Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,544 εγγεγραμμένα μέλη και 718,136 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 402 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή δοντιών

chloee

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chloee
H chloee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H chloee έγραψε στις 20:41, 24-10-07:

Σε τι ποιο μήνα αλλάζουν δόντια τα γατάκια; Τους προκαλεί πόνο, πως το αντιμετωπίζουμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 20:47, 24-10-07:

δεν χρειαζεται να κανεις κατι,απο οτι ξερω μεχρι τους 4-5 μηνων τα εχουν αλλαξει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chloee

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chloee
H chloee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H chloee έγραψε στις 20:50, 24-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
δεν χρειαζεται να κανεις κατι,απο οτι ξερω μεχρι τους 4-5 μηνων τα εχουν αλλαξει.
Ο Νίτσε είναι πέντε μηνών και χτές που πήγαμε στον γιατρό, μας είπε ότι δεν τα άλλαξε ακόμα.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 20:52, 24-10-07:

ε,ενταξει εγω που πηγα ενα γατακι στον κτηνιατρο μου ειπε οτι πρεπει να ειναι 6-7 μηνων γιατι εχει βγαλει τα καινουργια δοντια ,οποτε μπορει να παρει και 1-2 μηνες παραπανω,εξαρταται απο γατα σε γατα ,οπως και στα μωρα αλλωστε

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 21:45, 24-10-07:

Η ψιψι θυμάμαο όταν άλλαζε δόντια δάγκωνε τους πάντες,αλλά γίνετε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα

Παράθεση

ioanna_g

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna_g
H ioanna_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H ioanna_g έγραψε στις 22:14, 24-10-07:

Και τι γίνεται όταν πεφτουν, τα βρίσκεις στο πάτωμα πχ, ή υπάρχει κίνδυνος να τα καταπιούν;

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 22:17, 24-10-07:

Η δικιά μου μάλλον τα κατάπινε,δεν είχα προσέξει κανένα δόντι στο πάτωμα,αλλά δεν παθαίνουν τίποτα

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:51, 25-10-07:

Σύμφωνα με αυτό, τα "παιδικά" τους δοντάκια είναι 26 και εμφανίζονται σε ηλικία 4-6 εβδομάδων. Τα "ενήλικα" δόντια είναι 30 και η αλλαγή γίνεται από τις 11 ώς τις 30 εβδομάδες ηλικίας.
Όταν άλλαζε η Αρήθα τα δοντάκια της, είχαμε βρει κάνα-δυό, τα υπόλοιπα πρέπει να τα κατάπιε (αυτό γίνεται συνήθως, δεν είναι επικίνδυνο)

Παράθεση

ioanna_g

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna_g
H ioanna_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H ioanna_g έγραψε στις 13:28, 25-10-07:

Έτσι, ν'αρχίσω να ενημερώνομαι για κάποια πράγματα τώρα με το ψιψίνι γιατι αν και είχα πολλές γατούλες ποτέ δεν τις είχα μεσα στο σπίτι οπο΄τε κάποια πράγματα δεν τα έχω αντιμετωπίσει!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 13:32, 25-10-07:

Το διάστημα που αλλάζουν δόντια θέλουν να δαγκώνουν κάτι μετά μανίας;;; Η δική μου έχει έρωτα με τα κορδόνια, τις κορδέλες κλπ. και τα μασάει σα να ήταν κανονικό φαγητό

Παράθεση

sublime

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sublime
H sublime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 223 μηνύματα.

H sublime έγραψε στις 13:33, 25-10-07:

Σε ηλικία 7 μηνών έχουν όλα τα μόνιμα δοντάκια τους

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:35, 25-10-07:

Γενικά, όσο είναι μικρά, έχουν μια μανία με το δάγκωμα, είναι μέρος της "εκπαίδευσής" τους για το κυνήγι. Μεγαλώνοντας τους περνάει. Στην Αρήθα (που κι εκείνη δάγκωνε τα πάντα μετά μανίας όταν ήταν μικρή) δεν είδα να υπάρχει καμιά διαφορά σ' αυτό το θέμα κατά την περίοδο που άλλαζε δοντάκια.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:33, 15-11-07:

Ερώτηση: Τις τελευταίες δυο μέρες η γατούλα μου δεν τρώει όλο της το φαγητό. Εχτές την τάιζα με το χέρι μου και δε μασούσε τις κροκέτες, απλά τις κατάπινε. Έχει να κάνει με την αλλαγή δοντιών; Μήπως πονάει και δε μπορεί να μασήσει τις κροκέτες; Ήταν και λίγο υποτονική, δεν παίξαμε όπως προχθές, π.χ. που έτρεχε σαν τρελή πέρα δώθε και κυνηγούσε τα παιχνίδια της. Ή μήπως έχει βαρεθεί την ξηρά τροφή; Της δίνω λίγο από γιαούρτι και τροφή που έχουμε εμείς (αν υπάρχει κάτι κατάλληλο, φυσικά) για να αλλάζει γεύση - ΑΛΛΑ έχω αρχίσει να ανησυχώ!!! Το έχει αντιμετωπίσει κανείς από εσάς αυτό;

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Mia_m έγραψε στις 13:27, 15-11-07:

Ίσως να την πονάει λίγο φυσιολογικό είναι, εμείς της βάζαμε κροκέτες με λίγο νεράκι για να μαλακώνουν, ή δόστεις κονσέρβα προσορινά

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 13:30, 15-11-07:

Μάλλον θα την ενοχλούν , για προσπάθησε όπως είπε και η Mia_m να βρέξεις τις κροκέτες με λίγο νεράκι

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 15:21, 18-11-07:

O Mαλιος σημερα το πρωι αφησε ενα δοντι στο χερι του αντρα μουΟ καημενουλης γιαυτο δαγκωνε και μουρμουριζε τις τελευταιες μερες??Ενω με τη Μαιρη δεν ειδαμε ποτε δοντακι ...

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 15:40, 23-06-12:

Γεια σας! Μήπως ξέρει να μου πει κάποιος αν η κακοσμία στο στόμα οφείλεται στην αλλαγή δοντιών? Το γατάκι μου είναι 4,5 μηνών και τις τελευταίες 2 βδομάδες έχω παρατηρήσει πως το στόμα του μυρίζει κάπως. Ο γιατρός μου είχε πει πως είναι η ηλικία τώρα που θ'αρχίσει ν'αλλάζει τα δόντια του και για την κακοσμία ίσως να φταίει η τροφή και μου έδωσε κ 1 χαπάκι το οποίο δεν έδωσα στη γάτα μου ακόμα. Τα δόντια της δε φαίνονται να έχουν κάποιο πρόβλημα και δείχνει να είναι καλά στην υγεία της, τρώει,παίζει, όλα οκ. Μπορεί να φταίει κάτι άλλο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:54, 23-06-12:

vregmeni_gata, η κακοσμία του στόματος όντως οφείλεται πολλές φορές στην αλλαγή των δοντιών της γάτας.
Πέρα απ' αυτό, επειδή το γατάκι είναι μικρό σε ηλικία, λογικά θα αλλάζει τώρα δόντια.
Πολλές φορές ευθύνεται επίσης κι η τροφή.
Σε γατιά μεγάλης ηλικίας μπορεί να υπάρχουν και προβλήματα στα δόντια, όμως, το δικό σου είναι ακόμη πολύ μικρό για να αντιμετωπίζει κάτι τέτοιο.
Οπότε υπομονή και με το καλό να βγουν τα νέα του δόντια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:18, 23-06-12:

Και στα δικα μου παντως,ακριβως σε αυτην την ηλικια μυριζε το στομα τους,και οντως ειναι απο την αλλαγη δοντιων,μην ανησυχεις.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 20:27, 23-06-12:

Χμμ μάλλον αυτό είναι τότε γιατί ούτε την τροφή της έχω αλλάξει, ούτε αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και αυτό τελευταία το έχει παρουσιάσει. Αν συνεχίσει να έχει κακοσμία και μετά που θα αλλάξει δοντάκια, θα δω τι υπάρχει να της δώσω για ν'αντιμετωπιστεί.

Παράθεση

Ada_27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ada_27
H Ada_27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ada_27 Υetti, Lilly, Bella, Moby έγραψε στις 16:15, 04-12-15:

Καλησπέρα! Πριν λίγο που με δάγκωσε στο χέρι το 4 μηνών γατάκι μου, είδα αίμα στο χέρι μου, κοίταξα στο στόμα του και του λείπει ο κάτω δεξιά κυνόδοντας. Δε φαίνεται άλλο δόντι από κάτω. Είναι φυσιολογικό ή να το τρέξω κτηνίατρο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 00:46, 05-12-15:

χμμμ λογικό είναι να αλλάζει δόντια. Αν θυμάμαι καλά όμως σε εμένα άλλαξε μετά τους 6 μήνες. Ε πάρε τηλέφωνο να το πεις στον γιατρό να .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:34, 05-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ada_27
Καλησπέρα! Πριν λίγο που με δάγκωσε στο χέρι το 4 μηνών γατάκι μου, είδα αίμα στο χέρι μου, κοίταξα στο στόμα του και του λείπει ο κάτω δεξιά κυνόδοντας. Δε φαίνεται άλλο δόντι από κάτω. Είναι φυσιολογικό ή να το τρέξω κτηνίατρο;
Λογικά τώρα ξεκινάει να αλλάζει τα μωρουδιακά του δοντάκια σε ενήλικα. Εγώ το είχα παρατηρήσει όταν ήταν 5 μηνών σε μια μόνο γατούλα μου. Στα υπόλοιπα δεν είχα πάρει χαμπάρι...
Δεν βλάπτει όμως να κάνεις μια κουβεντούλα με τον κτηνίατρο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους