Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,883 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 154 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ιογενής λευχαιμία της γάτας

Δημοσιεύτηκε από isavvas
14-09-06

Η ιογενής λευχαιμία της γάτας είναι μια σχετικά συχνή νόσος, που προκαλείται από έναν ρετροϊό (feline leukemia virus, FeLV). Στην ίδια κατηγορία με τον FeLV ανήκουν ο ιός της ανοσοανεπάρκειας της γάτας (feline immunodeficiency virus, FIV, γνωστός και ως ο ιός του AIDS της γάτας) και ο ιός της ανοσοανεπάρκειας του ανθρώπου (human immunodeficiency virus, HIV, ο ιός του AIDS). Η μετάδοση του ιού γίνεται από τις μολυσμένες γάτες συνήθως με τα δαγκώματα. Επίσης, μπορεί να μεταδοθεί και από τη μητέρα στα γατάκια. Έτσι, περισσότερο κινδυνεύουν οι γάτες που ζουν (και) έξω από το σπίτι, έρχονται σε επαφή με μολυσμένες γάτες και μπλέκουν σε γατομαχίες.

Ο ιός προκαλεί σοβαρές διαταραχές στο αιμοποιητικό και το ανοσοποιητικό σύστημα της γάτας. Τα συμπτώματα δεν είναι ειδικά (χρόνια διάρροια, πυρετός, ουλίτιδα, ανορεξία, κ.λπ.). Η νόσο οδηγεί αργά ή γρήγορα στο θάνατο. Η γάτα μπορεί να έχει για πολύ καιρό τον ιό χωρίς να εμφανίζει συμπτώματα. Υπάρχουν ειδικά ορολογικά τεστ για τη διάγνωση της νόσου.

Οι μόνοι τρόποι πρόληψης είναι η διατήρηση της γάτας μέσα στο σπίτι, μακριά από επαφή με μολυσμένες γάτες και ο εμβολιασμός. Μόνο οι γάτες που δεν είναι φορείς πρέπει να εμβολιάζονται. Ωστόσο, ακόμα και οι εμβολιασμένες γάτες δεν προστατεύονται πλήρως από τη νόσο. Ο κτηνίατρός σας είναι αρμόδιος να σας ενημερώσει για το εμβολιακό πρόγραμμα.

Δεν έχει διαπιστωθεί μετάδοση του FeLV στον άνθρωπο.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη isavvas
Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
Cornell University, College of Veterinary Medicine
By Ismini on 14-09-06, 13:29
Ευχαριστουμε για το αρθρο. Απλο και διαφωτιστικο.
By nena on 14-09-06, 14:46
Ερώτηση

1. Επίσης, μπορεί να μεταδοθεί και από τη μητέρα στα γατάκια.
Αυτό σημαίνει ότι έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να ελέγχουμε τα γατάκια μας γιατί δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι φορέσς η μητέρα τους;
2. Πέρα απο αυτό το εμβόλιο κατά της ιογενούς λευχαιμίας είναι στα λεγόμενα υποχρεωτικά εμβόλια ανεξάρτητα με τις συνήθειες της γάτας;
By isavvas on 14-09-06, 15:17
Αρχική Δημοσίευση από NERINA
1. Επίσης, μπορεί να μεταδοθεί και από τη μητέρα στα γατάκια.
Αυτό σημαίνει ότι έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να ελέγχουμε τα γατάκια μας γιατί δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι φορέσς η μητέρα τους;
Όταν από το ιστορικό δεν έχουμε ενδείξεις μόλυνσης, π.χ. όταν τα γατάκια έχουν γεννηθεί από μητέρα που δεν βγήκε ποτέ έξω από το σπίτι, δεν υπάρχει λόγος ελέγχου.

2. Πέρα απο αυτό το εμβόλιο κατά της ιογενούς λευχαιμίας είναι στα λεγόμενα υποχρεωτικά εμβόλια ανεξάρτητα με τις συνήθειες της γάτας;
Δεν είναι στα υποχρεωτικά. Οι γάτες που ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι δεν χρειάζεται να εμβολιάζονται. Όσες όμως, έστω και παροδικά, έρχονται σε επαφή με αδέσποτες γάτες πρέπει να εμβολιάζονται.
By remaster74 on 08-10-06, 00:35
Το άρθρο είναι αρκετά ενδιαφέρον για όσους θέλουν ζωντανές γάτες. Είμαι παθούσα. Έχασα τον αγαπημένο μου γάτο από αυτή την ασθένεια. Δυστυχώς αναγκάστηκα να του κάνω ευθανασία γιατί η εξέλιξη της νόσου ήταν ραγδαία και κατάστρεψε το συκώτι του. Υπέφερε από τρομερούς πόνους. Γίνονται έρευνες για την ασθένεια αυτή? Έχει δοκιμαστεί κάτι πιλοτικά εκτός από το εμβολιασμό?
By AGGELIKI on 11-01-07, 21:16
γεια σας,εχω μια απορια.η μια απο τις γατες μου ειναι 4 ετων και εδω και 2 χρονια εχει οπως μου ειπε ο κτηνιατρος κοκκιωμα ουλων,ενα ειδος λευχαιμιας μου ειπε,καθε μηνα για να μην ποναει και να τρωει ανετα κανει κορτιζονη γιατι αλλιως ποναει οταν τρωει,εχει σαλια με αιμα και υποφερει.ειναι μαζι με τις αλλες γατες,δεν εχει κολλησει καμια.αυτο που εχει η γατα ειναι αυτο που αναφερεται παραπανω? οι ενεσεις θα εχουν επιπτωσεις?μπορω να την βοηθησω με καποια αλλα φαρμακα?ευχαριστω
By remaster74 on 12-01-07, 00:43
Ιογενής Λευχαιμία

Ευτυχώς η ασθένεια που περιγράφετε δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την Ιογενή Λευχαιμία. Δυστυχώς η Ιογενής Λευχαιμία είναι ότι το δικό μας aids για τις γάτες. Η δική σας γάτα υποφέρει από κοκκίωμα ούλων. Η ασθένεια παρατηρείται και στους ανθρώπους και κυρίως στις γυναίκες. Δεν είναι κολλητική από ότι ξέρω και αν προσέξετε την γάτα σας τότε θα ζήσει αρκετά. Περισσότερες πληροφορίες βέβαια θα πάρετε από τον κτηνίατρό σας. Ρωτήστε για καλό και για κακό, περισσότερους από έναν. Εύχομαι η γάτα σας να γίνει καλά. Είχα γάτο με καρκίνο που θεραπεύθηκε και μπορώ να πιστεύω σε θαύματα αλλά και να διαβεβαιώ ότι κάποια γίνονται.
By ladycat on 12-01-07, 00:48
Αρχική Δημοσίευση από remaster74
Ευτυχώς η ασθένεια που περιγράφετε δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την Ιογενή Λευχαιμία. Δυστυχώς η Ιογενής Λευχαιμία είναι ότι το δικό μας aids για τις γάτες. Η δική σας γάτα υποφέρει από κοκκίωμα ούλων. Η ασθένεια παρατηρείται και στους ανθρώπους και κυρίως στις γυναίκες. Δεν είναι κολλητική από ότι ξέρω και αν προσέξετε την γάτα σας τότε θα ζήσει αρκετά. Περισσότερες πληροφορίες βέβαια θα πάρετε από τον κτηνίατρό σας. Ρωτήστε για καλό και για κακό, περισσότερους από έναν. Εύχομαι η γάτα σας να γίνει καλά. Είχα γάτο με καρκίνο που θεραπεύθηκε και μπορώ να πιστεύω σε θαύματα αλλά και να διαβεβαιώ ότι κάποια γίνονται.
μην μπερδευεσε καλη μου αυτο που λες εσυ ειναι το FIV κ οχι αυτο που παραθετει ο ιωαννης
By evelynaRoidou on 09-04-07, 13:16
Καλησπέρα και χρόνια πολλά
Παρόλη την αρχική μας αντιπαράθεση για το θέμα της Valentina,θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως εάν μπορούσατε να απαντήσετε ως κτηνίατρος σε κάποια ερωτήματα μου.
Εχω δύο γατούλες.Τη μία από αυτές την πήρα αδέσποτη και ενήλικη από τη γειτονιά.Είναι εμβολιασμένη με το τετραπλό γάτας καθώς και με το αντιλυσσικό.Αν και στειρωμένη, την βλέπω ότι επιθυμεί να βγεί έξω βόλτα στη γειτονιά.Αναρωτιόμουν εάν πρέπει να την εμβολιάσω για την ιογενή λευχαιμία και για το Aids της γάτας πριν της επιτρέψω να κάνει τις βόλτες της, καθώς επίσης και αν θα πρέπει να εμβολιάσω και τη δεύτερη γατούλα μου η οποία εκδηλώνει πλήρη αδιαφορία για τη ζωή έξω από το σπίτι.
Επειδή ακριβώς όμως γεννήθηκε και μεγάλωσε στο δρόμο, υπάρχει περίπτωση να είναι ήδη φορέας και τα εμβόλια αντί να τη βοηθήσουν να τη βλάψουν εν τέλει;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
By AGGELIKI on 10-04-07, 08:35
πρεπει να γινει εξεταση αιματος για λευχαιμια και aids,τα αποτελεσματα βγαινουν γρηγορα.εμβολιο για την λευχαιμια θα τους κανεις αν δεν εχουν ηδη λευχαιμια.δυστυχως για το aids δεν υπαρχει εμβολιο. εγω εχω 2 γατες με aids και η μια εχει και λευχαιμια και το εχω ψαξει αρκετα το θεμα.
By evelynaRoidou on 10-04-07, 10:25
Καλημέρα και χρόνια πολλά Αγγελική.Εάν δεν υπάρχει εμβόλιο για το Aids τότε πως μπορούμε να προστατέψουμε τις γάτες μας;Άντε για τη λευχαιμία θα γίνει εξέταση αίματος και εφόσον δεν είναι φορείς θα επακολουθήσει το εμβόλιο. Με το Aids τι γίνεται;
By Ismini on 10-04-07, 10:34
Απλά δεν τους επιτρέπουμε να κυκλοφορουν έξω εάν θέλουμε να είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν θα κολλήσουν.
Επίσης οσον αφορα τα εμβολια δεν παρεχουν πληρη καλυψη σε ολες τις περιπτωσεις.
Για το Aids της γατας υπάρχουν πληροφορίες εδω
Επισης καθως εψαχνα για aids βρηκα αυτο (οχι ασχετο) Πρέπει να βγαίνει η γάτα εξω;
By AGGELIKI on 10-04-07, 10:43
χρονια πολλα,δυστυχως,δεν μπορεις να προστατεψεις την γατα που βγαινει εξω απο το aids,αλλα το aids μεταδιδεται πιο πολυ με δαγκωματα και με το ζευγαρωμα.αν ειναι στειρωμενα και δεν μπλεκουν σε καυγαδες ειναι πιο δυσκολο να κολλησουν.αλλα καλο ειναι αν μπορεις να τις εχεις μεσα.
By AGGELIKI on 10-04-07, 10:53
αυτο που λεει η ismini ειναι αυτο
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23082
By aretha on 04-05-08, 07:25
Δυστυχώς, μετά από τρία διαφορετικά τεστ για τον ιό, επιβεβαιώσαμε ότι το λατρεμένο μας Αρηθάκι είναι θετικό... :cry:
By drusilia on 04-05-08, 10:51
Αχ βρε Αλίκη!
Μην στενοχωριέσαι όμως, με την κατάλληλη φροντίδα και μέσα στο σπίτι θα είναι καλά.
By RedCat on 04-05-08, 10:55
Το λατρεμένο πανθηράκι θα έχει την προσοχή και την αγάπη που παντα είχε και θα ζήσει πολλα πολλα χρόνια ακόμη...
By Jeannine on 04-05-08, 18:26
Τώρα το διάβασα κι εγώ... Αχ πολύ κρίμα..
Σίγουρα όμως με τις φροντίδες σου και την αγάπη σου θα τα καταφέρει!
By AGGELIKI on 05-05-08, 07:31
ωχ........ομοιοπαθουσα....λυπαμαι πολυ.μηπως ειχες κανει το εμβολιο για την λευχαιμια πιο πριν??αν ναι,τα αντισωματα πολυ πιθανον να ειναι απο αυτο.
By aretha on 05-05-08, 09:04
Σας ευχαριστώ πολύ όλες...
Αγγελική μου, όχι, τον ιό τον εντοπίσαμε κάνοντας το τεστ πριν από το εμβόλιο. Επιπλέον, αυτό το τεστ δεν εντοπίζει αντισώματα, αλλά τον ίδιο τον ιό.
Έχω αρχίσει να το ψάχνω πάντως λίγο παραπάνω, θα δούμε τι θα βγει.
By gatouni on 05-05-08, 10:13
Μη στενοχωριέσαι Αλικάκι. Μαζί σου είναι στα καλύτερα χέρια και πιστεύω ότι θα ζήσει καλά και πολλά χρόνια.
By Fotini on 05-05-08, 10:21
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Δυστυχώς, μετά από τρία διαφορετικά τεστ για τον ιό, επιβεβαιώσαμε ότι το λατρεμένο μας Αρηθάκι είναι θετικό... :cry:
Τι λες τώρα; Λυπάμαι πολύ! Έχει κίνδυνο να κολλήσει και ο Λέων;
By popi on 05-05-08, 10:23
Αχ μωρέ το κοιτάζω και δεν το πιστεύω,τι να πω;έχουν δίκιο τα κορίτσια στα χερια σου δεν φοβάτε για τίποτα.
By julia on 05-05-08, 10:41
τώρα το διάβασα.......
Λυπάμαι... πραγματικά.. τουλάχιστον τον βρήκατε.. και μπορείτε να λάβετε τα μέτρα σας...
By aretha on 05-05-08, 11:09
Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Έχει κίνδυνο να κολλήσει και ο Λέων;
Τον ελέγξαμε και είναι αρνητικός. Τον εμβολιάσαμε προληπτικά και θα τον εμβολιάζουμε στο εξής κάθε χρόνο.
Το εμβόλιο τον καλύπτει κατά 80% περίπου και, απ' ότι διάβασα ψάχνοντας σχετικά, όσο μεγαλώνει και ισχυροποιείται το ανοσοποιητικό του σύστημα τόσο λιγότερο κινδυνεύει να κολλήσει. Ευτυχώς, δεν παίζουν "άγρια" μεταξύ τους, με δαγκωνιές και γρατζουνιές.
By Raisa on 05-05-08, 11:20
Κρίμα βρε aretha
από πού το κόλλησε ξέρεις;;;
Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά!
By aretha on 05-05-08, 12:04
Αρχική Δημοσίευση από Raisa
από πού το κόλλησε ξέρεις;;;
Την Αρηθούλα τη βρήκαμε στο δρόμο, όταν ήταν περίπου 6 εβδομάδων. Από τότε, μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και το μόνο άλλο γατί με το οποίο έχει έρθει σε επαφή είναι ο Πορδολέων (που είναι αρνητικός για τον ιό). Το πιθανότερο λοιπόν είναι να της το μετέδωσε η μαμά της...
By Havana on 05-05-08, 12:08
κριμα βρε αλικη...
περαστικά στη μικρη σου ευχομαι να τα καατφερει!
κουραγιο!
By stellak on 05-05-08, 12:08
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Την Αρηθούλα τη βρήκαμε στο δρόμο, όταν ήταν περίπου 6 εβδομάδων. Από τότε, μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και το μόνο άλλο γατί με το οποίο έχει έρθει σε επαφή είναι ο Πορδολέων (που είναι αρνητικός για τον ιό). Το πιθανότερο λοιπόν είναι να της το μετέδωσε η μαμά της...
Κι επειδή στο σπίτι θα παραμείνει και εσύ δεν θα την αφήσεις ποτέ χωρίς φροντίδα, θα φτάσει να γίνει γιαγιούλα με λειψά δοντάκια και θα μαλώνει τον Πορδίτσο και θα μας κοιτάζει όλους αφ'υψηλού όπως της πρέπει άλλωστε! Τα είπαμε, όλα τα πάνε καλά Τα διαπιστευτήριά μου στη βασίλισσα Αρήθα!
By aretha on 05-05-08, 12:10
Στέλλα μου, :kiss:.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ, τη χρειαζόμαστε την ενθάρρυνση και τη θετική σκέψη σ' αυτή τη φάση.
By myrtos on 05-05-08, 13:16
Ειμαστε ολοι μαζι σου Μην ξεχνας το αρεθακι ειναι γνησιο πανθηρακι
By Marmanga on 05-05-08, 13:31
Mε τη φροντίδα που σίγουρα θα έχει, όλα θα πάνε καλά. Όλοι ξέρουμε κι άλλες γάτες με το ίδιο πρόβλημα που ζούνε και με το παραπάνω. Δεν μασάνε οι πάνθηρες.
By toulis on 05-05-08, 14:17
Η aretha είναι και από μια άποψη τυχερή γιατί είναι στα χέρια σου και έχει από όλους εμάς θετική ενέργεια! Εδώ θα είμαστε να την καμαρώσουμε γιαγιούλα!
By chouzouris on 05-05-08, 17:11
Αλίκη εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά για την μαυρούλα σου!!!
By ladycat on 05-05-08, 21:41
ελπιζω να πανε ολα καλα για την μαυρουλα σου κ να το ξεπερασετε οσο πιο ανωδυνα γθινετε
By aretha on 07-05-08, 15:02
Νεότερα από το μέτωπο: το 'χουμε ρίξει οικογενειακώς σε εμβριθή μελέτη και το ψάχνουμε το θέμα από όσες πλευρές μπορούμε.
Το κακό είναι ότι όσο πιο πολύ διαβάζω, τόσο πιο πολλές απορίες έχω...
Το καλό είναι ότι κάτι φαίνεται να κινείται στο χώρο αυτό, ίσως τελικά τα πράγματα να μην είναι τόσο μαύρα όσο νόμιζα στην αρχή.

Η Αρηθούλα μας είναι καλά, προς το παρόν παίρνει αντιβίωση για μια ουρολοίμωξη που έπαθε. Μόλις την τελειώσει, θα κάνουμε και τις αιματολογικές για να δούμε ακριβώς πού βρισκόμαστε. Σας ευχαριστεί όλους πολύ για τις ευχές σας :greycat:
By evelynkar on 01-03-10, 11:13
Απάντηση: Ιογενής λευχαιμία της γάτας

εκτος απο το τεστ ΕLISA που απλα σου λεει αν ειναι θετικη η γατα ή οχι, υπαρχει καποιο αλλο τεστ αντισωματων, να λεει τιτλο κτλ???

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Χαρίζεται γατουλης με λευχαιμία .... - Από fenaki12
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-12-10 στις 15:55.
    • Λευχαιμία - από πού; - Από MENILOU
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-01-10 στις 21:57.
    • Έχει λευχαιμία - Από senda990
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-10-09 στις 14:36.
    • Υποστηρικτικό club γάτας με λευχαιμία - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-04-09 στις 13:31.
    • AIDS και λευχαιμία - Από Ελλίτσα
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-04-07 στις 21:00.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους