Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,053 εγγεγραμμένα μέλη και 719,059 μηνύματα σε 22,749 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 466 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βγάζει τα κόπρανα απο τη λεκάνη και παίζει!

Lionesse

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lionesse
H Lionesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Lionesse έγραψε στις 01:06, 24-07-08:

Καλησπέρα.
Ο Μελένιος πια μεγάλωσε, μπήκαμε στους πέντε μήνες. Όταν είναι στα καλά του, είναι το καλύτερο και το πιο τρυφερό γατί του κόσμου. Όταν τον πιάνει το ανάποδο όμως, καλύτερα να μην είσαι μπροστά. Κρεμιέται από κουρτίνες, ανεβαίνει παντού (ακόμα και μέσα στα πιάτα που τρώμε), γρατζουνάει και δαγκώνει ό,τι βρει, κατα προτίμηση εμάς, δεν δέχεται καμία παρατήρηση, και γενικά ότι συμβουλές έχω διαβάσει κατά καιρούς εδώ, απλά δεν πιάνουν. Τι νεράκι στη μουρίτσα, τι κοφτό μη και αδιαφορία, τι φύσημα στη μουρίτσα τι, τι, όλα τα έχω κάνει, δεν γίνεται τίποτα. Απλά ΔΕΝ υπάρχει τίποτα απαγορευμένο γι'αυτόν.

Κάνω υπομονή μέχρι το Σεπτέμβρη, μήπως με την στείρωση, στρώσει η κατάσταση. Το θέμα είναι ότι, υπάρχει κάτι που κάνει που είναι υπερβολικά ανθυγιεινό και για τον ίδιο αλλά και για μας. Λατρεύει την άμμο του. Αλλά όχι μόνο για την ανάγκη του. Πάει και κοιμάται πάνω στην άμμο. Την καθαρίζω τρεις φορές την ημέρα, δεν έχω αλλάξει μάρκα από τότε που ήταν μωρό. Και όταν παίζει, το αγαπημένο του παιχνίδι είναι σβόλοι άμμου (τσίσα και κακά, ότι βρει πρόχειρο)!!! Τα βγάζει έξω από την άμμο και τα κλωτσάει σε όλο το σπίτι και κάτω από τους καναπέδες!

Και να πεις ότι δεν έχει παιχνίδια; Έχει καμιά 20αριά που εναλλάσονται ημερισίως. Παίζουμε τουλάχιστον μία ώρα. Ο Αίλουρος μου είπε να τον παίζω μέχρι να λαχανιάζει. Το κάνω και γίνεται ακόμα πιο επιθετικός με τα πόδια μας, αλλά και δεν έχει σταματήσει αυτή την κακιά συνήθεια. Γεμίζει τον τόπο βρωμιές, και τρέμω για κατσαρίδες και μυρμύγκια.

Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο; Έχετε καμιά συμβουλή προς την απελπισμένη μάνα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 01:25, 24-07-08:

Λοιπόν, νομίζω ότι είνια θέμα ηλικίας.Δεν είμαι καμια έμπειρη απλά σου λέω με τα δικά μου γατάκια που είναι 4 μηνών και λίγων ημερών, τα δικά μου αφηνιάζουν το βράδυ και το πρωί.Τρέχουν σαν τρελά δαγκώνουν ότι βρεθεί στο δρομο τραυματίζονται με δαγκωνιές και γρατζουνίσματα και νιαουρίζουν περισσότερο.Αυτό με την άμμο το κάνουν ανέκαθεν αλλά σε μικρότερο βαθμό γιατί η κακιά μαμά φωνάζει.Τώρα το ότι δεν σε ακούει είναι μάλλον γιατί δεν το έχεις μάθει να σε ακούει.Κοινώς κατά τη γνώμη μου, κάνει πως δεν σε ακούει.Για βαλ τον μεσα στη γατοφόρο του κανα 10λεπτο μετά από την αταξία να δούμε θα σε ακούει μετα??Γιατί αυτό με την άμμο που το έιχα θέσει κι εγώ εδώ μου είπαν ότι είναι πολύ κακό το ίδιο και η κτηνίατρος μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lionesse

Νεοφερμένος

H Lionesse έγραψε στις 01:34, 24-07-08:

Ο κτηνίατρος μου είπε να μην τον μαλώσω σε σχέση με την άμμο του, γιατί μετά μπορεί να μην πηγαίνει εκεί, και να μου αφήνει "δωράκια" σ΄όλο το σπίτι.

Τι να το κάνω; Και τώρα, όλο "δωράκια" είμαστε. Κι άμα του πω "μη", μου απαντάει με νευριασμένα Μιαου.

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 01:38, 24-07-08:

Αχ όχι δεν είναι λύση αυτή..Θα έλεγα να το διακυνδυνέψεις..Επίσης στην άμμο πάει και όταν είναι βρωμικούλα΄???Εμένα ποτέ δεν έμπαιναν αν ήταν βρώμικη για να παίξουν μόνο όταν την έχω μόλις καθαρίσει...Το να τον επιπλήξεις για κάτι που έκανε δεν στέκει για το γατί.Πρέπει την ώρα που το κάνει να του την πεις.Αν μπει να παίξει φώναξε του!ή βγαλτον από εκεί..Να είσαι σίγουρη ότι θελει απλά να παίξει όμως γιατί αλλιώς θα γεμισεις δωράκια πάνω σου...Σχετικά με το δάγκωμα αν νιαουρίσεις σαν να πονάς δεν σε αφήνει???

Παράθεση

Lionesse

Νεοφερμένος

H Lionesse έγραψε στις 01:42, 24-07-08:

Μόνο στιγμιαία, μετά συνεχίζει αμέσως ακάθεκτος!
Όλες μου οι ελπίδες κρέμονται στη στείρωση το Σεπτέμβρη. Αν συνεχίσει και μετά, κλάφτε μας. Μας έχει τρελάνει κι εμένα και τον άντρα μου στις δαγκωνιές. Στίνει καρτέρι στις γωνίες, περιμένει να περάσουμε και πετάγεται, κάνει μια επίθεση κι εξαφανίζεται... η παμπόνηρη σουρικάτα!

Όσο για την βρωμιά στην άμμο, δεν τον νοιάζει καθόλου. Αν είναι βρώμικη, τόσο περισσότερα "παιχνίδια θα έχει για να παίζει. Τα κάνει και τα θάβει, και μετά από λίγο, τα ξεθάβε, τα κλωτσάει και τα βγάζει έξω για να παίξει. Αν είναι τελείως καθαρή, τότε μπαίνει μέσα και σκάβει με μανία, μέχρι να πετάξει τη μισή έξω. Και μετά κάθεται στα σκαμένα σαν να μην τρέχει τίποτα...

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 01:46, 24-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lionesse
Μόνο στιγμιαία, μετά συνεχίζει αμέσως ακάθεκτος!
Όλες μου οι ελπίδες κρέμονται στη στείρωση το Σεπτέμβρη. Αν συνεχίσει και μετά, κάψτε μας. Μας έχει τρελάνει κι εμένα και τον άντρα μου στις δαγκωνιές. Στίνει καρτέρι στις γωνίες, περιμένει να περάσουμε και πετάγεται, κάνει μια επίθεση κι εξαφανίζεται... η παμπόνηρη σουρικάτα!
Αχπαίζει κρυφτούλι μωρέ...Το γλυκούλι.Εγώ όταν το κάνουν αυτό παίζω κι εγώ μαζί τους και τρομάζουν μερικές φορές από εμένα...Σαν χαζό κυλιέμαι κάτω από το κρεββάτι πλάκα έχω..Με τις δαγκωματιές ένα δυνατό φύσημα και ένα δαντυλάκι πανω στο μυτακι του και καλά ήσουν κακός κάτι θα κάνει..Τώρα γενικά είναι καλό το φύσημα να γίνεται άμεσα όχι στο πλάι ...Αν δεν καταλάβει ξανά και ξανά συνεχόμενα μέχρι να σταματήσει έστω και για δευτερόλεπτο.Μετά όταν του το κάνεις θα ξέρει ότι είναι μάλωμα και ίσως υπακούει περισσότερο..

Παράθεση

Lionesse

Νεοφερμένος

H Lionesse έγραψε στις 01:49, 24-07-08:

Δεν πιάνει ούτε το φύσημα, ούτε το νεράκι. Τσαντίζεται και, έστω κι αν σταματήσει στιγμιαία, μετά επανέρχεται με μεγαλύτερη μανία.

Πάντως, εκείνο που με ανησυχει περισσότερο είναι το παιχνίδι με τα κακά. Ο γιατρός μου είπε ότι, αυτά τα μαθαίνουν από τη μαμά τους. Αυτός επειδή βρέθηκε στα σκουπίδια, λίγων ημερών, δεν έμαθε ότι αυτό είναι βρώμικο, κι έτσι δεν θεωρεί ότι κάνει κάτι κακό....

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 01:53, 24-07-08:

Δεν πιάνει ούτε το φύσημα, ούτε το νεράκι. Τσαντίζεται και, έστω κι αν σταματήσει στιγμιαία, μετά επανέρχεται με μεγαλύτερη μανία.

Πάντως, εκείνο που με ανησυχει περισσότερο είναι το παιχνίδι με τα κακά. Ο γιατρός μου είπε ότι, αυτά τα μαθαίνουν από τη μαμά τους. Αυτός επειδή βρέθηκε στα σκουπίδια, λίγων ημερών, δεν έμαθε ότι αυτό είναι βρώμικο, κι έτσι δεν θεωρεί ότι κάνει κάτι κακό....
Αμ πες το έτσι..Για αυτό και δεν πιανει το φύσημα.Πίστεψε με όλα ποιανουν.Πρέπει να το κάνεις με επιμονή και υπομονή.Εγώ ήμουν τυχερή η μαμά τους τα είχε μαθει πολλά καλά...Αλλά τι θα σου προτεινα..Φύσα το συνέχεια.Όταν σταματάει σταματα κι εσύ.Όταν κάνει κάτι που σε ενοχλει φύσημα.Ο γάτος του φίλου μου δεν ανταποκρινόταν στα φυσηματα των αφεντικών του μέχρι που γνώρισε εμένα..Το φυσούσα κάθε φορά που με δάγκωνε.Τσαντιστηκε σε κάποια φάση και έφυγε αλλά δεν με ξαναδάγκωσε ποτέ...Δοκίμασε το λίγο αυτό...και το κολπο με το δαχτυλάκι στη μύτη πιάνει ακόμα καλύτερα αν συνδυάζονται..Το θέμα με την άμμο αν μάθει το μη και το φύσημα είναι θέμα χρόνου πιστεύω..

Παράθεση

Lionesse

Νεοφερμένος

H Lionesse έγραψε στις 01:59, 24-07-08:

Απ΄το στόμα σου και στου Μελένιου το αυτί.

Πάντως, το δακτυλάκι το παίρνει για παιχνίδι, και το κυνηγάει να το δαγκώσει. Πώς το φυσάς όταν επιτήθεται στα πόδια;

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 02:03, 24-07-08:

Απ΄το στόμα σου και στου Μελένιου το αυτί.

Πάντως, το δακτυλάκι το παίρνει για παιχνίδι, και το κυνηγάει να το δαγκώσει. Πώς το φυσάς όταν επιτήθεται στα πόδια;
Εγώ προσωπικά λέω μηηηηηηηηηη με ακούει όλη η γειτονιά και μετά σε δευτερολεπτα το παίρνα αγκαλιά το φυσάω και το αφήνω..ΚΑι το μαλώνω στα ελληνικα πράγμα που καταλαβαίνει..Οχι τι του λέω αλλά το ότι έχω νευριασει..Γλυκια μοου πάω για ύπνο εγώ τώρα θες κατι άλλο να με ρωτήσεις??Περιμένω ερώτηση...

Παράθεση

Lionesse

Νεοφερμένος

H Lionesse έγραψε στις 02:06, 24-07-08:

Πάω κι εγώ Κατερινιώ, ευχαριστώ πολύ.
Θα τα πούμε κι αύριο, ίσως και με τα υπόλοιπα κορίτσια που όλο και κάτι θα έχουν να προτείνουν.

Ευχαριστώ και καληνύχτα

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 02:07, 24-07-08:

Ναι βρε εννοείται γιατί εγώ είμαι νέα μαμά!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,010 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 09:54, 24-07-08:

Lionesse, δύσκολα τα πράγματα. Έχω δει γατάκια σε πετ σοπς που κοιμούνται μέσα στην άμμο και έχω φρίξει, όχι να παίζει και με το περιεχόμενο. Θα σου πρότεινα μια κλειστή τουαλέτα. Φαντάζομαι δεν θα του είναι ευχάριστο να κλείνεται και να κυλιέται πια εκεί μέσα, ούτε θα μπορεί να πετάει έξω κακάκια και να παίζει μετά, εκτός κι αν τα φέρνει έξω με το στόμα του. Εμένα η Μπασσέτ ,σχεδόν 4 μηνών τώρα, έκανε κάτι ανάλογο τις προάλλες, που την ψέκασα με φάρμακο, όπως είχα συνεννοηθεί με τον κτηνίατρο. Δεν της άρεσε η μυρωδια, νόμιζε ότι είχε κάτι βρώμικο απάνω της και στην αρχή περπατούσε σέρνοντας το κεφάλι κάτω, προσπαθώντας να "ξεκολλήσει" τη βρωμιά, δεν έφυγε βέβαια το φάρμακο και μπήκε στο κουτί με την άμμο, έσκαψε με μανία πρωτοφανή και κυλιόταν μέσα, προφανώς για να αφήσει εκεί, αυτό το βρώμικο πράγμα που είχε επάνω της. Φρικίασα, γιατί δεν έπρεπε να πλυθεί για δύο ημέρες μετά τον ψεκασμό. Εσύ τι να κάνεις; Να τον κάνεις μπάνιο κάθε μέρα; Βρε το Μελένιο, πρέπει μάλλον να αρχίσεις την εκπαίδευση από την αρχή, παράλληλα με την κλειστή τουαλέτα και ,επειδή δεν είναι και μεγάλος, έχει ελπίδες σωφρονισμού. Χρειάζεται όμως πολύ υπομονή και επιμονή εκ μέρους σου.

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 10:00, 24-07-08:

Αχ Ελένη μου από το ένα ποστ στο άλλο σε βρίσκω.Λοιπόν εμένα που κάνουν τα ίδια, μπαίνουν μέσα στην κλειστή τουαλέτα ο ένας μέσα ο άλλος έξω και παίζουν κρυφτοτρομαχτικό..Όση επιπληξη και να τους έχω κάνει νομίζω ότι το διασκεδάζουν το μέσα εξω..Για αυτό..Είναι θέμα ηλικίας.Βέβαια δεν έχουν κάνει ποτέ κάτι ανάλογο με το να βγάζουν τα κακάκια τους απ εξω αλλά μια φορά το είχε πατήσει ο μάπας και ήταν ελεεινό.Με τα χίλια ζόρια όταν είμαι μπροστά παιρνω τον έναν αγκαλιά ννα μην παει να πειράξει τον αλλον που κάνει την αναγκη του αλλά..τι να κάνω άλλο?Ο μελένιος επίσης μπορεί να θέλει και συντροφιά..Του αφιερώνεις χρόνο αρκετό???

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 10:10, 24-07-08:

Αν είναι τελείως καθαρή, τότε μπαίνει μέσα και σκάβει με μανία, μέχρι να πετάξει τη μισή έξω. Και μετά κάθεται στα σκαμένα σαν να μην τρέχει τίποτα...
Αυτό το κάνει και το δικό μου. Και όχι μόνο στην άμμο. Σκάβει και τα παρτέρια στην αυλή με μανία όποτε τον κατεβάζω, και οι σχετικά μεγάλες γλάστρες μου δεν έχουν γλιτώσει από τη μανία του. Μόλις βλέπει καθαρό μπαλκόνι ξεκινάει σκάψιμο

Παράθεση

Vasiliki86

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vasiliki86
H Vasiliki86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,118 μηνύματα.

H Vasiliki86 έγραψε στις 13:06, 24-07-08:

Καλημέρα σας! Πιστεύω πως είναι θέμα ηλικίας... Το πρώτο μου γατάκι (ο Τίμυ) οταν ήταν μικορούλης ήταν πάρα πολύ άταχτος γενικά.. Παρόλο που του κάναμε στείρωση ηρέμησε μετά τον 1 1/2 χρονο... Μετά από πάρα πολλές φωνές και μερικές σφαλιαρίτσες...Ο Τιμάκης μου τουλάχιστον σταμάταγε με τη φωνή... Τώρα να σας πώ την αλήθεια το καινούριο γατάκι που έχουμε πάρει με το φίλο μου(είναι ένα σιάμ 5μηνών ο Simba) παρότι είναι υπέροχος και πολύ τρυφερός είναι πάρα πολυ σκανταλιάρης...! Επίσης είναι η πρώτη γάτα που έχω δει να βρίζει αυτόν που τη μαλώνει... Για να καταλάβαιτε αμα κάνει καποια σκανταλιά και του φωνάξουμε ,μας γυρίζει επιδεικτικά την πλάτη του με μούτρα και φεύγοντας μας ρίχνει και ένα μίαουυυυ... Με απαξία πάντα... Είναι πολυ αστείος! Πάντως στον συγκεκριμένο δεν πιάνει το φυσιμα ισα ισα νευριάζει περισσότερο και μας δαγκώνει πιο άγρια.Κάτι άλλο όμως που πίανει είναι όταν τον περιορίζουμε για 5 10 λεπτά στο κλουβί του(στον ίδιο χώρο βέβαια που είμαστε εμείς χωρίς να του δίνουμε καθόλου σημασία).Τη φωνη τη φοβάται λιγο αλλά τα καταφέρνει πάντα και μας φέρνει μέχρι ορίων.. Τότε πλέον σταματάει...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,010 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 19:49, 24-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Αχ Ελένη μου από το ένα ποστ στο άλλο σε βρίσκω.?
Χι Χι Χι, ναι και με βρίσκεις Κατερίνα, όλο σε .....αρωματικά θέματαΕίναι που και εγώ είχα μια σχετική ενόχληση με τη μικρούλα μου( δες εδώ http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=28319&page=4 ) και καταλαβαίνω όλους τους γατογονιούς ,που αντιμετωπίζουν οποιοδήποτε τέτοιο πρόβλημα. Ελπίζω, φίλη Lionesse, η Θεά των γάτων να σε βοηθήσει να ηρεμίσει ο γατουλίνος σου και εσύ Κατερίνα να μη ξαναβρεις ...δωράκια -έκπληξη.

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 19:59, 24-07-08:

Ελένη μου ποια είναι η Θεα των γάτων????Την θέλουμε κι εμείς εδώ...για να καταλάβουμε μερικά πράγματα για τα μωρά μαςςΜια που το έθεσες δωράκι δεν ξαναπήρα άρα μάλλον αυτό ήταν...Σήμερα είμαστε όλο αγκαλιές με την δεσποινίδα Ήλια..Καλά και με τον Μαπούλη..Αλλά καλύτερα πάω να τα γράψω στο δικό μου θέμα.

Λιονεζ να μας επις τι έπιασε και τις εξελίξεις έτσι??Περιμένουμε!!

Παράθεση

Lionesse

Νεοφερμένος

H Lionesse έγραψε στις 22:25, 24-07-08:

Παιδιά, ευχαριστώ για τις προτάσεις. Έχω δοκιμάσει και με κλειστή και με ανοιχτή τουαλέτα. Δεν γίνεται τίποτα.

Επίσης δεν πιάνει καμία επίπληξη. Κάθε φορά που του λέω "Μη" μου απαντάει με ένα νευριασμένο "Μιάου" και κάνει αυτό που θέλει. Και αν τον εμποδίσω, δαγκώνει. Μου έχει πάρει τελείως τον αέρα.

Το μόνο που ίσως πιάσει, και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, είναι να τον βάζω για λίγο στη γατοφόρο. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 22:55, 24-07-08:

Βρε το στραβόξυλο! (Με συγχωρείς λιονταρίνα μου). Και νόμιζα ότι η ιδέα της κλειστης λεκάνης ήταν καλή Να μη σε απογοητεύσω, αλλά, με τέτοια επιμονή που δείχνει ο Μελένιος , τι να του κάνει η προσωρινή κράτηση;
Τέλειωσε!! Πρέπει να μάθει να τα κάνει στη λεκάνη. Αυτό είναι, αυτή τη φορά το βρήκα!!!!:up:

Παράθεση

ψιψινι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ψιψινι
Ο ψιψινι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O ψιψινι έγραψε στις 18:40, 14-02-09:

Όταν μπαίνει στην αμμολεκάνη της και αφού κάνει την ανάγκη της ακουμπάει τα κακάκια της με τα πατουσάκια της και τα παίζει . Είναι 5 μηνών περίπου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:58, 14-02-09:

Είναι συνηθισμένο να παίζουν με τα κακάκια τους. Αλλά σε μικρότερη ηλικία θα έλεγα.. Τώρα το άρχισε ή απο μικρό???

Έχει άλλα παιχνίδια? Γενικά παίζετε μαζί? Άλλη γατούλα υπάρχει ?? Βαριέται??
Για να μην παίζει με τα κακάκια του, μπορείτε να τα αφαιρείτε αμέσως μόλις τα κάνει απο την αμμολεκάνη. (οταν βρίσκεστε σπίτι.)

Παράθεση

Serpentine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Serpentine
H Serpentine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Serpentine έγραψε στις 12:31, 18-02-09:

Γενικά δεν έκανε ποτέ κάτι τέτοιο..
Της τραβάνε πολύ την προσοχή τα παιχνίδια που έχουν κουδουνάκι..
Την επόμενη φορά που θα κάνει την ανάγκη της, αφού τα σκεπάσει, δοκίμασε να της τραβήξεις την προσοχή κουνόντας κάποιο παιχνίδι της!
Η Ηλέκτρα είναι πολύ παιχνιδιάρα και εχει συνηθήσει να ασχολούνται συνεχώς μαζί της, ίσως να θέλει κι άλλο παιχνίδι..

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:17, 18-02-09:

αυτο ειναι οντως μεγαλο προβλημα...φαντασου να λειπεις απο το σπιτι να γυρισεις κ να το βρεις χαλια..
κανε τουλαχιστον αυτο που σου λεει η τζουλι, μαζευε τα οταν εισαι εκει, κ οταν λειπεις...ο θεος βοηθος

Παράθεση

ΞΕΝΙΑ17112

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΞΕΝΙΑ17112
H ΞΕΝΙΑ17112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H ΞΕΝΙΑ17112 έγραψε στις 15:51, 18-02-09:

απόψε ακουγα να παίζει με κάτι και την είδα να έχει πάρει μια κακομπαλίτσα ξεραμένη ,να την έχει βγάλει από την τουαλέτα της και να παίζει μαζί της.Εκτός αυτού η γατούλα μου είναι μόλις 5 μέρες που την υοθέτησα,ήταν αδέσποτη και κλεισμένη σε κλουβάκι αρκετό καιρό μέχρι να βρεί θετή μαμά.Την έφερα ΄σπίτι ακριβώς μετά από εγχείρηση στείρωσης. Είναι πολύ παιχνιδιάρα αλλά ακόμα μας φοβάται.Δεν έχει βγαλει ένα νιάου,παρόλα αυτα όταν τη χαιδεύω όλο κάνει πατουσάκια και γουργουρίζει...ΕΊΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΑΥΤΑ?

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:23, 18-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΞΕΝΙΑ
απόψε ακουγα να παίζει με κάτι και την είδα να έχει πάρει μια κακομπαλίτσα ξεραμένη ,να την έχει βγάλει από την τουαλέτα της και να παίζει μαζί της.Εκτός αυτού η γατούλα μου είναι μόλις 5 μέρες που την υοθέτησα,ήταν αδέσποτη και κλεισμένη σε κλουβάκι αρκετό καιρό μέχρι να βρεί θετή μαμά.Την έφερα ΄σπίτι ακριβώς μετά από εγχείρηση στείρωσης. Είναι πολύ παιχνιδιάρα αλλά ακόμα μας φοβάται.Δεν έχει βγαλει ένα νιάου,παρόλα αυτα όταν τη χαιδεύω όλο κάνει πατουσάκια και γουργουρίζει...ΕΊΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΑΥΤΑ?
Καλά, τα κακάκια να τα παίζει, όχι δεν είναι νορμάλΆκου τί θα κάνεις: Θα της δώσεις δυό- τρεις μεγάλους γυάλινους βώλους (μπίλιες) να παίζει. Η Μπασσέτ τρελλαίνεται. Και μικρότεροι λίγο να είναι, τους κρατάει στο στόμα και τους πετάει με θόρυβο και το ευχαριστιέται. Βέβαια, αυτό το παιχνίδι δεν ενδείκνυται για ώρες κοινής ησυχίας, γιατί γίνεται χαμόςΌσο για το νιάου, μια χαρα φυσιολογικό γατουλίνι είναι. Εμείς , να καταλάβεις, το ακούσαμε 10-15 μέρες μετά που ήρθε σπίτι και τώρα, 9 μήνες μετά, δεν καταλαβαίνουμε ότι έχουμε γάτα. Η γατούλα είναι φαίνεται λιγόλογη, τί να κάνουμε Επίσης, η Μπασσέτ μας γουργούρισε για πρώτη φορά δύο ή τρεις μέρες αφού την πήραμε , γι'αυτό, να είσαι πολύ ευχαριστημένη, που το κορίτσι σου παίζει και γουργουρίζει και ζυμώνει:up:Είναι λίιιιιγο δειλούλα. Α, και βάλε μπόλικη άμμο στο κουτί της, ώστε να μην μένουν τυχόν κακάκια ακάλυπτα και τα βλέπει. Μπορεί, στην προσπάθειά της να τα σκεπάσει να τα πετάει έξω και μετά, μόλις ξεραθούν να τα κάνει παιχνίδι

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:31, 18-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ψιψινι
Όταν μπαίνει στην αμμολεκάνη της και αφού κάνει την ανάγκη της ακουμπάει τα κακάκια της με τα πατουσάκια της και τα παίζει . Είναι 5 μηνών περίπου και δεν ξέρω τι να κάνω.
Προσπάθησε όσο μπορείς να την παρακολουθείς και να σκεπάζεις με ένα φτυαράκι τα κακά αμέσως, οπότε θα μάθει τί να κάνει. Μετά δώσε της κάποιο παιχνίδι να έχει να ασχολείται, και, μέχρι να σταματήσει αυτό το χόμπυ, να της πλένεις με βρεγμένο χαρτί τα πόδια (εγώ το κάνω κι ας μην παίζει με τις ακαθαρσίες), μη μαγαρίζει τα πάντα

Παράθεση

ΞΕΝΙΑ17112

Νεοφερμένος

H ΞΕΝΙΑ17112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H ΞΕΝΙΑ17112 έγραψε στις 17:09, 18-02-09:

Ευχαριστώ πολύ...θα ακολουθησω τις συμβουλές σου...ελπίζω να πιάσει!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 17:19, 18-02-09:

και τρελομπαλες να τις δωσεις τρελαινονται στο παιχνιδι ..εμας ειναι πολυλογου-γκρινιαρα η γατα μας..και μονο με το παιχνιδι δεν νιαουριζει...μην φοβασαι ειναι η πρωτες μερες..απλα καλο ειναι τωρα στην αρχη να παρακολουθεις λιγο την συμπεριφορα της..αυτα που ανεφερες παντως δεν ειναι ανησυχητικά..

Παράθεση

ΞΕΝΙΑ17112

Νεοφερμένος

H ΞΕΝΙΑ17112 έγραψε στις 15:15, 19-02-09:

Πάντως γενικά έχει πολύ πλάκα.Για παράδειγμα για να φάει τα μπισκότα της δε χώνει τη μουσούδα της στο πιατάκι, αλλά αρπάζει με τα νύχια της την τροφή της και τη βάζει στο στόμα της.Τώρα που συνήθισε και τον καθρέφτη όλο μπρόστα του κάθεται...όταν δε πίνει νερό, πρ΄ςτα μπορεί να βάλει το πατουσάκι της να δοκιμάσει τη θερμοκρασία...ΈΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ Η ΝΙΟΒΗ ΜΟΥΥΥΥΥ...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 15:55, 19-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΞΕΝΙΑ
Πάντως γενικά έχει πολύ πλάκα.Για παράδειγμα για να φάει τα μπισκότα της δε χώνει τη μουσούδα της στο πιατάκι, αλλά αρπάζει με τα νύχια της την τροφή της και τη βάζει στο στόμα της.Τώρα που συνήθισε και τον καθρέφτη όλο μπρόστα του κάθεται...όταν δε πίνει νερό, πρ΄ςτα μπορεί να βάλει το πατουσάκι της να δοκιμάσει τη θερμοκρασία...ΈΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ Η ΝΙΟΒΗ ΜΟΥΥΥΥΥ...
Φοβερή!!!Η επόμενη κίνησή σου, είναι να της δώσεις και ένα πηρούνι

Παράθεση

demian29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη demian29
Ο demian29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O demian29 έγραψε στις 10:48, 01-06-10:

χωρις να χρονοτριβω μου εχει σπασει τα νευρα η ατιμη. την εχω ενα χρονο και απο την πρωτη μερα πηγαινε στην αμμο της και δεν ειχαμε ποτε κανενα προβλημα σε αυτο τον τομεα. εδω και 2 βδομαδες χωρις να εχω αλλαξει τιποτα, ουτε τη συμπεριφορα μου ουτε την μαρκα αμμου η το φαι της και μονο οταν λειπω απο το σπιτι βγαζει απο την αμμο της ενα κουραδακι και το κρυβει επιμελως κατω απο το ψυγειο ή απλα το αφηνει εξω! οταν ειμαι σπιτι την παρακολουθω οταν παει στην αμμο της και δεν κανει τιποτα επιληψιμο απλα με κοιταει πονηρα! οταν ομως γυρναω το μεσημερι απο τη δουλεια ή θα βρω κατι κατω απο το ψυγειο ή απλα μπροστα στην λεκανη της η οποια παρεπιπτοντως ειναι κλειστη οποτα σιγουρα δεν τα βγαζει εξω καταλαθος! να τη μαλωσω ή να την τιμωρησω καπως δε μπορω γιατι δεν την εχω πιασει στα πρασα. εχετε καμια ιδεα-προταση?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:51, 01-06-10:

Καλησπερα.
Ειναι στειρωμενη η γατουλα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

demian29

Νεοφερμένος

Ο demian29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O demian29 έγραψε στις 10:55, 01-06-10:

ναι εχει στειρωθει πριν 2 μηνες περιπου οποτε δε φανταζομαι οτι αυτο εχει σχεση

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:57, 01-06-10:

Ειχε αρχισει να μαρκαρει πριν τη στειρωσετε;

Παράθεση

demian29

Νεοφερμένος

O demian29 έγραψε στις 11:01, 01-06-10:

οχι απο 2 μηνων που την εχω και απο την πρωτη μερα πηγαινε μονο στην αμμο της. και τωρα βεβαια παλι μονο εκει παει απλως βγαζει και ενα σκατουλακι και το κρυβει καπου. αυτο αρχισε να γινεται τουλαχιστον ενα μηνα μετα τη στειρωση της λες να εχει σχεση?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:07, 01-06-10:

Δε νομιζω,απλα αν ειχε αρχισει να μαρκαρει πριν στειρωθει σκεφτηκα οτι ισως της εμεινε σαν συμπεριφορα...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:36, 01-06-10:

Το κάνουν κάποιες γάτες ανεξαρτήτου φύλου ή στείρωσης...

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι ίσως βαριούνται, δεν παίζουν/απασχολούνται αρκετά κλπ. Το βρίσκουν σαν παιχνίδι...

Εγώ αυτό που κάνω είναι να καθαρίζω αμέσως μόλις τα κάνει η συγκεκριμένη γάτα, την τουαλέτα...
Μετά απο λίγο καιρό το ξεχνάει το χόμπι...

Παράθεση

myrandim (Μυρτώ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη myrandim
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H myrandim έγραψε στις 16:02, 10-12-10:

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκαμε κι έμεις!

Πήραμε ένα γατουλάκι τριών μηνών και αυτό που κάνει με την τουαλέτα του δεν κατάφερα να το βρω σε άλλο τόπικ, παρότι έψαξα για να μη σας επιβαρύνω με νέα συζήτηση:

Την λεκάνη του την έχουμε στο μπάνιο.
Στην αρχή ήταν ανοιχτή με μια άθλια άμμο χαλίκι (βρόμαγε πολύ) αλλά τη χρησιμοποιούσε κανονικά. (ήταν και νεοφερμένη και θα ντρεπότανε )
Στη συνέχεια, διαβάζοντας για την ever clean, πήραμε τη centar και το γατούλι χάρηκε πολύ (το διάβασα και σε άνα άλλο τόπικ μόνο που δεν κοιμόταν μέσα...) Το κακό είναι ότι άρχισε να παίζει με τα στερεοποιημένα κακά του και να τα πετάει έξω από τη λεκάνη. Παίζει μαζί τους σαν μπαλάκια και στο τέλος μας τα αφήνει δωράκια τυλιγμένα στα χαλιά ή σκορπισμένα σε όλο το μπάνιο! Σήμερα βρήκα και στο χαλάκι δίπλα από το κρεβάτι μου.
Αυτό, λοιπόν, έγινε σύστημα και πλέον "καθαρίζει μόνη της τη λεκάνη της" κι εμείς δεν αντέχουμε άλλο το καθάρισμα όλου του σπιτιού κάθε μέρα. Σημείωση: καθαρίζαμε τακτικά τη λεκάνη ως και τρεις φορές τη μέρα αλλά δεν την προλαβαίνουμε πλέον! Φυσικά, όταν κοιμόμαστε ή λείπουμε ο κρυμμένος θησαυρός αυξάνεται.
Σκέφτηκα λοιπόν πως η λύση θα ήταν μια κλειστή τουαλέτα: αμ δε! βρήκε τρόπο να κρατάει το πορτάκι ανοιχτό και να τα πετάει έξω μαζί με τη μισή άμμο αυτή τη φορά.

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ! Αλήθεια δεν την παλεύουμε τί να κάνουμε;;;
-Άλλη άμμος, πιο χοντρή θα βοηθούσε;
-Κάποιος λόγος που το κάνει αυτό; Τι θα μπορούσε να την ενοχλεί;
-Κάποιος τρόπος να της δείξουμε ότι δεν σκορπάμε τα σκουπίδια μας στο "μεγάλο τασάκι" μόνο και μόνο να είναι το σπίτι μας καθαρό;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:13, 10-12-10:

εγω θα δοκιμαζα να επαιρνα το σοκολατακι και να το εβαζα πισω στην αμμο και επειτα να επιανα το γατακι και με τα ποδια του να το σκεπαζα. Καθε φορα που θα το εβλεπα να το πεταει εξω θα το εβαζα παλι μεσα και θα του εδειχνα να το σκεπασει.

Μηπως ομως δεν του αρεσει η αμμος με εντονη μυρωδια; Δοκιμαστε μια αοσμη ή με ελαχιστο αρωμα μηπως η συμπεριφορα του οφειλεται εκει.

Αν συνεχιζε να το κανει, μαλλον θα προσπαθουσα να χρησιμοποιησω μια βαθια λεκανη ωστε να του ειναι δυκολο να τα βγαλει εξω. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι λεκανη για γατες, ενα οποιοδηποτε πλαστικο βαθυ κουτι ισως να το εμποδιζε να τα βγαζει εξω

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:21, 10-12-10:

Λοιπον..τα ιδια ακριβως εκανε και η πουπυ μου..οταν ηταν μικρη!!! επαιζε κυριολεκτικα ποδοσφαιρο με τα κακακια της!!! Δεν νομιζω οτι φταιει η αμμος..απλα..παιζει.Ειναι και η ηλικια τετοια..που ειναι πολυ νευρικα και ζωντοβολα.Ομως με τον καιρο ηρεμουν.Εγω...δεν εκανα κατι ιδιαιτερο με την πουπυ..και ομως το σταματησε σιγα-σιγα..απλα..βαρεθηκε..Γενικα εχω προσεξει οτι αποκτουν πολλες συνηθεις,που αφου τις δοκιμασουν λιγο..μετα τις κοβουν.
Δεν ξερω τις συνηθειες σας..αλλα παρτε της πολλα μπαλακια..και παιζετε μαζι της ποδοσφαιρο..για να ξεδινει εκει.Παντως πιστευω οτι θα το κοψει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 22:29, 10-12-10:

Τα μπαλάκι που προτείνει η Έφη είναι μια καλή λύση για υποκατάστατο...και τα περιτυλίγματα απο σοκολατάκια!!!
Δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο, αλλα και ο δικός μου με την everclean τρελαίνεται να την βγάζει έξω....παρόλο που έχω σε κλειστή αμμολεκάνη τη συγκεκριμένη άμμο μόλις δει πως βγάζω το καπάκι να την καθαρίσω έρχεται και την βγάζει στην κυριολεξία με τις χουφτες!!

Παράθεση

myrandim (Μυρτώ)

Νεοφερμένος

H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H myrandim έγραψε στις 00:06, 11-12-10:

Ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τη βοήθεια σας! Την έχουμε πραγματικά ανάγκη. (όπως και την πληροφορία ότι δεν είναι μόνο το δικό μας "ζωντόβολο" ) Θα τα δοκιμάσουμε όλα όσα είπατε κι ελπίζουμε να βαρεθεί σύντομα και η μικρή μας γιατί εμείς έχουμε απηυδήσει!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:09, 11-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από myrandim
Ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τη βοήθεια σας! Την έχουμε πραγματικά ανάγκη. (όπως και την πληροφορία ότι δεν είναι μόνο το δικό μας "ζωντόβολο" ) Θα τα δοκιμάσουμε όλα όσα είπατε κι ελπίζουμε να βαρεθεί σύντομα και η μικρή μας γιατί εμείς έχουμε απηυδήσει!
χαχαχαχαχαχαχ...αν βαλεις την λεξη..ζωντοβολο..στο λεξικο..την πουπυ μου θα σου δειξει!!..και ομως..το εκοψε..και μονη της μαλιστα..οποτε...μην απογοητευεσε καθολου...εγω ειμαι σιγουρη οτι θα το κοψει..

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 00:50, 14-12-10:

Πριν απο λίγα λεπτακια σας σκέφτηκα....βρήκα μια σκα...λα λίγο έξω απο τη λεκάνη....
Επειδή μόλις χτες του άλλαξα άμμο και του έβαλα μια πολύ ψιλη (natural sand, μοιαζει με την everclean αλλά νομίζω είναι ακόμα πιο ψιλη....) είμαι σίγουρη πως το προβλημα για αυτη τη συμπεριφορα είναι η άμμος ...Ίσως επειδή είναι πολύ ψιλη-πιο ελαφρια και μπορει να παιζει, παιζει με την άμμο...ουπς! βρίσκει και μια μπαλίτσα και παιζει και με αυτην....
Απλά ο δικός μου δεν είναι τοσο μάγκας και δεν κατάφερε να το κάνει στην κλειστη αμμολεκάνη που του έχω την everclean και μου την έκανε τώρα με την ανοιχτή...
Μετά το σημερινό θα σου προτεινα να δοκιμάσεις με μια πιο χοντρή άμμο....δυστυχώς δεν έχω κάποια "καλή" να σου προτείνω γιατί κι εγώ το ψάχνω ακόμα....Μακάρι να λυθεί το προβλημα....

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 01:09, 14-12-10:

Και η δικιά μου είχε μανία να σκάβει και να πετάει έξω άμμους και όχι μόνο γι αυτό της πήρα και κλειστή λεκάνη. Πάντως όπως είπε και η πουπουλίνα ήταν μια συνήθεια. Με την κλειστή αμμολεκάνη εμένα διορθώθηκε, ίσως και η δικιά σου μετά από λίγο καιρό συνηθίσει. Νομίζω υπάρχει μια άμμος για γάτες που τους αρέσει να σκάβουν αλλά δεν ξέρω σε τι ακριβώς βοηθάει αυτό.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alni
H Alni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Alni έγραψε στις 11:53, 07-01-11:

Επειδή δεν είχα λεφτά για κλειστή αμμολεκάνη πήρα ενα πολύ χοντρό χαρτόνι (ΠΟΛΥ χοντρό) και έφτιαξα ένα σπιτάκι στο οποίο έβαλα την αμμολεκάνη. Σχεδίασέ το έτσι ώστε να μην μπορεί να βγάζει τα μπαλάκια. Εγώ πλήρωσα 2.5 ευρώ και μια χαρά τώρα δεν βρήσκω τοίχους λερωμένους και διάφορα εδώ κι εκεί. Αρέσει και στις γάτες μου να είναι κρυμένες. Σημείωση: αν κάνεις κάτι τέτοιο φρόντησε να είναι αρκετά ευρύχωρο. Τέλος η everclean δεν μου έκανε, χρησιμοποιώ την κόκκινη Friskies με τις ψηλές άμμους έχουν συνεχώς λερωμένα τα πόδια τους και μετά πατάμε στον καναπέ και ...

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 12:01, 07-01-11:

Δοκίμασα τη golden white και νομίζω ότι είναι η καλύτερη απ' όλες τελικά. Κρατάει περισσότερο απ' όλες τις άλλες, δε μυρίζει , δε λερώνει. Κρατάει περισσότερο από μήνα ο σάκος και οικονομικά σου έρχεται το ίδιο με τη Friskies, ίσως και λιγότερο τελικά. Εγώ τη βρίσκω στον κτηνίατρο.

Παράθεση

myrandim (Μυρτώ)

Νεοφερμένος

H myrandim έγραψε στις 19:37, 25-01-11:

Καλησπέρα!

Λοιπόν, τα νέα μας μετά από ενάμισι μήνα είναι τα εξής:

-Φτιάξαμε διάφορα μπαλάκια από εφημερίδες σε διάφορα μεγέθη, τα οποία κυνηγήσαμε με πάθος αλλά σύντομα τα βαρεθήκαμε (στο τσακίρ κέφι ασχολούμαστε μαζί τους) και διατηρήσαμε την παραπάνω κακιά μας συνήθεια.

-Αλλάξαμε την άμμο σε κρυσταλλική για πιο χοντρούς κόκκους και στην αρχή που οι κόκκοι ήταν καθαροί συνεχίσαμε ακάθεκτοι το βρωμοπαιχνίδι μας. Μόλις οι κόκκοι άρχισαν να κιτρινίζουν από τα ούρα το σταματήσαμε. Δε μου άρεσε όμως η κρυσταλλική γιατί έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι είναι ανθυγιεινή

-Πήραμε ,λοιπόν, από το lidl άμμο με χοντρούς κόκκους σήμέρα και η βλακεία ξανάρχισε!

Μάλλον δεν την ενοχλεί κάτι. Είναι παιχνίδι που έγινε συνήθεια. Ελπίζω να σταματήσει με τον καιρό μόνη της, όπως συνέβη και με την πουπουλίνα, γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Το κακό είναι, ότι είναι πολύ ύπουλη και δεν την έχω πετύχει ποτέ την ώρα που το κάνει -όσο καραούλι και να έχω στήσει- για να της πω ΜΗ!

Αυτά! Και σας ευχαρισρτώ για τις μέχρι τώρα συμβουλές σας και την βοήθειά σας. Τα ξαναλέμε

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 19:05, 26-01-11:

Αν βάλεις την λεκάνη με την άμμο μέσα σε ένα μεγάλο χαρτόκουτο (είχα δει μια παρόμοια κατασκευή κάπου στο forum αλλά δεν την βρίσκω) και αφήσεις μια τρύπα για να μπαίνει, η οποία όμως δεν θα είναι στο ίδιο επίπεδο με το πάτωμα (θα χρειάζεται δηλαδή να κάνει ένα μικρό αλματάκι για να μπει) λες να δυσκολευτεί να βγάλει τα κακά της έξω?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αίμα στα κόπρανα - Από KittyG
      Το θέμα έχει λάβει 98 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-04-19 στις 14:03.
    • Μαύρα κόπρανα γάτας - Από Athena2201
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-06-11 στις 12:57.
    • Κόπρανα γάτας (3,5-4 εβδομάδων) - Από alexandervolos
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-05-11 στις 13:40.
    • Μαλακά κόπρανα - Από Μαρίνα16704
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-09 στις 01:08.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους