Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,775 εγγεγραμμένα μέλη και 715,098 μηνύματα σε 22,183 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μύκητες

Zoubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoubi
H Zoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1... Το ταξίδι μου στον κόσμο της γάτας μόλις ξεκίνησε... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Zoubi έγραψε στις 21:19, 28-02-06:

Πριν λίγες μέρες η γατούλα μου παρουσίασε αραίωση στις τρίχες στο κεφάλι της. Συγκεκριμένα, έκανε μία μικρή "τρυπούλα" (καραφλίτσα). Την πήγαμε στην κτηνίατρο, η οποία μας είπε ότι μπορεί να είναι μύκητες και της πήρε δείγμα από τρίχες στη γύρω περιοχή για να κάνει καλλιέργεια. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα (χρειάζεται περίπου 1 εβδομάδα) μου συνέστησε να της βάζω τοπικά μία αλοιφή για μύκητες, η οποία είναι σχετικά ελαφριά και δε θα κάνει κακό σε περίπτωση που έχει κάτι άλλο η Λουκρητία. Προς το παρόν η τρυπούλα έχει μεγαλώσει λίγο (έχει γίνει σαν το νύχι μου) και περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα. Σήμερα μάλιστα είχε αφήσει στο πάτωμα κάτι μικρές τουφίτσες από τρίχες . Τι γνωρίζετε για τους μύκητες? Σας έχει τύχει κάτι σχετικό? Που μπορώ να βρω κάτι να διαβάσω? Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:17, 28-02-06:

Εμένα είχε πάθει ακριβώς το ίδιο ο Vector αλλά άργησα λίγο να τον πάω στον κτηνίατρο και έφυγε τελικά μόνο του! Απ'οτι μου είπε η κτηνίατρος μου όταν τη ρώτησα, δεν είναι κάτι σοβαρό και πολλές φορές οι γάτες ξύνονται εκεί αν τους ενοχλεί κάτι και παρουσιάζεται αυτό που σε λίγες μέρες φεύγει. Καμία γάτα απ'οσες είχα στο παρελθόν δεν είχε παρουσιάσει κάτι τέτοιο μιας και όλες ήταν μακρύτριχες (απόγονοι της Ζαν). Δεν το έχω ψάξει πάντως το θέμα προσωπικά, αν και θα το κάνω σύντομα.
Λογική πάντως μου φαίνεται και η εξήγηση του κτηνιάτρου σου. Παρεπιπτόντως, μήπως ξύνεται συχνά η Λουκρητία σε αυτό το σημείο;
Επίσης οι τρίχες που βρήκες στο πάτωμα είναι σίγουρα απο αυτό το σημείο; Οι γάτες γενικά μαδάνε και θα μπορούσε να ήταν απο οπουδήποτε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:20, 01-03-06:

κ εμενα ο ζηλιτο το εμφανισε αλλα μετα απο 2 βδομαδες ηταν ολα μια χαρα τα αυτια του εβγαλαν ξανα τριχες κ εγινε παλι κουκλος μην αγχωνεσαι

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

H Zoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1... Το ταξίδι μου στον κόσμο της γάτας μόλις ξεκίνησε... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Zoubi έγραψε στις 09:24, 01-03-06:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβούλές σας!
Michelle: Οι τουφίτσες αυτές ήταν από την περιοχή με το πρόβλημα. Δεν ήταν όπως οι άλλες οι τρίχες που αφήνει παντού μέσα στο σπίτι. Ήταν σαν ξεριζωμένη τουφίτσα (δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα!!!). Πριν τις δω στο πάτωμα την είχα δει που με το πόδι της ξυνόταν στο σημείο που πριν της είχα βάλει την κρέμα και της είχα κάνει μασάζ..
Θα πάρω το απόγευμα την κτηνίατρο, να δω αν έχει κανένα νέο και να της πω ότι η τρυπίτσα στο κεφάλι έχει γίνει πλέον μία καράφλα πρώτης τάξεως!!!
Πάντως αν και στεναχωριέμαι που τη βλέπω με την καράφλα, μου φαίνεται και πάρα πολύ αστεία!!! Αντί για Λουκρητίτσα, τη φωνάζω καραφλίτσα

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαργαρίτα
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Μαργαρίτα έγραψε στις 09:43, 22-03-06:

Την περασμένη Παρασκευή έκανα στον Πέρση το καθιερωμένο μπανάκι του, δεν μπορώ να πω το απόλαυσε, αλλά όταν τον σκούπισα είδα στον λαιμό του ότι σε ένα σημείο δεν είχε τρίχες και ήταν στρογγυλό. Ο γιατρός όταν τον πήρα τηλέφωνο μου είπε ότι μπορεί να είναι και δερματίτιδα γιατί του είχα αλλάξει το περιλαίμιο και από την αρχή που το έβαλε τον ενοχλούσε. Μου είπε να του βάλω Μπεταντίν για απολύμανση και μετά Φουσιντίν αλοιφή και να το παρακολουθώ. Πήγα και στο μαγαζί που αγοράζω την τροφή του και έχει φαρμακείο και μου είπαν να πάρω το Σουρολάν που είναι για δερματίτιδα και μύκητες. Για να μην πολυλογώ, εχτές το απόγευμα που του καθάριζα τα ματάκια, του έφυγαν τρίχες από την πλάτη και να σου ένα καραφλό τάληρο. Πήρα επειγόντως το γιατρό, μου είπε να συνεχίζω να του βάζω το Σουρολάν και σήμερα το απόγευμα θα τον πάω να τον δει. Επειδή ανυσηχώ και βλέπω και το γατούλι που όλο κρύβεται, σας παρακαλώ πείτε μου αν είχατε παρόμοια εμπειρία και πώς αντιμετωπίστηκε, ετσί για να γνωρίζω τί έχω να αντιμετωπίσω και γενικά να μην είμαι εντελώς ανίδεη

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

H Zoubi έγραψε στις 12:21, 22-03-06:

Είχα εγώ κάτι παρόμοιο πριν περίπου 2-3 εβδομάδες. Είχε κάνει μία καραφλίτσα στο κεφάλι της δίπλα στο αυτί. Η κτηνίατρος μου είπε ότι είναι μάλλον μύκητες και της πήρε δείγμα από τις τρίχες για καλλιέργεια. Εν τω μεταξύ και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας μου έδωσε μία αλοιφή να της βάζω τοπικά και να της τρίβω την καραφλίτσα. Αν η καλλιέργεια έβγαινε θετική θα μου έδινε πιο ισχυρή αγωγή, ενώ αν όχι, το φάρμακο που μου έδωσε δε θα έκανε κακό.
Ξεκίνησα την αλοιφή (δε θυμάμαι το όνομα, αλλά την πήρα από φαρμακείο. Θα δω και θα σου πω το απόγευμα). Τις πρώτες ημέρες η τρύπα μεγάλωνε αλλά σιγά-σιγά άρχισε να βγάζει τρίχες. Η καλλιέργεια δεν έδειξε τελικά κάτι, αλλά πάντως η Λουκρητία έβγαλε και πάλι κανονικά μαλλί By the way, χθες το απόγευμα είδα μία καινούρια καραφλίτσα κοντά στο άλλο της αυτί. Της ξεκίνησα πάλι την αλοιφή και θα την πάω στην κτηνίατρο να τη δει. Μην ανησυχείς πάντως!!! Αν είναι αυτό δεν είναι κάτι σοβαρό!!!

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

H Zoubi έγραψε στις 12:24, 22-03-06:

Τώρα που το θυμήθηκα... Επειδή είχα κι εγώ αγχωθεί στην αρχή, είχα ρωτήσει κι εγώ στο forum. Μπορείς να το συμβουλευτείς αν θες εδώ...

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Μαργαρίτα έγραψε στις 14:01, 22-03-06:

Σ'ευχαριστώ πολύ zoubi, η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά, γιατί εντάξει στον λαιμό ξύνεται αλλά στην πλάτη που βγήκε η καράφλα δεν ξύνεται και φοβάμαι μην είναι κάτι ανησυχητικό. Ελπίζω να είναι καλά τα νέα από τον κτηνίατρο το απόγευμα. Θα σας γράψω αύριο νέα.

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

H Zoubi έγραψε στις 19:33, 22-03-06:

Η αλοιφή που έβαζα εγώ ήταν η Lamisil...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:33, 23-03-06:

Τα 2 θέματα για μυκητες συγχωνεύτηκαν

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαργαρίτα έγραψε στις 08:54, 23-03-06:

Καλημέρα σε όλους! Ο γατούλης μου είναι άσχημα. Ο γιατρός αναγκάστηκε, αφού του έκανε χαλαρωτική ένεση, να τον ξυρίσει όλο, τον πέρασε με ειδικό αντιμικροβιακό και μετά με μπεταντίν, του έκανε αντιβιωτική ένεση (μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να έπαιρνε κανονική αντιβίωση και επί τη ευκαιρία του έκανε και το ντροντάλ σε ένεση). Του βάζω το σουρολάν και μου συνέστησε να συνεχίζω να το βάζω για 8-10 ημέρες, γιατί τόσο χρειάζεται για να κάνει τον κύκλο του το μικρόβιο. Μου είπε τα παιδιά βέβαια να μην τον πιάνουν αλλά κι εγώ απαραιτήτως να πλένω τα χέρια μου αμέσως μόλις τον έχω πιάσει. Ο καημένος δεν έφαγε τίποτα. Το βράδυ, προφανώς τον πείραξε η αντιβίωση, και δεν πρόλαβε να πάει στην τουαλέτα του και είχε κάνει όχι διάρροια ακριβώς αλλά είχε βγάλει ένα πράσινο υγρό. Δεν θέλει να φάει τίποτα, μυρίζει το φαγητό του αλλά δεν τολμά να δοκιμάσει. Τον βλέπω που είναι χάλια, δεν έχει διάθεση για τίποτα και κοντεύω να σκάσω. Ο γιατρός μου είπε να κάνω υπομονή, ότι ταλαιπωρείται γιατί ο μύκητας έχει πάρει αρκετή έκταση, (στην αρχή νόμιζα ότι είναι δερματίτιδα). Δεν αντέχω να το βλέπω να υποφέρει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:59, 23-03-06:

Θέε μου!! Πραγματικά τον λυπήθηκα τον καημενούλη...
Περαστικά απο μένα...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:09, 23-03-06:

μαργαριτα μου ηρεμισε μην αγχωνεσαι ετσι αντιδρανε μετα την αντιβιςση κ την επισκεψη ατο γιατρο προσπαθησε να του δινεις οτ φαγητο του αρεσει κ το πρασινο υγρο ηταν μαλλον απο το ντρονταλ περαστικα βρε κ μην αγχωνεσαι το καταλαβαινει το γατι :kiss:
περαστικουλια κρατα μας ενημερους

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαργαρίτα έγραψε στις 11:14, 23-03-06:

Σ'ευχαριστώ Michelle!! Επικοινώνησα πάλι με το γιατρό γιατί από τη χαλαρωτική ένεση δεν καταλαβαίνει και τα αφήνει παντού. Μου είπε ότι το απόγευμα που θα είναι 24ωρο, ο γατούλης θα είναι καλύτερα, θα φάει και ίσως πάει και στην τουαλέτα του. Αλλά μπορεί επειδή νοιώθει γυμνός να το ψιλοκάνει και επίτηδες. Αν και ο χαρακτήρας του δεν είναι εκδικητικός. Θα δούμε μέχρι το απόγευμα! Ελπίζω να έχει βελτίωση.

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαργαρίτα έγραψε στις 11:15, 23-03-06:

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση!! Αλλά τα'χω χαμένα.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 11:22, 23-03-06:

αχ τον καημενο ! κουραγιο θα γινη καλα !

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

H Zoubi έγραψε στις 12:29, 23-03-06:

Περαστικά!!! Τον καημενούλη! Τουλάχιστον η διάθεσή του και η συμπεριφορά του θα αρχίσει να φτιάχνει από το απόγευμα... Ελπίζω να αναρρώσει γρήγορα! Πες μας το απόγευμα αν σιγά-σιγά συνέρχεται... Να δεις που όλα θα πάνε καλά και όταν όλα θα έχουν περάσει θα τον θυμάσαι ξυρισμένο και θα γελάς!

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαργαρίτα έγραψε στις 12:38, 23-03-06:

Είσαστε όλοι πολύ καλοί σας ευχαριστώ που μου δίνετε θάρρος, πραγματικά το χρειάζομαι! Πριν από λίγο επικοινώνησα με τη μαμά μου που είναι σπίτι και μου είπε ότι έφαγε λιγάκι, ευτυχώς!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 12:40, 23-03-06:

ειδες που αγχωθηκες βρε αντε παει καλυτερα τωρα το μωρο σου:up:

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 14:57, 23-03-06:

Aχ, μωρέ, περαστικά στον γατουλίνο σου!
Eίναι άσχημο να το βλέπεις να βασανίζεται, αλλά είδες ότι ήδη έχει βελτίωση. Mπράβο!
Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς. Θα κάνει τον κύκλο του και θα περάσει...

Παράθεση

Bill_Slayer10751

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Bill_Slayer10751
Ο Bill_Slayer10751 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Bill_Slayer10751 έγραψε στις 18:30, 24-03-06:

Εμένα δε μου έχει ξανατύχει.Παράξενο.

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαργαρίτα έγραψε στις 11:25, 27-03-06:

καλημέρα σε όλους!!!! Ευτυχώς, έχω ευχάριστα νέα, ο Περσάκος μου έχει ήδη βρει τον παλιό καλό του εαυτό και έχει βγάλει και τριχούλες πιο πολλές στο λαιμό του και λίγες ακόμα στην πλατούλα του. Αλλά κατά τ'άλλα είναι όπως πρώτα και φαίνεται και στα ματάκια του ότι είναι καλά!!!! :up:

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:11, 27-03-06:

Τέλεια!!!
Δώστου κι ένα φιλάκι απο μένα! :kiss:

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

H Zoubi έγραψε στις 18:33, 27-03-06:

Πολύ χαίρομαι!!! Τέλος καλό, όλα καλά!!!

Παράθεση

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Digital Dazzle
H Digital Dazzle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3-4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Digital Dazzle έγραψε στις 16:21, 25-05-06:

Μετα το πρωτο της εμβολιο η Λιλιαν (η γατουλα μου φυσικα!) παρουσιασε ενα προβλημα,τους μηκυτες.Ο κτηνιατρος μας εδωσε θεραπεια.Ακομα την ακολουθει.Ομως,τωρα τα μουστακια της "επεσαν".Εχουν μεινει κατι πολυ μικρα.Σα να της κοπηκαν τα υπολοιπα. Τι φταιει? Εχει σχεση με τη θεραπεια?Μηπως μια φωτογραφια θα σας βοηθουσε να καταλαβετε καλυτερα τι εννοω?

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni
H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 17:27, 25-05-06:

Απο την θεραπεια επεσαν τα μουστακια της?

Παράθεση

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

H Digital Dazzle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3-4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Digital Dazzle έγραψε στις 17:34, 25-05-06:

Κατα καποιο τροπο γι'αυτο ρωταω. ^^ ;;

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 19:41, 25-05-06:

Τι να σου πω,ο δικος μου εχει μυκητες 9 μηνες κανει θεραπεια αλλα τα μουστακια του δεν επεσαν

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 22:31, 25-05-06:

Αν είναι μικρούλα η γατούλα σου είναι κατά κάποιο τρόπο φυσιολογικό να της πέσουν ή να κοπούν τα μουστάκια της με τόσο παιχνίδι που θα ρίχνει! Μην ανησυχείς και πάλι θα βγουν και πιο δυνατά μάλιστα! Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τη θεραπεία που κάνει. Περαστικάαααα!!!! :up:

Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 22:32, 25-05-06:

Αγαπητε Dazzle
καταρχας πρεπει να μου πεις τι θεραπεια ακολουθεις για τους μυκητες...αν και απο οσο ξερω ,αν και η θεραπεια εχει θεωρητικα και πρακτικα καποιες ανεπιθυμητες ενεργειες(αναλογα την ουσια που χρησιμοποιεις) δεν γνωριζω καποια τετοια ενεργεια που να κανει τα μουστακια να πεφτουν!!ειναι πιθανοτερο τα μουστακια να εχουν πεσει απο τους μυκητες τους ιδιους παρα απο την θεραπεια που δινεις...το καλο ειναι οτι οι τριχες ξαναβγαινουν αλλα η θεραπεια μπορει να κρατησει μερικες εβδομαδες εως 2 μηνες...πρεπει τελικα να προσεχεις και εσυ για να μην κολλησεις και τρεχεις μετα σε δερματολογο(ειναι μεταδοτικο σε ανθρωπο αλλα αυτοιαται σε λιγο καιρο,με καποιες αλοιφες επιταχυνεται η ιαση) αλλα και οι υπολοιπες γατες και σκυλοι που ζουν εκει κοντα ή μεσα στο σπιτι..πρεπει να χρησιμποποιεις σκουπα ηλεκτρικη για χαλια και επιπλα για να απομακρυνεις τις τριχες που εχουν πανω αρθροσπορια(μυκητιακα στοιχεια)...και αν μπορεις τις τριχες που μαζευψες απο τυχον κουρεμα της γατας στην πασχουσα περιοχη να τις καψεις..ακολουθησε την θεραπεια του κτηνιατρου σου και ολα θα πανε καλα...ετσι και αλλιως συνηθως ειναι αυτοπεριοριζομενο νοσημα αλλα εμεις απλωε επιταχυνουμε την ιαση με τα χαπια ή την τοπικη(πανω στις αλλοιωσεις θεραπεια)..ενημερωσε με για το πως παει η θεραπεια...
Νικος Crestfallen

ΥΓ=το εμβολιο δεν εχει σχεση με την δερματοφυτιαση,απλως ετυχε..αλλο το ενα αλλο το αλλο...

Παράθεση

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

H Digital Dazzle έγραψε στις 09:47, 26-05-06:

Ευχαριστω πολυ. ^^ Σχετικα με τη θεραπεια ειναι η εξης:
Μας εδωσε κατι χαπια.Τα Sporanox των 100mg ανα καψουλα.Μας ειπε να ανοιξουμε την μια καψουλα και να χωρισουμε το περιεχομενο της σε 10 ισα μερη (οσο γινεται βεβαια) και να της δινουμε 1 απο καθε μερα.Μετα απο 10 μερες θα σταματησουμε για ενα διαστημα 2 ημερων και υστερα θα κανουμε το ιδιο με δευτερη καψουλα.Επιπλεον μας εδωσε μια κρεμα την Lamisil την οποια μας ειπε να της τη βαζουμε στα σημεια που εχει χασει τριχωμα ή εχει γδαρει και να τη χρηιμοιποιησουμε και εμεις αν βγαπολυμε τυχον κοκκινιλες στο δερμα.

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H eleni έγραψε στις 12:01, 26-05-06:

Εγω χρησιμοποιω και Betadine οταν ματωνει και βοηθαει,και μην ξεχνας την ηλεκτρικη σκουπα οπως ειπε ο Νικος, πραγματι χρειαζεται πρεπει να το κανεις οπωσδηποτε και καθημερινα. Εαν δεν δεις αποτελεσμα με τα χαπια τοτε να σου
πω τι χρησιμοποιω εγω και σχεδον του εχουν φυγει οι μυκητες.

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 05:52, 27-05-06:

Θελω μονο να προσεχεις να μην γλειφει την αλοιφη γιατι αν την γλειφει και την καταπιει μπορει να της κανει τιποτε πεπτικες διαταραχες...οταν βαζεις την αλοιφη να την προσεχεις για λιγο για να μην την γλειφει καθολου ...τις ξερεις τις γατες...και την ταση αυτοπεριποιηση τους...θελω να προσεχεις γιατι το Sporanox δεν κανει να το δωσεις σε εγκυο γατα γιατι μπορει να δημιουργησει προβληματα στα εμβρυα και να προσεξεις μην κανει η γατα τιποτε εμετους και διαρροιες...σπανιο αλλα καλο ειναι να το ξερεις για να εχει το νου σου..αν κανει ποτε τιποτα τετοιο απλως σπασε την ημερησια δοση σε 2-3 μικροτερες δοσεις..αν θες τιποτε αλλο ρωτησε με
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 05:56, 27-05-06:

Το θέμα συγχωνεύτηκε με το ήδη υπάρχον για μήκυτες ώστε να τα έχουμε συγκεντρωμένα. Έτσι βοηθιέται περισσότερο κάποιος καινούριος.

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 05:57, 27-05-06:

To Betadine μπορει αν βοηθησει(2 φορες την ημερα με βαμβακι...οχι απλωμα πανω του απο το μπουκαλι!!) αλλα με μετρο για να μην εχουμε τιποτα τοξικωσεις και να προσεχεις και αυτο να μην το γλειφει!! γενικα προσεχουμε στις γατες ιδιαιτερα να μην φτανουν να γλυψουν την ουσια που βαζουμε πανω...γιατι ειναι φαρμακο και μπορει να κανει ευκολοτερα ανεπιθυμητες ενεργειες...Βαλτο μεχρι να ξαναβγει τριχωμα...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

H Digital Dazzle έγραψε στις 11:35, 27-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από crestfallen
Θελω μονο να προσεχεις να μην γλειφει την αλοιφη γιατι αν την γλειφει και την καταπιει μπορει να της κανει τιποτε πεπτικες διαταραχες...οταν βαζεις την αλοιφη να την προσεχεις για λιγο για να μην την γλειφει καθολου ...τις ξερεις τις γατες...και την ταση αυτοπεριποιηση τους...θελω να προσεχεις γιατι το Sporanox δεν κανει να το δωσεις σε εγκυο γατα γιατι μπορει να δημιουργησει προβληματα στα εμβρυα και να προσεξεις μην κανει η γατα τιποτε εμετους και διαρροιες...σπανιο αλλα καλο ειναι να το ξερεις για να εχει το νου σου..αν κανει ποτε τιποτα τετοιο απλως σπασε την ημερησια δοση σε 2-3 μικροτερες δοσεις..αν θες τιποτε αλλο ρωτησε με
Νικος Crestfallen
Ποσο καιρο θα ταλαιπωρησουν οι μηκυτες τη γατουλα μου?Επιπλεον,θα'θελα να ρωτησω και κατι αλλο,η δοσολογια των χαπιων που της δινουμε ειναι αυτη που πρεπει?

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 21:44, 27-05-06:

Aκολουθα την δοσολογια που σου ειπε ο κτηνιατρος σου..σε οτι αφορα τον χρονο θεραπειας αυτος ποικιλει και εξαρταται απο εκταση αλλοιωσεων,ειδος δερματοφυτου που προκαλει τις αλλοιωσεις,αν το περιβαλλον ειναι μολυσμενο ωστε να ξανακολλησει,αν η θεραπεια γινεται συμφωνα με τις οδηγιες του κτηνιατρου κτλ...
Συνηθως αναλογα παντα με την γατα το τριχωμα αρχιζει κα ξαναβγαινει μετα απο μερικες εβδομαδες απο την εναρξη της θεραπειας..μην περιμενεις αποτελεσμα σε λιγες μερες...μπορει να περασει και μηνας για να δεις τριχες να ξαναβγαινουν απο την περιοχη των αλλοιωσεων(εξαρταται απο τους παραπανω παραγοντες)..ετσι και αλλιως και χωρις θεραπεια ξαναβγαινουν σε διαστημα απο 1-6 μηνες..απλως με την θεραπεια επιταχυνεται ο χρονος ιασης...ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου σου και ολα θα πανε καλα...αν δεις κατι παραξενο ή οτι επεκτεινονται οι αλλοιωσεις ενημερωσε τον ...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Nightfall

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nightfall
Ο Nightfall αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O Nightfall έγραψε στις 14:06, 01-06-06:

Κόλλησε μύκητες ο Αραγκορν (είχε και ένα από τα άλλα γατάκια της γέννας αλλα στον δικό μας παρουσιάστηκε 7-10 μέρες μετά που χωριστήκαν , φαντάζομαι θα έχει αργό ρυθμό εππώασης !). Είναι σε λίγα σημεία και σε μικρη έκταση. Η κτηνίατρος είπε τοπικά betadine και ένα spray (δεν ξέρω όνομα πήγε η γυναίκα μου στον κτηνίατρο).
Ελπίζω να μην κολλήσει και ο Γκάνταλφ.

Επιδημεία έπεσε ?

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 22:00, 02-06-06:

Aγαπητε Nightfall
καθαρισε με σκουπα κενου το σπιτι για αν απομακρυνεις τις μολυσμενες τριχες του αραγορν...ειναι πολυ πιθανο να κολλησει και ο μεγαλος μαις και ηταν συνεχεια μαζι...με την επαφη κολλανε πολυ ευκολα..ακολουθα τις οδηγιες του κτηνιατρου με το σπρευ και το βεταδινε...(πες μου μετα τι σπρευ σου ειπε βα ζεις...) ειναι αυτοπεριοριζομενο αλλα ειναι ταλαιπωρια...αν δεις οτι επεκτεινεται σε ολο το σωμα και ο γκαμταλφ κολλησει και γεμισει ολοκληρος τοτε θα χρειαστεις πιο δραστικα μετρα..αλλα μεχρι τοτε...κρατα τα χωριστα!!!!! ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να μεινει ο μικρος ασθενης μονος και να καθαριζεις τακτικα τον χωρο του μικρου με σκουπα κενου=ηλεκτρικη...βεταδινε με βαμβακι και προσεχε ΜΗΝ το γλειφει.....πες μας μετα πως πηγε ..αν βελτιωθηκε και αν ξαναβγαινει μαλλι....
Νικος Crestfallen

Παράθεση

van

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη van
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O van έγραψε στις 23:38, 09-07-06:

Εχοντας να ανιμετωπισω τους μυκητες που παρουσιασε η γατα μου , η οποια ειναι ενος ετους, συμβουλευτηκα ομοιοπαθητικο κτηνιατρο ο οποιος συστησε θεραπεια με ομοιοπαθητικο φαρμακο και με τοπικη χρηση ελαιου απο σπορους γκρειπφρουτ.Το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο σε σχεση χρονου αποθεραπειας και στο θεμα της γενικοτερης ενισχυσης του ανοσοποιητικου συστηματος της γατας που τωρα ειναι υγιεστατη και φαινεται πως δεν προκειται να ξαναντιμετωπισει παρομοιο προβλημα. Για περισσοτερες πληροφοριες μπορω να δωσω λεπτομερειες.

Παράθεση

chatgr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chatgr
Ο chatgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O chatgr έγραψε στις 09:18, 20-07-06:

Καλημέρα,
Έχω ένα γάτο εδώ και 2 μήνες περίπου, Την τελευταία βδομάδα είδα πως έχει μια μικρή πληγούλα από ξύσιμο κάτω από τον λαιμό του. Το πήγα στον γιατρό και μου είπε πως μάλλον πρόκειται για μύκητες. Για σιγουριά κάναμε καλλιέργεια. Σε λίγες μέρες θα δούμε τι είναι. Εν το μεταξύ μου έδωσε μια αλειφούλα. Την βάζω μια βδομάδα τώρα και ο μύκητας(ή ότι άλλο μπορεί να είναι) έχει φύγει σχεδόν.
Όταν χτες πήγα να του βάλω την αλοιφή είδα πως έχει και άλλο ένα τέτοιο. Έπαθα Σοκ! Θα το πάω πάλι στον γιατρό σήμερα να δούμε τι θα πει!
Οι δικές σας γάτες είχανε ποτέ μύκητες;
Από τι βγαίνουν αυτοί;

Παράθεση

Nightfall

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nightfall
Ο Nightfall αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O Nightfall έγραψε στις 09:23, 20-07-06:

Ρίξε μια ματιά εδώ :

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22161

θα σε βοηθήσει πολύ.

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xaroula
H xaroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλες...ολες αδεσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H xaroula έγραψε στις 13:54, 07-11-07:

Καλημερα σας,σημερα παρατηρησα κενο στο τριχωμα της θηλυκιας μου καθως την χτενιζα μιας και εχει πολυ γουνα μου ηταν δυσκολο να το παρατηρησω απο αποσταση.Το κενο ειναι πανω απο το μπροστινο αριστερο της ποδι και πρεπει να ναι μυκητας απο οσο θυμαμαι πως το περιεγραφε η κτηνιατρος τον μυκητα και που εμφανιζεται.Χριαζεται αμπουλα να της παρω η κανενα αλλο προιον?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:01, 07-11-07:

Χρειάζεται να το δει κτηνίατρος για να κάνει διάγνωση και μετά, βάσει της διάγνωσης, να δώσει την κατάλληλη θεραπεία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xaroula

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xaroula
H xaroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλες...ολες αδεσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H xaroula έγραψε στις 14:41, 07-11-07:

Ευχαριστω πολυ

Παράθεση

serax

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη serax
. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O serax έγραψε στις 20:13, 24-11-07:

Πρέπει να είναι μυκητας. Τα είχαμε κι εμείς. Να της περνας την περιοχη με betadine και να της βάζεις βάμμα dactarin. Απο το στόμα μπορει να παίρνει sporanox σε χαπάκια ή ακομα καλύτερα Itrazol σιρόπι (σε ποσότητες σωστες,αναλογα με το βαρος - εννοειται). Αυτά δίνω εγώ ως γιατρος για ανθρώπους αλλα και ο κτηνίατρος μου επιβεβαίωσε οτι η αγωγη αυτή ειναι καλη και για τις γατες. Σε μας λειτούργησε!
Προσοχη να μη καλλήσεις κι εσυ.

Παράθεση

argiro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη argiro
H argiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H argiro έγραψε στις 13:47, 25-11-07:

Καλησπερα σας!Εχω δυο γατακια που ειναι περιπου 6 μηνων!Εχουνε και τα δυο κενα στο τριχωμα τους και υποθετω οτι ειναι μυκητες γιατι προσφατα κολλησα και εγω!τι να κανω για να τους περασει?επισεις εχω ακουσει οτι χρειαζετε να απολυμανω τα σημεια στα οποια καθονται τα γατακια μου μεσα στο σπιτι!υσχυει κατι τετοιο?

Παράθεση

Tara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tara
H Tara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (ΕΧΩ ΓΑΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

H Tara έγραψε στις 09:23, 26-11-07:

Καλύτερα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο. Φάρμακα και σκευάσματα που είναι κατασκευασμένα για τους ανθρώπους μπορεί, όχι μόνο να μην κάνουν καλό στα ζώα, αλλά να αποβούν και μοιραία (όσο "αθώα" και αν είναι)...

Παράθεση

argiro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη argiro
H argiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H argiro έγραψε στις 21:05, 29-11-07:

Τελικα πηγαμε στον κτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι μυκητες!Μου εδωσε ενα φαρμακο για να καθαριζω της πληγουλες στην αρχη και να βαζω την κρεμα daktarin μετα!Ανυπομονω να γινουνε καλα τα μικρα μου!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 21:32, 29-11-07:

Περαστικά!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μύκητες και στα μάτια; - Από zina
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-10 στις 09:13.
    • Μύκητες και φτέρνισμα. - Από Mitko-Didi
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-01-10 στις 20:34.
    • Μύκητες; - Από ορφεας13587
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-03-08 στις 11:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους