Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,667 εγγεγραμμένα μέλη και 718,198 μηνύματα σε 22,546 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 377 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Aδέσποτα και κακοί άνθρωποι

xaroula

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xaroula
H xaroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλες...ολες αδεσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H xaroula έγραψε στις 11:32, 06-06-07:

Χθες το βραδυ καθως γυριζα σπιτι στις 2 ειδα στο πεζοδρομιο μια γατα στα μαυρα της τα χαλια...Το μονο που μπορουσε να κανει ηταν να αναπνεει και αυτο με δυσκολια καθως η καθε αναπνοη της εμοιαζε και η τελευταια...Τα ματια της κοιταζανε στο κενο και απο τι καταλαβα ειχε σπασει σπονδυλικη της στηλη και πισω στον πισινο της ειδα τα κακα της που απο τι φαινεται καθοτανε ωρες εκει.Σε καποια φαση ηρθε κοντα μου ενας νεαρος που ειχε μαγαζι εκει κοντα και μου ειπε πως ειναι συχνο φαινομενο στην περιοχη κατι συμμοριες απο παιδια μικρα να βασανιζουν αδεσποτα.Εγω εμεινα με την γατα αλλη μιση ωρα αλλα φοβομουνα να την σηκωσω μηπως και της εκανα χειροτερο κακο...Η ωρα ηταν περασμενη σε ποιον να απευθηνομουνα?Γιατι να μην υπαρχουν διανυκτερευοντα κτηνιατρια για τετοια περιστατικα?Μετα στο σπιτι εριξα το κλαμα της ζωης μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 11:43, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από xaroula
Χθες το βραδυ καθως γυριζα σπιτι στις 2 ειδα στο πεζοδρομιο μια γατα στα μαυρα της τα χαλια...Το μονο που μπορουσε να κανει ηταν να αναπνεει και αυτο με δυσκολια καθως η καθε αναπνοη της εμοιαζε και η τελευταια...Τα ματια της κοιταζανε στο κενο και απο τι καταλαβα ειχε σπασει σπονδυλικη της στηλη και πισω στον πισινο της ειδα τα κακα της που απο τι φαινεται καθοτανε ωρες εκει.Σε καποια φαση ηρθε κοντα μου ενας νεαρος που ειχε μαγαζι εκει κοντα και μου ειπε πως ειναι συχνο φαινομενο στην περιοχη κατι συμμοριες απο παιδια μικρα να βασανιζουν αδεσποτα.Εγω εμεινα με την γατα αλλη μιση ωρα αλλα φοβομουνα να την σηκωσω μηπως και της εκανα χειροτερο κακο...Η ωρα ηταν περασμενη σε ποιον να απευθηνομουνα?Γιατι να μην υπαρχουν διανυκτερευοντα κτηνιατρια για τετοια περιστατικα?Μετα στο σπιτι εριξα το κλαμα της ζωης μου...
καλυτερα να μην μιλησω,,μηπως ειδες στην τηλεοραση και στη βολιβια τι γινεται-τα εδειχνε γμτ-πυροβολουσαν εν ψυχρω τα αδεσποτα-τα σερναν και αυτα φωναζαν-το γυρισα δεν αντεξα να το δω ολο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 11:44, 06-06-07:

Υπαρχουν εφημερευοντες κτηνίατροι λογικα...δεν εχω παει ποτε γιατι ξυπναω τον δικο μας αλλα υπαρχουν.. η γατουλα ισως να μη ζουσε παρολα αυτα ξερω πως αισθανθηκες...σε αυτες τις περιστασεις βαζεις ενα σεντονι απο κατω και την σπρωχνεις απαλα εκει μεσα...μετα την μεταφερεις στο κτηνιατρο.. μερικες φορες το μονο που μπορουμε ειναι να της χαρισουμε γαληνιες στιγμες στο τελος...

Για τα ηλιθια παιδια μελετησε το παντως παρε πληροφοριες και αρχισε να σχολεισαι με τ αδεσποτα της περιοχης ετσι ωστε να μη ξανασυμβει τουλαχιστον...ακομα και επικυρηξη σηκωνει

την καημενουλα...

ΥΓ. γαι να κανουν κατι τετοιο τα παιδια σημαινει κατι πολυ κακο ηγι αυτα οπως και γι αυτα της βολιβιας.. ετσι τους φερονται οι γονεις τους γι αυτο αναπαραγουν τετοια φρικη (ισως και το κρατος στη βολιβια...εινει παιδια με οπλα ειπες)

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλες...ολες αδεσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H xaroula έγραψε στις 11:47, 06-06-07:

Οχι ευτυχως για μενα!Θα κανα να συνελθω μερες!Ισως και να επερνα το 1ο αεροπλανο και θα τα επερνα ολα!Κριμα τα φτωχα ζωακια.......

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 11:48, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από xaroula
Οχι ευτυχως για μενα!Θα κανα να συνελθω μερες!Ισως και να επερνα το 1ο αεροπλανο και θα τα επερνα ολα!Κριμα τα φτωχα ζωακια.......
μιλαμε για φρικτο θεαμα

Παράθεση

felix

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη felix
H felix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Δέν θυμάμαι!!!Πολλές πάντως έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 383 μηνύματα.

H felix έγραψε στις 11:50, 06-06-07:

Καλή μου υπαρχουν διανυκτερεύοντα κτηνιατρεία...
Ενα απο αυτά είναι στην Μαραθώνος πάνω, στο Πικέρμι.
Υπάρχουν και άλλα, στην Ηλιουπολη, στην ανηφόρα που αρχιζει η κατεχάκη.
Τι απέγινε η γατούλα τελικά?
Οσο την σκεφτομαι σκαω απο στεναχώρια..
Πες μας νεα σε παρακαλώ......

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 11:52, 06-06-07:

Να σου πω την αληθεια σκευτικα να επερνα την κτηνιατρο μου αλλα ηδη την εχω ξυπνησει αρκετες φορες για την δικη μου την γατα που ειχε ως τωρα αρκετα προβληματα!Δεν ξερω αν θα πρεπε να την ξυπναγα για ενα γατι που δεν ηταν δικο μου ετσι δεν θα κοιμοτανε ποτε η γυναικα αν ολοι την περνανε τηλ για αδεσποτα το βραδυ...

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 11:52, 06-06-07:

ναι , πες μασ νέα, τι έγινε τελικά με την γατούλα??????

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 11:55, 06-06-07:

Δυστηχως (λεω δυστηχως διοτι δεν νομιζω εδω να υπαρχουν εφημερευοντα κτηνιατρια)σπουδαζω Πατρα και για αλλα 4 χρονια εδω θα μαι.Αθηνα πηγαινω καθε 2μηνο.Την γατα με μεγαλη μου λυπη την αφησα εκει,φοβομουνα οπως εγραψα ποιο πανω,να την μετακοινησω.Ανεπνεε με δυσκολια

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 11:59, 06-06-07:

και τελικά τι έγινε , πήγες να δείς εκεί που την άφησες?? μήπως είναι ακόμα εκει κόντα που την βρήκες η καημένη και περιμένει βοήθεια??

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 12:01, 06-06-07:

Οταν γυρισα σπιτι τρομαξα διοτι η δικη μου γατα εχοντας προβληματα υγειας και ειχε παρουσιασει πειρετο απο το μεσημερι το βραδυ οταν γυρισα ητανε σαν ναρκωμενη(ισως να φταιει το αντιπυρετικο που της εκανε η κτηνιατρος)και ολο το βραδυ ειμουνα απο πανω της.Τωρα το πρωι ητανε μια χαρα και μου κανε χαρουλες!Αλλα τρομαξα πολυ(εχοντας δει και το αδεσποτο)...

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 12:03, 06-06-07:

Θα παω να την δω,παρεπιπτωντος η γειτονια που ηταν το αδεσποτο δεν ειναι η δικη μου.ειτανε λιγο ποιο περα απο το μαγαζι (club)που την βρηκα.Θα παω τωρα να την δω(απλα ως τωρα προσπαθουσα να δωσω στην δικη μου αντιβιωση)αλλα δεν εχω ελπιδες οτι θα ζει...

Παράθεση

felix

Δραστήριο Μέλος

H felix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Δέν θυμάμαι!!!Πολλές πάντως έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 383 μηνύματα.

H felix έγραψε στις 12:03, 06-06-07:

??????????????
Μηπως ζεί και περιμένει η άμοιρη?????
Πες μας , μην μας κρατάς σε αγωνία..
Ισως να είναι μαρτυρικές οι στιγμές της αν ζεί ακόμα και είναι σε αθλια κατάσταση.

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 12:06, 06-06-07:

σε παρακαλώ, πήγαινε και δές μήπως ζει η καημένη και μπορέσεις να την πας σε κανά κτηνίατρο, είναι πολύ κρίμα , μην την αφήσεις ετσι αν ζει ακόμα.:cry: :cry: :cry:

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 12:09, 06-06-07:

Αχ μωρε το καημενο.....

Μωρε κανε το κοπο να πας κι αν ειναι ακομη εκει ακομη και να μη γινεται κατι να μη πεθανει ετσι αθλια. Κι αν θες να βοηθησουμε αν μπορει να γινει κατι......
Φοβερο πραγμα.....
Καημενη γατουλα

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 12:32, 06-06-07:

Παιδια περιμεντε.Εχω στειλει 2 ανθρωπους που μενουν εκει κοντα να πανε τωρα.Τους ειπα να κοιταξουν και στους καδους μην τυχον....Θα κανουμε οτι μπορουμε.Για οτι νεοτερο θα στειλω.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:32, 06-06-07:

την καημένη καλύτερα να μην υποφέρει! ακόμη και αν δεν γίνεται καλά ας γίνει τουλάχιστον ευθανασία απο το να περιμένει πότε θα πεθάνει ανήμπορη!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 13:33, 06-06-07:

Σκ@#$παιδα! Τι τους φταίνε τα καημένα τα αδέσποτα;

Παράθεση

felix

Δραστήριο Μέλος

H felix έγραψε στις 14:09, 06-06-07:

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν......εγώ θα είχα πάει 'αμεσα.
Πόσο μακρια είναι? Πόσα μέτρα ποδαρόδρομο αξίζει η ζωή η ακομα και ένας αξιοπρεπής θάνατος ενός ζώου?
Απο χτές το βράδυ μεχρι τώρα εγώ παω Λαμια με τα πόδια και έρχομαι.Τι λέμε τώρα........

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 14:12, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από felix
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν......εγώ θα είχα πάει 'αμεσα.
Πόσο μακρια είναι? Πόσα μέτρα ποδαρόδρομο αξίζει η ζωή η ακομα και ένας αξιοπρεπής θάνατος ενός ζώου?
Απο χτές το βράδυ μεχρι τώρα εγώ παω Λαμια με τα πόδια και έρχομαι.Τι λέμε τώρα........

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 14:19, 06-06-07:

Συγνωμη αλλα εκανα οτι μπορουσα εχω και εργαστηρια τα πρωινα.Απο το σπιτι μου ειναι 20 λεπτα με τ αμαξι.Εγω δεν εχω αμαξι.Συγνωμη παλι αν σας απογοητευσα αλλα με τρομο μην μου διαλυθει στα χερια αποφασισα να τ αφησω εκει.Σε 5 λεπτα θα χω νεα του.Εχω κανει αρκετα για αδεσποτα εχω και 2 απο αυτα σπιτι μου,δεν μπορουμε και να θελουμε να τα σωσουμε ολα γι αυτο καταλαβετε οτι ηταν δυσκολη η θεση μου χθες.Και γω στεναχωρεθηκα ποσο μαλλον που το ειδα και δεν ακουσα την ιστορια απο καποιον αλλο.Πιστεψε με αν γινοταν να κανω κατι παραπανω θα το εκανα...

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 14:22, 06-06-07:

οκ σίγουρα μερικές φορές παρουσιάζονται κάποιες δύσκολίες, απλώς πες μασ νέα σύντομα, έχουμε πολύ αγωνία

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 14:27, 06-06-07:

Μολις εμαθα νεα:το γατι δεν ειναι πουθενα η το μαζεψανε καλοι ανθρωποι η....Τους εβαλα να ψαξουν και στους καδους.Δεν ητανε εκει.Μακαρι να ειναι το 1ο.

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 14:29, 06-06-07:

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 14:34, 06-06-07:

Κριμα το καημενο.
Βασανιστηκε πολυ!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:00, 06-06-07:

Δεν νομιζω να το μαζεψανε, τα συμπτωματα που περιγραφεις ειναι προ του θανατου, τα εχω δει σε γατα και ειναι ζητημα να εζησε καμια ωρα ακομη... ακομα κι εγω που την πηγα σε κτηνίατρο , ειχε πεθανει ενω περιμεναμε να ερθει...5 λεπτα πριν ερθει συγκεκριμενα.. Η υποθερμία, η κοφτη αναπνοη, το να εχει αφησει τα κακα της δειχνουν μεγαλο προβλημα...μονο αν μπορουσες αμέσως να την πας ισως κατι γινοντανε...αλλα δεν μπορουμε να τα σωσουμε ολα εχεις δικιο.. οτι μπορουμε κανουμε...

Αλλη φορα να μη ντρεπεσαι να ξυπνας κτηνιατρο κι αν εχεις μονο τη δικια σου, να, παρε ακομα εναν να ξυπνας, το ψωρογατο ειπε οτι ειναι φοβερος.

Αν εχεις μια μπλουζα η ενα παλτο η ενα σεντονακι της κρατας το κεφαλι και την σερνεις επανω μαλακα για να την μεταφερεις σε κτηνιατρο
Σκουρας Αγγελος
Είναι στην κυριολεξία ένας "Άγγελος"!
(Ωράριο:9.30-1.00 & 6.00-8.30 εκτός Σάββατου & απογεύματος Τετάρτης)
Κοραή 11-13,Πάτρα πλάι στο Αγ.Αντρέα την εκκλησία
Τηλ:2610 314.442,Οικ:2610 344.563,Κιν:6977 886.171

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

H xaroula έγραψε στις 15:05, 06-06-07:

AX σ ευχαριστω για το κιν και τις συμβουλες σου.....Αν ξαναδω τπτ τωρα ξερω τι να κανω,κριμα να μην το ξερα χθες....

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 15:31, 06-06-07:

Εκανες αυτο που μπορουσες. Μη νιωθεις ασχημα. Πιθανοτατα και να τη πηγαινες να μη γινονταν πολλα. Αυτα που σου ειπε η Yasmin ειναι γεγονος. Δεν θα αντεξε πολυ
Κριμα η καημενουλα
Στην επαρχια δυσκολα βρισκει κανεις γιατρο βραδυ. Ο πιο πανω εχει κινητο (εδω δεν το δινουν καν!!!). Αχρειαστο να ειναι αλλα καλο ειναι να υπαρχει

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:42, 04-07-14:

http://www.tothemaonline.com/filozoo...s-idioktitrias
Ποσο κενοί και απαίσιοι ανθρωποι. Και ποσο μπορει να αδιαφορούν για τον πόνο των άλλων. Τι πραγματικά εχουν να κερδίσουν; Με ποιο δικαίωμα; Η οργή ειναι τοσο μεγαλη αλλα οι φιλοζωοι τοσο λίγοι. Και να μην ξερεις και ποιος το εκανε για να τιμωρηθεί οπως του αξιζει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicole1987 : 04-07-14 στις 16:08.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:05, 04-07-14:

Ο χειρότερός μου εφιάλτης είναι αυτός, έχοντας κι εγώ ζωάκια στην αυλή..Όσο και να έχουμε πάρει τα μέτρα μας και να θεωρούμαι ότι δεν απειλούνται, πως μπορείς να ηρεμήσεις με τόσα που ακούς να συμβαίνουν κάθε τόσο...Εύχομαι να μη μας συμβεί ποτέ κτ τέτοιο, δε ξέρω πως θα το αντέξω...
Και με την ευκαιρία θα αναφερθώ σ΄ένα περιστατικό που μου έτυχε μόλις χθες..στην παραλία. Έρχονται που λέτε δύο κυρίες με έναν τρίποδο σκύλο και κάθονται ακριβώς δίπλα μας..Φαινόταν αρκετά περιποιημένος, με λουρί και πολύ δραστήριος. Σκέφτηκα κι εγώ μπράβο στους ανθρώπους που μπήκαν στη διαδικασία και χειρούργησαν το σκύλο και τον έσωσαν πιθανώς μετά από κάποιο ατύχημα...Πιάνοντας την κουβέντα, αφού ήταν και πολύ κοινωνικές οι εν λόγω κυρίες, μας είπαν ότι το σκυλί το έχουν μόνιμα εκεί στο εξοχικό τους και όσο λείπουν (άγνωστο για πόσο μεγάλο διάστημα) το δένουν με αλυσίδα..αυτό το κακόμοιρο λοιπόν κάποια στιγμή πέρυσι τύλιξε λέει την αλυσίδα στο πόδι του και "του πεσε" λέει το πόδι από μόνο του..δεν το πήγαν καν στο γιατρό, αφού είδαν ότι επέζησε και μάλιστα απορούν πως τα καταφέρνει ακόμη και ζει...Φρίκη; Στο τέλος για να μου δείξουν πόσο "φιλόζωοι" είναι μου είπαν ότι έχουν και γάτα, η οποία όμως δυστυχώς γέννησε τέσσερα γατάκια, που μόλις έχουν ανοίξει τα μάτια τους και θα πρέπει με κάποιον τρόπο να τα "ξεφορτωθούν". Προσπάθησα γενικά να τους μιλήσω με ψυχραιμία και λογική τόσο για το σκυλί όσο και για τα γατιά αλλά μάλλον σε τοίχο μιλούσα...Τι να σχολιάσεις τώρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:03, 04-07-14:

Αστα να πανε. Τι το θελουν το σκυλάκι; Σιγουρα ευτυχισμένο δεν ειναι. Κι που να αλλάξεις μυαλά στο καθε ´ζώο ´ που υπαρχει στον κοσμο. Εύχομαι καποτε να νιώσουν τον πόνο που νιώθουν αυτες οι ψυχουλες

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 12:01, 07-09-14:

Συνγατόφιλοί μου είχα μία πολύ άσχημη εμπειρία αυτές τις μέρες. Που λέτε χρειάστηκε να νοσηλευτεί συγγενικό μου ηλικιωμένο πρόσωπο σε δημόσιο νοσοκομείο για ένα πρόβλημα υγείας και παράλληλα διαγνώστηκε και μία σοβαρή δερματική μόλυνση, ο δε επιμελητής....ιατρός , μας ρώτησε αν στο σπίτι που μένει ο ασθενής κυκλοφορούν γάτες, του εξηγήσαμε ότι μέσα στο σπίτι δεν κυκλοφορούν, αλλά όντως στην αυλή και στη γειτονιά ευρύτερα υπάρχουν αρκετές γάτες, τις οποίες και ταίζουν οι δικοί μου, οπότε περνούν αρκετό χρόνο στην αυλή..και o γιατρός μας είπε τη χαρακτηριστική φράση: "οι γάτες θα πρέπει να απομακρυνθούν, εξολοθρεύστε τις..!!!". H τραγική ειρωνία ήταν ότι η διάγνωση ήταν εσφαλμένη και αποδείχτηκε με εργαστηριακό έλεγχο ότι η μόλυνση του ασθενή μας δεν είχε καμία σχέση με οτιδήποτε μπορεί να μεταδοθεί από γάτα...Μάλλον αναβιώνει ο Μεσαίωνας..δε ξέρω πως να το σχολιάσω διαφορετικά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 07-09-14 στις 12:06.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:29, 07-09-14:

Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θ' αλλάξει ποτέ...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:46, 08-09-14:

Εδώ μάλλον πάει το "καληνύχτα τεφάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα ξεκολλήσει ποτέ"...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,586 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:36, 08-09-14:

H τραγική ειρωνία ήταν ότι η διάγνωση ήταν εσφαλμένη και αποδείχτηκε με εργαστηριακό έλεγχο ότι η μόλυνση του ασθενή μας δεν είχε καμία σχέση με οτιδήποτε μπορεί να μεταδοθεί από γάτα
Αυτό ήταν το ένα από τα "εσφαλμένα".
Το άλλο, είναι οτι ο ίδιος μάλλον, παρά οι γάτες χρειάζεται επειγόντως αν όχι μια "εξολόθρευση" του ηλίθιου εγκεφάλου του, τουλάχιστον του πτυχίου του.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 20:41, 08-09-14:

Ναι βρε παιδιά, έτσι ακριβώς είναι..μέσα στον πόνο μου για τον άνθρωπό μου (την καλή μου γιαγιάκα συγκεκριμένα), με ξένισε τόοοσο πολύ η στάση του, δεν περίμενα ποτέ από έναν γιατρό εν έτει 2014 να ακούσω κάτι τέτοιο...Δεν τον άφησα έτσι βέβαια, την επομένη πήγα με μία φίλη κτηνίατρο και με το που είδε το πρόβλημα της γιαγιάς κατάλαβε αμέσως ότι δεν είχε να κάνει με μόλυνση από ζώο, κι έπειτα από λίγες ώρες βγήκαν και τα αποτελέσματα από το εργαστήριο και πιστοποιήθηκε αυτό. Τον έβαλε στη θέση του κανονικά πάντως η κτηνίατρος, αφού του είπε ότι το ζήτημα είναι να τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγειινής κι ότι από τη στιγμή που γίνεται αυτό δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είναι οι αδέσποτες γάτες πηγή μόλυνσης, το αντίθετο μάλιστα..ειδικά οι γάτες είναι από τα πλέον καθαρά ζώα...Κι αυτός φυσικά δεν είχε κανένα επιχείρημα μετά....................

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Aδέσποτα γατουλίνια - Από Day_Dreaming
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-11-08 στις 20:30.
    • Aδέσποτα - Από ΒΑΛΙΑ13385
      Το θέμα έχει λάβει 68 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-08 στις 13:14.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους