Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,763 εγγεγραμμένα μέλη και 714,938 μηνύματα σε 22,166 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 263 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιογενής Αναιμία(Αιμομπαρτονέλλωση)

ΑΝΤΩΝΙΑ ΒΑΛΟΝΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΙΑ ΒΑΛΟΝΑ
H ΑΝΤΩΝΙΑ ΒΑΛΟΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΑΝΤΩΝΙΑ ΒΑΛΟΝΑ έγραψε στις 16:05, 26-06-15:

ο γατος μου εχει αιμομπαρτονελλωση η γιατρος μου ειπε οτι εχει πειραχτει ελαφρως το συκωτι του ποσο επικυνδυνο ειναι για την ζωη του ?μπορει να το ξεπερασει με την αγωγη που κανει ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:10, 27-06-15:

Καλησπέρα Αντωνία, φυσικά και μπορεί να το ξεπεράσει. Φρόντισε μόνο να είσαι συνεπής με την αγωγή του, με βάση τις οδηγίες του κτηνιάτρου, σχετικά με τη δοσολογία και το χρονικό διάστημα που απαιτείται να την κάνει και όλα θα πάνε καλά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boubou03

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Boubou03
H Boubou03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Boubou03 έγραψε στις 15:29, 12-04-16:

Καλησπέρα σε όλους τους γατογονείς!!Κ εμένα η γατούλα μου διαγνώστηκε με αιμομπαρτονέλλωση κ έχουμε ξεκινήσει vibramycin!!Όλοι μου λένε να μην ανησυχώ γιατί δεν ειναι κάτι σοβαρό,είναι αντιμετωπίσιμο κ ότι είναι πολύ συνηθισμένη ασθένεια στις γάτες αλλά εγώ φοβάμαι μήπως δεν ξεπεραστεί γιατι είναι κ ηλικιωμένη η Μπουμπούκα μου...έχει κανείς χάσει τη γατούλα του από αιμομπαρτονέλλωση??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nataliamaggie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nataliamaggie
H nataliamaggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nataliamaggie έγραψε στις 23:09, 02-11-18:

Καλησπέρα. Είμαι καινούργιο μέλος δεν έχω ψάξει το site πολύ. Πριν τέσσερις μέρες η γατούλα μου διαγνώσθηκε με ιογενη αναιμία. Ο κτηνίατρος είπε να παίρνει και της δίνω vibramycin πρωί βράδυ. Πριν την Δευτέρα για δύο βδομάδες είχε και πολύ έντονη διάρροια με βλέννες και ήταν ήδη εξαντλημένη αλλά από την Δευτέρα δεν έχει κάνει καλά της. Ο κτηνίατρος είπε ότι είναι λογικό γιατί τρώει πολύ λίγο αλλά ανησυχώ. Έχουν ασπρίσει τα ούλα η μύτη και οι πατούσες της και όταν ξύνεται κοντά στα χείλη της ματώνει. Είχε και μια μικρή αιμορραγία στα ούλα αλλά έκανε αντιαιμοραγικη ένεση. Την παρακολουθεί κτηνίατρος απλά γράφω εδώ γιατί έχω Φρικαρει τελείως! Σήμερα έφαγε λίγο περισσότερο. Τι μπορώ να κάνω γι'αυτό? Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία? Έχει ελπίδες να τα καταφέρει? Είναι περίπου οχτώ μηνών. Την έχω δύο μήνες ήταν αδεσποτακι. Δεν είναι εμβολιασμενη θα ξεκίναγε τον προηγούμενο μήνα αλλά ήταν η διάρροια και ο κτηνίατρος είπε να γίνει πρώτα καλά.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 23:34, 02-11-18:

Να είσαι αισιόδοξος, φίλε μου. Ξέρω ότι είναι ιάσιμη ασθένεια. Δυστυχώς τα αδέσποτα είναι πιο ευάλωτα γιατί μεταδίδεται από ψύλλους και τσιμπούρια. Άκου τον γιατρό και θα πάνε όλα καλά.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,648 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:25, 03-11-18:

Καλησπέρα Ναταλία.
Το οτι έφαγε λίγο περισσότερο από τις άλλες μέρες είναι κάτι, η κατάσταση όμως, γενικά δύσκολη.
Χρειάζεται διαρκή παρακολούθηση, που σημαίνει οτι η επικοινωνία με το γιατρό θα πρέπει να είναι πολύ συχνή, σχεδόν καθημερινά.
Εύχομαι και μακάρι να ανταποκριθεί στη φαρμακευτική θεραπεία και να το ξεπεράσει.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:37, 03-11-18:

Καλημερα φιλη μου,.Καταρχην δες εδω για την ιογενη αναιμια, την οποια το ονομαζουμε και αιμομπαρτωνελωση .

Η ιογενής αναιμία της γάτας είναι παράσιτο που μεταδίδεται στις γάτες από τσιμπούρια και ψύλλους, αλλά και από μετάγγιση από μολυσμένη γάτα.
Τα συμπτώματα

Τα πιο κοινά συμπτώματα της ασθένειας σχετίζονται με την αναιμία, δηλαδή την έλλειψη ερυθρών αιμοσφαιρίων, κάποιες γάτες μπορεί να είναι μολυσμένες αλλά να μην εμφανίζουν συμπτώματα της ασθένειας. Οι γάτες που είναι φορείς της ιογενούς λευχαιμίας είναι πολύ πιθανότερο να νοσήσουν σοβαρά.
Οι γάτες που προσβάλλονται από την ασθένεια μπορεί να δείχνουν συμπτώματα κατάθλιψης, αδυναμία, ληθαργικότητα και να έχουν χλωμά ούλα και γλώσσα. Μπορεί να αρνούνται να φάνε, να χάνουν βάρος και το δέρμα και τα ούλα τους να κιτρινίζουν. Στην οξεία της μορφή η ασθένεια έχει σαν σύμπτωμα και τον πυρετό ή την υποθερμία σε ετοιμοθάνατα ζώα. Πολλές φορές τα ζώα που νοσούν εμφανίζουν δύσπνοια, ανάλογα με το βαθμό της αναιμίας.
Στη χρόνια ή αναπτυσσόμενη μορφή συνήθως η θερμοκρασία είναι κανονική ή λίγο χαμηλή. Και πάλι εμφανίζουν αδυναμία, κατάθλιψη, απώλεια βάρους αλλά συνήθως όχι ίκτερο.
Χωρίς θεραπεία το 30% των γατών που προσβάλλονται από την ασθένεια πεθαίνουν με σοβαρή αναιμία. Στατιστικά φαίνεται ότι νοσούν πιο εύκολα από τον ιό αρσενικές γάτες 1-3 ετών. Επιπλέον πιστεύεται ότι το στρες αποτελεί σημαντικό παράγοντα εκδήλωσης της ασθένειας.
Κάποιες γάτες αντιμετωπίζουν την ασθένεια, αλλά γίνονται φορείς της. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να δείχνουν υγιείς, αλλά έχουν ακόμα μικρές συγκεντρώσεις από το παράσιτο στο αίμα τους. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πολλαπλασιαστεί και τα ζώα να νοσήσουν ξανά!
Θεραπεία

Για τη θεραπεία της ασθένειας χρησιμοποιούνται αντιβιοτικά, όπως οι τετρκλινες ή οι οξυτετρακλινες τα οποία χορηγούνται για 3 εβδομάδες. Αν το ζώο έχει έντονη δύσπνοια μπορεί να χορηγηθεί και οξυγόνο. Σε κάθε περίπτωση ο κτηνίατρος είναι αυτός που θα καθορίσει τη θεραπεία ανάλογα με την θεραπεία του ζώου. Τα θεραπευμένα ζώα μπορεί να παραμείνουν φορείς του παρασίτου αλλά συνήθως δεν νοσούν ξανά, αφού έχουν αναρρώσει. Η ασθένεια αυτή δε μεταδίδεται στον άνθρωπο.
Πρόληψη

Η καλύτερη πρόληψη είναι στα προϊόντα που απωθούν και σκοτώνουν τους ψύλλους σε μορφή σπρέι ή αμπούλας. Και πραγματικά πολύ σημαντικό θα ήταν να κάνουμε το ίδιο και στην οικόσιτη γατούλα μας αλλά και στα αδέσποτα γατάκια που πιθανώς φροντίζουμε, όπου αυτό είναι εφικτό βέβαια!
Συνοψίζοντας, η ιογενής αναιμία είναι ένας ύπουλος εχθρός για την υγεία της γάτας, ειδικά όταν αυτή βγαίνει έξω και δεν γίνετε η σωστή αποπαρασίτωση. Και φυσικά είναι μια πολύ επικίνδυνη ασθένεια για τα αδέσποτα γατάκια. Παρ’ όλα αυτά, με τη σωστή προληπτική αποπαρασίτωση μπορούμε να την αποφύγουμε και με την έγκαιρη θεραπεία το ζωάκι μας μπορεί να την αντιμετωπίσει!
πηγη

Και ναι,εχω εμπειρια απο αυτην την ασθενεια,διοτι την περασε σε ωριμη ηλικια η πουπυ μου.Προφανως την ειχε απο μικρο,που ειχε ψυλλους,αλλα ΔΕΝ την ειχε εμφανιση ποτε,και βεβαια της ειχα κανει αποπαρασιτωση,ο οργανισμος της τοτε την αντιμετωπισε,αλλα υπεβοσκε.Και σε ηλικια 8μιση χρονων,επεσε η αμυνα της και την εμφανισε.
Της εδινα για ενα μηνα αντιβιωση,την πειραξε το στομαχι της,οποτε ρωτα τον γιατρο σου μηπως πρεπει να παιρνει γαστροπροστατευτικο χαπι μιση ωρα πριν την αντιβιωση,διοτι ενας μηνας αντιβιωση ειναι παρα πολυ καιρος.
Εμενα τα καταφερε και το ξεπερασε.
Ομως πεθανε μετα απο κανα δυο μηνες απο καρκινο.Μην σε τρομαζω.Η πουπυ μου απλα επειδη υπεβοσκε ο καρκινος,επεσε η αμυνα της και εμφανισε μπαρρτωνελα.
Παντως οταν το προλαβεις ναι,ανετα ζουνε.Αρκει να το προλαβεις.
Και επισης,επειδη ειναι και μικρο το δικο σου και ηταν αδεσποτο,πρεπει να του κανεις και εξεταση για λευχαιμια,καθως πολλες φορες συνυπαρχουν αυτες οι 2 ασθενειες.
Μακαρι να πανε ολα καλα,στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!

ΥΓ.Επισης κανονικα θα πρεπει να επιβεβαιωσει ο γιατρος οπωσδηποτε,οτι πασχει απο την ιογενη αναιμια,μπαρτωνελλα δηλαδη,με αιματολογικες εξετασεις.Της εκανε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 03-11-18 στις 11:45.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nataliamaggie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nataliamaggie
H nataliamaggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nataliamaggie έγραψε στις 14:15, 03-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλημερα φιλη μου,.Καταρχην δες εδω για την ιογενη αναιμια, την οποια το ονομαζουμε και αιμομπαρτωνελωση .

πηγη

Και ναι,εχω εμπειρια απο αυτην την ασθενεια,διοτι την περασε σε ωριμη ηλικια η πουπυ μου.Προφανως την ειχε απο μικρο,που ειχε ψυλλους,αλλα ΔΕΝ την ειχε εμφανιση ποτε,και βεβαια της ειχα κανει αποπαρασιτωση,ο οργανισμος της τοτε την αντιμετωπισε,αλλα υπεβοσκε.Και σε ηλικια 8μιση χρονων,επεσε η αμυνα της και την εμφανισε.
Της εδινα για ενα μηνα αντιβιωση,την πειραξε το στομαχι της,οποτε ρωτα τον γιατρο σου μηπως πρεπει να παιρνει γαστροπροστατευτικο χαπι μιση ωρα πριν την αντιβιωση,διοτι ενας μηνας αντιβιωση ειναι παρα πολυ καιρος.
Εμενα τα καταφερε και το ξεπερασε.
Ομως πεθανε μετα απο κανα δυο μηνες απο καρκινο.Μην σε τρομαζω.Η πουπυ μου απλα επειδη υπεβοσκε ο καρκινος,επεσε η αμυνα της και εμφανισε μπαρρτωνελα.
Παντως οταν το προλαβεις ναι,ανετα ζουνε.Αρκει να το προλαβεις.
Και επισης,επειδη ειναι και μικρο το δικο σου και ηταν αδεσποτο,πρεπει να του κανεις και εξεταση για λευχαιμια,καθως πολλες φορες συνυπαρχουν αυτες οι 2 ασθενειες.
Μακαρι να πανε ολα καλα,στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!

ΥΓ.Επισης κανονικα θα πρεπει να επιβεβαιωσει ο γιατρος οπωσδηποτε,οτι πασχει απο την ιογενη αναιμια,μπαρτωνελλα δηλαδη,με αιματολογικες εξετασεις.Της εκανε;
Ναι διάβασα για την αιμομπαρτονελλωση στο ίντερνετ και μου είπε και ο κτηνίατρος διάφορα απλά εντάξει θα ανησυχώ μέχρι να γίνει καλά οπότε ρωτάω παντού. Έχει κάνει εξετάσεις αίματος και βγήκε θετική σε μπαρτονελλα δεν έχει λευκαιμια. Έκανε και ακτινογραφία και κάποιον υπέρηχο μήπως υπάρχει εσωτερική αιμορραγία αλλά ευτυχώς όχι. Είχε κάνει εξωτερικά μόνο στα ούλα της αλλά της έκανε ο κτηνίατρος μια αντιαιμοραγικη ένεση και σταμάτησε. Έχει ανοίξει και η όρεξη της λίγο πιστεύω είναι καλό σημάδι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:03, 03-11-18:

Μπραβο φιλη μου,θετικη αυτη η εξελιξη,σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι περαστικα και αγυριστα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γατούλα με αναιμία! - Από kakashi-sensei
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-08-15 στις 22:17.
    • Αιμολυτική αναιμία!! - Από marilou17
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-10-13 στις 15:44.
    • Η γατίσια αναιμία - Από rotonda
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-11-06 στις 08:36.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους