Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,901 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 111 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Το βρογχικό άσθμα της γάτας

Δημοσιεύτηκε από mel
08-10-06

Το βρογχικό άσθμα είναι μια αρκετά συχνή νόσος της γάτας που χαρακτηρίζεται από φλεγμονή των βρόγχων και βρογχόσπασμο. Η αιτιολογία της νόσου δεν είναι πλήρως διευκρινισμένη. Ενδέχεται να οφείλεται σε αλλεργική αντίδραση σε διάφορα αλλεργιογόνα, όπως ο καπνός από το τσιγάρο ή το τζάκι, τα διάφορα spray (αντιπαρασιτικά, καθαριστικά σπιτιού, αποσμητικά), η σκόνη της άμμου υγιεινής, τα φτερά των πουλιών, τα αρώματα, η γύρη των φυτών και τα επιδερμικά κύτταρα του άνθρώπου. Είναι πιθανόν επίσης να σχετίζεται με τροφική αλλεργία, ιδιαίτερα στα ψάρια. Τέλος διάφοροι ιοί, βακτήρια και παράσιτα μπορούν να επιδεινώσουν την κατάσταση.

Το βρογχικά άσθμα μπορεί να εμφανιστεί σε γάτες οποιασδήποτε ηλικίας, φυλής ή φύλου, αλλά συχνότερα παρατηρείται σε θηλυκές γάτες ηλικίας 2-8 ετών των φυλών Siam και Himalaya. Η νόσος εμφανίζεται με τη μορφή της ασθματικής κρίσης και την κλασσική μορφή.

Η ασθματική κρίση παρατηρείται συχνότερα σε νεαρά ζώα, χαρακτηρίζεται από έντονη δύσπνοια που εμφανίζεται απότομα, απειλεί άμεσα τη ζωή της γάτας και χρειάζεται επείγουσα θεραπεία.

Η κλασσική μορφή της νόσου χαρακτηρίζεται από περιοδική εμφάνιση βήχα, ενώ στα μεταξύ των επεισοδίων διαστήματα η γάτα εμφανίζεται εντελώς φυσιολογική.

Για τη διάγνωση της νόσου απαιτούνται εξετάσεις αίματος, ούρου, κοπράνων, ακτινογραφίες θώρακα, αλλά πολλές φορές και πιο ειδικές εξετάσεις όπως βρογχοσκόπηση, τραχειοβρογχική έκπλυση και κυτταρολογική εξέταση και καλλιέργεια του εκπλύματος.

Η θεραπεία στην περίπτωση της ασθματικής κρίσης περιλαμβάνει τη χορήγηση οξυγόνου (σε κλωβό) και την ενδοφλέβια χορήγηση ταχείας δράσης γλυκορτικοειδών (κορτιζόνη) και βρογχοδιασταλτικών. Στην κλασσική μορφή της νόσου χορηγούνται γλυκοκορτικοειδή (από το στόμα ή ενδομυϊκά) καθώς και βρογχοδιασταλτικά (από το στόμα). Όταν συνυπάρχει βακτηριακή λοίμωξη χορηγούνται και αντιβιοτικά. Η θεραπευτική αγωγή είναι πολύ αποτελεσματικότερη αν συνδυάζεται με απομάκρυνση από το περιβάλλον των ζώων των υπεύθυνων αλλεργιογόνων (στις λίγες δυστυχώς περιπτώσεις που αυτά μπορούν να εντοπιστούν).

Το βρογχικό άσθμα της γάτας είναι ανίατη νόσος αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις έχει καλή πρόγνωση, επειδή τα περισσότερα ζώα ανταποκρίνονται καλά στη διαλείπουσα θεραπευτική αγωγή.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη mel
Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
By Lady on 11-10-06, 05:18
Ωχ...αυτό με τον περιοδικό βήχα καθόλου δε μου άρεσε...Θα ανεβάσω video τον βήχα του γατούλη μου μάλλον..Αυτή τη βδομάδα θα κάνουμε ακτινογραφία!
By Mplimpliki on 06-01-07, 10:48
εμενα η γατα μου εβηχε για αρκετο καιρο αραια και που, και νομιζα οτι ειχε να κανει με μπαλες απο τριχες. οταν ειδα οτι το εκανε πια συχνα (δυστυχως δεν ειχα δωσει οση σημασια επρεπε), πηγα στον γιατρο, και την ακροαστηκε. μου ειπε οτι μαλλον εχει βρογχιτιδα, και της εκανε μια ενεση. η κατασταση παρεμεινε ιδια, και ξαναπηγα. μου ειπε οτι οι περιπτωσεις ειναι 2: ή εχει ασθμα, ή καρδιακη ανεπαρκεια. της εκανε κατι ενεσεις ακομα και ειδαμε οτι βελτιωθηκε η κατασταση. τωρα πια βηχει μονο καθε 4-5 μερες περιπου.

αυτο που μου κανει εντυπωση τωρα που διαβαζω το αρθρο, ειναι οτι δεν της εκανε καμια αλλη εξεταση (...Για τη διάγνωση της νόσου απαιτούνται εξετάσεις αίματος, ούρου, κοπράνων, ακτινογραφίες θώρακα, αλλά πολλές φορές και πιο ειδικές εξετάσεις όπως βρογχοσκόπηση, τραχειοβρογχική έκπλυση και κυτταρολογική εξέταση και καλλιέργεια του εκπλύματος....) μονο την ακροαστηκε και την πιεσε λιγο στον λαιμο να δει αν θα βηξει. μου λεει οτι αν ο βηχας δεν γινει πιο συχνος, ειναι μια χαρα. μηπως θα επρεπε να ανυσυχω με την διαγνωση και τελικα ειναι καρδιακη ανεπαρκεια; η γατα ειναι 7 κιλα θυλικια στειρωμενη και κανει διαιτα εδω και ενα χρονο.
By κατανιδου ιωαννα on 20-10-10, 08:49
η γατο-αδεσποτουλα που φιλοξενω, το βραδυ συνηθως την πιανει δυσπνοια και ακουγετα σαν τρακτερ ,,,μετα απο 20 λεπτα σταματαει..για ενα διαστημα ειχε σταματησει να το κανει αλλα εδω και 2 βραδια αρχισε παλι..ξερει κανεις που εχει δει σε γατα συμπτωματα απο ασθμα αν ειναι το ιδιο?????αν δεν ειναι αυτο ,μπορει καποιος να υποψιαστει τι μπορει να ειναι?οσαναφορα το ιστορικο της εχει φυσημα στην καρδια και συμπτωματα υπερθυρεοειδισμου.Ειμαι συνεχως σε επικοινωνια με τον γιατρο αλλα παντα μιλαει με υποθεσεις...εχω μπερδευτει!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άσθμα στις γάτες - Από NourNazar
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-05-13 στις 13:58.
    • Αλλεργικό άσθμα - Από Μυρτω4038
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-12-09 στις 00:56.
    • Νεοπλασία ή βρογχικό άσθμα; - Από Stargazer17801
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-04-09 στις 10:56.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους