Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,661 εγγεγραμμένα μέλη και 713,729 μηνύματα σε 22,038 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 374 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλεργία στις γάτες

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bhaal
H Bhaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Bhaal έγραψε στις 12:47, 04-02-06:

Να πω ότι τα γατάκια δεν τα παίρνουμε δοκιμαστικά, όπως δεν κάνουμε και παιδιά πάνω σ' αυτή τη λογική. Αν υπάρχει πρόβλημα αλλεργίας, καλύτερα να περάσουμε λίγο χρόνο με τη γάτα κάποιου φίλου/φίλης ώστε να είμαστε σίγουροι για το τι ακριβώς συμβαίνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 17:20, 04-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bhaal
Να πω ότι τα γατάκια δεν τα παίρνουμε δοκιμαστικά, όπως δεν κάνουμε και παιδιά πάνω σ' αυτή τη λογική. Αν υπάρχει πρόβλημα αλλεργίας, καλύτερα να περάσουμε λίγο χρόνο με τη γάτα κάποιου φίλου/φίλης ώστε να είμαστε σίγουροι για το τι ακριβώς συμβαίνει.
μου δινεις τη γάτα σου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bhaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Bhaal έγραψε στις 17:25, 04-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από giannispolo
μου δινεις τη γάτα σου?
Δεν μπορώ, αλλά αν ήμασταν φίλοι θα σε είχα κάθε μέρα σπίτι μου, θα έβαζα τον Βαλτάσαρ και τη Μάργκο να κάθονται στους ώμους σου και θα βλέπαμε τι θα πάθαινες...

Σοβαρά, δεν έχεις κανένα φίλο ή φίλη που να έχουν γάτες; Κι αυτό με την αλλεργία, πού το στηρίζεις; Σου έχει συμβεί στο παρελθόν;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 17:32, 04-02-06:

έχεις δυο γατούλες? ax τι ωραία, οσο για την αλλεργία ειχα παει κοντα σε γτα και αρχισαν τα συμπτωματα, μουκωμα,μυτη,ματια και τα συναφη, είχα κανει και τεστ αλλεργίασ οταν ειμουν 5 χρονων

Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bhaal έγραψε στις 17:40, 04-02-06:

Ξαναπλησίασες γάτα πρόσφατα; Έστω και καμιά αδέσποτη; Κάποιες φορές οι αλλεργίες υποχωρούν με το πέρασμα του χρόνου...

Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 17:52, 04-02-06:

ναι το ξέρω, όχι δεν έχω πλησιάσει γατούλα τελευταία.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:02, 04-02-06:

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Γιάννη όταν πάρεις κάποιο γατάκι καλύτερα να είσαι σίγουρος οτι θα το κρατήσεις μια ζωή. Θα σου άρεσε εσένα εκεί που νόμιζες οτι βρήκες σπίτι ξαφνικά να σε πάνε σε ορφανοτροφείο; Σίγουρα όχι!

Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bhaal έγραψε στις 22:12, 04-02-06:

ναι το ξέρω, όχι δεν έχω πλησιάσει γατούλα τελευταία.
Τόσες αδέσποτες κυκλοφορούν. Δε σκέφτηκες να χαϊδέψεις καμία, να την ταϊσεις, κάτι, τέλος πάντων;
Μπορείς να κάνεις το εξής: να μπεις σε ένα pet shop που έχει γάτες, δήθεν υποψήφιος αγοραστής, να κάνεις τίποτα ερωτήσεις, να πάρεις τα γατάκια αγκαλιά, κλπ. Την ίδια πρακτική μπορείς να εφαρμόσεις και σε καμιά φιλοζωική οργάνωση, οι οποίοι διαθέτουν γάτες για υιοθεσία. Μπορεί ν' ακούγεται βαρετό (πού να τρέχω τώωωωωωρα...), αλλά είναι σίγουρα ένας τρόπος να δεις τι συμβαίνει με την παλιά σου αλλεργία.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:40, 04-02-06:

Νομίζω οτι μπορεί να κάνει και ειδικό τέστ αλλά ο τρόπος που προτείνεις σίγουρα είναι ο ευκολότερος

Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 19:09, 05-02-06:

Τόσες αδέσποτες κυκλοφορούν. Δε σκέφτηκες να χαϊδέψεις καμία, να την ταϊσεις, κάτι, τέλος πάντων;
Μπορείς να κάνεις το εξής: να μπεις σε ένα pet shop που έχει γάτες, δήθεν υποψήφιος αγοραστής, να κάνεις τίποτα ερωτήσεις, να πάρεις τα γατάκια αγκαλιά, κλπ. Την ίδια πρακτική μπορείς να εφαρμόσεις και σε καμιά φιλοζωική οργάνωση, οι οποίοι διαθέτουν γάτες για υιοθεσία. Μπορεί ν' ακούγεται βαρετό (πού να τρέχω τώωωωωωρα...), αλλά είναι σίγουρα ένας τρόπος να δεις τι συμβαίνει με την παλιά σου αλλεργία.
αυτό θα κάνω, thanx

Παράθεση

samantha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη samantha
H samantha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H samantha έγραψε στις 23:38, 08-02-06:

Θέλω να προσθέσω κάτι από την εμπειρία μου στην συμβίωση με γατούλες. Υπάρχει πιθανότητα να έχεις αλλεργία στις γάτες, αλλά η αλλεργία σου αυτή να μην εμφανίζεται αυτόματα... Δηλαδή να μην αρχίζεις να φταιρνίζεσαι την στιγμή που θα πλησιάσεις την γάτα ή να τσούζουν τα μάτια σου μετά από πέντε λεπτά μαζί της.
Τα ενοχλητικά συμπτώματα της αλλεργίας μπορεί να ξεκινήσουν και μετά από 4 ή 5 ώρες συνεχούς επαφής με γάτα.
Θα ήταν λοιπόν καλύτερο να βρεις έναν φίλο με γάτα, να πάρεις ένα κουτί γλυκά και να του κάνεις μία αρμένικη βίζιτα!!!! Έτσι για να είσαι σίγουρος

Παράθεση

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 01:06, 09-02-06:

Η samantha έχει δίκιο, όντως δεν εμφανίζεται άμεσα η αλλεργία. Κατα βάση πρέπει να αγγίξεις τη γάτα, ή να μείνεις στον ίδιο χώρο μαζί της για κανα 10λεπτο τουλάχιστον πριν διαπιστώσεις ότι υπάρχει αλλεργία. Σε μένα εμφανίζεται μετά από κανα 5λεπτο. Τα συμπτώματα ποικίλουν, και εκτός του ότι διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, μπορεί να διαφέρουν χρόνο με το χρόνο και στον ίδιο άνθρωπο, δηλαδή στην πρώτη φάση να παρουσιάζεται δυσφορία στην αναπνοή, σε δεύτερη φάση (μετά από κανα χρόνο πχ) με εξανθήματα στο δέρμα, στην τρίτη φάση με πρήξιμο στα μάτια κλπ. Επίσης, κάτι από τελείως προσωπική εμπειρία, είναι ότι αλλεργία μπορεί να εμφανίσεις ξαφνικά, από το πουθενά, ενώ είσαι κάτοχος γάτας. Για μένα το αξιοπερίεργο ήτανε ότι ήμουν αλλεργική στις γάτες, αλλά όχι στις δικές μου. Με τις δικές μου, που ζούσαμε χρόνια μαζί, δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα. Δε ξέρω αν φταίει το ότι ο οργανισμός μου τις είχε συνηθίσει τόσα χρόνια και παρούσιασε ανοσία στις συγκεκριμένες γάτες, αλλά πραγματικά έχω πρόβλημα γενικά με τις γάτες (πράγμα που ποτέ φυσικά δε με σταματάει από το να σταματάω στο δρόμο να τις παίρνω αγκαλιά, να τις χαϊδεύω κλπ). Αλήθεια όντως θα βγει εμβόλιο για τις αλλεργίες στις γάτες;

Παράθεση

vaziliz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vaziliz
Ο vaziliz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O vaziliz έγραψε στις 17:12, 09-02-06:

Αυτό που έχω να πω για τις αλλεργίες είναι ότι και εγώ είχα παιδιά πρόβλημα... Αλλά όχι τόσο σοβαρό ... φτέρνισμα, τσούξιμο και πρήξιμο στα μάτια, και πολύ φαγούρα όπου με γρατζουνούσαν έστω και ελαφρά. Ειδικά μία φορά που βρέθηκα σε χώρο με γάτα αγκύρας... τα είδα όλα...
Ενώ πίστευα ότι έχω αλλεργία τώρα με τις δικές μου για να με πιάσει κάτι πρέπει να τις έχω χαϊδέψει και μετά να ξεχαστώ και να τρίψω τα μάτια μου ... (και να το κάνω με λίγο νερό φεύγει)....

vaziliz

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:17, 09-02-06:

Περίεργο πάντως τα συμπτώματα να ήταν πιο έντονα με μακρύτριχη... Τα αλλεργιογόνα στη γάτα βρίσκονται στο σάλιο και στο δέρμα, όχι στο τρίχωμα...

Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bhaal έγραψε στις 17:38, 10-02-06:

Πιστεύω ότι η αλλεργία από το γρατσούνισμα της γάτας συμβαίνει σε όλους, και νομίζω ότι έχει να κάνει με τα μικρόβια που μεταφέρουν στα νύχια τους.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:42, 10-02-06:

Είσαι σίγουρη οτι αυτό θεωρείται αλλεργία; Πχ δεν νομίζω να φταρνίζονται πολλοί και να έχουν τα λοιπά συμπτώματα της αλλεργίας αν τους γρατζουνίσει η γάτα τους (υποθέτοντας οτι δεν είναι γενικώς αλλεργικοί στις γάτες)

Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bhaal έγραψε στις 17:49, 10-02-06:

Ωχ, δεν εννοούσα το φτάρνισμα και τα σχετικά. Εννούσα την απίστευτη φαγούρα στο σημείο και περιφερειακά του γρατζουνίσματος. Η γρατζουνιά πρήζεται σε κλάσματα δευτερολέπτου, δημιουργεί φαγούρα και τσούξιμο. Αυτό είναι είδος αλλεργικής αντιδρασης. Έτσι έχει πει η κτηνίατρός μας.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:51, 10-02-06:

Χμμμ δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω... Πάντως εμένα δεν με πιάνει φαγούρα, απλώς πρήζεται. Λες να χω πάθει ανοσία πια?

Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 21:29, 10-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από samantha
Θέλω να προσθέσω κάτι από την εμπειρία μου στην συμβίωση με γατούλες. Υπάρχει πιθανότητα να έχεις αλλεργία στις γάτες, αλλά η αλλεργία σου αυτή να μην εμφανίζεται αυτόματα... Δηλαδή να μην αρχίζεις να φταιρνίζεσαι την στιγμή που θα πλησιάσεις την γάτα ή να τσούζουν τα μάτια σου μετά από πέντε λεπτά μαζί της.
Τα ενοχλητικά συμπτώματα της αλλεργίας μπορεί να ξεκινήσουν και μετά από 4 ή 5 ώρες συνεχούς επαφής με γάτα.
Θα ήταν λοιπόν καλύτερο να βρεις έναν φίλο με γάτα, να πάρεις ένα κουτί γλυκά και να του κάνεις μία αρμένικη βίζιτα!!!! Έτσι για να είσαι σίγουρος
μμ, καλή ιδέα, αλλά δεν έχω φίλους με γατούλα,

Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bhaal έγραψε στις 21:37, 10-02-06:

Αν μένεις Αθήνα, πήγαινε στα Εξάρχεια, στη Σπ. Τρικούπη, που έχει ένα pet shop κι αυτή την εβδομάδα που έτυχε να περάσω είδα 5-6 πιτσιρίκια Αγκύρας. Οι άνθρωποι μέσα φάνηκαν συμπαθητικοί. Πήγαινε, πιάσε τη κουβεντούλα, και δες τι γίνεται επιτέλους με την αλλεργία του. Ακόμη εδώ είσαι;

Παράθεση

sky+sea

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sky+sea
. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O sky+sea έγραψε στις 17:02, 11-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Unicorn
Αλήθεια όντως θα βγει εμβόλιο για τις αλλεργίες στις γάτες;
Nαι,έτσι είπε τουλάχιστον η φαρμακοποιός στο συγκάτοικο μου που ταλαιπωρείται κι αυτός χρόνια με αλλεργία!Περιμένουμε πώς κ πώς...Συμφωνώ πάντως με το μήνυμα σου.Όντως συμβαίνει αυτό που είπες.Επίσης και η ένταση των συμπτωμάτων ατονεί με το πέρασμα του χρόνου!πχ πριν κάποια χρόνια είχε πρόβλημα ακόμη και αδέσποτες γάτες να κάθονται στο μπαλκόνι μας,τώρα όχι.

Παράθεση

isokratis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isokratis
. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O isokratis έγραψε στις 14:35, 19-02-06:

μμ, καλή ιδέα, αλλά δεν έχω φίλους με γατούλα,
Εχω 2 μεσα στο σπιτι και 7-8 ταιζω στην αυλη . Επισης εχω και home cinema και δορυφορικη .Οποτε θες ελα δουμε ταινια , αγωνα η οτι αλλο και ειναι σιγουρο πως θα βγαλεις συμπερασμα !

Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 15:06, 26-07-06:

κορίτσια. μολις ανακάλυψα χτες που βρήκα μια μανα γατα και τις προσφερά απλόχερα τα χάδια μου , αμέσωσ μετα φούντωσαν τα συμπτώμαατ αλλεργίας,
μπορώ να κάνω τπτ? ειμαι πολύ λυπημένος θέλω πολύ να υιοθετήσω ένα γατάκι

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 15:09, 26-07-06:

εχουν βγει κ υποαλλεργικες γατες αλλα δεν θα σου συνηστουσα να μπεις στην σελλιδα οταν ειδα την τιμη τους κοντεψα να παθω ενα μικρο εγκεφαλικο

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 20:24, 26-07-06:

Και τον άντρα μου τον έπιανε αλλεργία αλλά κατά περίεργο τρόπο μόνο με τον Ξανθούλη μας. Δεν ξέρω γιατί. Με τον Ασπρούλη δεν έχει πρόβλημα, ούτε και με τον Ζιζού.
'Οσο για την αλλεργία την αντιμετώπιζε γιατί ούτε λόγος να φύγει το γατί λόγω αλλεργίας.
(Δεν νομίζω ότι βοήθησα.... απλά κατέθεσα την μικρή και πτωχή ιστορία μας)

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 16:04, 27-07-06:

ladycat
εχουν βγει κ υποαλλεργικες γατες αλλα δεν θα σου συνηστουσα να μπεις στην σελλιδα οταν ειδα την τιμη τους κοντεψα να παθω ενα μικρο εγκεφαλικο

Θα γίνουμε καταναλωτές κι άλλων προϊόντων διαστροφής;
Πως θα ακουγόταν αν έβγαιναν παιδάκια που δεν χέζουν; Για όσους θέλουν μωρό αλλά έχουν αλλεργία στα μωρουδίστικα σκατά.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 08:54, 28-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
ladycat

Πως θα ακουγόταν αν έβγαιναν παιδάκια που δεν χέζουν; Για όσους θέλουν μωρό αλλά έχουν αλλεργία στα μωρουδίστικα σκατά.
(συμφωνω....)

Για την αλλεργία θα σου συνιστούσα να μην πάρεις καθόλου γάτα.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 03:16, 29-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
θαναση να σου πω οτι αυτα τα γατια ειναι γεννετικα τροποποιημενα κατι σαν τα παιδια του σωληνα τοτε ας μην κανω εξωσωματικη γιατι ειναι καταναλωτισμος κ αυτο?δεν νομιζω στο εργαστηριο μεσα σε ενα σωληνα δημιουργουνται κ φυτευονται σε μια γατα που τα κυοφορει οπως γινετε με τα δικα μας παιδια!!!!!!!! αν το παιδι μου πασχει απο καποια ασθενεια κ μπορω να το γιατρεψω με γεννετικη τροποποιοιση θα το κανω γιατι οχι κ να μην το κανω στο γατι μου?

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 07:14, 29-07-06:

Ξέρω γω ρε παιδιά… τι να πω… μοιάζει να κόβουμε και ράβουμε τα πάντα στα μέτρα μας. Η αλλεργία που προκαλεί η γάτα δεν είναι όμως από πρόβλημα που υπάρχει σ αυτήν αλλά από κάποια αδυναμία του οργανισμού που παθαίνει αλλεργία

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 07:25, 29-07-06:

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να επεμβαίνουμε στην φύση.... το ίδιο ισχύει για γατιά και παιδιά..
Σε λίγο καιρό θα γεννιούνται ζώα και παιδιά με τα δικά μας μέτρα και σταθμά..
Ας το αφήσουμε λοιπόν να υπάρχει και σασπένς.... 'Οσο και σκληρό να μπορεί να είναι θα προτειμούσα να έχω τα γατιά και τα παιδιά μου με φυσικούς τρόπους και με τους νόμους της φύσης..
'Αλλωστε πιστεύω ότι όταν γεννιούνται με πρόβλημα δεν είναι 100% λάθος της φύσης, αλλά και κάποια μαλ...α δικιά μας..

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 13:51, 29-07-06:

δλδ μου λετε κ οι δυο οτι σε περιπτωση που το παιδι μου παρουσιαση κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης καποιο γεννετικο προ βλημα να μην επεμβω???Κ γιατι αφου αγαπω παρα πολυ τις γατες κ θελω να εχω μια να μην επεμβω γεννετικα? αφου ειναι μετα ζευγαρωνουν μεταξυ τους κ βγαζουν γατακια που ειναι υποαλλεργικα σε αυτο το τομεα δεν μπορω να κατηγορησω την επιστημη για καταναλωτισμο απλα για εξελιξη ναι ειναι κακο αλλα σκεφτειτε ποσα παιδακια δεν εχουν την χαρα οσο κ αν αγαπανε τα ζωα να ερθουν κοντα τους γιατι τα πιανει αλεργια ? κ λαχταρανε να κρατησουν ενα κουταβι ενα γατακι στην αγκαλια τους κ δεν μπορουν γιατι ξερουν οτι εχουν αλλεργια
εγω παντως στο παιδι μου θα του αγοραζα γατα υποαλλεργικη αν ειχε προβλημα

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:08, 29-07-06:

Κουβέντα κάνουμε και λέω πως νιώθω κι αντιλαμβάνομαι, έτσι;

Δεν είπα να μην επέμβεις σ αυτή την περίπτωση…άλλο είπα. Λέω ότι η γάτα που προκαλεί αλλεργία, στην πραγματικότητα δεν την προκαλεί αυτή, θέλω να πω δηλαδή, δεν είναι πρόβλημα υγείας της γάτας ώστε να γίνει επέμβαση, είναι πρόβλημα που το έχει κάποιος άνθρωπος, είναι μια αδυναμία του οργανισμού κάποιου ανθρώπου. Εμένα μ αρέσει πχ να βλέπω τις κάμπιες να περπατάνε πάνω στο χέρι μου αλλά ξέρεις πως θα γίνει το χέρι μου μετά; Θα γεμίσει φουσκάλες και θα με τρελάνει στη φαγούρα. Στερούμαι την επιθυμία αυτήν και περιορίζομαι να τις βλέπω στα χόρτα και τα κλαδιά (είναι κάτι χρωματιστές πολύ όμορφες κάμπιες) που λέει ο λόγος τη στερούμαι δηλαδή, γιατί έμαθα να μην θέλω κάποια πράγματα, έχω μάθει οτι κάποιες επιθυμίες μου δεν θα ικανοποιούνται, κάποια πράγματα δεν θα τα έχω για διάφορους λόγους. Δεν θα ήθελα να πάρω μια κάμπια και να την μετατρέψω σε υποαλλεργική για να ικανοποιήσω την επιθυμία μου. Στη σκέψη αυτή αισθάνομαι ότι θα ήμουν κακομαθημένος κι εγωιστής. Ούτε θα ήθελα να εξημερώσω μια τίγρη για να μπορούσα να της κάνω αγάπες και γούτσου-γούτσου. Κάποια πράγματα, δεν θα τα έχω. έτσι απλά.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:48, 29-07-06:

θαναση μου ουτε εγω θα παρω μια τιγρη να την εξημερωσω αλλα μια γατα που να εμοιαζε στα χρωματα της ναι θα την επερνα για υποκαταστατο

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 23:03, 29-07-06:

Γενικα εγώ είμαι αντίθετη στην επέμβαση στην φύση - ειδικά όταν δεν πρόκεται για ζήτημα ζωής και θανάτου αλλά απλά για τον δικό μας εγωϊσμό. Μου ακούγεται φρικτό να υπάρχουν μεταλλαγμένες γάτες υπο-αλλεργικές όπως και το να υπάρχουν ντομάτες με γονίδιο αρουραίου για να είναι πιο ανθεκτικές στις διάφορες κακουχίες. Τις περισσότερες φορές η φύση μας έχει διδάξει πως όταν δημιουργούμε 'τέρατα' την πληρώνουμε, αλλά τελοσπάντων αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και ο καθείς όπως θέλει πράττει.

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα...είναι δίλλημα. Θέλω να πω, η αδερφή μου είναι αφόρητα αλλεργική στις γάτες σε σημείο να την τρέχουμε στο νοσοκομείο όταν την πιάνει κρίση. Αν όμως η δική σου αλλεργία είναι πιο ελαφράς μορφής..ίσως και να μπορούσε να λειτουργήσει το πράγμα.
Ο αρραβωνιαστικός μου είναι αλλεργικός στις γάτες --- αλλά με λίγη καλή θέληση έχουμε καταφέρει να κοιμόμαστε με τη Σβούρα στο κρεββάτι χεχε
Καθαρίζω συνέχεια, χτενίζω τη Σβούρα κάθε ημέρα ώστε να αποφεύγω όσο το δυνατόν περισσότερο να υπάρχει πλήθος τρίχες στο σπίτι (που επιδεινώνουν την αλλεργία) και φροντίζω το σπίτι να αερίζεται καλά. Τα δύσκολα είναι το χειμώνα βέβαια...αλλά τα καταφέρνουμε. Ο αρραβωνιαστικός μου ήταν φοβερά αλλεργικός αλλά από τότε που έγινε χορτοφάγος όλες οι αλλεργίες του έχουν υποχωρήσει αισθητα!!!
:up:

Το ξέρω ότι δεν βοηθάω και πολύ,
αλλά είναι τόσο σημαντική απόφαση το να πάρεις μία γάτα που θα είναι κρίμα να μην μπορείς να την κρατήσεις αργότερα, αν επιδεινωθεί η αλλεργία σου. Φρόντισε να ρωτήσεις και τον γιατρό σου για το αν μπορείς να παίρνεις κάποια αγωγή ώστε να μπορείς να ζήσεις με το ζωάκι. Υπάρχουν φυτικά φάρμακα που βοηθούν. Αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 00:41, 30-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
θαναση μου ουτε εγω θα παρω μια τιγρη να την εξημερωσω αλλα μια γατα που να εμοιαζε στα χρωματα της ναι θα την επερνα για υποκαταστατο
Δεν θα έπαιρνα μια γάτα, γιατί είμαι αλλεργικός αλλά μια ψεύτικη φτιαγμένη από συνθετικό υλικό που θα έμοιαζε με αληθινή μπορεί να την έπαιρνα για υποκατάστατο.

Εχω μάθει οτι τα χατίρια μου δεν θα γίνονται όλα, και δεν θα χτυπιέμαι γι αυτό, και δεν θα παθαίνω τίποτα. δεν δικαιούμαι τα πάντα, και δεν είναι τα πάντα φτιαγμένα για μένα.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 έγραψε στις 07:44, 30-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από vicki v.
Ο αρραβωνιαστικός μου ήταν φοβερά αλλεργικός αλλά από τότε που έγινε χορτοφάγος όλες οι αλλεργίες του έχουν υποχωρήσει αισθητα!!!
Λες και στον δικό μου να υποχώρησε η αλλεργία επειδή έγινε χορτοφάγος;;;;
Δεν το είχα συνδιάσει ποτέ έτσι...

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 13:10, 30-07-06:

Κατ' αρχή με κάλυψε ο Θανάσης. Τι θα σου πρότεινα; Με τα χρήματα που θα σου κόστιζε η διατροφή και η ιατρική κάλυψη μιας γάτας αγόραζε κάθε μήνα τροφές και τάιζε τα αδέσποτα της περιοχής σου. Γράψου και σε καμία φιλοζωική και με τη συνδρομή σου οικονομική, αλλά αν θέλεις και έχεις χρόνο και με την εθελοντική εργασία σου βοηθησέ τους να συντηρούν και να περιθάλπουν γατάκια. Έτσι σώζεις πολλά και όχι ένα. Τώρα εαν θέλεις να έχεις οπωσδήποτε και ένα ζώο σπίτι διάλεξε ένα άλλο είδος. Και οι άνθρωποι καλοί είναι (πλάκα κάνω).

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 13:26, 30-07-06:

Παιδιά με τις αλλεργίες μην παίζουμε και ειδικά όταν κάποιος δεν τις έχει τσεκάρει ιατρικά. Δεν υπάρχουν μόνο οι δύσκολες και οι απλές. Η αλλεργία συνήθως λειτουργεί σωρευτικά και μπορεί να δώσει άσχημα συμπτώματα εκεί που δεν το περιμένεις. Δεν δοκιμάζουμε τεχνικές και εαν πιάσουν, πάμε στο γιατρό μας και αυτός θα μας βρεί την αιτία το βαθμό επικινδυνότητας τους και το τρόπο να τις αντιμετωπίσουμε. Μην τον κάνουμε τον άνθρωπο σαν μπαλόνι πουά με ρίγες. Όσο για όσες το έτερο ήμισυ είχε αλλεργία και τη ξεπέρασε, τι να πω ή η αγάπη κάνει θαύματα ή κάπου αλλού την έχει ο άνθρωπος και ψάξτε να την βρείτε μην σας βρεί κακό.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 13:43, 30-07-06:

Αν έχεις σε κάτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αλλεργία, λογικά δε θα μπορείς καθόλου! Ξέρω γω...
Όπως π.χ. με το τσίμπημα σφήκας, που μπορεί και να πεθάνεις. Πρόσφατα συνέβη σε γνωστή, η οποία ΔΕΝ την είχε μικρή (την είχαν τσιμπήσει, no problem) και κόντεψε να πεθάνει από το τσίμπημα. Ο γιατρός είπε ότι εμφανίζονται και σε μεγάλη ηλικία, ξαφνικά. Πώς να το ψάξεις πριν το πάθεις, σε τέτοιες περιπτώσεις;
Εγώ νομίζω ότι δεν έχω σε τίποτα αλλεργία (εκτός από τα κρεμμύδια , αλλά απλώς κάνω εμετό, δεν πεθαίνω κιόλας).

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 14:14, 30-07-06:

Το τσίμπημα της σφήκας είναι τελείως διαφορετικό απο το τσίμπημα της μέλισσας. Συν του ότι η σφήκα σε αντίθεση με τη μέλισσα ανήκει στα "βρώμικα" της οικογένειας της. Πηγαίνει σε σκουπίδια, σάπια κρέατα ψοφίμια κ.λ.π., κάτι που η μέλισσα δεν κάνει. Για αυτό και το τσίμπημα της είναι δυνητικά πιο επικίνδυνο για εμφάνιση διάφορων παρενεργειών μεταξύ αυτών και οι αλλεργίες.
Καλό απόγευμα

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 19:10, 30-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από maxi2
Λες και στον δικό μου να υποχώρησε η αλλεργία επειδή έγινε χορτοφάγος;;;;
Δεν το είχα συνδιάσει ποτέ έτσι...
Ο καλός μου ρώτησε το γιατρό του και του είπε πως
η διατροφή παίζει πολλές φορές πολύ σημαντικότερο ρόλο
στις αλλεργίες από ότι νομίζουμε !!!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 19:44, 30-07-06:

Αυτό ακριβώς λέω. Πολλές φορές τα αίτια της αλλεργίας δεν είναι πάντα αυτά που φαίνονται. Εαν όμως το συνεχίσουμε έτσι αυτός που ξεκίνησε το θέμα μπορεί να μη βρεί λύση στο πρόβλημα του, αλλά θα θεραπεύσει την αλλεργία του.
Αυτό μου έχει κάνει εντύπωση. Δεν με ενοχλεί καθόλου το απο αλλού το ξεκινάμε και αλλού το πάμε (μ΄αρέσει κιόλας), αλλά αυτό το πράγμα να ξεχνάμε στο τέλος τι μας ρωτήσανε το θεωρώ λίγο γράψιμο. Και όταν αφορά ιατρικά θέματα ας μου συγχωρεθεί και λίγο ανεύθυνο. Το τι είπε ο γιατρός σε εμάς δεν σημαίνει ότι θα ισχύει και για όλους τους άλλους. Δεν λες έτσι ελαφρά τη καρδία π.χ. στον άλλο εμένα ο σύντροφός μου έγινε χορτοφάγος και του πέρασε γιατί εαν υποθέσουμε ότι δεχτεί άκριτα την έμμεση προτροπή σου και πάθει καμία καραμπινάτη κρίση άσθματος άντε να σε βρεί να του πείς τι λάθος έκανε στη διατροφή του και όταν πήρε αγκαλιά μια γατούλα τα είδε όλα. Σαφώς του λες την εμπειρία σου, αλλά δεν ρωτάει αυτό. Είπε έχω αλλεργία στις γάτες τι να κάνω για να έχω γάτα; όχι πως θα περαπεύσω την αλλεργία μου. Και μια απο τις απαντήσεις είναι "ένας που άλλαξε τη διατροφή του του πέρασε". Απο ότι έχω δεί στο site γράφουν και μικρότερα άτομα άρα σε τέτοιου είδους θέματα καλό είναι να μην γενικολογούμε.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 13:32, 31-07-06:

giannispolo, μια που είπε η Νερίνα για βοήθεια συνδρομή εργασία κλπ, αν θέλεις, υπάρχουν οι άνθρωποι του stray που ασχολούνται με αδέσποτα και δεν προλαβαίνουν. Αν είσαι στην Αθήνα μπορείς να τους γνωρίσεις κι από κοντά πιστεύω. Εκεί όρεξη να έχεις να βοηθάς υπάρχει δουλειά φουλ απ όσα έχω δει στο site τους. Και είναι λίγοι για όσα πρέπει να κάνουν. http://www.pets.gr/

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. έγραψε στις 19:05, 31-07-06:

Δεν είπαμε στον άνθρωπο να γίνει χορτοφάγος για να θεραπευτεί. Για όνομα του θεού!
Η αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα έγινε γιατί η αλλεργία έχει διακυμάνσεις και μπορεί να μην είναι τόσο σοβαρή οπότε με μικρές αλλαγές στην καθημερινότητα και στη διατροφή να βελτιώνεται η κατάσταση. Η συμβουλή των γιατρών είναι πάντα απαραίτητη. Δεν υποστηρίζουμε τις αυθαιρεσίες σε βάρος της υγείας κανενός.
Νομίζω πως ήταν σαφές και δεν χρειάζεται επίθεση και σχόλια περί ηλικίας.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 08:23, 01-08-06:

Κάπου εδω έγραψα κι εγω νομίζω...κάτι...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 08:26, 01-08-06:

NAI!!!!! Πρότεινα να μην πάρει απλως γάτα....δεν ειναι και πολυ ευκολη (μάλλον αδύνατη) η μονιμη συμβιωση αλλεργικων στις γατες με αυτες. Όσο για ενναλακτικές υπάρχουν πολλές, πχ μπορει να πάρει σκύλο ο άνθρωπος!

Παράθεση

zazazou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zazazou
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O zazazou έγραψε στις 14:18, 17-07-07:

Καλησπέρα!!
Είμαι καινούρια εδώ... και ανακάλυψα το Forum τελείως τυχαία...
Έχω μια απορία...ετοιμαζόμαστε με το φίλο μου να πάρουμε μια γατούλα. Εγώ στο σπίτι μου είχα 2-3 γάτες κατά διαστήματα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα αλεργίας.
Πριν το Πάσχα σε μια επίσκεψη στη θεία μου, άρχισα ξαφνικά να δακρύζω, πρίστηκαν τα μάτια μου, φτερνιζόμουν, ήμουν πολύ χάλια.
Θεώρησα το γεγονός τυχαίο και ούτε καν το απέδωσα στη γατούλα της.
Πριν λίγο καιρό, στο πατρικό του φίλου μου πήρα αγκαλιά τη γάτα του με τα ίδια αποτελέσματα.
Είναι δυνατόν να είμαι αλεργική σε κάποιες γάτες και να μην είμαι σε κάποιες άλλες???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:22, 17-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από zazazou
Είναι δυνατόν να είμαι αλεργική σε κάποιες γάτες και να μην είμαι σε κάποιες άλλες???
Ναι, είναι δυνατόν, γιατί η ακριβής σύνθεση των πρωτεϊνών (αυτές είναι που προκαλούν την αλλεργία) μπορεί να διαφέρει ελάχιστα από οργανισμό σε οργανισμό.
Έχω υποβάλει ένα άρθρο για την αλλεργία στις γάτες, λογικά σε λίγες μέρες θα πρέπει να εμφανιστεί στην πρώτη σελίδα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 15:16, 17-07-07:

ναι το έχω ακούσει και εγώ ότι με τις γάτες μας μπορεί (επειδή έχει συνηθίσει ο οργανισμός) να παθαίνουμε ενα είδος "ανοσίας"..δεν ξέρω παλι...παρεπιπτόνως κινδυνεύοντας να γίνω κουραστική...αν δεν έχετε κάτι υπόψη σας από γάτα, δεν ρίχνετε και μια ματιά στο γατάκι που χαρίζεται (έχει και θηλυκή αδελφούλα ασπρόμαυρη αλλα δεν την βγάλαμε φωτό για να μην την εκθέσουμε καθότι κοριτσάκι) . Θα σωσετε και μια ψυχούλα (ή δύο στην καλύτερη)

Παράθεση

cris

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cris
H cris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H cris έγραψε στις 15:27, 17-07-07:

Ο αδερφός μου που είναι αλεργικός στα ΠΑΝΤΑ (όταν έκανε τεστ ''αλεργικότητας'' στο Ασκληπειίο της Βούλας έσπασε το ρεκορ του νοσοκομείου ), όταν πρωτοήρθε το γατούλι μου σπίτι παρουσίασε κάτι μικροπροβληματάκια και ανησυχήσαμε...... Αλλά περιέργως τώρα, μετά από 3 βδομάδες, είναι όλα σε ύφεση...
Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει αλλά προφανώς την συνήθησε ο οργανισμός του. Βέβαια παρουσίαζε σχετικά ήπιες αντιδράσεις, φτέρνισμα, φαγούρα κτλ, όχι δύσπνοια. Αυτό που έκανε ήταν να έρχεται σε επαφή στην αρχή για λίγο και σταδιακά όλο και περισσότερο. Μάλλον δεν είναι ιατρικά ορθή προσέγγιση αλλά τα κατάφερε!!!

Υ.Γ. Εννοείτάι ότι σε μαμά-μπαμπά δεν είπαμε τίποτα.....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους