Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,901 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 246 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Aλλάζει άραγε η συμπεριφορά τους μετά τη στείρωση;

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Shakespeare
Ο Shakespeare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O Shakespeare έγραψε στις 18:53, 18-11-06:

Καλησπέρα σας.
Είχα πάει τον Ρωμαίο για στείρωση την Τετάρτη που μας πέρασε. Όλα πήγανε καλά.
Από τότε όμως παρατηρώ ότι η συμπεριφορά του άλλαξε ριζικά! Από εκεί που ήταν παιχνιδιάρης, ενεργητικός, δραστήριος, τώρα είναι σαν ζόμπι.τιποτα δεν τον συγκινει πια. μοιαζει σχεδον καταθλιπτικος και ολη μερα κοιμαται. μου λεγανε οτι ο χαρακτηρας του ζωου δεν αλλαζει, αλλα άλλο βλέπω εγω. Στεναχωριεμαι που τον βλεπω ετσι, αισθανομαι οτι του εκανα -αναγκαιο- κακο.
δεν θελει πια να παιζει, δεν επιτιθεται στα χερια μου, δεν με δαγκωνει. δεν παιρνει εκεινο το φοβερο βλεμμα του κηνυγου λιγο πριν επιτεθει σε κατι που θα του τραβηξει την προσοχη. ολα φαινεται να του ειναι αδιαφορα! μιλαμε για τρομακτικη αλλαγη-ειναι αλλος γατος! δεν φανταζεστε ποσο με εχει στεναχωρησει αυτο...
οκ, ειναι απαραιτητη η στειρωση για να μην υποφερει κλπ, αλλα εγω θελω τον παλιο Ρωμαιο!:cry:
Περα απο την πλάκα, πειτε μου, υπαρχει περιπτωση αυτο να ειναι κατι παροδικο??? ( εχουν περασει 3 μερες απο τη στειρωση)

Γιώργος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 20:17, 18-11-06:

Θα του περάσει.Εσένα άμα σε στειρώναν θα είχες διάθεση για παιχνίδια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 00:37, 19-11-06:

εμενα παντως ο Περσης σε τιποτα δεν αλλαξε το ιδιο ειναι να μην πω πιο ζωηρος

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 09:32, 19-11-06:

Υπομονή, θα επανέλθει!
Ο Dino είχε ακεφιές για μια βδομάδα! Μετά ΟΚ!

Βρε παιδιά, (σε άλλο post ήταν), γιαπείτε για τον αν η στείρωση πριν τους 12 μήνες αφήνει το γατί μπασμένο, κοντούλικο!
Για να ξέρουμε σε επόμενη φορά. Εγώ το δι΄λαβασα και προβληματίστηκα!

Παράθεση

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Shakespeare
Ο Shakespeare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O Shakespeare έγραψε στις 14:11, 19-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petrcat
Υπομονή, θα επανέλθει!
Ο Dino είχε ακεφιές για μια βδομάδα! Μετά ΟΚ!

Βρε παιδιά, (σε άλλο post ήταν), γιαπείτε για τον αν η στείρωση πριν τους 12 μήνες αφήνει το γατί μπασμένο, κοντούλικο!
Για να ξέρουμε σε επόμενη φορά. Εγώ το δι΄λαβασα και προβληματίστηκα!
Eμένα η κτηνίατρος μου είπε οτι ο Ρωμαίος θα γινει μεγάλος γάτος. και είναι δεν είναι 9 μηνών τώρα που εκανε στειρωση.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 14:25, 19-11-06:

Δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο ο Σάκης όταν στειρώθηκε ήταν 7-8 μηνών. Μπασμένο δεν τον λες! Είναι πολύ μεγαλόσωμος γάτος. Αν ίσχυε αυτό πόσος θα γινόταν;

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 00:05, 14-12-10:

Καλησπέρα σας. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τί ακριβώς σημαίνει στείρωση? Τι συμβαίνει στο γάτο όταν του κάνεις στείρωση? Τι δεν κάνει και δεν είναι ο ίδιος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:12, 14-12-10:

Καλησπερα.
Με την στειρωση..ο γατος δεν εχει τασης φυγης καταρχην.Επισης δεν βασανιζεται απο ορμες,που δεν μπορει να ικανοποιησει.Δεν τσακωνεται με αλλα αρσενικα,ειναι πιο ηρεμος..και δεν οριοθετει το χωρο του με ουρα.Κατα τα αλλα..το ιδιο γατι ειναι...δεν θα αλλαξει δηλαδη η προσωπικοτητα του..απλα η συμπεριφορα του θα βελτιωθει.Για περισσοτερα δες εδω.. ,και εδω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 00:29, 14-12-10:

Ευχαριστώ πολύ πουπουλίνα.

Παράθεση

Perseus1966

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Perseus1966
Ο Perseus1966 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Perseus1966 έγραψε στις 09:38, 25-01-11:

εχουμε ενα γατακι ηλικιας 8 μηνων πριν ενα μηνα τον ευνουχισαμε ,απο το τε εχει φρικαρει ,αντι να ηρεμει εχει γινει αγριο θηριο ,δαγκωνει, γρατζουναει εβγαλε νυχια και στον δερματινο καναπε κατι που πριν τον ευνουχισμο δεν ειχε κανει ποτε ,ειναι συνηθισμενη συμπεριφορα αυτη ? πριν καθομασταν τον χαιδευαμε παιζαμε μαζι του ,τωρα με τον που τον πλησιαζεις προσπαθει να σε γρατζουνισει,εχετε καμμια συμβουλη να μου δωσετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 21:53, 25-01-11:

Η στείρωση δεν αλλάζει τόσο πολύ τον χαρακτήρα του γατιού. Ισα ίσα που γίνονται πιο ηρεμα και νωχελικά. Μήπως βρίσκεται αλλού η αιτία της αλλαγής συμπεριφοράς; Πάντως μια πρώτη συμβουλή είναι να του κόψετε τα νυχάκια και να φροντίζετε να υπάρχει ηρεμία σε ότι τον αφορά. Επίσης το feliway σε spray είναι μια καλή λύση για να ηρεμήσει, ρωτήστε και τον κτηνίατρό σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

usmarine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη usmarine
H usmarine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H usmarine έγραψε στις 22:49, 02-02-11:

. πανω ς αυτο θελω να ρωτησω και γω για τη γατα μου.συζω με τον φιλο μου σχεδον απο τοτε που βρηκα τη γατουλα μου γενους θυληκου. ομολογω οτι ειχε πολυ καλες σχεσεις μαζι του.κοιμοντουσαν αγκαλια χαδια αγκαλιες και τα συναφη. στον ενα χρονο και κατι αναγκαστικα να τη στειρωσω. λιγες μερες αφου συνηλθε και απο τη ναρκωση αρχισε να γινεται επιθετικη και πιο πολυ στο φιλο μου. σε σημειο μαλιστα που του επιτεθηκε. δε θα το πιστευα αν δε το βλεπα με τα ματια μου και μετα απο τις συνεχεις παρατηρησεις του για την εμμονη της γατας μου μαζι του ηρθε η στιγμη που εζησα τη μεγαλη μαχη.μεχρι εκεινη την ωρα φροντιζα να τους εχω λιγο χωριστα οσο λειπω απο το σπιτι γιατι οσο ημουν εγω μπροστα ολα μελι γαλα.ενα απογευμα ειπα να κατσουμε ολοι μαζι στο καναπε και να χαλαρωσουμε βλεπωντας τηλ.ολα ηρεμα μεχρι που ο φιλος μου σηκωθηκε και τον πηρε στο κυνηγι. καθως εκεινος γλυστρησε για να την αποφυγει εκεινη του ορμηξε αφηνωντας του μια καλη χαρακια στη γαμπα βγαζοντας τρελες κραυγες.την τραβηξα απο πανω του και για κανενα 20 λεπτο στεκομουν απεναντι της ακινητη να μη μου ορμηξει.δε το χω ξαναζησει αυτο παροτι μεγαλωσα μ ενα σωρο γατες.ξερω οτι ισως ζοριστικε στην αποπειρα ναρκωσης απο τη γιατρο αλλα αυτο δε δικαιολογει αυτη τη συμπεριφορα.η γιατρος δε ξερει τι μπορει να σημαινει αυτο.ομως η επιθετικοτητα της απεναντι στο φιλο μου δε δικαιολογειται.παντα τη προσεχε και τη φροντιζε.τι μπορει να την επιασε?μπορει να παιζουν ρολο οι ορμονες η κατι τετοιο? οποτε τον αντιλαμβανοταν ουρλιαζε σαν αγριμι.με μενα καμια σχεση.αλλο γατι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 02-02-11 στις 23:03. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:26, 02-02-11:

αφηστε την λιγο στην ησυχια της μεχρι να ηρεμισει λιγο... Προσπαθηστε να την προσεγγιζετε με λιχουδιες και παιχνιδια. Δωστε της παντως λιγο χρονο μεχρι να συνελθει, το χρειαζεται.

Παράθεση

thania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thania
H thania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H thania έγραψε στις 23:32, 02-02-11:

ωχ!ωχ!ωχ!!! και σε λίγο καιρό θα είναι η στείρωση της δικιάς μου... που εάν και δεν είναι επιθετική, είναι υπερδραστήρια!!!!
ούφφφφφ!!!
Βέβαια μετά τα εμβόλια δεν αντιδούσε άσχημα... ίσα ίσα.... ήταν στην κοσμάρα της!! Είναι αυτό σημάδι θετικού μέλλοντος μετά στείρωσης??

Παράθεση

Perseus1966

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Perseus1966
Ο Perseus1966 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Perseus1966 έγραψε στις 07:02, 04-02-11:

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:37, 04-02-11:

ωχ μολις ειδα οτι το γατακι σας ειναι αρσενικο Χιλια συγγνωμη που το αποκαλεσα "γατουλα"

Παράθεση

fffaye

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fffaye
H fffaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H fffaye έγραψε στις 13:04, 14-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από usmarine
. πανω ς αυτο θελω να ρωτησω και γω για τη γατα μου.συζω με τον φιλο μου σχεδον απο τοτε που βρηκα τη γατουλα μου γενους θυληκου. ομολογω οτι ειχε πολυ καλες σχεσεις μαζι του.κοιμοντουσαν αγκαλια χαδια αγκαλιες και τα συναφη. στον ενα χρονο και κατι αναγκαστικα να τη στειρωσω. λιγες μερες αφου συνηλθε και απο τη ναρκωση αρχισε να γινεται επιθετικη και πιο πολυ στο φιλο μου. σε σημειο μαλιστα που του επιτεθηκε. δε θα το πιστευα αν δε το βλεπα με τα ματια μου και μετα απο τις συνεχεις παρατηρησεις του για την εμμονη της γατας μου μαζι του ηρθε η στιγμη που εζησα τη μεγαλη μαχη.μεχρι εκεινη την ωρα φροντιζα να τους εχω λιγο χωριστα οσο λειπω απο το σπιτι γιατι οσο ημουν εγω μπροστα ολα μελι γαλα.ενα απογευμα ειπα να κατσουμε ολοι μαζι στο καναπε και να χαλαρωσουμε βλεπωντας τηλ.ολα ηρεμα μεχρι που ο φιλος μου σηκωθηκε και τον πηρε στο κυνηγι. καθως εκεινος γλυστρησε για να την αποφυγει εκεινη του ορμηξε αφηνωντας του μια καλη χαρακια στη γαμπα βγαζοντας τρελες κραυγες.την τραβηξα απο πανω του και για κανενα 20 λεπτο στεκομουν απεναντι της ακινητη να μη μου ορμηξει.δε το χω ξαναζησει αυτο παροτι μεγαλωσα μ ενα σωρο γατες.ξερω οτι ισως ζοριστικε στην αποπειρα ναρκωσης απο τη γιατρο αλλα αυτο δε δικαιολογει αυτη τη συμπεριφορα.η γιατρος δε ξερει τι μπορει να σημαινει αυτο.ομως η επιθετικοτητα της απεναντι στο φιλο μου δε δικαιολογειται.παντα τη προσεχε και τη φροντιζε.τι μπορει να την επιασε?μπορει να παιζουν ρολο οι ορμονες η κατι τετοιο? οποτε τον αντιλαμβανοταν ουρλιαζε σαν αγριμι.με μενα καμια σχεση.αλλο γατι
Και νόμιζα ότι μόνο η Τάρα έχει παρόμοια συμπεριφορά...εμένα δεν κάνει έτσι ακριβώς βέβαια αλλά είναι διαφορετική με τον φίλο της αδερφής μου από τότε που τη στειρώσαμε. Δεν τον πολυπλησιάζει,τον κοιτάζει έντονα και σαν να τον φοβάται κάπως αλλά αν την πετύχει σε χαλαρή φάση τον αφήνει να την χαϊδέψει.Αν τύχει και κοιμηθούν τα παιδιά σπίτι μου ενώ η Τάρα πάντα πήγαινε να κοιμηθεί μαζί τους τώρα δεν πάει...εκτός αν η αδερφή μου είναι μόνη της!

Παράθεση

bella sofia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bella sofia
H bella sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H bella sofia έγραψε στις 08:42, 19-06-11:

Μόλις χθές στείρωσα τον 1,5 έτους περσικό μου γάτο.Όλα πήγαν καλά,αλλά επειδή είναι η πρώτη φορά που στειρώνω κάποιο από τα ζώάκια μου θα ήθελα να ξέρω αν θα δώ διαφορές στην συμπεριφορά του...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:05, 19-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλησπερα.
Με την στειρωση..ο γατος δεν εχει τασης φυγης καταρχην.Επισης δεν βασανιζεται απο ορμες,που δεν μπορει να ικανοποιησει.Δεν τσακωνεται με αλλα αρσενικα,ειναι πιο ηρεμος..και δεν οριοθετει το χωρο του με ουρα.Κατα τα αλλα..το ιδιο γατι ειναι...δεν θα αλλαξει δηλαδη η προσωπικοτητα του..απλα η συμπεριφορα του θα βελτιωθει.Για περισσοτερα δες εδω.. ,και εδω..
Αρχική Δημοσίευση από bella sofia
Μόλις χθές στείρωσα τον 1,5 έτους περσικό μου γάτο.Όλα πήγαν καλά,αλλά επειδή είναι η πρώτη φορά που στειρώνω κάποιο από τα ζώάκια μου θα ήθελα να ξέρω αν θα δώ διαφορές στην συμπεριφορά του...
Καλημέρα.Δες στο παραπάνω μου ποστ,τα λινκ που έχω βάλει.

Παράθεση

bella sofia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bella sofia
H bella sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H bella sofia έγραψε στις 09:18, 19-06-11:

Ευχαριστώ

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 12:40, 27-01-12:

Τι ειναι αυτα που λετε καλεεεεε και ειναι να στειρωσω τωρα την δικια μου....Εχω αρχισει και προβληματιζομαι μηπως και αλλαξει...... Μεχρι τωρα κανενα δεν ειχε αλλαξει απο τα αλλα μου γατακια.....Αλλα με προβληματισατε τωρα με ολα αυτα......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:06, 27-01-12:

Η Τζίντζερ για ένα δίμηνο μετά τη στείρωση είχε γίνει επιθετική....είχε τρομάξει πάρα πολύ που την άφησα προφανώς στο ιατρείο τη νύχτα (στειρώθηκε την επομένη το πρωί) και μετά όταν πήγα να την πάρω το απόγευμα ήταν πολύ τρομαγμένη. Με αναγνώρισε μεν αλλά ήταν φοβισμένη πολύ. Τη δε γιατρό δεν ήθελε ούτε να την ακούει...όλο κιχχχχ τις έκανε λες και έβλεπε το διάολο. Στο σπίτι μας απλά ήταν υπερδιεγερτική, ακοινώνητη θα έλεγα και ήθελε να δαγκώνει, να τρέχει, να απομονώνεται. Μετά το 2μηνο αυτό που της αφήσαμε το χρόνο της να ηρεμήσει από την όλη τραυματική εμπειρία για εκείνη άρχισε να ηρεμεί και σταδιακά έχει γίνει πολύ ήρεμη και πολύ γλυκειά!!!
Ισως όλη αυτή η αλλαγή στις ορμόνες αλλά και στο περιβάλλον να τα "τρελαίνει" και να χρειάζονται λίγο απόσταση από εμάς για να ηρεμήσουν. Οπότε μην αγχώνεσαι για τη στείρωση, η όποια αλλαγή είναι κάτι προσωρινό, εάν συμβεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 13:17, 27-01-12:

Ομολογώ ότι δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και με άγχωσες λίγο γιατί και εγώ θα στειρώσω σύντομα το κοριτσάκι μου..
Όταν στείρωσα τον αρσενικό δεν θυμάμαι κάποιο θέμα πάντως. Εκτός του ότι δεν ήθελε να ξαναμπει στο κλουβί του για πολλά χρόνια (πριν εβλεπε το κλουβί και ετρεχε από την χαρά του) ήταν καλά..
Έχουν περάσει χρόνια βέβαια και ίσως έχω απωθήσει την εμπειρία, αλλά αν είχα παρατηρήσει κάτι ακραίο θα το θυμώμουν.. Εύχομαι σύντομα τα γατόνια σας να βρουν τον εαυτό τους..

p.s. υπάρχει πιθανότητα η γάτα να φοβαται τον φίλο σου επειδή είναι άντρας - αν ήταν άντρας και ο γιατρός - για αυτό να επιτίθεται..
Αυτό ίσως να ισχύει και για τον γάτο...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:49, 27-01-12:

Πολυ σπανια αλλαζουν συμπεριφορα παντως.Εμενα τα δικα μου,εμειναν ακριβως το ιδιο.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:29, 27-01-12:

Το ίδιο κι εμένα.

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 00:36, 28-01-12:

Το ίδιο κ σένα έμειναν το ίδιο εννοείς;

Παράθεση

ettiendgr (Κώστας Σαββίδης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ettiendgr
Ο Κώστας Σαββίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O ettiendgr Μάουυυυυυυ έγραψε στις 09:59, 28-01-12:

Ούτε και εγώ έχω ακούσει κάτι τόσο ακραίο ως προς την αλλαγή συμπεριφοράς μετά την στείρωση. Τόσο στον Τάσο όσο και στην στείρωση της Μάντυ μου παρατήρησα αλλαγή στην συμπεριφορά τους προς το καλύτερο, με εξαίρεση βέβαια όπως είναι φυσικό την πρώτη μέρα μετά την στείρωση που λόγο των φαρμάκων ήταν νευρική η Μάντυ (μαστουρωμένη ίσως). Θα έλεγα ότι έγιναν πολύ πιο φιλικά και προσιτά προς εμένα αλλά ο χαρακτήρας τους έμεινε ο ίδιος, ο δέ Τάσος κοινωνικός σε σημείο παρεξήγησης και αντίστοιχα η Μάντυ μου ντροπαλή όπως πάντα με τους ξένους !!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:07, 28-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από catandie
Το ίδιο κ σένα έμειναν το ίδιο εννοείς;
Ναι!! Κι αν θέλεις να σε καθυσηχάσω κι άλλο, καθόλου δεν άλλαξαν ούτε τα δύο γατιά της μαμάς μου, ο Κάσπερ και η Μάγια. Εκείνος παρέμεινε ιδιότροπος κι εκνευριστικός και η άλλη το ίδιο διαόλι
Ο χαρακτήρας του γάτου δεν αλλάζει! Τώρα αν κάποια γατάκια παρουσίασαν λίγο μετά τη στείρωση κάτι διαφορετικό, μάλλον ήταν η ταλαιπωρία που πέρασαν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:02, 28-01-12:

Ούτε εγώ πιστεύω ότι ο χαρακτήρας της γάτας αλλάζει με την στείρωση.
Η δική μου με την στείρωση δεν άλλαξε συμπεριφορά ούτε έχω εντοπίσει κάποια αξιοσημείωτη αλλαγή.
Ίσως μια αλλαγή είναι ότι την πιάνει λίγο πιο συχνά η επιθυμία για χάδια αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι μεγαλώνει κι αλλάζει φυσιολογικά η συμπεριφορά της.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 19:07, 29-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Ούτε εγώ πιστεύω ότι ο χαρακτήρας της γάτας αλλάζει με την στείρωση.
Η δική μου με την στείρωση δεν άλλαξε συμπεριφορά ούτε έχω εντοπίσει κάποια αξιοσημείωτη αλλαγή.
Ίσως μια αλλαγή είναι ότι την πιάνει λίγο πιο συχνά η επιθυμία για χάδια αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι μεγαλώνει κι αλλάζει φυσιολογικά η συμπεριφορά της.
Πιο χαδιαρα αντεχωωωωωωω

Παράθεση

dolphin22 (κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dolphin22
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H dolphin22 έγραψε στις 23:56, 27-03-12:

καλησπέρα!!είμαι καινούργια εντελώς μα γατάκι είχα πάντα σκύλο!έχω ένα γάτο 8 μηνών και έχω μια απορία που δεν ξέρω αν είναι στην φαντασία μου!!
μετά την στείρωση νομίζω άλλαξε λίγο!τι εννοώ!!ήταν ο βασιλιάς τον χαδιών τώρα δεν θέλει πολλά και δεν κάθεται πια πάνω μας ενώ πριν μην κάτσεις τσούρ αγκαλιά!!δεν είναι επιθετικός όμως μου φαίνεται σαν να έγινε πιο ανεξάρτητος να το πω!!και πριν τον καθάριζα τώρα δεν κάθεται καθόλου!!φταίει η στείρωση φταίει που άρχισε να βγαίνει έξω φταίω εγώ??συγγνώμη όπως είπα είμαι νέα με τα γατιά και έχω πολλές ερώτηση!!και μια ακομα ερωτηση τι ειναι καλυτερο για τις ψιρες διοτι εχω κηπο και σιγουρα θα φερνει παρεα και κοιμαμαι μαζι του!!βρηκα ενα τσιμπουρι πανω του!!
πως τον καθαρίζω έρχεται με μαύρα πόδια από έξω αλλα δεν κάθεται να τον πλύνω!!και κοιμάται στο κρεβάτι μου!!
ροκ θα του κόψω τα νύχια δεν θα με επιτεθεί??κοιμάται διπλα μου υπάρχει περιπτώσει να με γρατζουνίσει στον ύπνο??θα σταματήσω εδώ γιατί έκανα ήδη "πολλες" ερωτήσεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 28-03-12 στις 20:05. Αιτία: Προσθήκη χωρίου από παρεμφερές μήνυμα
Παράθεση

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 12:26, 28-03-12:

χεχεχε!!! καλησπέρα δελφινακο

Λοιπόν να σου πω την δική μου άποψη χωρίς αυτό όμως να είναι απαραίτητα και το μοναδικό σωστό.
Εγω τα 5 μωράκια μου τα στείρωσα νομίζω 7,5 μηνών. Χριστούγεννα κιόλας και να μην μπορώ να πάω πουθενα!

ήταν μικρά πάρα πολύ διαόλια μετα όμως την στείρωση και ενώ ο κτηνίατρος μου είχε ξεκαθαρίσει ότι δεν θα αλλάξει κατά πολύ η συμπεριφορά τους. τελικα και τα 5 από διαόλια μεσα σε 2 μήνες γίνανε μητερες τερέζες!
Βέβαια ο αδερφός μου που έχει 7 γάτες παρακαλώ(μένει σε εξοχή βέβαια) και έχει στειρώσει τις 6 είναι όλες όπως ήταν και πριν καμία αλλαγή!

εξαρτάται λοιπόν από την κάθε γάτα και φυσικά από την ηλικία που βιώνουν κάθε μία έχει τα χαρακτηριστικά της!
ψιρες? μαλλον ψίλλους εννοείς έτσι??
καλή είναι η αμπούλα frontline.
Αυτά και μην απογοητεύεσαι!!

Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spokspok
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H spokspok έγραψε στις 14:04, 28-03-12:

Ο δικός μου ο γάτος πάντως ζιζάνιο ήταν πριν τη στείρωση, ζιζάνιο και μετά. Τίποτα δεν άλλαξε στον χαρακτήρα του...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 21:19, 29-03-12:

H δική μου άποψη είναι η εξής και είναι εντελώς προσωπική , θεωρητικά λέγεται και ακούγεται οτι δεν αλλάζει η συμπεριφορά της γάτας μετά τη στείρωση, εγώ θα έλεγα ναι και οχι,
συνήθως στειρώνουμε τα γατιά μας όταν αυτά είναι έφηβα, στους 7-9 μήνες η γάτα αφήνει πίσω της το γατάκι περνάει μια μουρτζούφλικη περίοδο και μετά σιγά σιγά διαμορφώνει τον ενήλικο χαρακτήρα της, έχοντας κάνει μια σημαντική παρέμβασει στις ορμές, ορμόνες και καιτεπέκταση στη σεξουαλικότητα της είναι λογικό να χρειάζεται μια περίοδο προσαρμογής στις νέες συνθήκες που επικρατούν στον οργανισμό της.
Κάποιες γάτες το παινρούν στο φλου, κάποιες γατες το παιρνουν βαριά είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας και ταπεραμεντου ΚΑΙ φυσικά το πως θα το χειριστουμε εμεις.
Σε αυτές τις περιόδους η τρυφερότητα και η φροντίδα αλλά και η ενασχόληση με παιχνίδια πολύ κοντα στα ίδια τα ένστικτα της γάτας (hunting games) είναι σημαντικά για να μη καταπέσει, καλός η κακός υπεθυνη ιδιοκτησία σημαίνει στειρώνω το ζωάκι μου δεν το αφηνω να υποφερει με ορμές μέσα σε ένα σπίτι, όμως αυτό δεν σημαίνει οτι νήπτω τα χειςρας μου και δεν το βοηθώ να είναι όσο κοντα γίνεται στη φύση του.
Αυτό σημαίνει παιχνίδια, ενασχόληση και πάλι παιχνίδια...!
Μια δραστήρια γατούλα δύσκολα δυστηχεί!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerinapat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerinapat
H katerinapat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H katerinapat έγραψε στις 23:05, 13-03-15:

Καλησπερα. Εχω δυο γατουλες η μια 11 μηνων και η αλλη 8. Το προβλημα το εχω με την μικρη καθως μια βδομαδα πριν την στειρωσα.Απο τοτε που γυρισε σπιτι εχει αλλαξει τελειως η συμπεριφορα της. Ολη μερα νιαουριζει σε σημειο οταν λειπουμε να μας παρουν τηλ οι γειτονες,τριβεται σε καθε επιφανεια του σπιτιου και ολη μερα θελει χαδια.Γενικα ειναι χαδιαρα αλλα απο τοτε που γυρισε οταν ειμαστε σπιτι πρεπει καποιος να την χαιδευει αλλιως νιαουριζει.Αυτο το νιαουρισμα για ποιο λογο το κανει?Επισης η <φωνη της> εχει βραχνιασει και τρωει πολυ περισσοτερο απο πριν <αυτο δν με ανησυχει>.Επισης πριν την στειρωση ηταν πολυ φοβικη με το που γυρισε μπαινοβγαινει στα δωματια πολυ ανετα και παει και καθετε και σε αλλους ανθρωπους περα απο μενα<αυτο προ στειρωσης δν γινοταν ποτε>.Βασικα μαλλον πηρα αλλη γατα τωρα που το σκεφτομαι.....Αλλη μια απορια αν και λιγο ασχετη ειναι οτι καθε βραδυ απο μικρη ακομα <την βρηκα 40 ημερων>θελει να κοιμαται κατω απτην κουβερτα μου και ολοοοοο το βραδυ να μου κανει πατουσακια ποτε θα σταματησει μπας και κοιμηθω?????Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν ειχα ποτε γατα και με την μεγαλη δεν ειχα κανενα προβλημα μετα την στειρωση.ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:08, 14-03-15:

Γεια σου Κατερίνα, θα σου έλεγα ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, αφού η γατούλα σου βρίσκεται ακόμη στη φάση της ανάρρωσης ουσιαστικά και ίσως να έχει και μικροπονάκια οπότε πιθανόν να της βγαίνει έτσι σε παράπονο και να αποζητά περισσότερο την προσοχή σας...Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να ηρεμήσει! Το ότι τρώει πάντως με όρεξη είναι καλό σημάδι. Η φωνούλα της έχει βραχνιάσει προφανώς επειδή νιαουρίζει πολύ αυτές τις μέρες. Γενικότερα ο χαρακτήρας τους δεν αλλάζει μετά από τη στείρωση, γίνονται ωστόσο πιο ήρεμες από την άποψη ότι απαλλάσσονται από τις ορμές!
Τώρα όσο για τι βραδινές ώρες που σε ...διεκδικεί, προσπάθησε απλά να την κρατάς σε εγρήγορση όσο γίνεται με διάφορα παιχνίδια κατά τη διάρκεια της μέρας ώστε τα βράδια να κοιμάται πιο ήσυχη..Μη ξεχνάς εξάλλου ότι έχεις να κάνεις μ΄ένα πολύ νεαρό γατάκι και πιο δραστήριο γενικά, μεγαλώνοντας ηρεμούν ούτως ή άλλως περισσότερο ανεξάρτητα από το χαρακτήρα τους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 13:56, 04-06-16:

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Έχω ένα γατάκι, κι απ' όταν το απέκτησα περιττό να σας πω πόσες φορές έχω συβουλευτεί τις αναρτήσεις σας..

Σας γράφω για να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου και αν θέλετε να με συμβουλέψετε αφού έχετε σίγουρα πιο μεγάλη εμπειρία και γνώσεις.

Το γατάκι μου είναι 10 μηνών και εδώ κι ένα διάστημα είχε πολλούς και συνεχόμενους οίστρους. Όλοι μα όλοι με παρότρυναν να τη στειρώσω. Η αλήθεια είναι πως μου ήταν τρομερά δύσκολη απόφαση, διάβασα άρθρα, ξαναδιάβασα, το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα, ρώτησα ανθρώπους φιλόζωους που εμπιστεύομαι... σχεδόν όλοι επέμεναν πως το καλύτερο θα ήταν να στειρωθεί. Κατάλαβα απ' όλες αυτές τις κουβέντες ότι αν μιλάμε για γατάκι που μένει σε διαμέρισμα είναι αδύνατον να μη στειρωθεί, εκτός κι αν ζευγαρώνει κάθε χρόνο και δίνονται ίσως τα γατάκια του. Κάτι που λογικά δε θα είναι πάντα εφικτό. Ο μόνος ίσως λόγος για να μη στειρωθεί θα ήταν να την άφηνα ελεύθερη, σε κάποιο χωριό ίσως. Η αλήθεια είναι πως δεν ήθελα, ίσως εγωιστικά σκεπτόμενη, αλλά επίσης δε μου πήγαινε η καρδιά να την παρατήσω έτσι σε ένα χωριό, άμαθο κι όλας εντελώς, κι ό,τι γίνει ή ό,τι πάθει. Έτσι σκέφτηκα, οπότε μονόδρομος η στείρωση... κι έτσι τελικά τη στείρωσα.

Περιττό να σας πω πως όσο δύσκολο μου ήταν να αποφασίσω, τώρα μου είναι 10 φορές πιο δύσκολο που τελικά τη στείρωσα. Εκτός του ότι την ημέρα της στείρωσης ταλαιπωρήθηκε και αγχώθηκε πολύ, εκτός του ότι την έβαλα σ' αυτήν την ταλαιπωρία στα καλά καθούμενα, σήμερα, μία μέρα μετά, τη βλέπω ακόμα να είναι κάπως διαφορετική. Δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό λόγω της επέμβασης και της νάρκωσης, αλλά είναι σίγουρα πολύ πιο ήσυχη, κοιμάται αρκετά και δεν έχει τη ζωντάνια που είχε. Ευτυχως τρώει κανονικά.

Ανησυχώ πραγματικά εάν όλα αυτά είναι συνέπεια της επέμβασης και αν θα παραμείνουν. Επίσης, ακούω συνέχεια διάφορες απόψεις που λένε ότι τώρα η γάτα θα παχύνει, θα λεπτύνει η φωνή της, θα τεμπελιάζει περισσότερο, θα βαρύνει και θα είναι πιο υπάκουη. Πραγματικά δε θέλω τίποτα απ' τα παραπάνω.

Εσείς που σίγουρα έχετε μεγαλύτερη εμπειρία και φαντάζομαι θα έχετε στειρωμένα τα γατάκια σας, τι άποψη έχετε για τα παραπάνω; Είδατε όντως διαφορά στη συμπεριφορά τους; Επίσης, το θέμα του πάχους και της ουρολιθίασης λύνεται όντως με τροφή για στειρωμένα ή πιο χαμηλή σε λιπαρά, μαγνήσιο κτλ ή εκ των πραγμάτων θα παχύνει κ η καλή διατροφή ίσως απλά βοηθάει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 16:07, 04-06-16:

Καλησπερα ,εκανες το καλυτερο για την γατουλα σου,που την στειρωσες.Εναι λογικο να ειναι λιγο πιο ησυχη τωρα λογω της επεμβασης που εκανε πριν λιγες μερες,αλλα να εισαι σιγουρη οτι θα ειναι περαστικο και σε λιγο καιρο θα ειναι η γατουλα που ηξερες πριν.Απο την πειρα μου οτι χαρακτηρα εχουν πριν την στειρωση τα γατια το ιδιο μενει και μετα απο αυτην.Τουλαχιστον τα δικα μου ετσι ηταν και ειναι!
Τωρα αν τρεφεται με μια ποιοτικη τροφη χωρις καλαμποκια και σιτηρα που φουσκωνουν τα γατια ,δεν θα παχυνει.Βεβαια αυτο εξαρταται και απο τον σωματοτυπο καθε γατας.Αλλες ειναι κομψες,αλλες ειναι νταρντανες,οπως ειμαστε και μεις οι γυναικες!! Σκοπος να μην παρουν πολλα κιλα πανω απο το φυσιολογικο βαρος του σωματοτυπου τους.
Τωρα επειδη ειναι θηλυκο δεν εχει τοσο μεγαλο προβλημα να παθει ουρολιθιαση,συνηθως τα στειρωμενα αρσενικα εχουν την ταση,αλλα καλο ειναι για να αποφυγεις μελλοντικα προβληματα λογω ηλικιας να της δινεις μια ξηρη τροφη με χαμηλο μαγνησιο και φωσφορο.Καλο θα κανει δεν κανει κακο!! Και πολυ νερο!!Αυτα απο μενα καλη αναρρωση στην μικρουλα σου,καλως ηρθε στο κλαμπ των στειρωμενων και αυτη και να την δωσεις πολλα πολλα φιλακια!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 18:57, 04-06-16:

Σ' ευχαριστώ πολύ Φλώρα για την απάντησή σου

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:43, 04-06-16:

Καλη μου φιλη καλησπερα και να χαιρεσαι την γατουλα σου!
Οτι ακριβως ειπε και η Φλωρα μας παραπανω.Εκανες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το καλυτερο για την γατα σου.
Εκτος του οτι θα βασανιζοταν μεσα στο σπιτι,χωρις να βρισκει συντροφο...ουτε ο συντροφος θα ηταν λυση.Εκτος του πολυ σημαντικου γεγονοτος του τι θα εκανες τοσα γατακια,η γατα σου θα εξανλτουνταν παρα πολυ με τοσες γεννες.Και τι θα εκανες;Μια στις τοσες θα την εβαζες να πηγαινει με γατο;Η καθε φορα που θα ειχε οιστρο θα πηγαινε;

Να ξερεις επισης οτι στειρωνοντας την γατα μας μειωνουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τις πιθανοτητες για καρκινο στο στηθος και στην μητρα.Τα στατιστικα ειναι φοβερα πραγματικα.

Επισης γατα που εχει οιστρους χωρις να πηγαινει με γατο,ειναι δεδομενο οτι θα παθει πυομητρα,κατι που αν δεν το προλαβεις καταληγει σε θανατο.
Δεν συζητουμε καν για να την αφηνες στο χωριο.Δεν ηταν εγωιστικη η σκεψη σου,ηταν η απολυτα σωστη για την γατουλα.
Ειναι δεδομενο οτι οι περισσοτερες γατες που ζουν ελευθερες δεν εχουν πολλα χρονια ζωης,μεσος ορος τα 3 χρονια.
Αυτοκινητα,αρρωστιες,φολες,ποντικοφαρμακα,ανωμαλοι κλπ.

Και ειναι λαθος να νομιζουμε οτι η γατα εχει επιγνωση οτι στειρωθηκε και παθαινει ψυχικο τραλαλα κλπ.Τα ζωα δενε χουν επιγνωση της καταστασης,δεν γνωριζουν οτι δεν θα γινουν μανες...απλα ηρεμουν.Αυτα ειναι ανθρωπινα συναισθηματα γιατι ο ανθρωπος εχει συνειδητοτητα των καταστασεων,οχι ομως και τα ζωα.

Οποτε ,οχι μονο να μην εχεις τυψεις,αλλα να εισαι και χαρουμενη για την αποφαση σου.
Επισης να σου πω οτι η ουρολιθιαση στις θηλυκες γατες ειναι σπανια και αυτο εχει να κανει με την κατασκευη της ουρηθρας τους.Τα αρσενικα γατια εχουν πιο στενο και πιο μακρυ σωληνα ουρηθρας,οποτε και πιο ευκολα φραζουν απο ουρολιθους,αντιθετα με τις θηλυκες που εχουν κοντυτερη και πιο φαρδια.
Αλλα προφανως για να εισαι σιγουρη χρειαζεται καλη τροφη ειδικη για στειρωμενα γατια.
Να χαιρεσαι την κουκλα σου και θα χαρουμε πολυ να μαθαινουμε νεα της.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 05:48, 05-06-16:

Να προσθέσω κάτι καινούργιο δεν έχω, καθότι οι φίλες Φλώρα και Πουπουλίνα τα είπαν όλα και πολύ σωστά.

Ωστόσο, θέλω να τονίσω στο θέμα του χαρακτήρα και ειδικά της ζωηράδας τη δική μου εμπειρία, ούσα με γάτα στειρωμένη από 3ετίας: Το κοριτσάκι μου παρέμεινε το ίδιο ζωηρό, όσο ήταν και 6 μηνών που τη στείρωσα. Να μη πω οτι έγινε ακόμα πιο δραστήρια από πριν, λες και η έλλειψη μητρότητας την άφησε για πάντα παιδί, κάθε άλλο παρά ράθυμο.
Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα, όπως είπε κι η Φλώρα πιο πάνω. Λίγη προσοχή μόνο στη διατροφή, να είναι η σωστή και ταυτόχρονα περισσότερη, μέσω παιχνιδιών, άσκηση.

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 14:32, 05-06-16:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κ την υποστήριξή σας. Ελπίζω πραγματικά να είναι όπως τα λέτε, γιατί φοβάμαι μήπως του έκανα κακό. Σήμερα, 2 μέρες μετά τη στείρωση, είναι κάπως καλύτερα αλλά εξακολουθεί να μην είναι η ίδια. Είναι πιο ήσυχη, νιαουρίζει ελάχιστα, όταν ας πούμε πήγαινα σε κάποιο δωμάτιο ερχότανε τρέχοντας από πίσω μου, τώρα έρχεται μετά από λίγο κ κάθεται απλά κ με κοιτάει. Επίσης, έχει γίνει λίγο νευρική κ δν προλαβαίνεις ούτε από μπροστά της να περάσεις το χέρι σου κ στο γρατζουνάει. Μπορεί να είναι κ μόνιμα όλα αυτά;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:22, 05-06-16:

Μόλις 2 μέρες μετά τη στείρωση, μετά από την αναστάτωση του οργανισμού λόγω της επέμβασης, την ταλαιπωρία και με την πληγή νωπή ακόμα, βρίσκω πολύ φυσιολογική και αναμενόμενη τη συμπεριφορά της.
Πιστεύω σιγά-σιγά θα επανέλθει, αλλά να έχεις υπόψη σου (και με γνώμονα την εμπειρία από τη δική μου γάτα) οτι είναι πιθανό η γατούλα σου κατά καιρούς και όσο μεγαλώνει να αλλάξει πολλές συμπεριφορές και προτιμήσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα αλλάξει ο βασικός της χαρακτήρας.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:15, 05-06-16:

Ειναι νωρις ακομη δυο μερες εχει που εχει στειρωθει,ποναει λιγο στη τομη καθως επουλωνεται και της τραβαει το δερμα,νοιωθει περιεργα γιατι ξαφνικα νοιωθει οτι κατι αλλαξε μεσα της και ειναι ακομα στην αναρρωση.Μετα απο μια βδομαδα θα ειναι παλι η γατουλα που ηξερες,λιγη υπομονη και πολυ αγαπη να εχεις για την μικρουλα σου!!!

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 22:05, 05-06-16:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 17:48, 14-06-16:

Καλησπέρα σας,

Κατ' αρχήν να σας πω, τώρα που έχει περάσει λίγος καιρός, ότι το γατάκι μου έχει επανέλθει σε μεγάλο βαθμό. Εκτός από μία συγκεκριμένη συμπεριφορά. Δεν πιάνεται με τίποτα. Όταν παω να την πιάσω τρέχει συνέχεια και κρύβεται, δε δείχνει να 'ναι φοβισμένη, πιο πολύ νευριασμένη, κι αν την πιάσω θα με γδάρει πατόκορφα. Και πριν δεν καθόταν και για πολύ ώρα να τη χαϊδέψω ή να την έχω αγκαλιά, αλλά λίγη, πριν αρχίσει να δαγκώνει ή να γδέρνει, καθότανε. Τώρα καθόλου και δαγκώνει ή γδέρνει και με μεγαλύτερη ένταση. Επίσης, τρέχει όλη την ώρα μες στο σπίτι απ' τη μια μεριά στην άλλη, πηδώντας και στα έπιπλα, πολύ γρήγορα. Το έκανε κι αυτό που και που, αλλά όχι και κάθε μέρα.

Μ' αρέσει που φοβόμουν μην παραηρεμήσει και το γατί έχει μουρλαθεί ελαφρώς.

Αυτό τώρα, γιατί μπορεί να συμβαίνει πιστεύετε;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:51, 14-06-16:

Καλησπέρα
Το σίγουρο είναι οτι η ζωηράδα της που... "επιδεινώθηκε" δεν οφείλεται στη στείρωση.
Από τη λίγη πείρα που έχω, την αποδίδω εν μέρει στο ότι μεγαλώνει και ακόμα διαμορφώνει τον χαρακτήρα της, δηλαδή μπορεί στην πορεία να αποδειχτεί εκ φύσεως ατίθασο και γεμάτο ενέργεια μωρό, αλλά και εν μέρει στο οτι έχει συσσωρευμένη ενέργεια που ζητά να εκτονωθεί. Τουτέστιν, χρειάζεται περισσότερο παιχνίδια για να διοχετεύσει την περίσσεια ενέργειά της.
Μη ξεχνάς οτι είναι μια νεαρότατη γατούλα. Αν υπήρχε δυνατότητα για δεύτερο γατί, ίσως θα ήταν η ιδανική λύση.

Πάντως κάπως έτσι ήταν στις αρχές κι η δική μου, αλλά με το καθημερινό κρυφτό και κυνηγητό σ'όλο το σπίτι, κουραζόταν και παραδιδόταν εξουνθενωμένη στα χάδια.
Πλέον, μετά από 4 χρόνια, αν κι έχει ηρεμήσει αρκετά, δεν τολμώ την ώρα που την πιάνει ο "οίστρος" του παιχνιδιού να την αγγίξω, θα με ταράξει στις δαγκωματιές

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:21, 15-06-16:

Καλωσόρισες στην παρέα μας!!
Η γατούλα σου σαν να μου θυμίζει την Κίρα που οδεύει στα 5 και καλά κρατεί!!! εμείς δεν έχουμε γάτα....πούμα έχουμε!!!

Στην αρχή το έκανε πιο λίγο, προοδευτικά βελτιώθηκε και δεν με άφηνε να κοιμηθώ για 2 χρόνια....μετά ήρθε η Μιλού, μεγάλωσε και λίγο, ηρέμησε....και τώρα πάλι είναι μια εβδομάδα που την έπιασε η τρέλα και με ξυπνάει δυο -τρεις φορές μες τη νύχτα....γιατί απλά είναι μουρλή κατάλαβες;;; καλά δεν συζητώ για χάδια...για λίγο μπορεί και ναι....αλλά μετά γρύλισμα όχι αστεία.....ούτε να τη χτενίσουμε μπορούμε....οπότε καταλαβαίνεις....

Νομίζω πως έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του γατιού.....είναι απλά πολύ ζωηρά και προφανώς χρειάζονται μεγαλύτερη εκτόνωση! όπως και να χει δεν δείχνει κάτι άλλο πιστεύω παρά το ότι είναι ζώα με ιδιαίτερο χαρακτήρα και έντονα σε προσωπικότητα! Οπότε παίζε τον όπως μπορείς να εκτονώνεται σχετικά και δέξου ότι είναι πολύ πολύ ζωηρό!

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 18:38, 15-06-16:

@alcyone μ' αρέσει τόσο πολύ το στιχάκι αυτό του χριστιανόπουλου που έχεις στο footer σου
@kat-cats καλώς σας βρήκα

Δε λέω ότι το 'παθε από αυτή καθεαυτή τη στείρωση, αλλά μήπως επειδή ταλαιπωρήθηκε, φοβήθηκε και μπορεί και να πόνεσε να του 'χει βγει επιθετικότητα; Και στην κτηνίατρο όλο χιιιιιι και χιιιιιιιι ήτανε. Ειδάλλως.. ωχ τι έχω να τραβήξω!

Κορίτσια να δείτε μου 'χει τύχει γατί με πολύ φλογερό ταμπεραμέντο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkat : 15-06-16 στις 18:44.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:23, 15-06-16:

Χαίρομαι που σου αρέσει.
(Είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει, μαζί με εκείνα του Νίκου Δήμου- κι οι δυο λάτρεις των γατιών)

Αν θέλεις, εδώ μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα για το δικό σου ατίθασο και αεικίνητο καμάρι (ποιό είναι το ονομαάκι της?) να μάθουμε την ιστορία της, τα γούστα και τις συνήθειές της, καθώς και να ανεβάζεις φωτογραφίες για να θαυμάζουμε κι εμείς την εκλεκτή της καρδιάς σου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους