Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,229 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 396 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μαίην Κουν

Μαίην Κουν
Μαίην Κουν
Δημοσιεύτηκε από Subject to change
12-01-06
Μαίην Κουν

Η Μαίην Κουν έχει τη διάκριση ότι είναι η πιο παλιά αμερικάνικη ράτσα και μια από τις μεγαλύτερες. Τα στατιστικά δείχνουν ότι είναι η δεύτερη πιο δημοφιλής ράτσα στον κόσμο μετά τις Περσικές. Είναι πολύ πιθανό να τριγύριζε ελεύθερη στην πολιτεία Μαίην τον πρώτο καιρό, συγκρινόμενη με το ντόπιο ρακούν, το οποίο έχει παρόμοια εμφάνιση με το ραβδωτό τύπο της Μαίην Κουν και παρόμοιες κυνηγετικές συνήθειες. Το σκληρό κλίμα της Νέας Αγγλίας συνέβαλε στην ανάπτυξη χοντρού τριχώματος από τη Μαίην Κουν, ένα χαρακτηριστικό που το μοιράζεται με μια άλλη ράτσα των κρύων κλιμάτων, τη γάτα του Νορβηγικού δάσους.

Ιστορία
Οι ρωμαλέες γάτες της αμερικάνικης φάρμας και οι μακρύτριχες γάτες που μεταφέρθηκαν στο Μαίην από εμπόρους και ναυτικούς από την Ευρώπη είναι πιθανό να δημιούργησαν τις πρώτες Μαίην Κουν. Η ράτσα επιδείχτηκε το 1860 στην Επίδειξη Γατών στη Νέα Υόρκη και στην επίδειξη της Πλατείας Μάντισον το 1895. Ωστόσο η δημοτικότητα της μειώθηκε όταν εισήχθησαν οι Περσικές στις ΗΠΑ και δεν αναζωπυρώθηκε μέχρι τη δεκαετία του 1950. Η Κεντρική Λέσχη της γάτας Μαίην Κουν ιδρύθηκε το 1953, συνεισφέροντας άμεσα στην αναγέννηση της ράτσας, στην οποία δόθηκε νέα ορμή από την ίδρυση της Ένωσης αυτών που αναπαράγουν ράτσες και των φίλων της Μαίην Κουν το 1976, την ίδια χρονιά που δόθηκε επίσημη αναγνώριση στη ράτσας στις ΗΠΑ.

Χαρακτήρας
Δυό χαρακτηριστικά είναι μοναδικά στη Μαίην Κουν: αναφέρεται για τον δύσκολο της ύπνο γιατί μπορεί να βρεθεί τυλιγμένη στις πιο παράξενες στάσεις και στα πιο παράξενα μέρη. Επίσης είναι αξιοσημείωτος ο απολαυστικός, ήσυχος ήχος που βγάζει, σαν τιτίβισμα. Γενικά, οι Μαίην Κουν γίνονται στοργικά κατοικίδια.

Πως θα τη γνωρίσω;
Πρόσωπο: Το μάτια θα πρέπει να είναι μεγάλα και ελαφρώς λοξά, τοποθετημένα αρκετά μακριά μεταξύ τους και πράσινα, χρυσά ή χάλκινα στο χρώμα. Τα αυτιά είναι μεγάλα και λεπτά στις άκρες, τοποθετημένα αρκετά μακριά και ψηλά στο κεφάλι. Το μαξιλαράκι της μύτης είναι ροζ και η μουσούδα της πλατιά. Πρέπει επίσης να έχει σταθερό σαγόνι και ψηλά κόκαλα στα μάγουλα («μήλα»). Το κεφάλι είναι αρκετά μεγάλο αλλά σε σχέση με το σώμα της μικρό. Θα πρέπει να είναι σφηνοειδές με μύτη μεσαίου μεγέθους.
Σώμα: Διαθέτει φαρδύ στέρνο, μέτριο περιλαίμιο και επίπεδη πλάτη. Το σώμα της είναι πολύ μεγάλο, μακρύ και μυώδες. Το βάρος κυμαίνεται από τρία έως έξι κιλά αν και έχουν αναφερθεί και ακόμα βαρύτερες περιπτώσεις. Σαν σιλουέτα, το σχήμα είναι σχεδόν «ορθογώνιο». Η γούνα δεν είναι τόσο μακριά όσο σε άλλες μακρότριχες και είναι λιγότερο ομαλή. Η ουρά θα πρέπει να είναι μακριά όσο το σώμα με φαρδιά βάση και μονοκόμματη άκρη σαν λοφίο με μακριά, ρευστή γούνα. Η γούνα της γενικά είναι χοντρή και σκληρή και η μεταξένια της υφή δεν φαίνεται. Τα πέλματα είναι μεγάλα και στρογγυλά με χρώμα στα μαξιλαράκια που ταιριάζει με αυτό του τριχώματος.

Ποικιλίες
Εκτός από τα σοκολατί, λιλά ή τύπου Σιαμέζας σχέδια, η Μαίην Κουν αναπαράγεται σε κάθε χρώμα και συνδυασμό χρωμάτων.

Φωτογραφίες
Κάντε κλικ στις παρακάτω μικρογραφίες για να τις δείτε σε μεγάλύτερο μέγεθος:

Ενήλικες Μαίην Κουν:
(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)

Γατάκια Μαίην Κουν:
(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Subject to change
Founder

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mainecoon1.jpg
Εμφανίσεις:  928
Μέγεθος:  143,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mainecoon2.jpg
Εμφανίσεις:  871
Μέγεθος:  120,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mainecoonkttens.jpg
Εμφανίσεις:  975
Μέγεθος:  124,6 KB  

By DrJu5tM3 on 05-02-06, 00:18
Καλά εε,μανάρι!Τι θεϊκιά γάτα!Αλήθεια,πόσο κοστίζουνε περίπου αυτές?
Παράθεση
By Bhaal on 05-02-06, 00:36
Σαν τις Βιρμανίας πάντως δεν είναι.
Παράθεση
By giota on 05-02-06, 10:23
Αρχική Δημοσίευση από DrJu5tM3
Καλά εε,μανάρι!Τι θεϊκιά γάτα!Αλήθεια,πόσο κοστίζουνε περίπου αυτές?
σε ενα pet shop που βρηκα στο διαδικτιο τις ειχε 1000 ευρω
Παράθεση
By Subject to change on 05-02-06, 10:42
Μάλλον το ίδιο πρέπει να έχουμε δει Γιώτα... Κι εγώ τόσο τις είδα, ενώ άλλες ράτσες ήταν γύρω στα 500...
Πάντως Justme εγώ θα σου πρότεινα αν θες να φροντίσεις μια γατούλα να μην κοιτάξεις στις ράτσες. Αυτές θα βρουν σίγουρα σπίτι. Φρόντισε κάποια αδέσποτη που το έχει ανάγκη. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις και κούκλα αδέσποτη ομορφότερη απο πολλές ράτσες
Παράθεση
By giota on 05-02-06, 15:40
Αυτον που εχω ειναι Περσιας μου τον κανανε δωρο η κουμπαρα μου οταν με ειδε να καλαιω για τον γατουλη που εχασα , ο οποιος ηταν τα-ρατσας Εγω δεν θα εδινα ποτε 500 ευρω να αγορασω γατο .Προτιμω τα γατια που δεν ειναι ρατσας για πολλους λογους δεν με ενδιαφερει η ρατσα αγαπαω ολα τα γατια και πιο πολυ τα γλυκουλια που ειναι απροστατευτα εξω
Παράθεση
By Bhaal on 06-02-06, 11:05
Αρχική Δημοσίευση από giota
Αυτον που εχω ειναι Περσιας μου τον κανανε δωρο η κουμπαρα μου οταν με ειδε να καλαιω για τον γατουλη που εχασα , ο οποιος ηταν τα-ρατσας Εγω δεν θα εδινα ποτε 500 ευρω να αγορασω γατο .Προτιμω τα γατια που δεν ειναι ρατσας για πολλους λογους δεν με ενδιαφερει η ρατσα αγαπαω ολα τα γατια και πιο πολυ τα γλυκουλια που ειναι απροστατευτα εξω
Μπράβο, βρε giota! Αυτό θα πει ζωόφιλος με ήθος.
Παράθεση
By ladycat on 07-02-06, 01:34
παντως εγω τα μικρα μου κοπρακια δεν τα αλλαζω με κανενα γατο σαλονιου που κοστιζει χιλιαδες δραχμες παιδια σημασια δεν εχει η γατα αλλα αυτο που σου δινει κ τισ δινεις κ ολο το συνολο της σχεσης ειναι κατι το ανωτερω
Παράθεση
By dimangelid on 07-02-06, 19:38
2 από τα 5 γατιά που έχω είναι ράτσας, η μία είναι Μέιν Κουν και η άλλη Αγκύρας. Όμως δεν τα αγόρασα. Την Αγκύρας την μάζεψα από τον δρόμο όταν ήταν 2-3 μηνών. Ήταν πολύ αδύνατη, βρώμικη και είχε ψώρα στα αυτιά της. Όταν την έφερα στο σπίτι την έκανα μπάνιο με την μάνα μου και ακόμα και στο δεύτερο μπάνιο που της κάναμε το νερό έβγαινε μαύρο. Την πήγαμε στον κτηνίατρο, της έκανε εμβόλια και μας έδωσε φάρμακα για την ψώρα. Τώρα είναι 5 χρονών, κουκλάρα και υγιέστατη. Όμως έχει ένα ελάτωμα: είναι πολύ κακιά. Αν την πάρεις αγκαλιά κάθεται για 2 λεπτά και μετά αν δεν την αφήσεις σε έχει φάει. Την Μέιν Κουν την πήρα από έναν φίλο μου. Το καλοκαίρι ήταν στο εξοχικό τους και πήγε η γάτα στο σπίτι τους. Άρχισε να τους τρίβεται και γενικά ήταν πάρα πολύ ήρεμη. Την έφεραν στην Αθήνα και με ρώτησε η μάνα του αν ξέρω κάποιον που να θέλει γάτα επειδή δεν μπορούν να την κρατήσουν (την είχαν σε κήπο πολυκατοικίας η οποία είναι πάνω σε κεντρική λεωφόρο και καταλαβαίνετε τους κινδύνους. επίσης δεν μπορούσαν να την βάλουν στο σπίτι τους) . Της είπα με την μία ότι θέλω εγώ την γάτα. Πήγα στο σπίτι τους με το κλουβί μου, την έπιασα (καθόταν σε ένα πεζούλι και μόλις την πλησίασα άρχισε να με κοιτάει γλυκά κα νιαούριζε. επίσης κάποια φορά που είχα πάει στο σπίτι τους, πριν πάρω την γάτα, μόλις μπήκα μέσα και φώναξα να μου ανοίξουν ήρθε κατευθείαν και άρχισε να τρίβεται στα πόδια μου) και την πήρα στο σπίτι μου. Αυτή, επειδή ήταν στον κήπο, είχε γεμίσει με κοκκινόχωμα. Της έκανα 2 χέρια μπάνιο με την μάνα μου και ακόμα έβγαζε βρωμιές. Αυτή καθόταν πάρα πολύ ήσυχη στο μπάνιο. Φανταστείτε ότι απλωνόταν για να την πλύνουμε καλύτερα!!!! Τώρα είναι περίπου ενάμιση έτους, 5 κιλά και πάνω, 71 εκατοστά μήκος (48 εκατοστά σώμα και 23 ουρά και θα μεγαλώσει και άλλο...) και έχει μια ΤΡΟΜΕΡΗ γούνα η οποία είναι ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ (όταν την έκανα μπάνιο πριν μερικές εβδομάδες γιατί κατουρήθηκε στο ταξίδι Ηγουμενίτσα-Αθήνα την είχα 3 λεπτά κάτω από την βρύση. Όταν πήγε η μάνα μου να της βάλει το σαπούνι της λέω "Έλα να δεις κάτι" Στο κάτω στρώμα της γούνας της δεν είχε περάσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ σταγόνα νερό. Για να βραχεί εκεί αναγκάστηκα όπως έπεφτε το νερό από την βρύση να "σκάβω" την γούνα με τα χέρια μου) . Έτσι λοιπόν και τα δύο γατιά δεν τα έχω αγοράσει (τουλάχιστον η Μέιν Κουν ήταν σε καλά χέρια και ας την είχαν στον κήπο. είχε ότι χρειαζόταν) . Όμως επειδή είναι ράτσας δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάω τις άλλες γάτες. Οι άλλες 3 γάτες που έχω δεν είναι ράτσας και τους συμπεριφέρομαι με τον ίδιο τρόπο που συμπεριφέρομαι και στις άλλες που είναι ράτσας. Εάν χρειαστεί θα φροντίσω (και γιατί όχι να κρατήσω στο σπίτι μου) οποιοδήποτε γατί, είναι δεν είναι ράτσας. ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΩ ΤΗΝ ΡΑΤΣΑ, ΛΑΤΡΕΥΩ ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΤΙΑ (ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΖΩΑ) ΚΑΙ ΑΝ ΔΩ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΖΩΟ ΘΑ ΤΟΝ ΓΑ...Ω ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ.

Υ.Γ.
Όποτε βλέπω γάτα στον δρόμο παθαίνω πλάκα και αν κάτσει να την χαϊδέψω μπορεί να σπαταλήσω και 10 λεπτά με αυτή την γάτα (το έχω κάνει) . Έχω τρέλα με τις γάτες
Παράθεση
By Lady on 14-09-06, 01:02
http://www.nanasmainecoons.com/aboutgre.html
Κοντά στο σπίτι μου και σήμερα το ανακάλυψα!
Παράθεση
By ioanna_g on 20-02-07, 22:50
ψιψινια

Χιχι! Τελικά δεν είμαι μόνη μου! Μα γιατί κάποιοι άνθρωποι δε βλέπουν τι απίστευτα πλάσματα είναι τα ψιψίνια; Πάντως εγώ μέχρι τώρα όλο αδέσποτα είχα. Νομίζω ότι είναι καιρός να δοκιμάσω ένα ράτσας... ίσως να είναι μέιν κουν...
Παράθεση
By dimitra on 03-08-07, 19:54
οι ωραιοτερες

Μαζι με τις Βιρμανιας ειναι αυτες που μου αρεσουν περισσοτερο!
Εχω δυο απ'αυτην τη ρατσα, τον Φαουστ και την Λουνα. Ο Φαουστ που ειναι 5 μηνων μοιαζει ηδη με πληρως αναπτυγμενο γατο και ισως μια ιδεα μεγαλυτερος. Εχουν μια περιεργη σχεση με το νερο...δεν τις πειραζει αν τις βρεξεις και λιγο, οχι υπερβολες βεβαια! Πχ ο Φαουστ μου τρελαινεται απο περιεργεια για το νερο της ντουζιερας, το κυνηγαει προσπαθει να το πιασει και γενικα περναει αρκετη ωρα στο μπανιο. Η μικρουλα μου τωρα αρχιζει με δειλα δειλα βηματα να δινει καποια σημασια. Δεν τις εχω κανει ακομα μπανιο ωστε να δω πως θ'αντιδρασουν. Αλλα ειναι υπεροχες γατες με καταπληκτικο χαρακτηρα. Αστερια!:cat:
Παράθεση
By dimitra on 03-08-07, 19:59
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μάλλον το ίδιο πρέπει να έχουμε δει Γιώτα... Κι εγώ τόσο τις είδα, ενώ άλλες ράτσες ήταν γύρω στα 500...
Πάντως Justme εγώ θα σου πρότεινα αν θες να φροντίσεις μια γατούλα να μην κοιτάξεις στις ράτσες. Αυτές θα βρουν σίγουρα σπίτι. Φρόντισε κάποια αδέσποτη που το έχει ανάγκη. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις και κούκλα αδέσποτη ομορφότερη απο πολλές ράτσες
Η αληθεια ειναι αυτη! Κι εγω μεχρι τωρα ειχα του δρομου παντα... Αλλα δεν μπορεσα ν'αντισταθω σ'αυτα τα 2 ονειρα!
Παράθεση
By ruko on 04-08-07, 11:22
Έχεις ΔΥΟ Maine Coon; Ουαου! Να σου ζήσουν. Έχουν και πολύ ωραία ονόματα.
Η αλήθεια να λέγεται, είναι υπέροχα ζώα. Καταλαβαίνω γιατί δεν μπόρεσες να αντισταθείς...
Παράθεση
By toubicoz on 10-10-07, 21:53
main coon

kl,gamane!main coon,siam k norbigikou einai oi pio gamates gates!:up:
Παράθεση
By chouzouris on 10-10-07, 21:57
Παρακαλώ να μην γράφεις greeklish διότι απαγορεύονται από τους κανόνες του forum.
Παράθεση
By Μagica de Spell on 02-02-08, 21:45
Καλησπερα κι απο μενα απανταχου γατοφιλοι!!!Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν πληροφοριες για τον χαρακτηρα της ρατσας αυτης,αν δηλαδη εχει παραξενιες ή κατι τετοιο τελος παντων...Ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες πληροφοριες...
Παράθεση
By ruko on 03-02-08, 14:03
Απ' ότι διάβασα, παρόλο που δεν είναι πολύ της αγκαλιάς, δένονται με τους ανθρώπους και είναι πολύ παιχνιδιάρες και ζωηρές. Γενικά αν κάνεις μια αναζήτηση στο αγγλικό google, θα βρεις πολλές πληροφορίες.
Παράθεση
By Μagica de Spell on 03-02-08, 14:42
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Θα το ψαξω τωρα κιολας...:up:
Παράθεση
By Νεκταρια on 03-08-08, 14:24
MAINE COON

MAINECOON

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ
ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΧΙΧ ΑΙΩΝΑ. Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΕΝΟΣ Μ.ΚΟΥΝ ΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ 1860.Στην πραγματικοτητα η επιλογη – στην αρχη «φυσικα» και μετα καθοδηγουνενη από εκτροφεις- αρχισε τουλαχιστον δυο αιωνες πριν και ειχε σαν πρωταγωνιστες γατες αμφιβολης καταγωγης. Κατά μερικους γατες φερμενες από την Αγκυρα από τον Μαρκισιο ντε λα Φαγιετ(δωρο της ερωμενης του Μαριας Αντουανετας) και κατά αλλους κυριολεκτικα απογονοι γατων φερμενων από Ισπανους κατακτητες η ακομη πιο πισω στο χρονο από Βιγκινγκ που πρωτοι εφτασαν στιε ακτες της Νεας ηπειρου.Η τελευταια αυτή γοητευτικη υποθεση αλλα όχι ευκολη να αποδειχθει προερχεται από την αξιολογη ομοιοτητα που υπαρχει αναμεσα στο Μ. Κουν και στις γατες του Νορβηγικου Δασους.Γυρνωντας σε πιο προσφατους χρονους μετα από μια επιτυχια αρχικα τρομερη (το 1895 ένα Μ.Κουν κερδισε στη πιο σημαντικη αμερικανικη εκθεση στο Μαντισον της Ν. Υορκης)η νεα ρατσα κινδυνευσε να πεσει σε ληθη, από την υπερδυναμη του αντιπαλου της την Περσικη, του οποιου το αστερι επισκιασε για δεκαετιες ολες τις άλλες γατες με μακρυ τριχωμα. Μονο στα τελη του 1960 το Μ.Κ. επιτελους ξανα ανακαλυφθηκε αναγνωρισμενο από τους πιο σημαντικους συλλογους αιλουροειδων.

Εφοδιασμενη με λεπτο υπομανδεια η γουνα του δεν κανει κομπους αν Το βουρτσιζουμε τακτικα και ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες που Αλλαζει τριχωμα.
Η SUPER ΓΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΑΘΛΗΤΗ
Πονηρο βλεμμα,περηφανο βαδισμα ,γουνα βασιλικη.Ετσι παρουσιαζεται αυτος ο εκπληκτικος γατος γεννημενος στα πευκοφυτα δαση αναμεσα στον Καναδα και ΗΠΑ.Συνηθισμενος στο κρυο κλιμα της Β.Αμερικης δεν είναι εαισθητος στην υγεια, και παρα το σκληρο υφος του είναι τρυφερος,καλος, και γλυκος λατρης των παιδιων.
ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ(ΤΑΠΕΡΑΜΕΝΤΟ)
Το Μειν Κουν εχει γινει υπερβολικα δημοφιλης από το γεγονος ότι εκτος του ότι εχει πολύ εντυπωσιακη εμφανηση,είναι πολύ εξυπνο,πιστο,με ένα εξαιρετικο υπιο και πραο ταπεραμεντο.Τ Μειν Κουν παντα θα ψαξει για την παρουσια του ιδιοκτητη του και θα είναι ενας κοντινος και πιστος φιλος.Θα σε ακολουθει οπουδηποτε,θα βιαζεται να ερθει όταν το φωναζεις με το ονομα του, θα περιμενει πισω από μια κλειστη πορτα, και θα παρακολουθει με περιεργεια το κάθε τι που κανεις.Το Μειν Κουν εξοικειωνεται στο περιβαλλον του τελεια,ειτε είναι ένα διαμερισμα η ένα σπιτι με κηπο,παντα θα αγαπαει το σπιτι του και τον ιδιοκτητη του,θα μυριζει και θα εξεταζει κάθε επισκεπτη με χαρα,θα είναι χαρουμενο να παρει μερος στα οικογενειακα ταξιδια με το αυτοκινητο και μπορει ισως και να συνηθισει να το πηγαινεις περιπατο με λουρι.Καθως είναι πολύ πραος και ξεκουραστος,το Μειν Κουν μπορει να είναι τελεια και ευχαριστη παρεα για μικρα παιδια.Θα απολαμβανει παρα πολύ να παιζει μαζι τους και ποτε δεν θα αρνηθει να κουρνιασει παρεα τους.Ακομα και οι φωνες των Μειν Κουν τα κανουν να ξεχωριζουν από άλλες γατες.Εχουν ένα χαρακτηριστικο ευθυμο νιαουρισμα το οποιο το χρησιμοποιουν για παντα,από το να φλερταρουν μεχρι και για να καλοπιανουν τους ανθρωπους,ετσι ώστε να παιξουν μαζι τους.Σπανιως νιαουριζουν ,και όταν το κανουν,αυτή η απαλη μικρη φωνουλα δεν ανταποκρινεται στο μεγεθος τους.Και στη τελικη το Μειν Κουν είναι γνωστο για την αρεσκεια του στο νερο.Με μιας θα παει κοντα σε οποιοδηποτε ιχνος η ηχο νερου, θα επισκευθει κάθε βρεγμενο νεροχυτη στο σπιτι, και παντα θα είναι προθυμος να γινει μουσκεμα.Στο τελος της πολυασχολης μερας του όταν θα εχει κουραστει να παιζει, μπορεις να το βρεις να κοιμαται σε στασεις χαρακτηριστικες μονο για εκεινο, στη πλατη του με τα χερια (ποδια)πλεγμενα με ευχαριστιση στο στερνο του.Αυτες είναι ιδιαιτερες γατες –το Μειν Κουν- είναι ζεστες,ξεκουρασρες,γεματες τρυφεροτητα από τη μια μερια,αλλα από την άλλη συνδεονται με την αγρια φυση χαρις στην εμφανηση τους.Μεικοι ανθρωπο λενε ότι τα Μειν Κουν είναι οι κοντυνοτεροι ρατσα γατων που μπορει να χαρακτηριστει σαν σκυλος.Εμεις απλα θαπουμε ότι αυτό είναι το Μειν Κουν-ο πανεμορφος πραος γιγαντας.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΡΑΤΣΑΣ
ΚΕΦΑΛΙ-Μεγαλο με τετραγωνισμενη μουσουδα και πηγουνι δυνατο σε ευθεια με την ακρη της μυτης.Ζυγωματικα ψηλα και τονισμενα.
ΜΑΤΙΑ- Μεγαλα εκφραστικα ελαφρως οβαλ και χρωμα κιτρινο και πρασινο.
ΑΥΤΙΑ- Μεγαλα, ψηλα και ισια, στολισμενα στην ακρη με τουφακια ιδια με αυτά του λυγκα.
ΤΡΙΧΩΜΑ- Μεταξενιο,αδιαβροχο
ΟΥΡΑ- Μακρια οσο και το σωμα και κρατιεται ψηλα όταν περπατα.
ΠΟΔΙΑ-Μεσιου μηκους με φαρδιες και στρογγυλεμενες πατουσες και φουντες από τριχωμα αναμεσα στα δαχτυλα.
ΣΩΜΑ- Γεροδεμενο με συμπαγη σκελετο, φαρδυ στηθος,και επιμηκη σκελετο.
ΜΕΓΕΘΟΣ-Είναι σιγουρα μια γατα extralarge.Αρσενικο γεροδεμενο και μυωδη(τα θηλυκα μενουν λιγο πιο μικρα) φτανει ευκολα τα 10 κιλα αλλα υπαρχουν και καταπληκτικα δειγματα 15 κιλων.
ΧΡΩΜΑΤΑ- Είναι αποδεκτα όλα τα χρωματα εκτος από το σοκολατι και λιλα και σιαμεζικου τυπου.
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ-Τα θηλυκα γεννουν 3-4 μικρα τη φορα και μπορουν να εχουν δυο γεννες το χρονο.
ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ-Αμερικανικη

Για να αναπτυχθει καλα αυτή η επιβλητικη ρατσα χρειαζεται υπομονη, γιατι το Μειν Κουν χαρακτηριζεται ενηλικο μετα το 3ο ετος.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Ανώνυμο-1 αντίγραφο.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  53,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ice-7w5-11.jpg
Εμφανίσεις:  143
Μέγεθος:  69,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  025.jpg
Εμφανίσεις:  144
Μέγεθος:  214,7 KB  

Παράθεση
By JennyP on 08-02-09, 03:37
Τι ομορφιά είναι αυτή?!!!! Έχω μείνει άφωνη!!!

Δεν ήξερα ότι είναι τόσο όμορφα τα Μαίην Κουν.
Παράθεση
By Ceres Victoria on 21-02-09, 22:41
ξερει κανεις ποσο βαρος εχουν οταν ειναι 9 μηνων; Ψαχνω να βρω τι μιξη ειναι ο δικος μου γιατι για την ηλικια του ειναι υπερβολικα βαρυς και μεγαλος! Ουτε η κτηνιατρος δεν πιστευε στα ματια της οταν ειδε το βαρος του στην ζυγαρια
Παράθεση
By asteris78 on 14-09-09, 23:20
και ειναι και κουρεμενος χαχαχαχχα

Παράθεση
By matth on 12-11-09, 09:34
Ο δικός μου ήταν πρίπου 6 κιλά αλλά καθόλου παχής και πολύ ρωμαλαίος!!!
Παράθεση
By Ria2008 on 05-12-09, 15:35
Μου φαίνεται πως και το δικό μου έχει γονίδια από κουν... Τι λένε οι πιο έμπειροι ? Για περισσότερες φωτό δείτε το θεματάκι μας http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=30996
Παράθεση
By ESTELLE on 05-12-09, 16:09
Αρχική Δημοσίευση από Ria2008
Μου φαίνεται πως και το δικό μου έχει γονίδια από κουν... Τι λένε οι πιο έμπειροι ? Για περισσότερες φωτό δείτε το θεματάκι μας http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=30996
Εχει πολλά στοιχεία που τον κάνουν να μοιάζει με κουν!!Φυσικά η διαφορά είναι στις λεπτομέρειες!Αλλά όπως και να έχει είναι κούκλος και μοιάζει τρομερά του δικού μου!!!

http://www.mycat.gr/gallery/browseim...=3&userid=5264
Παράθεση
By ESTELLE on 05-12-09, 16:11
Αν δεν σου ανοίγει το λινκ πήγαινε αν θέλεις στο γκάλερι στο ονομα ESTELLE και θα τον δεις!!
Παράθεση
By Ria2008 on 05-12-09, 18:19
Καλέ είδες ομοιότητες ??? Λες και είναι δίδυμα τα σκασμένα! Και ο δικός σου όμως δεν πάει πίσω σε ομορφιά... Πολύ ωραίο χρώμα έχει...Αυτό το ασημί με τρελαίνει.. Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου! Είναι κουν ο δικός σου ?
Παράθεση
By ESTELLE on 05-12-09, 23:20
Αρχική Δημοσίευση από Ria2008
Καλέ είδες ομοιότητες ??? Λες και είναι δίδυμα τα σκασμένα! Και ο δικός σου όμως δεν πάει πίσω σε ομορφιά... Πολύ ωραίο χρώμα έχει...Αυτό το ασημί με τρελαίνει.. Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου! Είναι κουν ο δικός σου ?
Σε ευχαριστώ Ρία!!!Ναι είναι κουν ο Ντουράν!!Τον πήρα απο το εκτροφείο της Νεκταρίας!!Πάντως θα μπορούσαν να ήταν και αδελφάκια!!Μοιάζουν τρομερά!!
Παράθεση
By moukelis on 04-10-10, 16:40
Απάντηση: Μαίην Κούν

Παράθεση
By moukelis on 14-10-10, 20:00

Παράθεση
By moukelis on 14-10-10, 20:16

Παράθεση
By Ceres Victoria on 15-10-10, 21:47

στην τελευταια φωτο, το τιγρε κουνακι μοιαζει με γατα σιβηριας
Παράθεση
By moukelis on 28-10-10, 18:54

Παράθεση
By moukelis on 02-01-11, 13:32

Παράθεση
By moukelis on 03-02-11, 23:56

Παράθεση
By hionath1980 on 04-02-11, 00:44
Ειναι πανεμορφες....πολυ εξυπνες....και με πολυ καλο χαρακτηρα!! Το κοστος απο εκτροφειο ειναι 700 ευρω....Εγω τοσο την βρηκα την μελλουσα "κορουλα" μου...και την περιμενω πως και πως...!!!! Ετσι θα εχω δυο "κορουλες"...! Γυναικοκρατεια στο σπιτι...!! Τρεμε μπαμπαααα....
Παράθεση
By Ceres Victoria on 04-02-11, 00:47

τυχερηηηηηηηη!!!!!! Λατρευω και εγω τα κουνακια! Κυριως επειδη ειναι μεγαλοσωμα!!
Παράθεση
By hionath1980 on 04-02-11, 01:04
Ο αντρας μου ειχε την εμονη με τις Coon...Η Λιζα μας ειναι ημιαιμη, ενος ετους, ζωηρη και δοξα το θεουλη με πολυ καλο χαρακτηρα..! Αλλα θελαμε να της φερουμε παρεουλα....και ειπα να κανω την χαρη στον αντρα μου...οποτε ψηθηκα και εγω με το coonακι σιγα σιγα....! (βεβαια τα λεφτα τα ψιλο ποναω....αλλα τωρα ο κυβος εριφθει και μας εχει παρει τα μυαλα)
Παράθεση
By Ceres Victoria on 04-02-11, 01:20

hehehe!!! Ειναι να το παρεις αποφαση, οταν θα ερθει σπιτι σας θα λετε "και περισσοτερα $$ να εδινα, θα το εκανα"
Παράθεση
By moukelis on 05-02-11, 11:54

Παράθεση
By Νεκταρια on 05-02-11, 12:14
Ευχαριστουμε για τις φωτο Δωρακι μπραβο καλη δουλεια!!!! Για δημοσιες σχεσεις παιρνεις αριστα
Παράθεση
By moukelis on 05-02-11, 12:26

Ε τι να κανουμε,ξαδελφια ειμαστε,να μη σας προωθησουμε;Τι κανουν τα μωρα σας,ποτε θα δουμε καινουριες φωτο;
Παράθεση
By moukelis on 05-02-11, 12:27

Παράθεση
By moukelis on 05-02-11, 12:28
Αρχική Δημοσίευση από Νεκταρια
Ευχαριστουμε για τις φωτο Δωρακι μπραβο καλη δουλεια!!!! Για δημοσιες σχεσεις παιρνεις αριστα
Στα υπολοιπα δεν πιανω ουτε βαση;
Παράθεση
By moukelis on 05-02-11, 12:37

Παράθεση
By moukelis on 05-02-11, 12:48

Παράθεση
By goth on 05-02-11, 14:15

Πω!Πω!1.000 Ε για μια γατα????
Παράθεση
By maria_lulu on 05-02-11, 14:22

Ναι, γιατι ειναι ρατσας

Ειναι πολυ ομορφη ρατσα! Ειναι μεγαλοσωμη ρατσα?
Παράθεση
By moukelis on 05-02-11, 14:53

Αν αναλογιστει κανεις ποσα εξοδα πρεπει να κανει ενας εκτροφεας,η τιμη ειναι λογικη.
Ναι ειναι η πιο μεγαλοσωμη φυλη αυτη τη στιγμη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    bobbiaq69, elmaqb2, YuyiGlalk

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ημίαιμη Mέην Κουν - Από Konstantina690
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-12 στις 10:43.
    • Μέιν Κουν - Από Νεκταρια
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-01-08 στις 21:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους