Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,224 εγγεγραμμένα μέλη και 718,326 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 366 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Νόσος του ανώτερου αναπνευστικού

Δημοσιεύτηκε από isavvas
15-09-06

Η νόσος του ανώτερου αναπνευστικού της γάτας είναι ίσως το συχνότερο λοιμώδες νόσημα. Οφείλεται σε δύο ιούς, το ερπητοϊό-1 της γάτας (FHV-1, που προκαλεί τη λοιμώδης ρινοτραχεΐτιδα) και τον καλικοϊό της γάτας (FCV), αλλά σχεδόν πάντα επιπλέκεται και από βακτήρια, με συχνότερα την Chlamydophila felis και σπανιότερα τα Mycoplasma spp και Bordetella bronchiseptica. Έτσι, μιλάμε για ένα σύμπλεγμα μικροβίων που προκαλούν τη νόσο.

Η μετάδοση των μικροβίων γίνεται με άμεση επαφή των γατών και με έμμεση (σκεύη τροφής, κλουβιά, χέρια κ.λπ.) Η νόσο εμφανίζεται σε νεαρές γάτες και γατάκια, με ανορεξία, κατάπτωση, πυρετό, ρινικό και οφθαλμικό έκκριμα. Συνήθως περνάει μέσα σε 5-10 ημέρες χωρίς θεραπεία. Μερικές φορές όμως, οι επιπλοκές μπορεί να είναι πολύ σοβαρές και να χρειάζεται νοσηλεία της γάτας.

Δεν υπάρχει ειδική θεραπεία. Η θεραπεία είναι υποστηρικτική με αντιβιοτικά, διεγερτικά της όρεξης, συχνό καθαρισμό των εκκριμάτων και αντιμετώπιση των επιπλοκών.

Λόγω της μεγάλης συχνότητας της νόσου προτείνεται ο εμβολιασμός των γατών. Το εμβόλιο προστατεύει επαρκώς από την κλινική νόσο, αλλά όχι από τη μόλυνση. Αυτό σημαίνει ότι μια εμβολιασμένη γάτα μπορεί να μολυνθεί, όμως δεν νοσεί και μπορεί να μολύνει άλλες γάτες.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη isavvas
Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
Feline Viral Upper Respiratory Disease, 30th World Congress of the World Small Animal Veterinary Association
By Ismini on 02-10-06, 10:54
Μπορει μια γατα που δεν εχει εμβολιαστει να μεταδοσει την ασθενεια στα γατακια?
και αλλη μια ερωτηση: συμφωνα με αυτα που γραφετε κι εσεις, Η μετάδοση των μικροβίων γίνεται με άμεση επαφή των γατών και με έμμεση (σκεύη τροφής, κλουβιά, χέρια κ.λπ.), βγαζω το συμπερασμα οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των αδεσποτων γατων ειναι φορεας της ασθενειας αυτης.
Πριν καιρο ο κτηνιατρος μου ειχε πει να μην φερω σε επαφη ποτε μια γατα που νοσησε (τωρα ειναι υγιης και εμβολιασμενη), με το δικο μου γατο (εμβολιασμενος επισης).
Εσεις το ιδιο θα προτεινατε?
By isavvas on 02-10-06, 12:17
Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Μπορει μια γατα που δεν εχει εμβολιαστει να μεταδοσει την ασθενεια στα γατακια?
Ναι.

βγαζω το συμπερασμα οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των αδεσποτων γατων ειναι φορεας της ασθενειας αυτης.
Σωστά.

Πριν καιρο ο κτηνιατρος μου ειχε πει να μην φερω σε επαφη ποτε μια γατα που νοσησε (τωρα ειναι υγιης και εμβολιασμενη), με το δικο μου γατο (εμβολιασμενος επισης).
Οι εμβολιασμένες γάτες μπορεί να μολυνθούν, αλλά συνήθως δεν εκδηλώνουν κλινική νόσο. Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα.
By nena on 02-10-06, 12:20
Ερώτηση

"Λόγω της μεγάλης συχνότητας της νόσου προτείνεται ο εμβολιασμός των γατών".
Εμπορική ονομασία του εμβολίου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
By Mariel on 02-10-06, 14:26
προστατευει ομως σε μεγαλο ποσοστο το εμβολιο?εννοω οτι για παραδειγμα στο εμβολιο της γριππης των ανθρωπων ακομα κι αν καποιος εχει εμβολιαστει μπορει να μολυνθει και να νοσησει εξαιτιας του ψηλου ρυθμου μεταλλακτικοτητας των υπευθυνων ιων.
By isavvas on 02-10-06, 16:30
Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Εμπορική ονομασία του εμβολίου;
Τα εμβόλια όλων των εταιριών καλύπτουν για τη ρινοτραχεΐτιδα.

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
προστατευει ομως σε μεγαλο ποσοστο το εμβολιο?εννοω οτι για παραδειγμα στο εμβολιο της γριππης των ανθρωπων ακομα κι αν καποιος εχει εμβολιαστει μπορει να μολυνθει και να νοσησει εξαιτιας του ψηλου ρυθμου μεταλλακτικοτητας των υπευθυνων ιων.
Ο εμβολιασμός των γατών προστατεύει αποτελεσματικά από τη νόσο, αλλά όχι από τη μόλυνση. Ουδεμία σχέση με τον ιό της γρίπης.
By aiorasky on 04-01-07, 16:32
Επηρεαζεται το νιαουρισμα της γατας; Υπαρχει περιπτωση να δυσκολευεται να νιαουρισει και να εχει ενα πολυ τραχυ ηχο οταν γουργουριζει ή προκειται για αλλη περιπτωση;
By aspasiapef on 04-01-07, 16:49
Αρχική Δημοσίευση από aiorasky
Επηρεαζεται το νιαουρισμα της γατας; Υπαρχει περιπτωση να δυσκολευεται να νιαουρισει και να εχει ενα πολυ τραχυ ηχο οταν γουργουριζει ή προκειται για αλλη περιπτωση;
Αυτό ακριβώς είχε ο Χιόνης μου όταν τον βρήκα. Το νιαούρισμά του το άκουσα κανονικά πρώτη φορά όταν τον πήρα από τον γιατρό αφού είχε θεραπευτεί. Μέχρι εκείνη τη στιγμή άνοιγε το μουσουδάκι του και ακουγόταν μόνο ένα ψυθιριστό σβησμένο άουου το δε γουργούρισμά του έμιαζε πιο πολύ με βράσιμο. Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά στο γιατρό γρήγορα. Αν και αφού σώθηκε ο Χιόνης που ήταν πολύ βαριά (μύξες, τσίμπλες, δεν μπορούσε να φάει) ο μικρός σου δε θα έχει πρόβλημα...
By aiorasky on 04-01-07, 16:57
ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι κανει το γουργουρητο του! Σαν κατσαρόλα! Και το νιαουρητο σβησμενο. Η Οπρα κινδυνευει; Δεν εχει κανει το τελευταιο εμβολιο που ειναι για την επαφη με τα αλλα ζωα. Δεν εχει προλαβει. Στις 9 του μηνα θα το κανει.Εχει και τη στηρωση να κανει. Μηπως να τον παω διπλα στην αδερφη μου;
By aspasiapef on 04-01-07, 17:00
Γιατί δεν παίρνεις να ρωτήσεις το γιατρό σου? Θα σου πει τι είναι καλύτερο και για τα δύο γατούλια. Μπορεί και να μην είναι τίποτα αλλά καλύτερα να είσαι προσεκτική.
By aiorasky on 04-01-07, 17:12
Αυριο το πρωι θα ειναι στο σπιτι μου η κτηνιατρος. Απλα δεν πολυ μιλησα μαζι της τις προαλλες(ετοιμαζοταν για χειρουργειο) και απλα της ειπα τα συμπτωματα και εδειξε να καταλαβε, αλλα κλεισαμε γρηγορα καπως αποτομα το τηλ και δεν προλαβα να καταλαβω.
By aiorasky on 04-01-07, 17:29
Λοιπον...μολις μιλησα με τη κτηνιατρο και μου ειπε οτι θα κρινει μολις τον δει, αυριο το πρωι, αλλα υπαρχει περιπτωση να ειναι βροχοπνευμονια η χλαμυδια η κατι τετοιο. Στο αναπνευστικο.. Η γυναικα με ενημερωσε πολυ καλα, θα του κανει και ακτινογραφιες να τον δει. Και μακρυα απο την Οπρα φυσικα. Πιστευει οτι ολα θα πανε καλα. Βρε βραδυατικα...Ειναι σοβαρο αραγε;
Σε ευχαριστω παρα πολυ. Αν δεν μου ελεγες για αυτο με το Χιονι δεν θα το συνδιαζα.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    EllGreake

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους