Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,817 μηνύματα σε 22,430 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 334 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ψάχνω γάτα γένους θηλυκού,περίπου 1 μηνός από Πάτρα

snuff

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snuff
Ο snuff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O snuff έγραψε στις 16:02, 19-03-11:

Ο τιτλος τα λεει ολα .Ψαχνω γατακι 8ηλυκο κ δν εχω ιδιαιτερο θεμα με ρατσες κ χρωματα.Μονο να ειναι απο πατρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 20:29, 20-03-11:

Μπορεις να δεις εδω Υπαρχουν παρα πολλα γατακια που περιμενουν να βρουν σπιτακι

Ευχομαι να βρεις συντομα το γατακι των ονειρων σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

fnou

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη fnou
H fnou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (απειρα ψιψινια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

H fnou έγραψε στις 20:58, 20-03-11:

καλησπερα.
εαν εχετε facebook μπορειτε να κοιταξετε εδω:

http://www.facebook.com/home.php#!/Mariarion?sk=wall

snuff

Νεοφερμένος

O snuff έγραψε στις 01:25, 21-03-11:

Εχω κοιταξει και στα 2,αλλα εχω προβλημα με το οτι ψαχνω γατακια απο Πατρα.Δεν εβγαλα ακρη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-03-11 στις 08:14. Αιτία: greeklish

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη socratisv
Ο socratisv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O socratisv έγραψε στις 02:31, 21-03-11:

Γιατί συγκεκριμένα από Πάτρα; Αν η ηλικία δεν είναι βασικό κριτήριο, η Λουτι ακι η μαμά της, η Λίνα είναι δύο πρώην κακοποιημένα που ψάχνουν σπίτι και βρίσκονται 100 χλμ από Πάτρα.
http://www.facebook.com/album.php?ai...2&l=238bbafda1
http://www.facebook.com/album.php?ai...2&l=b76f738eaf

snuff

Νεοφερμένος

O snuff έγραψε στις 17:35, 21-03-11:

Γιατι οπουδηποτε αλλου δεν προλαβαινω να παω λογω δουλειας. Αλλιως δε με πειραζε...Επισης θελω να είναι γατσουλια ακομα γιατι δεν εχω μεγαλη εμπειρια στις γατες και θα θελα να αποκτησω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 21-03-11 στις 18:24. Αιτία: Greeklish

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 17:38, 21-03-11:

δείτε κ εμας που έχουμε και πορτοκαλάκι και ταρταρουγάκι κοριτσάκια!!
είμαστε μωράκια αν και όχι πατρινάκια
http://forum.mycat.gr/χαρίζονται/γ...αια-76391/

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο socratisv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O socratisv έγραψε στις 19:22, 21-03-11:

Η διαφορά ανάμεσα σε ένα κουτάβι ή μικρό γατί και ένα ενήλικό ζώο είναι ότι το πρώτο είναι μέσα στην τρελή χαρά ενώ το δεύτερο αρχίζει σιγά σιγά και έχει πιο " στρωτή" συμπεριφορά και έχει μάθει τους κανόνες που έχει θέσει ο κηδεμόνας του. Ωστόσο, η γάτα είναι πιο ανεξάρτητο ζώο σε σχέση με το σκύλο και κατά συνέπεια, πλην της περίπτωσης προβληματικής συμπεριφοράς (κατάλοιπα από τη ζωή στο δρόμο, κακοποίηση, κλπ) η οποία μπορεί να διορθωθεί με σωστή εκπαίδευση, δεν απαιτεί την φροντίδα που πρέπει να δώσεις σε ένα σκύλο (καθημερινή άσκηση/βόλτα κλπ). Επίσης, όταν υπάρχει και δεύτερο ζώο για παρέα, κανένα ζώο δεν βαριέται. Αυτά, σε γενικές γραμμές.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

snuff

Νεοφερμένος

O snuff έγραψε στις 23:59, 21-03-11:

Ρε η8ελα να ρωτισω κατι που μου ρ8ε τωρα.αν μια γατα κανει ζημια πως της δινεις να καταλαβει οτι δν ειναι σωστο για να μν το ξανακανει ?
Ξερω οτι ο σκυλοσ καταλαβαινει με τιν φωνη κ με εφιμεριδα.Για τιν γατα δν εχω ιδεα...

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 00:04, 22-03-11:

Για να μαλώσεις μια γάτα, μπορείς είτε να τη φυσήξεις απαλά στο πρόσωπο (είναι κάτι αντίστοιχο με το "κχχχχ" που κάνουν μεταξύ τους), είτε να την ψεκάσεις με λίγο νερό, είτε να κάνεις κάποιο δυνατό θόρυβο (μπορείς να χτυπήσεις παλαμάκια, ή να κουνήσεις ένα άδειο κουτάκι αναψυκτικού με λίγα κέρματα μέσα).

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O socratisv έγραψε στις 00:16, 22-03-11:

Η εφημερίδα στο σκύλο μπορεί να τον κάνει φοβικό. Το ίδιο τα φυσήματα, τα νερά, τα πιπέρια, τα αλουμινόχαρτα και οι άλλες αηδίες που προκαλούν φόβο στα ζώα..... Αποτυχημένα πειράματα είναι.
Δεν μ' αρ'εσει να πειραματίζομαι με τα ζώα που περνάνε από μένα.
Το μόνο που μπορεί να καταφέρει κάποιος με όλα αυτά είναι να ενισχύσει την ανεπιθύμητη συμπεριφορά του ζώου.
Η άγνοια, η επιβράβευση, η επίπληξη (λεκτική: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, ΚΑΚΟ), η τιμωρία (φίμωτρο για λίγο, εγκλεισμός για λίγο στο μποξ) συνδιαστικά και η συνδρομή ΣΩΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΖΩΟΥ κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.
Έτσι κάνω με τα σκυλιά και τα γατιά που έχω εδώ.....

zammm

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zammm
H zammm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H zammm έγραψε στις 04:15, 22-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από snuff
Ο τιτλος τα λεει ολα .Ψαχνω γατακι 8ηλυκο κ δν εχω ιδιαιτερο θεμα με ρατσες κ χρωματα.Μονο να ειναι απο πατρα
Εχω εγω αν ενδιαφερεσε και μενω Πατρα.

snuff

Νεοφερμένος

O snuff έγραψε στις 12:23, 22-03-11:

Κατι αλλο που η8ελα να ρωτισω ,πρεπει να παρω για την γατα μου ειδικο κουβα με αμμο.Την χρησιμοποιει απο μονη της η πρεπει να το μα8ει?

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 13:00, 22-03-11:

Θα πρεπει να αγορασεις για τη γατουλα σου ειδικη αμμολεκανη στην οποια πηγαινει. Πουλανε οι κτηνιατροι και τα pet shop, βγαινουν σε ανοιχτες και κλειστες σε διαφορα μεγεθη χρωματα και τιμες. Επισης θα χρειαζεται να αγοραζεις αμμο απο supermarket η pet shop, την οποια θα καθαριζεις και θα αλλαζεις ανα διαστηματα-αυτο θα εξαρτηθει απο την ποιοτητα της. Εαν παρεις καποιο γατακι απο καποιο αλλο σπιτι που το φιλοξενει το γατακι θα ξερει να χρησιμοποιει την αμμολεκανη, εαν τυχει και μαζεψεις καποιο απο το δρομο μια φορα να του τη δειξεις συνηθως φτανει για να μαθει.
Οι γατες απο τη φυση τους θα πανε κατευθειαν στην αμμο τους και επισης να ξερεις οτι μαθαινουν ευκολα εαν ασχοληθεις λιγο μαζι τους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

snuff

Νεοφερμένος

O snuff έγραψε στις 19:08, 22-03-11:

Χρονο εχω αφ8ονο.Απλα ρωταω γτ δν εχω ιδεα απο γατες κ 8ελω να ξερω τι κανω γτ συνι8ως τα ζωα αν τους μα8εις κατι λα8ος το κανουν συνεχεια μεγαλωνοντας.Γενικα αν καποιοσ 8α μπορουσε να μου πει 2-3 πραγματακια να ξερω σιγουρα π πρεπει να κανψ πριν παρω γατα 8α ημουν υπερευχαριστημενος !

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RoulaBilly
H RoulaBilly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H RoulaBilly έγραψε στις 19:30, 22-03-11:

Επειδη εμενα μου ηρθε απο μονη της και ετρεχα και δεν εφτανα για να της παρω αυτα που επρεπε εχω να σου πω τα εξης...
1.παρε αμμολεκανη κλειστη και για να μην σου μυριζουν τα κακακια κ.ο.κ. και για να μην μαζευεις συνεχεια τα πετραδακια (ειναι πιο ακριβη αλλα θα η διαφορα ειναι απιστευτη)
2.αμμο(οτι θελεις εγω παιρνω μια πιο ακριβη γιατι την κραταω πολλες μερες)
3.κροκετες(καλη ποιοτητα απο γιατρο θα σου συστηνα αν μπορεις βεβαια κοστιζει γυρω στα 12 ευρω μια αρκετα καλη)
4.μπαλακια για να παιζει(η δικια μου τρελαινεται για τα μπαλακια και επισης της εχω ενα απλο σκοινακι που τρεχω και το κυνηγαει)
5.κουδουνακι αν θες για το λαιμο
6.τροφη σε πατε η κονσερβα αλλα να μην της δινεις καθε μερα(τουλαχιστον αυτο μου ειπε ο γιατρος μας)
Αυτα ειναι τα βασικα πριν ερθει σπιτακι σου και πανω απο ολα την ΑΓΑΠΗ σου!!!
Θα αλλαξει η ζωη σου θα ομορφυνει πραγματικα...
Εγω θελω σαν τρελη να γυρναω στο σπιτι να την αγκαλιαζω!!!

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 21:38, 22-03-11:

Αν εχεις χρονο και ψαξεις λιγο στο site θα βρεις παααααααρ απολλες πληροφοριες για τις γατες και τα απαραιτητα
Καλως να τον/την δεχτεις!

snuff

Νεοφερμένος

O snuff έγραψε στις 22:42, 22-03-11:

Thnx.Θα φαλιρισω αλλα ας ειναι..!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 22-03-11 στις 23:02. Αιτία: greeklish

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O socratisv έγραψε στις 03:03, 23-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από RoulaBilly
2.αμμο(οτι θελεις εγω παιρνω μια πιο ακριβη γιατι την κραταω πολλες μερες)
Στην ελληνική αγορά κυκλοφορεί άμμος μπεντονίτη (που κάνει σβόλους) η οποία κοστίζει 8-10 ευρώ το 10κιλο (Χοντρόκοκκη) ή περίπου 11 ευρώ το 7κιλο (ψιλόκοκκη)
3.κροκετες(καλη ποιοτητα απο γιατρο θα σου συστηνα αν μπορεις βεβαια κοστιζει γυρω στα 12 ευρω μια αρκετα καλη)
Υπάρχουν κροκέτες καλής ποιότητας στα 4 με 5 ευρώ το κιλό. Μιλάμε πάντα για μεγάλες συσκευασίες των 7 με 8 κιλών
6.τροφη σε πατε η κονσερβα αλλα να μην της δινεις καθε μερα(τουλαχιστον αυτο μου ειπε ο γιατρος μας)
Σωστό. Επίσης, η καθημερινή κονσέρβα είναι και αντιοικονομικό

snuff

Νεοφερμένος

O snuff έγραψε στις 14:38, 24-03-11:

Ωραια ως εδω ! Την αμμολεκανη π να την βαλω?μεσα η εξω?8ελω να πω το χειμωνα θα βγενει εξω η 8α κρυωνει κ 8α μου τα κανει μεσα?
Το βραδυ που 8α εχω κλειστες τισ πορτες 8α τα κραταει μεχρι το πρωι η 8α τα κανει ωπου βρει? Και αν δν υπαρχει περιπτωση να τα κραταει,αν πηγαινοφερνω την αμμο μεσα εξω αναλογα ποτε εχω κλειστες κ ανοιχτες τις πορτες 8α πηγαινει να τα κανει η θα μπερδευτει ? Σας μπερδεψα ???

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O socratisv έγραψε στις 14:53, 24-03-11:

Κάπου που η γάτα θα έχει πρόσβαση ανά πάσα στιγμή, είτε μέσα είτε έξω (πχ: αφήνεις την μπαλκονόπορτα ανοικτή ή τοποθετείς πορτάκι). Αν η γάτα έχει θέμα με το χώρο για κάποιο λόγο, θα στο πει με τον τρόπο της. Η γάτα δεν τα " κρατάει" όπως ο σκύλος ώστε να τη βγάλεις 2 ή 3 βόλτες τη μέρα

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 15:05, 24-03-11:

Δεν ειναι το βασικο προβλημα αν θα κρυωνει το χειμωνα οταν θα κανει την αναγκη της ΑΛΛΑ κατα τη γνωμη μου ΜΗΝ της στερησης την προσβαση στην αμμο της και καταπιεζεις με αυτο τον τροπο το ζωακι σου. Εαν δε θελεις να κανεις τον κουβαλητη μεσα εξω, κατι που ισως μπερδεψει και τη γατα, ή θα παρεις δυο αμμολεκανες ή παρε μια κλειστη και εχε την μεσα.

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 15:14, 24-03-11:

Νομίζω πως η κλειστή αμμολεκάνη που σου πρότεινε και η nikolll είναι η ιδανική λύση και αν τη συνδυάσεις και με μία καλή άμμο,όπως πχ η everclean και είσαι τακτικός στο καθάρισμά της,τότε πίστεψέ με,δε θα μυρίζει απολύτως τίποτα!Εγώ να καταλάβεις την έχω στο δωμάτιό μου και δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς.
Και το κυριότερο,δε θα χρειάζεται να σκέφτεσαι τι θα κάνεις το βράδυ που θα κλείνεις τις πόρτες.

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 16:29, 24-03-11:

Κατά την άποψή μου, η καλύτερη λύση μακράν είναι κλειστή αμμολεκάνη. Ελαχιστοποιεί έως και εξαφανίζει κάθε πρόβλημα που μπορεί να έχει κανείς (πχ σκόρπισμα άμμου). Σε κάθε περίπτωση, μέσα στο σπίτι και όχι έξω, γιατί η γάτα πρέπει να έχει ανά πάσα στιγμή πρόσβαση στην τουαλέτα της, όπως εσύ κι εγώ. Το αντίθετο φοβάμαι ότι θα στρεσάρει και θα καταπιέσει το ζώο. Πράγματι, η γάτα δεν κρατάει τις ανάγκες της για την προγραμματισμένη βόλτα όπως ο σκύλος, αλλά ούτε και τις κάνει σε καμία περίπτωση εκτός αμμολεκάνης, παρά μόνο αν έχει πρόβλημα υγείας ή δεν έχει πρόσβαση σε τουαλέτα. Θα έλεγα ότι στις συνήθειες της τουαλέτας, η γάτα βασικά μοιάζει πολύ με τον άνθρωπο.

μαριαννα7 (μαριαννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαριαννα7
H μαριαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H μαριαννα7 έγραψε στις 12:43, 06-06-11:

Αν θελεις γατακια εγω εχω 2. 1 μηνα ειναι τελεια.....μενω Αθηνα οποτε μπορουμε να συναντηθουμε αρκετα ευκολα..........

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-06-11 στις 12:48. Αιτία: greeklish

ΛΙΖΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΛΙΖΑ
. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O ΛΙΖΑ έγραψε στις 14:46, 16-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από snuff
Είπατε από Πάτρα αλλά εάν υπάρχει λίγος χρόνος υπάρχουν τρία μωρά γατάκια στον Πειραιά που επειγει η υιοθεσία τους λόγω αναχώρησης στο εξωτερικό, 6947 849 715
Είναι καθαρά και φιλικά και έχουν μάθει την άμμο τους και ξηρή τροφή.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους