Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 298 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο δολοφόνος με το αγγελικό πρόσωπο!

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:41, 14-07-06:

Χτες γυρίζοντας σπίτι από τη δουλειά είδα πούπουλα σκορπισμένα στο πάτωμα. Σε λίγο αντίκρυσα και τον ιδιοκτήτη τους....σκοτωμένο. Ένα σπουργιτάκι.
Ο Shiva κατέφθασε περήφανος για το κατόρθωμα του... Τον άτιμο! Απορώ πώς ένα γατάκι 2 κιλών μεγαλωμένο σε διαμέρισμα κατόρθωσε να σκοτώσει το σπουργίτι (έχει σκοτώσει και 2 ποντίκια στο προηγούμενο σπίτι).
Οκ είναι στη φύση της γάτας! Παρ' ολα αυτά με δυσαρεστεί. Και το περίεργο είναι πως σκοτώνει απλώς για παιχνίδι και όχι για να φάει.... Και τι παιχνίδι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:45, 14-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Και το περίεργο είναι πως σκοτώνει απλώς για παιχνίδι και όχι για να φάει.... Και τι παιχνίδι!
Έτσι είναι, το κυνήγι είναι στη φύση τους, μη στενοχωριέσαι!
Η δική μας (6 μηνών) κυνηγάει μόνο μύγες ως τώρα. Έχει προσπαθήσει και με κανα δυο σπουργιτάκια που πλησίασαν το μπαλκόνι, αλλά τζίφος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:46, 14-07-06:

ε αυτο κανουν παντα κ στο εφερε για να σε ευχαριστηση αυτο κανουν οι γατες εμενα μου εχουν κουβαλησει τα παντα μονο το καναρινι δεν πειραζουν το βλεπουν κ αυτο σαν γατι εχει πολυ πλακα

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:52, 14-07-06:

Το καταλαβα οτι το έφερε για να μας ευχαριστησει. Αν βλεπατε τι περηφανο υφος που ειχε! Όπως περισυ το καλοκαίρι, που φτιάχναμε πίτσα με τον άντρα μου στην κουζίνα, και πήδηξε απο το παράθυρο με ένα ποντίκι στο στόμα...
Άραγε ηθελε να βάλουμε και ποντίκι στην πίτσα?
Κριμα..εγω τα λυπαμαι τα ποντικακια... Τις ακρίδες σιχαίνομαι και όταν τις πιανει και τις φέρνει τρεχω πανικόβλητη!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 10:58, 14-07-06:

Οι γάτες είναι από τη φύση τους κυνηγοί, δεν μπορεί να το αλλάξει κανείς αυτό. Όταν βλέπουν πετούμενο ή έντομο κάνουν σαν τρελές για να το αρπάξουν. Κ η Λούσυ μια φορά είχε πιάσει ένα σπουργιτάκι, το άκουσα που φώναζε κ την κυνήγησα. Στο τέλος το άφησε, αλλά δυστυχώς, ενώ δεν φαινόταν τραυματισμένο, πέθανε μετά από λίγο, ίσως κ από το φόβο του.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:09, 14-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Silmoril
Οι γάτες είναι από τη φύση τους κυνηγοί, δεν μπορεί να το αλλάξει κανείς αυτό.
Ενοειται!!! Το θεμα ειναι οτι αλλες γατες ειναι λιγοτερο ή καθόλου και άλλες πολύ. Απο τοσες γατες που ειχα, με εξαίρεση τον Καίσαρα που είχε σκοτώσει 8 δεκαοκτούρες στο μπαλκόνι (ευτυχως προλαβαμε την ενατη, και ηρθε η ορνιθολογικη και την πηρε), καμια δεν κυνηγουσε (εκτος απο μυγουλες και ζουζουνακια...)
Ο Σιβα μαλλον ειναι κυνηγόσκυλο . Φερνει και πισω μπαλακια και διαφορα παιχνιδακια, οταν του τα πετας.

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 13:39, 14-07-06:

Καλε πραγματι κυνηγοσκυλο σας βγηκε! Ο Μισκα οταν ηταν μικρουλης εβγαινε στο κηπο, και προφανοως επειδη ηταν και χοντρουλης και τεμπελης δεν μπορουσε ουτε ακριδα να πιασει. Περιοριζοταν ετσι στο να μας φερνει στο μπαλκονι φυλλα απο την ελια , προφανως τα περνουσε για ευκολο θηραμα ο χαζουλης! Και πραγματι εχουν ενα υφος εκεινη την ωρς, ολο καμαρη!!!

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:02, 14-07-06:

Αφού έτρωγε καλά – καλά έφευγε και σε μισή ή μια ώρα γυρνούσε με ένα ποντίκι στο στόμα ζωντανό. Κατάφερνα τον ξεγελούσα και το έπαιρνα το πήγαινα πίσω στην αποθήκη με τα καυσόξυλα, του έκλεινα και την πόρτα για να μην μ ακολουθήσει αλλά μετά έπαιρνε τη μυρουδιά και σε λίγη ώρα νατος πάλι με το ποντίκι αλλά νεκρό. Αφού έγινε αυτό κάμποσες φορές στο τέλος άρχισε και τα έφερνε νεκρά. τα πέταγα έξω και κάποτε έπαψε να φέρνει. Μόνο ερχόταν καθόταν μπροστά μου και η γλώσσα του έφτανε ως τα αυτιά του από την ευχαρίστηση.
Τα ζώα σκοτώνουν για να φάνε κι όχι από ευχαρίστηση ή από κακία, κι όταν οι γάτες παίζουν με το θύμα τους δεν έχουν συναίσθηση του τι κάνουν, αλίμονο από το είδος μας που σκοτώνει από χόμπι ή βασανίζει για διάφορους λόγους.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 20:36, 14-07-06:

Οι γάτες το έχουν στο αίμα τους...
Ζώο σαρκοφάγο της οικογένειας των αιλουροειδών.
Περιγραφή: Ζει ως κατοικίδια (γαλή η οικοδίαιτος) και ως άγρια (γαλή η αγρία ή δασόβιος). Η άγρια είναι μεγαλύτερη από την κατοικίδια. Έχει σώμα δυνατό, ευλύγιστο και ευκίνητο, κεφάλι μικρό, στρογγυλό, με δύο μικρά και όρθια ακουστικά πτερύγια στα πλάγια. Τα μάτια της είναι λαμπερά και οι κόρες τους μπορούν να μικραίνουν στο δυνατό φως και να μεγαλώνουν αρκετά στο σκοτάδι. Αυτό της επιτρέπει να βλέπει πολύ καλά τη νύχτα. Η μύτη της είναι μικρή, με δυνατή όσφρηση. Δεξιά και αριστερά στο επάνω χείλος έχει αραιές, σκληρές και μακριές τρίχες (μουστάκι), που τις χρησιμοποιεί ως όργανα αφής στο πολύ πηχτό σκοτάδι. Στην πάνω σιαγόνα φέρει 16 δόντια και στην κάτω 14. Οι γομφίοι και οι προγομφίοι είναι μυτεροί, κατάλληλοι για να ξεσκίζει τις σάρκες και να σπάζει τα κόκαλα. Τα μπροστινά πόδια έχουν πέντε δάχτυλα και τα πίσω τέσσερα. Όλα φέρουν δυνατούς τοξοειδείς γαμψώνυχες, μαζεμένους μέσα στα δάχτυλα, τους οποίους χρησιμοποιεί όταν αμύνεται ή επιτίθεται. Ολόκληρο το σώμα της σκεπάζεται από τρίχωμα μαλακό, ανάλογα με το είδος (ράτσα) και την καταγωγή.
Τα κύρια χαρακτηριστικά της γάτας είναι η ευλυγισία του σώματος, η δυνατή όραση, η ακοή και η όσφρηση.
Πολλαπλασιασμός: Η γάτα ζει 13 μέχρι 16 χρόνια. Γεννά δύο φορές το χρόνο 2 - 4 μικρά γατάκια, τα οποία δε φέρουν τρίχωμα, είναι σχεδόν γυμνά και έχουν τις εννιά πρώτες μέρες τα μάτια τους κλειστά. Τα θηλάζει ώσπου να μπορούν μόνα τους να συλλάβουν τη λεία τους, ενώ ταυτόχρονα τα εκπαιδεύει στη σύλληψη με ζωντανά μικρά ζώα (ποντίκια, πουλιά κ.ά.), που φέρνει στη φωλιά τους. Οι άνθρωποι την τρέφουν ως οικιακό ζώο ή για ομορφιά (τις εξευγενισμένες ράτσες) ή για να καταστρέφει τα ποντίκια στις αποθήκες.

Αυτά για να μην αναρωτιόμαστε γιατί φέρνει ποντικάκια στο σπίτι.....

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 10:45, 15-07-06:

Ο πιτσικόκος μου τον οποίο έχω χάσει εδώ και 2,5 μήνες συνήθως την έπεφτε σε δεκαοχτούρες.Ενα χρόνο που τον είχα ειχε σκοτώσει περίπου 5 (αν και πάντα ήταν χορτάτος) αλλά τα ψιλοέτρωγε δυστυχώς.Και αν είχα καταλάβει καλά, επειδή κατά καιρούς μου έφερνε πιτσιρίκες έξω στην αυλή ίσως το έκανε για να τους το προσφέρει σ'αυτές.Αυτό με στεναχωρούσε αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι.
Από την άλλη όμως χαίρομαι για το ένστικτο της γάτας να κυνηγάει γιατί με τη μαυρούλα δεν επιβιώνει ζουζούνι μέσα στο σπίτι.Και μιλάω για τα πιο σιχαμερά που υπάρχουν πλέον τις κατσαρίδες, που όποτε τόλμησε να κάνει κάποια το λάθος και να μπεί μέσα , είχε έρθει και το τέλος της.Είμαι πολύ περήφανη για την γάτα μου ,ποθ μας σώνει από κάτι που δεν πλησιάζω ούτε εγώ αλλά ούτε και ο άντρας μου.ΜΠΡΑΒΟ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:19, 15-07-06:

Εγώ πάντως, απο τότε που πήρα τον Vector στο σπίτι δεν έχω ξαναδεί ζωντανή κατσαρίδα. Σύμπτωση; Δεν μπορώ να πω οτι με χαλάει πάντως

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:12, 17-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από maxi2
Οι γάτες το έχουν στο αίμα τους...
Οι άνθρωποι την τρέφουν ως οικιακό ζώο ή για ομορφιά (τις εξευγενισμένες ράτσες) ή για να καταστρέφει τα ποντίκια στις αποθήκες.

Αυτά για να μην αναρωτιόμαστε γιατί φέρνει ποντικάκια στο σπίτι.....
Παιδια δεν αναρωτιεμαι, ουτε βεβαια θεωρω τις γατες δολοφονους (χιουμορ κανω) . Οσο για τις κατσαριδες, ευτυχως εμεις δεν εχουμε. Παλια θυμαμαι (εμενα Κυψελη και ειχε αρκετες) ο Καισαρας ειχε πιασει μερικες και μας ειχε σωσει! Ηρωας! Σιχαινομαι τις κατσαριδες, ακομα και να τις σκοτωσω!
Ο Καισαρας αντιθετως την εφαγε... και εκανε και κρατς καρτς οπως τη μασουσε.....

Παράθεση

Amelie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 09:44, 17-07-06:

Εχτες μας κουβάλησε και ο Κίμι ένα πουλάκι..Και χτυπουσε την πόρτα για να βγούμε να τον δούμε...

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimangelid
Ο dimangelid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 9 γάτες (Πάνω από 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O dimangelid έγραψε στις 05:14, 20-07-06:

Εμένα από τις 6 γάτες που έχω οι 2 τρελένονται με ότι δουν να κινείται, η Μαίην Κουν και ο γάτος που έχω στην αυλή (ο οποίος ήρθε πέρσι από μόνος του και ήταν σαν σκελετός. τώρα είναι θηρίο) . Ο γάτος που έχω στην αυλή έτσι και πετύχει μπροστά του οτιδήποτε το ξεσκίζει επιτόπου. Έχει πολύ κοφτερά νύχια (τα έχω δοκιμάσει και είναι σαν δηλητήριο όταν σε γρατζουνάει ) και μεγάλα δόντια (και αυτά τα έχω δοκιμάσει και καταλαβαίνω για ποιον λόγο ξέσκισε την δεκαοχτούρα την άλλη φορά και δεν άφησε ούτε τα πόδια ) . Τον είχε πετύχει κάποια φορά ο πατέρας μου στην αυλή και είχε δίπλα του μια σκοτωμένη δεκαοχτούρα. Δεν δοκίμασε να την πάρει από τον γάτο γιατί ξέρουμε τις συνέπειες που θα έχει αυτό το πράγμα... Όταν λοιπόν ξαναπέρασε ο πατέρας μου από την αυλή, στο σημείο που έτρωγε την δεκαοχτούρα ο γάτος, δεν βρήκε ούτε πόδια, ούτε κεφάλι, ούτε τίποτα άλλο, ΜΟΝΟ πούπουλα!!!!!!! Τα είδα και εγώ και έπαθα πλάκα, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Συνήθως άφηναν το κεφάλι... Άλλη φορά είχε φάει ποντίκι (έχουμε πρόβλημα με τα ποντίκια σε όλη μου την περιοχή από το 1992 που έσκαψαν για την αποχέτευση και έτσι κανένας δεν διανοείται να πειράξει τις γάτες. κάθε σπίτι έχει τουλάχιστον 2 γάτες σε αυλή) . Τώρα η δικιά μου (η Μαίην Κουν) πριν την πάρω στο σπίτι μου έμενε σε αυλή για 6 μήνες και πολλές φορές δάγκωνε αυτούς που την είχαν στα καλά καθούμενα. Όταν την πήρα στο σπίτι, δεν μου είχαν πει το ότι δαγκώνει. Εννοείται φυσικά ότι δεν με ενδιέφερε το θέμα του δαγκώματος, ούτε με ενδιαφέρει. Από την πρώτη στιγμή μου έκανε εντύπωση το πόσο κυνηγιάρα φαινόταν. Με το που πέρναγε οποιοδήποτε έντομο από μπροστά της κόντευε να σπάσει τα πράγματα για να το πιάσει. Τώρα που είναι 2 χρονών, τουλάχιστον τεσσεράμιση κιλά και 70+ εκατοστά μήκος (καλά ακούσατε, 70 εκατοστά) μαζί με την ουρά, κυνηγάει λες και είναι μωρό. Στο δωμάτιό μου δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα: κουνούπια, σκνίπες, σκοροπεταλούδες, μύγες, μολυντήρια (αλλιώς λέγονται σαμιαμίδια) . Όταν δει οτιδήποτε από τα παραπάνω κάνει τα εξής: οτιδήποτε και να κάνει (ακόμα και να κοιμάται. πάντα κοιμάται με μισάνοιχτο το ένα μάτι) και οπουδήποτε και να κάθεται, πετάγεται σαν σφαίρα στο σημείο που έχει δει το έντομο ή οτιδήποτε άλλο. Το κοιτάει καλά-καλά και αρχίζει να βγάζει κάτι παράξενους ήχους, σαν τιτίβισμα πουλιού (είναι χαρακτηριστικό της Μαίην Κουν αυτό) . Ορμάει αμέσως και αν δεν καταφέρει να το πιάσει κατευθείαν, κάνει ράλι μέσα στο δωμάτιό μου. Όταν το πιάσει ή το τρώει αμέσως ή (αν της επιτρέπει το μέγεθος του θηράματος) παίζει μαζί του. Μετά γλείφεται και περιμένει να πάω να την χαϊδέψω για επιβράβευση. Όταν την πλησιάζω παίρνει ένα περήφανο ύφος και όταν την χαϊδεύω γουργουρίζει, κλείνει τα μάτια της και το απολαμβάνει. Τώρα για τα δαγκώματα: όποιος κάνει το λάθος να της χαϊδέψει την κοιλιά ή να της ακουμπήσει τα πέλματα στα πίσω πόδια, θα φάει μια πολύ δυνατή δαγκωνιά. Δεν ξέρω τον λόγο που το κάνει αυτό. Πάντως δεν είναι ιατρικός λόγος (δηλαδή κάποια ευαισθησία ή προηγούμενο χτύπημα στην κοιλιά ή στα πίσω πόδια) γιατί ο γιατρός την έχει εξετάσει σχολαστικά και είναι υγιέστατη. Άλλες φορές κάθεται με τις ώρες και της χαϊδεύω την κοιλιά χωρίς να με ακουμπήσει. Και άλλες φορές έρχεται, τρίβεται πάνω μου και ξαφνικά ρίχνει και μια δαγκωνιά. Όταν είναι νευριασμένη και πλησιάζω το χέρι μου, με αφήνει για λίγο (αλλά κοιτάει σαν δολοφόνος... ) χωρίς να με πειράξει και μετά ορμάει σαν κόμπρα (δεν υπερβάλω για τον χαρακτηρισμό αυτό, θα κάνω ότι είναι δυνατό για να βγάλω βίντεο αυτή την κίνηση) με νύχια και δόντια και μου δαγκώνει το χέρι. Κατά τα άλλα όμως είναι το πιο ήρεμο γατί που έχω δει και έχει τον καλύτερο χαρακτήρα. Δεν έχω δει άλλο γατί που:
1) να κάθεται ΕΞΩ από το κλουβί και χωρίς να διαμαρτύρεται σε λεωφορεία (αστικά και λεωφορεία των ΚΤΕΛ) , μετρό, πλοία, αεροδρόμια, κυλικείο ΤΕΙ και στο ταμπλώ του αυτοκινήτου
2) να την πηγαίνω από το σπίτι μου ως την στάση του λεωφορείου με τα πόδια (περίπου 10 λεπτά) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ (φυσικά πάντα έχω δεύτερο άτομο δίπλα μου με το κλουβί στο χέρι του) ...
Για όλα (εκτός από την βόλτα ως την στάση του λεωφορείου) υπάρχουν φωτογραφίες, για όποιον δεν τα πιστεύει Η πιο ήρεμη γάτα που είχα ποτέ.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 07:57, 20-07-06:

Τελικά το κάθε γατί είναι μοναδικό και έχει το δικό του χαρακτήρα...
Όσο για το χάιδεμα στην κοιλιά: σε πολλές γάτες δεν αρέσει, ίσως τους γαργαλάει.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 07:58, 20-07-06:

Τελικά κάθε γατί είναι μοναδικό και έχει το δικό του χαρακτήρα.
Όσο για το χάιδεμα στην κοιλιά: σε πολλές γάτες δεν αρέσει, προφανώς τις γαργαλάει!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 07:59, 20-07-06:

Ωπς, κάποια βλακεία έκανα και γράφτηκε 2 φορές το μήνυμα, συγνώμη παιδιά.

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimangelid
Ο dimangelid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 9 γάτες (Πάνω από 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O dimangelid έγραψε στις 08:01, 20-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από chouzouris
Τελικά το κάθε γατί είναι μοναδικό και έχει το δικό του χαρακτήρα...
Όσο για το χάιδεμα στην κοιλιά: σε πολλές γάτες δεν αρέσει, ίσως τους γαργαλάει.
Η μόνη που εκνευρίζεται τόσο πολύ με το χάιδεμα στην κοιλιά είναι η Μαίην Κουν. Όλες οι άλλες γάτες που έχω τρελένονται να τις χαϊδεύω στην κοιλιά. Κρίμα με την δικιά μου γιατί στην κοιλιά έχει την πιο ωραία γούνα

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:39, 20-07-06:

Γατος είναι? Στισ θηλυκιες αρεσει το χαδι στην κοιλια συνήθως, νομιζω. Οι μαιην κουν ειναι πολυ ομορφες και εχω διαβασει οτι ειναι απο τη φυση τους πολυ κυνηγιαρες. Την αφηνεις να βγαινει εξω?

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 12:07, 20-07-06:

εμενα παλι ειναι πολυ παραξενα τα τερατα μου οταν παω να χαιδεψω τον ζυλιτο στην κοιλια φευγει διαμαρτυρομενος ο πισσας κ ο λαμπης π[αλι το λατρευουν ο γρινιαρης μονο απο εμενα θελει χαδια απο κανεναν αλλον

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:11, 20-07-06:

Και τo κοριτσακι σου Ladycat?

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 12:14, 20-07-06:

το κοριτσακι μου οποτε γουσταρει εκεινη αααααα ολα κ ολα ειμαστε κ τρελλες

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:15, 20-07-06:

Ευτυχως! Γι αυτο μ' αρεσουν οι γατες! Οποτε γουσταρουν, και αν!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:33, 21-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Οσο για τις κατσαριδες, ευτυχως εμεις δεν εχουμε. Παλια θυμαμαι (εμενα Κυψελη και ειχε αρκετες) ο Καισαρας ειχε πιασει μερικες και μας ειχε σωσει! Ηρωας! Σιχαινομαι τις κατσαριδες, ακομα και να τις σκοτωσω!
Ο Καισαρας αντιθετως την εφαγε... και εκανε και κρατς καρτς οπως τη μασουσε.....
Κι εγώ τις σιχαίνομαι όσο δεν παίρνει! Αν με δεις πως κάνω έτσι και δω κατσαρίδα θα με πάρεις για ψυχικά διαταραγμένη!
Δυστυχως στη Θεσ/νίκη μένω σε τέτοια γειτονιά που και πεντακάθαρο να το είχα το σπίτι (που δεν το έχω ) πάλι θα είχα κατσαρίδες! Οπότε ο Βέκτορ είναι ο ήρωας μου σε αυτό το θέμα!! Απο τον Γενάρη που τον φέραμε σπίτι μόνο μία ψόφια έχω δει και αυτή σε δωμάτιο που συνήθως το έχω κλειστό (οπότε δεν μπαίνει ούτε αυτός παρα σπάνια)! Βέβαια βοηθάει και το οτι όποτε φεύγουμε ταξίδι το ψεκάζω καλά με κατσαριδοκτόνο, αλλά παλιότερα ψέκαζα πιο συχνά (τώρα δεν ψεκάζω όταν είμαστε σπίτι γιατί φοβάμαι μην κάνει κακό στον Βέκτορ) και όλο και κάποια θα έβλεπα, ειδικά στην κουζίνα.
Ευτυχώς δεν τον έχω δει επι το ...έργον, αλλά μου αρκεί που το κάνει για να τον ευγνωμονώ (και) γιάυτό

Παράθεση

melpo2538 (Μέλπω)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη melpo2538
H Μέλπω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (αα..αρκετές μπορώ να πω. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H melpo2538 έγραψε στις 11:05, 21-07-06:

Σ' εμάς οι γάτες δεν αφήνουν τίποτα σε ησυχία, ειδικά αν είναι σε μέγεθος περιστεριού ή και μικρότερο...
Πέρσι θυμάμαι που η Κανελιά έφερνε ποντίκια στα 4 διαβολάκια της. Ένας θεός ξέρει που τα ξετρύπωνε... Πιο παλιά η (εξαφανισμένη πλέον ) Κυνηγετικιά είχε αποδεκατίσει τα μικρά σπουργιτάκια που πήγαιναν για νερό .Τα καλοκαίρια αρπάζουν τα τζιτζίκια απο τα δέντρα και το βράδυ που ανάβουμε τα φωτα της αυλής αρπάζουν κάτι πεταλουδάκια που πέφτουν πάνω στην λάμπα και πέφτουν .Εξαίρεση του κανόνα είναι η Χουζουρίτσα που τα φοβάται...
Πάντως ανυσυχώ και για τα κοτοπουλάκια που κάνουν βόλτες και -μέχρι τώρα- οι γάτες δεν τα έχουν πειράξει, τα κοιτάνε όμως ύποπτα...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:27, 25-07-06:

Έχουν περάσει σχεδόν δύο εβδομάδες από το ατυχές συμβάν, και κανένα σπουργίτι δεν ξαναήρθε στο μπαλκόνι μου. (Πριν ερχόντουσαν συνέχεια) Ευτυχώς! Αν συνεχίσουν έτσι δεν θα υπάρξουν άλλα θύματα. Κατάλαβαν φαίνεται ότι υπάρχει γάτος και δώθηκε σήμα κινδύνου!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 13:56, 25-07-06:

Πέρυσι το χειμώνα όταν ακόμα είχα το Νίνο, μου είχα αναλάβει στη σχολή να μεταφράσω καμιά 200 πουλιά.Καθώς λοιπόν έψαχνα διάφορα στο ιντερνετ έπεσε στην αντίληψη μου ένα γρ γρ γρ και βλέπω το Νίνο να κάθεται και να γρυλίζει..Σε κάποια φάση ακούω τη μάνα μου να φώνάζει- Αστο κάααατωωωωωωω!!και να τρέχει πανικόβλητη..
Είχε πιάσει ενα σπουργιτάκι και το είχε όλο μέσα στο στόμα του και φαινόταν μόνο η ουρά..Ε με κάποιες προσπάθειες του ανοίξαμε το στόμα και το δύσμοιρο πτηνό πέταξε μέσα στο σπίτι..Ακολούθησαν σκηνές αλοφροσύνης και πανζουρλισμού ώσπου το πουλάκι τη γλίτωσε..Επι μια βδομάδα ο Νίνο έψαχνε το σπουργιτάκι κι έκλαιγε..
Στην εργασία μου δεν υπήρχε η λέξη 'σπουργίτι'!!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 14:00, 25-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Lady
Πέρυσι το χειμώνα όταν ακόμα είχα το Νίνο, μου είχα αναλάβει στη σχολή να μεταφράσω καμιά 200 πουλιά.Καθώς λοιπόν έψαχνα διάφορα στο ιντερνετ έπεσε στην αντίληψη μου ένα γρ γρ γρ και βλέπω το Νίνο να κάθεται και να γρυλίζει..Σε κάποια φάση ακούω τη μάνα μου να φώνάζει- Αστο κάααατωωωωωωω!!και να τρέχει πανικόβλητη..
Είχε πιάσει ενα σπουργιτάκι και το είχε όλο μέσα στο στόμα του και φαινόταν μόνο η ουρά..Ε με κάποιες προσπάθειες του ανοίξαμε το στόμα και το δύσμοιρο πτηνό πέταξε μέσα στο σπίτι..Ακολούθησαν σκηνές αλοφροσύνης και πανζουρλισμού ώσπου το πουλάκι τη γλίτωσε..Επι μια βδομάδα ο Νίνο έψαχνε το σπουργιτάκι κι έκλαιγε..
Στην εργασία μου δεν υπήρχε η λέξη 'σπουργίτι'!!!
Πάντως ήθελε κι ο Νίνο να βοηθήσει στην εργασία! (μαυρο χιούμορ)
Ο Σιβα παντως ακομα ψαχνει το σπουργιτακι και οταν δει κατι να κινειται (στο μπαλκονακι που εγινε ο 'φονος") πεταγεται σαν τρελλος! Τελικα εχουν μεγαλη μνημη οι γατες!:up:

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 14:17, 25-07-06:

Τώρα που εχουμε το ψιλοπρόβλημα με τη συμβίωση της σκυλίτσας Μέγκυ με το γάτο μου Μαντού θυμήθηκα πως η πρώτη μου γάτα πετσόκοβε σκύλους και όταν λέω πετσόκοβε το εννοώ στη κυριολεξία, ενώ ζούσε στην ίδια στέγη με το Πλούτο το λυκόσκυλό μας που ήταν κάτι σαν Φιλιπιννέζα για αυτήν (τίποτα το υποτιμητικό για τις γυναίκες απο τις Φιλιπίννες, απλά το χρησιμοποιώ για να εξηγήσω τι εννοώ). Η Άτσα λοιπόν αφού ξυπνούσε το πρωί έβγαινε έξω για κυνήγι αθώων άκακων σκύλων, απο μικρόσωμους έως τέρατα. Το σύστημα αλάνθαστο. Τους ανάγκαζε να την κυνηγήσουν ώστε έφτανε μπροστά στη πόρτα του γκαράζ, έμπαινε αυτή απο τα κάγκελα και πρέπει να τους έκανε κάτι σαν το δικό μας "νια, νια, νια, νια". Το σκυλί φρίκαρε έχωνε το κεφάλι του στα κάγκελα και τότε η Άτσα τους κατέβαζε τη μούρη κάτω. Σώσαμε ουκ ολίγα σκυλιά τη τελευταία στιγμή απο το πνίξιμο, γιατί απο το γρατζούνισμα δεν προλαβαίναμε, έτσι που χτυπιώντουσαν πληγωμένα να βγάλουν το τραυματισμένο κεφάλι τους απο τα κάγκελα. Στα πέντε χρόνια που έζησε αποδεκάτισε σχεδόν με αυτό το κόλπο τον πληθυσμό των σκύλων της ευρύτερης περιοχής γιατί για να έχει θύματα επεκτεινότανε συνέχεια. Το περίεργο είναι ότι ήταν το πιο στοργικό γατί που είχα ποτέ, αλλά και το πιο ανεξάρτητο. Πριν συμπαθούσα τις γάτες, εξαιτίας της τις λάτρεψα. Δεν έχω γνωρίσει κανένα άλλο τόσο περήφανο, χαδιάρικο και ανεξάρτητο πλάσμα, με κάποια μικρά στοιχεία serial Killer βέβαια, αλλά ίσως φταίω και εγώ, κοντεύω να πενηνταρίσω και δεν λέω να βγάλω τον Αστερίξ απο την οπτική μου κάπως σαν αυτόν τους Ρωμαίους κυνηγούσε και η Άτσα τους σκύλους.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:18, 26-07-06:

Νερίνα εχω την εντύπωση ότι οι σκύλοι την κυνηγούσαν την Άτσα και εκείνη για να προστατευτεί έτρεχε στο σπίτι της.... με όλα τα επακόπουθα!

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 18:22, 26-07-06:

Δεν αμφιβάλλω καθόλου με αυτά που λέει η Nerina γιατί πάντα στον κανόνα υπάρχει και η εξαίρεση!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 11:07, 31-07-06:

Η Μίτσυ (που είναι σιαμ και πάντα ζουσε μαζί μας στο σπίτι) κυνηγούσε ότι κινούταν. Από έντομο μέχρι πουλί, ακόμα και τώρα που έχει γεράσει (16 ετων) και φυσικά πάντα μας το έφερνε δωράκι (συνήθως τα πουλιά αφού τα είχε ξεπουπουλιάσει ή τις ακρίδες τα υπόλοιπα τα ετρωγε, μάλλον δεν τα θεωρούσε αξιολογα θηράματα). Τα πρώτα χρόνια που μέναμε στην Αθήνα είχε πρόσβαση στη σκάλα και στην ταράτσα. Στην ταράτσα λοιπον έβρισκε ως θύματα σπουργιτάκια και ακρίδες. Τις ακρίδες τις σκότωνε και τις άφηνε στο χαλάκι της πόρτας για να τις δουμε (σε περιπτωση που λείπαμε την ώρα που τις έπιανε) και τα πουλακια τα ξεπουπουλιαζε σε όλη τη σκάλα και μετα τα άφηνε στο χαλάκι. Το πιο ωραίο όμως το έκανε πριν απο 3-4 χρόνια. Εδώ οι κατσαρίδες πετάνε, οι γάτες ως γνωστόν πρώτα παίζουν με το θήραμά τους και μετά το σκοτώνουν. Είχε πιασει μια κατσαρίδα στο μπαλκόνι και θεώρησε καλό να τη φέρει μέσα στο σπίτι και πιο συγκεκριμένα μέσα στο υπνοδωμάτιο των γονιών μου που εκείνη την ώρα κοιμοντουσαν! Σε κάποια φαση όμως η κατσαρίδα της έφυγε απο το στόμα, πέταξε και προσγειώθηκε πάνω στον πατέρα μου. Η μαμά μου που κοιμάται ελαφρά (και σιχαίνεται τις κατσαρίδες) ξύπνησε, την είδε, τσίριξε, ξύπνησε τον πατέρα μου ο οποίος φυσικά κουνήθηκε και η κατσαρίδα πέταξε πάνω στην κουρτίνα. Το ωραίο είναι ότι μετά που της την σκότωσαν είχε μείνει δίπλα στην κουρτίνα και θρηνούσε για τον άδικο χαμό της

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 11:14, 31-07-06:

Να σας πω τώρα και για τον Σάκη (τον γάτο που με συνοδεύει στα φοιτητικά μου χρόνια). Ο Σάκης παρόλο που έζησε τους πρώτους 6 μήνες της ζωής του στην αυλή παρέα με την μαμα του και τα αδερφια του είναι αθεράπευτα τεμπέλης. Είναι κάτι σταν τον Καστράτο του αρκα τόσο εμφανησιακά όσο και στον χαρακτήρα. Κυνηγά μόνο έντομα και αυτό όχι πάντα. Στα πουλιά μέχρι να αποφασίσει να ορμήξει έχουν φύγει (ευτυχώς). Παρόλα αυτά τις κατσαρίδες συνήθως τις κυνηγα, στην Αθήνα. Εδώ, στο νησί με τις ιπτάμενες κατσαρίδες, ένα βράδυ μπήκε μία απο το παράθυρο στο σαλόνι πετώντας (είμαστε στον τρίτο όροφο) και προσγειώθηκε στην εξώπορτα. Ο Σάκης την είδε, πήγε κοντά της δειλα-δειλά, την μύρισε και ξαφνικά τράπηκε σε άτακτη φυγη τελικά αναγκάστηκα να την εξολωθρέψω μόνη μου! Τι να πω αυτό το γατί με εκπλήσει καθε φορά!!!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:20, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από anabou
Να σας πω τώρα και για τον Σάκη (τον γάτο που με συνοδεύει στα φοιτητικά μου χρόνια). Ο Σάκης παρόλο που έζησε τους πρώτους 6 μήνες της ζωής του στην αυλή παρέα με την μαμα του και τα αδερφια του είναι αθεράπευτα τεμπέλης. Είναι κάτι σταν τον Καστράτο του αρκα τόσο εμφανησιακά όσο και στον χαρακτήρα. Κυνηγά μόνο έντομα και αυτό όχι πάντα. Στα πουλιά μέχρι να αποφασίσει να ορμήξει έχουν φύγει (ευτυχώς). Παρόλα αυτά τις κατσαρίδες συνήθως τις κυνηγα, στην Αθήνα. Εδώ, στο νησί με τις ιπτάμενες κατσαρίδες, ένα βράδυ μπήκε μία απο το παράθυρο στο σαλόνι πετώντας (είμαστε στον τρίτο όροφο) και προσγειώθηκε στην εξώπορτα. Ο Σάκης την είδε, πήγε κοντά της δειλα-δειλά, την μύρισε και ξαφνικά τράπηκε σε άτακτη φυγη τελικά αναγκάστηκα να την εξολωθρέψω μόνη μου! Τι να πω αυτό το γατί με εκπλήσει καθε φορά!!!!
φοβερός ο τύπος! Πολύ όμορφος είναι!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 13:24, 01-08-06:

Δυστυχώς προστέθηκε και η Νιάρα στους εν λόγω "δολοφόνους" και θέλει κι αυτή θεατές!
Εγώ φοβάμαι γενικώς τα έντομα (μπλιαχχχ) και άκουσα ξαφνικά ένα μπζζζ και χριτσι-χριτσι. Ήταν μετά τη ζημιά (είχε σπασει βάζο) και πετάχτηκα να δω τι έκανε πάλι το σκασμένο! "Έπαιζε" μ'ένα τζιτζίκι κάτω από την τραπεζαρία. Άρχισα να φωνάζω και το πήρε θριαμβευτικά στο στόμα της και το έφερε στη μέση του σαλονιού να τη βλέπουμε καλύτερα! Εγώ έφυγα τρέχοντας για την κρεβατοκάμαρα () και ούρλιαζα στο Δημήτρη να της το πάρει και να το αφήσει ελεύθερο. Εκείνος ήταν "υπέρ της Νιάρας" και του δικαιώματός της στο κυνήγι και δεν ήθελε να της το πάρει. Την καμάρωνε μού φαίνεται... Τελικά, επειδή εγώ φοβόμουν και δεν ξαναπήγαινα μέσα, έβγαλε γατί και τζιτζίκι στο μπαλκόνι, όπου το αποτέλειωσε η Νιάρα.
Αργότερα, την είδα να κάνει χραπ με το χέρι της και να ρίχνει μια πεταλούδα (αυτήν πρόλαβα και την έσωσα).
Μεγαλώνει και δυναμώνει και "αλάργα σπούργοι"!!!

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 19:35, 01-08-06:

Όλα αυτά μου θυμίζουν πολλά!!!!! Mε τόσες γάτες μέχρι σήμερα έχουν δει τα μάτια μου... Tι αρουραίο στο σαλόνι που τον πέταξε η θεία μου για να τον σώσει απο το μπαλκόνι αφού τον έπιασε με εφημερίδα και πρόλαβε να τη δαγκώσει και τρέχαμε. Eίχαμε και τη Bούλα (γκαβούλα) με το ένα μάτι θολό και τεράστιο που τα κομμάτιαζε τα κακόμοιρα τα ποντικάκια και τα αράδιαζε στις σκάλες να τα θαυμάσουμε. Nα πονάει η ψυχή σου... . Kαι σπουργίτια απο μπαλκόνια μου φέρανε και τα μαλώσαμε. Tο τι νυχτοπεταλούδα και τζιτζίκι έχω βγάλει-και πάντα ζωντανά ευτυχώς- απο το στόμα τις Mπιάνκας δε λέγεται. Aφού τη λυπάμαι πια. Δεν έχει χαρεί ούτε ένα σκότωμα να το ευχαριστηθεί βρε παιδί μου! Mόνο το Mελανάκι μου ήταν άγγελος. Δεν έπιασε ποτέ τίποτα. Mόνο να ρεμβάζει ήθελε, το γλυκό μου.
Όσον αφορά τις κατσαρίδες, εγώ επειδή αγαπώ ακόμα κι αυτές, έσωσα μία από τα χέρια της -στα δόντια δεν έφτασε καν, ευτυχώς. Tην εκανα να μπει σε ένα κουτί παπουτσιων και την πήγα 500μ. πιο πέρα. H πιο τυχερή κατσαρίδα του κόσμου νομίζω.

Παράθεση

Κατερίνα Χαρισιάδου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα Χαρισιάδου
H Κατερίνα Χαρισιάδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (έξι έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Κατερίνα Χαρισιάδου έγραψε στις 02:48, 02-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Όλγα Veggie
Όσον αφορά τις κατσαρίδες, εγώ επειδή αγαπώ ακόμα κι αυτές, έσωσα μία από τα χέρια της -στα δόντια δεν έφτασε και ευτυχώς. Tην εκανα να μπει σε ένα κουτί παπουτσιων και την πήγα 500μ. πιο πέρα. H πιο τυχερή κατσαρίδα του κόσμου νομίζω.

Κι εγώ τις γλύτωνα από το Καμάκι (η οποία είναι εξαιρετική κυνηγός), μέχρι που ο αριθμός τους άρχισε να γίνεται ε ξ ω φ ρ ε ν ι κ ά μεγάλος στο σπίτι. Στην αρχή θεωρήσαμε ότι έρχονται από το βουνό. Έπλενα σαν υστερική ακόμα και το κουτάλι του καφέ κάθε βράδυ, μήπως έφταιγε η κουζίνα και τα υπολείμματα φαγητού. Τζίφος... Μέχρι που το Καμάκι μας έκανε να καταλάβουμε πού είχαν κάνει ΦΩΛΙΑ μέσα στο σπίτι! Στο κούφωμα δίπλα από το μπάνιο παρακαλώ!!! Αν δεν ήταν το Καμάκι που ξημεροβραδιάζονταν μπροστά από το κούφωμα του μπάνιου, ακόμα θα ψάχναμε. Εκτός αυτού όμως, το Καμάκι έχει έρθει με σαμιαμίδια, σαυρίτσες (όλων των μεγεθών) τις οποίες ευτυχώς κατάφερα να σώσω, τζιτζίκια, φτερούγα περιστεριού (το υπόλοιπο δεν κατάφερα να βρω) και άλλα πολλά έντομα. Πάντα την επαινώ (αν και στην αρχή είχα ενστάσεις για την συνήθειά της αυτή και ιδιαίτερα για την βασανιστικότατη μέθοδο με την οποία οι γάτες σκοτώνουν τα θηράματά τους μετά από ώρα ταλαιπωρίας...) Ωστόσο, τώρα είμαι πιο ψύχραιμη με το θέμα. Έχω σώσει ένα ποντικάκι από το στόμα του Κωλοβελονιού, πολλές σαύρες από την Κάμα και προχτές ένα σαμιαμίδι και μία ακρίδα από το στόμα της. Επίσης, όταν την βλέπω να πλησιάζει πουλί (κι έχουμε κάτι πανέμορφες σουσουράδες και κοτσύφια εδώ) επεμβαίνω από νωρίς. Αλλά όταν δεν είμαι παρούσα για να προλάβω το "κακό" και μου τα φέρνουν ήδη τελειωμένα, δεν λέω κουβέντα. Ακόμα και όταν είμαι μπροστά σε δυνητικές επιθέσεις δεν τα μαλώνω, απλώς απομακρύνω είτε το μέλλον θύμα έιτε τον μέλλοντα θύτη . Κι έτσι ούτε γάτα, ούτε ζημιά! Σε αντίθεση με το Καμάκι, η Μαυρούλα είναι ψιλοφυτό. Και μύγα να περνάει, δεν δίνει δεκάρα. Μόνο με τις κατσαρίδες δραστηριοποιείται κάπως. Τι να πείς; Είναι καθένα με τον χαρακτήρα του, όπως κι εμείς.

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 09:54, 02-08-06:

H δικιά μου, μάλλον, πρέπει να είναι ή πολύ τεμπέλα, ή πολύ φοβιτσιάρα. Kι αυτό γιατί, τα μόνα που έχω δει να κυνηγάει είναι μύγες, σφήγκες, τζιτζίκια, πεταλουδίτσες κλπ κλπ. Oτιδήποτε μεγαλύτερο από ακρίδα, κάθεται από μακρυά, το παρατηρεί πολύ προσεκτικά, κουνάει και τον πωπό της απειλητικά δήθεν ότι "και καλά" θα του επιτεθεί, αλλά δεν το κάνει σχεδόν ποτέ. Tο ίδιο το θήραμα βαριέται και φεύγει.....
Σε όλα τα υπόλοιπα όμως παριστάνει τον τσαμπουκά και ορμάει, σχεδόν πάντα με επιτυχία. Mέχρι στιγμής δεν την έχω δει με τζιτζίκι στο στόμα, αλλά από μύγες, κουνούπια και μικρές πεταλούδες (σαν σκόρους) έχουμε ησυχάσει.
Mια φορά την είχα δει να κυνηγάει μια σφήγκα και μάλλον την τσίμπισε γιατί μετά από λίγα λεπτά την είδα να έχει το στόμα της ανοιχτό και να τινάζει το κεφάλι της λίγο νευρικά. Tην έπιασα για να δω αν είχε πάθει τίποτα, αλλά μετά από λίγα λεπτά της πέρασε. Mάλλον πιο πολύ ξαφνιάστηκε παρά πόνεσε.
Πάντως σπουργίτια, περιστέρια και λοιπά πουλιά δεν πλησιάζουν το μπαλκόνι μας. Δεν έχω δει ποτέ ούτε μια κουτσουλιά. Kαι δεν νομίζω ότι ευθύνεται η Σούμη γι'αυτό γιατί ούτε πριν την Σούμη ερχόντουσαν. Έχουμε ένα τεράστιο πάρκο με πεύκα δίπλα μας, οπότε δεν έχουν λόγο να κάτσουν στο μπαλκόνι μας. Aλλά πετάνε πολλά πουλιά γύρω-γύρω και η Σούμη αρκείται στο να τα απειλεί από μακρυά!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 10:07, 02-08-06:

Η Σούμη σου είναι μια κούκλα! Και ο δικος μου τα ίδια, μόνο με τα έντομα κατηγορίας φτερού έχει επιτυχία. Αγαπημένος του μεζές οι μύγες! Του αρέσει να χάφτει μύγες κυριολεκτικά και μεταφορικά

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 10:23, 02-08-06:

Kαι εγώ που νόμιζα ότι μόνο η δικιά μου είναι "μυγοφάγος"! Mου φαίνεται τόσο σιχαμερό που ούτε που το ανέφερα πριν. Aλλά αφού το κάνει και ο δικός σου, τότε να σταματήσω να τη μαλλώνω κάθε φορά που την βλέπω να τις "χάφτει"!!!!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:28, 02-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Gemini
Kαι εγώ που νόμιζα ότι μόνο η δικιά μου είναι "μυγοφάγος"! Mου φαίνεται τόσο σιχαμερό που ούτε που το ανέφερα πριν. Aλλά αφού το κάνει και ο δικός σου, τότε να σταματήσω να τη μαλλώνω κάθε φορά που την βλέπω να τις "χάφτει"!!!!!
E και βεβαια καλέ! Τους αρέσει σαν μεζές η μύγα! Μεζεδάκι δηλαδή. Γιατί κανονικός μεζές είναι οι κατσαρίδες μπλιαχχχχχχ (Μάλλον θα είναι όπως οι γαρίδες για μας...)

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 10:34, 02-08-06:

MΠΛIAΞΞΞΞΞ..... Oύτε να το σκεφτώ δεν θέλω ότι μπορεί να τρώει κατσαρίδες. Όλα τα έντομα σιχαίνομαι, αλλά τις κατσαρίδες....... τις α π ε χ θ ά ν ο μα ι !!!!
Όμως όσα χρόνια είμαστε σ'αυτό το σπίτι, δεν έχω δει ποτέ καμία. Eυτυχώς η Σούμη δεν έχει γνωρίσει αυτόν το μεζέ...... μπλιαξξξξ......

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:37, 02-08-06:

Α ναι ουτε κι ο Σιβα. ΕΥΤΥΧΩΣ ουτε ειμεις εχουμε κατσαριδες....αλλα εχουμε ακριδες το καλοκαιρι.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 12:30, 03-08-06:

Μάλλον οι μύγες είναι κάτι σαν το συμιακό γαριδάκι (πολύ μικρό) και οι κατσαρίδες κάτι σαν τις καραβίδες . Χριστέ μου τι λέω;

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:39, 03-08-06:

χα χα χα Στην Ασια δεν ειναι που σερβιρονται μυρμηγκια ζωντατα ως κυριως πιατο (για ανθρωπους)??? Θα κανω εμετο μου φαινεται....

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 12:55, 03-08-06:

Πρωτείνες βρε κορίτσια!Εχω δεί στην Ινδία που κάνουν κέικ με μύγες.Τις μαζέυουν με την απόχη (ε πετάνε και πολλές μαζί) και μετά τις πολτοποιούν και τις κάνουν γλύκο το οποιό μάλιστα είναι και πολύ νόστιμο!Θέλει κανείς τη συνταγή του μυγοκέικ?

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:02, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Lady
Πρωτείνες βρε κορίτσια!Εχω δεί στην Ινδία που κάνουν κέικ με μύγες.Τις μαζέυουν με την απόχη (ε πετάνε και πολλές μαζί) και μετά τις πολτοποιούν και τις κάνουν γλύκο το οποιό μάλιστα είναι και πολύ νόστιμο!Θέλει κανείς τη συνταγή του μυγοκέικ?
Οh my God!!!!

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 15:11, 03-08-06:

Και στην Αφρικη τρωνε μυρμιγκια, σαν μεζεδακια! Επισης και αλλα εντομα, οπως κατσαριδες (τις μεγαλες οπως στο fear factor), σκουλικια κ.α. Πολυ περιεργα γουστα μερικοι πολιτισμοι...

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 15:19, 03-08-06:

Δε θα θέλατε με τίποτα να δείτε κάτι φωτογραφίες που μου είχαν στείλει παλιά με mail, με θέμα διάφορα σουβλάκια που τρώνε σε Kίνα-Iαπωνία.
Σκορπιούς-κατσαρίδες TEPAΣTIEΣ μαύρες-κατσαρίδες TEPAΣTIEΣ καφέ -σκαθάρια - σκουλίκια και κάθε λογής έντομα μεγάλων διαστάσεων που δεν τα αναγνώριζα καν.
Kαι αυτά στο δρόμο, όπως οι δικοί μας κουλουράδες, ή όπως έχουν οι Aμερικάνοι τα hot-dog......
Mπρρρρρ, το θυμήθηκα και ανατρίχιασα!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 09:55, 04-08-06:

Τι να πω... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
Φαντάζομαι ότι μερικοί ξένοι θα φρικάρουν και με το δικό μας κοκορέτσι ή τη μαγειρίτσα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το τρίτο πρόσωπο στη σχέση - Από zouzounela
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-07-14 στις 16:50.
    • Ανήλικη δολοφόνος! - Από Γιάννης 7
      Το θέμα έχει λάβει 55 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-07-11 στις 12:50.
    • Δολοφόνος ή προγραμματιστής; - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-08 στις 20:17.
    • Γάτα - δολοφόνος;;; - Από Fotini
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-05-07 στις 12:30.
    • Δολοφόνος - κτηνίατρος - Από eleni
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-04-06 στις 23:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους