Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,661 εγγεγραμμένα μέλη και 713,729 μηνύματα σε 22,038 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 375 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατάκια με παρεγκεφαλίτιδα και αναπηρικό αμαξίδιο

Gourgourita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gourgourita
H Gourgourita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Gourgourita έγραψε στις 18:00, 27-07-18:

Καλησπέρα στην γατο-ομάδα

Ο λόγος του μηνύματός μου δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστος, όπως αντιλαμβάνεστε κι από τον τίτλο... Επειδή είναι μεγάλη ιστορία θα προσπαθήσω να την συνοψίσω για μπω στο κυρίως θέμα.
Πριν λίγους μήνες βρήκα στην αυλή μου μια αδεσποτούλα θηλυκιά γάτα, η οποία έμεινε έγκυος. Μόλις γέννησε λοιπόν η κυρία Πόπη τα τέσσερα γατάκια της στην αποθήκη, έτρεξα μετά την δουλειά, μάζεψα όλη την φαμίλια σε μία κούτα και την έβαλα στο πατάρι του σπιτιού μου. (Ο λόγος της μετακόμισης; Η "πολυαγαπημένη" μου γιαγιάκα που όπου βρει νεογέννητο γατί το ξεπαστρεύει... ). Εν πάσει περιπτώσει, τα γατάκια μεγάλωναν καθώς η Πόπη ήταν άριστη μαμά. Αλλά, κοντά στον ένα μήνα άρχισα να παρατηρώ ότι τα δύο από τα τέσσερα γατάκια ήταν περιέργως πολύ μικρά και υποανάπτυκτα σε σχέση με τα αδερφάκια τους. Η μάνα τους πλέον μου έδινε την εντύπωση ότι δεν τα θήλαζε, γιατί σπανίως την έβλεπα μέσα στην κούτα κι αυτά ήταν πετσί και κόκκαλο. Άρχισα λοιπόν να τα ταίζω εγώ στην αρχή με μπιμπερό, μετά με κονσερβα αραιωμένη μπας και δυναμώσουν.
Να μην σας τα πολυλογώ, έχουμε φτάσει στους 2+ μήνες και τα δύο αυτά γατάκια είναι πλήρως καλοταισμένα όμως συνεχίζουν να έχουν αδυναμία συντονισμού των κινήσεών τους. Το κεφαλάκι του ενός τρέμει σαν να έχει πάρκισον και κουτρουβαλάνε αριστερά-δεξιά μόλις κάνουν δύο βήματα. Η διάγνωση ήταν παρεγκεφαλίτιδα. Τους δίνω αντιβίωση για 14 ημέρες. Με την αντιβίωση υπήρξε μια σχετική βελτίωση, όχι τόσο στον συντονισμό όσο στο ότι δυνάμωσαν λιγάκι. Τους έδωσα και πάστα για σκουλίκια, χθες τους πήρα και πολυβιταμινούχα πάστα.
Πραγματικά σπαράζει η καρδιά μου να τα βλέπω έτσι. Τα αδερφάκια τους είναι διαολάκια, σκαρφαλώνουν παντού, παίζουν με την μάνα τους, τρέχουν σαν τρελά! Αυτά τα δύο προσπαθούν να ακολουθήσουν αλλά το μόνο που καταφένουν είναι να χτυπάνε παντού! Στο τέλος απογοητεύονται, ξαπλώνουν ανήμπορα κοιτώντας τα αδερφάκια τους που παίζουν και κουνάνε μόνο τα ποδαράκια τους σαν να τους λένε ελάτε και σε μας να παίξουμε.... Ο γιατρός μου είπε θεραπεία για παρεγκεφαλίτιδα δεν υπάρχει.... κι αυτά είναι αδεσποτάκια οπότε, δύσκολα τα πράγματα!

Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας πιθανά σενάρια που μου περνάνε από το μυαλό και να μου πείτε την γνώμη σας:

-Οπωσδήποτε τα δύο αυτά γατάκια θα μείνουν στο πατάρι μέχρι να χρονίσουν, ΜΗΠΩΣ και με τον χρόνο σιγά σιγά δυναμώσουν. Ο φίλος μου θα προσπαθήσει να φτιάξει ένα αναπηρικό αμαξίδιο (θα πάρουμε ροδάκια από κάποιο παιδικό αυτοκινητάκι) και με πατέντα θα το προσαρμόσει πάνω τους μήπως το αμαξίδιο τα βοηθήσει να δυναμώσουν και να συντονίσουν τα πόδια τους! Αύριο λοιπόν θα πάμε να βρούμε ροδάκια... Το θέμα είναι ότι τα γατάκια αυτά δεν είναι ανάπηρα στα πίσω τους πόδια, ώστε να κινούνται με τα μπροστά, αλλά γενικότερα δεν μπορούν να συντονίσουν τις κινήσεις τους. Οπότε, ναι μεν έχω κάποιες ελπίδες με το θέμα του αμαξιδίου αλλά από την άλλη νομίζω θα συνεχίσουν να βασανίζονται... Για παράδειγμα, τώρα έστω πάνε κανονικά στην άμμο (ασχέτως αν κουτρουβαλάνε μέσα στα ίδια τους τα κακάκια μέχρι να βγουν από την αμμολεκάνη), ενώ με το αμαξίδιο δεν θα μπορούν ούτε αυτό να κάνουν. Έχετε κάποια ίδεα για το πως να τα στηρίξουμε στα πόδια τους; Λογικά το δικό τους αμαξίδιο πρέπει να είναι με τέσσερις ρόδες για να στέκονται... άμα αναποδογυρίσει όμως;;; Βασικά πως σας φαίνεται η ιδέα για αμαξίδιο σε γατάκι με τέτοιο πρόβλημα;;; Αν επρόκειτο για παράλητο γατάκι νομίζω τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα πάντως...

- Το τελευταίο σενάριο που περνάει από το μυαλό μου είναι το πιο λυπηρό, αυτό της ευθανασίας... δυστυχώς αν το αμαξίδιο δεν τα βοηθήσει, τότε πραγματικά θα είναι μία τυρρανία να ζουν κλεισμένα σε ένα πατάρι για πάντα... Είναι τόσο κρίμα πραγματικά να έχουν τόσο όρεξη για ζωή και να μην μπορούν να ζήσουν! Με ακούν που μπαίνω στο πατάρι και στην προσπάθειά τους να τρέξουν να 'ρθουν κοντά μου χτυπάνε παντού! Τρώνε σαν λυσσασμένα, γουργουρίζουν όταν τα χαιδεύεις, πάνε τουαλέτα μόνα τους... αλλά;;; τι ζωή θα είναι αυτή κλεισμένα σε 4 τοίχους να κάθονται ξαπλωμένα και απλά να κοιτάνε γύρω τους τα ντουβάρια;! Πφφφφφφ αρχίζω να ξεμένω από ελπίδα όταν το σκέφτομαι...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gourgourita : 27-07-18 στις 19:00.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,257 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:24, 27-07-18:

Καλησπέρα φίλη μου
Κατ'αρχάς μπράβο σου που προστάτεψες και φρόντισες τη γατούλα με τα μωράκια της μα, πάνω απ'όλα, που δεν το βάζεις κάτω και ψάχνεις τρόπους να κάνεις πιο εύκολη τη ζωή των δυο μικρών που δυστυχώς διαγνώστηκαν με παρεγκεφαλίτιδα.
Επειδή η λύση του αμαξιδίου δεν δείχνει να βοηθάει για το συγκεκριμένο πρόβλημα (για την ώρα τουλάχιστον), αυτό που θα σου πρότεινα κατ'αρχήν είναι, να μη μείνεις στην διάγνωση του πρώτου κτηνίατρου, αλλά να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλον ειδικό με κύριο σκοπό τη διερεύνηση των δυνατοτήτων βελτίωσης της κατάστασής τους. Υπάρχει άραγε κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα που θα μπορούσε να το κάνει αυτό, κάποια βιταμίνη; Λ.χ. έχω διαβάσει οτι όσο τα γατάκια βρίσκονται ακόμα στην ανάπτυξη, βοηθάει πολύ η άφθονη λήψη βιταμίνης Β. Πιθανόν και κάποιο σύμπλεγμα βιταμινών που ονομάζεται Felovite. Επειδή όμως δεν έχω τις απαραίτητες επιστημονικές γνώσεις και ο ρόλος μου, όπως και όλων μας εδώ, είναι καθαρά συμβουλευτικός, θα σου συνιστούσα να μη δοκιμάσεις κανένα από τα δυο, πριν ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο.

Τα γατάκια, όπως είπες, έχουν όρεξη για ζωή κι αυτό είναι από μόνο του ένας αίσιος οιωνός.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα να μας ενημερώσεις με ευχάριστα νέα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 08:48, 28-07-18:

Καλημέρα και από μένα.... Με την σειρά μου θα σου πω ένα τεράστιο μπράβο που όχι μόνο μαζεψες την μάνα με τα γατάκια αλλά που προσπαθείς να βοηθήσεις και αυτά τα 2 μικρά που είναι άρρωστα..
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Αλεξάνδρα.... Πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη γιατρού - εξειδικευμενου είναι προτιμότερο - σε περιπτώσεις νευρολογικές. Είχα διαβάσει παλιότερα για μια παρόμοια ιστορία - εδώ στην κρητη μαλιστα - που βρήκαν ένα γατάκι με εγκεφαλιτιδα, δεν μπορούσε να συντονίσει τις κινήσεις του, κάποιοι γιατροί είπαν ευθανασία γιατί δε θα γινόταν καλά ομως το γατάκι μεγάλωσε και το μόνο που του έμεινε ήταν ένα τρέμουλο του κεφαλιού και μια πολύ μικρή αστάθεια. Άρα πιστεύω πως με την ΣΩΣΤΗ θεραπεία και αυτά τα μικρά μπορούν να ζήσουν μια φυσιολογική ζωή (ακόμα και αν τους μείνει ένα μικρό τρέμουλο ή μια μικρή αστάθεια).

Το αμαξίδια και εγώ θεωρώ, όπως και η Αλεξάνδρα, πως δε θα τους βοηθήσει στην περίπτωση τους και αυτό γιατί δεν είναι ανάπηρα.. Μάλλον θα τους εμποδίζει περισσότερο...
Το σύμπλεγμα βιταμινών b βοηθάει στην τόνωση του νευρικού συστήματος... Άρα ρωτήστε τον κτηνίατρο τι θα μπορούσαν να παίρνουν για τόνωση.

Η ευθανασία για μένα είναι λύση μόνο όταν το ζώο είναι καταδικασμενο. Αυτά τα καημένα με την κατάλληλη φροντίδα, με πολλή στοργή και αγάπη μπορούν να έχουν μια κανονική ζωή.... Επομένως γιατί να τα σκοτώσουμε?

Ψάξε για δεύτερη - και τρίτη ίσως - γνώμη γιατρού και δώσε τους την ευκαιρία να ζήσουν... Ίσως δεν πρέπει να τα απομονωσεις από τα άλλα δύο... Το να είναι όλα μαζί και τα άλλα δύο να παίζουν ίσως σιγά σιγά πιθανότατα να τα βοηθήσει...

ενημέρωνε μας... Αχχχχχ να μπορούσα να πάρω το ένα ή και τα δύο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Gourgourita έγραψε στις 18:13, 28-07-18:

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τις συμβουλές σας κορίτσια
Ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι χρειάζονται τόνωση και μου πρότεινε πολυβιταμινούχα πάστα για μικρά γατάκια την οποία και πήρα. Στα συστατικά λέει ότι περιέχει συμπλεγμά βιταμινών Β. Χθες μάλιστα, καθώς αγόραζα τροφή για τις οικόσιτες γάτες μου, βρήκα χάπια με μαγιά μπύρας! Αυτά είχα διαβάσει σε παλαιότερο ποστ είναι πλούσια σε βιταμίνη Β. Τα πήρα αλλά θα ρωτήσω πρώτα τον γιατρό αν μπορώ να τους δίνω πολυβιταμινούχα πάστα ΚΑΙ τα χαπάκια μη τυχόν πάθουν υπερβιταμίνωση. Τον συγκεκριμένο γιατρό τον εμπιστεύομαι αρκετά (θεωρείται από τους καλύτερους της περιοχής)... Έπειτα λόγω επαρχίας πραγματικά δεν γνωρίζω καθόλου αν υπάρχει γιατρός με εξειδίκευση σε νευρολογικά θέματα σκύλου-γάτας, καθώς το 80% των γιατρών εδώ έχουν εξειδίκευση στα γίδια και στα πρόβατα άντε και στα κυνηγόσκυλα Αν γνωρίζει κάποιος από Βόλο έναν τέτοιο γιατρό ας μου στείλει το όνομά του παρακαλώ!

Λοιπόν, έχω νέα ευχάριστα! Πήγαμε με τον φίλο μου στο γνωστό παιχνιδάδικο και αφού φάγαμε τον τόπο βρήκαμε ένα πλαστικό φορτηγάκι παραλίας. Ο φίλος μου το έκοψε-το "έραψε" και το προσάρμοσε στο μέγεθος των μικρών. Κατέβασα από το πατάρι τον μαυροασπρούλι που είναι ο πιο ζωηρός από τα δύο (δεν ήθελα να απογοητευτώ με το καλημέρα σας με το αδερφάκι του), έφερα ένα παλιό καλσόν (για την ακρίβεια pretty-κολάν που δεν σκίζεται - χρησίμευσε και κάπου η αηδία!) και έδεσα απαλά τον μικρό πάνω στα ροδάκια. Η χαρά που έκανε κορίτσια δεν περιγράφεται!!! Άρχισε να γουργουρίζει σαν τρελός και να ζυμώνει με τα πατουσάκια του! Πιστεύω χαρηκε γιατί επιτέλους στηρίχτηκε όρθιος χωρίς τρέμουλο και χωρίς να κουτρουβαλάει συνεχώς! Μόνο και μόνο αυτή του η αντίδραση μου έδωσε κουράγιο και δύναμη! Πίστευα ότι θα δυσανασχετούσε που έχει κάτι δεμένο πάνω του (όπως όλες σχεδόν οι γάτες) αλλά αυτός κατενθουσιάστηκε! Βέβαια το καροτσάκι είναι σε πειραματικό ακόμα στάδιο, θέλει βελτιώσεις για να μην τον εμποδίζει στην κίνηση και να μην ξεγλιστά μέσα από αυτό... αλλά ο μικρός χάρηκε τόσο πολύ που επιτέλους έφαγε όρθιος και ΕΜΕΙΝΕ ορθιος για πάνω από 15 λεπτά! Το καλό με το καροτσάκι πάντως είναι ότι αν φτιαχτεί σωστά μπορεί να έχει σχετική αυτονομία και να μην χτυπάει. Το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό γιατί έτσι όπως πέφτουν με το κεφάλι κάτω τα καημένα πιστεύω κάποια στιγμή θα μείνουν στον τόπο.... Μπορούν έστω να το φοράνε κάποιες ώρες τις ημέρας, να παίρνουν τα πάνω τους και μετά θα τους το αφαιρώ. Α! μόλις μάλιστα έβγαλα τον μικρό από το καροτσάκι, το πρώτο λεπτό έμεινε όρθιος στα πόδια του , όπως είχε συνηθίσει να είναι με το αμαξίδιο! Μέτα από λίγο όμως έφαγε την πρώτη κωλοτούμπα και επανήλθαμε στην πραγματικότητα....

Πάντως οι πρώτες ενδείξεις δεν ήταν καθόλου απογοητευτηκές !!!
Θα "τελειοποιήσω" όσο μπορώ το καροτσάκι του μαυροασπρούλι και μετά σειρά έχει ο παρδαλούλης.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και βιντεάκι να τον δείτε στο καροτσάκι του τι χαρές έκανε!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:10, 28-07-18:

Πραγματικά χαίρομαι τόσο πολυ για σένα και τον φίλο σου που προσπαθείτε να βρείτε μια λύση που θα βοηθήσει αυτά τα μικρά... Μπράβο μπράβο και ξανά μπράβο!!!!!!!!!!!

Δυστυχώς στην επαρχία πάσχουμε από κτηνίατρους ... Τεσπα... Θα μπορούσες (το έχω κάνει εγώ προσωπικά γιατι ήθελα μια ακόμη γνώμη για τη θηλυκια μου γάτα, και πραγματικά ήταν πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να μου μιλήσουν και από το τηλέφωνο) να επικοινωνήσεις με το κτηνιατρείο Αιλουρος... Θα βρεις το site και τα τηλέφωνα στο ίντερνετ.. Βρίσκεται στο Φάληρο... Πάρε τηλέφωνο, πες πως είσαι επαρχία και άρα αδύνατον να πας, πες τους την περίπτωση και ρώτα τους τι άλλο θα μπορούσε να βοηθήσει τα μικρά πέρα από αυτά που ήδη τους δίνεις και κάνεις.... Μια συμβουλή και μια επιπλέον βοήθεια να σου δώσουν αν γίνεται...
Η βιταμίνη b θα τα βοηθήσει σίγουρα.... Διάβασα και σε ένα παρόμοιο ποστ εδώ για το felovit, το οποίο στο ανέφερε ηδη η Αλεξάνδρα, που αυτός που το έδινε στο γατάκι είδε μεγάλη βελτίωση.... Είμαι βέβαιη πως εφόσον τα γατάκια έχουν όρεξη και τρώνε και θέλουν να παίξουν πως μπορούν σιγά σιγά και μεγαλώνοντας να ζήσουν μια φυσιολογική ζωή... Έβλεπα πριν λίγο ένα βίντεο στο YouTube με γάτα που έχει παρεγκεφαλιτιδα και όμως πέρα από την αστάθεια και τον μη συντονισμό των άκρων του ζει μια χαρά... Διάβασα επίσης πως τα ίδια τα ζώα βρίσκουν μόνα τους διάφορα "κολπάκια" για να μπορούν να προσαρμόζονται στην ιδιαιτεροτητα τους.... Θεωρώ λοιπόν πως και αυτά τα μικρά με την αγάπη σας και τη φροντίδα σας θα βρουν τον τρόπο τους... Να είστε πάντα καλά και φυσικά να μαθαίνουμε νέα τους..

Εννοείται πως περιμένουμε εναγωνίως το βιντεακι
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 19:53, 28-07-18:

Δεν μπόρεσα να ανεβάσω βιντεο σε μορφή zip, ζητούσε κλειδί ασφαλείας (?!). Τέλος πάντων, θαυμάστε τον σε φώτο δεν είναι κούκλος;;;;

Ναι Δήμητρα, αυτό ελπίζω κι εγώ! να μεγαλώσουν και να βρουν την άκρη μόνα τους! Ο μαυροασπρουλης πιστεύω το έχει... ο άλλος ο μικρούλης με προβληματίζει ακόμα... θα ανεβάσω σύντομα νέα του, να μη μου μείνει παραπονεμένος.

Το felovit ψάχνοντας στο internet τις προάλλες δεν το βρήκα... να το 'χει κτηνίατρος έδω το αποκλείω εφόσον ακόμα και διαδικτυακά φαίνεται δυσεύρετο ... γνωρίζεις κάποιο site που να το πουλά;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  MOV_0105_000006.jpg
Εμφανίσεις:  14
Μέγεθος:  1,13 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gourgourita : 28-07-18 στις 20:01.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:24, 28-07-18:

Μα τι γλυκός που είναι!!!!! Ψυχή μου ομορφη.... Αχού το μωρέ... Το λάτρεψα

Μάλλον καταργήθηκε...και εγώ που έψαξα λίγο δεν το βρίσκω πουθενά στο ίντερνετ...

Δώσε στα μικρά πολλά φιλάκια και κάνε τους από μια μεγάλη αγκαλιά
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,257 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:46, 28-07-18:

Κατέβασα από το πατάρι τον μαυροασπρούλι που είναι ο πιο ζωηρός από τα δύο (δεν ήθελα να απογοητευτώ με το καλημέρα σας με το αδερφάκι του), έφερα ένα παλιό καλσόν (για την ακρίβεια pretty-κολάν που δεν σκίζεται - χρησίμευσε και κάπου η αηδία!) και έδεσα απαλά τον μικρό πάνω στα ροδάκια. Η χαρά που έκανε κορίτσια δεν περιγράφεται!!! Άρχισε να γουργουρίζει σαν τρελός και να ζυμώνει με τα πατουσάκια του! Πιστεύω χαρηκε γιατί επιτέλους στηρίχτηκε όρθιος χωρίς τρέμουλο και χωρίς να κουτρουβαλάει συνεχώς! Μόνο και μόνο αυτή του η αντίδραση μου έδωσε κουράγιο και δύναμη!
Συγκινήθηκα μ'αυτή του την αντίδραση...Ένα τόσο δα πλασματάκι, που επιτέλους απολαμβάνει την κίνηση χωρίς πόνο,-πράγμα που για τα άλλα του είδους του(και όχι μόνο), θεωρούνται αυτονότητα και δεδομένα.
Ένα καλό μάθημα δύναμης, θέλησης για ζωή κι αισιοδοξίας για όλους μας!

Κούκλος και γλυκύτατος είναι!

Πιστεύω οτι η αγάπη που τα περιβάλλετε κι εσύ, αλλά κι ο σύντροφός σου που αυτοσχεδίασε φτιάχνοντάς το και κάνοντας την ιδέα σας πράξη, θα κάνει το θαύμα της και λίγο-λίγο θα φέρει σημαντική βελτίωση.

Για το Felovit που έψαξα κι εγώ, δυστυχώς δεν το βρήκα στην Ελλάδα να το πουλάνε κάπου, όμως μάλλον θα μπορέσεις να το παραγγείλεις από Amazon που απ'ότι γράφει, στέλνει και στην Ελλάδα το συγκεκριμένο προϊόν.
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 11:42, 30-07-18:

Η αντίδρασή του ήταν ανεκτίμητη! Ο γλυκούλης μου... Κι εγώ που νόμιζα ότι θα εκνευριστεί που τον έδεσα εκεί πάνω... Θα προσπαθήσω να ανεβάσω το βιντεάκι να τον καμαρώσετε! Του δώσαμε και όνομα, Lucky (Τυχερός) που στα ελληνικά γίνεται Λάκης

Προσπαθήσαμε να βάλουμε και το αδερφάκι του στο καροτσάκι, αλλά αφενός είναι πιο μικρόσωμος και ξεγλιστράει από αυτό, αφετέρου είναι σε χειρότερη κατάσταση και δεν μπορεί να δώσει δύναμη με τα μπροστινά του πόδια... Ευελπιστώ να στρουμπουλέψει κι αυτός λίγο και να δυναμώσει για να ξαναδοκιμάσουμε. Περιμένω ακόμα να μου στείλουν και τα χάπια με μαγιά, ίσως το βοηθήσουν...

Aleksa και να φανταστείς στο παρελθόν ο σύντροφος μου κι εγώ δεν δίναμε ποτέ ιδιαίτερη σημασία στις γάτες, ήμασταν περισσότερο λάτρεις των σκυλιών. Μέχρι που βρήκα την βασίλισσα του άβαταρ μου έτοιμη να γίνει μεζεδάκι αδέσποτων σκυλιών, την πήρα σπίτι κι από τότε καταλάβαμε τι εστί γατοπαράδεισος
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:34, 30-07-18:

Είδες πως νιώθουν τα ζώα όταν θέλει κάποιος να τα βοηθήσει, και όχι να τους κάνει κακό, και κάθονται ήρεμα και ήσυχα και παίρνουν τη βοήθεια??? Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ θα δεθουν αυτά τα δύο μικρά με εσάς.... Θα περπατάνε και θα γουργουριζουν, στο λέω με απόλυτη σιγουριά... Η αγάπη και η αφοσίωση που θα πάρετε από αυτά τα δύο δεν θα τη χωράει ο νους σας!!!!

Οι γάτες είναι υπέροχα ζώα.. Τρυφερά, πιστά αλλά και ανεξάρτητα ταυτόχρονα... Και μόνο όταν ζήσει κάποιος μαζί τους το καταλαβαίνει... Και εγώ ήμουν σαν εσένα... Περισσότερο προς τα σκυλιά μέχρι την στιγμή που ήρθε στο δρόμο μου ο πρώτος μου γάτος... Από τότε άλλαξα τελείως.. Θα σου πω και σαν άνθρωπος.. Τώρα μάλιστα με τις 3 που έχω είναι μαγικά.. Ο μικρός δε, με κοιτάζει στα μάτια και με λατρεύει... Περπατά και γουργουριζει... Ανοίγει τα μάτια του και μου μιλάει, νιώθει απόλυτη ασφάλεια δίπλα μου και είναι ένα υπέροχο πλάσμα που δεν ακούει και τρέχει στα 3 ποδαράκια του... Αλλά ξέρει πως το έσωσα, όπως ακριβώς και εσύ αυτά τα μικρά...
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 23:49, 30-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Ανοίγει τα μάτια του και μου μιλάει, νιώθει απόλυτη ασφάλεια δίπλα μου και είναι ένα υπέροχο πλάσμα που δεν ακούει και τρέχει στα 3 ποδαράκια του... Αλλά ξέρει πως το έσωσα, όπως ακριβώς και εσύ αυτά τα μικρά...
Αχ ο γλυκούλης μου πράγματι τα ζωάκια που έχουν κάποιες "αδυναμίες" είναι τα πιο αγαπησιάρικα..!

Βιντεάκι δεν μπρώ να ανεβάσω, έχει κάποιο κλείδωμα το φόρουμ λογικά.
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για το κουράγιο που μου δώσατε γιατί ένα βάρος το είχα... μακάρι σε λίγους μήνες όταν μεγαλώσουν τα μικρά να στέκονται στα πόδια τους και να "τελείωσει" αισίως η περιπέτειά τους.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:33, 12-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Gourgourita
Αχ ο γλυκούλης μου πράγματι τα ζωάκια που έχουν κάποιες "αδυναμίες" είναι τα πιο αγαπησιάρικα..!

Βιντεάκι δεν μπρώ να ανεβάσω, έχει κάποιο κλείδωμα το φόρουμ λογικά.
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για το κουράγιο που μου δώσατε γιατί ένα βάρος το είχα... μακάρι σε λίγους μήνες όταν μεγαλώσουν τα μικρά να στέκονται στα πόδια τους και να "τελείωσει" αισίως η περιπέτειά τους.
Καλημερα καλη μου φιλη! Εισαι φοβερη πραγματικα με ολο αυτο που κανεις! Ενα μεγαλο μπραβο!
Οσον αφορα το βιντεο,μπορες να ανεβασεις βιντεο απο το γιουτιουμ,με το σχετικο κουμπι που θα βρεις επανω δεξια στην μπαρα,οταν πατησεις Απαντηση και οχι γρηγορη απαντηση.
Βεβαια θα πρεπει πρωτα να εχεις ανεβασει το βιντεο σου στο γιουτιουμπ.
Αν δυκσολευτεις στειλε μου πμ να σου πω ακριβως βημα βημα πως να το ανεβασεις,παντα μεσα απο το γιουτιουμπ.
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 14:55, 12-08-18:

Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχην με τα γατάκια σου! Αυτο που κάνετε με τον φίλο σου ειναι δύσκολο και αξιέπαινο.

Να μας λες τα νεα τους!
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 12:00, 16-08-18:

Σας ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να το έκανα σωστά και να μπορείτε να δείτε το βιντεάκι! Είναι η πρώτη αντίδραση του Λάκη μόλις τον βάλαμε στο "καροτσάκι" του:

Ο Λάκης πλέον είναι πολύ καλύτερα, όσο μεγαλώνει αρχίζει να βρίσκει τον τρόπο να βολεύει έτσι τα πόδια του ώστε να περπατάει χωρίς να πέφτει (που και που μόνο κάνει καμία κουλουτουμπίτσα). Τρώει περισσότερο από όλους και αλίμονο αν κάποιο αδερφάκι του πλησιάσει το μεζεδάκι του, γρυλίζει σαν τρελός! Στην αμμολεκάνη δε δίνει ρεσιτάλ! Σκάβει σαν τρελός, βέβαια τον στόχο δεν τον πολυπετυχαίνει, όλα ακάλυπτα μένουν, αλλά η προσπάθεια μετράει Το κυριότερο όμως είναι ότι έχει μάθει να πέφτει έτσι ώστε να προστατεύει το κεφάλι του και δεν χτυπάει Μάλιστα μας έχει βγει και παιχνιδίαρης, προσπαθεί να τρέξει σας τρελός ο καημένος κι εκεί κάπου σκουντουφλάει, αλλά σηκώνεται και συνεχίζει! Θα ανεβάσω βιντεάκι να τον δείτε τώρα που μεγάλωσε.

Το αδερφάκι του ο Μάκης, δεν τα παέι τόσο καλά όμως και στεναχωριέμαι κάθε φορά που τον βλέπω να παιδεύεται... κάποιες μέρες παρουσιάζει σημαντική βελτίωση (στέκεται στα πόδια του, κάθεται κοντά στα αδέρφια του) και κάποιες άλλες είναι σε κακή κατάσταση (μόνιμα ξαπλωμένος και απομονωμένος από όλους, του φέυγουν κακάκια εκτός άμμου με τα οποία λερώνεται γιατί είναι ασταθής)... ελπίζω μεγαλώνοντας να δυναμώσει κι αυτός, έχει μείνει αρκετά πίσω σε ανάπτυξη. Ακόμα και ο Λάκης μοιάζει διπλάσιος πλέον δίπλα του... Τις τελευταίες ημέρες τρώει μεν λιγότερο δε, και μόλις φάει σέρνεται πίσω σε μια σκοτεινή χαρτοκούτα και κοιμάται μου δίνει την εντύπωση ότι έχει κατάθλιψη αν κρίνω από το βλέμμα του ο καημένος

Τα χάπια με τη μαγιά μπύρας και η πολυβιταμινούχα πάστα πάντως τα βοήθησαν σημαντικά! Δίνω πλέον και στις μεγάλες μου γάτες και έχουν φτιάξει μια γούνα οι άτιμες...!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gourgourita : 16-08-18 στις 12:05.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:59, 16-08-18:

Αχχχχχ οι αγάπες μου... Τα αγάπησα....Είναι τόσο όμορφος, τόσο γλυκός...

Αν κατάλαβα σωστά ο Λάκης έχει βρει τον τρόπο να περπαταει δίχως το αυτοσχέδιο καροτσάκι?? Αχχχχχ το αδελφάκι του σκέφτομαι... Ο γιατρός αλήθεια τι έχει πει???

Να είστε πάντα καλά εύχομαι που τα βοηθάτε τόσο πολύ... Μπράβο σας... Δώσε από ένα μεγάλο φιλάκι στα ζουζούνια αλλά σε παρακαλώ ένα πιο δυνατό ακόμη στο μικρό αδύναμο αδελφάκι του Λάκη
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:20, 16-08-18:

Εξαιρετικό το βιντεάκι!
Γεγονός είναι οτι ο Λάκης, εκτός από γλυκύτατος και πανέμορφος, είναι και μαχητής της ζωής. ΄Εχει θέληση και αγαπάει τη δραστηριότητα, όπως κάθε γατάκι στην ηλικία του, με αποτέλεσμα να εκπλήσσει κάθε μέρα με τις επιδόσεις του.
Εύχομαι να συνεχίσει αυτή την ελπιδοφόρα πορεία, ωσότου ολοκληρωθεί το μικρό-μεγάλο θαύμα.
Όσο για τον Μάκη, το αδύναμο ακόμα αδελφάκι του, εύχομαι κι εκείνο σιγά-σιγά να ακολουθήσει τα βήματα του Λάκη, έστω και λίγο αργοπορημένα. Με σύμμαχο τη φροντίδα και την αγάπη σας, πιστεύω θα τα καταφέρει.
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 19:02, 17-08-18:

dimitradra ναι, πλέον ο Λάκης δεν χρειάζεται βοήθεια, στέκεται μόνος του όρθιος. Απλά περπατάει κάπως σαν κροκοδειλάκι να φανταστείς... Ο γιατρός το ξεκαθάρισε εξ αρχής ότι για τη περίπτωσή τους θεραπεία δεν υπάρχει, μόνο τρόποι να καλυτερέψουμε κάπως την ποιότητα ζωής τους... Απ'ότι έψαξα κι εγώ πράγματι θεραπεία στο πρόβλημα της παρεγκεφαλίτιδας δεν υπάρχει ακόμα και για διάγνωση σε άνθρωπο.

Για τον Λάκη Aleksa δεν έχω καμία αμφιβολία πλέον ότι θα τα καταφέρει. Κάνει ότι και οι υπόλοιπες γάτες της ηλικίας του, παίζει με την ουρά της μάνας του, κυνηγάει (με το βλέμμα) μύγες, γλύφεται για να καθαριστεί . Το μοναδικό πράγμα που δεν μπορεί να κάνει είναι να πηδήξει και νομίζω τον στεναχωρεί λίγο αυτό. Για παράδειγμα, στο πατάρι έχω αφήσει ανοιχτό το παράθυρο για να δροσίζονται και να βολτάρει η μαμά τους. Πλέον ο Χαλκίνο και η Πουμίτα την ακολουθούν (δείτε φώτο με την συμμορία) αλλά ο Λάκης και ο Μάκης δεν μπορούν να πηδήξουν για να βγουν έξω. Καμιά φορά, όταν έχω χρόνο, τα βάζω πάνω στο περβάζι του παραθύρου για να δουν τον έξω κόσμο και τρελαίνονται απο την χαρά τους! Την πρώτη φορά μάλιστα τα γλυκά μου δεν μπορούσαν να διαχειριστούν τον αέρα που τα φυσούσε στο πρόσωπο, όντας πάντα κλεισμένα μέσα, έτσι έκλειναν τα μάτια τους και μάζευαν τα αφτιά τους πίσω... Ψυχούλες...

Σήμερα ο Μάκης ( που τον καλοκοίταξα και μπορεί να είναι και "η" αλλά είναι πολύ μικρός ακόμα για να καταλάβω το φύλο) ήταν καλύτερα, έφαγε πολύ, κάθησε παρέα με τα αδέρφια του. Δεν ξέρω τι παθαίνει και πότε είναι καλά πότε όχι... Σήμερα μάλιστα εντόπισα και σκουλικάκια στα κακά του. Του έδωσα πάστα panacur που μου έδωσε ο κτηνίατρος. Το συγκεκριμένο γατάκι πάντως έχει πολύ συχνά σκουλίκια, του δίνω πάστα καθαρίζει για μία-δύο εβδομάδες και μετά πάλι τα ίδια. Σε κανένα άλλο δεν έχω παρατηρήσει κάτι, αν και προληπτικά τους έχω δώσει. Γνωρίζετε αν μπορώ να του δώσω χαπάκι για ενδοπαράσιτα σε αυτή την ηλικία; είναι τριών μηνών.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0122 (2).jpg
Εμφανίσεις:  3
Μέγεθος:  817,5 KB  
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:01, 17-08-18:

Τριών μηνών ίσως μπορεί να πάρει αποπαρασίτωση σε χάπι που είναι πιο ισχυρό από την πάστα για τα σκουληκάκια. Προσοχή! Όχι ολόκληρο, γιατί η δόση ρυθμίζεται ανάλογα με το βάρος, μάλλον θα χρειαστεί να το τεμαχίσεις. Πάντως είναι απαραίτητο να συμβουλευτείς τον κτηνίατρο σχετικά με τη δόση και το είδος του φαρμάκου, προκειμένου να μη ρισκάρεις να κάνεις κάτι μόνη σου, αφού ο Μάκης είναι το πιο μικρόσωμο κι η υγεία του είναι αρκετά εύθραυστη. Ο γιατρός θα κρίνει τι είναι καλύτερο για το συγκεκριμένο γατάκι, δεδομένου το κινητικό πρόβλημα που έχει. Αν είναι καταλληλότερο το χάπι, ή κάποια αμπούλα που αντιμετωπίζει ταυτόχρονα τα ενδο και εξωπαράσιτα. Η επανάληψη της δόσης γίνεται κάθε 3 μήνες περίπου.

Σε ότι αφορά το φύλο του γατιού, δεν είναι νωρίς να καταλάβεις αν είναι αρσενικό ή θηλυκό. Δες θέμα μας αυτό, για να σε βοηθήσει.

Πολύ μ'αρέσει η φωτογραφία με τη γατο-συμμορία.
Λογικό κι αναμενόμενο Λάκης και Μάκης να στεναχωριούνται που δεν μπορούν ν'ακολουθήσουν τ'αδελφάκια τους στις τσάρκες τους.Δεν πειράζει, αφού εκ των πραγμάτων δεν γίνεται, ας απολαμβάνουν τη θέα από το παράθυρο όποτε μπορείς να τα ανεβάζεις. Και μ'αυτό θα χαίρονται και πιο ασφαλή από εξωτερικούς κινδύνους θα είναι τα δυο τους.

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:10, 17-08-18:

Τα γλυκά μου... Νιώθω πόσο πολύ τα αγαπάς και νοιάζεσαι για αυτά και χαίρομαι αφάνταστα που βρέθηκαν στο δρόμο σου... Χίλιες φορές θα σου πω μπράβο!!!!

Ειμαι σίγουρη πως με τον καιρό η κατάσταση τους θα βελτιώνεται... Ο Λάκης ήδη έχει καλυτερέψει όπως φαίνεται αλλά και το αδελφάκι του πιστεύω πως μέρα με την μέρα θα δυναμώνει όλο και περισσότερο... Το ότι δεν μπορούν να πηδηξουν δεν πιστεύω ότι τα ενοχλεί τόσο όσο νομίζουμε εμείς... Εννοώ πως μαθαίνουν τα ζωάκια που έχουν κάποια μικρή αναπηρία να ζουν με αυτήν και να προσαρμόζονται... Το βλέπω και εγώ καθημερινά στον Ραμονάκο που δεν μπορεί να πηδηξει απευθείας πάνω στους πάγκους ή στα τραπέζια... Έχει βρει τον τρόπο του να σκαρφαλώνει διαφορετικά... Ετσι και ο Λάκης και ο Μάκης θα βρουν τον δικό τους τρόπο σιγά σιγά...

Για τα σκουλήκια... Η πάστα εινσι πολύ Light... Σε ηλικία 3 μηνών - και ανάλογα φυσικά με τα κιλά τους - μπορείς να τους βάλεις αμπούλα... Πάντα όμως με συνεννόηση με το γιατρό... Το χάπι δε γνωρίζω αν δινεται ακόμη.... Σε κάθε περίπτωση ρώτησε τον κτηνίατρο, να τα πας να τα εξετάσει και να τα ζυγίσει για να τους χορηγήσει το κατάλληλο φάρμακο στην κατάλληλη δόση...

Να μας λες νέα τους γιατί πολύ τα έχω αγαπήσει αλήθεια σου λεω
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 18:25, 18-08-18:

Aleksa είδα το link κι όμως ΑΚΟΜΑ δεν μπορώ να καταλάβω το φύλο του "Μάκη" είναι πολύ μικρόσωμος για την ηλικία του, να φανταστείς στο μέγεθός του ήταν τα ζιζάνια αδέρφια του σχεδόν στον πρώτο μήνα... πριν μια εβδομαδα ήμουν σίγουρη ότι ήταν αρσενικό (είχε πρησμένα μπαλάκια ) τώρα μου φαίνεται ότι ξεπρήζονται όμως... Τέλος πάντων, μικρό το κακό! Θα φανεί στην πορεία, δε νομίζω να παρεξηγηθεί κιόλας Μέσα μου βέβαια έυχομαι να είναι αρσενικό για να μπορέσει να ζήσει μαζί με τον Λάκη στον ίδιο χώρο. Σε περιπτώση που είναι θηλυκό δεν ξέρω κατά πόσο ένας τόσο αδύναμος οργανισμός θα αντέξει την στείρωση... ( + άλλος ένας λόγος για να αγχώνομαι δηλαδή).

Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο για την δόση του χαπιού. Ή ακόμα καλύτερα για αμπούλα που πρότεινε η dimitradra. Σήμερα πάντως δεν είδα τίποτα στα κακάκια. Το θέμα είναι ότι μόλις φάει πάστα γίνεται αμέσως καλά αλλά μετά από μία εβδομάδα ξανά τα ίδια... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό σχεδόν κάθε δεύτερη εβδομάδα να παίρνει αγωγή για ενδοπαράσιτα, όπως και να 'χει πρόκειται για φάρμακο... Θα δοκιμάσω όμως κάτι πιο δραστικό μήπως και δεν ξαναβγάλει.

dimitradra νομίζω έχω το σύνδρομο της ελληνίδας γατομάνας -> "δεν θα τα δώσω για υιοθεσία γιατί ποιός άλλος θα τα προσέξει καλύτερα από μένα;!" κι έτσι έκανα το πατάρι γατο-αποικία
Πως σκαρφαλώνει δηλαδή ο Ραμονάκος σου; γατζώνεται με τα νύχια του; Γιατί έχω σκεφτεί όταν μεγαλώσουν (και βεβαιωθώ ότι δεν θα πολυ-σκουντουφλάνε) να τους κάνω κάτι σαν τσουλήθρα με υφασμάτινη επένδυση για να ανεβαίνουν πάνω στο παράθυρο, ενώ έξω στην ταράτσα θα κλείσω με συρματόπλεγμα μια περιοχή (σαν πάρκο μωρού) για να βγαίνουν χωρίς να κινδυνεύουν να πέσουν από την ταράτσα. Δεν έχω αποκαλύψει ακόμα το σχέδιο στον φίλο μου, του τα λέω ένα-ένα και μεθοδευμένα χαχα άλλα θα τους το φτιάξει, είμαι σίγουρη
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:06, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Gourgourita
Aleksa είδα το link κι όμως ΑΚΟΜΑ δεν μπορώ να καταλάβω το φύλο του "Μάκη" είναι πολύ μικρόσωμος για την ηλικία του, να φανταστείς στο μέγεθός του ήταν τα ζιζάνια αδέρφια του σχεδόν στον πρώτο μήνα... πριν μια εβδομαδα ήμουν σίγουρη ότι ήταν αρσενικό (είχε πρησμένα μπαλάκια ) τώρα μου φαίνεται ότι ξεπρήζονται όμως... Τέλος πάντων, μικρό το κακό! Θα φανεί στην πορεία, δε νομίζω να παρεξηγηθεί κιόλας Μέσα μου βέβαια έυχομαι να είναι αρσενικό για να μπορέσει να ζήσει μαζί με τον Λάκη στον ίδιο χώρο. Σε περιπτώση που είναι θηλυκό δεν ξέρω κατά πόσο ένας τόσο αδύναμος οργανισμός θα αντέξει την στείρωση... ( + άλλος ένας λόγος για να αγχώνομαι δηλαδή).

Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο για την δόση του χαπιού. Ή ακόμα καλύτερα για αμπούλα που πρότεινε η dimitradra. Σήμερα πάντως δεν είδα τίποτα στα κακάκια. Το θέμα είναι ότι μόλις φάει πάστα γίνεται αμέσως καλά αλλά μετά από μία εβδομάδα ξανά τα ίδια... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό σχεδόν κάθε δεύτερη εβδομάδα να παίρνει αγωγή για ενδοπαράσιτα, όπως και να 'χει πρόκειται για φάρμακο... Θα δοκιμάσω όμως κάτι πιο δραστικό μήπως και δεν ξαναβγάλει.

dimitradra νομίζω έχω το σύνδρομο της ελληνίδας γατομάνας -> "δεν θα τα δώσω για υιοθεσία γιατί ποιός άλλος θα τα προσέξει καλύτερα από μένα;!" κι έτσι έκανα το πατάρι γατο-αποικία
Πως σκαρφαλώνει δηλαδή ο Ραμονάκος σου; γατζώνεται με τα νύχια του; Γιατί έχω σκεφτεί όταν μεγαλώσουν (και βεβαιωθώ ότι δεν θα πολυ-σκουντουφλάνε) να τους κάνω κάτι σαν τσουλήθρα με υφασμάτινη επένδυση για να ανεβαίνουν πάνω στο παράθυρο, ενώ έξω στην ταράτσα θα κλείσω με συρματόπλεγμα μια περιοχή (σαν πάρκο μωρού) για να βγαίνουν χωρίς να κινδυνεύουν να πέσουν από την ταράτσα. Δεν έχω αποκαλύψει ακόμα το σχέδιο στον φίλο μου, του τα λέω ένα-ένα και μεθοδευμένα χαχα άλλα θα τους το φτιάξει, είμαι σίγουρη
Καλημέρα... Κοίτα να δεις... Η πάστα, ο σωστός τρόπος χορήγησης εννοώ, είναι 1 γραμμή ανά 5 μέρες.. Αυτή που έδινα τουλάχιστον εγώ.. (banminth).... Έχει 4 γραμμούλες και τελειώνει σε 20 ημέρες συνολικά... Η panacur έχει νομίζω λίγο διαφορετικό τρόπο χωρίς όμως να είμαι σίγουρη... Μήπως δεν την έχει πάρει σωστά την πάστα? (βέβαια ότι θα χρειαστεί πιθανότατα και λόγο πιο δραστικό τρόπο θεραπείας είναι το μόνο σίγουρο)....

Πως σε νιώθω που δε μπορείς να τα δώσεις... Μα φυσικά πως γίνεται να εμπιστευτείς σε κάποιον άλλον - και μάλιστα άγνωστο??? Ούτε με σφαίρες!!!! - την φροντίδα τους και το μεγάλωμα τους???? Και θα βλέπεις καθημερινά πως θα σου ανταποδιδουν την αγάπη τους... Θα τους έχεις λίγο λίγο παραπάνω αδυναμία!!!!!

Ο Ραμόν μπορεί να πηδάει σε χαμηλά ύψη... Στο κρεβάτι μου, σε καρέκλα, μέχρι 60 πόντους μέγιστο... Από εκεί και πέρα θέλει λίγο βοήθεια... Αν θέλει να δει έξω από το παράθυρο και πρέπει να ανέβει στο τραπέζι πηδάει στο ονυχοδρομιο (έχει 3 ύψη χαμηλό μεσαίο και ψηλό) και από εκεί στο τραπέζι... Για να κατέβει το ίδιο... Στον πάγκο της κουζίνας ανεβαίνει στην καρέκλα και ύστερα πηδάει.στον πάγκο. ..(πιο μικρός γατζωνε τα νύχια του στον καναπέ ή στο κρεβάτι και ανέβαινε με βοήθεια από μένα που τον εσπρωχνα από τον πισινό του... Η πλάκα ήταν όταν ήθελε να κατέβει από το κρεβάτι... Πήγαινε με την όπισθεν!!!!!!)

Δηλ Βρίσκει σκαλοπάτια και φτάνει εκεί που θέλει με πλάγιο τρόπο, αυτό ακριβώς που σκέφτεσαι και εσύ να κάνεις στα μικρά.... Μόνο θα προσέξεις ιδιαίτερα την περίφραξη... Να είναι κάτι σταθερό, χωρίς κάποια τρύπα χαμηλά που να μην υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύουν..
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 16:32, Σήμερα:

Καλησπέρα!

Σκεφτόμουν κάτι που δεν ξέρω αν θα βοηθήσει τον μικρό στεναχωρημένο αλλά μπορεί κιόλας.
Εχεις δει αυτά τα κρεματζούλια που βάζουν στα βρέφη; Είναι σε σταθερή βάση -συνηθως σε σχημα Π - και κρέμονται από την "σκεπή" του Π διάφορα παιχνιδάκια και το μωράκι απλώνει τα χεράκια του προσπαθώντας να τα πιάσει.

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι, δέσε 2 κορδελίτσες στο οριζόντιο στήριγμα μιας καρέκλας (αυτό που ακουμπάμε τα πόδια μας) και τοποθέτησέ την πάνω από το κρεβατάκι του ή βάλτον σε ένα κουτάκι από παπούτσια κάτω από την καρέκλα κλπ Από ότι έχω καταλάβει από ιδέες έχεις μπόλικες, δεν θα δυσκολευτείς.

Με αυτό τον τρόπο το σκατουλάκι δεν θα χρειαστεί να περπατήσει και απλά θα είναι ξαπλωμένο στην πλατούλα του, θα κουνάει τα ποδαράκια του για να φτάσει τα κρεμαντζούλια και έτσι και θα διασκεδάζει και θα γυμνάζει σιγά σιγά τα ποδαράκια του.

Λέω εγώ τώρα ... ελπίζω να τον βοηθήσει
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους