Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,852 εγγεγραμμένα μέλη και 716,519 μηνύματα σε 22,294 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 365 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σύγκριση τροφών

Kallie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kallie
H Kallie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Kallie έγραψε στις 15:40, 13-03-19:

FARMINA MATISSE VS PURINA ONE

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι καλύτερη; Η γάτα μου τρώει την One εδώ και 6 χρόνια. Σκέφτομαι να της ξεκινήσω την Matisse αλλά θα ήθελα να βεβαιωθώ πως είναι καλύτερη ή έστω όχι χειρότερη από την One.

Για τα συστατικά >>

1) https://www.petshop88.gr/%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%AC-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%82/farmina-2014-07-13/matisse-kitten-10kg-3298-detail

2) https://www.zooplus.gr/shop/gates/tr...e_adult/512976
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kallie

Νεοφερμένος

H Kallie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Kallie έγραψε στις 22:50, 13-03-19:

Σας ευχαριστώ όλους! Η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,016 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:05, 14-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Kallie
Σας ευχαριστώ όλους! Η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη!
Καλη μου φιλη καλημερα.
Καταλαβαινω το ειρωνικο του μηνυματος σου,ομως πως να σε βοηθησουμε αν δεν ξερουμε την απαντηση;
Ιδιοκτητες γατιων ειμαστε,εχουμε καποιες γνωσεις και εμπειρια,αλλα ουτε διατροφολογοι ειμαστε,ουτε ειμαστε υποχρεωμενοι να γνωριζουμε ολες τις τροφες του εμποριου,
Απο εκει και περα,μπορεις να δεις σε αυτο το θεμα,που ειναι και υπομνημα,γυρω απο διαφορα συστατικα τροφων και τι ακριβως ειναι.
Να εισαι καλα και να χαιρεσαι την γατουλα σου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kallie

Νεοφερμένος

H Kallie έγραψε στις 13:24, 15-03-19:

Κάποιος θα ξέρει αν το ρύζι που έχει η μία είναι καλύτερο για τη γάτα από το σιτάρι και τη σόγια που έχει η άλλη. Φαντάζομαι και η διαφορά της ποσότητας σε σολομό έχει κάποια σημασία. Ξέρω ότι καμία από τις δύο δεν είναι ιδανικές τροφές αλλά έχω αρκετές γάτες και προσπαθώ για το καλύτερο. Απλά προσπαθώ εδώ και καιρό να πάρω μία απάντηση, μία γνώμη, και με αγνοούν όλοι και παντού όπου ρώτησα. Ευχαριστώ για την απάντηση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kallie : 15-03-19 στις 13:34.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:50, 15-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Kallie
Κάποιος θα ξέρει αν το ρύζι που έχει η μία είναι καλύτερο για τη γάτα από το σιτάρι και τη σόγια που έχει η άλλη. Φαντάζομαι και η διαφορά της ποσότητας σε σολομό έχει κάποια σημασία. Ξέρω ότι καμία από τις δύο δεν είναι ιδανικές τροφές αλλά έχω αρκετές γάτες και προσπαθώ για το καλύτερο. Απλά προσπαθώ εδώ και καιρό να πάρω μία απάντηση, μία γνώμη, και με αγνοούν όλοι και παντού όπου ρώτησα. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Καλό μεσημέρι kallie.... Ίσως η matisse να είναι λίγο πιο καλή από την one. Βέβαια και οι δύο περιέχουν μεγάλο ποσοστό δημητριακών - τα οποία οι γάτες δε τα χρειάζονται. (η matisse για παράδειγμα έχει το ίδιο σχεδόν ποσοστό με το ποσοστό σολωμου). ..

Μην το παίρνεις ότι αγνοησαμε την ερώτηση σου ή εσένα προσωπικά. Απλώς όπως σου εξήγησε και η έφη πως δυστυχώς δε μπορούμε να πούμε με σιγουριά ποια είναι πιο σωστή διατροφή για τις γατούλες. Μόνο σε τροφές που έχουμε δοκιμάσει - ή δίνουμε - εμείς οι ίδιοι στις γάτες μας έχουμε τη δυνατότητα μιας πιο ολοκληρωμένης άποψης. Και πάλι όμως σε αυτήν την περίπτωση είναι λίγο υποκειμενικό γιατί μπορεί κάποια τροφή, η οποία θεωρείται πολύ καλή, να μην σταθεί σωστά στο στομάχι ενός ζώου και να έχει εμετούς και διαρροιες ή ακόμα και να μην τη θέλει η ίδια η γάτα.

Δοκίμασε αν θέλεις την matisse μα με σταδιακή προσαρμογή στην αλλαγή της. Ότι βοήθεια ή απορία έχεις εδώ είμαστε αν μπορούμε να βοηθήσουμε...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kallie

Νεοφερμένος

H Kallie έγραψε στις 21:42, 15-03-19:

Θα κάνω δύο ερωτήσεις ακόμα. Αν δεν μπορείτε να απαντήσετε, οκ. Δε θα το πάρω προσωπικά αυτή τη φορά.

Αρχικά θέλω την άποψή σας για την N&D low grain για στειρωμένα. Την έχει δοκιμάσει κανείς; Ίσως καταφέρω να πάρω αυτή, τελικά.
https://www.petshop88.gr/%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%AC-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%82/n-d-low-grain-%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83/n-d-low-grain-cat-gia-steiromenes-gates-5kg

Υπάρχουν όμως και οι γάτες της αυλής. Μέχρι στιγμής δίνω Cat Chow και Brekkies. Την πρώτη δεν πρόκειται να τους την ξαναπάρω. Οπότε μένει η Brekkies και θα ήθελα και μία καλή(καλύτερη) εναλλακτική. Σκέφτομαι την Happy Cat (και την Matisse). Οπότε η δεύτερη ερώτηση είναι: Πως σας φαίνεται η Happy Cat Urinary για ''αδέσποτα''; Είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Brekkies; Πιο πολύ αγχώνομαι για τα έξω γατιά.
https://www.petshop88.gr/%CE%B3%CE%A...poylerika-10kg

P.S. Τις γάτες της αυλής δεν τις βλέπω σαν αδέσποτες πλέον. Τα έχω από μωρά. Τα έφερε η μάνα τους ένα ωραίο μεσημέρι πριν 2 χρόνια περίπου και αν ζούσα μόνη μου θα τα έβαζα και αυτά μέσα στο σπίτι. Θέλω να πάρω και σε αυτά καλύτερη τροφή και ελπίζω σύντομα να έχω αυτή τη δυνατότητα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kallie : 15-03-19 στις 22:08.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 22:13, 15-03-19:

Βλέπω πως η brekkies σαν πρώτο συστατικό έχει δημητριακά. Και δεν αναφέρει πουθενά τι κρέας έχει. Απλώς γράφει "κρέας και παράγωγα κρέατος"... Επομένως μάλλον η άλλη είναι πιο καλή. Τουλάχιστον αναφέρονται αναλυτικά τα συστατικά της και πρώτο είναι πρωτεΐνη πουλερικών.

Ίσως κάποιος που αγοράζει brekkies μπορεί να σε κατατοπισει πιο αναλυτικά για το τι περιέχει.

Για την nd δεν έχω γνώμη γιατί δε τη γνωρίζω καθόλου. Εγραψα όμως και σε άλλο σου ποστ πως καλύτερα θα ήταν να κοιτάξεις μια grain free για τη γάτα σου.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,060 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:18, 15-03-19:

Πως σας φαίνεται η Happy Cat Urinary για ''αδέσποτα''; Είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Brekkies;
Η σειρά της Happy Cat είναι απείρως ανώτερη από την Brekkies, έχει καλύτερα συστατικά, περισσότερη πρωτεΐνη. Την έδινα και στη δική μου γάτα ως εναλλακτική.
Παράθεση

Kallie

Νεοφερμένος

H Kallie έγραψε στις 22:34, 15-03-19:

Έχεις δίκιο! Σε κάποιο petshop έχουν βάλει πρώτο συστατικό το κρέας και δεν έκανα τον κόπο να κοιτάξω την ίδια τη συσκευασία. Και σε αυτή τα δημητριακά λοιπόν.. Δεν την ξαναπαίρνω. Η Ν&D βγαίνει εκτός από low grain και σε grain-free. Λένε πως είναι από τις καλές πάντως.
Παράθεση

Kallie

Νεοφερμένος

H Kallie έγραψε στις 22:36, 15-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Η σειρά της Happy Cat είναι απείρως ανώτερη από την Brekkies, έχει καλύτερα συστατικά, περισσότερη πρωτεΐνη. Την έδινα και στη δική μου γάτα ως εναλλακτική.

Ωραία! Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,016 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:19, 16-03-19:

Πως σας φαίνεται η Happy Cat Urinary για ''αδέσποτα'';
Επισης ειναι και για στειρωμενα,οποτε σαφως ανωτερη.
Παράθεση

Kallie

Νεοφερμένος

H Kallie έγραψε στις 15:59, 16-03-19:

Είναι 4 θηλυκά και 1 αρσενικό, και τα 5 στειρωμένα. Μεταξύ της Sterilised και της Urinary θα επιλέξω τη δεύτερη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους