Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,502 εγγεγραμμένα μέλη και 718,480 μηνύματα σε 22,637 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 403 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιπεφυκίτιδα! Τις συμβουλές σας!

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 15:20, 13-11-09:

Προσπάθησα να βρω απαντήσεις στις απορίες μου μέσω αναζήτησης σε παλιότερα θέματα, αλλά δεν τα κατάφερα. Ιδού λοιπόν:
1. Ξέρω ότι η ηλικία μιας γάτας μπορεί να προσδιοριστεί με κριτήριο ποια δόντια έχει έχουν σκάσει. Αν έχουν σκάσει όλα και τα κάτω μπροστινά μόλις φαίνονται (είναι δηλαδή αυτά που εμφανίστηκαν πιο πρόσφατα) τι ηλικίας περίπου είναι; 2 μηνών; Μεγαλύτερο;
2. Σχετικά με αποπαρασίτωση: δεν έχω δει να έχει ψύλλους, η κοπέλα που μου τον έδωσε, μου έδωσε μαζί ένα banmith. Λέει ότι στα γατάκια το δίνεις με το εξής σχήμα δοσολογίας: τον 4η/6η/8η και 12η εβδομάδα. Εφόσον είναι περίπου 2 μηνών (ζυγίζει 1.4 kg) πώς πρέπει να του το χορηγήσω; Με τι συχνότητα δηλαδή;
3. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι έχει επιπεφυκίτιδα (στο 1 μάτι). Το ματάκι του αυτό είναι υγρό (βγάζει δάκρυ αραιά και που). Μού συνέστησε να συνεχίσω τη θεραπεία με το TOBREX (αντιβίωση σε αλοιφή) και αν θέλω να του δίνω 0.4 mg vibramicin (σιρόπι) την ημέρα.
Ποτέ κάποιο γατάκι που είχα δεν εμφάνισε την ασθένεια αυτή. Ξέρω ότι είναι συνηθισμένη. Ωστόσο, αν κάποιος/α από εσάς έχει σχετική εμπειρία, θα περάσει σύντομα; Το ματάκι του θα γίνει καλά; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να βοηθήσω στη θεραπεία του;
Κατά τα άλλα είναι υγιέστατο, παιχνιδιάρικο, αγαπησιάρικο και μας έχει φτιάξει τη διάθεση! Έφερε χαρά μέσα στο σπίτι (αν εξαιρέσετε τη μόνιμη γατούλα μας, τη Vison, η οποία δε θα έλεγε το ίδιο! )... ήδη το έχουμε λατρέψει!!!
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις μου δώσετε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lita
H Lita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

H Lita έγραψε στις 15:31, 13-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Julian
Προσπάθησα να βρω απαντήσεις στις απορίες μου μέσω αναζήτησης σε παλιότερα θέματα, αλλά δεν τα κατάφερα. Ιδού λοιπόν:
1. Ξέρω ότι η ηλικία μιας γάτας μπορεί να προσδιοριστεί με κριτήριο ποια δόντια έχει έχουν σκάσει. Αν έχουν σκάσει όλα και τα κάτω μπροστινά μόλις φαίνονται (είναι δηλαδή αυτά που εμφανίστηκαν πιο πρόσφατα) τι ηλικίας περίπου είναι; 2 μηνών; Μεγαλύτερο;
2. Σχετικά με αποπαρασίτωση: δεν έχω δει να έχει ψύλλους, η κοπέλα που μου τον έδωσε, μου έδωσε μαζί ένα banmith. Λέει ότι στα γατάκια το δίνεις με το εξής σχήμα δοσολογίας: τον 4η/6η/8η και 12η εβδομάδα. Εφόσον είναι περίπου 2 μηνών (ζυγίζει 1.4 kg) πώς πρέπει να του το χορηγήσω; Με τι συχνότητα δηλαδή;
3. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι έχει επιπεφυκίτιδα (στο 1 μάτι). Το ματάκι του αυτό είναι υγρό (βγάζει δάκρυ αραιά και που). Μού συνέστησε να συνεχίσω τη θεραπεία με το TOBREX (αντιβίωση σε αλοιφή) και αν θέλω να του δίνω 0.4 mg vibramicin (σιρόπι) την ημέρα.
Ποτέ κάποιο γατάκι που είχα δεν εμφάνισε την ασθένεια αυτή. Ξέρω ότι είναι συνηθισμένη. Ωστόσο, αν κάποιος/α από εσάς έχει σχετική εμπειρία, θα περάσει σύντομα; Το ματάκι του θα γίνει καλά; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να βοηθήσω στη θεραπεία του;
Κατά τα άλλα είναι υγιέστατο, παιχνιδιάρικο, αγαπησιάρικο και μας έχει φτιάξει τη διάθεση! Έφερε χαρά μέσα στο σπίτι (αν εξαιρέσετε τη μόνιμη γατούλα μας, τη Vison, η οποία δε θα έλεγε το ίδιο! )... ήδη το έχουμε λατρέψει!!!
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις μου δώσετε
Η Μίου είχε αυτό το πρόβλημα από την γέννηση της ! η πρώτη επίσκεψη στο γιατρό δεν απέδωσε γιατί δεν έκανε τη σωστή διάγνωση οπότε το πρόβλημα μεγάλωσε ! η δεύτερη επίσκεψη σε άλλον γιατρό μετα απο μία βδομάδα μας έδωσε τη λύση με ειδική αγωγή !! το σίγουρο είναι οτι αν συνεχίσεις σωστά την αγωγή που σου έδωσε ο γιατρός το ματάκι του θα γίνει καλά και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα απο δω και πέρα!! το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις κατα τη διάρκεια της αγωγής και μετά είναι να μην ξανά τσιμπλιάσει το ματάκι σε περιπτωση που γίνει αυτο σημαίνει οτι δεν απέδωσε η αγωγή!! σου έδωσε κτηνιατρικά φάρμακα ή κανονικά??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:32, 13-11-09:

Ναι ειναι συνηθισμενη με τομπρεξ θα κανει καμμια βδομαδα περιπου και μετα οκ συνηθως τοσο παιρνει δεν ειναι κατι να φοβασαι παντως θα σου πει ο γιατρος σου.

Το μπανμιθ εχει οδηγιες μεσα στο κουτακι απλα ειναι λιγο ζορικο για απειρους ιδιοκτητες. Στα μικρα της γατοομαδας προτιμω να δινουμε φλουτελμιουμ γιαι εχει ειδικο δοσομετρητη αναλογα με τα κιλα και ειναι πολύ πιο ευχρηστο για μενα. Κι αυτο θελει επαναληψη δεκα η δεκαπεντε μερες μετα οπως και το μπανμιθ σου. Πατως σε απειρους ιδιοκτητες καλο ειναι να δινονται με καποιες οδηγιες δειχνοντας η ηδη αποπαρασιτωμενα ειναι η γνωμη μου. Εχω ενα νεο σπιτι φιλοξενεας και δυσκολευεται να πιασει τη γατουλα να δωσει την αντιβίωση γιατι οπως πολλοι φοβουνται μη το βλαψουν πχ αν το πιασουν απο το σβερκακι του.. Καλο ειναι σε αυτες τις περιπτωσεις να δειχνουμε και πρακτικα πως να δινεται η αποπαρασιτωση, χαπι,, αντιβίωση.

Υποψην αυτα ειναι για εσωτερικη αποπαρασιτωση απο τα σκουληκακια, για ψυλλους πρεπει να ψεκασεις δυο φορες και να κανεις μασσαζ με σπρευ φροντλαιν.

Ενα γατακι θελει εσωτερικη κα εξωτερικη αποπαρασιτωση καθε δυο μηνες αντε τρεις αμα μεγαλωσει

Τωρα για τα δοντια ατο δεν καταφερα ποτε να το μαθω πως το καταλαβαινουν θα σε γελασω, το γατακι σου απο μεγεθος παντως φαινεται γυρω στον εα μηνα εναμιση το πολυ στη φωτο.

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 15:50, 13-11-09:

Τα φάρμακα που μου έδωσε είναι για ανθρώπους - αλλά η δοσολογία για γατάκι. Flutelmium έχω δώσει μια φορά πριν 3 χρόνια σε γατάκι και από τότε ξέχασα πως το δίνουν! Γενικά χρησιμοποιώ το stronghold (ροζ για τα μικρά) και το drontal, αλλά είναι πολύ μικράκι γι'αυτά. Το έχουν ψεκάσει εξωτερικά οπότε είμαστε καλυμμένοι για εξωτερικά παράσιτα. Έχει και το banmith δοσομετρητή σε kg πάνω στη σύριγγα, αλλά το θέμα είναι πως έχω χάσει το μέτρημα γιατί δεν το πήρα νεογέννητο. Τέσπα, θα βρω την άκρη.
Yasmin, δεν είναι αυτό στη φωτογραφία. Αυτή είναι η Vison (αισίως 1,5 έτους πλέον) νινί!!
Τώρα που το είπες όμως θα βάλω μια φωτογραφία του.
Αυτό με τα δόντια υπήρχε σε post εδώ στο forum, αλλά δεν το βρίσκω να πάρει!

Να τος ο αρχηγός!!
Σε σύγκριση με μία παντόφλα, για να φανεί το μέγεθός του!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02182.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  190,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02178.jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  348,4 KB  
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:10, 13-11-09:

πολύ παντοφλας ο αρχηγος ναι ξερω εχει και το μπανμιθ απλα εγω βρισκω πιο πρακτικο το αλλο εργονομικα. Στρονχολντ και ντρονταλ κι εμεις για τα ανω των 3 μηνων, το δικο σου φαινεται γυρω στα δυο εξ οψεως. Να το χαιρεσαι κι εμεις εχουμε επιπεφυκιτιδα στη τζεκινσχανουλα και το κουκουδακι και κανουμε υπομονη και τομπρέξ

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lita
H Lita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

H Lita έγραψε στις 16:12, 13-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Julian
Τα φάρμακα που μου έδωσε είναι για ανθρώπους - αλλά η δοσολογία για γατάκι. Flutelmium έχω δώσει μια φορά πριν 3 χρόνια σε γατάκι και από τότε ξέχασα πως το δίνουν! Γενικά χρησιμοποιώ το stronghold (ροζ για τα μικρά) και το drontal, αλλά είναι πολύ μικράκι γι'αυτά. Το έχουν ψεκάσει εξωτερικά οπότε είμαστε καλυμμένοι για εξωτερικά παράσιτα. Έχει και το banmith δοσομετρητή σε kg πάνω στη σύριγγα, αλλά το θέμα είναι πως έχω χάσει το μέτρημα γιατί δεν το πήρα νεογέννητο. Τέσπα, θα βρω την άκρη.
Yasmin, δεν είναι αυτό στη φωτογραφία. Αυτή είναι η Vison (αισίως 1,5 έτους πλέον) νινί!!
Τώρα που το είπες όμως θα βάλω μια φωτογραφία του.
Αυτό με τα δόντια υπήρχε σε post εδώ στο forum, αλλά δεν το βρίσκω να πάρει!

Να τος ο αρχηγός!!
Σε σύγκριση με μία παντόφλα, για να φανεί το μέγεθός του!
νομίζω είναι καλύτερα τα φάρμακα για ανθρώπους που σου έδωσε γιατι στη δική μας περίπτωση είχαμε πάρει πρώτα φάρμακα για γατούλες και δεν έγινε δουλεία, ,μετα με τα φάρμακα για ανθρώπους θεραπεύτηκε!! νομίζω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα από δω και πέρα ! εμένα η Μίου είναι 19 μηνών και δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα ματάκια της απο τότε !! περαστικά σας εύχομαι και να την χαίρεστε !!!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:15, 13-11-09:

Αν θυμαμαι δινεις 2 μερες μπανμιθ και μετα παλι μετα απο δεκα μερες. Ενω στο φλουτελμιουμ δινεις τρεις μερες κα μετα παλι υστερα απο δεκαπεντε μερες. Αυτο με την γεννηση που λες δε το χω ξανακουσει, γενικα ξερω οτι το πρωτο πραγμα που κανεις οταν βρεις γατακι ειναι η αποπαρασιτωση οτι ηλικια και να εχει

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 16:35, 13-11-09:

yasmin, το "νεογέννητο" το αναφέρω με αφορμή τις ελλιπείς οδηγίες του banmith, γιατί έτσι όπως μιλάει με βάση τις εβδομάδες, είναι λες και αναφέρεται στην ηλικία του γατιού. Μπορεί και όχι βέβαια... ποιος ξέρει;;
Όπως και να'χει σ'ευχαριστώ για τις οδηγίες - η πείρα μετράει και βοηθάει!
Lita, μου έδωσες κουράγιο, γιατί η αλήθεια είναι ότι ανησύχησα όταν πρωτοείδα το ματάκι του έτσι, αλλά τώρα περιμένω ότι θα γίνει αργά ή γρήγορα καλά και έχω ηρεμήσει! Είναι φατσουλάκος και πραγματικά θέλω ό,τι καλύτερο γι'αυτόν!
Btw και η Miou και η Lita είναι εκπληκτικά γατόνια!! Και υπερ-φουντωτά!
Να τα χαίρεσαι!!!
Ευχαριστώ για όλα girls!

Παράθεση

τακις (νινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη τακις
H νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

H τακις έγραψε στις 20:15, 13-11-09:

ο τακις μου παιδευτηκε αρκετο καιρο με επιπεφυκιτιδα. εβγαζε συνεχεια μαυρες τσιμπλες. πηρε τομπρεξ για καιρο, νομιζω για 1-2εβδομαδες, το οποιο ισως ειναι πολυ, αλλα οι τσιμπλες ειχαν τον ανυποχωρητο! επιβοηθητικα με το φαρμακο, του επλενα το ματακι με φυσιολογικο ορο 2φορες καθημερινα, κατι που πιστευω συνεβαλλε να καθαρισει το ματακι του. μην φοβασαι, θα περασει.. κ γω ειχα απελπιστει, απλα θελει υπομονη
για τους ψυλλους τωρα, παρολο που μενει αποκλειστικα σε διαμερισμα, χρησιμοποιουμε μια φορα το μηνα φροντλαιν. ψεκασμα, μασαζακι, τελος.
οσον αφορα στα παρασιτα, οσο ειμασταν ελαφρεις χρησιμοποιουσαμε μπανμιθ, σε δοση που υπολογιζε η γιατρος. τωρα που, ζωη να χουμε ειμαστε 6κιλα, κ που να μας φτασει η παστουλα, παιρνουμε το χαπι, του οποιου το ονομα δεν θυμαμαι. αποπαρασιτωση κανουμε καθε 4μηνο, εκτος εκτακτων περιπτωσεων. φερ'ειπειν, το καλοκαιρι που τον πηγα σε πανσιον, καναμε προληπτικη αποπαρασιτωση λιγες μερες πριν να παει, κ παλι μεσα σε 2μηνες μετα.

Παράθεση

DaisyTakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DaisyTakis
H DaisyTakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H DaisyTakis έγραψε στις 20:54, 13-11-09:

Οταν μαζεψα τον Garfield απο τον δρομο ηταν 2 μηνων και φαινοταν ετοιμαθανατο χωρς υπερβολες. Ηταν στην ακρη του δρομου κουλουριασμενο και ακινητο!
Το πηγα αμεσως στον κτηνιατρο και ειχε αυτο το προβλημα αλλα σε πολυ προχωρημενη κατασταση και λοιμοξη αναπνευστικου παραλληλα! (ανεσαινε πολυ βαρια και φτερνιζοταν ολη την ωρα!)
Επισης τα ματακια του ηταν κολλημενα και με το ζορι τα ανοιγε!
Του εβαζα για μια εβδομαδα TOMBREX σταγονες(μια στο καθε ματι πρωι κ βραδυ)
και του δινω ακομα VIBRAMICYN σιροπι ο.5 πρωι και βραδυ!
Εχει γινει εντελως καλα μετα απο 3 εβδομαδες! Πολυ σπανια φτερνιζεται γι αυτο του συνεχιζω το VIBRAMICYN!
Πρωτον να ξεκαθαρισουμε οτι δεν ειναι κολλητικο ουτε σε ανθρωπους ουτε ε αλλα ζωακια και δευτερον αν του κανεις τη θεραπεια δεν υπαρχει περιπτωση να μην γινει καλα! Απλα να ξερεις οτι αυτο ανα διαστηματα μπορει να ξαναεμφανιζεται γι αυτο να εχεις παντα ευκαιρο το TOMBREX! Ειναι οπως εμεις οι ανθρωποι εχουμε την Υγμοριτιδα π.χ. που περναει αλλα το μικροβιο μενει παντα και με το παραμικρο σε ξαναπιανει!
Περαστικα στο μικρουλη και συγχαρητηρια που το βοηθας!:up:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Επιπεφυκίτιδα - Από Ismini
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-10-18 στις 00:06.
    • Συμβουλές και απορίες! - Από foteinoubi_92
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-04-10 στις 20:52.
    • Συμβουλές για μωράκι! - Από kitcat
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-08 στις 11:33.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους