Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,486 εγγεγραμμένα μέλη και 718,119 μηνύματα σε 22,530 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 267 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Pet Shop: καταγγελία - ενημέρωση;

Katrinaq

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katrinaq
H Katrinaq αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Katrinaq έγραψε στις 11:24, 24-08-12:

Καλησπερα σας

Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για την διαδικασια που απαιτηται, για να καταγγειλω/μυνησω ενα πετ σοπ (δε λεω ονομα ακομα για προφανεις λογους). Το πετ σοπ πουλαει πτηνα, ψαρια και κουταβια. Τα κουταβια ειναι πολυ μικρης ηλικιας, αρρωστα, βρωμικα και χωρις νερο/φαι στο κλουβι τους (τουλαχιστον οταν επισκευτηκα το συγγεκριμενο καταστημα). Οταν εκανα παρατηρηση στον κυριο για τις συνθηκες των ζωων εκεινος μου ειπε οτι εχει αδεια ,μετα με εβρισε και με εδιωξε απο το καταστημα.

Εχω ερθει σε επαφη με την φιλωζωικη η οποια με παρεπεμψε στο Υπ. Γεωργιας, οπου περνω τηλ και δεν απανταει κανεις.
Μεσω ενος αλλου φιλοζ. συλλογου βρηκα το τηλεφωνο μιας εισαγγελεας αρμοδια για τετοια ζητηματα, η οποια βρησκεται σε αδεια.
Μια αλλη κυρια συλλογου μου ειπε να παω κατευθιαν στην αστυνομια και να κανω καταγγελια και θα τον φωναξουν εκεινοι.

Απο γειτονες εμαθα οτι ο συγκεκριμενος κυριος ειχε πετ σοπ παλια στα εξαρχεια, που με καποιο τροπο του το κλεισανε ή τον διωξανε.

1.Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει οτιδηποτε για πετ σοπ στα εξαρχεια που εχει κλεισει λογω των συνθηκων, να μου στειλει πμ. Θελω να διαπιστωσω εαν ειναι ο ιδιος κυριος και να μαθω με ποιες διαδικασιες εφυγε απο εκει.

Πρωτου κανω την οποιαδηποτε κινηση εναντιων του θελω να εχω αποδεικτικο υλικο πολλων ημερων. Φωτογραφιες και βιντεο δηλαδη υψηλης αναλυσης. Εδω θελω να ρωτησω το εξης

2.Εχω δικαιωμα να φωτογραφισω/βιντεοσκοπησω την επειχηρηση του απο εξω? Η ακομα καλυτερα απο μεσα? Η δικαιουται να καλεσει την αστυνομια πχ και να παρει το υλικο με προφαση τον οποιοδηποτε λογο?

Ο σκοπος μου ειναι να γινουν πολλες καταγγελιες σε βαρος του, η ιδια θελω να του κανω και μυνηση. Και να μαζεψω υπογραφες απο την γειτονια, οπου να ζητησουμε ειτε να κλεισει το συγκεκριμενο πετ σοπ, ειτε να του αφαιρεθει το δικαιωμα τα πουλαει ζωα. Δεν γνωριζω ομως τις νομικες διαδικασιες και κατα ποσο βεβαια τετοιες κινησεις εχουν επιτυχια.

3. Μπορειτε να με παραπεμψετε εσεις σε καποιον που να μπορεσει να με ενημερωσει αναλυτικα για το θεμα αυτο?
Και αν υπαρχει καποιο site στο ιντερνετ με εγκυρες πληροφοριες για τετοια θεματα.

Ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:46, 24-08-12:

Είχα κάνει καταγγελία παλιά με τη βοήθεια του φιλοζωϊκού Stray, έμπειρου συλλόγου σε τέτοια θέματα και με σταθερή νομική υποστήρηξη από γραφείο της Αθήνας.
Υπάρχει το Π.Δ. 184/1996, που θα βρεις εδώ, και το οποίο περιγράφει τις αναγκαίες συνθήκες διατήρησης ζώου προς εμπορία σε κατάστημα.

Το Νόμο 3170 που αφορά τα ζώα συντροφιάς γενικότερα θα τον βρεις εδώ.

Για καταγγελία και ερωτήσεις πάρε την αστυνομία. Είναι υποχρεωμένοι να συνεργαστούν, να ελέγξουν τις συνθήκες κράτησης των ζώων και τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης, κυκλοφορεί και εγκύκλιος. Την έχω, αν τη θες, το κείμενό της θα το βρεις και εδώ.

Εγώ στη θέση σου θα φωτογράφιζα τη βιτρίνα, ας έχεις έτσι κι αλλιώς εικόνες, και δεν πιστεύω ότι μπορεί να του το απαγορέψει κανείς. Όταν είχαμε κάνει εμείς την καταγγελία είχαμε και φωτογραφικό υλικό.
Εάν θέλεις πιο συγκεκριμένες λεπτομέρειες, πάρε το την τοπική φιλοζωική (δεν ξέρω πού είναι), αλλιώς το stray ή το adespoto, ή στείλε ένα μέιλ με απορίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:48, 24-08-12:

Καλησπέρα katrinaq και καλώς ήλθες στο MyCat!
Προσωπικά δεν γνωρίζω ποιες είναι οι απαραίτητες διαδικασίες για να προβείς στην καταγγελία του συγκεκριμένου pet shop (πολύ καλά κάνεις και δεν αναφέρεις το όνομά του δημοσίως).
Υποθέτω ότι θα πρέπει να απευθυνθείς στην Αστυνομία για να κάνεις την καταγγελία και μάλλον θα σε παραπέμψουν εκείνοι στην αρμόδια υπηρεσία, εάν δεν είναι αυτοί αρμόδιοι.
Μπορείς να ρωτήσεις και ένα δικηγόρο ώστε να σε κατατοπίσει και να σου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνεις, εάν μπορείς να τραβήξεις φωτογραφίες από το κατάστημα κ.λπ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:14, 24-08-12:

Παρόμοιες καταγγελίες έχουν γίνει πάντα με φωτογραφίες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 24-08-12 στις 12:30.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 12:37, 24-08-12:

Μα αν δεν βγαλεις φωτογραφιες πως θα δειξεις τα αποδεικτικα στοιχεια στους αρμοδιους? Πας στο πλησιεστερο αστυνομικο τμημα με ολα τα αποδεικτικα στοιχεια (φωτος βιντεο και οτι εχεις μαζεψεΙ)και κανεις επωνυμη καταγγελια(2 μαρτυρες πρεπει να εισαστε)Το χω ψαξει γιατι και εγω θελω να κανω καταγγελια σε εναν που κακοποιει το σκυλι του αλλα οι μαρτυρες ειμαστε εγω και ο αντρας μου100 ευρω η μηνυση,200 συνολο και δεν τα εχουμε αυτη τη στιγμη. Στην αστυνομια ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σε βοηθησουν. Καλη επιτυχια και μην μασας!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:42, 24-08-12:

Εάν ο τύπος του Pet Shop παραβαίνει το νόμο δε χρειάζεται μήνυση, αλλά καταγγελία.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 12:49, 24-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Εάν ο τύπος του Pet Shop παραβαίνει το νόμο δε χρειάζεται μήνυση, αλλά καταγγελία.
Λες να ισχυει και στην δικη μου περιπτωση αυτο και να με εχουν πληροφορησει λαθος? Μακαρι γιατι που λεφτα για μηνυσεις τετοιους καιρους

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:49, 24-08-12:

Δεν ξερω αν τραβοντας φωτογραφιες απο μεσα,εχει δικαιωμα να κανει κατι..ομως δεν ειναι καλη ιδεα,εκτος αν το κανεις ετσι ωστε να μην το καταλαβει.Δηλαδη τις τραβηξεις με κινητο,παιζοντας την κινεζα.Απεξω ομως δεν εχει δικαιωμα να σου πει κατι.
Απο την αλλη βασικα,για να κανεις καταγγελια δεν νομιζω οτι χρειαζεται καν φωτογραφικο υλικο.Ο νομος δεν μπορει να σε υποχρεωνει να γινεις ντετεκτιβ.Εσυ κανεις την καταγγελια,και ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.Απλα θα ηταν καλο να υπαρχουν,σε περιπτωση που το ψιλιαστει,ή του το σφυριξει καποιος,και βελτιωσει την κατασταση για καμια βδομαδα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:56, 24-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Λες να ισχυει και στην δικη μου περιπτωση αυτο και να με εχουν πληροφορησει λαθος? Μακαρι γιατι που λεφτα για μηνυσεις τετοιους καιρους
Διάβασε τα λινκ που παρέθεσα παρακάτω, λέει, μεταξύ άλλων:

• β. Ν. 2017/1992 (ΦΕΚ Α-31) «Κύρωση της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για την προστασία των ζώων»
    • α. Με τις διατάξεις του (β) σχετικού καθορίζεται ότι: «Κανείς δεν πρέπει να κάνει άσκοπα ένα ζώο να πονά, να υποφέρει ή να αγωνιά…, κανείς δεν πρέπει να εγκαταλείπει ένα ζώο συντροφιάς». «Χειρουργικές επεμβάσεις όπως κόψιμο ουράς, φωνητικών χορδών, απαγορεύονται ρητά, εκτός εάν είναι απαραίτητο για κτηνιατρικούς λόγους ή προς όφελος του ζώου».
    • β. Με τις (γ) σχετικές διατάξεις προστατεύονται τα ζώα συντροφιάς, εργασίας και εκτροφών.

και

Ιδιαίτερα προστατεύονται από: δολοφονία, βασανισμό, κακοποίηση, μη παροχή κατάλληλης και επαρκούς τροφής και νερού, μη εξασφάλιση καταλύματος άνετου, υγιεινού και προσαρμοσμένου στο φυσικό τρόπο διαβίωσης του ζώου, βασανισμό η κακομεταχείριση κατά τη μεταφορά του με αυτοκίνητο, πλοίο, τραίνο ή αεροπλάνο, παράνομη ευθανασία, θανάτωση θηλαστικού στα σφαγεία χωρίς προηγούμενη αναισθητοποίηση, παραβίαση των διατάξεων για τα πειραματόζωα (Ν. 2015/2001-ΦΕΚ Α-30 και Π.Δ. 160/1991ΦΕΚ Α-64 ).

Όσο για τις φωτογραφίες, εγώ θα πήγαινα την Κυριακή να φωτογραφίσω απ'έξω, φαίνονται από τη βιτρίνα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:27, 24-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Katrinaq
.........Απο γειτονες εμαθα οτι ο συγκεκριμενος κυριος ειχε πετ σοπ παλια στα εξαρχεια, που με καποιο τροπο του το κλεισανε ή τον διωξανε.

1.Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει οτιδηποτε για πετ σοπ στα εξαρχεια που εχει κλεισει λογω των συνθηκων, να μου στειλει πμ. Θελω να διαπιστωσω εαν ειναι ο ιδιος κυριος και να μαθω με ποιες διαδικασιες εφυγε απο εκει.......
Το συγκεκριμενο πετσοπ της ντροπης μας ειχε απασχολησει παλιοτερα.
Θα το βρεις εδω http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=25124

Αν ειναι ο ιδιος θελει κυνηγι γιατι απ'οτι φαινεται ειναι συστηματικα αδιορθωτος.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:31, 24-08-12:

Μπραβο βρε Βασιλη,και το θυμομουν οτι ειχε ανοιχτει θεμα για αυτο.
Ο ανθρωπος απλα..πρεπει να φαει οντως μεγαλο κυνηγι.
Αν υπαρχουν φωτο,να μπουνε στο θεμα.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:48, 24-08-12:

Το συγκεκριμενο στα Εξαρχεια αναγκαστηκε να το κλεισει.
Πρεπει να φαει κυνηγι ωστε να κλεισει και αυτο, με τα μυαλα που κουβαλαει ο αλητης.
Να μας πει η κοπελα σε ποια περιοχη ειναι το πετσοπ.
Εγω που λογω δουλειας γυριζω παντου και ολες τις ωρες, μπορω να τραβηξω φωτογραφιες που να τον κανουν να τρεχει.

Παράθεση

FELINE ANGELS

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FELINE ANGELS
H FELINE ANGELS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H FELINE ANGELS έγραψε στις 10:13, 30-08-12:

στο παρελθόν, σε αντίστοιχη περίπτωση, είχα απευθυνθεί στη Νομαρχία Αθηνών, Δ/νση Κτηνιατρικής. Μετά από έλεγχο στο πετ σοπ που είχα υποδείξει, ανακάλυψαν πως ο απαραδεκτος τύπος δεν είχε άδεια για πώληση ζώων, αλλά μόνο για λειτουργία πετ σοπ

Παράθεση

Tetra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tetra
H Tetra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Tetra έγραψε στις 21:25, 07-11-12:

Hi!
Δεν ξερω αν ελυσες το θεμα που σε απασχολει με το pet-shop.Αν οχι ελπιζω να μην κατεφυγες σε καποιες τακτικες που θα βαλουν εσενα σε μπελαδες.
Π.χ δεν εχεις το δικαιωμα να καταγραψεις το εσωτερικο του καταστηματος χωρις την αδεια του ιδιοκτητη.[αυτο δεν μπορει να το κανει ουτε η αστυνομια χωρις ενταλμα.]
Το εξωτερικο και η μαρτυρια σου αρκει.
Επισης ,αν οντως του ειχαν κλεισει το προηγουμενο καταστημα,τοτε αυτο θα ειναι σε αλλο ονομα.Δες την αποδειξη
Οπως και να εχει ειναι καλο να του κανεις μυνηση για να τον ενοχλησεις,να καταλαβει οτι ακομα και αν μπορει να ανοιγει επιχειρησεις σε ξενα ονοματα,υπαρχουν ανθρωποι που νοιαζονται και θα τον κυνηγουν ,οσο μπορουν βεβαια..
Για μενα,μπραβο που τον αντιμετωπισες και μπραβο που ασχολεισαι για να κλεισει αυτη η επιχειρηση μιζεριας και κακοποιησης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 19:38, 10-05-13:

Καλησπέρα!
Ψάχνω μέρες τώρα υλικό προς διαφώτισή μου σχετικά με τις καταγγελίες σε pet shops και βρήκα ότι υπάρχει και εδώ αντίστοιχη ενότητα, οπότε με αφορμή πρόσφατη μου εμπειρία (και παλαιότερη δικού μου ανθρώπου) αποφάσισα να αναφέρω αυτά που είδα και άκουσα και να ρωτήσω στο τέλος κάποια πράγματα, που, εάν έχουν εντοπισθεί/παρατηρηθεί και από άλλα μέλη, ίσως θα μπορούσαν να με κατατοπίσουν.

Καταρχάς να πω πως το συμβάν έλαβε χώρα την περασμένη Κυριακή, 5/5.
Μετά από νυχτερινή βόλτα με παρέα, κάναμε μια βόλτα έξω από ένα pet shop σε κεντρικότατο σημείο εδώ στα Γιάννενα, το οποίο επισκεπτόμαστε κάπου κάπου για να χαζέψουμε τα χαριτωμένα κουνελάκια και άλλα ζωάκια από τη βιτρίνα. (Παλιότερα μάλιστα, είχα αγοράσει 1-2 κουνέλια -σε διαφορετικές περιόδους- ενώ η εν λόγω παρέα μου, δύο χαμστεράκια.
Όλα φαινόντουσαν ΟΚ, κανείς μας δεν είχε πρόβλημα με τα ζωάκια.
Αυτά τα λέω πληροφοριακά για να δείξω πως έχω επισκεφτεί το κατάστημα αρκετές φορές και είχα πάρε-δώσε με αυτό.)
Το μαγαζί κλειστό όπως ήταν φυσικό κι έξω από τη βιτρίνα παρατηρούμε ένα νεκρό χαμστεράκι, στο ίδιο κλουβί με τουλάχιστον ακόμη τρία ζωντανά (με κάθε έννοια). Πιο δίπλα, σε ένα κλουβί που προορίζεται φυσιολογικά για ένα και μόνο κουνέλι, δύο ενήλικα κουνέλια, στιοβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, χωρίς καν δυνατότητα περιστροφής (!) και το ένα από τα δύο να στέκεται με μισόκλειστα μάτια σαν "πετρωμένο", σαν να μη ζει. Με σόκαρε τόσο πολύ το συγκεκριμένο θέαμα, που σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα που αναφέρω, με έκανε να θελήσω να κινηθώ "νομικά".
Σε άλλο κλουβί, 3-4 κουνελάκια (μωρά) πάλι στοιβαγμένα σε κλουβί για ένα κουνέλι.
Σε κάθε ένα από αυτά τα κλουβιά που ανέφερα, δεν είδα ούτε ποτίστρα, ούτε ταΐστρα.
Ένα ενυδρείο μεγάλο, με τζάμι βρώμικο σε τέτοιο βαθμό που μετά βίας έβλεπες τα ψαράκια και το περιεχόμενό του. (το ίδιο και η τζαμαρία του μαγαζιού )
Η παρέα μου (έμπιστο άτομο και συγγενής) μου ανέφερε πως παλιότερα είχε εντοπίσει σκυλάκι, τοποθετημένο σε γυάλινη συσκευασία, χωρίς φαγητό και νερό, απελπισμένο να θέλει βγει έξω, χωρίς τη δυνατότητα άσκησης.
Τέλος, μετά από σημερινή του επίσκεψη για βολιδοσκόπηση, εκεί, παρατήρησε πως το νεκρό χαμστεράκι φυσικά έλειπε, μονάχα ένα χαμστεράκι από τα 3-4 υπήρχε στο κλουβάκι, τα μισά κουνέλια έλειπαν κι όλα αυτά σε διάστημα μικρότερο της βδομάδας!!!
Αν πριν δηλαδή, κινητοποιηθήκαμε για να αναφέρουμε το μαγαζί, με την τελευταία είδηση θορυβηθήκαμε περισσότερο στο να γίνει η προσπάθειά μας πιο στοχευμένη..

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Έχει τύχει σε κάποιον να δει ... τέτοια διαφορά στον αριθμό των ζώων σε κάποιο pet shop; Ενδέχεται να είναι φυσικό αυτό ; (για λόγους που αγνοώ)
2. Υπάρχει περίπτωση να σκοτώνει ο ιδιοκτήτης τα ζωάκια ή να τα αφήνει/πετάει ώστε να δείχνει ότι πουλάει; (τραγικό και ανατριχιαστικό)
3. Μπορώ να κάνω ανώνυμη καταγγελία στη Νομαρχία μου/Φ. Οργάνωση της περιοχής μου; Κι αν ναι, θα μου την κάνουν αυτοί ώστε να γίνει ανώνυμα, ή εγώ επώνυμα;

Αυτά! Με συγχωρείτε για το μεγάλο μήνυμα, αλλά προσπάθησα να γράψω μόνο τα σημαντικά και καίρια σημεία.
Οποιαδήποτε απάντηση/παρατήρηση, αναμενόμενη και επιθυμητή!

Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:33, 10-05-13:

Δεν πιστευω οτι τα σκοτωνει αυτος τα ζωα,αλλα ακομα και στην ακραια νπεριπτωση να το εκανε..εμεις δεν μπορουμε να το αποδειξουμε αυτο.Ομως Το προβλημα ειναι οτι ο τυπος δεν τηρει τους βασικους κανονες που ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ απο τον νομο να τηρει,και ΓΙΑ ΑΥΤΟ σαφεστατα θελει καταγγελια.
Καταρχην ανωνυμη καταγγελια σαφεστατα μπορεις να κανεις,δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα σε παρουν στα σοβαρα.Μπορεις ομως να δωσεις τα στοιχεια σου,αλλα να τονισεις οτι ΔΕΝ ΘΕΣ να του κοινοποιοηθουν και αυτοι ειναι υποχρεωμενοι να μην του το πουν.
Επισης καλο θα ηταν να τραβηξεις φωτο απο το κινητο σου (χωρις να σε παρει πρεφα).

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 21:18, 10-05-13:

Πουπουλίνα, ξέρεις πώς γίνεται η ανώνυμη; Πού απευθύνομαι;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:44, 10-05-13:

Καταρχην υπευθυνο υπουργειο ειναι το υπουργειο αγροτικης αναπτυξης και τροφιμων.
Την καταγγελια πρεπει να την κανεις βασικα,αν δεν κανω λαθος στην νομαρχια που βρισκεται το πετ σοπ.Δηλαδη:Βρες το τηλεφωνο της νομαρχιας που υπαγεται το πετ,(στο 11880 το εχεις βρει επιτοπου)και πεστους οτι θες να κανεις καταγγελια για ενα πετ σοπ.Αυτοι θα σου δωσουν το τηλεφωνο του κτηνιατρικου τμηματος που ειναι υπευθυνο.Εκει θα κανεις την καταγγελια.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 22:45, 10-05-13:

Ευχαριστώ! Ήδη κάτι γίνεται, με τη βοήθεια της ομοσπονδίας. Θα ξαναγράψω όταν έχω εξελίξεις! ;-)

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 16:00, 11-05-13:

Σε κάθε περιπτωση σημειωνε ημερομηνιες συμβάντων και φωτογραφιζε την βιτρινα οταν βλεπεις καποιο ζωακι νεκρο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους