Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,634 εγγεγραμμένα μέλη και 713,367 μηνύματα σε 22,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 287 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προβληματισμός σε υιοθεσία

olguita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olguita
H olguita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H olguita έγραψε στις 18:09, 06-01-18:

Καλησπέρα! Έχω τρία γατάκια και σκέφτομαι να δώσω τα 2 ή έστω το ένα για υιοθεσία. Τα έχω σχεδόν έξι μήνες,έχω κοινοποιήσει σε διάφορα μέσα την ζήτηση υιοθεσίας όμως δεν είχα δει κάποια ανταπόκριση μέχρι πριν κάποιες μέρες που με πήρε μια κυρία και μου είπε ότι ενδιαφέρεται να υιοθετήσει και τα δύο μου γατάκια. Γενικά στο τηλέφωνο ακούστηκε ενθουσιασμενη. Το περίεργο είναι ότι δεν είχα βάλει φωτογραφια κι αυτή μου μιλούσε σαν να τα είχε δει. Στην αγγελια περιέγραφα μόνο τα χρώματα τους και το φύλο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να ξέρω ότι θα πάνε σε καλά χέρια,δλδ τι ερωτήσεις να τις κάνω. Γενικά μου ακούγεται λίγο ανευθύνη από τον τρόπο που μιλάει. Δεν εργάζεται και ζει με τη μαμά της σε μια μονοκατοικία... Βρίσκεται εκτός Αθηνών, 3ώρες από Αθήνα και ψάχνει να βρει αμάξι μήπως τα μεταφέρει κάποιος γνωστός της στο σπιτι της. Όταν τη ρώτησα πως θα τα συντηρεί μου λέει από το επίδομα αλληλεγγύης και κάτι άλλα... Είμαστε σοβαροι? Της είπα ότι θέλω να δω το περιβάλλον που θα πάνε και δέχτηκε βέβαια.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,356 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:43, 06-01-18:

Καλησπερα καλη μου φιλη.
Λοιπον οι υιοθεσιες δεν γινονται ετσι.
Τα γατακια που θα δωθουν ΠΡΕΠΕΙ και απο τον νομο να βαλουν τσιπ,αλλα και για να εισαι σιγουρη οτι αυτος που θα τα παρει,θα ξερει οτι πλεον ειναι καταχωρυμενος στην τραπεζα των τσιπ,θα υπαρχει το ονομα του δηλαδη,και επισης παντα με συμβολαιο υιοθεσιας.
Δες και τον νεο νομο ΕΔΩ.
ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΠ ειναι υποχρεωτικο ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ.

Εσυ θα τα τσιπαρεις,ο γιατρος δεν θα καταχωρισει το ονομα,σε ποιον ανηκουν δηαλδη..μεχρι να εμφανιστει ο γονιος,και οταν δεις το περιβαλλον του,τον ρωτησεις καποια πραγματα κλπ,θα του πεις οτι υποχρεωτικα και απο τον νομο πρεπει να ειναι τσιπαρισμενα στο ονομα του,και παντα με συμβολαιο υιοθεσιας.Και οταν συμφωνησει τοτε απλα ο γιατρος θα καταχωρισει το ονομα του νεου ιδιοκτητη στους αριθμους των τσιπ που ηδη θα εχουν μπει.
Οτιδηποτε αλλο δεν ειναι νομιμο ,και ειναι και ριψοκινδυνο,εκτος αν τα παρει καποιος που τον ξερεις,Αλλα και παλι νομιμο δεν θα ειναι βεβαια.
Επικοινωνησε με καποια φιλοζωικη και ρωτα τους να σε βοηθισουν.
Η λιστα με τις φιλοζωικες εδω.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H olguita έγραψε στις 18:51, 06-01-18:

Ευχαριστώ πουπουλινα! Συμβόλαιο υιοθεσίας μπορώ να κάνω αλλά το τσιπ κοστίζει 40 το ένα, οπότε αυτός που θα τα υιοθετήσει μπορεί να τα τσιπαρει. Έχω δώσει ήδη για εμβόλια και στειρωση X 3. Θα ρωτήσω και τις φιλοζωικες που μου εστειλες για παραπάνω λεπτομέρειες. Ευχαριστώ και πάλι!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,356 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:55, 06-01-18:

Εσυ τα δινεις καλη μου φιλη τα γατια.Κανονικα ηδη επρεπε να τα εχεις τσιπαρει.Υποχρεωτικο ειναι.Και εφοσον εσυ τα δινεις,εισαι υποχρεωενη απο τον νομο να τα δωσεις τσιπαρισμενα και απλα ο γιατρος να αλλαξει το ονομα καια ντι να ανηκουν σε εσενα,να ανηκουν σε αυτον.Απαγορευεται να δινουμε γατια προς υιοθεσια ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΠ.Ειναι ξεκαθαρο αυτο.
Ετσι ακριβως ειναι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 19:03, 06-01-18:

Τότε για να είμαι 100% νόμιμη θα πρέπει να έχω στο διαμερισμα μου 2 ζώα συντροφιάς και όχι τρία γιατί αυτό λέει ο νόμος. Εν κατακλείδι θα προσπαθήσω για το καλύτερο όλων. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:08, 06-01-18:

Οχι.Ο νεος νομος λεει οτι πλεον τα 2 ζωα ειναι ουτως η αλλως δικαιωμα του καθενος,ακομα καια ν το καταστατικο της πολυκατοικιας το απαγορευει..και μονο αν το απαγορευει η αν εχουν αντιρριση οι μαλλοι,θα εχεις 2 και οχι 3.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.Διοτι ξανααλλαξε ο νομος.
Φιλη μου,σου λεω τι λεει ο νομος,αλλα οχι μονο αυτο.Το να εχεις 3 γατια,σου ξαναλεω δεν ειναι παρανομο πλεον...και σιγουρα δνε ειναι κακο για τα ζωα.Το να τα δωσεις ομως χωρις τσιπ,ειναι κακο για τα ζωακια,γιατι δεν υπαρχει καμιε εγγυηση οτι θα τα τσιπαρει ο νεος διοκτητης.Ακριβως και για αυτο ο νομος απαιτει το τσιπαρισμα πριν την υιοθεσια.Μιλαω δηλαδη και για την ουσια του συγκεκριμενου κομματιου του νομου κια γιατι πρεπει να εφαρμοζεται.Το να εχεις 3 γατια στο σπιτι σου,αν τα φρονιζεις σωστα,δεν τους κανεις κακο.
Οπως και αν εχει,ευχομαι τα καλυτερα για τα γατακια.

Εκτος αν βρεις τον καταλληλο,συννεοηθητε,συμφωνισει..αλλα η προυποθεση θα ειναι να πατε μαζι στον κτηνιατρο,θα τα τσιπαρει εκει μπροστα σου,θα καταχωρυσει και το ονομα του στην τραπεζα,και τοτε θα κανετε συμβολαιο υιοθεσιας και θα παρει το γατακι.
Ετσι ναι.
Αυτο νομιζω μπρεις να το κανεις,εσυ δν θα πληρωσεις τα τσιπ,ομως θα διασφαλισεις οτι θα εχουν πλεον τσιπ.Τι λες;Δεν ειναι μια λυση αυτη;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 07-01-18 στις 10:16. Αιτία: merge.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 19:14, 06-01-18:

Ε ναι κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου κι εγώ. Κι εγώ τα καλύτερα θέλω για τα γατάκια μου. Και αν αρνηθεί να πληρώσει τουλάχιστον να τα δώσουμε μισά μισά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:25, 06-01-18:

Κανονικα αν τα θελει ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟς δεν θα αρνηθει.
Μπραβο καλη μου φιλη.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:13, 06-01-18:

Να προσέξεις που θα τα δώσεις γιατί υπάρχουν πολλοί που τα πουλάνε για πειράματα.
Η Έφη κατέχει τα του νόμου και σωστά σου είπε για τα τσιπάκια.
Σε μένα έτυχε πριν 3 χρόνια κάποια απίθανη με ένα σαραβαλιασμένο αυτοκίνητο γεμάτο γάτες και σκύλους και μου ζητούσε να υπογράψω για να μαζέψει μερικά αδέσποτα σκυλιά.Της είπα γιατί να υπογράψω ,ιδιοκτήτρια είμαι?Μου τα μασούσε ώσπου της λέω ,για πειράματα θα τα πας?Και μου απαντά,έτσι που ζουν καλύτερα είναι?Τελικά μετά από λίγους μήνες συνελήφθη για παράνομη εξαγωγή ζώων προς τη Γερμανία.
Όλα αυτά τα είπα γιατί οι κυρίες που θέλουν τα γατάκια σου έχουν περίεργη συμπεριφορά.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 21:13, 06-01-18:

Σοκαριστικο! !!! Εγώ της ζήτησα το φβ της αλλά μου είπε ότι έχει ινσταγκραμ και τη έχω φίλη εκεί. Οπότε θα έχω επαφή μαζί της και αφού της τα δώσω,αν της τα δώσω τελικά! Ακίνδυνη φαίνεται αλλά αλλοπρόσαλλη στον τρόπο που δίνει τις απαντήσεις της κάπως ανεύθυνα. Τη μία μου λέει ότι ξέρει από γάτες και απο την άλλη το αλλάζει. Στο λογαριασμό της έχει φωτογραφιες απο γάτες που έχει ανεβάσει από copy paste από το site που έβαλα τηνα αγγελία και όταν τη ρώτησα αν είναι δικά της αυτά τα γατιά μου λέει ότι είναι φιλενάδων της. Όμως στις φώτο φαίνεται το υδατογραφημα του site. Δεν ξέρω... Επίσης φιλοξενεί τα Σκ τη γάτα μιας φίλης της,την οποία την έχει ανεβάσει και αυτή στο ίντστα. Αυτό Εντάξει. Με το οικονομικό δεν έχω καταλάβει γιατί μου αλλάζει θέμα όταν τη ρωτάω η μου απαντάει κάπως αόριστα. Θα της αναφέρω για τσιπάκια και συμβόλαιο υιοθεσίας να δω τι θα μου πει.

Δλδ να ρωτήσω αυτοί που τα παίρνουν για πειραματόζωα κοιτάνε αν έχουν τσιπακι ή όχι? Δλδ αν κάποιο έχει τσιπακι το αφήνουν ελεύθερο? ? Γιατί αν όχι τότε νομίζω ότι δεν έχει καμία ουσία να έχει τσιπακι. Τα ζώα που χρησιμοποιουνται για πειράματα είναι νόμιμα για αυτή την χρήση δλδ...??!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 07-01-18 στις 10:11. Αιτία: merge.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:28, 06-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από olguita
Δλδ να ρωτήσω αυτοί που τα παίρνουν για πειραματόζωα κοιτάνε αν έχουν τσιπακι ή όχι? Δλδ αν κάποιο έχει τσιπακι το αφήνουν ελεύθερο? ? Γιατί αν όχι τότε νομίζω ότι δεν έχει καμία ουσία να έχει τσιπακι. Τα ζώα που χρησιμοποιουνται για πειράματα είναι νόμιμα για αυτή την χρήση δλδ...??!!!
Οχι βρε συ,που τα ειδες αυτα;Καμια σχεση.Απλα η ολυμπια σου ειπε ενα παραδειγμα που της ετυχε.
Ακριβως για αυτο τα τσιπαρουμε,διοτι με τσιπακι υπαρχει ελεγχος.Ειναι δεδομενο οτι δεν παιρνουν τσιπαρισμενα ανωμαλοι,ή για εμποριο ή για πειραματοζωα.κλπ.Πως τα εμπλεξες ετσι;Σαφως και ειναι παρανομο ολο αυτο.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:34, 06-01-18:

Η γνώμη μου είναι να μη δώσεις τα γατάκια.Πάντα η διαίσθηση μας προειδοποιεί για τον κίνδυνο.Ακόμη και να έχει χρήματα για να προστατέψει ένα ζώο,έχει τις ικανότητες?Μου φαίνεται για αλλοπρόσαλλο άτομο όπως είπες.Υπάρχουν πολλοί που μη έχοντας τι να κάνουν μπαίνουν σε κοινότητες και προσποιούνται διάφορα.
Για τα τσιπάκια δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται αλλά λογικό δεν είναι όταν ανακαλύψουν ζώα τσιπαρισμένα να εξάγονται μαζικά ,ή εν αντιθέσει ατσιπάριστα να κινούν υποψίες?
Δεν υπάρχει νομιμότητα στα πειράματα επί των ζώων.Όλα είναι παράνομα αλλά όλα γίνονται όταν υπάρχει κέρδος.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 21:45, 06-01-18:

Ναι έχεις δίκιο για την διαίσθηση. Δλδ φάρμακοβιομηχανίες και γνωστές εμπορικές εταιρίες έπρεπε να είχανε κλείσει αν είναι όλο αυτό πάρανόμο... πχ επιστήμονες που θέλουν να ανακαλύψουν καινούρια φάρμακα για ασθενείς όπως ο καρκίνος κτλ. Χρησιμοποιεί πειράματα σε ζώα για να καταφέρει μια εξέλιξη φαρμάκου. Εταιρεία πχ καλλυντικών κτλ κάνουν πειράματα για εξέλιξη εμπορικών ειδών. Αυτά δεν θα έπρεπε να έχουν κλείσει? Οπότε θα κολλησουν στο αν θα έχει τσιπ ένα ζώο ή όχι? Δεν νομίζω.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:49, 06-01-18:

Για την συγκεκριμενη ειναι δεδομενο οτι κατι δεν παει καλα.Γιατι το συζητας;Τωρα οσον αφορα τα πειραματα,δεν γινονται σε γατες,τα νομιμα,αλλα ποντικια,και τελοσπαντως ειναι ασχετα με τα τσιπ φιλη μου,Εντελως.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 21:49, 06-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Οχι βρε συ,που τα ειδες αυτα;Καμια σχεση.Απλα η ολυμπια σου ειπε ενα παραδειγμα που της ετυχε.
Ακριβως για αυτο τα τσιπαρουμε,διοτι με τσιπακι υπαρχει ελεγχος.Ειναι δεδομενο οτι δεν παιρνουν τσιπαρισμενα ανωμαλοι,ή για εμποριο ή για πειραματοζωα.κλπ.Πως τα εμπλεξες ετσι;Σαφως και ειναι παρανομο ολο αυτο.
Παπούλινα θα μπορούσες να μου πεις πως ακριβώς γίνεται έλεγχος όταν βάζεις τσιπ? Δλδ τι έλεγχος γίνεται αν ένα ζώο με τσιπακι χαθεί έξω και το πάρουν για πειραματοζωο... Εγώ ρώτησα τον κτηνίατρο για το τσιπ και μου είπε ότι αν ένα ζώο έχει τσιπ και χαθεί πρέπει να το βρουν και να το πάνε σε κτηνίατρειο για να επιστραφεί στον ιδιοκτήτη. Αν χαθεί έξω και δεν πάει σε κτηνίατρο δεν θα εντοπιστεί πότε.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:53, 06-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από olguita
Παπούλινα θα μπορούσες να μου πεις πως ακριβώς γίνεται έλεγχος όταν βάζεις τσιπ? Δλδ τι έλεγχος γίνεται αν ένα ζώο με τσιπακι χαθεί έξω και το πάρουν για πειραματοζωο... Εγώ ρώτησα τον κτηνίατρο για το τσιπ και μου είπε ότι αν ένα ζώο έχει τσιπ και χαθεί πρέπει να το βρουν και να το πάνε σε κτηνίατρειο για να επιστραφεί στον ιδιοκτήτη. Αν χαθεί έξω και δεν πάει σε κτηνίατρο δεν θα εντοπιστεί πότε.
Αν ενα ζωακι χαθει εξω και το βρει καποιος και το παει κτηνιατρειο,ο κτηνιατρος ΠΑΝΤΑ ΒΑΖΕΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ,και κοταζει αν εχει τσιπ και τι αριθμο εχει/.Στην συνεχεια μπαινει στην τραπεζα δεδομενων και κοιταζει τον αριθμο,και σε ποιον ανηκει.Τοσο απλα.Μπροστα μου η γιατρος μου το εχει κανει.Περυσσι τετοια περιπου εποχη,προσεφερα εθελοντικη εργασια στην κτηνιατρο μου.
Δεν λεω ποτε πραγματα που δεν γνωριζω καλα.
Η ολυμπια ειπε ενα περιστατικο,και εχεις πιαστει απο αυτα και δεν καταλαβαινω το νοημα.Αυτες οι περιπτωσεις ειναι ελαχιστες,.το σημαντικο ειναι οτι παρα πολλοι τιοθετουν ζωα,και οταν αυτα ειναι χωρις τσιπ....παρα πολλς φορες τα εγκαταλειπουν.Αντθετα ενας συνηδειτοποοημενος σαφως θα δεχτει το τσιπ,διοτι ηερει οτι δεν θα το εγκαταλειψει.
Απλα πραγματα.

Αν χαθεί έξω και δεν πάει σε κτηνίατρο δεν θα εντοπιστεί πότε.
Μα σαφως παιζει και αυτο,αλλα να ξερεις οτι παρα πολλα τα βρισκουν και τα πανε σε κτηνιατρειο.Ολα παιζουν σε αυτην την ζωη.Κια κομητης τωρα μπορει να μας πεσει στο κεφαλι.
ΕΣΕΝΑ ομως σε αφορα να βρεις ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.Δηλαδη συνειδητοποιημενο.Και οχι καποιον που θα τα παρει για πλακα και μετα θα τα πεταξει.Ε....ενας ΜΗ συνειδητοπομενος δεν θα δεχτει ΠΟΤΕ τσιπ.Αντιθετα ο σοβαρος ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ.
Τωρα αν τον χασει,καταρχην υπαρχουν πιθανοτητες να τον βρει,αλλα επισης ο σοβαρος θα φροντιζει να μην τον χασει.
Ομως για τυχαια γεγονοτα δεν μπορουμε να μεριμνησυμε.Μπορει να πεσει και κομητης αυριο.Ομως οταν δινουμε ενα ζωο ,ειμαστε υποχρεωμενοι να του βρουμε συνηδειτοποιηεμνο γονιο,σοβαρο και αξιοπιστο.Και αυτο μονο με τσιπ γινεται.Διοτι ξαναλεω,αυτος που θα δεχτει τσιπ,το βλεπει σιγουρα πολυ πιο σοβαρα απο εναν που δν θα δεχτει.Μα ειναι απλο.Κατα τα αλλα,μπορει να πεθανει σε ενα μηνα απο ατυχημα...μπορεις να το ξερεις;ΟΧΙ.Εσυ αυτο που θα προσπαθησεις ειναι να βρεις αξιοπιστο ατομο.Και το τσιπ με το συμβολαιο κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο,το διασφαλιζουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 07-01-18 στις 10:19. Αιτία: merge.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,122 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:30, 07-01-18:

Όπως ακριβώς τα λέει η Πουπουλίνα πιο πάνω αναλυτικά.

Κι επιγραμματικά, η ουσία είναι οτι ναι μεν υπάρχει ο λεγόμενος "τυχαίος παράγοντας" (όπου και η πιθανότητα να συμβούν διάφορα την οποία δεν μπορούμε να μηδενίσουμε ), αλλά χρέος μας, σαν υπεύθυνα όντα που είμαστε, είναι να κάνουμε ότι μπορούμε να περιορίσουμε τις πιθανότητες δυσάρεστων εξελίξεων και στην προκειμένη η τοποθέτηση μικροτσίπ
συμβάλλει πολύ σ'αυτό.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:43, 07-01-18:

Το γεγονός εκείνο το ανέφερα για να δηλώσω πως η χρήση τσιπ είναι επιβεβλημένη.Προστατεύει και το ζώο κατά κύριο λόγο αλλά και τον ιδιοκτήτη του.
Εστίασε στο ότι πρέπει να βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος που θα αγαπήσει το γατάκι και θα δεχτεί το τσιπάρισμα.Αυτό δηλώνει πως έχει καλές προθέσεις.Βέβαια υπάρχουν και οικόσιτα που είναι ατσιπάριστα και ζουν ζωή χαρισάμενη αλλά ας ακολουθούμε την πρέπουσα οδό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γατούλης για υιοθεσία - Από Elena7
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-05-17 στις 09:42.
    • Υιοθεσία γατούλας - Από *christy*
      Το θέμα έχει λάβει 56 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-05-11 στις 00:27.
    • Ζητώ για υιοθεσία - Από moonshadow18804
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ζητώ για υιοθεσία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-04-10 στις 20:47.
    • Μια απρόσμενη υιοθεσία... - Από Luna και Snoopy
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-09 στις 11:09.
    • Προβληματισμός για στείρωση γάτου - Από Γεράνι
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-06-08 στις 10:50.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους