον απέναντι στην Ζουζού.
Πιστεύω οτι αγαπάς τη Ζουζού σας και θέλεις να κάνεις το καλύτερο γι αυτήν, όμως στο θέμα μπαλκονιού/βεράντας
οι φίλοι του σάϊτ κάνουν και θα κάνουν ό,τι μπορούν για να σε βοηθήσουν και να σε διαφωτίσουν σε ορισμένα σημεία
που μάλλον αγνοείς (άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του "my cat" υποθέτω).
Τώρα σχετικά με το, εύλογο, ερώτημά σου, αν όσοι έχουν γατούλες απαγορεύουν την πρόσβαση στη βεράντα, κι επειδή
πολλοί υπέυθυνοι και φίλοι του σάϊτ έχουν χρόνια εμπειρείας με αυτά τα υπέροχα αιλουροειδή, έχω να σου πω τα εξής:
Λαμβάνοντας υπ'όψην τους κινδύνους και τις συνέπειες από αυτούς, 3 πράγματα κάνουμε όσοι έχουμε γατιά,
για το μεγάλο θέμα του μπαλκονιού:
Πολύ καλή "οχύρωσή" του, που σημαίνει ασφάλιση από οποιοδήποτε σημείο πρόσβασης απ'όπου θα μπορούσε να διαφύγει το γατί, ή
"Λουράκι-σαμαράκι" για να βγαίνει υπό την επίβλεψή μας πάντα στις βεράντες, κήπους, μπαλκόνια, ή
Ολοκληρωτικός αποκλεισμός από εξωτερικούς χώρους.
Και φαντάζομαι τώρα ίσως αναρωτηθείς, τι κρίμα να ζει "φυλακισμένο" το ζωάκι μας, κι αν αυτό είναι φιλοζωία και πόσο
κοντά στο "φυσικό του περιβάλλον" ώστε να είναι πράγματι ευτυχισμένο και υγιές...
Όμως αυτό είναι ένα άλλο γενικό θέμα με πολλά ειδικά "παρακλάδια" που σηκώνει πολλή συζήτηση.
Κλείνοντας να σου πω, οτι όλοι, ιδιαίτερα οι άνθρωποι που αγαπούν τα ζώα, κάνουμε ό,τι μπορούμε ώστε να προσαρμοζόμαστε στον τρόπο διαβίωσης σ'αυτόν τον πλανήτη, που όλο και περισσότερο απομακρύνεται από την αρχική του εικόνα και τη φύση του, προσπαθώντας καθένας με τον τρόπο του, με ζητούμενο πάντα το καλύτερο.

Παράθεση

stathisnew

Νεοφερμένος

O stathisnew έγραψε στις 17:35, 01-10-12:

Καλησπέρα σ'όλους, το πλαστικό πλέγμα στις γλάστρες το έχω βάλει εδώ και χρόνια για να γλυτώσω απο τα κοτσίφια που πήγαιναν στις γλάστρες και πέταγαν το χώμα, μετα απο κάθε επίσκεψη τους η βεράντα θύμιζε βομβαρδισμένο τοπίο.
Καθ'ένας απο μας έχει διαφορετικό χαρακτήρα, μας ενώνει η αγάπη για τα ζωάκια, ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές και παρατηρήσεις, σε πολλά έχετε δίκιο, κάποια είναι λίγο υπερβολικά, νάστε σίγουροι οτι η Ζουζού θα είναι ευτυχισμένη και οχι αποκλεισμένη ή περιορισμένη, όπως φάνηκε.

Jejebel και alcyone σίγουρα θα χρειαστώ τις συμβουλές του forum, γνωρίζετε περισσότερα, ευχαριστώ για την υπομονή και τον γλυκό τρόπο που εκφράσατε την διαφωνία σας, εδώ θα είμαι για να σας δείξω οτι η ζουζού θα είναι ευτυχισμένη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 01-10-12 στις 17:39. Αιτία: merge
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 14:08, 02-10-12:

Απορία. Γραφτηκε οτι το νερο δε πρεπει να ειναι κοντα στη τροφή της. Γιατί; Τι προκαλεί; (εγω διπλα στη τροφη της το εχω παντα. Δεν κάνω καλά

Στάθη, για το μπαλκόνι μην το θεωρείς υπερβολικό ή υπερβολή. Ξέρεις πόσα γατιά έχουν πέσει απο το μπαλκόνι; Αλλα την εχουν σκαπουλάρει κι άλλα όχι. Εξαρτάται απο το ύψος. Εσυ όμως μένεις στον 5ο, οπότε μην έχεις και πολλές ελπίδες να ζησει αν αποφασίσει να κάνει ελύθερη πτωση χωρις αλεξίπτωτο. Περιφραξε το τουλάχιστον.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:32, 02-10-12:

Εννοείται ότι πρέπει να είναι περιφραγμένο ειδικά για γάτες το μπαλκόνι, Στάθη. Πολύ πρόσφατα χάσαμε αγαπημένο γατούλη στο my cat από πτώση από μπαλκόνι.
Κοίτα εδώ Περίφραξη μπαλκονιού;
Αφροδίτη μου, το ένστικτο της γάτας την ωθεί να ψάξει για νερό, δεν είναι όπως εμάς που θα φάμε και θα πιούμε. Γι' αυτό όταν τοποθετείς το μπωλάκι του νερού της μακριά από την τροφή της, στην ουσία την ενθαρρύνεις να πίνει περισσότερο νερό.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 17:55, 02-10-12:

Εγω δεν θα απαγορευα την εισοδο στον γατο μου και ας μου ξεσκιζε ακριβα,χαλια,επιπλα και κουρτινες.Το γατοπαιδο μου ειναι πανω απο αυτα τα αχρηστα και αψυχα πραγματα.
Λυπαμαι που υπαρχουν ανθρωποι που σκεφτονται ετσι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:24, 02-10-12:

Καλησπέρα σ'όλους, το πλαστικό πλέγμα στις γλάστρες το έχω βάλει εδώ και χρόνια για να γλυτώσω απο τα κοτσίφια που πήγαιναν στις γλάστρες και πέταγαν το χώμα, μετα απο κάθε επίσκεψη τους η βεράντα θύμιζε βομβαρδισμένο τοπίο.
Καθ'ένας απο μας έχει διαφορετικό χαρακτήρα, μας ενώνει η αγάπη για τα ζωάκια, ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές και παρατηρήσεις, σε πολλά έχετε δίκιο, κάποια είναι λίγο υπερβολικά, νάστε σίγουροι οτι η Ζουζού θα είναι ευτυχισμένη και οχι αποκλεισμένη ή περιορισμένη, όπως φάνηκε.

Jejebel και alcyone σίγουρα θα χρειαστώ τις συμβουλές του forum, γνωρίζετε περισσότερα, ευχαριστώ για την υπομονή και τον γλυκό τρόπο που εκφράσατε την διαφωνία σας, εδώ θα είμαι για να σας δείξω οτι η ζουζού θα είναι ευτυχισμένη.
Παρότι δεν έχω μεγάλη πείρα από... "γατικά" θέματα (τα περισσότερα τα έμαθα από φίλους/ες του "my cat" και είμαι ευγνώμων γι αυτό), πάντα στη διάθεσή σου, για ό,τι μπορώ να βοηθήσω.

Παράθεση

steliosdim

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη steliosdim
Ο steliosdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O steliosdim έγραψε στις 18:26, 02-10-12:

Δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος να συμβιώνεις με ένα κατοικίδιο. Προσωπικά χαίρομαι την γάτα μου που παίζει στην αυλή και χαίρεται τα ένστικτά της παρά τους κινδύνους, που, όμως, σε κάθε περίπτωση οφείλουμε να γνωρίζουμε. Και νομίζω ότι μπερδεύουμε κάπως τα πράγματα, όταν λέμε, για παράδειγμα, ότι ένα κατοικίδιο είναι όπως ένα μωρό στο σπίτι. Μπορεί να υπάρχουν αναλογίες, αλλά δεν μπορεί να είναι το ίδιο. Κατανοώ όσους θέλουν να έχουν το κατοικίδιο μόνο εντός κατοικίας πλην, όμως, δεν αμφισβητώ την αγάπη ή το ενδιαφέρον για τα ζώα αυτών που για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορούν ή δεν θέλουν να τα περιορίσουν εντός σπιτιού. Να χαίρεστε την ψιψίνα σας, φίλε Στάθη.

Παράθεση

stathisnew

Νεοφερμένος

O stathisnew έγραψε στις 20:16, 02-10-12:

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και πραγματικά κάποιους κινδύνους όσο αφορά την βεράντα δεν τους είχα συνηδητοποιήσει όσο αφορά την ζουζού, επειδή εμείς νοιώθουμε ασφαλείς, κοιμόμαστε με ανοιχτές μπαλκονόπορτες, περιμετρικά δεν υπάρχει πρόσβαση.
Τώρα αν περιφράξω 250τ.μ. βεράντας με υψος καγκέλων 1,10μ.( δεν ξέρω αν κάνω κάτι), σε 1-2 μήνες ή και απο τώρα ανεβαίνοντας σε μια καρέκλα ή τραπέζι ή γλαστρα αν θελήσει, εχει ανέβει πάνω στα κάγκελα. Ειλικρινά προβληματίζομαι, σε καμμία περίπτωση δεν θα ήθελα κάποιο ατύχημα, θα έχω τύψεις και θα νοιώθω ένοχος.
Μέχρι στιγμής σχεδόν όλες τις ώρες της ημέρας κάποιος είναι μαζί της, βέβαια αυτό δεν αποτελεί εγγύηση, εδώ όντως έχω πρόβλημα
Θα κοιτάξω να της κάνω στείρωση (όταν μου πεί ο κτηνίατρος), απ'οτι ξέρω η εποχή ζευγαρώματος εχει κινδύνους για να θέλει να φύγει.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 20:26, 02-10-12:

Έχω προβληματιστεί εδώ και μέρες με το συγκεκριμένο θέμα και επιφυλασσόμουν να τοποθετηθώ.
Το βασικό point κατά την άποψη μου είναι ότι βρήκατε ενα ζωάκι στον δρόμο και αποφασισατε να το γλυτώσετε από όλα αυτά τα φρικτά πράγματα που συμβαίνουν στα ζωάκια στους δρόμους. Αυτή η πράξη είναι αξιέπαινη και δεν αλλάζει, όπου και να έχετε το γατί.
Νομίζω ότι ένας προβληματισμός έχει δημιουργηθεί, επειδή το γατί είναι σε μπαλκόνι και όχι σε αυλή. Εξηγώ: εγώ την γατούλα μου την έχω στην αυλή εδώ και 6 χρόνια. Δεν έχουν τόση σημασία οι λόγοι, όσο το αποτέλεσμα. Η διαφορά είναι ότι αν κάποια στιγμή θελήσει την κάνει και πάει αλλού. Από το μπαλκόνι δεν υπάρχει τρόπος διαφυγής στην ουσία. Δηλαδή είναι μεν σε εξωτερικό χώρο, αλλά δεσμευμένο κατά μια έννοια. Αυτό μόνο με προβληματίζει.
Βέβαια..να πω μια αλήθεια.. πιστεύω πως ότι και να λες τώρα..η ζουζού..θα σας κάνει τέτοιες ζουζουνιές, που πολύ σύντομα, τουλάχιστον όταν θα είστε στο σπίτι, θα τις ανοίγετε και θα την αράζει μαζί σας.Πως να αντισταθείς σε τέτοιο πλάσμα.
Αυτό με το οποίο πρέπει να ασχοληθείς πολύ σοβαρά είναι η περίφραξη του μπαλκονιού. Η μικρή δεν καταλαβαίνει και πραγματικά μπορεί να κινδυνεύσει (αν δεν κάνω λάθος είπες ότι είστε στον 5ο). Πρέπει να βρεθεί μια λύση, ώστε να είναι απόλυτα ασφαλής και εσείς να είστε ήσυχοι, όσο λείπετε, ότι δεν θα της συμβεί κάτι.
Όσο για ιδέες για να προστατεύσεις διάφορα πράγματα του σπιτιού από όταν θα αρχίσει να εισβάλλει (γιατί έρχεται και χειμώνας και θα σας κοιτάει μέσα στα μάτια για να χωθεί στο σπίτι) υπάρχουν διάφορες και μπορούμε να τις συζητήσουμε.
Να χαίρεσαι την κούκλα σου και να είσαι καλά που την μάζεψες από τον δρόμο.

Παράθεση

EVI-25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EVI-25
H EVI-25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H EVI-25 έγραψε στις 18:21, 31-10-12:

Καλησπέρα,
μου έχει συμβεί περίπου το ίδιο που συνέβη στον Στάθη, μόνο που εγώ δεν μάζεψα τον "γατόπαρδο" από το δρόμο αλλά
ήρθε μόνο του στην κουζίνα μου ένα πρωί (πριν 4 μέρες) και στεκόταν πάνω από την κατσαρόλα μου!!!! Ήταν μια συγκλονιστική εμπειρία, ενστικτωδώς τρόμαξα κ αντέδρασα τσιρίζοντας αυτός φοβήθηκε κ το 'σκασε, αλλά τον λάτρεψα!!!! Έκτοτε εμφανίζεται κάθε μέρα στο μπαλκόνι τις μεσημεριανές ώρες όπου του βάζω σε ένα μπολάκι φαγητό κ νερό (μένω στον 1ο αλλά είναι προσιτό το μπαλκόνι μου σ' αυτόν από έναν περιμετρικό φράχτη) επίσης κάτω από το σπίτι μου είναι ένας κήπος με δέντρα κ γκαζόν. Το θέμα είναι ότι τώρα άρχισε να μου νιαουρίζει κ να γρατσουνάει τα παράθυρα , νομίζω ότι θέλει να μπει μέσα..Το πρόβλημα είναι πως ο γατόπαρδος γυρνοβολά όλη τη μέρα, δεν ξέρω καν αν έχει άλλο αφεντικό, είναι χαδιάρης και ήρεμος αλλά δεν στέκεται σε μας, επίσης για μεγάλο μέρος της ημέρας δεν ξέρω που βρίσκεται, έτσι ενώ θέλω να το πάω σε κτηνίατρο δεν ξέρω α) πώς θα τον πιάσω να τον πάω (είναι ήρεμος αλλά δεν σηκώνει κ πολλά-πολλά) β) αν έχει άλλα αφεντικά κ τον έχουν κάνει ήδη εμβόλια δεν θα είναι επικίνδυνο για την υγεία του? Γενικά δεν ήμουν προετοιμασμένη να πάρω ένα κατοικίδιο αλλά προέκυψε και μας ξετρέλλανε!! γυρνάμε σπίτι κ η πρώτη μας ερώτηση είναι αν εμφαίστηκε σήμερα! Όμως δεν θέλω να το βάλω μέσα στο σπίτι, δεν μου αρέσουν τα ζώα μέσα στο σπίτι νομίζω πως τα φυλακίζω - αλλά νιώθω πως θέλει να έρθει μέσα-. Δεν σας κρύβω βέβαια πως δεν θέλω να γυρνάει όλη μέρα στο κέντρο της Πάτρας κ μετά να ανεβαίνει πάνω στον καναπέ ή στο κρεβάτι πείτε με σιχασιάρα αλλά δεν μου αρέσει, ή δεν το χω συνηθίσει..όμως τι θα γίνει το χειμώνα , αν τον αφήσω έξω, δεν θα κρυώνει? Eπίσης δεν ξέρω ούτε πόσο μηνών είναι (είναι μικρούλης σαν του Στάθη), ούτε τι να τον ταίσω του έχω βάλει γάλα(δεν του αρέσει), ψωμάκι (τρώει λίγο) , το αγαπημένο του είναι το παριζάκι (κάνει όμως να τρώει αλλαντικά?) γενικά βοηθήστε με στους παραπάνω προβληματισμούς. Κάθε γνώμη θα μου σταθεί χρήσιμη..

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:54, 31-10-12:

Ξεκίνα απο τα βασικά.Πάρε μία γατοφόρο γιατί και το πιό ήρεμο γατί να είχες, αγκαλία στον κτηνίατρο δε το πας με καμμία δύναμη.
Απο το πρώτο ραντεβού με τον ιατρό θα σου λυθούν πολλές απορίες.Συζήτησε μαζί του ότι σε προβληματίζει,
( κάποια λάθη απειρίας τα κάνεις... αλλά καλοπροαίρετα )
Να το κάνεις το συντομότερο δυνατόν.

Α' ! Να διαβάζεις και τα παιδιά στο φόρουμ θα βοηθηθείς πολύ.

Παράθεση

EVI-25

Νεοφερμένος

H EVI-25 έγραψε στις 23:04, 31-10-12:

διάβασα κάπου για δραμαμίνη, ενδείκνυται?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:08, 31-10-12:

Θα ελεγα να μην δωσεις ποτε φαρμακο σε ζωο, αν δεν σου το εχει πει κτηνιατρος. Για τη δραμαμινη συγκεκριμενα δεν ξερω, δεν εχει τυχει ν' ακουσω αν τη δινουν και σε ζωα.

Παράθεση

EVI-25

Νεοφερμένος

H EVI-25 έγραψε στις 03:45, 01-11-12:

Θα πάω αύριο στον κτηνίατρο της γειτονιάς μου κ θα ρωτήσω..έχεις δίκιο, άλλωστε το λυμπάμαι το μικρούλη μου να το χαπακώσω...Thanks για όλα!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 06:45, 01-11-12:

Επίσης ποτέ μην δίνεις αλλαντικά, έχουν αλάτι που κάνει κακό στις γάτες. Για περισσότερες πληροφορίες, αυτό είναι ένα αρκετά αναπτυγμένο θέμα:
Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;
Είναι θετικό το ότι είναι μικρό το γατάκι, γράφω θετικό αναφερόμενη στην προοπτική να το υιοθετήσεις. Για μέσα στο σπίτι προσωπικά το χω κάνει με τον δικό μου γιατί έτσι δεν κινδυνεύει και θα ζήσει περισσοτερο. Φροντίζω να τον διασκεδάζω με χίλιους τρόπους κι έχει συνηθίσει. Είναι ένας ευτυχισμένος γάτος . Σκέψου τις φόλες, τα αυτοκίνητα, τα σκυλιά, τους γατοκαβγάδες μέσω των οποίων μπορεί να κολλήσει κάτι..
Αν παρ' όλ' αυτά επιλέξεις να τον αφήσεις έξω, για τον χειμώνα αγόρασε ένα σπιτάκι για σκυλιά, επένδυσέ το με μια κουβερτούλα και αν μη τι άλλο θα έχει μια ζεστή γωνίτσα.

Παράθεση

EVI-25

Νεοφερμένος

H EVI-25 έγραψε στις 15:23, 01-11-12:

τι να πω, ψάχνω τα πάντα στο ίντερνετ τα πάντα...μόνο αυτή τη φορά άργησα να το ψάξω...το τάραξα στην πάριζα το έρμο...! Μας έχει προβληματίσει πάρα πολύ το αν θα τον κάνουμε κατοικίδιο ή θα τον έχουμε αλανιάρη φιλοξενούμενο, σίγουρα θα είναι προστατευμένος σε μας αλλά μήπως είναι κόντρα στη φύση του ο εγκλεισμός αυτός? μήπως σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει συγκαλυμμένη η προσωπική μας επιθυμία για συντροφικότητα κτλ παρά η επιθυμία του ίδιου του ζώου? Δεν ξέρω πολλά περνούν από το μυαλό μου, στο τέλος το ξέρω θα τον βάλω μέσα αλλά ακόμα ταλαντεύομαι...ευχαριστώ πάρα πολύ για τις επισημάνσεις σου, εξαιρετικά χρήσιμες! Ανυπομονώ να τον πάω στον γιατρό το απόγευμα να μάθω κι άλλα...!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:52, 01-11-12:

Εγω θα σου ελεγα φιλη EVI, να σταματησεις να το σκεφτεσαι και να παρεις το γατι μεσα για τα καλα. Σε ποια φυση το αναφερομαστε αραγε, μηπως οι γατες φτιαχτηκαν για να ζουν στην ασφαλτο απ' οπου περνανε τα αυτοκινητα σαν τρελλα, μηπως φτιαχτηκαν για να τρωνε απο τα σκουπιδια, μηπως φτιαχτηκαν για να ψαχνουν απεγνωσμενα να βρουν ασφαλες μερος να γεννησουν και τελικα να γεννουν στο υπαιθρο κατω απο τη βροχη, η τον καυτο ηλιο; Μηπως τελος φτιαχτηκαν για να πεθαινουν με φριχτο τροπο απο φολες; Δεν νομιζω, γι' αυτο σου λεω, παρε μεσα τη γατουλα πριν τη βρεις ενα με την ασφαλτο.
Συγνωμη για το ωμο μου υφος, αλλα πριν λιγο, μαζεψα ενα απο τα αδεσποτακια μου που το ειχε χτυπησει αυτοκινητο. Ξεψυχησε στα χερια μου και το θαψαμε στο παρκακι που ειναι απεναντι απο το σπιτι μου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 16:32, 01-11-12:

Φίλη EVI-25, παρ'όλο που έχω κι εγώ γατούλη σπιτωμένο, περίπου 2 χρόνια τώρα κατά καιρούς έχω αυτές τις σκέψεις, ανησυχίες περί ελευθερίας- εγκλεισμού. ΑΝ κάνω καλά ή όχι που τον έχω μόνιμα μέσα κλπ. Αλλά κακά τα ψέμματα, όπως είπε κι Βάσω "ποιά φύση;", "ποια ελευθερία;". Αν μιλούσαμε για κάποιο χωριό, ίσως το μέσα- έξω να λειτουργούσε κάπως καλύτερα (πάλι με επιφύλαξη, γιατί και για εκεί έχω ιστορίες), αλλά όχι σε μεγαλουπόλεις.
Προσπαθώ να φανταστώ πως θα ήταν τα πράγματα αν είχα επιλέξει τελικά ο γατούλης μου να ήταν μέσα- έξω στο σπίτι και μου έρχονται στο μυαλό εικόνες, να γυρίζει με γδαρσίματα, πληγές, ματωμένος κλπ, ή ακόμα και να μη γυρίζει καθόλου, και φρικάρω. Έτσι δε μετανιώνω για την απόφασή μου

Παράθεση

EVI-25

Νεοφερμένος

H EVI-25 έγραψε στις 16:56, 01-11-12:

τέλος....θα το βάλω μέσα, ΤΕΛΟΣ!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:02, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από EVI-25
τέλος....θα το βάλω μέσα, ΤΕΛΟΣ!
Μπραβο κοριτσι μου, σωζεις μια ζωουλα.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:33, 01-11-12:

Χαίρομαι πολύ για την απόφαση που πήρες, Εύη!

Παράθεση

EVI-25

Νεοφερμένος

H EVI-25 έγραψε στις 18:18, 02-11-12:

προσεχώς ανεβάζω φωτογραφία της καινούργιας μας αγάπης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να καμαρώσετε το γατόπαρδό μας!!!!!!!!!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 20:27, 02-11-12:

Μπραβο!!!! Πηρες την καλυτερη αποφαση!!!

Παράθεση

EVI-25

Νεοφερμένος

H EVI-25 έγραψε στις 20:30, 02-11-12:

λοιπόν...ο γατόπαρδος είναι κοριτσάκι! Το όνομα αυτής εφεξής είναι "Νόρα" (από " το κουκλόσπιτο" του Ίψεν) , η γιατρός μας είπε πως είναι 4 μηνών!! εμείς νομίζαμε γύρω στα 2, της βρήκε ωτίτιδα και ένα μύκητα στο πίσω πατουσάκι της -μας έγραψε θεραπεία για το μύκητα κ μας είπε να ξαναπάμε την άλλη βδομάδα για να της βάλει σταγόνες στα αυτάκια της. Είναι πολύ τρομαγμένη η έρμη αυτή τη στιγμή κάθεται στον καναπέ κ μας κοιτά με μελαγχολία, ελπίζω από αύριο να είναι καλυτερα... προσπάθησα να την κάνω profile picture αλλά δεν τα πολυκατάφερα γι΄ αυτό την ανέβασα στην ενότητα με τις φώτο από τα γατάκια των μελών. Γενικά είμαι πολύ λυπημένη γιατί τις έβαλε μπατονέτες στα αυτάκια της και της έβγαζε κάτι μαυράκια κ αυτή πρέπει να πονούσε...σίγουρα ήταν για το καλό της , αυτά... και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:14, 02-11-12:

Μην στενοχωριεσαι EVI μου, οι περισσοτεροι απο μας, που πηραμε τα γατακια μας απο τον δρομο, το περασαμε αυτο το σταδιο. Συντομα δεν θα το θυμαται κανεις απο τους δυο σας. Και θα συνηθισει συντομα θα δεις, θα ειναι σαν να μην εζησε ποτε στο δρομο.
Σας ευχομαι μια ομορφη και μακρια ζωη μαζι, γεματη γουργουρητα, κουτουληματα και χαδακια.

Παράθεση

EVI-25

Νεοφερμένος

H EVI-25 έγραψε στις 23:39, 02-11-12:

Σε ευχαριστώ πολύ Bάσω, η αλήθεια είναι πως ψιλο πλάνταξα σήμερα, μου έχει βγάλει κάποια συναισθήματα αυτό το γατάκι πρωτόγνωρα...είναι ό,τι καλύτερο έχω κάνει τα τελευταία χρόνια...!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:43, 02-11-12:

Σε ευχαριστώ πολύ Bάσω, η αλήθεια είναι πως ψιλο πλάνταξα σήμερα, μου έχει βγάλει κάποια συναισθήματα αυτό το γατάκι πρωτόγνωρα...είναι ό,τι καλύτερο έχω κάνει τα τελευταία χρόνια...!
Ειναι μεγαλη αληθεια αυτο, η ζωη μας με ενα ζωακι, η συναναστροφη μας και η φροντιδα μας για αυτο, μας κανει καλυτερους ανθρωπους. Σου βγαζουν βρε παιδι μου συναισθηματα, που δεν ηξερες οτι διαθετεις.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:15, 03-11-12:

Evi ήσουν έτοιμη να την φέρεις στο σπίτι και να την έχεις ολόδική σου εδώ και καιρό..μόνο που δεν το ήξερες ακόμα
Θα δεις μέρα με τη μέρα,που θα δένεστε όλο και περισσότερο και θα γίνει ο "έρωτάς" σου, δεν θα μπορείς να κάνεις χωρίς εκείνη!
Να τη χαίρεσαι λοιπόν την μικρή σου Νόρα και περιμένουμε φωτογραφίες της να την καμαρώσουμε κι εμείς!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 11:19, 03-11-12:

λοιπόν...ο γατόπαρδος είναι κοριτσάκι! Το όνομα αυτής εφεξής είναι "Νόρα" (από " το κουκλόσπιτο" του Ίψεν) , η γιατρός μας είπε πως είναι 4 μηνών!! εμείς νομίζαμε γύρω στα 2, της βρήκε ωτίτιδα και ένα μύκητα στο πίσω πατουσάκι της -μας έγραψε θεραπεία για το μύκητα κ μας είπε να ξαναπάμε την άλλη βδομάδα για να της βάλει σταγόνες στα αυτάκια της. Είναι πολύ τρομαγμένη η έρμη αυτή τη στιγμή κάθεται στον καναπέ κ μας κοιτά με μελαγχολία, ελπίζω από αύριο να είναι καλυτερα... προσπάθησα να την κάνω profile picture αλλά δεν τα πολυκατάφερα γι΄ αυτό την ανέβασα στην ενότητα με τις φώτο από τα γατάκια των μελών. Γενικά είμαι πολύ λυπημένη γιατί τις έβαλε μπατονέτες στα αυτάκια της και της έβγαζε κάτι μαυράκια κ αυτή πρέπει να πονούσε...σίγουρα ήταν για το καλό της , αυτά... και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Συγχαρητηρια Ευη. Πηρες μια αποφαση που θα σε κανει ευτυχισμενη για πολλα πολλα χρονια.
Η Νορα θα προσαρμοστει στο καινουριο περιβαλλον σε λιγες μερες και δε θα σας κοιταζει τρομαγμενη
και μελαγχολικη αλλα με τον αερα του αφεντικου του σπιτιου!
Γιατι νομιζω οτι εισαι καινουρια γατομαμα και δε γνωριζεις οτι κουμαντο σε λιγο καιρο θα κανει η Νορα.

Απο τα πρωτα πραγματα που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις αμμολεκανη, ωστε να μαθει να κανει τις
αναγκες της εκει. Αυτο δεν ειναι δυσκολο. Το μαθαινουν αμεσως μολις τα βαλεις στην αμμολεκανη
και σκαψεις λιγο, το πιανουν το νοημα.
Απαραιτητο επισης ειναι ενα γατοδεντρο για να μπορει να σκαρφαλωνει και ενα ονυχοδρομιο
για να ακονιζει τα νυχια της και να μη σου καταστρεψει καναπεδες και μαξιλαρια.

Να σου ζησει. Ειναι κουκλα και ανεβαζω τη φωτο της, μεχρι να μαθεις να το κανεις εσυ.

Περιμενουμε και αλλες συντομα

Παράθεση

EVI-25

Νεοφερμένος

H EVI-25 έγραψε στις 14:28, 03-11-12:

Βασίλη, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για όλα!!!!!!!!!!!!!!!!! Τα περισσότερα τα έχουμε κάνει ήδη ,το ονυχοδρόμιο και το γατόδεντρο το αφήσαμε όμως γι' αυτόν τον μήνα γιατί βγήκαμε λίγο εκτός προυπολογισμού με γατοφόρο,αμμολεκάνη,τροφή και κτηνίατρο ,θα της τα πάρουμε δώρο τον άλλο μήνα προς το παρόν ασκείται στον καναπέ μας! Σήμερα είναι πολύ καλύτερα, παίζουμε μαζί της από το πρωί, δείχνει ήδη πιο ευτυχισμένη, έχει ακόμα κάποια μικρή μελαγχολία ή κάποιες φοβισμένες αντιδράσεις (αν ακουστεί κάποιος ήχος δυνατός ,τρομάζει πάρα πολύ κ τρέχει κάτω από ένα τραπεζάκι, ακόμα κ αγκαλιά αν την έχω πετάγεται κ πάει κάτω από το τραπέζι, εκεί νιώθει πολύ ασφαλής...) , επίσης τρελλένεται για την κουρτίνα μας δεν νομίζω να τη διασκεδάζει τίποτα περισσότερο από το να επιτίθεται στην κουρτίνα μας. Νιώθω ότι τα πάμε πολύ καλά!!! Έχουμε δεθεί πολύ...ο φίλος μου που ήταν ο πρώτος που εμπιστεύτηκε η Νόρα, έχει σκάσει λίγο που με προτιμάει , αλλά τι να κάνουμε οι γυναίκες καταλαβαίνονται καλύτερα μεταξύ τους...του έχω αναθέσει την αμμολεκάνη και το spray για τους μύκητες, έτσι για να κάνει κ αυτός κάτι! περνάμε τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:50, 03-11-12:

Βασίλη, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για όλα!!!!!!!!!!!!!!!!! Τα περισσότερα τα έχουμε κάνει ήδη ,το ονυχοδρόμιο και το γατόδεντρο το αφήσαμε όμως γι' αυτόν τον μήνα γιατί βγήκαμε λίγο εκτός προυπολογισμού με γατοφόρο,αμμολεκάνη,τροφή και κτηνίατρο ,θα της τα πάρουμε δώρο τον άλλο μήνα προς το παρόν ασκείται στον καναπέ μας! Σήμερα είναι πολύ καλύτερα, παίζουμε μαζί της από το πρωί, δείχνει ήδη πιο ευτυχισμένη, έχει ακόμα κάποια μικρή μελαγχολία ή κάποιες φοβισμένες αντιδράσεις (αν ακουστεί κάποιος ήχος δυνατός ,τρομάζει πάρα πολύ κ τρέχει κάτω από ένα τραπεζάκι, ακόμα κ αγκαλιά αν την έχω πετάγεται κ πάει κάτω από το τραπέζι, εκεί νιώθει πολύ ασφαλής...) , επίσης τρελλένεται για την κουρτίνα μας δεν νομίζω να τη διασκεδάζει τίποτα περισσότερο από το να επιτίθεται στην κουρτίνα μας. Νιώθω ότι τα πάμε πολύ καλά!!! Έχουμε δεθεί πολύ...ο φίλος μου που ήταν ο πρώτος που εμπιστεύτηκε η Νόρα, έχει σκάσει λίγο που με προτιμάει , αλλά τι να κάνουμε οι γυναίκες καταλαβαίνονται καλύτερα μεταξύ τους...του έχω αναθέσει την αμμολεκάνη και το spray για τους μύκητες, έτσι για να κάνει κ αυτός κάτι! περνάμε τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπραβο, πολυ χαιρομαι που πατε τοσο καλα. Και μην σε νοιαζει που μοιαζει φοβισμενη, θα της περασει μεσα σε λιγες μερες και θα λες, αυτο το γατι ηταν που φοβοταν;
Επισης συμφωνω με την κατανομη εργασιων που εχετε κανει με το φιλο σου. Ετσι, οι αντρες να κανουν τα βαρια, για να μενουν σε μας τα χαδια οι αγκαλιες και τα φιλακια.
Υ.Γ. Κι εγω τον αντρα μου, τον εχω χρησει υπευθυνο αμμολεκανης!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 13:22, 04-11-12:

Εύη μου, χαίρομαι κι εγώ για την απόφαση που πήρες να σπιτώσεις αυτό το ανυπεράσπιστο πλασματάκι και να του χαρίσεις μια όμορφη ζωή μακριά από κινδύνους. Συνεπώς έγινες κι εσύ γατομανούλα, οπότε όταν βρεις καιρό, γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα για την Νόρα σου, στην περιοχή: Οι γάτες μας; (είναι πανέμορφη!!!)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους