Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,830 εγγεγραμμένα μέλη και 716,132 μηνύματα σε 22,264 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 296 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αδέσποτα: Στείρωση και υιοθεσία

cat man

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cat man
Ο cat man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O cat man έγραψε στις 20:04, 19-01-16:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την στείρωση αδέσποτων στην περιοχή της Θεσσαλονίκης. Απ' όσο μου είπαν πρέπει να επικοινωνήσω με τον δήμο και να μου προτείνουν συμβεβλημένους κτηνιάτρους οι οποίοι αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις. Μήπως γνωρίζει κάποιος/α τα σχετικά με την διαδικασία και ενδεχομένως κάποιες πληροφορίες (τηλέφωνα, ιστοσελίδες) για να με κατευθύνουν;
Επίσης, τί προβλέπει μια διαδικασία υιοθεσίας αδέσποτου (εξετάσεις,βιβλιάριο,τσιπάκι,κτλ);
(Τα ερωτήματα αφορούν ένα αδέσποτο γατάκι της γειτονιάς μου το οποίο και προσπαθώ να φροντίσω)

Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kari

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kari
H kari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H kari έγραψε στις 01:50, 16-02-17:

Καθημερινά βλέπω πάρα πολλές αδέσποτες γάτες σε διάφορα σημεία στο Ίλιον οι οποίες ενώ γενικά φροντίζονται μερικώς ως προς την τροφή τους, δεν βλέπω να ενδιαφέρεται κανείς για τη στείρωσή τους. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια δράση του Δήμου Ιλίου για τη φροντίδα των αδέσποτων γατιών ή γενικά οποιαδήποτε οργανωμένη δράση για τη φροντίδα ή τη στείρωσή τους; Θα με ενδιέφερε επίσης να μάθω αν είναι κάποιος φροντίζει επίσης αδέσποτες γατούλες στο Ίλιον μήπως και συνασπιστούμε με κάποιο τρόπο για την φροντίδα τους. Τα δομικά προβλήματα με τις γάτες στις οποίες αναφέρομαι είναι ότι (i) δεν είναι γάτες της δικής μου γειτονιάς αλλά βρίσκονται σε διάφορα σημεία και σε αρκετή απόσταση από το σπίτι μου οπότε δεν είναι εύκολο να έχω συνεχή επαφή ή να τις πιάσω μόνη μου για στείρωση (γενικά ξέρω περίπου τα σημεία που κυκλοφορούν).(ii) λόγω του πλήθους τους είναι αδύνατο να καλύψω το κόστος των στειρώσεών τους. Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή ή κατεύθυνση βοήθειας είναι ευπρόσδεκτη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 17-02-17 στις 13:36. Αιτία: Επαναφορά χωρίου
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spoooky

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spoooky
H Spoooky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Spoooky ΑΠΘ έγραψε στις 04:01, 28-01-19:

Καλησπέρα σας!
Νέο μέλος στο forum
Στην γειτονιά μου έχω 4 βασικούς γατογείτονες και αρκετούς βραδινούς μουσαφιραίους, που τους φροντίζω και θέλω να τους στειρώσω. Πήρα τηλεφωνο στην Κτηνιατρική Υπηρεσία του Δήμου Θεσ/νικης, η υπάλληλος με ενημερωσε για κάποια βασικά πράγματα σχετικα με τις στειρώσεις, κράτησε τα στοιχεία μου και αναμένεται να μιλήσω με τον υπεύθυνο καθηγητή του ΑΠΘ για να κλείσω ραντεβού.
Τωρα, η υπάλληλος μου είπε ότι η νοσηλεία μετά την στείρωση ειναι 1-2 μέρες και μετά θα πάω να τα πάρω...
Αρκούν μόνο 2 μέρες νοσηλείας, όταν αντίστοιχα στους σκύλους είναι 6-7(το ίδιο διαβάζω και για τις οικόσιτες γάτες) !? Τα ράμματα ναι μεν είναι απορροφήσιμα, αλλά στο μικρό μου το μυαλό δεν παύει να είναι μια ανοιχτή (ακόμα) πληγή εκτεθειμένη στο περιβάλλον..
Επίσης δεν πρέπει να προηγηθεί κάποια αιματολογική εξέταση (αν το ζώο είναι άρρωστο, είναι εγκυος);;
Και εκτός αυτού στο "πακέτο στείρωσης γατας" δεν είδα να παρέχεται εσωτερική-εξωτερική αποπαρασίτωση..
Θέλω να πω ότι για τους παραπάνω λόγους μου φαίνεται ριψοκίνδυνο, και δεν έχω καταφέρει ακόμα να μιλήσω με τον Υπεύθυνο καθηγητή.

Τι λέτε εσείς;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,966 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:28, 28-01-19:

Καλημέρα Spoooky και σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας!

Κατ'αρχάς ένα μεγάλο μπράβο για την αγάπη και τη φροντίδα που περιβάλλεις τα τετράποδά μας άστεγα φιλαράκια, καθώς και για την πρωτοβουλία που πήρες για τη στείρωσή τους, ιδιαίτερα τώρα σε εποχές δύσκολες για δήμους και φιλοζωικές οργανώσεις.
Εύλογη και η ανησυχία σου αν αρκεί ο λιγοστός χρόνος νοσηλείας τους, όμως αναλογίσου τον αριθμό περιστατικών και υποψήφιων προς στείρωση που δέχεται (που θα είναι απείρως πολλαπλάσιος από αυτών ενός ιδιωτικού κτηνιατρείου) και καλείται να ανταποκριθεί.
Επίσης, ο χρόνος νοσηλείας διαφέρει στα αρσενικά από εκείνον των θηλυκών. Υποθέτω και τα 4 γατιά θα είναι θηλυκά και πρέπει να είναι θηλυκά γιατί τα αρσενικά αδέσποτα είναι καλό να μη στειρώνονται, ειδάλλως γίνονται πολύ ευάλωτα σε επιθέσεις άλλων γάτων.
Όσο για τα μικρόβια σε σχέση με την ανοιχτή πληγή, προβλέπεται ταυτόχρονα με τη στείρωση και η ενέσιμη αντιβίωσή τους, που διαρκεί 10 ημέρες και τα προστατεύει από τις μολύνσεις.
Για αποπαρασιτώσεις δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνονται, μπροείς όμως να ρωτήσεις τους υπεύθυνους.

Μη διστάζεις λοιπόν και προχώρα. Πρόσφατα κι η αδελφή μου πήρε την ίδια πρωτοβουλία και όλα πήγαν καλά, το ίδιο εύχομαι και για τα δικά σου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,398 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 19:33, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Υποθέτω και τα 4 γατιά θα είναι θηλυκά και πρέπει να είναι θηλυκά γιατί τα αρσενικά αδέσποτα είναι καλό να μη στειρώνονται, ειδάλλως γίνονται πολύ ευάλωτα σε επιθέσεις άλλων γάτων.

Αλεξάνδρα μου, εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα..Θεωρώ ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο, τα στειρωμένα αρσενικά είναι συνήθως εντελώς αδιάφορα για τους μη στειρωμένους γάτους, αφού δεν υπάρχει θέμα διεκδίκησης ενός θηλυκού (που είναι η κύρια αιτία πολύ άσχημων καβγάδων μεταξύ των αρσενικών). Η εμπειρία μου αυτό μου έχει δείξει ξεκάθαρα. Εξαιρέσεις προφανώς και θα υπάρχουν και έχει να κάνει με τον χαρακτήρα τους έπειτα..αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ο κανόνας, ίσα ίσα δηλαδή, που με τη στείρωσή τους γλιτώνουν από πολύ άσχημους καβγάδες τα αρσενικά...

Από την άλλη βέβαια υπάρχει η άποψη ότι τα αδέσποτα αρσενικά δεν πρέπει να στειρώνονται, επειδή είναι ευάλωτα μετά σε ουρολιθιάσεις, μιας που δεν είναι εύκολο πάντα να ταϊζονται με ειδική τροφή. Όταν πρόκειται όμως για γατιά που ζουν σε συγκεκριμένες γατοαποικίες και φροντίζονται από συγκεκριμένους ανθρώπους, δεν είναι δύσκολο να επιλέγουν ειδικές τροφές για στειρωμένα γατιά, αφού πλέον κυκλοφορούν πολλές και οικονομικές στην αγορά, που ναι μεν δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά μιά προστασία τους την παρέχουν...
Είναι θεωρώ κρίμα να αφήνονται αστείρωτα τα αρσενικά γιατί και αυτά τα ίδια ταλαιπωρούνται περισσότερο έτσι, αλλά δεν βοηθούμε να μειωθεί και το πρόβλημα των αδέσποτων με τη στείρωση κάποιων θηλυκών μόνο... Στο κάτω κάτω για να αναπτυχθεί σοβαρό πρόβλημα ουρολιθίασης θα πρέπει το γατί συνήθως να φτάσει και σε μία Α ηλικία, ενώ αυτά τα άμοιρα και πόσο μάλλον αστείρωτα αδέσποτα ζουν συνήθως κατά μέσο όρο 2 έτη .

Οπότε Spooky προχώρα χωρίς ενδοιασμούς, οι δύο μέρες νοσηλείας δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα θηλυκά, αλλά πραγματικά με την αντιβίωση που θα έχουν πάρει θα είναι καλυμμένα κατά πολύ. Για τις εξετάσεις που αναφέρεις δυστυχώς είναι πολυτέλεια και δεν γίνονται κατά κανόνα ούτε όταν πρόκειται για οικόσιτες γάτες σκέψου..Όσο για την αποπαρασίτωση καμία σχέση δεν έχει με τη στείρωση, δεν είναι πρόβλημα κθ αν δεν έχει γίνει προηγουμένως.

Αυτά και μπράβο σου και από εμένα για το ενδιαφέρον και την ευαισθησία σου προς αυτά τα πλάσματα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,966 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:47, 30-01-19:

Ναι, έχεις δίκιο Μαρία μου κάπου μπερδεύτηκα για τον λόγο της μη στείρωσης αρσενικών και σ'ευχαριστώ που με διόρθωσες. Δεν είναι λοιπόν το θέμα της επίθεσης των άλλων γάτων(αφού δεν τα θεωρούν ως αντίπαλους για τα θηλυκά) αλλά το θέμα της ουρολιθίασης.
Πιο παλιά έλεγαν οτι καλό είναι να στειρώνονται κυρίως τα αρσενικά αδέσποτα. Τώρα αυτό έχει αλλάξει, με τους κτηνίατρους να υποστηρίζουν το αντίθετο, επειδή παρουσιάστηκαν πολλά περιστατικά ουρολιθίασης μεταξύ των αρσενικών αδέσποτων, γεγονός που το αποδίδουν κυρίως στο οτι τρέφονται με ξηρή τροφή για αστείρωτα (όπως συνηθίζεται να ταΐζουν τα αδέσποτα), οπότε εύκολα τους δημιουργείται πρόβλημα στο ουροποιητικό τους σύστημα.
Από την άλλη, όπως είπες, τη σίτιση των γατο-αποικιών την αναλαμβάνουν συγκεκριμένοι κάτοικοι γειτονιών οι οποίοι θα έχουν φροντίσει να βρουν οικονομικές τροφές για στειρωμένα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,963 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:19, 30-01-19:

Οποιος υπευθυνα αν στειρωσει αρσενικα ΑΔΕΣΠΟΤΑ,τα οποια θα παραμεινουν αδεσποτα,εξω δηλαδη,θα τα ταιζει με ειδικη τροφη για στειρωμενα,ας το κανει.Αν ομως ελαφρα την καρδια,τα στειρωσει και μετα δεν το κανει,τοτε εγκληματει και καλυτερα να στειρωσει μονο τα θηλυκα.
ΥΓ.Κια σαφως ισχυει οτι τρωνε φαπες ,διοτι θεωρουνται κατωτερα στην ιεραρχια απο τα μη στειρωμενα αρσενικα.Κια δεν το λεω εγω,γιατροι το λενε.Αλλα το σημαντικοτερο ειναι η ουρολοθιαση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-01-19 στις 21:24.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,398 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:27, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
ΥΓ.Κια σαφως ισχυει οτι τρωνε φαπες ,διοτι θεωρουνται κατωτερα στην ιεραρχια απο τα μη στειρωμενα αρσενικα.

Έφη μου σαφώς μπορεί να φάνε καμιά φάπα, όπως λες, αλλά πίστεψέ με επειδή έχω στειρώσει αρκετά αρσενικά, που συναναστρέφονται με μη στειρωμένα, είναι πολύ μικρό το κακό μπροστά στους καβγάδες που γίνονται μεταξύ των αρσενικών που επιδιώκουν να επικρατήσουν για το ζευγάρωμα..εκεί μπορεί να δεις αρσενικό γατί να ψυχορραγεί στην κυριολεξία...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,963 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:07, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Έφη μου σαφώς μπορεί να φάνε καμιά φάπα, όπως λες, αλλά πίστεψέ με επειδή έχω στειρώσει αρκετά αρσενικά, που συναναστρέφονται με μη στειρωμένα, είναι πολύ μικρό το κακό μπροστά στους καβγάδες που γίνονται μεταξύ των αρσενικών που επιδιώκουν να επικρατήσουν για το ζευγάρωμα..εκεί μπορεί να δεις αρσενικό γατί να ψυχορραγεί στην κυριολεξία...
Μαρια μου,το σημαντικο στην στειρωση αδεσποτων αρσενικων που θα παραμεινουν αδεσποτα,δεν ειναι τοσο αυτο.Απλα οφειλουμε να λεμε την αληθεια.Ναι,ειναι κατωτερα στην ιεραρχια.Ομως το σημαντικοτερο δνε ειναι αυτο.Το σημαντικο ειναι οτι τα νεα πρωτοκολα σε γιατρους που ψαχνονται,ενημερωνονται και τα εφαρμοζουν,ειναι ΜΗΝ ΣΤΕΙΡΩΝΕΤΕ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ,οταν παραμενουν αδεσποτα,διοτι πλεον η κατασταση ειναι τραγικη με αρσενικα αδεσποτα στειρωμενα και ουρολιθιαση.Δεν ευθυνομαι εγω αν οι φιλοζωικες δεν ενημερωνονται και δεν ενημερωνουν σωστα,οφειλουν ομως να το κανουν.Κια εγω θα ακουω τους σωστους κτηνιατρους και οχι τις παλαιολιθικες καποιες φιλοζωικες.

Ειναι εγκληματικο να λεμε στειρωστε αδεσποτα αρσενικα,οταν θα τα αφησουμε παλι εξω.ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ και θεωρειται εγκληματικο.

Αδεσποτα αρσενικα που θα παραμεινουν αδεσποτα οι ενημερωμενοι κτηνιατροι ΔΕΝ στειρωνουν.Διοτι πεθαινουν απο ουρολοθιαση καθως δεν τα ταιζουν ειδικη τροφη,οσοι τα ταιζουν.
Μονο θηλυκα,στειρωνουν,ξαναλεω για τα αδεσποτα που θα παραμεινουν αδεσποτα.
Οι φιλοζωικες οφειλουν να ενημερωθουν και οι χρηστες που το αναπαραγουν αυτο ,οφειλουν και αυτοι να ενημερωθουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-01-19 στις 23:23.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 23:27, 30-01-19:

Μαρια μου,το σημαντικο στην στειρωση αδεσποτων αρσενικων που θα παραμεινουν αδεσποτα,δεν ειναι τοσο αυτο.Απλα οφειλουμε να λεμε την αληθεια.Ναι,ειναι κατωτερα στην ιεραρχια.Ομως το σημαντικοτερο δνε ειναι αυτο.Το σημαντικο ειναι οτι τα νεα πρωτοκολα σε γιατρους που ψαχνονται,ενημερωνονται και τα εφαρμοζουν,ειναι ΜΗΝ ΣΤΕΙΡΩΝΕΤΕ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ,οταν παραμενουν αδεσποτα,διοτι πλεον η κατασταση ειναι τραγικη με αρσενικα αδεσποτα στειρωμενα και ουρολιθιαση.Δεν ευθυνομαι εγω αν οι φιλοζωικες δεν ενημερωνονται και δεν ενημερωνουν σωστα,οφειλουν ομως να το κανουν.Κια εγω θα ακουω τους σωστους κτηνιατρους και οχι τις παλαιολιθικες καποιες φιλοζωικες.

Ειναι εγκληματικο να λεμε στειρωστε αδεσποτα αρσενικα,οταν θα τα αφησουμε παλι εξω.ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ και θεωρειται εγκληματικο.

Αδεσποτα αρσενικα που θα παραμεινουν αδεσποτα οι ενημερωμενοι κτηνιατροι ΔΕΝ στειρωνουν.Διοτι πεθαινουν απο ουρολοθιαση καθως δεν τα ταιζουν ειδικη τριφη,οσοι τα ταιζουν.
Μονο θηλυκα,στειρωνουν,ξαναλεω για τα αδεσποτα που θα παραμεινουν αδεσποτα.
Οι φιλοζωικες οφειλουν να ενημερωθουν και οι χρηστες που το αναπαραγουν αυτο ,οφειλουν και αυτοι να ενημερωθουν.

Έφη, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν οι φιλοζωικές...άσε που οι φιλοζωικές όταν αναλαμβάνουν και στειρώνουν ένα ζώο προορίζεται συνήθως για φιλοξενία ή απευθείας υιοθεσία, απ' όσο ξέρω, οπότε δεν υπάρχει θέμα...Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω αν έχουν αλλάξει γενικώς τα δεδομένα και τι συστήνεται τώρα από κτηνιάτρους και φιλοζωικές για το εν λόγω ζήτημα. Με τον κτηνίατρο, που συνεργάζομαι δεν το έχω συζητήσει πρόσφατα είναι η αλήθεια, μέχρι πρότινος πάντως ήταν κάθετος ότι θα πρέπει να στειρώνονται και τα αρσενικά γατιά ασυζητητί. Εσύ τώρα στην προκειμένη δεν γνωρίζω τι πρωτόκολλα έχεις δει και με πόσους κτηνιάτρους το έχεις συζητήσει και είσαι τόσο απόλυτη, από την πλευρά μου επίτρεψέ μου να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το τι είναι προτιμότερο και τι όχι. Όπως εξήγησα και προηγουμένως δεν είναι καθόλου δύσκολο υπό συγκεκριμένες προυποθέσεις να ταίζονται και τα αδέσποτα στειρωμένα με ειδική τροφή, όσο κι αν δεν είναι της καλύτερης ποιότητας.
Όσον αφορά στις περιπτώσεις που ένα γατί τοποθετείται σε χώρο που δεν είναι εφικτό να τρώει ειδική τροφή, εκεί όντως υπάρχει θέμα, αλλά και πάλι εγκληματικό σίγουρα δεν θα το χαρακτήριζα να στειρωθεί, εφόσον οπως προείπα, η στείρωση τους δίνει εκ των πραγμάτων θεωρώ παράταση ζωής. Αντίθετα με το να μένουν αστείρωτα είναι a priori καταδικασμένα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 30-01-19 στις 23:36.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:09, 31-01-19:

Έφη, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν οι φιλοζωικές...άσε που οι φιλοζωικές όταν αναλαμβάνουν και στειρώνουν ένα ζώο προορίζεται συνήθως για φιλοξενία ή απευθείας υιοθεσία, απ' όσο ξέρω, οπότε δεν υπάρχει θέμα...Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω αν έχουν αλλάξει γενικώς τα δεδομένα και τι συστήνεται τώρα από κτηνιάτρους και φιλοζωικές για το εν λόγω ζήτημα. Με τον κτηνίατρο, που συνεργάζομαι δεν το έχω συζητήσει πρόσφατα είναι η αλήθεια, μέχρι πρότινος πάντως ήταν κάθετος ότι θα πρέπει να στειρώνονται και τα αρσενικά γατιά ασυζητητί. Εσύ τώρα στην προκειμένη δεν γνωρίζω τι πρωτόκολλα έχεις δει και με πόσους κτηνιάτρους το έχεις συζητήσει και είσαι τόσο απόλυτη, από την πλευρά μου επίτρεψέ μου να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το τι είναι προτιμότερο και τι όχι. Όπως εξήγησα και προηγουμένως δεν είναι καθόλου δύσκολο υπό συγκεκριμένες προυποθέσεις να ταίζονται και τα αδέσποτα στειρωμένα με ειδική τροφή, όσο κι αν δεν είναι της καλύτερης ποιότητας.
Όσον αφορά στις περιπτώσεις που ένα γατί τοποθετείται σε χώρο που δεν είναι εφικτό να τρώει ειδική τροφή, εκεί όντως υπάρχει θέμα, αλλά και πάλι εγκληματικό σίγουρα δεν θα το χαρακτήριζα να στειρωθεί, εφόσον οπως προείπα, η στείρωση τους δίνει εκ των πραγμάτων θεωρώ παράταση ζωής. Αντίθετα με το να μένουν αστείρωτα είναι a priori καταδικασμένα...
Μαρια μου,καταρχην η λογικη και μονο σε κανει να καταλαβαινεις οτι οταν αδεσποτα αρσενικα αφηνονται ελευθερα εξω,αν καποιος τους βαλει ξρηρη τροφη θα ειναι ατα 99/100 για μη στειρωμενα,οποτε ξερεις τι θα επακολουθισει.
Ναι..η κτηνατρος μου εχει το καλο να ειναι απολυτα ενημερωμενη,να συμμετεχει συνεχως σε σεμιναρια και επισης ειναι γραμμενη σε φιλοζωικη τοπικη οργανωση.Ομως σωστη.
Δυστυχως οι περισσοτερες φιλιζωικες δεν λειτουργουν σωστα,ειτε θες να το παραδεχτεις ειτε οχι και θα διαφωνισω..οτι στειρωνουν μονο για υιοθεσια.Στειρωνουν αβερτα και μετα τα βαζουν για υιοθεσια.Οταν δεν βρουν γονιο,τα τοποθετουν παλι εξω,οπως λεει και ο νομος.

Επισης και εγω δεν καταννοω τι μυγα τσετσε σε τσιμπαει οταν αναφερομαστε σε φιλοζωικες και αυτο ειναι παρατηρημενο.Αν εισαι σε φιλοζωικη,φροντισε τουλαχιστον να ενημερωνεστε σωστα.
Αν δεν εισαι,δεν καταννοω γιατι τσινας ΠΑΝΤΑ οταν κατι λεμε για φιλοζωικες.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΙΛΟΖΩΙΚΕς ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩς ΑΛΛΕς ΤΟΣΕς ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΕΣ.

Εγω εδω παντως δεν ειμαι για να εξυμνω φιλοζωικες,ουτε κτηνιατρους.
Εγω εδω ειμαι για να ενημερωνω σωστα.

Και ναι,τα δεδομενα αλλαζουν.Παντα και παντοτε.Παλιοτερα εκαναν ακτινογραφια στις εγκυους,διοτι δεν ηξεραν οτι βλάπτει το εμβρυο..εδω και χρονια τις απαγορευουν.Το ιδιο συμβαινει και στα ζωα.Παλιοτερα ελεγαν στειρωστε αβερτα τα αδεσποτα που θα παραμεινουν αδεσποτα,για να υπαρξει ελεγχος γεννησεων και λιγοτερα αδεσποτα,τωρα η εμπειρια δειχνει οτι ειναι εγκληματικο να στειρωνουμε αρσενικα αδεσποτα που θα παραμεινουν αδεσποτα,διοτι το μεγαλυερο ποσοστο οσων ταιζουν τα αδεσποτα με ξηρη τροφη δεν τα ταιζουν με ειδικη τροφη για στειρωμενα γατια,και αυτο το ειδαν οι κτηνιατροι,αφου συνεχως τους φερνουν γατια σε κοματωδη κατασταση απο ουρολιθιαση.
και ναι,δυστυχως παρα πολλοι κτηνιατροι δν ενημερωνονται με νεα δεδομενα,.δεν πηγαινουν σε σεμιναρια,δημοσιοι υπαλληλοι με την κακη εννοια εχουν καταντησει.Ευτυχως ομως οχι ολοι.Οι φιλοζωικες ομως,εχουν μεινει ακομα στα παλια δεδομενα.

Βεβαια και μονο αυτα που ξερεις και την λογικη σου να εβαζες,θα το αντιλαμβανοσουν και εσυ η ιδια.
Αρκει η στειρωση στα θηλυκα αδεσποτα,για να μειωσουμε τις ανεξελεκτες γεννησεις,τελεια και παυλα.Αυτα ειναι τα νεα δεδομενα.

Και οπου και οποιοσδηποτε πλεον λεει να στειρωνουμε αβερτα αρσενικα που αφηνουμε εξω,ελαφρα την καρδια,εγω θα τον ενημερωνω για τα νεα δεδομενα και ποσο εγκληματικο ειναι.
Και να ξεκαθαρισω για μια ακομα φορα οτι εννοουμε αρσενικα αδεσποτα που θα αφαιθουν παλι εξω αδεσποτα,οχι για αρσενικα που εχουν σπιτι και ιδιοκτητη.Εκει σταθερα στειρωση,καθως αυτα θα τρεφονται με την ειδικη τροφη για στειρωμενα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-01-19 στις 00:24.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 20:39, 31-01-19:

Αγαπητή Έφη, πολύ καλοπροαίρετα και σεβόμενη την άποψη που υποστηρίζεις, θα προσπαθήσω να σου καταστήσω σαφείς τους λόγους , που με κάνουν –όχι να απορρίπτω-, αλλά να είμαι πολύ επιφυλακτική με αυτή, με βάση την κοινή λογική νομίζω και το κλείνω εδώ το θέμα απ την πλευρά μου τουλάχιστον:

1. Η στείρωση των θηλυκών ζώων μόνο σε καμία περίπτωση δεν επαρκεί για να μειωθεί ο αριθμός των ανεξέλεγκτων γεννήσεων και κατ΄επέκταση των υπεράριθμων αδέσποτων γατιών που προκύπτουν στη χώρα μας και όπως όλοι γνωρίζουμε περνούν τις χίλιες μύριες ταλαιπωρίες και καταλήγουν να πεθαίνουν πολύ πρόωρα.

2. Με τη στείρωσή τους παρατείνεται η ζωή αρσενικών και θηλυκών ζώων, οπότε είναι λογικό μεγαλώνοντας να βγάζουν και περισσότερα προβλήματα, όπως το σύνδρομο του ουροποιητικού, αλλά σκέψου ότι πιθανόν αν δεν είχαν στειρωθεί αυτά τα ζώα δε θα είχαν καν την «πολυτέλεια» (σε πολλά εισαγωγικά η λέξη φυσικά) να βγάλουν προβλήματα υγείας, εφόσον θα χανόντουσαν μέσα σε διάστημα ενός με δύο ετη, όπως κατά κύριο λόγο συμβαίνει με τα αδέσποτα και ΚΥΡΙΩΣ τα αρσενικά, που πάνω στη διεκδίκηση του θηλυκού για το ζευγάρωμα συχνά σκοτώνονται στην κυριολεξία…Επίσης δεν είναι κανόνας ότι ένας στειρωμένος γάτος, που δεν τρέφεται με ειδική τροφή θα πάθει οπωσδήποτε ουρολογικό σύνδρομο!

3. Το γεγονός ότι η κτηνίατρός σου, που τόσο πολύ εμπιστεύεσαι και καλά κάνεις εφόσον σου έχει δώσει καλά δείγματα υποστηρίζει αυτή την άποψη εμένα δε μου λέει και πολλά για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα και θα ήθελα να το συζητήσω με περισσότερους κτηνιάτρους, να δω στατιστικά στοιχεία: αλήθεια πόσα στειρωμένα αρσενικά γατιά πεθαίνουν από ουρολογικό σύνδρομο και σε ποια ηλικία και από την άλλη αναλογικά πόσο καταφέρνουν να επιβιώσουν τα μη στειρωμένα αρσενικά και από ποιες αιτίες πεθαίνουν…;

Αυτά μου υπαγορεύει η δική μου λογική. Όσο για τις φιλοζωικές, που αναφέρεις, δεν εκπροσωπώ καμιά εδώ, όπως ξερεις και ούτε είχα ποτέ πρόθεση να τις εξυμνήσω, όπως λες… όμως ισχύει ότι σε γενικές γραμμές εκτιμώ το έργο τους και κατανοώ τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν. Ωστόσο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι υπάρχουν καλές και κακές φιλοζωικές οργανώσεις..

ΥΓ-φιλική συμβουλή: Καλό είναι πριν διασταυρώσουμε 100% τα δεδομένα για μία νέα άποψη που κυκλοφορεί (όσο κι αν θεωρούμε αξιόπιστο ένα άτομο, που την υποστηρίζει) να μην παίρνουμε ελαφρά τη καρδία κάθετη θέση για τόσο σημαντικά ζητήματα…
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 31-01-19 στις 20:43.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:13, 31-01-19:

Μαρια μου,εσενα αυτη η αποψη μπορει να σου φαινεται η ανακαλυψη του αιωνα,ομως τα πραγματα δεν ειναι ετσι .
Ειναι στανταρ οτι πλεον και οι ενημερωμενες φιλοζωικες δεν στειρωνουν αδεσποτα αρσενικα,τα οποια προκειται να παραμεινουν αδεσποτα,παρα μονο θηλυκα,επισης και οι ενημερωμενοι γιατροι.
Οσον αφορα αυτο
αλήθεια πόσα στειρωμένα αρσενικά γατιά πεθαίνουν από ουρολογικό σύνδρομο και σε ποια ηλικία και από την άλλη αναλογικά πόσο καταφέρνουν να επιβιώσουν τα μη στειρωμένα αρσενικά και από ποιες αιτίες πεθαίνουν…;
,θα σου πω μονο το παραδειγμα ,ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ το δικο μου,απο την αδελφη μου που εχει κτημα στην παρο,της ριχνουν συνεχεια γατακια στο κτημα,καποιος μαλακας κλασικα δεν στειρωνει την γατα του,και η αδελφη μου αναγκαζεται να τα παιρνει αυτη,δεν μπορει να τα βλεπει να πεθαινουν.Το κτημα ειναι στην ερημια,σε βουνο.

Εκανε το λαθος,ναι το λαθος και το οποιο της το ειχα πει ΕΓΩ,να στειρωσει εκτος απο τα θηλυκα και τα αρσενικα.Παρολο ομως που της ειχα πει οτι απαξ και στειρωθουνε πρεπει να θρεφονται με ειδικη τροφη για στειρωμενα,η αδελφη μου δεν το πολυπιστεψε,.Ειπε μωρε,ελα σιγα κλπ.Και αυτο βεβαια διοτι δν αντεχε οικονομικα να πληρωνει παραπανω σε τοσα γατακια που της πετανε.

Το αποτελεσμα;Ολα τα αρσενικα καποια στιγμη πεθαναν,η ιδια δεν καταλαβε απο τι,εγω βεβαια καταλαβα,ενα της ειχε μεινει μονο και προπερσυ το πασχα που ειχα παει στην αδελφη μου,μπροστα στα ματια μου εβλεπα εναν γατουλη της να ουρει ποσες φορες,με δυσκολια,της το ειπα,της ειπα σιγουρα φραζει η ουρηθρα του φαινεται το γατι ,με ειπε τρελλη....την επομενη μερα ο γατουλης σε κομα!Και τον ειδε τυχαια ο ανηψιος μου.
Τον πανε γιατρο,εμεινε στο ιατρειο,αποφραξη ουρηθρας κλπ,και τους ειπε μονο ειδικη τροφη για στειρωμενα.

ΟΚ ο γατουλης,η αδελφη μου πηρε ειδικη τροφη,ομως με 3 δανεια τα βγαζει παρα πολυ δυσκολα περα,πηρε απο τις χυμα ειδικες τροφες για στειρωμενα.Το αποτελεσμα;Μετα απο 9 μηνες ο γατουλης πεθανε,μπορεις να φανταστεις απο τι.Ακομα και με τη ειδικη τροφη για στειρωμενα.,ΑΛΛΑ ΦΤΗΝΗ.
ΚΑΝΕΝΑΣ,κανενας γατος αρσενικος που τον στειρωσε και δν τον ταιζε με ειδικη τροφη,δεν της εζησε πανω απο 2 χρονια,και πεθαναν φριχτα βεβαια.
Αν αυτο εσυ το θεωρεις φιλοζωια,εγω ,ευτυχως και οι υπολοιποι κτηνιατροι και σωστες φιλοζωικες δεν το θεωρουμε.
Μονο την προσωπικη μου εμπειρια σου εβαλα.Και ειναι περα για περα αληθινη και ηταν και ο λογος που για μεγαλο χρονικο διαστημα ειχα τσακωθει με την αδελφη μου,διοτι της ειχα πει,απαξ και τους στειρωσεις θα τους δινεις ειδικη τροφη,ε...αυτη δεν μπορουσε,δεν το εκανε..πεθαναν ολα τα αρσενικα,Δεν μιλαμε μια φουρνια,μιλαμε ολα.Και δεν μιλαμε οτι εζησαν τα χρονακια τους.Τα περισσοτερα εξαφανιστηκαν μεσα σε 2 χρονια!

Οι γεννησεις ουτως ή αλλως δν θα ελεγχθουν ποτε,αν δεν σταματησουν οι ανευθυνοι ανθρωποι να πετανε τα ζωα τους εξω απο τα σπιτια οταν τα βαρεθουν,αν δεν στειρωνουν ολοι τα κατοικιδια τους και δν τα παρατανε απο εδω και απο εκει.Εναν μερικο ελεγχο προσπαθουμε να πετυχουμε,και αυτο ανετα γινονται με την στειρωση των θηλυκων.

Ε οχι ομως να τα εξολοθρευουμε μεσω της στειρωσης!

Το να στειρωνεις αρσενικα και να τα πετας εξω,ισοδυναμει με στανταρ θανατο και μαλιστα αργο και επιπονο.
Ο περισσοτερος κοσμος που θα πει,αντε..ας ριχνω λιγη ξηρη τροφη στους γατουληδες της γειτονιας,καταρχην καν δεν ξερει ο αλητακος που θα ερθει ειναι στειρωμενος η οχι,ακομα και αν το ξερει καν δεν ξερει οτι πρεπει να του δινει ειδικη τροφη για στειρωμενα,ακομα και αν το ξερει,σπανιο αλλα λεμε,δεν αντεχει οικονομικα να παιρνει ειδικη τροφη για στειρωμενα σε αδεσποτα.Το καταλαβαινεις νομιζω.Και εγω ακομα που αφηνω τροφη εξω στον δρομο,δεν παιρνω ειδικη,παιρνω απλη απο καταστηματα με ξηρες τροφες.

Οταν ολα τα κτηνιατρικα σαιτς και ολοι οι γιατροι σου λενε απαξ και στειρωσεις τον γατο σου πρεπει οπωσδηποτε να θρεφεται με ειδικη τροφη,ιδιαιτερα οταν ειναι αρσενικος,εσυ τι κατααβαινεις;

Εγω στην κτηνιατρο μου που πηγαινω και βλεπω ποσα αρσενικα με περιφραξη ουρηθρας.
Οταν η γιατρος μου,που ειναι σε φιλοζωικη οργανωση,εχει η ιδια γατες,ειναι απιστευτα φιλοζωη σου λεει ΠΛΕΟΝ ΟΧΙ ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΣΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ,ειναι εγκληματικο και μαλιστα αυτο δν ειναι κατι που το αποφασισε η ιδια αλλα τους συστηνεται και το τηρει και η φιλοζωικη που ειναι προφανως δεν θα ακουσω εναν χρηστη απο το ιντερνετ,ουτε καποιες φιλοζωικες παλαιολιθικης εποχης.
Δυστυχως θα πεθανουν αργα και βασανιστικα πολλα αρσενικα γατια εκει εξω,επειδη καποιοι εχουν ακομα παλαιολιθικες αποψεις και γνωσεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-01-19 στις 23:25.
Παράθεση

Spoooky

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spoooky
H Spoooky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Spoooky ΑΠΘ έγραψε στις 16:35, 13-02-19:

Kαλησπέρα σας κορίτσια!
Καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας που ήταν γρήγορες, απλά επειδή εγώ δεν είμαι εξοικειωμένη με forum άργησα να το πάρω χαμπάρι ότι δεν θα μου έρχεται ειδοποίηση στο μέιλ για κάθε μήνυμα...
Ίσως να μην το έθεσα σωστά εξαρχής, αλλά η φοβία μου & η απορία μου ήταν α) πως γίνεται να μπει ένα ζώο σε χειρουργείο χωρίς να έχει προηγηθεί πρώτα ένας έλεγχος ; Δηλαδή αν πάσχει από κάτι και μου μείνει στο χειρουργείο;; Mε τις πιθανότητες θα παίζω;; και β) σχετικά με το αν επαρκούν οι μέρες της μετεγχειρητικής νοσηλείας, γιατί δεν έχω πραγματικά την δυνατότητα να τις κρατήσω στο σπίτι και θα πρέπει να βρω οπωσδήποτε κάτι. Ίσως να ήταν τραβηγμένες οι σκέψεις μου, αλλα έχω δεθεί συναισθηματικά μαζί τους.
Τελοσπάντων, σήμερα επιτέλους κατάφερα και συνεννοήθηκα με τον υπεύθυνο κτηνίατρο & την υπηρεσία του δήμου μετά από πολλές επαναλήψεις. Το "πακέτο στείρωσης γάτας" περιλαμβάνει:
α) αιματολογικές εξετάσεις & προεγχειρητικό έλεγχο
β) στείρωση
γ) εσωτερική& εξωτερική αποπαρασίτωση &
δ) τα υποχρεωτικά από τον νόμο εμβόλια (νομίζω για λύσσα) ενώ μετά την στείρωση όπως μου απάντησες @aleksa παίρνουν μακρά αντιβιωτική, αντιφλεγμονώδη & παυσίπονη αγωγή που τους δίνεται την ίδια μέρα. Οπότε από βδομάδα κλείνω ραντεβού και θα τις μεταφέρω μία-μία (έτσι μου ζήτησαν) στις κλινικές του ΑΠΘ . Αφού πρώτα πάω τις πρώτες που μπορώ να τις πιάσω και να τις βάλω στο κλουβάκι μεταφοράς του σκύλου μου , θα πρέπει να βρω γατοπαγίδες, οπότε αν γνωρίζετε που μπορώ να βρω & να δανειστώ θα σας ήμουν πολύ ευγνώμων.
Τώρα όσον αφορά για τα θηλυκά/ αρσενικά, δεν φανταζόμουν ότι υπήρχε τέτοιο πρόβλημα και η αλήθεια είναι ότι διατηρούσα την αντίληψη ότι ήταν ψιλά γράμματα μπροστά στην κατάσταση . Σε κάθε περίπτωση αν θα τους στειρώσω θα είναι οι τελευταίοι, καθώς τις τελευταίες βδομάδες από τις 3 θηλυκές και 1 αρσενικό, οι βραδινοί γατοεπισκέπτες, γίναν γατομόνιμοι και έτσι έχω άλλες 5-6 θυληκές και ακόμα 2 αρσενικούς. Σύνολο 12 και 2 γατάκια που είχαν ξεχωριστή τροφή 14. Γατοήμαρτον δηλαδή!! Και κει που είπα "εντάξει 15kg τροφή 40ε, όμως την τρώνε εξίσου όλοι και δεν είναι τριτοτέταρτη " το 1/2 έγινε σκόνη και σε συνδυασμό με του σκύλου μου γι'αυτό το μήνα με λύγισαν οικονομικά.. Οπότε θα είναι οι τελευταίοι για στείρωση και έπειτα θα αλλάξω τροφή για όλους.
Επίσης και κλείνοντας το σεντόνι μου, σκέφτηκα ότι μια από αυτές τις φορές που θα πάω για στειρώσεις , να τραβήξω βίντεο με την διαδικασία, να το μοντάρω και να το ανεβάσω yt . Δηλαδή πως μπορεί κάποιος εθελοντικά & μεμονωμένα (χωρίς κάποια φιλοζωική), να εγκλωβίσει με γατοπαγίδα, να στειρώσει δημοτικά μια γάτα και να την ξαναπαραλάβει. Στο yt υπάρχουν κάτι αντίστοιχα βιντεάκια "TNR" = Trap, Neuter, Return που είναι η ίδια λογική. Βλέπω πολλούς που ενδιαφέρονται και ταϊζουν τα γατόνια, γνωρίζουν γενικά και αόριστα ότι υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στείρωσης, αλλά δεν γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν-που να απευθυνθούν-πως να μπουν σε αυτή την διαδικασία. Γενικά το θέμα της ενημέρωσης μπάζει και σε ένα βαθμό, γι'αυτό μπορεί να μην υπάρχει και η πρωτοβουλία. Τι λέτε , έχετε την ίδια εικόνα με μένα;;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:46, 13-02-19:

Spooky το να φτιάξεις βιντεάκι και να ανεβάσεις στο Youtube από την αρχή ως το τέλος την όλη διαδικασία, το βρίσκω μια έξοχη ίδέα!
Θα αποτελέσει έναν χρήσιμο και πολύτιμο οδηγό και ταυτόχρονα μια προτροπή για όσους ενδιαφέρονται να στειρώσουν τα αδέσποτα της περιοχής τους.
Εύγε γι αυτή σου την πρωτοβουλία που εύχομαι να στεφτεί με απόλυτη επιτυχία.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 20:58, 13-02-19:

Αγαπητή φίλη, είναι απολύτως εύλογες οι ανησυχίες σου και βασικά είναι σα να διαβάζω τις δικές μου πριν από αρκετά χρόνια, που δεν είχα ιδιαίτερη εμπειρία . Λοιπόν, θα προσπαθήσω όσο πιο συνοπτικά γίνεται να σου απαντήσω:
1. στην επέμβαση της στείρωσης είναι τόσο ελάχιστες οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά, που ειλικρινά δεν χρειάζεται να σε απασχολεί, πόσο μάλλον μπροστά στο δώρο που θα κάνεις σε αυτά τα γατιά, παρατείνοντας ασυζητητί τη ζωή τους και απαλλάσσοντας γενιές και γενιές, που θα ήταν καταδικασμένες να ταλαιπωρηθούν και να αφανιστούν πολύ σύντομα..Εξάλλου ένας σχετικός προεγχειρητικός έλεγχος θα γίνει, όπως ήδη σε ενημέρωσαν και όπως έγραψα και παραπάνω ακόμη κι όταν πρόκειται για οικόσιτες γάτες δεν συστήνεται συνήθως από τους κτηνιάτρους κάποιος ιδιαίτερος έλεγχος. Καθόλου δεν παίζεις λοιπόν με τις πιθανότητες, αφού στη συντριπτική πλειοψηφία τους οι επεμβάσεις της στείρωσης δεν ενέχουν κάποιο ρίσκο. Όσον αφορά δε στην κτηνιατρική κλινική του ΑΠΘ είναι γνωστό ότι κάνει εξαιρετική δουλειά!
2. ο χρόνος της μετεγχειρητικής νοσηλείας είναι επαρκής, αν με ρωτούσες πριν από κάποια χρόνια θα σου λεγα ότι για τα θηλυκά καλό θα ταν να είναι λίγο παραπάνω, αλλά πλέον οι τομές που τους κάνουν έχουν εξελιχθεί (είναι πιο μικρές, τα ράμματα είναι απορροφήσιμα κ με την αντιβίωση τα γατιά είναι καλυμμένα από τυχόν μολύνσεις), παλιότερα ήταν κάπως διαφορετικά τα πράγματα και συστηνόταν ακόμη και κολάρο από τους κτηνιάτρους για κάποιες μέρες στα θηλυκά, τώρα αυτό έχει εκλείψει. Και μη φανταστείς ότι πρόκειται για καμία ανοιχτή πληγή, καμία σχέση. Το πολύ πολύ τις πρώτες μέρες να μην είναι τόσο ζωηρές και να μην έχουν την ίδια όρεξη για φαγητό, αλλά αυτό θα είναι εντελώς προσωρινό και πάλι αν συμβεί.

3. Το οικονομικό είναι ένα μεγάλο θέμα για τη διατροφή τους γενικά και το κατανοώ απόλυτα, όμως με τα χρήματα που ήδη δίνεις μπορείς να βρεις άνετα ειδική τροφή για στειρωμένα και ακόμη πιο οικονομική μάλιστα. Ενδεικτικά σου λέω ότι εμείς για τα γατιά, που φροντίζουμε στην αυλή μας -και όχι μόνο-, παίρναμε για καιρό ένα 20κιλο στα 50 ευρώ και τώρα έχουμε καταλήξει σε μία άλλη με 30 ευρώ τα 15 κιλά! Εδώ και πολλά χρόνια λοιπόν κανένα από τα στειρωμένα αυτά αρσενικά (και δεν είναι και λίγα) δεν αντιμετώπισε θέμα με αυτές τις πιο οικονομικές σαφώς τροφές (το μεγαλύτερο είναι στα 8 τώρα), αντίθετα γατί μου, που ζει μέσα και με πολύ καλύτερη ποιοτικά τροφή εμφάνισε κάποια στιγμή μία ελαφριά ουρολιθίαση, την οποία και αντιμετωπίσαμε.
4. Για γατοπαγίδα φαντάζομαι ότι αν απευθυνθείς σε κάποια φιλοζωική της περιοχής σου θα μπορέσεις άνετα να δανειστείς. Αν δεν βρεις, που δεν το νομίζω, γράψε ξανά εδώ μήπως μπορέσω να βοηθήσω μέσω κάποιων γνωστών στη Θεσσαλονίκη.
5. Μου φαίνεται πάρα πολύ καλή η ιδέα σου για το βίντεο, που λες, και να το κάνεις. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι η ενημέρωση είναι ελλιπής γενικά και ελπίζουμε όλοι σταδιακά να αλλάξει αυτό, οπότε ας συμβάλλουμε ο καθένας όσο μπορεί
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 13-02-19 στις 21:20.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 20:31, Χθες:

Εγω στην κτηνιατρο μου που πηγαινω και βλεπω ποσα αρσενικα με περιφραξη ουρηθρας.
Οταν η γιατρος μου,που ειναι σε φιλοζωικη οργανωση,εχει η ιδια γατες,ειναι απιστευτα φιλοζωη σου λεει ΠΛΕΟΝ ΟΧΙ ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΣΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ,ειναι εγκληματικο και μαλιστα αυτο δν ειναι κατι που το αποφασισε η ιδια αλλα τους συστηνεται και το τηρει και η φιλοζωικη που ειναι προφανως δεν θα ακουσω εναν χρηστη απο το ιντερνετ,ουτε καποιες φιλοζωικες παλαιολιθικης εποχης.
Δυστυχως θα πεθανουν αργα και βασανιστικα πολλα αρσενικα γατια εκει εξω,επειδη καποιοι εχουν ακομα παλαιολιθικες αποψεις και γνωσεις.

Έφη, επειδή το έψαξα λίγο το θέμα και καθαρά για να μην υπάρχει ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ενημέρωση εδώ, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ τέτοιου είδους σύσταση, περί μη στείρωσης δηλαδή των αδέσποτων αρσενικών γατιών, ούτε από τον ΠΚΣ (Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος), αλλά ούτε και από την ΠΦΠΟ (Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία), οπότε θα ήθελες σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις από που ακριβώς συστήνεται αυτή η πρακτική στην κτηνίατρό σου καθώς και στη φιλοζωική, με την οποία συνεργάζεται;

Επειδή προφανώς και εγώ δεν θα βασιστώ στους ισχυρισμούς ενός χρήστη από το ίντερνετ, ούτε σε ΜΙΑ κτηνίατρο και σε ΜΙΑ ΤΟΠΙΚΗ ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : Χθες στις 20:37.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:54, Χθες:

Μαρια μου,τα εχω πει αυτα,αλλα ας τα ξαναπω μια ακομα φορα.Σε ερωτηση της κτηνιατρου μου,μου ειπε οτι πλεον αρσενικα γατια που επανατοποθετουνται εξω και δεν πανε για υιοθεσια δεν στειρωνονται,διοτι παρατηρηθηκαν παρα πολλα κρουσματα ουρολοθιασης,εφοσον πολλοι ταιζουν αδεσποτακια αλλα δεν τους βαζουν ειδικη τροφη,το αποτελεσμα συνεχεια τους φερνουν αρσενικα με φραγμενη ουρηθρα.
Επισης δν τιθεται θεμα λανθασμενης ενημερωσης,λιγο την λογικη του να βαλει ο αλλος φαινεται το σωστο.Αλλα το κυριοτερο,καθε φιλοζωικη ακολουθει τα δικα της δεδομενα.

Απο εκει και περα,δεν υπαρχει καμια γραμμη που το μαι κατ οφειλει να ακολουθει,ο καθενας ειναι ελευθερος να λεει την αποψη του,αρκει βεβαια να μην δινει οδηγιες για ιατρικα θεματα,εννοω σε φαρμακα κλπ.

Δεν ξερω απο που τους συστηνεται,δεν εκανα ανακριση τριτου βαθμου ξερεις Μαρια μου και ουτε ειμαι τετοιος τυπος.Μου μιλησε στον πληθυντικο,ειπε :Πλεον οι οδηγιες πουτ μας λενε ειναι αυτες.Απο που και ποιον δνε ξερω ,δεν ειμαι ανακριτης.
Εχω απολυτη εμπιτοσυνη στην γιατρο μου,εχω και μια αλφα λογικη,εχω δει και πολλες υστερικες να στειρωνουν οτι πεφτει χαμο,απο εκει και περα ο καθενας εδω ελευθερα λεει τηνα ποψη του,οπως και αυτη του κτηνιατρου του και καμια γραμμη δεν ακολουθουμε.
Δεν σου ειπα να βασιστεις πουθενα,εσυ θα κανεις αυτο που νομιζεις.Ειπες κατι,και ειπα τον αντιλογο,δεν εχω το δικαιωμα;

Εσυ μπορεις να λες να στειρωνουν τα αρσενικα αδεσποτα,εγω θα ακουσω την κτηνιατρο μου και την λογικη μου και θα συμβουλευω οσα ειναι εξω και παραμενουν εξω αδεσποτα αρσενικα ,να μη στειρωνονται και να στειρωνονται τα θηλυκα.
Δεν καταλαβα το στυλακι σου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : Χθες στις 21:01.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:13, Χθες:

Μαρια μου,τα εχω πει αυτα,αλλα ας τα ξαναπω μια ακομα φορα.Σε ερωτηση της κτηνιατρου μου,μου ειπε οτι πλεον αρσενικα γατια που επανατοποθετουνται εξω και δεν πανε για υιοθεσια δεν στειρωνονται,διοτι παρατηρηθηκαν παρα πολλα κρουσματα ουρολοθιασης,εφοσον πολλοι ταιζουν αδεσποτακια αλλα δεν τους βαζουν ειδικη τροφη,το αποτελεσμα συνεχεια τους φερνουν αρσενικα με φραγμενη ουρηθρα.
Επισης δν τιθεται θεμα λανθασμενης ενημερωσης,λιγο την λογικη του να βαλει ο αλλος φαινεται το σωστο.Αλλα το κυριοτερο,καθε φιλοζωικη ακολουθει τα δικα της δεδομενα.

Απο εκει και περα,δεν υπαρχει καμια γραμμη που το μαι κατ οφειλει να ακολουθει,ο καθενας ειναι ελευθερος να λεει την αποψη του,αρκει βεβαια να μην δινει οδηγιες για ιατρικα θεματα,εννοω σε φαρμακα κλπ.

Δεν ξερω απο που τους συστηνεται,δεν εκανα ανακριση τριτου βαθμου ξερεις Μαρια μου και ουτε ειμαι τετοιος τυπος.Μου μιλησε στον πληθυντικο,ειπε :Πλεον οι οδηγιες πουτ μας λενε ειναι αυτες.Απο που και ποιον δνε ξερω ,δεν ειμαι ανακριτης.
Εχω απολυτη εμπιτοσυνη στην γιατρο μου,εχω και μια αλφα λογικη,εχω δει και πολλες υστερικες να στειρωνουν οτι πεφτει χαμο,απο εκει και περα ο καθενας εδω ελευθερα λεει τηνα ποψη του,οπως και αυτη του κτηνιατρου του και καμια γραμμη δεν ακολουθουμε.
Δεν σου ειπα να βασιστεις πουθενα,εσυ θα κανεις αυτο που νομιζεις.Ειπες κατι,και ειπα τον αντιλογο,δεν εχω το δικαιωμα;

Εσυ μπορεις να λες να στειρωνουν τα αρσενικα αδεσποτα,εγω θα ακουσω την κτηνιατρο μου και την λογικη μου και θα συμβουλευω οσα ειναι εξω και παραμενουν εξω αδεσποτα αρσενικα ,να μη στειρωνονται και να στειρωνονται τα θηλυκα.
Δεν καταλαβα το στυλακι σου.

Κανένα στυλάκι, Έφη και με κάλυψες με την απάντησή σου . Δυστυχώς όμως είναι λανθασμένη ενημέρωση όταν αφήνει κανείς να εννοηθεί ότι συστήνεται κάτι "άνωθεν", ενώ δεν υπάρχει κανενός είδους τέτοια σύσταση από τους αρμόδιους φορείς.

Από την άλλη προφανώς και το mycat δεν οφείλει να ακολουθεί κάποια συγκεκριμένη γραμμή και ο καθένας έχει δικαίωμα να κρίνει και να εκφράζει την άποψή του βάσει της λογικής του, εννοείται...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:28, Χθες:

Κανένα στυλάκι, Έφη και με κάλυψες με την απάντησή σου . Δυστυχώς όμως είναι λανθασμένη ενημέρωση όταν αφήνει κανείς να εννοηθεί ότι συστήνεται κάτι "άνωθεν", ενώ δεν υπάρχει κανενός είδους τέτοια σύσταση από τους αρμόδιους φορείς.

Από την άλλη προφανώς και το mycat δεν οφείλει να ακολουθεί κάποια συγκεκριμένη γραμμή και ο καθένας έχει δικαίωμα να κρίνει και να εκφράζει την άποψή του βάσει της λογικής του, εννοείται...
Μαρια μου,ξαναλες για λανθασμενη ενημερωση,κατι που δεν ισχυει.Ειπα ακριβως οτι μου ειπε η κτηνιατρος,δεν ξερω καν αν υπαρχει καποιος ανωτερος φορεας να συστηνει,η γιατρος μου συνεργαζεται με φιλοζωικη,επισης συμμετεχει σε δωρεαν στειρωσεις και προγραμμα τα σε ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ειναι ακρως ενημερωμενη,και μου ειπε επι λεξη αυτο που εγραψα παραπανω,πλεον μας συστηνεται κλπ.Απο ποιον σαφως δεν ρωτησα,δεν ειμαι ανακριτρια.
Ειπες και εσυ κατι,και εγω μπορω να σου πω οτι η δικια σου ενημερωση ειναι λανθασμενη,ετσι ακρη δεν βγαζουμε.
Εσυ θα λες αυτο που πιστευεις και εγω αυτο που πιστευω,την λανθασμενη ενημερωση καλο θα ειναι να την αφησεις στην ακρη,διοτι ειναι ακρως υποκειμενικο.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:02, Χθες:

Ειπες και εσυ κατι,και εγω μπορω να σου πω οτι η δικια σου ενημερωση ειναι λανθασμενη,ετσι ακρη δεν βγαζουμε.
Εσυ θα λες αυτο που πιστευεις και εγω αυτο που πιστευω,την λανθασμενη ενημερωση καλο θα ειναι να την αφησεις στην ακρη,διοτι ειναι ακρως υποκειμενικο.

Έφη μου, δεν έχεις παρά να το διασταυρώσεις αν η δική μου ενημέρωση είναι λανθασμένη και το τι συστήνεται ακριβώς σε κτηνιάτρους και φιλοζωικές .

Απλώς το θεωρώ κρίμα και "υποκριτικό" έως έναν βαθμό (γνώμη μου πάντα) όταν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με τα αδέσποτα ζώα εκεί έξω, που πολλαπλασιάζονται συνεχώς να αποθαρρύνουμε για τη στείρωσή τους με τη δικαιολογία του ουροποιητικού συνδρόμου, που ΜΠΟΡΕΙ να πάθουν, όταν κάθε μέρα πεθαίνουν τόσα γατιά από λοιμώδη νοσήματα, που μεταδίδονται μέσω του ζευγαρώματος (βλ. aids, κλπ.), καθώς και από τους άγριους γατοκαβγάδες για την επικράτηση έναντι του θηλυκού.... Μια στοιχειώδη επαφή με τα αδέσποτα να έχεις, μπορείς εύκολα να κρίνεις προς τα που γέρνει η ζυγαριά και τι είναι προτιμότερο...Επίσης εγώ δεν έχω συναντήσει "τις υστερικές", που λες με τη στείρωση, ίσα ίσα ελάχιστους ανθρώπους βλέπω να είναι πιο ευαισθητοποιημένοι και να φροντίζουν για να στειρωθούν αδέσποτα ζώα, δυστυχώς .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους