Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,602 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 383 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρώτη μέρα γάτα στο σπίτι

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 22:15, 25-01-13:

Καλώς σας βρήκα, λοιπόν! Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ, ακριβώς επειδή σήμερα ήρθε η γατούλα μου στο σπίτι πρώτη φορά. Είναι περίπου 4 μηνών, αδεσποτάκι που το περιμαζέψανε (είδα την αγγελία στο facebook και έπαθα λα-λα, την σκεφτόμουνα 5 μέρες συνέχεια :-). Δε βλέπει από το ένα της ματάκι, λόγω μόλυνσης, και αυτός ήταν και ο λόγος που συγκινήθηκα και την πήρα.. Παρόλα αυτά, είναι κουκλίτσα!

Σήμερα σχεδόν όλη τη μέρα κοιμόταν κάτω από ένα κρεβάτι και εδώ και 2-3 ώρες έχει αρχίσει να παίζει. Ακόμη με φοβάται λιγάκι, αν και έχει αρχίσει να εξερευνά έντονα το χώρο και να με πλησιάζει πού και πού. Δεν κάθεται, όμως, να την πιάσω και φεύγει αν προσπαθήσω εγώ να την πλησιάσω (ενώ όσο ήταν εδώ η κυρία που τη φρόντιζε τις προηγούμενες μέρες και την ήξερε, έκατσε και στην αγκαλιά μου, προφανώς γιατί ένιωθε περισσότερη ασφάλεια). Φαντάζομαι, βέβαια, ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά και θα με μάθει με τον καιρό.

Το θέμα είναι ότι εγώ είμαι κάπως φοβητσιάρα. Είμαι σίγουρη ότι όλο το βράδυ θα ακούω θορύβους και θα πετάγομαι από το κρεβάτι να δω αν είναι καλά ή αν της έπεσε τίποτα στο κεφάλι.

Επειδή μένω μόνη και όλο το πρωί λείπω και επειδή είναι και μικρούλα ακόμη, θα έχει πρόβλημα; Ξέρω ότι οι γάτες μπορούν να μείνουν μόνες τους αρκετές ώρες, ΟΛΟΙ όσοι έχουν γάτες και τους ρώτησα το ίδιο μου λένε, παρόλα αυτά είμαι σίγουρη ότι όλο το πρωί θα αγωνιώ για το τι κάνει μόνη της στο σπίτι (ή κσι το βράδυ που θα κοιμάμαι και που είναι και πιο ζωηρή)..

Για πείτε καμία καθησυχαστική κουβέντα.

ΥΓ: Αυτή τη στιγμή είναι πίσω από την κουρτίνα και με κοιτάει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:30, 25-01-13:

Καλωσηρθες φιλη μου και να χαιρεσαι το γατονι σου!!
Μην εχεις καθολου αγχος.Καταρχην ειναι πολυ ενθαρρυντικη η συμπεριφορα της.Εξοικιωνεται σιγα σιγα.
Ειναι απολυτα λογικο να σε φοβαται .Ομως το οτι αρχιζει να παιζει,ειναι πολυ καλο σημαδι.
Εσυ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι ΝΑ ΜΗΝ προσπαθεις να την πιασεις αυτες τις πρωτες μερες.Μονη της θα σου ερθει για χαδια,οταν νιωσει ανετα.Ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο.
Το θέμα είναι ότι εγώ είμαι κάπως φοβητσιάρα. Είμαι σίγουρη ότι όλο το βράδυ θα ακούω θορύβους και θα πετάγομαι από το κρεβάτι να δω αν είναι καλά ή αν της έπεσε τίποτα στο κεφάλι.
χαχαχαχααχαχαχαχ...αυτο και εγω το ειχα παθει οταν πρωτοεβαλα γατι σπιτι μου.ΟΚ,λογικο ειναι.Απλα φροντισε να απομακρυνεις πιθανες παγιδες που μπορει να το πληγωσουν.Πχ..γυαλινα βαζα σε τραπεζια κλπ.Κυριως για σενα,να μην εχεις αγχος.
Επειδή μένω μόνη και όλο το πρωί λείπω και επειδή είναι και μικρούλα ακόμη, θα έχει πρόβλημα; Ξέρω ότι οι γάτες μπορούν να μείνουν μόνες τους αρκετές ώρες, ΟΛΟΙ όσοι έχουν γάτες και τους ρώτησα το ίδιο μου λένε, παρόλα αυτά είμαι σίγουρη ότι όλο το πρωί θα αγωνιώ για το τι κάνει μόνη της στο σπίτι (ή κσι το βράδυ που θα κοιμάμαι και που είναι και πιο ζωηρή)..
Αυτο να μην σε απασχολει καθολου.Και εγω μονη μενω,και ολο το πρωι λειπω..μια χαρα ειναι τα σκασμενα μου,και απο την αρχη κιολας που τα πρωτοεβαλα σπιτι.Οι γατες γενικα,προσαρμοζονται με το ωραριο μας.Κοιμουνται τις ωρες που λειπουμε.Και ειναι γνωστο οτι οι γατες και γενικα τα αιιλουροειδη ειναι οι............βασιλιαδες του υπνου!Απλα οταβν γυρνας,θα της δινεις βεβαια την απαραιτητη σημασια.
4 μηνων δεν ειναι τοσο μικρο.Τρωει μια χαρα...οποτε δεν εχει κανενα προβλημα.
Απλα,οπως σου ειπα και παραπανω,αν εχεις κατι επικυνδινο απομακρυνε το,.εννοειται κλειστα τα παραθυρα,προσοχη στην πορτα οταν την ανοιγεις μην βγει,φαγακι και νερακι και μια χαρα θα ειναι.
Εγω βγαζω τις πριζες ή κλεινω και τα πολυμπριζα..μπας και κανουν καμια αταξια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:30, 25-01-13:

Φιλη 761 ειναι φυσικο να ανησυχεις γιατι δεν εχεις ξαναζησει ποτε με γατουλα. Μην φοβασαι ομως, πρωτα-πρωτα να σου πω οτι σιγουρα θα σε μαθει και θα σε αγαπησει και δεν θα μπορει να ζησει χωρις εσενα, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
Τωρα το τι θα κανει οταν θα λειπεις, σιγουρα ειναι καλυτερο οταν υιοθετουμε ενα ζωακι να κανονιζουμε ωστε τις πρωτες μερες να ειμαστε μαζι του στο σπιτι για να προσαρμοστει καλυτερα και να μας μαθει πιο γρηγορα. Αφου ομως εργαζεσαι δεν πειραζει, ειμαι σιγουρη πως οσο λειπεις θα εξερευνα τον χωρο και θα κοιμαται αρκετες ωρες. Το βραδυ που κοιμασαι μαλλον το ιδιο θα κανει αν και πιστευω πως θα ειναι πιο ζωηρη γιατι οι γατες ειναι νυχτοβιες. Παντως να μην φοβασαι μην της πεσει τιποτα στο κεφαλι, οι γατες εχουν καταπληκτικα αντανακλαστικα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:32, 25-01-13:

Nα την χαίρεσαι. Νομίζω πως δε φοβάται και πολύ. Να φανταστείς ο δικός μου άλλαξε δωμάτιο για εξερεύνηση την επόμενη μέρα

Θα προσαρμοστεί και κείνη θα προσαρμοστείς και σύ. Προσπάθησε τις ώρες που θα λείπεις, να την αφήνεις με διάφορα παιχνίδια, ονυχοδρόμιο πχ, για να γεμίζει το χρόνο της.
Κλείσε παράθυρα και πόρτες γιατί είναι ικανότατα ζώα και δεινοί δραπέτες και όλα τ'αλλα θα στα μάθει εκείνη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 22:46, 25-01-13:

μπραβο σου που προτιμησες ενα γατακι με καποιο προβλημα- τους περισσοτερους τους αποτρεπει κατι τετοιο εστω και αν ειναι τοσο ασημαντο... συμφωνω με ολα οσα σου λενε παραπανω. προσεχε πολυ οσα σου λενε για την ασφαλεια της (την μπαλκονοπορτα μην την αφηνεις ουτε σε ανακλιση αν δεν εισαι εκει) και τα υπολοιπα θα τα βρειτε μην ανησυχεις καθολου

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 22:55, 25-01-13:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, παιδιά! Ήταν πολύ καθησυχαστικές.
Bessy, έχεις δίκιο, γι'αυτό την πήρα από Σαββατοκύριακο, για να είμαι μαζί της τις πρώτες μέρες, ίσως καταφέρω να ξεκλέψω και 1-2 ακόμη στην αρχή της εβδομάδας, θα δούμε.
Θα σας πω αύριο αν... κατάφερα να κοιμηθώ καθόλου.

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 00:43, 26-01-13:

Να τη χαίρεσαι τη μικρούλα σου!!!
Αφού ξεκίνησε τα παιχνίδια μη φοβάσαι τίποτα! Θα προσαρμοστεί πολύ γρήγορα!!!

Μην ανησυχεις!!! Να δεις πόσο φοβιτσιάρα ήμουν εγώ!!! Εμένα κιόλας επειδή με είχαν ψιλοφοβερίσει ότι οι θηλυκές βγάζουν εύκολα νύχια , τα πρώτα βράδια πεταγόμουνα, πέρα του φόβου μην κάνει φασαρία, μην μου βγάλει νύχια!!!
Βέβαια τώρα όσο σκέφτομαι τους φόβους μου , γελάω!!

Απλά για το μόνο που θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη είναι πως πολλές φορές τα βράδια τα πιάνει η τρέλα τους και τρέχουν σαν τα τρελά σε όλο το σπίτι! Μόλις σε συνηθίσει να δεις που θα το κάνει!
Εάν έχεις jumbo , κοντά εκεί που μένεις , αγόρασε ένα ονυχοδρόμιο, μόλις 5 ευρώ το έχουν , και πάρε και μπαλάκια! Εάν κουδουνίζουν κιόλας, θα ξετρελαθεί!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rania.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 03:50, 26-01-13:

Είναι μέχρι να μάθει το χώρο. Στην αρχή θα τη βλέπεις διστακτική, μπορεί και στο άκυρο να τη δεις να τρέχει πάνω κάτω στο σπίτι πιθανώς τρομαγμένη από κάποιο ποτήρι (μη γελάτε, ο γάτος μου πρώτη φορά που άφησα ένα ποτήρι στο τραπέζι και ακούστηκε ήχος, ΧΕΣΤΗΚΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ), το βράδυ μπορεί να κάνει και καμιά ζημιά... το παν είναι να κάνεις το σπίτι αλεξί-γατο. Να μην έχεις πράγματα εύκολα προσβάσιμα στη γάτα που σπάνε κλπ. Για να την αποσπάς μπορείς να της πάρεις ένα μικρούλι ποντικάκι από αυτά που κάνουν ένα ανεπαίσθητο θόρυβο αν τα ταρακουνήσεις. Ο γάτος μου με ένα τέτοιο παίζει 4 ώρες σερί, ξεθεώνεται από το παιχνίδι και ψοφάει στον ύπνο. Έτσι τα βράδια είμαι ήσυχη ή όταν λείπω.

Τον έχω αφήσει μόνο του και 30 ώρες όπου γύρισα για ένα 2ωρο και μετά ξανάφυγα. 0 ζημιές. Χρωστάω πολλά στο ποντίκι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 08:58, 26-01-13:

Ρε παιδιά, πόσες φορές τη μέρα πάνε τουαλέτα;;;
Καλημέρα, κιόλας!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 09:09, 26-01-13:

Μία ερώτηση ακόμη. Πρέπει να καθαρίζω την άμμο κάθε φορά που αντιλαμβάνομαι ότι έχει πάει τουαλέτα ή φτάνει μια φορά την ημέρα;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:19, 26-01-13:

Χαχαχα με εκανες και γελασα πρωι πρωι.
Πηγαινουν καμποσες φορες, αρκετες για τσισακια και μια με δυο φορες για κακακια. Αν πηγαινει υπερβολικα πολλες φορες ισως θα επρεπε να συμβουλευτεις κτηνιατρο, να ελεγχεις και τα κακακια μηπως εχει διαρροια.
Μπορεις να καθαριζεις την αμμολεκανη του επισης μια με δυο φορες την ημερα, ειναι αρκετες πιστευω.

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 10:29, 26-01-13:

Ευχαριστώ!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:31, 26-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από 761
Ρε παιδιά, πόσες φορές τη μέρα πάνε τουαλέτα;;;
Καλημέρα, κιόλας!
Μία ερώτηση ακόμη. Πρέπει να καθαρίζω την άμμο κάθε φορά που αντιλαμβάνομαι ότι έχει πάει τουαλέτα ή φτάνει μια φορά την ημέρα;
Υπό νορμάλ συνθήκες μια ενήλικη γάτα πηγαίνει 1-2 φορές την ημέρα (για τα "κακάκια" εννοώ, γιατί για τα τσισάκια δεν την παρακολουθώ, σαφώς είναι περισσότερες). Από κει κι έπειτα είναι και θέμα ηλικίας (η δική μου μωρό και μέχρι να "στρώσει"
πήγαινε 2-4) και τροφής. Καθώς λένε ορισμένα έμπειρα μέλη του σάϊτ, όσο πιο καλή ποιότητα γατο-τροφής, τόσο πιο
εύκολα απορροφήσιμη και με λιγώτερα υπο-προϊόντα. Τέλος εξαρτάται και από τον οργανισμό της συγκεκριμένης γάτας.

Για το θέμα της άμμου τώρα, συνήθως και απαραίτητα 1-2 φορές ημερησίως, και πάλι υπό νορμάλ συνθήκες, ενώ
κάθε 7-10 μέρες θα αλλάζεις όλη την άμμο και θα καθαρίζεις την αμμολεκάνη μ'ένα ήπιο καθαριστικό (όχι χλωρίνες και Dettol) λ.χ. το υγρό που χρησιμοποιούμε για το πλύσιμο των πιάτων, μ'ένα σφουγγαράκι γι αυτή τη δουλειά και καλό ξέπλυμα και σχολαστικό στέγνωμα. Να ξέρεις οτι και αυτό το χρονικό διάστημα εξαρτάται από την ποιότητα της άμμου. Για παράδειγμα
στη δική μου περίπτωση στην αρχή που αγόραζα άμμο από την κοινή του σούπερ μάρκετ, κάθε 3 μέρες και βρωμούσε μέχρι
τον πάτο της αμμολεκάνης και δεν συνέφερε οικονομικά καθόλου Φτηνότερη μεν, αλλά συνέχεια να αγοράζω, από τις πολλές περιπτώσεις που το "φτηνό", αποδεικνύεται ακριβό. Ευτυχώς μπήκα εδώ στο σαϊτάκι μας κι ενημερώθηκα οτι υπάρχουν και άμμοι (κυρίως αργιλώδεις, αλλά και άλλου είδους) που κάνουν τα τσισάκια σβώλους απορροφούν κάθε υγρασία (που είναι πηγή βακτηριδίων) με λίγα λόγια συμμαζεύουν αρκετά την κατάσταση, αφαιρούνται εύκολα με το ειδικό φτυαράκι και δεν μυρίζουν καθόλου!!!
Μόνο από pet-shops όμως, αν και πολύ σπάνια σε συγκεκριμένα σούπερ μάρκετ.
Δίνω λοιπόν κατιτίς παραπάνω, αλλά κρατάει πολύ περισσότερο, και ούτε καν χρειάζεται γενικό πλύσιμο όλη η αμμολεκάνη κάθε βδομάδα! Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς

Αυτά, πιστεύω να βοήθησα.
Καλοσώρισες στην συντροφιά μας , να σου ζήσει και να χαίρεσαι τη νεοφερμένη!
Βρες της ένα ονοματάκι και ανέβασε τις φωτογραφίες της να τη χαρούμε κι εμείς.
Σ'αυτό το σάϊτ, διψάμε για φωτογραφίες γατουλινιών και ανυπομονούμε!!!

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 11:39, 26-01-13:

Αυτή είναι η Ματούλα μου!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Γενάρης 2013.jpg
Εμφανίσεις:  136
Μέγεθος:  37,1 KB  
14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:50, 26-01-13:

Πανεμορφη η Ματουλα, να την χαιρεσαι!

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 12:06, 26-01-13:

Ευχαριστώ, Βάσω!
Εντωμεταξύ, μου προέκυψε και πολύ σεξουλιάρα! Τεσσάρων μηνών και έχει ήδη οίστρο (έτσι μου είπε η κυρία που την είχε ότι της είπε ο γιατρός, γιατί τεντώνει περίεργα το κωλαράκι της). Μου είπαν, όμως, ότι η στείρωση πρέπει να γίνει στους εφτά μήνες ( ; ). Υπομονή..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:12, 26-01-13:

Θα σου ελεγα να ρωτησεις σε μερικους κτηνιατρους γι' αυτο γιατι οι γνωμες ειναι πολλες, παντως η δικη μου γνωμη ειναι να το στειρωσεις το συντομωτερο δυνατον τα γατακι σου να μην παιδευεται με τον οιστρο. Οντως ειναι καποιες γατουλες που ξεκινανε πολυ νωρις, ετσι ηταν και η δικη μου η Τασουλα που εμεινε εγκυος 4,5 μηνων και επειδη επαθε ενα ατυχημα αναγκαστηκαμε να την στειρωσουμε και να της παρουμε τα μωρα. Παλιοτερα τα στειρωναν σε μικροτερες ηλικιες και οσα γατια ειχα που στειρωθηκαν ετσι μικρα δεν μου επαθαν τιποτα.

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 12:19, 26-01-13:

Ναι, χτες τη διάβαζα την ιστορία με την Τασούλα και το πόδι της.
Προσωπικά, δεν βλέπω τίποτα το περίεργο στη συμπεριφορά της. Ίσως, όμως, είναι ακόμη αγχωμένη και δεν εκδηλώνεται.. Θα δω πώς θα πάει τις επόμενες μέρες και θα ξαναμιλήσω με το γιατρό. Ευχαριστώ!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:20, 26-01-13:

Για όλα τα άλλα σε κάλυψαν οι προλαλήσαντες, οπότε εγώ θα σου πω ένα τιπ για τα τουαλετικά!

Εγώ, όταν είμαι σπίτι δηλαδή, προσπαθώ να μαζεύω "αμέσως" τα δωράκια της μικρής μου. Ακόμα και τσίσα. Με αποτέλεσμα να καθαρίζω την αμμοδόχο 3-4 φορές τη μέρα. Ακούγεται υπερβολικό, αλλά λόγω μικρού σπιτιού είναι σωτήριο, δεν έχουμε ποτέ καμία μυρωδιά.

Επίσης, η μικρή μας είναι τελείως μη μου άπτου σ' αυτό το θέμα, ας πούμε αν δεν καθαριστούν τα τσισάκια απ' την αμμοδόχο πολύ δύσκολα θα πάει να κάνει κακάκια της, προτιμάει να τα κάνει σε καθαρή άμμο. Και ναι, πάει στην άμμο, σκάβει, βλέπει το σβώλο με τα τσίσα και φεύγει. Μόλις της αφαιρέσω το σβώλο, τσουπ πάει και κάνει τα κακάκια. Τι να πεις.. Βέβαια όταν δεν είμαστε εμείς οι καθαριστές παρόντες στο σπίτι, αναγκάζεται και τα κάνει μόλις της έρθουν

Με τον τρόπο αυτό του συχνού καθαρισμού -ο οποίος ομολογώ ότι τώρα αυτούς τους μήνες έχει μειωθεί στις 2 φορές ημερησίως- παρατήρησα ότι γίνεται και οικονομία, καθώς απλά συμπληρώνω όποτε χρειάζεται με λίγη άμμο, κι έτσι η άμμος κρατάει παραπάνω από βδομάδα, κρατάει 10 μέρες σίγουρα, με συμπληρώματα βέβαια όπως είπα. Κι έτσι, μια απλή άμμος, πάμφθηνη, του σουπερ μάρκετ, μπορεί να συμπεριφερθεί σαν ποιοτική του πετ σοπ!

Τέλος ένα τρομερό τιπ που έμαθα εδώ μέσα, είναι το σωτήριο ΤΑΛΚ. Αν τυχόν το καμάρι σου κάνει τίποτα βρωμερά κακάκια, ή αν θες να δώσεις μια ωραία εσάνς στην αμμοδόχο, αφού αφαιρέσεις τα διάφορα δώρα κάνεις λίγα παφ-πουφ με το ταλκ μέσα στην αμμοδόχο και ανακατεύεις την άμμο. Επίσης, μην ξεχνάς ότι απορροφά και την υγρασία κι έτσι μένει ακόμα πιο στεγνή η άμμος, γιατί ο σβώλος των τσισακίων όπως και να το κάνεις δε θα βγει ολόκληρος 100%, θα μείνει λίγη υγρασία στο επίμαχο σημείο

Αυτά.

Άντε, καλή όρεξη σε όσους μαγειρεύουν!!!!!!!!!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:24, 26-01-13:

Να την χαίρεσαι τη Ματούλα σου!
Φαίνεται πολύ όμορφη!

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 12:28, 26-01-13:

Παρεμπιπτόντως, την πρώτη φορά που είδα το σβώλο από τα τσίσα, έπαθα σοκ!! Νόμιζα ότι ήταν κακά και λέω "Μα από πού την έβγαλε τέτοια κουράδα, μια σταλιά γατί;;;"

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:40, 26-01-13:

Θα μεγαλώσει και κάποιες φορές θα απορείς πράγματι για αυτό, στο λέω εκ πείρας...

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 14:29, 26-01-13:

καλώς τα δέχτηκες κ λοιπόν..κ να έχετε μία όμορφη ζωή μαζί..μην ανησυχείς κ το χώρο θα μάθει κ σε λίγο θα τον κάνει εντελώς δικό της σε σημείο να λες μένω εγώ μαζί της κι όχι αυτή μαζί σου..χιχιχ..σχετικά με την τουαλέτα..από τα λίγο που καταλαβαίνω κι εγώ πηγαίνει 2-3 φορες..δεν είμαι πάντα εδώ,οπότε μπορεί να λέω κ βλακεία τώρα.όσο για την άμμο..όσο συχνά την καθαρίζεις τόσο το καλύτερο.εγω πχ.αν έχω όρεξη ίσως καθαρίσω κ επιτόπου..αλλιώς σίγουρα μία φορά τη μέρα.καλή συνέχεια!!

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 15:08, 26-01-13:

Παρεμπιπτόντως, την πρώτη φορά που είδα το σβώλο από τα τσίσα, έπαθα σοκ!! Νόμιζα ότι ήταν κακά και λέω "Μα από πού την έβγαλε τέτοια κουράδα, μια σταλιά γατί;;;"
ΧαχαχαχαχαχαχαχαχΑΧαΧΑΧα!!!!
Κι εγώ το ίδιο πάθαινα στην αρχή!!

ΑΧΑΧαχαχαχαχαχαχαχαχα...

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 16:17, 26-01-13:

Ειναι μια κουκλα η γατουλα σου και μπραβο σου που πηρες ενα γατακι με μια μικρη αναπηρια.
Οσο για το θεμα της τουαλετας η δικια μας παει 2-3 φορες για τα τσισα της και 1-2 για τα κακακια της. Εγω την καθαριζω μια φορα την ημερα αλλα αν ειμαι στο σπιτι ολη μερα οπως τα Σ/Κ 2 φορες την ημερα,μια το πρωϊ και μια το απογευμα προς βραδυ.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 16:31, 26-01-13:

να το χαιρεσαι το κουκλι!!

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 18:43, 26-01-13:

Σας ευχαριστώ όλους. Και για τις συμβουλές και για τις ευχές!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:02, 26-01-13:

Κουκλαρα ειναι η γατουλα σου!!
Οσον αφορα την στειρωση.Και ομως στα θηλυκα δεν χρειαζεται να φτασει 7 μηνων,ακομα και απο τον 6 γινεται.Βεβαια εξαρταται και απο την αναπτυξη της,αλλα μια χαρα φαινεται η δικια σου.
Οπως και να εχει...να την χαιρεσαι και παλι!Ειναι ΘΕΑ!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 20:59, 26-01-13:

Χαίρομαι πάρα πολύ που αυτό το πανέμορφο πλάσμα βρήκε σπιτάκι!!! Να σου ζήσει η κουκλίτσα και να την χαίρεσαι!!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:48, 26-01-13:

Καλοσωρίσατε στην παρέα μας! Η Ματούλα είναι αξιολάτρευτο μουτράκι, να τη χαίρεσαι!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:55, 26-01-13:

Κουκλίτσα μου όμορφη!!!! Τι μαναράκι είναι αυτό?
'Οχι μόνο για μια, αλλά για πολλές φωτογραφίες
Δικαίως κάνει τη "μανούλα" περήφανη
Να σου ζήσει και να χαρείτε η μια την άλλη για πολλά πολλά χρόνια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 00:17, 27-01-13:

πολύ όμορφη και μπράβο σου που την υιοθέτησες ενώ έχει και ένα προβληματάκι.να περνάτε καλά και όταν μπορέσεις ανέβασε και άλλες φωτογραφίες!!!!

Παράθεση

ελενα.v (Έλενα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενα.v
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H ελενα.v έγραψε στις 09:43, 27-01-13:

είναι κουκλί!!!! μα πάρα πολύ κουκλί όμως!!!! να τη χαίρεσαι!!!!! και οπωσδήποτε θέλουμε και άλλες φωτογραφίες!!!!

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 10:31, 27-01-13:

Ευχαριστώ, παιδιά!
Είναι, όμως, τσαούσα η άτιμη. Τέσσερις φορές τη μάλωσα επειδή ανεβαίνει σε ένα συγκεκριμένο τραπέζι, πέντε ανέβηκε. Κάνει το δικό της. :-)

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:10, 27-01-13:

Καλοσώρισες στο Club των γατογονιών. Τέτοια θα έχεις

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 12:37, 27-01-13:

Ναι, το κατάλαβα νωρίς-νωρίς.. Και ακόμη δεν έχει εξοικειωθεί και εντελώς μαζί μου. Πού να χαλαρώσει κιόλας, τι έχω να τραβήξω, θα με καβαλήσει κανονικά. :-)

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simba(Δήμητρα)
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 13:14, 27-01-13:

καλημερα! και καλως ηρθες εσυ και το κοριτσακι σου!

ξεκινησαν κιολας οι ζαβολιες ε? παρε κουραγιο γιατι απο εδω και περα θα σε εκπλησσει συνεχεια με ενα σωρο πραγματα που θα κανει.. αν διαβασεις τι εχουν κανει τα δικα μας κατα καιρους θα καταλαβεις..

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 12:17, 28-01-13:

Καλημέρα σε όλους.
Βρε παιδιά, το καημένο το γατάκι είναι πολύ φοβισμένο, για κάποιο λόγο. Χτες ήρθε πρώτη φορά ο φίλος μου στο σπίτι (απέφυγα δυο μέρες τον κόσμο, για να μην της πέσουν όλα μαζί, και αλλαγή περιβάλλοντος και καινούργιες φάτσες, παρόλο που θέλω να συνηθίσει στις επισκέψεις). Μια-δυο φορές που της μίλησε και τη χάιδεψε, δεν έκανε τίποτα που να δείχνει ότι φοβήθηκε. Ωστόσο, την υπόλοιπη ώρα, προσπαθούσε να απομακρυνθεί. Ναι, μεν, έπαιζε με τα μπαλλάκια της, αλλά ήταν πολύ διστακτική στο να έρθει να τα πάρει όταν έπεφταν κοντά μας. Και το θέμα είναι ότι απέφευγε κι εμένα πάλι (παρόλο που, μέσα στο Σ/Κ είχαμε αρχίσει να γνωριζόμαστε καλύτερα και μπορούσα να την πλησιάσω σχετικά).
Από όσο ξέρω, δεν έχει υποστεί κακομεταχείριση. Η μαμά της είναι μία από τις γάτες που ταϊζει η κυρία που την είχε πριν, οπότε δεν είχε πέσει σε κακούς ανθρώπους. Να φταίει η ταλαιπωρία που πέρασε με το μάτι της;
Μήπως θέλει απλά περισσότερο χρόνο; Δεν θέλω να γίνει ένα φοβικό γατάκι που δεν πλησιάζει άνθρωπο. Καμία ιδέα;
Για την ώρα δεν την πιέζω. Όλο το Σ/Κ της μιλούσα μεν τακτικά, την πλησίαζα για να με δει εκεί που πήγαινε και χωνόταν, αλλά λίγες φορές προσπάθησα να την πιάσω, μέχρι να βεβαιωθώ ότι δεν με φοβάται.

Μπορεί να λέω και βλακείες και έτσι να γίνεται πάντα, αλλά είμαι τελείως άσχετη. :-)

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:29, 28-01-13:

Καλα κανεις και δεν την πιεζεις, μην ανησυχεις το καθε γατακι εχει τους δικους του ρυθμους. Αλλα συνηθιζουν γρηγορα και σε καποια αλλα παιρνει λιγο περισσοτερο χρονο, δεν σημαινει αυτο οτι θα γινει φοβικη. Ασε την να σας μαθει καλα, ειναι πολυ νωρις ακομα κατα την γνωμη μου, εχε υπομονη και μην την πιεζεις, ολα θα γινουν και σε λιγο καιρο δεν θα το πιστευεις.

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 12:37, 28-01-13:

Ναι μωρέ το μικρούλιιιιιιι.... Συμφωνώ κι εγώ, υπομονή.. Να της μιλάς πολύ και γλυκά, και όσο της δίνεις το χώρο της, τόσο θα νιώθει ότι δεν απειλείται και δε θα νιώθει πίεση. Θα σε ανταμείψει σίγουρα την πρώτη φορά που θα ανέβει πάνω σου και θα αρχίσει τις κουτουλιές εκεί που δεν το περιμένεις...!

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 12:48, 28-01-13:

Μακάρι, ρε παιδιά, να είστε καλά!

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 12:56, 28-01-13:

Ααααα...μήπως είναι το πρώην Νινάκι;! Είδα αυτή τη γατουλίνα σε μια αγγελία σ'ένα κτηνιατρείο, μου έκανε εντύπωση η μικρή κι έψηνα μια φίλη μου να την πάρει παρεούλα στον γάτο της. Μπράβο, πολύ χάρηκα που υιοθετήθηκε το κουκλί! Να τη χαίρεσαι κ να περνάτε τέλεια. Κ ναι, μην ανησυχείς, θα σε καβαλήσει τελείως όπως έκαναν (κ κάνουν) όλες οι γάτες μας μ'εμάς...

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 12:57, 28-01-13:

Ναι, Φιντελούλι, το φοβερό Νινάκι είναι!! Είναι διάσημο το μωρό μου!

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 13:00, 28-01-13:

Είναι! Σε κτηνιατρείο στο Κολωνάκι το είδα, όχι όπου κι όπου

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 13:02, 28-01-13:

Σοβαρά;; Αχαχαχαχαχα!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 02:01, 29-01-13:

Καλημέρα σε όλους.
Βρε παιδιά, το καημένο το γατάκι είναι πολύ φοβισμένο, για κάποιο λόγο. Χτες ήρθε πρώτη φορά ο φίλος μου στο σπίτι (απέφυγα δυο μέρες τον κόσμο, για να μην της πέσουν όλα μαζί, και αλλαγή περιβάλλοντος και καινούργιες φάτσες, παρόλο που θέλω να συνηθίσει στις επισκέψεις). Μια-δυο φορές που της μίλησε και τη χάιδεψε, δεν έκανε τίποτα που να δείχνει ότι φοβήθηκε. Ωστόσο, την υπόλοιπη ώρα, προσπαθούσε να απομακρυνθεί. Ναι, μεν, έπαιζε με τα μπαλλάκια της, αλλά ήταν πολύ διστακτική στο να έρθει να τα πάρει όταν έπεφταν κοντά μας. Και το θέμα είναι ότι απέφευγε κι εμένα πάλι (παρόλο που, μέσα στο Σ/Κ είχαμε αρχίσει να γνωριζόμαστε καλύτερα και μπορούσα να την πλησιάσω σχετικά).
Από όσο ξέρω, δεν έχει υποστεί κακομεταχείριση. Η μαμά της είναι μία από τις γάτες που ταϊζει η κυρία που την είχε πριν, οπότε δεν είχε πέσει σε κακούς ανθρώπους. Να φταίει η ταλαιπωρία που πέρασε με το μάτι της;
Μήπως θέλει απλά περισσότερο χρόνο; Δεν θέλω να γίνει ένα φοβικό γατάκι που δεν πλησιάζει άνθρωπο. Καμία ιδέα;
Για την ώρα δεν την πιέζω. Όλο το Σ/Κ της μιλούσα μεν τακτικά, την πλησίαζα για να με δει εκεί που πήγαινε και χωνόταν, αλλά λίγες φορές προσπάθησα να την πιάσω, μέχρι να βεβαιωθώ ότι δεν με φοβάται.

Μπορεί να λέω και βλακείες και έτσι να γίνεται πάντα, αλλά είμαι τελείως άσχετη. :-)

μπορω να σε διαβεβαιωσω 100% οτι το γατουλακι σου δεν ειναι φοβικο
επειδη τυχαινει ο δικος μου να ειναι και ξερω πως αντιδρα ενα φοβικο γατι να εισαι σιγουρη οτι οι αντιδρασεις της δικιας σου ηταν πολυ φυσιολογικες- μη σου πω και υπερβολικα ανετη την κοβω! ειναι ο πρωτος καιρος και ακομη δεν εχει μαθει εσενα και το χωρο καν παρ ολα αυτα αφησε εναν ξενο να τη χαιδεψει και μαλιστα ηταν τοσο ανετη που επαιζε οταν ηταν ο αγνωστος εκει! για να καταλαβεις τη διαφορα ο δικος μου με το που ακουει το θυροτηλεφωνο σπινιαρει οπου και να ειναι και εξαφανιζεται κατω απ το κρεβατι δεν τιθεται θεμα να βγει οσο εχουμε επισκεψεις και φυσικα το να τον χαιδεψουν ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας. να μη σου πω για τον πρωτο καιρο που ηταν σπιτι μου... ηταν συνεχως κρυμμενος σε οσο πιο στενο μερος μπορουσε! και ολα αυτα με δεδομενο οτι κανω ο,τι μπορω για να νιωσει πιο ανετα..
επισης το αν μια γατα ειναι φοβικη δεν εχει να κανει με το αν εχει κακομεταχειριστει μονο (οπως πιστευουν πολλοι). πολλες φορες απλα "γεννιουνται" ετσι. εχει να κανει βεβαια με πολλους παραγοντες πχ αν η μαμα τους ειναι ανετη, σε ποιο περιβαλλον μεγαλωνουν, αν θα ερθουν σε επαφη με ανθρωπους κτλ. φοβικο παντως λεμε το ζωο που οχι απλα φοβαται αλλα στην περιπτωση της γατας φοβαται τοσο πολυ που δεν αντιδραει φυσιολογικα οπως δλδ μια γατα που απειλειται που βγαζει νυχια για να αμυνθει.
οποτε συνεχισε να την ενθαρρυνεις και θα το δεις οταν σε εμπιστευτει απολυτα θα ειναι μια χαρα

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 11:21, 29-01-13:

Ευχαριστώ, Άννα! Καλημέρα σε όλους.

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 17:51, 29-01-13:

Λοιπόν, σήμερα για πρώτη φορά κοιμάται στο καλαθάκι της, που το έχω δίπλα στο γραφείο μου. Τις προηγούμενες μέρες κοιμόταν πιο μακριά μου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 18:12, 29-01-13:

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 18:48, 29-01-13:

Λοιπόν, σήμερα για πρώτη φορά κοιμάται στο καλαθάκι της, που το έχω δίπλα στο γραφείο μου. Τις προηγούμενες μέρες κοιμόταν πιο μακριά μου.
Αντε τέλεια!!
Να δειςπου σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουν τα πρώτα τριψίματα και οι πρώτες απαιτήσεις για χάδια και παιχνίδια!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Boukia, spongebob21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους