Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,883 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 159 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πώς να διαλέξω κτηνίατρο;

Δημοσιεύτηκε από Subject to change
14-03-06

Προσπαθήστε να αναλογιστείτε με τι κριτήρια διαλέξατε τον κτηνίατρο της γατούλας σας. Οι περισσότεροι άνθρωποι συνηθίζουν να παίρνουν αυτή την απόφαση, με βάση μόνο το πόσο κοντά είναι το ιατρείο του στο σπίτι τους. Έτσι πολλές φορές βρίσκονται στη δυσάρεστη θέση να ανακαλύψουν ότι παρέλειψε κάποιο εμβόλιο, ξέχασε κάτι, κατʼαυτόν «ασήμαντο» ή ακόμα και διέγνωσε λάθος ασθένεια! Το κακό με τους γιατρούς, είτε για ζώα, είτε για ανθρώπους, είναι ότι στα λάθη τους δεν μπαίνει blanco, δεν σβήνονται με delete, backspace ή Ctrl+Z, αλλά έχουν τις περισσότερες φορές ολέθρια και συνήθως μη αναστρέψιμα αποτελέσματα.

Βρείτε κτηνίατρο πριν τον χρειαστείτε
Αν δεν κάνετε τη μικρή σας «έρευνα» πριν χρειαστείτε τον κτηνίατρο, τότε πιθανόν να βρεθείτε στη δυσχερή θέση να ψάχνετε Χρυσούς Οδηγούς ή να κάνετε απανωτά τηλέφωνα σε φίλους που έχουν κατοικίδιο στις 2 τα χαράματα επειδή η γατούλα σας δεν φαίνεται να είναι και πολύ καλά στην υγεία της. Για να μην αναφέρω ότι το πιθανότερο είναι να διαλέξετε βεβιασμένο τον πρώτο γιατρό που θα βρείτε να μπορεί, και να μην αλλάξετε αργότερα μιας και «ουδέν μονιμότερον του προσωρινού».

Πως θα εντοπίσω τους διαθέσιμους κτηνιάτρους;
Ξεκινήστε κάνοντας μια λίστα από όλους τους κτηνιάτρους που βρίσκονται σε ένα εύλογο διάστημα από το σπίτι σας. Όχι, όσο καλός κι αν είναι ο κτηνίατρος που βρήκατε στην Κηφισιά, δεν σας κάνει αν εσείς ζείτε στη Γλυφάδα. Αν δεν διαθέτετε αυτοκίνητο, οι επιλογές λιγοστεύουν ακόμη περισσότερο. Μια καλή πηγή για αρχή είναι ο Χρυσός Οδηγός, ειδικά στην ηλεκτρονική μορφή του (www.xo.gr). Λογικά εκεί θα τους βρείτε όλους, και θα μπορείτε μετά να κάνετε το ξεκαρτάρισμα, έχοντας όλες τις διαθέσιμες επιλογές μπροστά σας. Έπειτα, σημειώστε ποιούς σας συστήνουν οι φίλοι σας με ένα + δίπλα. Μην εμπιστεύεστε πάρα πολύ τη γνώμη των φίλων και γνωστών επί του θέματος, εκτός αν ξέρετε ότι έχουν ασχοληθεί με το θέμα, μιας και συνήθως η καλή τους γνώμη για έναν κτηνίατρο οφείλεται στη χαμηλή του αμοιβή, στο ότι ήταν ο μόνος που γνώρισαν και άλλα εξίσου «σημαντικά» κριτήρια. Ωστόσο, σίγουρα όταν σας συστήνουν έναν κτηνίατρο, ε δεν μπορεί να είναι και χασάπης, οπότε βάζετε το + σαν μια μικρή «εγγυηση» ότι δεν είναι και «για πέταμα» ο γιατρός.

Πως θα ξεχωρίσω την ήρα από το στάρι;
Εδώ είναι και το πιο δύσκολο βήμα. Πως από τους 30 για παράδειγμα γιατρούς που συγκεντρώσατε, θα καταλήξετε στους 2-3 καλύτερους, με τη μικρότερη δυνατή πιθανότητα σφάλματος. Παρακάτω αναφέρονται κάποιες συμβουλές, αλλά έχετε πάντα υπόψιν ότι μπορεί τελικά να κάνετε λάθος στην κρίση σας, ακόμα και έτσι. Τίποτε δεν είναι απόλυτο. Απλά η πιθανότητα είναι σημαντικά μικρότερη. Γιάυτό το καλύτερο που έχετε να κάνετε, πέρα από το να διαλέξετε τον κτηνίατρο με προσοχή, είναι να ενημερώνεστε προσωπικά και να μην βασίζεστε 100% πάνω του.
  • Εξετάστε το χώρο. Ένας καλός κτηνίατρος, που πραγματικά του αρέσει η δουλειά του, φροντίζει να διατηρεί και το χώρο του ιατρείου του καθαρό και περιποιημένο. Βρώμικα ιατρεία με φθαρμένα και φτηνιάρικα έπιπλα αποτελούν ένδειξη ότι η δουλειά του μάλλον έχει αρχίσει να γίνεται αγγαρεία.
  • Ένας καλός κτηνίατρος είναι απαραίτητο να είναι και πολύ φιλόζωος. Παρατηρήστε πως συμπεριφέρεται στη γατούλα πολύ προσεκτικά. Της συμπεριφέρεται αρκετά τρυφερά; Προσπαθεί να την ηρεμήσει αν έχει τρομάξει, ή απλά «βουρ στο ψητό» κι ας φωνάζει η γάτα;
  • Ένα κλασσικό πλέον κριτήριο είναι το αν θα σας δώσει το κινητό του για να τον πάρετε οποιαδήποτε ώρα παρουσιάσει πρόβλημα η γατούλα. Δείχνει ότι νοιάζεται για το ζώο και δεν το βλέπει μόνο σαν πηγή μερικών ευρώ.
  • Μια πολύ καλή ένδειξη είναι αν ο κτηνίατρος είναι περισσότερο ειδικευμένος στις γάτες. Ωστόσο αυτό αποτελεί μόνο ικανή συνθήκη και όχι αναγκαία, ειδικά στην Ελλάδα που ελάχιστοι έχουν τέτοια ειδίκευση.
  • Εμπιστευθείτε το ένστικτο σας. Αν δεν νιώθετε άνετα μαζί του δεν είναι καλό σημάδι.
  • Ρωτήστε τον όποια απορία έχετε για τη φροντίδα της γατούλας σας. Ένας καλός κτηνίατρος πρέπει να σας λύνει τις απορίες, μέχρι να καταλάβετε τι εννοεί, χωρίς να σας ειρωνεύεται ή να σας δίνει την εντύπωση ότι «τον πρίξατε» (μέχρι ενός ορίου φυσικά, αμα τον ρωτάτε επί 2 ώρες απορίες, ε άνθρωπος είναι κι αυτός).
  • Μην είστε κοντόφθαλμοι. Αν πχ θέλετε σε 6 μήνες από τώρα να στειρώσετε το γατάκι σας και να είστε παρών, ρωτήστε τον από τώρα αν λειτουργεί έτσι. Δεν είναι ο,τι καλύτερο να το ανακαλύψετε τελευταία στιγμή και να πάτε για στείρωση σε κάποιον που βλέπει τη γατούλα πρώτη φορά.
  • Ένα θετικό επίσης είναι να μπορεί να έρχεται στο σπίτι. Είναι πιθανόν να το χρειαστείτε.
  • ...αν έχετε κι άλλες προτάσεις, γράψτε τις και είναι αρκετά πιθανόν να προστεθούν.
Καλή αναζήτηση!
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Subject to change
Founder

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
By Athena on 14-04-06, 14:06
Επιλογή κτηνιάτρου

Το κτηνιατρείο που πληρεί όλες τις προυποθέσεις που αναφέρονται στο άρθρο ακούει στο όνομα "Αίλουρος" (μόνο για γάτες) και βρίσκεται στο Παλαιό Φάληρο, Εσπέρου και Αλκυόνης γωνία.
By Subject to change on 19-04-06, 18:01
Ευχαριστούμε Athena! Γιατί δεν το υποβάλλεις στα Links να το έχουμε;
By avrilio on 18-02-08, 21:51
σημερα που πηγα στο κεντρο γατας κ μια που ημουν η μοναδικη παλαβη που περπατησε στο παγοδρομιο...εδειξα τις εξετασεις του αυρηλιου....ειπα ολη την ιστορια του απο την αρχη...κ σημερα...14μερες μετα το "ταξιδι "του..ανακαλυψα πως αδικα εχασα τοσο νωρις τον γατουλη μου....αν απο τοτε που ηταν 3μηνων ειχε σωστα αντιμετωπιστει...θα ζουσε πολλα χρονια ακομα....παλι κλαιω για τον αυρηλακο μου, αλλα αυτη τη φορα εχω θυμο...αδικοχαθηκε ο μαχητης μου....Φιλες του σαιτ...περασα απο τοσους κητιατρους...εκανα τοσα εξοδα...εθαψα το ζωακι μου...για να μαθω οτι, αδικα, τωρα που σας γραφω δεν ειναι στα ποδια μου...Τωρα ειναι που μ λειπει ακομα πιο πολυ!!!!
SOS ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ!!!!
By ΟΥΡΑΝΙΑ on 18-02-08, 22:50
Αρχική Δημοσίευση από avrilio
σημερα που πηγα στο κεντρο γατας κ μια που ημουν η μοναδικη παλαβη που περπατησε στο παγοδρομιο...εδειξα τις εξετασεις του αυρηλιου....ειπα ολη την ιστορια του απο την αρχη...κ σημερα...14μερες μετα το "ταξιδι "του..ανακαλυψα πως αδικα εχασα τοσο νωρις τον γατουλη μου....αν απο τοτε που ηταν 3μηνων ειχε σωστα αντιμετωπιστει...θα ζουσε πολλα χρονια ακομα....παλι κλαιω για τον αυρηλακο μου, αλλα αυτη τη φορα εχω θυμο...αδικοχαθηκε ο μαχητης μου....Φιλες του σαιτ...περασα απο τοσους κητιατρους...εκανα τοσα εξοδα...εθαψα το ζωακι μου...για να μαθω οτι, αδικα, τωρα που σας γραφω δεν ειναι στα ποδια μου...Τωρα ειναι που μ λειπει ακομα πιο πολυ!!!!
SOS ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ!!!!
Αχ βρε Όλγα και εγώ έτσι ψάχνω από τότε που πέθανε η Νίνα μου. Κι εγώ ρώτησα τις κοπέλες στο κέντρο και τελικά κατέληξα ότι ήταν η κακή επιλογή του κτηνιάτρου. Ξέρεις βασανίστηκα και βασανίζομαι πολύ που δεν έχω την μικρή μου και θα μπορούσα να την είχα σώσει. Με τρελαίνει η ιδέα αλλά πάντα καταλήγω στο ότι τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια όσο κι αν βασανίζομαι. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Και εμένα αυτές τις μέρες μου λείπει πάρα πολύ. Αλλά ξέρεις τι? νομίζω ότι είναι δίπλα μου. Έτσι νιώθω.
By avrilio on 18-02-08, 23:11
εμενα ηταν κακη επιλογη ΚΤΗΝΙΑΤΡΩΝ...δεν πηγα μονο σε εναν...κ που δεν πηγα...κ ποσο δεν εψαξα κ ποσα δεν εδωσα...εχω ολοκληρη λιστα ονοματων...οταν της ειπα οτι το 2006 για 4 μερες παραμονης στο ιατρειο εδινα 200ευρω...ενεινε αναυδη...κ να μαθαινω απο το βοηθο, αφου εφυγα, οτι για 4μερες δεν ειχε κανει ΑΠΟΤΥΤΩς ΤΙΠΟΤΑ!!!!Εχω θυμωσει για το παλικαρι μου...γιατι ηταν παλικαρι...κ επιδη με ειδε δυσπιστη, μουδειξε εξετασεις κ φωτος αντιστοιχων γατιων...που απο το 2005 κ 2006 ζουν ακομα!!!!καταλαβαινεις πψς νιωθω!!!θελω να παω κ να τους καρυδωσψ!!!ειμαι ομως...."πολιτισμενη"!!!!!!!
By ΟΥΡΑΝΙΑ on 18-02-08, 23:22
εμενα ηταν κακη επιλογη ΚΤΗΝΙΑΤΡΩΝ...δεν πηγα μονο σε εναν...κ που δεν πηγα...κ ποσο δεν εψαξα κ ποσα δεν εδωσα...εχω ολοκληρη λιστα ονοματων...οταν της ειπα οτι το 2006 για 4 μερες παραμονης στο ιατρειο εδινα 200ευρω...ενεινε αναυδη...κ να μαθαινω απο το βοηθο, αφου εφυγα, οτι για 4μερες δεν ειχε κανει ΑΠΟΤΥΤΩς ΤΙΠΟΤΑ!!!!Εχω θυμωσει για το παλικαρι μου...γιατι ηταν παλικαρι...κ επιδη με ειδε δυσπιστη, μουδειξε εξετασεις κ φωτος αντιστοιχων γατιων...που απο το 2005 κ 2006 ζουν ακομα!!!!καταλαβαινεις πψς νιωθω!!!θελω να παω κ να τους καρυδωσψ!!!ειμαι ομως...."πολιτισμενη"!!!!!!!

'Ασε το έχω πάθει και εγώ με μια άλλη γατούλα που δεν έμαθα ποτέ τι είχε. Είχα δώσει απειρα λεφτά σε διάφορους κτηνιάτρους. Αφού βρε παιδί μου αυτό έχω πει από τότε που γνώρισα το σάιτ. Γιατί να μην το ξέρω τότε.
By avrilio on 18-02-08, 23:27
κι εγω που εμαθα τι κερδισα???κι αλλο κλαμμα μαζι με θυμο που εγινε οργη.....
By katerina10 on 19-02-08, 01:30
Και κάτι άλλο που είχα παρατηρήσει όταν είχαμε παει την "ομορφούλα" και τον "μαυρούλη" τα δυο αδεσποτάκια που ταίζαμε στην παλιά πολυκατοικία...Τα είχαμε πάει σε 2 διαφορετικούς κτηνιατρους εκεί κοντα στο Ν.Ηράκλειο.Και οι δύο ήταν σαν αηδιασμένοι που φέρναμε ένα αδέσποτο "κοπρίτη" και δεν τα πρόσεχαν καθόλου.Ούρλιαζε η γάτα και αυτοί το χαβά τους.Αποτέλεσμα, δεν ξαναπάτησε ποτέ η μία και ο μικρός μας, ενώ του κάναμε θεραπεία και τον κρατούσαμε στο σπίτι δεν του άρεσε καθόλου και μας την έκανε κι αυτός με ένα μαύρο μάτι φουσκωμένο..πήγαινε για τύφλωση!!!Κριμαααααα!!:cry:
By Mia_m on 19-02-08, 01:52
Καλό είναι να διαλέγουμε κτηνίατρο σαν να είναι οδοντίατρος ή γυναικολόγος! Θα πηγαίνατε σε έναν γυναικολόγο που δεν τον εμπιστεύεστε? ΟΧΙ, οπότε,γιατί να αφήσετε το ζωάκι σας στα χέρια ενός κομπογιαννήτη
By katerina10 on 19-02-08, 02:14
Άσε το έχω κάνει και αυτό ...ο δεύτερος γυναικολόγος που πήγα ήταν πολύ μ****(παιδιά συγνώμη!!!)
By avrilio on 19-02-08, 02:24
τα ποσα επαθα απο τους κτηνιατρους που παντα πηγαινα συστημενη....δε περιγραφονται...θελω παπυρους!!!!στο θεμα αποχαιρετισμος, στο αυρηλακος δεν αντεξε αλλη μαχη....θα καταλαβετε τι σοκ επαθα τωρα που ξερω οτι αδικα το παλικαρι μου εφυγε τοσο γρηγορα για το μεγαλο του ταξιδι.....Μεγαλη προσοχη παιδια!!!!φρικωδια κυκλοφορει!!!!
By drusilia on 19-02-08, 09:05
Το προβλημα ειναι οτι δυστυχως δεν μπορεις να ξέρεις ποτε τι θα σου τυχει, οπως γινεται και στην περιπτωση των γιατρων για ανθρώπους.
Φιλη πηγε σε γυναικολογο με πολύ καλή φήμη, ο οποιος επειδη ηταν υπερφορτωμενος απο δουλεια δεν εδωσε επαρκη σημασια στην περιπτωση της με πολύ άσχημα αποτελεσματα. Λάθη πάντα γίνονται, δυστυχως η ιατρική δεν ειναι μαθηματικά... Ένας ζωντανος οργανισμος ειναι ενα πολύ περίπλοκο πράγμα.
Το θεμα για εμενα ειναι να έχει κάποιος έναν γιατρο τον οποιο εμπιστεύεται, αλλά να έχει και στο νου του 1-2 ακομα πιθανως για δευτερη άποψη σε κάποια δύσκολη κατάσταση γιατι ποτε δεν ξέρεις...
By julia on 19-02-08, 10:05
Και εγω έχασα πολλές γατούλες αδικα....
Ενα μαυρούλι που ειχα βρει στο δρομο... αναπηρο στα πισω ποδια... το πηγα σε χασάπη... και μου πέθανε στο δρόνο του γυρισμού!!!!

Και τώρα είδα τον Τσίτσο και τοσα άλλα που εναι μΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!
και τρελλλένομαι!!!!!!!!!!
By zorica on 19-02-08, 11:08
Αχ,βρε κοριτσια και εγω ετσι νομιζω οτι αδικα εχασα την Μελινουκα μου.Θελω (και τα παιδια με εχουν φαει)να αποκτησω αλλο γατακι αλλα το μονο που σκεφτομαι ειναι οι κτηνιατροι της περιοχης.Τους εχω δει ολλους με την Μελινα μου και δεν τους εχω εμπιστοσυνη.Πως να παρω αλλο ζωακι που θα πρεπει να τρεξω Αθηνα καθε φορα που θα νομιζω οτι κατι εχει?Για να γινοταν η διαγνωση σωστα...Δεν ειναι ευκολο να ξεκινας με τον εναν και να συναιχιζεις με τον αλλον την θεραπεια...
Τι να πω,εχω απογοητευτει στο θεμα αυτο ανεπανορθωτα...
By avrilio on 19-02-08, 14:40
εχεις δικιο ν απογοητευεσαι...δεν ειναι ομως αυτος λογος να στερεις στον ευατο σου αυτη τη σχεση που θελεις να εχεις με τα ζωα....Μη σ γινει η απογοητευση φοβια κ στερησεις απο τον εαυτο σου τις καλες αλλα κι ισως καποις αγωνιες που μπορει να ερθουν....Ο πανδαματωρ χρονος ελπιζω να δρασει θετικα...Οτι χρεαιστεις...εδω ειμαστε...
By Raisa on 19-02-08, 14:42
εχεις δικιο ν απογοητευεσαι...δεν ειναι ομως αυτος λογος να στερεις στον ευατο σου αυτη τη σχεση που θελεις να εχεις με τα ζωα....Μη σ γινει η απογοητευση φοβια κ στερησεις απο τον εαυτο σου τις καλες αλλα κι ισως καποις αγωνιες που μπορει να ερθουν....Ο πανδαματωρ χρονος ελπιζω να δρασει θετικα...Οτι χρεαιστεις...εδω ειμαστε...

συμφων'ω και γω με την avrilio...ποτέ μη λες ποτέ...
By ΟΥΡΑΝΙΑ on 19-02-08, 14:45
και τρελλλένομαι!!!!!!!!!![/quote]

Ο Τσίτσο δεν ζει πια Julia
By avrilio on 19-02-08, 17:53
τοσα ζωακια στο δρομο....ειναι σαν ψυχες που εχασαν τον δρομο κ αναζητανε την ψυχη που θ αγαπησει την ψυχη τους.....
By πηνελοπη on 19-02-08, 19:24
Υπεροχα πλασματα

Τελικα δεν υπαρχει και καποιος που να μην εχει χασει αγαπημενο πλασμα εξαιτιας καποιου ανεγκεφαλου.Οσα χρονια και αν εχουν περασει δεν σταματω να ευχαριστω το Θεο που ειχα την τυχη να ζησω μαζι τους και να θρηνω που τα εχασα.Παντως το να υοθετησεις αλλο ηαλλα ζωακια βοηθαει πολυ.Ετσι κι αλλιως η συμβιωση με τα ζωα και ειδικα με τις γατες ειναι μαγεια.
By avrilio on 19-02-08, 20:52
και η μαγεια συνεχιζεται...οσες κι αν ερθουν δυσαρεστες στιγμες...σιγουρα οι θετικες κ μαγευτικες υπερτερουν....στο τελος το καλο νικα!!
By fru_fru on 20-02-08, 17:05
εγω παλι θελω να ευχαριστησω το γιατρο μου που παρα το προβλημα καρδιας που ειχε ο "Γουρι" μου, εζησε μεχρι τα 13 του χαρη στις σωστες συμβουλες του....

τωρα ξερω πως εκει που πηγε θα εχει καλη παρεα με τα δικα σας ζωακια..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Picture 010.jpg
Εμφανίσεις:  165
Μέγεθος:  124,4 KB  
By julia on 20-02-08, 17:15
Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
και τρελλλένομαι!!!!!!!!!!

Το ξέρω Ουρανία... αλλά έζησε μία χαρά!!!! και έφυγε απο άλλο λόγο και όχι απο την αναπειρία του.

fru-fru υπάρχει http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24340&page=22&highlight=%E3%F1%DC%F8%F4%E5 που γράφουμε τους καλούς!! Μπορεις να βαλεις τα στοιχεια του!! :up:
By fru_fru on 20-02-08, 17:24
....που θα παει θα τα μαθω τα κατατοπια εδω!!!
By julia on 20-02-08, 17:34
Αρχική Δημοσίευση από fru_fru
....που θα παει θα τα μαθω τα κατατοπια εδω!!!
δεν πειράζει... ειμαστε έτσι και αλλιώς τελειως ΕΚΤΟΣ θέματος!!!
By Julian on 16-05-10, 10:37
Κτηνίατροι, αμοιβές, αξιολόγηση

Άρα, εγώ που ψάχνω κτηνίατρο ο οποίος να είναι επικοινωνιακός αλλά και καλός στη δουλειά του, μάλλον ψάχνω ψύλλο στ'άχυρα!!
Από τιμές πώς είναι ο κος Λαζαρίδης; Ρωτάω γιατί ακόμη ψάχνω και μένω Θεσ/νίκη.
Είχε πλάκα τις προάλλες που απηύδησα με τις τιμές που μου λέγανε για στείρωση θηλυκής γάτας (από 60 έως 150 ευρώ) - και μιλάω για Θεσ/νίκη, όχι για Αθήνα, όπου τέτοιες τιμές ίσως είναι φυσιολογικές. Έπαιρνα τηλ σε θεσσαλονικείς κτηνιάτρους της λίστας του mycat και ρωτούσα τιμές. Ώσπου ένας κτηνίατρος (δε θα πω το όνομά του), αλλά έχει καλή φήμη, με ρωτάει "δηλαδή τώρα εσείς, τι κάνετε, παίρνετε τηλέφωνα στη σειρά κτηνιάτρους και ρωτάτε τιμές;" και του απαντάω "ναι!". Άρχισε να μου κάνει κήρυγμα ότι και καλά θα έπρεπε να με νοιάζει πόσο καλός είναι ως κτηνίατρος πρωτίστως. Και του απάντησα ότι αυτό είναι το ένα μεγάλο κριτήριο, αλλά το έχω διασφαλίσει γιατί δεν παίρνω μέσα από το χρυσό οδηγό, αλλά ήδη συστημένους από άλλους, ωστόσο δεν μπορώ να διαθέτω 100 και 150 ευρώ που ζητάνε χωρίς λόγο οι συνάδελφοί του, κάθε τρεις και λίγο που παίρνω ένα γατάκι απ'έξω και είτε το κρατήσω είτε όχι, επιλέγω να το στειρώσω!
Πραγματικά, με πείραξε το υφάκι του, γιατί έχω κουραστεί να πληρώνω κερατιάτικα σε κτηνιάτρους, οι οποίοι στην τελική τις περισσότερες φορές σου κάνουν τη στραβή και διαπιστώνεις πόσο ακατάρτιστοι είναι. Ας κατεβάσουν τις τιμές για το Θεό τους, δε ζούμε στο Μονακό, αλλά στο Ελλαδιστάν!

Υ.Γ. Συγνώμη αν έθιξα κάποιους κτηνιάτρους μέσα από το MyCat, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι και ούτε έχω πρόθεση να προσβάλω κάποιον. Αλλά έχω κουραστεί να το παίζουν όλοι τρελίτσα σ' αυτή τη χώρα.
Και ναι, για να με κερδίσει ένας κτηνίατρος, εκτός από πραγματικός επιστήμονας, καταρτισμένος και με όρεξη για δουλειά -κάτι που νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι δεδομένο ούτως ή άλλως- με ενδιαφέρει πολύ να μη με γδέρνει κάθε φορά, και να είναι συζητήσιμος και όχι με τουπέ. Και κυρίως, να μη ζητάει 50 ευρώ για απλή εξέταση, ενώ δουλεύει παράνομα σε ιδιωτική κλινική, και ταυτόχρονα είναι καθηγητής στην κτηνιατρική ΑΠΘ. Τόσο απλά!
By Louer on 16-05-10, 12:27
Απάντηση: Γράψτε έναν καλό κτηνίατρο εδώ

Δανάη συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα είπες.

ποτέ δε θα με ενδιέφερε να πληρώσω οποιοδήποτε ποσό αρκεί να είμαι βέβαιη πως ο γιατρός είναι καλός επιστήμονας και το κυριότερο ξέρει να λέει "ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ" το οποίο για μένα πια είναι εξίσου σημαντικό με το πρώτο!

Ο Λάζαράκος μας κόντεψε να πεθάνει επειδή ο γιατρός που τον είδε δεν το είπε αυτό (και είναι στην γατοομάδα παρακαλώ)...
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ruko : 31-05-10 στις 23:03. Αιτία: αφαίρεση μέρος του κειμένου λόγω σπλιτ
By Julian on 16-05-10, 13:28
Οι τιμές που μου δίνεις, όσο καλό γιατρός και αν είναι -δεν μπορώ να το αμφισβητήσω αυτό- είναι υψηλές.
85 ευρώ για υπόθεση 20'??? Τόσο κρατάει μια στείρωση αρσενικού.
Συγνώμη αν δείχνω μίζερη, αλλά πραγματικά έχω κουραστεί με αυτή τη φάρα.
Έχω τις χειρότερες εμπειρίες από τους κτηνιάτρους και αισθάνομαι πολύ θυμωμένη, παρότι -ευτυχώς- δε μου έχει συμβεί κάτι πολύ σοβαρό (χτύπα ξύλο). Μου τη σπάει που έχουν δει το λειτούργημά τους σα μια απλή μπίζνα. Και δε μασάω με κάτι κολπάκια μάρκετινγκ που μού έτυχαν τελευταία, του τύπου να παίρνουν αγκαλιά και να κανακεύουν το γατάκι μου! Δεν εννοώ προς Θεού να μην πληρώνονται γι'αυτό που κάνουν...δουλειά τους είναι. Αλλά έχω δει μόνο αίσχη μέχρι στιγμής.
Δηλώνω απογοητευμένη 100% και σε συνεχή αναζήτηση, όχι προς το ιδανικό, αλλά προς το ελάχιστα και τυπικά δέον!
By sotiria-k on 16-05-10, 13:43
Αρχική Δημοσίευση από Julian
Οι τιμές που μου δίνεις, όσο καλό γιατρός και αν είναι -δεν μπορώ να το αμφισβητήσω αυτό- είναι υψηλές.
Έχω τις χειρότερες εμπειρίες από τους κτηνιάτρους και αισθάνομαι πολύ θυμωμένη, παρότι -ευτυχώς- δε μου έχει συμβεί κάτι πολύ σοβαρό (χτύπα ξύλο). Μου τη σπάει που έχουν δει το λειτούργημά τους σα μια απλή μπίζνα. Και δε μασάω με κάτι κολπάκια μάρκετινγκ που μού έτυχαν τελευταία, του τύπου να παίρνουν αγκαλιά και να κανακεύουν το γατάκι μου! Δεν εννοώ προς Θεού να μην πληρώνονται γι'αυτό που κάνουν...δουλειά τους είναι. Αλλά έχω δει μόνο αίσχη μέχρι στιγμής.
Δηλώνω απογοητευμένη 100% και σε συνεχή αναζήτηση, όχι προς το ιδανικό, αλλά προς το ελάχιστα και τυπικά δέον!

Ενταξει πρεπει να παραδεχτουμε οτι ενας καλος και γνωστος γιατρος δεν πουλαει μονο τις υπηρεσιες του αλλα και τη φημη του...Ο,τι ισχυει και με τους δικους μας γιατρους. Το ιδανικο θα ηταν να υπηρχε καποιος που θα ηταν αριστος επιστημονας, οικονομικος στις τιμες, επικοινωνιακος και ευχαριστος ανθρωπος. Δε νομιζω οτι μπορει να βρεθει ομως, αν καποιος τον εχει βρει ας μας το πει Σου ευχομαι να βρεις καποιον που να σε ικανοποιει συντομα
By gelly01 on 16-05-10, 16:14
Δαναη καλησπερα και απο μενα.
Συγνωμη αλλα δεν συμφωνω σε πολλα σημεια, με ολα οσα γραφεις γιαυτο και θα σου απαντησω αναλυτικα.
Αρχική Δημοσίευση από Julian
Άρα, εγώ που ψάχνω κτηνίατρο ο οποίος να είναι επικοινωνιακός αλλά και καλός στη δουλειά του, μάλλον ψάχνω ψύλλο στ'άχυρα!!
Προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου υπερτυχερο ΓΙΑΤΙ οχι μονο εναν κτηνιατρο εχω βρει αλλα πολλους που συγκεντρωνουν ολα αυτα που ζητας και μαλιστα συνεργαζομαι με ολους και για ιδαιτερα δυσκολα περιστατικα.
Σαυτο το σημειο θελω να τονισω οτι οπως εχω καποιες απαιτησεις σαν πελατισα απο τον κτηνιατρο μου, ετσι και ο κτηνιατρος μου εχει καποιες απαιτησεις απο εμενα σαν πελατισα. Και τι εννοω:
Θα πρεπει ολοι εμεις οι ΦΙΛΟΖΩΟΙ να μαθουμε να κραταμε καποιες πολυ πολυ χρησιμες ισοροπιες. Καταρχην πρεπει να εχουμε υποψην μας οτι ο ανθρωπος στον οποιο πηγαινουμε το ζωακι μας ειναι ενασ ανθρωπος που καθησε στα θρανια για πολλα χρονια για να παρει αυτο το χαρτι που λεγεται πτυχιο κτηνιατρικης. Συνεπως ειναι ενας επιστημονας και για να φτασουμε στοσημειο να τον κρινουμε αν ειναι καλος η οχι τα κριτηρια μας θα πρεπει να ειναι πολυ πολυ αυστηρα και επιστημονικα τεκμηριωμενα,
Επισης δεν πρεπει να ξεχναμε το γεγονος οτι ενας κτηνιατρος ειναι και αυτος ΑΝΘΡΩΠΟΣ και οχι ΘΕΟΣ. Οπως ολοι μας στην δουλεια μας μπορει να κανουμε καποια λαθη το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ισχυει και για τους κτηνιατρους.
Από τιμές πώς είναι ο κος Λαζαρίδης; Ρωτάω γιατί ακόμη ψάχνω και μένω Θεσ/νίκη.
Είχε πλάκα τις προάλλες που απηύδησα με τις τιμές που μου λέγανε για στείρωση θηλυκής γάτας (από 60 έως 150 ευρώ) - και μιλάω για Θεσ/νίκη, όχι για Αθήνα, όπου τέτοιες τιμές ίσως είναι φυσιολογικές. Έπαιρνα τηλ σε θεσσαλονικείς κτηνιάτρους της λίστας του mycat και ρωτούσα τιμές. Ώσπου ένας κτηνίατρος (δε θα πω το όνομά του), αλλά έχει καλή φήμη, με ρωτάει "δηλαδή τώρα εσείς, τι κάνετε, παίρνετε τηλέφωνα στη σειρά κτηνιάτρους και ρωτάτε τιμές;" και του απαντάω "ναι!". Άρχισε να μου κάνει κήρυγμα ότι και καλά θα έπρεπε να με νοιάζει πόσο καλός είναι ως κτηνίατρος πρωτίστως. Και του απάντησα ότι αυτό είναι το ένα μεγάλο κριτήριο, αλλά το έχω διασφαλίσει γιατί δεν παίρνω μέσα από το χρυσό οδηγό, αλλά ήδη συστημένους από άλλους, ωστόσο δεν μπορώ να διαθέτω 100 και 150 ευρώ που ζητάνε χωρίς λόγο οι συνάδελφοί του, κάθε τρεις και λίγο που παίρνω ένα γατάκι απ'έξω και είτε το κρατήσω είτε όχι, επιλέγω να το στειρώσω!
Δαναη ζουμε σε μια χωρα με ελευθρη αγορα. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι ο καθε επεγελματιας εχει το δικαιωμα να διαμορφωσει τις τιμη για τις παρεχομενες υπηρεσιες του. Το ιδιο θα κανεις και εσυ αυριο σαν ελευθερος επαγγελματιας. Τωρα αν οι τιμες ειναι για σενα προσιτες και σου φαινονται λογικες τοτε αποφασιζεις οτι γινεσαι πελατισα αν οχι δεν πηγαινεις ΑΛΛΑ και δεν εχουμε το δικαιωμα να τους διασυρουμε δημοσια παρα μονο αν το ποσο της αμοιβης ειναι εξωφρενικο και δηλωνει αισχροκερδεια.
Οι τιμες που αναφερεις ειναι τιμες οι οποιες εχουν προταθει απο το συλλογο τους και οι ανθρωποι αυτο ακολουθουν. Τωρα αν θελουν να κανουν καποια εκπτωση σε καποιον πελατη η επειδη το ζωο ειναι αδεσποτο, αυτο ειναι στην διακριτικη ευχερεια του καθε κτηνιατρου και η δικη σου θεση ειναι μου κανει η δεν μου κανει.
Σε πληροφορω οτι οι τιμες αυτες που αναφερεις για τα οικοσιτα ζωα ειναι οι τιμες που εχει ορισει ο συλλογος τους.
Ας μην ξεχναμε και την παραμετρο Το ποσοι απο εμας τους ΦΙΛΟΖΩΟΥΣ προσπαθωντας να εκμεταλευτουμε καταστασεις προσπαθουμε να πετυχουμε καλυτερες τιμες βαφτιζοντας τα οικοσιτα ζωα μας σαν αδεσποτα.

Πραγματικά, με πείραξε το υφάκι του, γιατί έχω κουραστεί να πληρώνω κερατιάτικα σε κτηνιάτρους, οι οποίοι στην τελική τις περισσότερες φορές σου κάνουν τη στραβή και διαπιστώνεις πόσο ακατάρτιστοι είναι. Ας κατεβάσουν τις τιμές για το Θεό τους, δε ζούμε στο Μονακό, αλλά στο Ελλαδιστάν!
Δαναη ποιος κρινει οτι σου κανουν την στραβη???????????? Εχει πολλη μεγαλη σημασια η απαντηση στο ερωτημα για να καταδικαζεις καποιους κτηνιατρους.

Υ.Γ. Συγνώμη αν έθιξα κάποιους κτηνιάτρους μέσα από το MyCat, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι και ούτε έχω πρόθεση να προσβάλω κάποιον. Αλλά έχω κουραστεί να το παίζουν όλοι τρελίτσα σ' αυτή τη χώρα.
Και ναι, για να με κερδίσει ένας κτηνίατρος, εκτός από πραγματικός επιστήμονας, καταρτισμένος και με όρεξη για δουλειά -κάτι που νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι δεδομένο ούτως ή άλλως- με ενδιαφέρει πολύ να μη με γδέρνει κάθε φορά, και να είναι συζητήσιμος και όχι με τουπέ. Και κυρίως, να μη ζητάει 50 ευρώ για απλή εξέταση, ενώ δουλεύει παράνομα σε ιδιωτική κλινική, και ταυτόχρονα είναι καθηγητής στην κτηνιατρική ΑΠΘ. Τόσο απλά!
Την τιμη στην ιδιωτικη κλινικη Δαναη δεν την διαμορφωνει ο κτηνιατρος αλλα ο ιδιοκτητης της κλινικης. Εγω σαυτο το κομματι θα σε ρωτησω ποσοι απο τους καθηγητες σου στην σχολη σου δεν διατηρουν ταυτοχρονα και ιδιωτικα δικηγορικα γραφεια παραβιαζοντας τον νομο. Ποσοι απο τους καθηγητες της Ιατρικης στο Πανεπιστημιο δεν εχουν ταυτοχρονα και ιδιωτικα ιατρεια η χειρουργουν ιδιωτικα σε ιδιωτικες κλινικες? Δαναη αν αυριο αυτον τον κτηνιατρο που εσυ τον καταδικαζεις γιαυτο που κανει, τον χρειαστεις για καποιο πολυ σοβαρο περιστατικο και σου κλεισει την πορτα, παλι θα τον καταγγελεις οτι δεν ασκησε σωστα το επαγγελμα του.

[quote=Julian;2278098]Οι τιμές που μου δίνεις, όσο καλό γιατρός και αν είναι -δεν μπορώ να το αμφισβητήσω αυτό- είναι υψηλές.
Δαναη εχεις υποψη σου το ποσο χρεωνει ενας δικηγορος για μια νομικη συμβουλη? Μηπως θα πρεπει να μην βλεπουμε εξειδικευμενα τισκαταστασεις και να βγαζουμε ευκολα συμπερασματα?
Σου ειπα σε ελευθερη αγαρα ο καθενας εχει δικαιωμα να αξιολογησει το ποσο για τις παρεχομενες υπηρεσιες του.
Εδω ειναι που δεν θα συμφωνησω καθολου μα καθολου Δαναη. Δεν ξρεω το τι γινεται στις υπολοιπες πολεις αλλα εκεινο που ξερω ειναι οτι στην πολη μας υπαρχουν αξιολογοτατοι κτηνιατροι που εχουν σωσει εκατονταδες ζωα και μεσα σαυτους υπαρχουν πολλοι μα παρα πολλοι με ευαισθησια στο κομματι αδεσποτα ζωα.
Η δικη μου προταση ειναι να σεβαστουμε την δουλεια τους και να μαθουμε να κραταμε πολυτιμες ισοροπιες στις σχεσεις μας
Επισης θα ηθελα να πω οτι ηταν απειρες οι φορες που διαπιστωσα μεσα απο την πολυχρονη εμπειρια μου με την δουλεια μου με τα αδεσποτα οτι παρα πολλες φορες εμεις οι φιλοζωοι ειμαστε ακραιοι και ανεπιτρεπτα παραλογοι στις απαιτησεις που εχουμε οχι μονο απο τους κτηνιατρους αλλα γενικοτερα.
Και ας μην ξεχναμε οτι ενας επιστημονας που για εμας μπορει να ειναι κακος για καποιον αλλο μπορει να ειναι μοναδικος στην δουλεια του.
Πολυ πολυ φιλικα και βγαλμενα αυτα που σου γραφω μεσα απο την δικη μου εμπειρια
Gelly
By yasmin1gr on 16-05-10, 16:51
Αρχική Δημοσίευση από Louer
Δανάη συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα είπες.

ποτέ δε θα με ενδιέφερε να πληρώσω οποιοδήποτε ποσό αρκεί να είμαι βέβαιη πως ο γιατρός είναι καλός επιστήμονας και το κυριότερο ξέρει να λέει "ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ" το οποίο για μένα πια είναι εξίσου σημαντικό με το πρώτο!

Ο Λάζαράκος μας κόντεψε να πεθάνει επειδή ο γιατρός που τον είδε δεν το είπε αυτό (και είναι στην γατοομάδα παρακαλώ)...
[...]
Εμεις σαν αθρωποι αν εχουμε καποια αμφιβολια και ειδικα σε σοβαρες παθησεις δεν σημαινει οτι πρεπει αν μενουμε στη γνωμη ενος γιατρου.Πολλοι μυθοποιουντους κτηνιατρους καιδεν ξερουν καν τι εδωσαν η τι εχει το ζωο τους δεν το ψαχνουν απλα εμπιστευονται τυφλα. Δεν συνιστω αυτη τη σταση.

Καλο ειναι να βρειτε ενα γιατρο με τον οποιο να συννενοειστε, πολλοι δεν ειναι επικοινωνιακοι η ειναι με κερικους γιατι εχει αναπτυχθει σχεση εμπιστοσύνης. Ο καθε κτηνιατρος χειρίζεται τα ορια του μετον δικο του τροπο και ταιριαζει πιο πολυ σε αυτον η τον αλλον, ο καθε κτηνιατρος εχει κανει λαθη και εχει μαθει απο αυτα. Εμεις ημαστε πολύ ευχαριστημένοι απο τον βασικο μας γιατρο και τον εκτιμάμε απερίόριστα σαν ανθρωπο.
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ruko : 31-05-10 στις 23:05. Αιτία: αφαίρεση off topic
By Julian on 16-05-10, 19:04
Jelly, προφανώς ακούστηκα επιθετική στα σχόλια μου, όμως -και το τόνισα πολλές φορές- δε βάζω στο ίδιο τσουβάλι σύμπαντες τους κτηνιάτρους της Ελλάδας, απλώς δηλώνω απογοητευμένη με τις μέχρι τώρα εμπειρίες με όσους εγώ προσωπικά συνεργάστηκα, και νομίζω πως έχω το δικαίωμα να έχω τη γνώμη μου. Εξάλλου, όπως κι εσύ τεκμηριώνεις τις απόψεις σου, έτσι κι εγώ προσπάθησα και προσπαθώ πάντα να κάνω.
Με πολύ ενδιαφέρον διάβασα την απάντησή σου και το πρώτο πράγμα που θα σου πω είναι ότι σε θεωρώ τυχερή που βρήκες όχι μόνο έναν αλλά πολλούς κτηνιάτρους οι οποίοι πληρούν τα προσωπικά σου κριτήρια. Ακούγομαι μηδενιστική, όμως πίστεψέ με, τα συμπεράσματά για τιμές ή υπηρεσίες προέκυψαν μετά από περίπου 4 χρόνια που φροντίζω γάτες και όχι μόνο από δικές μου εμπειρίες αλλά και από όσα φρόντισα να μάθω ή να ρωτήσω, έχοντας ως πηγή και τους ίδιους τους κτηνιάτρους.
Δεν έχω καμία πρόθεση να απαξιώσω το λειτούργημά τους, απεναντίας που νομίζω ότι οι ίδιοι -χωρίς να σημαίνει ότι φταίνε αποκλειστικά, φταίει και γενικότερα το σύστημα- το απαξιώνουν. Και -όπως λέω και ξαναλέω- ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις.
Προχωράω στο να απαντήσω πάνω στα σχόλιά σου (μόνο σε αυτά στα οποία διαφωνώ,τα υπόλοιπα εννοείται ότι με βρίσκουν σύμφωνη..):

"
Σαυτο το σημειο θελω να τονισω οτι οπως εχω καποιες απαιτησεις σαν πελατισα απο τον κτηνιατρο μου, ετσι και ο κτηνιατρος μου εχει καποιες απαιτησεις απο εμενα σαν πελατισα."
--- Εφόσον υπάρχει μια συναλλαγή μεταξύ ενός επαγγελματία και ενός πελάτη, οι μεταξύ τους απαιτήσεις είναι ξεκάθαρες και απόλυτα ρητές εξαρχής και εξ ορισμού: ο πελάτης έχει απαίτηση ως προς την συμφωνηθείσα από πριν παροχή συγκεκριμένης υπηρεσίας και ο επαγγελματίας έχει απαίτηση ως προς τη συμφωνημένη αμοιβή του. Οι απαιτήσεις με την τυπική έννοια είναι ακριβώς αυτές. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

"Και τι εννοω:

Θα πρεπει ολοι εμεις οι ΦΙΛΟΖΩΟΙ να μαθουμε να κραταμε καποιες πολυ πολυ χρησιμες ισοροπιες."
--- Αυτό σίγουρα είναι γενική αρχή, που αφορά όχι μόνο τους ζωόφιλους, αλλά κάθε ιδιώτη που συναλάσσεται με άλλον, προκειμένου να υπάρχει εξαρχής μια καλή πίστη και συνεννόηση. Ισχύει και εδώ. Οι χρήσιμες όμως ισορροπίες αφορούν και τα δύο μέρη, προκειμένου να υπάρξει ομαλή συνεργασία.

"Καταρχην πρεπει να εχουμε υποψην μας οτι ο ανθρωπος στον οποιο πηγαινουμε το ζωακι μας ειναι ενασ ανθρωπος που καθησε στα θρανια για πολλα χρονια για να παρει αυτο το χαρτι που λεγεται πτυχιο κτηνιατρικης."
--- Επίσης, νομίζω για οποιονδήποτε έχει σώας τας φρένας, δεδομένο και αυτονόητο. Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι οι κτηνίατροι δε σπουδάζουν στο πανεπιστήμιο, και αν το νομίζουν μπορούν να ρωτήσουν και να μάθουν. Αυτό επίσης δε συνιστά απαίτηση του κτηνιάτρου με τη στενή του όρου έννοια απέναντι στον πελάτη του.
Αν υπονοείς όμως ότι πρέπει να έχω έναν a priori σεβασμό απλά και μόνο επειδή σπούδασε στην κτηνιατρική του απθ και έχει ένα πτυχίο, δυστυχώς δεν είναι για μένα αρκετό. Δεν είναι τα σκέτα πτυχία που δημιουργούν σεβασμό και ούτε θα έπρεπε! Ένα πτυχίο είναι απλώς το minimum όταν μιλάμε για επάγγελμα που το απαιτεί. Αν είχαμε κτηνιάτρους τει και κτηνιάτρους αει, ίσως για τους δεύτερους ένιωθα ενδόμυχα μία μεγαλύτερη εξασφάλιση -και πάλι σχετικό. Εφόσον για να εξασκήσει κανείς το λειτούργημα του κτηνιάτρου περνά υποχρεωτικά μέσα από μια σχολή, ο σεβασμός μου θα προκύψει από άλλα πράγματα που θα δω, και που στην τελική είναι αυτά που κάνουν έναν κτηνίατρο "καλό" ή "κακό". Και σ'αυτό η άποψή μου πηγάζει και απ' το γεγονός ότι και εγώ η ίδια πέρασα από μια σχολή και μπορώ να εκτιμήσω από την προσωπική μου πείρα την αξία ενός τυπικού προσόντος που το έχουν όλοι οι κτηνίατροι (δηλαδή το πτυχίο) σε σχέση με την αξία προσόντων ουσιαστικών, που ξανατονίζω, ότι αυτά κάνουν τον επαγγελματία.
Αυτά σε διαφοροποιούν και σε καταξιώνουν στη δουλειά σου. Τα ουσιαστικά.

"Συνεπως ειναι ενας επιστημονας και για να φτασουμε στοσημειο να τον κρινουμε αν ειναι καλος η οχι τα κριτηρια μας θα πρεπει να ειναι πολυ πολυ αυστηρα και επιστημονικα τεκμηριωμενα,"
--- Εδώ, είναι που αρχίζουν και δυσκολεύουν τα πράγματα. Και υποκειμενικοποιούνται και μας κάνουν να διαφωνούμε. Γιατί σηκώνει μεγάλη συζήτηση το πώς κρίνεται ένας επιστήμονας ως προς το αν είναι καλός ή όχι. Νομίζω ότι τα κριτήρια ως προς αυτό είναι μόνο αντικειμενικά. Ωστόσο, η κατάσταση δυσκολεύει, αν δεχτούμε ότι σε κάθε επιστήμη υπάρχουν "ρεύματα", "θεωρίες", "απόψεις" που διχάζουν τον ίδιο τον επιστημονικό κόσμο κάθε επιστημονικού πεδίου. Επομένως, δεν τίθεται θέμα να χαρακτηρίσεις έναν επιστήμονα ως "κακό" αν υποστηρίζει επιστημονική μεν άποψη, αλλά διαφορετική από αυτή που ξέρεις ή υποστηρίζεις εσύ. Αυτό είναι αθέμιτο. Άρα, συμφωνούμε απόλυτα. Σε αυτό που προκύπτει έμμεσα και διαφωνώ μαζί σου, είναι στο ότι ένας επιστήμονας δεν μπορεί να ελεγχθεί από έναν "κοινό θνητό" που δεν κατέχει την επιστήμη του, για τις ικανότητές του. Ευτυχώς, ΜΠΟΡΕΙ. Και μάλιστα, πριν γίνει κάτι μοιραίο, δηλαδή από μικρά, ανώδυνα πραγματάκια που βλέπεις πάνω του. Απλώς, πρέπει να είσαι παρατηρητικός και να φροντίζεις ως άτομο να έχεις γνώσεις σε θέματα, για να μπορείς με ερωτήσεις που θα του κάνεις να αξιολογήσεις τις ικανότητές του. Φυσικά, η αξία του φαίνεται και στην πράξη.

"Επισης δεν πρεπει να ξεχναμε το γεγονος οτι ενας κτηνιατρος ειναι και αυτος ΑΝΘΡΩΠΟΣ και οχι ΘΕΟΣ. Οπως ολοι μας στην δουλεια μας μπορει να κανουμε καποια λαθη το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ισχυει και για τους κτηνιατρους.
"
---- Δεν απαιτώ να είναι ΘΕΟΣ. Απαιτώ να κάνει σωστά τη δουλειά του. Γενικευμένο όπως το λέω, αλλά απόλυτα σαφές. Λάθη είναι αυτονόητο ότι γίνονται, αρκεί να οφείλονται σε αιτίες που δεν έχουν να κάνουν με ανυπαρξία κατάρτισης, βαρεμάρα, σύνδρομο "ξερόλα" (εννοώ το να μην ξέρει και να μη λέει "θα το ψάξω", αλλά να σε συμβουλεύει αρλούμπες για να μη δείξει ότι είναι "κακός επιστήμονας"), εγκληματική αδιαφορία κλπ

"Δαναη ζουμε σε μια χωρα με ελευθρη αγορα. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι ο καθε επεγελματιας εχει το δικαιωμα να διαμορφωσει τις τιμη για τις παρεχομενες υπηρεσιες του. Το ιδιο θα κανεις και εσυ αυριο σαν ελευθερος επαγγελματιας. Τωρα αν οι τιμες ειναι για σενα προσιτες και σου φαινονται λογικες τοτε αποφασιζεις οτι γινεσαι πελατισα αν οχι δεν πηγαινεις ΑΛΛΑ και δεν εχουμε το δικαιωμα να τους διασυρουμε δημοσια παρα μονο αν το ποσο της αμοιβης ειναι εξωφρενικο και δηλωνει αισχροκερδεια."
--- Τυχαίνει να έχω υπόψη μου όσα μου αναφέρεις περί οικονομικού μοντέλου της κοινωνίας μας, και όχι μόνο θεωρητικά, καθότι έχω δουλέψει σε εταιρίες και γνωρίζω εκ των έσω πώς κινούνται τα πράγματα. Ακριβώς γι'αυτό νομίζω ότι μπορώ να κρίνω πότε μια τιμή είναι υπερβολικά υψηλή στα πλαίσια της σχέσης "προσφοράς - ζήτησης". Το ότι ζούμε σε καθεστώς "ελεύθερης αγοράς" ηχεί πολλές φορές στα αυτιά μου όπως η φράση "ζούμε σε μια χώρα με δημοκρατικό πολίτευμα": και τα δύο θεωρητικά σωστά, αλλά όχι εφαρμοσμένα στην πράξη με τους κανόνες που έχουν ως θεωρητικά συστήματα. Όταν πάω στο supermarket για ψώνια δε βλέπω γύρω μου την "ελεύθερη αγορά" όπως θα έπρεπε να λειτουργεί, αλλά βλέπω ολόκληρα εμπορικά πεδία να "παίζουν" στις ίδιες τιμές (τα λεγόμενα...καρτέλ). Και έτσι κατεβαίνω από το ροζ συννεφάκι μου και εικάζω (όχι αυθαίρετα πιστεύω) ότι τα ίδια καρτέλ υπάρχουν και σε άλλους τομείς της αγοράς... γιατί όχι και στους κτηνιάτρους. Κάτι επίσης που βλέπω ότι ξεχνάς, είναι ότι οι κανόνες της ελεύθερης αγοράς και το δίκαιο περί αθέμιτου ανταγωνισμού, περικλείει και την επιλογή του να κρατάς ως επαγγελματίας τις τιμές χαμηλά, όχι μόνο το να παίζουν σε υψηλά επίπεδα και μετά να επικαλούμαστε την ελεύθερη αγορά.
Είναι διασυρμός το να επισημαίνεις το πόσο ακριβοί έχουν γίνει σχεδόν όλοι οι κτηνίατροι; Δεν ανέφερα όνομα κάποιου, αλλά μιλάω για την πλειονότητα των κτηνιάτρων με τους οποίους συνομίλησα τηλεφωνικά και τους ρώτησα την τιμή για στείρωση. Την άποψή μου λέω - δημοκρατικά και μετριοπαθώς - για το πόσο έχουν ξεφύγει. Όλοι μας είμαστε δυνητικά αντικείμενα κριτικής, δεν καταλαβαίνω γιατί το εκλαμβάνεις ως διασυρμό...
Όσον αφορά για το δικό μου επαγγελματικό κλάδο, φυσικά και εκεί "παίζουν" οι τιμές και φυσικά και στον κλάδο μου υπάρχουν φαινόμενα πελάτες να αρνούνται να πληρώσουν ένα εξωφρενικά μεγάλο τίμημα. Και πολλές φορές έχουν δίκιο. Δεν υποστηρίζω τους δικηγόρους επειδή είναι ο κλάδος μου (απορώ πραγματικά, που διαφάνηκε κάτι τέτοιο) -ούτε και δικηγόρο ή γιατρό- αν εκμεταλλεύεται τον πελάτη του. Και αύριο ως επαγγελματίας, για να διαμορφώσω μια τιμή θα καθήσω να το σκεφτώ πολύ, γιατί παίζουν πολλά πράγματα ρόλο: η επαγγελματική εμπειρία, τα τυπικά προσόντα, η ειδικότητα και,κυρίως, το τι γίνεται από τιμές στην αγορά την εκάστοτε περίοδο. Σίγουρα όχι με βάση του τι ζητάει ο πιο ακριβοπληρωμένος ή αν ο πελάτης που έχω απέναντί μου φαίνεται ματσό. Γιατί και τώρα, κρίση υποτίθεται έχουμε, αλλά οι τιμές σε όλα ανεβαίνουν. Αυτό είναι η υγιής ελεύθερη αγορά για την κοπτόμεθα όλοι χωρίς δεύτερη σκέψη;;; Πού ακριβώς τη βλέπετε;

"Οι τιμες που αναφερεις ειναι τιμες οι οποιες εχουν προταθει απο το συλλογο τους και οι ανθρωποι αυτο ακολουθουν."
--- Ο πανελλήνιος κτηνιατρικός σύλλογος -όπως και κάθε επαγγελματικός σύλλογος- είναι ένα συνδικαλιστικό όργανο, το οποίο διασφαλίζει τα μέλη του γιατί αυτός είναι ο ρόλος του. Και ο σύλλογος ταξιτζήδων ορίζει τιμές, αυτό τι σημαίνει, ότι η ταρίφα τους είναι καλοδεχούμενη από όλους μας, επειδή το λέει ο σύλλογος;;; Αυτό που λες ακυρώνει το ρόλο τόσων και τόσων καταναλωτικών οργανώσεων που δίνουν μάχη καθημερινά στα δικαστήρια για να χτυπήσουν την αισχροκέρδεια. Δε σημαίνει ότι οι τιμές που ορίζει ο εκάστοτε σύλλογος είναι ο μέσος όρος που υπάρχει στην αγορά. Δε σημαίνει τίποτα, πέρα από μια διασφάλιση για τους ίδιους! Ούτε και αποτελεί αναφορά για να χαρακτηρίσεις μια τιμή ως εξωφρενική! Είναι κάτι καθαρά και τυπικά ενδεικτικό που δεν αφορά τον καταναλωτή, γιατί δε γίνεται για τα καταναλωτικά του συμφέροντα.

"Σε πληροφορω οτι οι τιμες αυτες που αναφερεις για τα οικοσιτα ζωα ειναι οι τιμες που εχει ορισει ο συλλογος τους.
"
--- Το γεγονός ότι το επαναλαμβάνεις τόσες φορές με βάζει σε άλλες υποψίες.
Δηλαδή θες να πεις ότι έχει ορίσει ως τιμή στείρωσης τα 100 ευρώ; Αν έχεις υπόψη σου κάποιο site (γιατί δεν κατάφερα να βρω) ή έχεις κάποια ενημερωμένη λίστα, παρακαλώ στείλ'τη μου, γιατί δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Αλλά, ακόμη και να ισχύει αυτό, τότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί κτηνίατροι δουλεύουν τζάμπα και κάνουν στειρώσεις (και πίστεψέ με, όχι λόγω έκπτωσης) με 30 και 40 ευρώ.

"Ας μην ξεχναμε και την παραμετρο Το ποσοι απο εμας τους ΦΙΛΟΖΩΟΥΣ προσπαθωντας να εκμεταλευτουμε καταστασεις προσπαθουμε να πετυχουμε καλυτερες τιμες βαφτιζοντας τα οικοσιτα ζωα μας σαν αδεσποτα."
---
Προσωπικά, δεν έχω κάνει ποτέ χρήση τέτοιου ψέματος. Εξάλλου, νομίζω ότι ένας κτηνίατρος είναι αρκετά έξυπνος για να καταλάβει αν ένα ζώο είναι οικόσιτο ή αδέσποτο από κάποια γνωρίσματά του. Πέρα από αυτό, δε θεωρώ μεμπτό το να κάνει κάποιος χρήση αυτού του κόλπου προκειμένου να κερδίσει κάποια ευρώ, όταν ζητάνε ακόμη και 150 ευρώ για στείρωση οικόσιτης γάτας. Είναι προκλητικά υψηλό ποσό! Συν ότι δεν περιμένεις από κάποιον που παίρνει αυτό το ποσό για οικόσιτο ζώο, να κάνει τρομερά καλύτερη τιμή για αδέσποτο. Γιατί με τα λεφτά που ζητάει δηλώνει κραυγαλέα ότι είναι businessman και όχι κτηνίατρος! Αν όλοι αυτοί οι businessmen λοιπόν λογικεύονταν, τότε δε θα αναγκάζονταν οι ζωόφιλοι να προσφεύγουν σε ψέματα. Εξάλλου, δεν υπάρχει τρόπος να διασφαλίσουν το διαχωρισμό που κάνουν, εφόσον το τσιπ δεν εφαρμόζεται στη χώρα μας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι αθέμιτες συμπεριφορές γεννούν άλλες αθέμιτες. Μόνο που οι πρώτες έχουν επιθετικό, ενώ οι δεύτερες αμυντικό πρόσημο.

"Δαναη ποιος κρινει οτι σου κανουν την στραβη???????????? Εχει πολλη μεγαλη σημασια η απαντηση στο ερωτημα για να καταδικαζεις καποιους κτηνιατρους
"
--- Όπως ανέφερα και πιο πάνω, ο κάθε επαγγελματίας κρίνεται. Και όχι μόνο από συναδέλφους του -οι οποίοι, ας μη γελιόμαστε, συνήθως αλληλοκαλύπτονται (για ευνόητους λόγους). Αν το ζώο μου πάθει τοξικό σοκ επειδή το φόρτωσαν με φάρμακα (για τα οποία βρω στοιχεία ότι ήταν είτε ακατάλληλα είτε σε υπεβολική δόση, δηλαδή χειροπιαστά, αντικειμενικά, αποδείξιμα στοιχεία) σημαίνει ότι ο κτηνίατρος που το ανέλαβε "έκανε τη στραβή". Πολύ χειρότερα αν πεθάνει. Και φυσικά, τίθεται και θέμα αποζημίωσης. Φυσικά και έχει σημασία η απάντηση. Αλλά μιλάω για καταστάσεις ξεκάθαρες, όχι οριακές και δυσδιάκριτες, στις οποίες είναι δύσκολο να αποσαφηνιστούν οι αιτίες.

"Την τιμη στην ιδιωτικη κλινικη Δαναη δεν την διαμορφωνει ο κτηνιατρος αλλα ο ιδιοκτητης της κλινικης. Εγω σαυτο το κομματι θα σε ρωτησω ποσοι απο τους καθηγητες σου στην σχολη σου δεν διατηρουν ταυτοχρονα και ιδιωτικα δικηγορικα γραφεια παραβιαζοντας τον νομο. Ποσοι απο τους καθηγητες της Ιατρικης στο Πανεπιστημιο δεν εχουν ταυτοχρονα και ιδιωτικα ιατρεια η χειρουργουν ιδιωτικα σε ιδιωτικες κλινικες? Δαναη αν αυριο αυτον τον κτηνιατρο που εσυ τον καταδικαζεις γιαυτο που κανει, τον χρειαστεις για καποιο πολυ σοβαρο περιστατικο και σου κλεισει την πορτα, παλι θα τον καταγγελεις οτι δεν ασκησε σωστα το επαγγελμα του."
--- Μου απευθύνεσαι με τέτοιο τρόπο, λες κι εγώ υποστήριξα ότι δε γίνεται αυτό και σε καθηγητές μου και σε καθηγητές Ιατρικής. Βέβαια, στη σχολή μου συνήθως υπάρχουν και προσχήματα, δηλαδή δε δουλεύουν οι ίδιοι αλλά επιβλέπουν! Θα μου πεις, εντελώς τυπικό και άχρηστο. Θα συμφωνήσω. Όμως, το θέμα είναι πως το φαινόμενο αυτό είναι κατακριτέο όπου και αν το συναντάς. Εννοείς ότι έχει μεγαλύτερη απαξία όταν γίνεται από δικηγόρους ή γιατρούς σε σχέση με τους κτηνιάτρους ; Δε θα το έλεγα!
Δεν το πιστεύω ότι κάθεσαι και μου αναφέρεις τα κακώς κείμενα, για να δικαιολογήσεις τα φάουλ αυτού του κλάδου; Δηλαδή να πούμε "έλα μωρέ, όλοι αυτά κάνουν, δεν πειράζει ας του δώσω 150 ευρώ μιας και μου περισσεύουν"! Καλό,ε;
Τέλος, αν εννοείς ότι τα σοβαρά περιστατικά πηγαίνουν συνήθως στην κτηνιατρική, αυτό το γνωρίζω. Όμως δε σημαίνει ότι τους χρωστάμε κάτι γι'αυτό. Και εκεί πληρώνεις (δεν είναι τζάμπα) και επίσης είναι υποχρέωσή τους να το αναλάβουν, ακριβώς λόγω του δημόσιου χαρακτήρα που έχει ως πανεπιστημιακή κλινική. Δεν έχει κανένα δικαίωμα να μου κλείσει την πόρτα, όταν του ζητήσω τις υπηρεσίες του στο πανεπιστήμιο, όπου λειτουργεί ως καθηγητής. Και φυσικά αν αρνηθεί παράνομα να μου παρέχει τις υπηρεσίες που είναι υποχρεωμένος από το νόμο να παρέχει, θα τον καταγγείλω. Όπως μπορώ και να τον καταγγείλω νόμιμα και δικαιολογημένα, για το ότι μου ζητάει πληρωμή 50 ευρώ για μία ολιγόλεπτη επίσκεψη και για περιστατικό που δεν είναι ιάσιμο. Και ενώ ταυτόχρονα δηλώνει -ευθαρσώς μπροστά μου- ότι είναι καθηγήτρια στο απθ. Η πληρωμή που ζητάει φυσικά και δεν πηγαίνουν όλα στον ιδιοκτήτη της κλινικής ! Και μην είσαι σίγουρος ότι την καθορίζει ο ιδιοκτήτης, γιατί έχει και εκείνη λόγο, είναι "η καθηγητρια απθ"! Απλώς ο τελευταίος, ως έξυπνος επιχειρηματίας, χρησιμοποιεί τη φήμη και το κύρος του κτηνιάτρου ως καθηγητή απθ και ταυτόχρονα, τον καλύπτει πίσω από την επωνυμια της κλινικής, έτσι ώστε όλα να λειτουργούν νομιμοφανώς!!

"Δαναη εχεις υποψη σου το ποσο χρεωνει ενας δικηγορος για μια νομικη συμβουλη? Μηπως θα πρεπει να μην βλεπουμε εξειδικευμενα τισκαταστασεις και να βγαζουμε ευκολα συμπερασματα?
Σου ειπα σε ελευθερη αγαρα ο καθενας εχει δικαιωμα να αξιολογησει το ποσο για τις παρεχομενες υπηρεσιες του.
"
--- Εσύ Jelly έχεις υπόψη σου πόσοι είναι οι δικηγόροι που χρεώνουν όντως με την ώρα ή το λεπτό στην Ελλάδα;; Αν ξέρεις, θα σε παρακαλούσα να μου αναφέρεις πόσοι είναι αριθμητικά! Γιατί εγώ -που τυχαίνει να γνωρίζω επειδή είναι ο επαγγελματικός μου τομέας- ξέρω πως μετρημένοι στα δάχτυλα το κάνουν (ειδικά Θεσ/νίκη άντε να είναι 2-3 όλοι κι όλοι), και μάλιστα αυτοί που είναι "φίρμες" και έχουν μια δημοσιότητα. Γιατί απλά μόνο αυτούς παίρνει να κάνουν κάτι τέτοιο, που κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς αθέμιτο, γιατί είναι σα να προπληρώνεσαι για υπηρεσία (η οποία κανονικά πληρώνεται στο τέλος της και εφόσον όλα πάνε καλά) ή σα να χρεώνεις κάτι που δεν το προσφέρεις καν (πχ να μην συνεργαστείς με το συγκεκριμένο πελάτη τελικά, αλλά να του έχεις χρεώσει "συμβουλή"!). Οι συμβουλές είναι κάτι σαν "γνωριμία" με έναν πιθανό πελάτη, εδώ στην Ελλάδα δεν έχει προχωρήσει στην πιάτσα και αν πας να το εφαρμόσεις -πέρα από το κράξιμο του πελάτη, γιατί κι αυτοί κάνουν μια έρευνα αγοράς πριν έρθουν σε σένα- χάνεις δουλειές.
Στην ελεύθερη αγορά είσαι τρελός και απλά δε σε ενδιαφέρει να έχεις πελατεία και δουλειά, αν πας να κάνεις κάτι τόσο ξένο και ανεφάρμοστο πρακτικά. Δικαίωμά σου είναι να αποτύχεις, συμφωνώ!

"Εδω ειναι που δεν θα συμφωνησω καθολου μα καθολου Δαναη. Δεν ξρεω το τι γινεται στις υπολοιπες πολεις αλλα εκεινο που ξερω ειναι οτι στην πολη μας υπαρχουν αξιολογοτατοι κτηνιατροι που εχουν σωσει εκατονταδες ζωα και μεσα σαυτους υπαρχουν πολλοι μα παρα πολλοι με ευαισθησια στο κομματι αδεσποτα ζωα.
Η δικη μου προταση ειναι να σεβαστουμε την δουλεια τους και να μαθουμε να κραταμε πολυτιμες ισοροπιες στις σχεσεις μας
Επισης θα ηθελα να πω οτι ηταν απειρες οι φορες που διαπιστωσα μεσα απο την πολυχρονη εμπειρια μου με την δουλεια μου με τα αδεσποτα οτι παρα πολλες φορες εμεις οι φιλοζωοι ειμαστε ακραιοι και ανεπιτρεπτα παραλογοι στις απαιτησεις που εχουμε οχι μονο απο τους κτηνιατρους αλλα γενικοτερα.
Και ας μην ξεχναμε οτι ενας επιστημονας που για εμας μπορει να ειναι κακος για καποιον αλλο μπορει να ειναι μοναδικος στην δουλεια του.
Πολυ πολυ φιλικα και βγαλμενα αυτα που σου γραφω μεσα απο την δικη μου εμπειρια
"

---- Απλώς, κι εγώ φιλικά θα το αναφέρω, ένας από τους κτηνιάτρους που με ειρωνεύτηκε στην έρευνα αγοράς που έκανα στο πεδίο "κτηνίατροι" (με τα λόγια που ανέφερα στο προηγούμενο post μου) -και νομίζω ότι το να κάνω έρευνα αγοράς όχι μόνο είναι δικαίωμά μου αλλά δηλώνει και, θέλω να πιστεύω, μια σωστή κατεύθυνση προς την καταναλωτική νοοτροπία που όλοι πρέπει να αποκτούμε σιγά σιγά - ανήκει στην κατηγορία των "ζωόφιλων" κτηνιάτρων που αναφέρεις. Το όνομά του είναι διαθέσιμο σε όποιον μου το ζητήσει με pm. Εδώ δεν το αναφέρω, μη μου χρεώσει κανείς ότι κάνω προσωπικες επιθέσεις και διασυρμούς. Ασχολείται κι αυτός με αδέσποτα. Ίσως τα στειρώνει και δωρεάν, δε γνωρίζω. Γιατί εγώ δεν πηγα να τον κοροϊδέψω παρουσιάζοντάς του τη γάτα μου ως αδέσποτη, απλώς τον ρώτησα πόσο χρεώνει τη στείρωση. Το να μου απαντάνε με ειρωνία, μου δείχνει πόσο αδίστακτοι είναι στην πραγματικότητα, και πίσω από κάθε "ζωοφιλικό" προφίλ που έχουν.
Δε με αφορά αν στειρώνουν αδέσποτα. Στην τελική κι αυτό σε συνεργασία με σωματεία το κάνουν, με τα οποία έχουν οικονομική συναλλαγή. Εφόσον τα σωματεία τους πηγαίνουν εκατοντάδες αδέσποτα για στείρωση και έχουν σίγουρη πελατεία, είναι λογικό εκεί να ρίχνουν την τιμή. Εμένα με αφορά ως καταναλωτή με οικόσιτο ζώο τι τιμή θα μου πουν.
Και όταν μου λένε 17 από 20 κτηνιάτρους της Θεσ/νίκης τιμή από 80 έως 150 ευρώ (και 3 κάτω από 60) τότε υπάρχει πρόβλημα! Τότε, ο "ελεύθερος ανταγωνισμός" δε λειτουργεί υγιώς. Και τότε είναι που όλα αυτά περί "προτεινόμενων τιμών" φαντάζουν προσχήματα, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και πράσινα άλογα!

Ζήτησα συγνώμη για το ύφος μου, αλλά για άλλη μια φορά αντιμετώπισα σ'αυτό το forum μια πατροναρισμένη συμπεριφορά. Δεν μπορώ να καταλάβω, Jelly, είσαι με την πλευρά των κτηνιάτρων ή των καταναλωτών;
Και, γιατί εγώ που ψάχνω για ορθές υπηρεσίες αλλά και τιμές να είμαι ο "εχθρός" μιας επαγγελματικής ομάδας, κι εσύ που δέχεσαι ως αυτονόητες τις φυσιολογικές κατά την άποψή σου τιμές (επειδή είναι συμβατές με τις προτεινόμενες του συλλόγου τους -!-) αλλά και όσοι έχουν τη δική σου νοοτροπία, να μην είστε κομμάτι του ζητήματος έλλειψης καταναλωτικής συνείδησης που υπάρχει στην Ελλάδα.

Λυπάμαι πολύ, γιατί βλέπω ότι για τέτοια θέματα που καίνε, όλοι μας διαμαρτυρόμαστε από μέσα μας, αλλά όταν τεθούν δημόσια μας πιάνει ο καθωσπρεπισμός μας και το ύφος "μα μη τα μηδενίζεις όλα". Δε μηδένισα τίποτα, τη γνώμη μου είπα.
Και το ύφος σου δεν είναι καθόλου φιλικό, όταν μιλάς για το τι κάνουν οι δικηγόροι, χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα ποια είναι η δική μου γνώμη για τις πρακτικές του κλάδου μου, επειδή απλά και μόνο έψαξες το προφίλ μου και έβγαλες συμπεράσματα.

Υ.Γ. Στο post μου στις 11:37 στις 16-05
, έκανα ένα σοβαρό λάθος. Ρωτούσα τιμές για στείρωση ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ (τότε ήθελα να στειρώσω τον μικρό μου) και μου λέγανε αυτά τα εξωφρενικά ποσά. Γιατί όπως ξέρετε -κι αυτό έχει λογική βάση- άλλες απαιτήσεις και δυσκολίες έχει η στείρωση αρσενικού και άλλες η αντίστοιχη θηλυκού! (Φαντάζομαι για θηλυκή θα ζητούσαν όσα ζητάει το ΤΕΒΕ για ολική αφαίρεση μήτρας και ωοθηκών μιας γυναίκας....... )
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Julian : 17-05-10 στις 00:18.
By yasmin1gr on 16-05-10, 19:24
Απάντηση: Γράψτε έναν καλό κτηνίατρο εδώ

Πολύ χρωμα παντως η αληθεια ειναι οτι ακομη κι αναμεσα στος ζωοφιλους κτηνιατρους αλλοι μας ταιριαζουν αλλοι οχι και οντως απο οσο ξερω υπαρχει ενα πλαφον τιμων δεν ξερω περισσοτερα μηπως να ρωτησεις στον κτηνιατρικό συλλογο??? Δυστυχως οι περισσοτεροι καουν πολύ ψηλες τιμες και εχω ακουσει για το ιδιο πραγμα διαφορετικες τιμες διαφορετικα εμβολια ( μεχρι και 6 εμβολια το χρονο) , ειλικρινα δεν ξερω κτηνιατρος δεν ειμαι αλλα ατο που με χαροποιει ειναι που νεοι κτηνιατροι πανε στον δικο μας και μετα θα αοιξουν κι αυτοι κτηνιατρεια φιλικα με τα αδεσποτα. πιστευω οτι μερος της νεας γενιας κτηνιατρων θα δρασει διαφορετικά. Ηδη εχω πει σε μερικους νακοιταξουν να εξειδικευτουν σε καρκινο ζωων, σε οφθαλμολογια και σε αναπηρα ζωα η διατροφη η εναλλακτικές μεθοδους. Το ειδαν ολοι πολύ θετικα. Εξισου πιστευω οτι ολοι οι κτηνιατροι θα ειχαν πολλα νακερδισουν απο μερικα μαθηματα σωστηε ςπικοινωνίας με παραξενους πελατες και γενικα με πελατες γιατι εχω δει πολλους κλειστους η υπερβολικα φιλικους ασχετα με το ποσο καλοι γιατροι ειναι. Προσωπικα εκτιμ'ω πολύ τον κτηνιατρο που το ψαχνει το πραμα και δινει ευκαιριες στο ζωο. καλο ειναι να μας ταιριαζει ομως και σαν ανθρωπος. Εμενα πχ μερικοι αν και πολύ καλοι ε δε μου ταιριαζουν τι να κανουμε δεν βγαζω ακρη με δαυτους με αλλους παλι αμεσως συννενοουμαι.

δεν ειναι βεβαια δυνατο να ειμαστ κτηνιατροι ολοι για νατους κρινουμε, αλλα ειναι καλο να εχουμε μερικες γνωσεις κι εμεις για να μπορουμε να κρινουμε και να διαλεγουμε που θα παμε.
By Julian on 16-05-10, 19:47
Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Πολύ χρωμα παντως η αληθεια ειναι οτι ακομη κι αναμεσα στος ζωοφιλους κτηνιατρους αλλοι μας ταιριαζουν αλλοι οχι και οντως απο οσο ξερω υπαρχει ενα πλαφον τιμων δεν ξερω περισσοτερα μηπως να ρωτησεις στον κτηνιατρικό συλλογο??? Δυστυχως οι περισσοτεροι καουν πολύ ψηλες τιμες και εχω ακουσει για το ιδιο πραγμα διαφορετικες τιμες διαφορετικα εμβολια ( μεχρι και 6 εμβολια το χρονο) , ειλικρινα δεν ξερω κτηνιατρος δεν ειμαι αλλα ατο που με χαροποιει ειναι που νεοι κτηνιατροι πανε στον δικο μας και μετα θα αοιξουν κι αυτοι κτηνιατρεια φιλικα με τα αδεσποτα. πιστευω οτι μερος της νεας γενιας κτηνιατρων θα δρασει διαφορετικά. Ηδη εχω πει σε μερικους νακοιταξουν να εξειδικευτουν σε καρκινο ζωων, σε οφθαλμολογια και σε αναπηρα ζωα η διατροφη η εναλλακτικές μεθοδους. Το ειδαν ολοι πολύ θετικα. Εξισου πιστευω οτι ολοι οι κτηνιατροι θα ειχαν πολλα νακερδισουν απο μερικα μαθηματα σωστηε ςπικοινωνίας με παραξενους πελατες και γενικα με πελατες γιατι εχω δει πολλους κλειστους η υπερβολικα φιλικους ασχετα με το ποσο καλοι γιατροι ειναι. Προσωπικα εκτιμ'ω πολύ τον κτηνιατρο που το ψαχνει το πραμα και δινει ευκαιριες στο ζωο. καλο ειναι να μας ταιριαζει ομως και σαν ανθρωπος. Εμενα πχ μερικοι αν και πολύ καλοι ε δε μου ταιριαζουν τι να κανουμε δεν βγαζω ακρη με δαυτους με αλλους παλι αμεσως συννενοουμαι.

δεν ειναι βεβαια δυνατο να ειμαστ κτηνιατροι ολοι για νατους κρινουμε, αλλα ειναι καλο να εχουμε μερικες γνωσεις κι εμεις για να μπορουμε να κρινουμε και να διαλεγουμε που θα παμε.
Ασημίνα, βρίσκω πολύ θετικές τις προτάσεις που έχεις κάνει για εξειδίκευση. Δυστυχώς πολλοί κτηνίατροι έχουν ειδικότητα και δεν είναι τόσο γνωστό. Κι αυτό είναι κακό, γιατί έχεις περισσότερες πιθανότητες να γνωρίζει κάτι περισσότερο για την πάθηση του ζώου σου. Αυτό που αναφέρεις για "παράξενους πελάτες" όντως οι ζωόφιλοι έχουν μια τέτοια φήμη (αυτά λένε άτομα που δεν έχουν σχέση με ζώα, τους χαρακτηρίζουν περίεργους), όμως έχω διαπιστώσει πως όσο υπάρχουν περίεργοι πελάτες υπάρχουν και περίεργοι κτηνίατροι. Δεν ξέρω τι φταίει γι'αυτό, ίσως το "περίεργο" είναι σχετικό για τον καθένα, καθώς η ιδιοσυγκρασία του καθενός είναι αποτέλεσμα πολλών χαρακτηριστικών, επιρροών, τρόπου ζωής, γενικότερα καθημερινότητας θα έλεγα. Προσωπικά, αν δω ότι έχει μεράκι για τη δουλειά του, γνώσεις, ενδείξεις ότι ασχολείται με το επιστημονικό του αντικείμενο, δε θα με πειράξει και τόσο η όποια ιδιορρυθμία του -για τα δικά μου κριτήρια. Θα βρω ένα δίαυλο επικοινωνίας, έστω στοιχειώδη. Όμως, με πειράζει όταν κάνω ερωτήσεις του τύπου "τι αντιβίωση θα του δώσεις; (ενν. είδος και μάρκα)" ή "τι μήκους τομή κάνεις;" ή πχ αν πάει να μου γράψει ένα φάρμακο για το οποίο έχω διαβάσει ενοχοποιητικά στοιχεία (εδώ υπάρχει θέμα στο forum στο οποίο αναφέρουν ότι κτηνίατροι δίνουν depon σε ζώα!) και του τα πω να με αντιμετωπίσει ως "παράξενη πελάτισσα". Ρωτάω όλους σας, συνιστούν οι ερωτήσεις αυτές (όταν τίθενται απλώς σαν απορίες, σαν ενστάσεις, όχι σαν προσβολή των γνώσεων του κτηνιάτρου ούτε με ύφος αυστηρό ή ειρωνικό κλπ) προσβολή του κτηνιάτρου; Η κλασική τους ερώτηση σε τέτοιες απορίες -που προκύπτουν σχεδόν πάντα- είναι: "γιατρός είστε;" και ακολουθεί απάντηση "όχι, δεν είμαι γιατρός, απλώς ψάχνω στο internet" και στη συνέχεια πάνε να σου βγάλουν (κλασικά) αναξιόπιστο το internet! Ότι δεν είναι ό,τι διαβάζουμε στο internet έγκυρο. Αναρωτιέμαι, οι γιατροί ή κτηνίατροι που τα λένε όλα αυτά, τι σχέση έχουν με το internet? Και γιατί τους χαλάει τόσο πολύ το γεγονός ότι ψάχνουμε; Είναι κακό να προϊδεάζεσαι για κάποια θέματα; Μια ιδέα παίρνεις, δεν ελέγχεις τη δουλειά τους, γιατί αν δεν είσαι κτηνίατρος, δεν μπορείς να την ελέγξεις! Γιατί τους πιάνει τέτοιο complex? Και τους πιάνει σχεδόν όλους, είτε το παραδέχονται ανοιχτά είτε όχι. Μόνο ένας γιατρός μού έχει τύχει στη ζωή μου, που χάρηκε όταν είδε ότι γνωρίζω για ένα δερματολογικό θέμα. Και στην απορία μου πώς και δεν εκνευρίζεται με ασθενείς που ψάχνουν στο internet, που απάντησε (εκεί έμεινα έκπληκτη) ότι χαίρεται όταν οι ασθενείς του πηγαίνουν σ'αυτόν έχοντας διαβάσει στο internet σχετικά ζητήματα, γιατί τον βγάζουν από τη διαδικασία να αρχίσει να τους εξηγεί από το μηδέν, έρχονται ήδη έχοντας μια ιδέα! Διαφωνούσε απλώς στο να κάνεις θεραπείες και αλχημείες συνδυάζοντας πράγματα που είδες στο internet, αλλά να ζητάς πρώτα τη συμβουλή γιατρού. ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ!
Καλά θα κάνουν οι κτηνίατροι να κοιτάνε το δικό τους κομμάτι (δηλαδή την εφαρμογή του γνωσεολογικού τους υπόβαθρου προς θεραπεία του ζώου ή οτιδήποτε άλλο τους αφορά) και όχι αν εμείς ψάχνουμε ή όχι. Εκτός αν προτιμάνε πελάτες που τα αφήνουν όλα πάνω τους και τους εμπιστεύονται με κλειστά μάτια, έτσι ώστε να μη νιώθουν ότι αξιολογούνται για τη δουλειά τους! Γιατί, ας μη γελιόμαστε, η πλειονότητα των ζωόφιλων έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Κι αυτό προκύπτει όχι από το τι πιστεύω εγώ, αλλά από τα ποσοστά των ανθρώπων που έχουν πρόσβαση στο internet. Μαθηματικά δηλαδή.
Ας μην κομπλάρουν λοιπόν όταν νιώθουν ότι καταλαβαίνουμε λίγο πολύ από κάποια standard πράγματα (πχ τι είναι οι κινολόνες ή οι κεφαλοσπορίνες). Ας το βλέπουν θετικά, ότι δηλαδή μπορούν να γίνουν ευκολότερα κατανοητοί στον πελάτη τους. Γιατί δεν είναι καθόλου προς τιμήν τους να επιθυμούν πελάτες που δε γνωρίζουν καν τι τροφή δίνουν στο ζώο τους ή ποια είναι τα συνηθισμένα εμβόλια που κάνουν στις γάτες. Είναι σα να επιθυμούν να είναι η αδιαμφισβήτητη και ανέλεγκτη αυθεντία.
Και αυθεντίες στην εποχή μας, ευτυχώς, δεν έχουν πέραση.
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Julian : 16-05-10 στις 20:01.
By gelly01 on 29-05-10, 02:24
[quote=Julian;2278388]

Λυπάμαι πολύ, γιατί βλέπω ότι για τέτοια θέματα που καίνε, όλοι μας διαμαρτυρόμαστε από μέσα μας, αλλά όταν τεθούν δημόσια μας πιάνει ο καθωσπρεπισμός μας και το ύφος "μα μη τα μηδενίζεις όλα". Δε μηδένισα τίποτα, τη γνώμη μου είπα.
Και το ύφος σου δεν είναι καθόλου φιλικό, όταν μιλάς για το τι κάνουν οι δικηγόροι, χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα ποια είναι η δική μου γνώμη για τις πρακτικές του κλάδου μου, επειδή απλά και μόνο έψαξες το προφίλ μου και έβγαλες συμπεράσματα.

Δαναη θα ηθελα πολυ πολυ συντομα ( λογω υπερβολικης πιεσης χρονου, και θα επανελθω αργοτερα αναλυτικα να σου απαντησω) να σου απαντησω οτι και σαφως ειμαι με την πλευρα των καταναλωτων με την διαφορα οτι δεν μηδενιζω τους παντες και τα παντα. Δεν ειναι δυνατον μεσα στους εκατονταδες κτηνιατρους που υπαρχουν στην Θεσσαλονικη και στην περιφερεια να μην εχεις βρει ενα κτηνιατρο που να πληρει τις απαιτησεις που εχεις απο εναν κτηνιατρο και μαλιστα την στιγμη που κατα δικη σου ομολογια δεν εχεις μεχρι στιγμης αντιμετωπισει και καποιο πολυ σοβαρο περιστατικο?
Δεν μπηκα στο προφιλ σου για να επιλεξω τον κλαδο των δικηγορων με τον οποιο εκανα συγκριση για το τι γινεται γενικοτερα με το θεμα παροχης υπηρεσιων. Στον κλαδο αυτο βρισκομαι και εγω γιαυτο μου ηταν ο πιο προσφιλης στην συγκριση. Μπηκα στο προφιλ σου μονο και μονο για να επιβεβαιωσω αν εισαι το ατομο το οποιο ακουσα απο καποιο σωματειο. Βλεπεις λοιπον ποσο ευκολα μπορουμε να βγαζουμε αρνητικα συμπερασματα?
Επισης Δαναη στο Θεμα της αξιολογησης και της κριτικης των παρεχομενων υπηρεσιων απο τους ελευθερους επαγγελματιες και στην προκειμενη περιπτωση απο τους κτηνιατρους, Θα ηθελα να σου πω οτι εφυγα πια απο την ηλικια της επαναστασης και χωρις να με πιανει κανενα ειδος καθωσπρεπισμου απλα εμαθα να εκτιμω τις υπαρχουσες πραγματικες συνθηκες και αφου κανω την σωστη ερευνα αγορας να προσπαθω να λυσω τα προβληματα μου .
Εχοντας καποιες πληροφοριες απο το internet δεν ειναι δυνατον να παρεμβαινει καποιος στην δουλεια του κτηνιατρου. Πως μπορεις να ξερεις τις παραμετρους για το μηκος μιας τομης στην στεριωση ενος ζωου? Πως μπορεις να ξερεις αν ενα ζωο θα πρεπει να παρει μια συγκεκριμενη αντιβιωση προκειμενου να σωθει για την οποια μπορει εσυ να εχεις ακουσει οτι μπορει η συγκεκριμενη αντιβιωση να ειναι επικινδυνη και αλλα πολλα. Θα επανελθω στην απαντηση μολις βρω λιγο χρονο και θα σου εκθεσω τις δικες μου αποψεις αναλυτικα.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Επίσκεψη στον κτηνίατρο ή όχι; - Από bbk
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-13 στις 17:51.
    • Kαταγγελία για κτηνίατρο - Από keleytis
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-11-09 στις 17:51.
    • Πρόβλημα με κτηνίατρο - Από mathewbeuys
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-10-09 στις 10:03.
    • Επίσκεψη σε κτηνίατρο... - Από lactoula
      Το θέμα έχει λάβει 72 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-05-07 στις 23:15.
    • Βοήθεια από κτηνίατρο!!! - Από μελινάκι
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-07 στις 18:45.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους