Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,294 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 349 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλάμα γάτας μετά τον αποχωρισμό της απο τα μικρά

DiegoRibas10

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DiegoRibas10
Ο DiegoRibas10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O DiegoRibas10 έγραψε στις 15:22, 11-04-13:

Καλησπερα σας....Εχει εδω και περιπου 1,5 εβδομαδα οπου μια γατουλα γεννησε 6 μικρα γατακια σε αποθηκευτικο χωρο ακριβως πισω απο το μπαλκονι μου.Τον πισω χωρο δηλαδη απο ενα καταστημα που βρισκεται απο την πισω μερια του δρομου που μενω.Ο χωρος ειναι αρκετα καλος και απομονωμενος ωστε να γεννησει μια γατα εκτος απο ενα σημαντικο προβλημα..Ενας αρσενικος γατος που ειναι η περιοχη του....Πριν απο 3-4 ημερες ο γατος επιτεθηκε στα μικρα με αποτελεσμα να πνιξει το ενα....Οι καυγαδες με την μανα ητανε εντονες με αποτελεσμα να βγαινω στο μπαλκονι και να κυνηγαω τον αρσενικο με το σκουποξυλο για να μην κανει ζημια στα υπολοιπα...Ο χωρος που τα ειχε γεννησει ητανε περιφραγμενος και δεν μπορουσα να εχω αμεση προσβαση.Ασε που σιγουρα δεν θελω να δεχτω επιθεση απο μια μανα με τα νυχια της η οποια σαφως και δεν μπορουσε να ξερει οτι εγω θα ηθελα να βοηθησω.Φαινεται η γατουλα μπορεσε και μετεφετε τα γατακια που απομεινανε καπου αλλου ομως ο αρσενικος ειχε προλαβει να πνιξει και ενα 2ο....Εαν ακομα μικρο ητανε εγκλωβισμενο μεσα σε μια τρυπα και νιαουριζε μονο του...ΟΚ...Πηγα μπροστα στο μαγαζι και τον παρακαλεσα τουλαχιστον να παρει τα νεκρα γατια και να απεγκλωβισει το μικρο που εμεινε πισω...Ο ευγενικος κυριος ο οποιος δεν ειχε γνωση του τι γινεται πισω στον ακαλυπτο του ο οποιος ειναι και παρατημενος 100% πηγε πισω το εβγαλε και μου το εδωσε.Πηρα μια κουτα εβαλα μεσα πετσετες και μια θερμοφορα και το ειχα πισω στο μπαλκονι φυσικα προσεχωντας το ολη την ημερα μιας και ο αρσενικος περιγυριζε το σπιτι για να του επιτεθει.Δυστηχως δεν μενω μονος και μετα απο ενα προβλημα μυρμηγκιασης που ειχα για πολλα χρονια γατα μεσα στο σπιτι και ειδικα ανεμβολιαστο δεν μπορω να βαλω.Το μικρο κρυωνε και νιαουριζε και δεν ετρωγε.Δυστηχως χρηματα για μητρικο γαλα και λοιπα δεν διαθετω μιας και τα οικονομικα προβληματα ειναι μεγαλα.Ο χρονος κυλουσε πιεστικα και αρχισα μεσω facebook να ψαχνω να βρω καποιον να το αναλαβει.Στις 2 τα χαραματα και ενω ετρωγα το ενα ακυρο μετα το αλλο βρηκα μια κοπελα που μενει καπου κοντα σε μενα και μπορουσε να το αναλαβει.Χωρις δευτερη σκεψη παιρνω μια τσαντα την γεμιζω πετσετες την θερμοφορα βαζω προσεχτικα το γατακι παιρνω το ποδηλατο που και φευγω...Οδηγουσα με το ενα χερι στο τιμονι και το αλλο μεσα στην τσαντα που ειχα βαλει μπροστα μου ωστε να χαιδευω το μικρο να μην νοιωθει μοναξια...Σε 30 λεπτακια φτανω της το δινω και σημερα το πρωι θα το παει σε γνωστο της κτηνιατρο να δουμε αμα ειναι καλα και αμα μπορεσει τελικα να επιβιωσει....Το ηθικο διδαγμα ειναι πως η θεληση για επιβιωση ειναι η ισχυροτερη θεληση που υπαρχει σε ολα τα εμβια οντα..Ελπιζω να πανε ολα καλα και συντομα να γινει ενας μεγαλος και τρανος γατουλης..... .... Ομως σημερα το πρωι εγινε κατι που με στενοχωρησε παρα πολυ...Ηρθε η μαμα του και το εψαχνε κλαιγοντας κατω απο το μπαλκονι μου.Πραγματικα πιαστηκε η καρδια μου..Εκανε περα δωθε και εκλαιγε.Δεν ξερω τελικα αμα εκανα το σωστο,ομως ειχε να φανει ημερες και δεν μπορουσα να ρισκαρω να ψοφησει το γατακι απο το κρυο την πεινα η απο τον αρσενικο που το περιτρυγιριζε....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiegoRibas10 : 11-04-13 στις 15:31.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 17:25, 11-04-13:

Σιγουρα εκανες οτι μπορουσες κ δεν μπορουσες κ μπραβο σου θα ταν νεκρο το πιο πιθανον αν τ αφηνες μεχρι να γυρισει η μανα του κ τωρα φυσικα που το χουν ανθρωποι κ εχει αλλαξει μυρωδια μπορεί κ να μην το δεχοταν ...λεω μπορεί γιατι πολλες φορεςεχουν δεχτει κ ξενα γατια παντως μπραβο σου εκανες μια πολυ μεγαλοψυχη πραξη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:28, 12-04-13:

Καταλαβαίνω τον πόνο σου, τον πόνο της μάνας... κι εύχομαι το γατάκι να σωθεί. Αν καταφέρεις σταδιακά να φιλέψεις με τη μάνα, ίσως κάποια στιγμή μπορέσεις να την στειρώσεις. Για να μην ταλαιπωρείται από ορμονες.. για να μην γεννησει άλλα ανυπεράσπιστα μικρά μες τους δρόμους..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arrow25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arrow25
Ο arrow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O arrow25 έγραψε στις 19:49, 18-06-13:

Η γάτα μου γέννησε προ ενός μηνός.
Θα δώσω τα γατάκια σε κάποιο σπίτι αλλα σκέφτομαι τις αντιδράσεις της.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 22:13, 18-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από arrow25
Η γάτα μου γέννησε προ ενός μηνός.
Θα δώσω τα γατάκια σε κάποιο σπίτι αλλα σκέφτομαι τις αντιδράσεις της.
καλυτερα θα ηταν να περιμενεις λιγο ακομη να μεγαλωσουν κι αλλο τα γατακια. ακομη ειναι πολυ μικρα, χρειαζονται τη μαμα τους για να τους μαθαινει ακομη διαφορα πραγματα. αυτη η περιοδος ειναι πολυ κρισιμη για την σωστη κοινωνικοποιηση τους και καλο θα ειναι να μεινουν μαζι τα αδερφακια και με τη μαμα τους (αν τα φροντιζει ακομη) μεχρι και τους 2 μηνες. μετα μονη της θα τα διωχνει, δε θα εχεις θεμα με την αντιδραση της. αλλα καλυτερα περιμενε μεχρι τοτε, αλλιως και η γατουλα θα τα ψαχνει για μερες και τα μικρα δεν ειναι ετοιμα ακομη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:23, 19-06-13:

arrow25, θα σε συμβούλευα κι εγώ να περιμένεις λίγο ακόμα προτού δώσεις τα γατάκια κι αυτό διότι μέχρι την ηλικία των 2 μηνών περίπου είναι καλό να μένουν τα γατάκια με τη μητέρα τους.
Κι αυτό διότι συμβάλλει στην περαιτέρω κοινωνικοποίησή τους αλλά και γιατί ακόμα θηλάζουν και μέσω του θηλασμού παίρνουν διάφορα αντισώματα που χρειάζεται ο οργανισμός τους.
Οπότε θα μπορούσες να περιμένεις 2 - 3 εβδομάδες τουλάχιστον ακόμα.

Παράθεση

Amarilys

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Amarilys
H Amarilys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Amarilys έγραψε στις 16:07, 01-06-15:

Παιδιά καλημέρα. Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας γιατι κοντεύω να τρελαθώ! Έχω μια γάτα (τη βρήκα αδέσποτη σε ηλικία 6 μηνών στην αυλή μου και άρχισα να τη ταϊζω και τελικά έμεινε). Πριν προλάβω να της κάνω στείρωση, έμεινε έγκυος και γέννησε 4 υπέροχα γατάκια. Όταν τα γατάκια πήγανε 35 ημερών έψαξα για ανθρώπους να τα δώσω και βρήκα πολύ καλές ευκαιρίες για τα 3 και εννοείται ότι τα έδωσα. Τώρα έχει μείνει μόνο το ένα, αλλά θα το δώσω και αυτό σύντομα καθώς μου το έχουν ζητήσει. Το πρόβλημα είναι ότι η μαμά γάτα έχει δυο μέρες τώρα (απο τότε που δώσαμε και το τρίτο) που κλαψουρίζει συνέχεια και περιφέρεται τριγύρω και όλο γκρινιάζει... είναι σαν θρήνος ένα πράγμα! Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο και τα έχω παίξει τελείως γιατι μένουμε ισόγειο και αυτή κυκλοφορεί στην αυλή και όλο κλαιει και δεν μας αφήνει να κοιμηθούμε το βράδυ και την ημέρα δεν μπορώ να διαβάσω και είμαι και σε εξεταστική περίοδο. Τι να κάνω για να σταματήσει? Σκέφτικα ότι ίσως πονάει πουθενα αλλά τρώει κανονικά το φαγητό της και παίζει με το μικρό της που έχει απομείνει, χωρίς να δείχνει ότι την εννοχλεί κάτι. Όταν όμως δεν ασχολείται με το μικρό της ή όταν αυτό κοιμάται, αυτή αρχίζει πάλι τα κλαψουρίσματα. Θα τρελαθώ μου φαίνεται... Έχω κλείσει ραντεβού με τον κτηνίατρο να τη δει αύριο το απόγευμα, αλλά μέχρι τότε έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω ώστε να κοιμηθώ και γω λίγο? Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 17:06, 01-06-15:

Αν η γατούλα σου δεν έχει στειρωθεί ακόμη αυτό που περνάει είναι οίστρος και χρειάζεται άμεσα στείρωση, θα σου πρότεινα λοιπόν να μην το καθυστερήσεις άλλο, γιατί είναι θέμα λίγου μόνο χρόνου να ξαναμείνει έγκυος αφού κυκλοφορεί και έξω...ενώ παράλληλα είναι εκτεθειμένη έτσι σε πολλούς κινδύνους δυστυχώς!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Amarilys

Νεοφερμένος

H Amarilys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Amarilys έγραψε στις 20:51, 01-06-15:

Ναι αλλά η κτηνίατρος μας είπε ότι πρέπει να απογαλακτιστεί πρώτα και το τελευταίο γατάκι που θηλάζει ακόμα. Αυτή τη συμπεριφορά πρώτη φορά μου την εμφανίζει... τη προηγούμενη φορά που είχε οίστρο, πριν μείνει έγκυος, απλά κοιλιόταν στο χώμα ή έφευγε για κάποιες μέρες, αλλά όχι αυτό το πράγμα να κλαίει όλη μέρα... Σίγουρα δεν είναι κάτι άλλο? Γιατι επιπλέον παρατήρησα ότι την ώρα που φωνάζει έτσι, πηγαίνει στο σημείο που μαζευόντουσαν τα γατάκια (κάτω απο ένα ντουλάπι που έχουμε έξω) και φωνάζει εκεί σαν να βρίσκονται απο κάτω τα γατάκια... μήπως φταίει που της πήραμε τα μικρά της?

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:17, 01-06-15:

Όχι δε νομίζω ότι είναι κάτι άλλο γιατί αυτό που περιγράφεις είναι κλασική περίπτωση οίστρου..τα γατάκια μπορεί να τα ψάχνουν μεν αν τους φύγουν αλλά όχι έτσι όπως λες, άσε που από τη στιγμή που έχει ακόμη έστω το ένα της μωρό δε δικαιολογείται να κάνει έτσι..
Το ότι το μωρό που εμεινε θηλάζει ακόμη δε λέει κτ, από τη στιγμή που είναι αρκετά μεγάλο πια και μπορεί να φάει μόνο του. Το ζήτημα είναι ότι αφού στειρωθεί η γατούλα καλό είναι να μείνει για κπ μέρες χωριστά από το μικρό της για να μην της κάνει κακό στην τομή προσπαθώντας να θηλάσει! Κατά τ΄άλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ίσα ίσα το γεγονός ότι παραμένει αστείρωτη είναι το πρόβλημα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Amarilys

Νεοφερμένος

H Amarilys έγραψε στις 23:36, 01-06-15:

Ωραία, θα το συζητήσω και πιο δεξιοδικά με τη κτηνίατρο αύριο τότε. Εφόσων δεν χρειάζεται να θηλάζει άλλο το μικρό, καλύτερα να γίνει τώρα η στείρωση να τελειώνουμε. Αλλά οι θηλές της είναι ακόμα φουσκομένες απο το γάλα... ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα να γίνει η στειρωση γιατι δεν μπορώ να τη βλέπω έτσι... Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου Μαρία, πραγματικά ελπίζω να βρεθεί μια λύση αύριο. Καλό σου βράδυ

Παράθεση

Amarilys

Νεοφερμένος

H Amarilys έγραψε στις 22:55, 02-06-15:

Τη πήγα στη κτηνίατρο σήμερα τη γατούλα αλλά ούτε αυτοί δεν ξέρανε να μου πουν γιατι κλαίει συνέχεια... για στείρωση ούτε λόγος ακόμα αφού θηλάζει λέει, και μάλλιστα όταν δώσουμε και το τελευταίο γατάκι θα πρέπει να της δώσουμε ένα χάπι πρώτα για κάποιες μέρες για να σταματήσει το γάλα πρώτα. Πλήρωσα επίσκεψη 25 ευρώ ( ενώ είχα πάει εκ μερους του φιλοζωικου συλλόγου της περιοχής μου και υποτίθεται ότι θα ήταν πιο οικονομικά), και τελικά ίσα που την άγγιξαν λίγο, τη ζύγησαν και της πήραν θερμοκρασία, κι αυτό! δεν έγινε τίποτα... Έχω 3 συνεχόμενες μέρες άυπνη και προβλέπω ότι θα έχω και τέταρτη... Δεν ξέρω τι να κάνω πια και χρήματα δεν έχω να τη πάω σε άλλο κτηνίατρο. Είναι απαράδεκτο που σε τέτοιες εποχές είναι τόσο ακριβά όλα, η επίσκεψη, τα φάρμακα, η στείρωση... εδω δεν πηγαίνω εγω στο ιατρό γιατι δεν έχω χρήματα, και χάλασα σήμερα ήδη 40 ευρώ ( επίσκεψη,μαζί με κάτι σπρέι για ψήλους και κάτι κολύρια γιατι εβγαζε τσιμπλες η γάτα λεει ) για το τίποτα. Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και εγω κοντεύω να τρελαθώ... η γάτα κλαίει συνέχεια! Γνωρίζει κανείς να μου προτείνει κανένα καλό γιατρό και προπάντων ''πραγματικά'' οικονομικό? Ευχαριστώ πολύ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 23:23, 02-06-15:

Ουφφφ, τί να πω πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν σου είπαν ότι μπορεί να οφείλεται στον οίστρο η κατάστασή της..Κι επιπλέον θα μπορούσες να τη χωρίσεις για λγ μέρες από το μικρό της (αν υπάρχει δυνατότητα χώρου), ώστε να κάνει την αγωγή για να σταματήσει το γάλα και να στειρωθεί έπειτα. Όπως και να χει αν είναι όντως ο οίστρος που την (και σας) ταλαιπωρεί λογικά θα σταματήσει όπου να ναι (συνήθως 5-6 μέρες διαρκεί ανά μήνα), οπότε θα ηρεμήσετε για ένα διάστημα. Το ζήτημα όμως είναι ότι εντωμεταξύ για να μην ξαναμείνει έγκυος η γατούλα θα πρέπει να την περιορίσεις αποκλειστικά μέσα..Τέσπα, ελπίζω πηγαίνοντας σ΄έναν άλλο κτηνίατρο να βοηθήσει περισσότερο την κατάσταση..Γράψε και την περιοχή σου για να σου προτείνουν ίσως τα μέλη που τυχόν γνωρίζουν κπ καλό και οικονομικό γιατρό εκεί.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 08:01, 03-06-15:

Έλεος, έλεος, εκμετάλλευση από τον/την κτηνίατρο. Και πήρε πολλά λεφτά και δεν έκανε και τίποτα, εγώ τον δικό μου τον πήγα, δεν με χρεώσανε επίσκεψη, μόνο 15 ευρώ τα φάρμακα, μου κάνανε δώρο μάλιστα και το φάρμακο για τους ψύλλους και μου 'παν να πάω πάλι σε 10 μέρες να τον δούνε, πάλι χωρίς επίσκεψη. Θα σου τον σύστηνα, αλλά μένω επαρχία κι εσύ λογικά μένεις Αθήνα. Κρίμα που νιαουρίζει συνέχεια, εύχομαι να της βρεις έναν καλό κτηνίατρο που δεν θα σου πάρει πολλά, υπάρχουν πιστεύω τέτοιοι και στην Αθήνα τώρα με την κρίση, αν και έπρεπε να τους το πεις ότι εδώ δεν πηγαίνεις εσύ στο γιατρό και θα πληρώσεις 40 ευρώ για τις τσίμπλες της γάτας; Τι να πω..........

Παράθεση

Amarilys

Νεοφερμένος

H Amarilys έγραψε στις 11:49, 03-06-15:

Τους είπα ότι η γάτα είναι αδέσποτη και ότι απλά τη ταϊζω στην αυλή μου, και ότι είμαι φοιτήτρια και δεν έχω χρήματα να πληρώνω για τη γάτα, αλλά μου είπαν ότι η επίσκεψη είναι στάνταρ! Τεσπα, δεν θα ξαναπατήσω εκει βεβαια... και εννοειται ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να της παρω όλα αυτά που μου γράψανε... εδω και για στειρωση κανω οικονομιες τοσο καιρό για να της το κανω..απο τοτε που κατάλαβα ότι είναι έγκυος. Σήμερα εννοείται ότι έκλαιγε πάλι και γω ήμουν τοσο κουρασμένη απο την αυπνία που δεν είχα καν τη δύναμη να σηκωθώ και να πάω να την ηρεμίσω όπως έκανα τις άλλες φορές... πρέπει να ξύπνησε όλη τη γειτονιά. Κι εξακολουθεί και νιαουρίζει τώρα μες την ημέρα που και που, αλλά πια στις 5:30 το πρωί δίνει ρεσιτάλ... κλαίει συνεχόμενα και πολύ πολύ δυνατά! Αν συνεχίσει έτσι δεν ξέρω αλήθεια τι θα κάνω...έχω και εξεταστική περίοδο και η σχολή μου είναι δύσκολη και πρέπει να διαβάσω...και πώς να διαβάσω χωρίς ύπνο και όταν κατα διαστήματα μέσα στην ημέρα σηκώνει τον τόπο?

Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 14:55, 03-06-15:

Λυπάμαι, καταλαβαίνω πως είναι. Μακάρι να κρατήσει 5-6 μέρες σύνολο όλη αυτή η ιστορία να κοιμηθείς κι εσύ! Έπρεπε να της είχες κάνει στείρωση νωρίτερα να γλίτωνες όλη αυτή τη διαδικασία. Αλλά που να το 'ξερες θα μου πεις, τεσπα, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να της περάσει. Σε καταλαβαίνω πάντως, την λυπάσαι κιόλας, εμένα ο δικός μου όταν τον πρωτοπήρα έκλαιγε και δεν άντεχα, αλλά τώρα ευτυχώς σταμάτησε....Εύχομαι επίσης να βρεις και έναν καλό κτηνίατρο που δεν θα σε πετσοκόβει όπως ο άλλος!!

Παράθεση

Amarilys

Νεοφερμένος

H Amarilys έγραψε στις 21:21, 03-06-15:

Να σαι καλά, σ' ευχαριστώ. Απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί... μακάρι να σταματήσει γρήγορα. Τη λυπάμαι κι αυτή τη κακομοίρα γιατι δεν ξέρω τι έχει (αν της λείπουν τα παιδιά της πχ) και αισθάνομαι ότι της το προκάλεσα εγω αυτο επειδή της πήρα τα μικρά της... αλλά δυστυχώς δεν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς. Σήμερα το πρωί πάλι είδα ένα γατάκι χτυπημένο απο αμάξι στο δρόμο... δεν θα το άντεχα αν συνέβαινε κάτι τέτοιο στα μικρά μου... τουλάχιστον είναι καλά στα σπίτια τους και μου στείλανε και οι νέοι γατογονείς φωτογραφίες και φαίνονται τόσο καλά στα νέα τους σπιτάκια και ευτυχισμενα, που ειλικρινά μου περνάει μετά όλη η κούραση αλλά και η στεναχώρια που τα αποχωρίστικα απο τη μαμά τους... Στείρωση δεν είχα προλάβει να της κάνω. Είχα σκοπό να της κάνω όταν ήρθε στην αυλή μου, αλλά μετά δεν την έβρισκα (καθώς είχε φύγει για κάποιες μέρες) και μετά μου γύρισε έγκυος. Αυτή τη φορά όμως δεν μου τη γλιτώνει... θα τη πάω οποσδήποτε αυτό το μήνα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ivi158
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 + 7 γατακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Ivi158 έγραψε στις 14:41, 04-06-15:

Αυτο μου το εκανε και η δικια μου γατουλα(αυτη που εχω στο avatar), οταν την χωρισαμε απο τα μικρα της, γιατι ο παλιος κτηνιατρος (ο θεος να τον κανει), μας ειπε οτι επερεπε να χωριστουν απο τη μαμα γατουλα, να της δωσουμε χαπια για να σταματησει το γαλα και μετα να τη στειρωσουμε.
Ελα ομως που απο τη στιγμη που βαλαμε τα γατακια στο μπαλκονι, δεν σταματησε να νιαουριζει ολο το βραδυ!
Την πηγα και σε δευτερο κτηνιατρο, ετσι για να εχω μια δευτερη γνωμη,και μου ειπε οτι τελικα η γατα εχει παρα που γαλα, οτι επρεπε να την ξανα ενωσουμε με τα γατακια, κι οτι οταν μικρυνουν οι μαστοι να την παμε για στειρωση. Επισης μου ειπε οτι δυο-τρια γατακια μπορουσα να τα δωσω, ομως η δικια μου ειχε εφτα...

Σου προτεινω λοιπον, εαν μπορεις, παρε ενα-δυο γατακια πισω για μια-δυο βδομαδες, ή μεχρι να μικρυνουν οι μαστοι, και μετα πηγαινε τη μικρη σου για στειρωση.
Οσο για την ασφαλεια των γατιων, μπορεις να βαλεις τα γατακια στο μπαλκονι, αφου μενετε σε ισογειο η μαμα γατα θα μπορει να πηγαινοερχεται με ευκολια.

Ελπιζω να βοηθησα!

Παράθεση

Amarilys

Νεοφερμένος

H Amarilys έγραψε στις 23:42, 05-06-15:

Το μπαλκόνι μου είναι ουσιαστικά αυλή και έχει άμεση επαφή με το δρόμο, αν ένα γατάκι βγει εξω υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να το πατήσει κανένα αμάξι (έχω δει αρκετά σκοτωμένα κατά καιρούς) Δεν μπορώ να φέρω τα γατάκια πίσω, είναι ρίσκο κι αμα συμβεί κάτι τι θα πω μετά στους νέους γατογονείς που τα έχουν ήδη αγαπήσει; Σήμερα το βράδυ παραδόξως δεν νιαούρισε καθόλου (είχα φροντίσει χθες το απόγευμα να πλήνω όλη την αυλή για να εξαφανιστεί τυχόν μυρωδιά των μωρών της, κι επιπλέον το μικρό που έχει μείνει της το άφησα όλο το βράδυ, ενώ τα άλλα βράδυα το έβαζα μέσα για να μη το σκοτώσει κανένας αρσενικός γάτος όσο εμείς κοιμόμαστε...). Τώρα έκανα το ίδιο, για να δουμε, θα αρχίσει να φωνάζει πάλι? Αν δεν φωνάξει ούτε σήμερα, πάει να πει ότι τη γλίτωσα μάλλον...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κλάμα γάτας - Από angelwitch
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-05-17 στις 21:22.
    • Φαγητό γάτας μετά από τραυματισμό - Από Alexiapp
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-11-12 στις 19:46.
    • SOS!!! Κλάμα γάτας - Από χρυσαφενια
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-10-10 στις 12:14.
    • Mιλάμε για πολύ κλάμα... - Από billio
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-09-09 στις 08:34.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους