Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,476 εγγεγραμμένα μέλη και 708,240 μηνύματα σε 21,770 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 135 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέα γάτα και φοβισμένη συμπεριφορά

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mela
. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O mela έγραψε στις 21:20, 15-03-06:

Ένας συνάδελφος απέκτησε νέα γατούλα, η οποία δεν έχει προσαρμοστεί στο καινούργιο της χώρο αν και έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από τη μέρα που την έφερε σπίτι.
Η γατούλα βέβαια έιναι μεταξύ 6-7 μηνών και απ'οτι μας πληροφόρησαν, την βρήκαν στο πάρκο όπου δεν ξέρω από τί εμπειρίες είχε περάσει. Είναι ήμερη και δε βγάζει νύχια αλλά πολύ φοβισμένη.
Το θέμα είναι ότι παραμένει κάτω από ένα έπιπλο καθ'όλη τη διάρκεια που είναι στο σπίτι ο συνάδελφος. Κάθε προσπάθεια να την πλησιάσει, απέτυχε. Η μονη πρόοδος είναι ότι τώρα βγαίνει από την κρυψώνα της για φαγητό αφού βεβαιωθεί ότι ο ιδιοκτήτης είναι σε άλλο δωμάτιο.
Ξέρω ότι η επιμονή τους σπάει "κόκκαλα" αλλά ένας μήνας είναι πολύ για να μην έχει εξοικειωθεί με το περιβάλλον.
Μήπως ξέρει κανείς να μας προτείνει κανένα κολπάκι για να "σπάσει ο πάγος ανάμεσά τους";

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:49, 15-03-06:

καλησπερα εγω νομιζω οτι μπορει να εχω ενα τροπο να την πλησιασει να τησ βαλει να φαει κοντα στο επιπλο να ειναι κ εκεινος εκει κ σιγα σιγα θα εξοικοοιωθει κ η γατουλα με την παρουσια του κ κατι καλυτερο ακομη ενα παιχνιδι χνουδοτο να την κανει να βγει εξω απο την φωλια τισ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαργαρίτα
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Μαργαρίτα έγραψε στις 12:22, 16-03-06:

Πιστεύω ότι το γατί έχει άσχημες εμπειρίες από ανθρώπους μάλλον και γι'αυτό φοβάται τόσο πολύ. Επίσης εάν μένει πολύ μόνο του στο σπίτι σίγουρα θα χρειαστεί κι άλλο χρόνο για να εξοικιωθεί με το αφεντικό της. Παρ'όλα αυτά όσο ο συνάδελφός σου είναι σπίτι πρέπει λογικά κάπως να προσπαθεί να το προσεγγίσει χωρίς να επιμείνει να το βγάλει από την κρυψώνα του. Όπως λέει και η ladycat αφήνοντάς του κάποιο παιχνιδάκι και φυσικά όταν λείπει ας του έχει το ραδιόφωνο ανοιχτό για να νοιώθει ότι έχει παρέα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:32, 16-03-06:

Συμφωνώ οτι η γατούλα προφανώς έχει πολύ άσχημες εμπειρίες με ανθρώπους και γιάυτό φοβάται τόσο πολύ.
-Να μην κάνει απότομες κινήσεις
-Να μην περπατάει γρήγορα
-Να μην μιλάει δυνατά
-Να φροντίζει όταν της βάζει φαγητό να τον βλέπει. Οι γάτες αγαπούν αυτόν που τις ταίζει.
Αλήθεια όταν έχει βγει και τρώει αν μπει μέσα αυτός φεύγει; Τουαλέτα πηγαίνει; Είναι μέσα στο σπίτι ή την αφήνει και να βγαίνει έξω;

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 21:05, 16-03-06:

Καλησπέρα. Σας ευχαριστώ όλους που σπεύσατε να βοηθήσετε με συμβουλές.
Η αλήθεια είναι ότι η γατούλα μένει αρκετές ώρες μόνη της στο σπίτι.
Τουαλέτα πηγαίνει - αν και στην αρχή λέρωνε απ'εξω απ'το κουτί της (ξεκάθαρη ένδειξη ότι τά'χε "πάρει" με την αλλαγή περιβάλλοντος) - αλλά προτιμά τις βραδυνές ώρες ή εκείνες που λείπει το αφεντικό της.
Και ευτυχώς δεν έχει δυνατότητα να βγει έξω(μόνο στο μπαλκόνι). Εξάλλου νομίζω ότι αν την είχε, θα την είχε χάσει έτσι φοβισμένη που είναι.
Πάντως θα του μεταφέρω τα "κολπακια" και θα επανέλθω με νεώτερα.

Παράθεση

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 09:50, 19-03-06:

Καλημέρα! 2 από τις γάτες που είχαμε - έχουμε ήταν ετσι! Την πρωτη την είχαμε βρει πριν χρόνια στην αυλή μας, αλλά μάταιος κόπος να την πλησιάσουμε. Ήτανε ένα μικρό, μαυρούλι. Εξαφανιζότανε μέσα σε σωρούς από ξύλα, σκαρφάλωνε σε δέντρα και πλησίαζε το σπίτι μόνο όταν έβλεπε τους γάτους μας στο παράθυρο! Μια φορά προσπαθήσαμε χωρίς να μας πάρει χαμπάρι, και το κλείσαμε ανάμεσα στο παράθυρο και στο παντζούρι (ειχε πλησιάσει πολύ κοντά στο παράθυρο). Είχε αφηνιάσει!!!! Τελικά το αφήσαμε, αλλά όταν το πιάσαμε ήτανε (πολύ γραφικό αυτό!), μια νύχτα, που είχε καταιγίδα (δεν κάνω πλάκα!), καταιγίδα, με τρομερούς κεραυνούς, και αυτό είχε σκαρφαλώσει σε ένα δέντρο. Σκαρφάλωσε και ο μπαμπάς μου πίσω του για να το πιάσει (φοβότανε μη πέσει), και τελικά το πιασε!!!!! Αλληλούια. Το γατάκι το πήραν οι γονείς μου στο σπίτι τους, αλλά δεν το κράτησαν πολύ διότι (αν είναι σωστές οι υποψίες μας), μια ...μπιπ γειτόνισσα τους το δηλητηρίασε.. Το ψάχναμε μέρες, αλλά δεν βρέθηκε πουθενά...Στο σπίτι πάντως, πότε καθότανε, πότε όχι..
Η 2η εμπειρία, ήτανε με την Σούζυ, την τωρινή μας μαύρη γάτα. Και αυτή στην αρχή ήτανε εξαφανισμένη, δεν μπορούσες να την πλησιάσεις. Πλέον έχει εξημερωθεί πολύ (δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο!). Καλό είναι να μην την αφήνετε μόνη της λοιπόν. Θα πρέπει, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, να συνηθίσει την παρουσία του ανθρώπου δίπλα της, και να καταλάβει ότι το φαγητό της το δίνει ο άνθρωπος (δεν είναι μάννα εξ'ουρανού!).. σιγά σιγά θα αρχίσει να γίνεται πο δεκτική σε χάδια.
Παρεπιπτόντως δεν είναι απαραίτητο ότι έχει πάθει κάτι από ανθρώπους και είναι τόσο τρομαγμένο, απλά αφού το βρήκανε στο δρόμο (στο πάρκο!), λογικό είναι. Πόσοι απο σας μπορείτε να πιάσετε μικρό γατάκι που βλέπετε στο δρόμο; Εγώ προσωπικά ποτέ δε τα κατάφερα..

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 23:44, 02-04-06:

Όπως είχα πει, επιστρέφω με νεότερα.
Η γατούλα του συνάδελφου έχει κάνει βήματα. Δεν ήταν όλα προς το καλύτερο πάντως βγήκε από την απόλυτη άρνηση.
Κατ'αρχήν να σας πω ότι τώρα κόβει βόλτες μέσα στο σπίτι και στο μπαλκόνι και στο μπαλκόνι του γείτονα!!?
Ε, ναι λοιπόν πάει στο διπλανό μπαλκόνι αν και ο δύστυχος "μπαμπάς" της, έχει φροντίσει να κλείσει την δίοδο με πλέγμα.
Το χειρότερο είναι αυτό που συνέβει την προηγούμενη βδομάδα:
Δέχεται ο δύσμοιρος ένα τηλεφώνημα από την οδοντίατρο που μένει στην ίδια πολυκατοικία με κείνον για να τον ρωτήσει αν θέλει να υιοθετήσει μία γατούλα που βρήκε να τριγυρνά στο διάδρομο του 3ου ορόφου - επειδή ήξερε ότι η δική του είχε πεθάνει πριν από 1 χρόνο.
Εκείνος απαντά ευχαριστώ. αλλά έχω ήδη πάρει μία γατούλα.
Κρίμα του λέει η οδοντίατρος γιατί αυτή που βρήκα, είναι μία γκρί πολύ όμορφη.
????? Ο συνάδελφος ... Τί γκρί δηλαδή;
Να μία γκρί τιγρέ με φουντωτό τρίχωμα...
! Η δική μου πρέπει να είναι.
Τελικά ήταν η δική του. Πήγε και την μάζεψε η μητέρα του και με το που την έβαλε στο σπίτι, αυτή σάλταρε από το παραθυράκι του μπάνιου - που βλέπει στο κενό - και ακινητοποιήθηκε στο περβάζι. Είδανε και πάθανε να την περιμαζέψουν από κει.
Πάντως όσο κι αν αυτά όλα ακούγονται μάλλον απαισιόδοξα, εγώ νομίζω ότι σύντομα ο φίλος μας θα βρει ένα πρωί την γάτα του στρογγυλοκαθισμένη στα πόδια του στο κρεβάτι.

Εσείς τί λέτε;

Παράθεση

ira

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ira
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O ira έγραψε στις 20:14, 04-04-06:

1 ερωτηση...ποση ωρα ασχολειται ο ανθρωποσ με το ζωο? πολυ...σημαντικο.αλλο σκυλοσ αλλο γατα.οι γατεσ ειναι πιο ανεξαρτητα ζωα και ειναι και 6,7 μηνων.θελει χρονο και να ασχολειται.τα γατια ειναι πιο δυσπιστα απο αρκετα ζωα. αγαπη και υπομονη.....και θα γινει το καλητερο του φιλαρακι

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 11:22, 05-04-06:

Όπως είχα πει εξ αρχής, ο συνάδελφος λείπει αρκετές ώρες από το σπίτι. Από χαρακτήρα δεν είναι και ο τύπος που θα ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη γατούλα. Προτιμάει να την αφήσει εκείνη ν'αποφασίσει πότε θα τον πλησιάσει. Αν και προσπαθεί - και πολύ μάλιστα αν κρίνω από τον χαρακτήρα του - η γατούλα μετά βίας κάθεται στην αγκαλιά του να την χαϊδέψει και με την πρώτη ευκαιρία, φεύγει και κρύβεται.
Σήμερα μάθαμε ότι κάνει τον γύρο των διπλανών μπαλκονιών και ενώ οι διπλανοί δεν έχουν πρόβλημα, οι παραδιπλανοί έχουν ένα τεράστιο σκύλο και - άκουσον άκουσον - φοβούνται για τον σκύλο τους.
Ο συνάδελφος έκλεισε όπως μπορούσε την δίοδο προς τα άλλα μπαλκόνια και περιμένουμε τώρα να δούμε εξελίξεις.
Παρεπιπτόντως να σας πω ότι η γατούλα βόλταρε καθημερινώς στα ξένα μπαλκόνια και κάθε βράδυ στις 9.30 - 10.00 επέστρεφε σαν κυρία για φαΐ και ύπνο.
Φοβερό δεν είναι; Απέκτησε και πρόγραμμα.:cool:
Εγώ είμαι σίγουρη πως στο τέλος θα τα βρούνε οι δυό τους.

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 12:44, 05-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από mela
Από χαρακτήρα δεν είναι και ο τύπος που θα ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη γατούλα. Προτιμάει να την αφήσει εκείνη ν'αποφασίσει πότε θα τον πλησιάσει. ........
........ κάθε βράδυ στις 9.30 - 10.00 επέστρεφε σαν κυρία για φαΐ και ύπνο.
Δυστυχώς αν δεν αφιερώσει λίγο απ'το χρόνο του στη γατούλα του, ούτε εκείνη θα του αφιερώσει απ'τον δικό της. Kαι η σχέση τους θα παραμείνει σ'αυτό που έχει ήδη γίνει: μόνο για φαγητό και ύπνο. Aν αυτό του αρκεί, OK!!
Θα είναι όμως κρίμα να χάσει την πραγματική χαρά και απόλαυση του να "έχεις γάτα". Kαι αυτό θα γίνει μόνο αν αλλάξει λίγο τακτική.
Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο. Kαι η ανταμοιβή είναι μεγάλη!!

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 18:59, 05-04-06:

Σίγουρα έτσι είναι. Κι εγώ αυτό του λέω. Εγώ δεν άντεξα όταν πρωτοέφερα τη Μέλα στο σπίτι και μετά από 24 ώρες τη βούτηξα και την τρέλλανα στα φιλιά και στα χάδια.
Αλλά δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι και δεν αντιδρούμε με τον ίδιο τρόπο. Για τα δεδομένα του, προσπαθεί αρκετά αλλά φαίνεται ότι η γατούλα - που παρεπιπτόντως είναι μία κούκλα - είναι λίγο ανένταχτη να το πω, αντάρτης να το πω, πάντως δεν είναι και εύκολη.
Έπειτα είχε και παλιότερα γάτα που ήταν πολύ πιο άγρια αλλά τα πήγαιναν μια χαρά. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χαρακτήρα... και καθότι ο συνάδελφος είναι και λίγο "βαρύς" τύπος, θα πάρει λίγο χρόνο παραπάνω. Έτσι κι αλλιώς τον απασχολεί πολύ το θέμα και τον έχει τσιγκλίσει η αδιαφοροφοβία της γάτας του: Κάιρο την έβγαλε.
Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. Διαφορετικά.... με βλέπω να την υιοθετώ εγώ και Θεός φυλάξοι τί θα με βρει από σύζυγο και Μέλα Θα έχουμε σύρραξη

Παράθεση

nikosxeng

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nikosxeng
Ο nikosxeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O nikosxeng έγραψε στις 22:31, 09-04-06:

φανταστειται τι εχει περασει η γατα προηγουμενως..

Παράθεση

Vradypodas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vradypodas
Ο Vradypodas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Vradypodas έγραψε στις 22:26, 19-01-18:

Καλησπέρα,

Στο σπίτι μου έχω τρεις γάτες: τον μικρό (υποθέτουμε 7-8 μηνών) από τον Σεπτέμβρη, έναν κάπως πιο μεγάλο (υποθέτουμε 6-7 χρονών) από αρχές Δεκεμβρίου και λίγες μέρες μετά και την μητέρα του μικρού (υποθέτουμε περίπου 2 ετών). Και τα τρία είναι στειρωμένα (εκτός από τον μικρό, τα άλλα δύο στειρώθηκαν όσο ήταν ακόμα στον δρόμο).

Είναι λογικό η μητέρα να μην αναγνωρίζει τον μικρό (μετά από τρεις μήνες και τις στειρώσεις και των δύο), αλλά με τον άλλον ήταν συνέχεια μαζί, ως αδέσποτα, και χώρισαν μόνο τις 14 μέρες που ο μεγάλος χρειάστηκε να μείνει σε κτηνιατρείο (και τα δύο τελευταία ήρθαν σπίτι επειδή δεν γινόταν -ειδικά ο μεγάλος με τις πληγές που είχε- να μείνουν πλέον στο δρόμο -και το κορίτσι με χτυπημένο κεφάλι ήρθε).

Ο μικρός είναι αρκετά κακομαθημένος (δεν είχα ακριβώς στο πρόγραμμα να βρεθώ με τρεις γάτες), κάνει bullying στα άλλα δύο (δεν του περνάει, πάντως), ενώ, όσο έχω δει, τα δύο μεγάλα εξακολουθούν να τα πηγαίνουν καλά (πάντως, και τις σχέσεις των δύο αρσενικών, με την μικρή εμπειρία που έχω από δύο+ γάτες στο ίδιο σπίτι, καλές θα τις χαρακτήριζα -κοιμούνται μαζί στο κρεβάτι).

Το πρόβλημα είναι ότι το κοριτσάκι είναι εδώ και ένα μήνα κρυμμένη κάτω από το κρεβάτι. Το χειρότερο είναι ότι το πρόβλημά της φαίνεται να είμαι εγώ (γενικά δεν πλησιάζει άντρες, ενώ με τις κοπέλες τα πηγαίνει πολύ καλύτερα -δυστυχώς, όμως, με εμένα ζει). Δεδομένο πως δεν την έχω τρομάξει/ μαλώσει/ πιέσει/ κ.τ.λ. και, γενικότερα, δεν νομίζω ότι χαρακτηρίζομαι ως νευρικός άνθρωπος (φωνάζω, πάντως, κάπου κάπου στον μικρό).

Το τελευταίο διάστημα έχει αρχίσει να τρώει λιγότερο (με cat junk food κάτι καταφέρνω), ενώ όταν δοκίμασα να την κρατήσω (μετά από επίσκεψη στον κτηνίατρο) έξω από το δωμάτιο -να κινηθεί, γιατί έχει παχύνει, να κοινωνικοποιηθεί με τις άλλες γάτες, και να βγει λίγο στον ήλιο- σταμάτησε να πηγαίνει στην άμμο της και επιλέγει τον καναπέ.

Πληροφοριακά, ο μεγάλος γάτος, μετά το διάστημα προσαρμογής/ απομόνωσης περ. 10 ημερών (αναγκαστικό, όχι μόνο για να -ξανα-"μυρίστουν" με τον μικρό, αλλά και λόγω των πληγών και του ξυρισμένου κεφαλιού) προσαρμόστηκε αμέσως και είναι πολύ τρυφερός, ήρεμος, χαδιάρης και φαίνεται, πραγματικά, ευτυχισμένος (είχε, άλλωστε, εμπειρία από σπίτι, αφού τα πρώτα χρόνια της ζωής του -πριν του κάνουν έξωση οι κληρονόμοι- έμενε με μια γιαγιά)

Με δεδομένο ότι έχει ήδη περάσει μήνας και έχουν γίνει ελάχιστα βήματα βελτίωσης, έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι μάλλον πρέπει να αλλάξει σπίτι. Υπάρχει κάποιος που έχει αντίστοιχη ιστορία και βρήκε λύση;
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,169 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:52, 19-01-18:

Καλησπέρα και καλωσήλθες!

Σε μια τέτοια συμπεριφορά, το πρώτο που κοιτάμε είναι κατ'αρχάς αν η γατούλα έχει κάποιο οργανικό πρόβλημα, γιατί η τάση να κρύβεται είναι το υπ'αριθμόν 1 προειδοποιητικό σημάδι οτι κάτι δεν πάει καλά με την υγεία της.
Επειδή υποθέτω οτι την έχει εξετάσει πρόσφατα ο κτηνίατρος, το δεύτερο που σκέφτομαι, είναι οτι η αιτία, ίσως να κρύβεται εδώ:
Ο μικρός είναι αρκετά κακομαθημένος (δεν είχα ακριβώς στο πρόγραμμα να βρεθώ με τρεις γάτες), κάνει bullying στα άλλα δύο (δεν του περνάει, πάντως)
Μπορεί να μη του περνάει, όπως λες, όμως μήπως "περνάει" στη γατούλα όλο αυτό το bullying του ζωηρού μικρού ?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:25, 20-01-18:

Καλημέρα και από μένα... Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα είπε η φίλη παραπάνω... Καταρχήν να βεβαιωθείς πως όλα είναι εντάξει με την υγεία της και δεν έχει κάτι οργανικό η θηλυκια... Έχει αναρρώσει πλήρως από το χτύπημα στο κεφάλι - είπε ο γιατρός από τι μπορεί να προήλθε? Εφόσον είναι όλα οκ από θέμα υγείας θα πρότεινα να μην την πιέζεις να βγει από το δωμάτιο.. Άσε απλά τις πόρτες ανοιχτές. Ενδεχομένως να φοβάται τόσο πολύ που να θέλει ακόμα χρόνο να προσαρμοστεί. Το κάθε γατί θέλει το δικό του χρόνο. Άλλα προσαρμοζονται αμέσως, άλλα θέλουν γύρω στις 20 ημέρες και άλλα κάνουν και πάνω από μήνα - και με δεδομένο ότι υπάρχουν και άλλα ζώα στο σπίτι και υπήρξε και τραυματισμός... Όταν αναφέρεις ότι ο μικρός κάνει bulling τι εννοείς? Επιτίθεται? Γρυλλίζει? Δαγκώνει? Κάνει χχχχ? Φουντώνει στις άλλες ή απλά θέλει να παίξει? Οι γάτες γενικά κάνουν περίεργο και άγριο παιχνίδι μεταξύ τους και μάλιστα κάποιες φορές σε τέτοιο βαθμό που νομίζουμε ότι μαλώνουν χωρίς όμως αυτό να ισχύει στην πραγματικότητα!! Και ο μικρός είναι στην ηλικία που θέλει να παίζει... Παρατήρησε τα καλύτερα και προσπάθησε να μην επεμβαίνεις όταν αυτά έρχονται σε επαφή... Δείξε ηρεμία και άστα μόνα τους να βρουν τις ισορροπίες τους.. Γενικά οι γάτες είναι ζώα που θέλουν να αποφεύγουν τους καβγάδες . Σίγουρα η θηλυκια φοβαται ακόμα και θέλει και άλλο χρόνο. Μην την πιέζεις και είμαι σίγουρη πως μόνη της θα αποφασίσει πότε θα βγει έξω από το δωμάτιο... Συζήτησε το και με το γιατρό σου... Καλή επιτυχία (και για να δεις πως δεν είσαι ο μόνος που αντιμετωπίζει τέτοια κατάσταση και το δικό μου μικρό που είναι 3 μηνών και το υιοθέτησα πριν 1 μήνα, και είναι κουφό και τρίποδο, φοβάται τόσο πολύ ακόμα τις άλλες δύο που όλο τους γρυλλίζει και προτιμά ακόμα να είναι στο δωμάτιο μέσα μόνο του... Όμως που θα πάει.. Θα συνηθίσουν... Δεν είναι στο χέρι τους άλλωστε
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, dimitradra, nasia1

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Συμπεριφορά στο ταξίδι - Από hionath1980
      Το θέμα έχει λάβει 55 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-04-11 στις 09:27.
    • Άλλαξε συμπεριφορά... - Από Luna και Snoopy
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-07-09 στις 12:43.
    • Περίεργη συμπεριφορά - Από aser
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-05-09 στις 08:55.
    • Απόμακρη συμπεριφορά - Από fagou
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-03-09 στις 16:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους