Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,744 εγγεγραμμένα μέλη και 714,600 μηνύματα σε 22,126 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 302 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετά τη στείρωση: Φροντίδα/Απορίες

ζουζου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουζου
H ζουζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H ζουζου έγραψε στις 13:28, 25-10-06:

Η Blueberry ειναι 7,5 μηνων και πριν απο 5 μερες την στειρωσαμε. Απο την ημερα που γυρισε παλι στο σπιτι μας ειναι κακοκεφη, ολο κοιμαται, και το βασικο δεν τρωει ουτε πινει νερο.
Στην αρχη δεν με ανησυχησε γιατι ηταν φυσιολογικο μετα το χειρουργειο. Ομως οσο οι μερες περνουσαν εκεινη δεν επανερχοταν. Ηδιδιμη αδελφη της και εκεινη προ 5 ημερων στειρωμενη εχει επανελθει τελειως.
Η Blue μας ειναι παρα πολυ παιχνιδιαρα και σκανταλιαρα. Επισης πριν την στειρωση ετρωγε τα παντα στην κυριολεξια, μεχρι ντοματα. Τωρα ουτε που πλησιαζει φαγητο.
Της δινω βεβαια με το ζορι γαλα με κονσερβα και νερο με την συριγγα αλλα δεν το θελει την πιεζω πολυ. Ποσο καιρο πρεπει να περιμενω για να προσαρμοστει?
Σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι ειμαι σε απογνωση!
Thanks

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 13:31, 25-10-06:

Αυτό είναι πολύ ανησυχητικό. Να την πας στον κτηνίατρο να τη δει!
Του τηλεφώνησες να του το πεις; Τι είπε;

Η Νιάρα είναι πολύ φαγανή και έφαγε από το πρώτο βράδυ της στείρωσης (αφύσικο, το'κανε βέβαια εμετό, αλλά την όρεξη την είχε).
Το φυσιολογικό είναι να φάνε 2 μέρες μετά (άντε 3, όχι παραπάνω).

Εύχομαι να είναι κάτι επιπόλαιο. Περαστικά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 13:35, 25-10-06:

Η δικια μου, την Παρασκευη κλεινει τις τρεις εβδομαδες στειρωσης, ξεκινησε να τρωει την 2η μερα που την πηρα σπιτι. Ετρωγε λιγο τοτε, και σιγα σιγα επενηλθε στα φυσιολογικα επιπεδα. Καλο θα ηταν, οπως σου ειπε και η Αθανασια, να πας στον κτηνιατρο.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 13:57, 25-10-06:

Ναι ενημερωσε τον κτηνιατρο που την στειρωσε αμεσως να δη τι γινεται

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 15:26, 25-10-06:

Πραγματικά και τα δικά μου μετά απο 1,2 μέρες, ετρωγαν κανονικα. Μην το καθηστερλησεις και εύχομαι να είναι όλα καλα!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 15:35, 25-10-06:

Συμφωνώ με τους υπόλοιπους, δεν μου ακούγεται φυσιολογικό. Οι δικές μου, κ οι τρεις, έτρωγαν σχεδόν κανονικά από την επόμενη μέρα της στείρωσης. Θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις τηλ. τον κτηνίατρο που τη στείρωσε κ να τον ρωτήσεις.

Παράθεση

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 17:52, 25-10-06:

Πρέπει οπωσδήποτε να πας τη γάτα σου στον κτηνίατρό σου. Η ανορεξία μπορεί να οφείλεται στον μετεγχηριτικό πόνο αλλά μπορεί να είναι κάτι πολύ σοβαρότερο, όπως οισοφαγίτιδα από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση ή κάποια επιπλοκή της επέμβασης. Σε κάθε περίπτωση το ζώο πρέπει να εξεταστεί αμέσως από κτηνίατρο.

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 18:41, 25-10-06:

Ακολούθησε οπωσδήποτε τη συμβουλή της Mel, αλλά απλώς για παρηγοριά σού λέω ότι και η δική μου η "στριμμένη" όταν στειρώθηκε, πέρασαν 7 μέρες για να φάει και να φτιάξει η διάθεσή της. Μόνο στην άμμο της πήγαινε. Μετά συνήλθε (όχι από τη "στριμμάρα" της βέβαια! ).

Παράθεση

ζουζου

Νεοφερμένος

H ζουζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H ζουζου έγραψε στις 09:33, 26-10-06:

Πραγματικα σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!Εχω μιλησει με τον κτηνιατρο απο την πρωτη στιγμη και μου ειπε οτι ισως ειναι καποιο μετεγχειριτικο σοκ απο την στειρωση που της εχει κοψει την ορεξη! Βεβαια να την πιεζω να φαει. Απο χτες της δινω και λιγο Prezolon (ο γιατρος το συστησε) για να επανελθει. Σημερα το πρωι ηταν λιγο καλυτερα, πιο ενεργητικη αλλα μονη της δεν τρωει, παντα με την συριγγα. Το αποιγευμα θα ερθει κι ο γιατρος να την δει.
Ελπιζω να συνελθει γρηρορα.
Και παλι σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
Θα σας κρατω ενημερους.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 09:52, 26-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ζουζου
**
Θα σας κρατω ενημερους.
Να πάνε όλα καλά! θα περιμένουμε ενημέρωση!

Παράθεση

ζουζου

Νεοφερμένος

H ζουζου έγραψε στις 10:14, 31-10-06:

Καλημερα σε ολους!!!
Τα νεα απο μενα ειναι ευχαριστα!!! Η Blue μου συνηλθε! Απο την Παρασκευη δειλα δειλα ξεκινησε να τρωει μονη της και τωρα πια ορμαει οπου βρει φαγητο! Πραγματικα δεν το πιστευα οταν ανεβηκε στο τραπεζι την ωρα του φαγητου μας και εφαγε μακαρονια με κοκκινη σαλτσα.
Ο γιατρος επιβεβαιωθηκε οτι ηταν ενα σοκ απο την εγχειρηση και τωρα ολα ειναι στους παλιους τους ρυθμους.....
Θελω να σας ρωτησω κατι........ οι γατες κανει να τρωνε ανθρωπινα φαγητα? Ο γιατρος επιτρεπει τα παντα αλλα καποιες ιστιοσελιδες λενε οτι μονο οι τροφες για τις γατες ειναι καταλληλες. Δεν πολυξερω τι να κανω γιαυτο για αλλη μια φορα ζηταω την συμβουλη σας!
Περιμενω..........
Φιλια

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:21, 31-10-06:

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22544
πηγαινε εδω. Τα υπολοιπα κανει να τα φαει!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 13:37, 31-10-06:

φανταζομαι την ανακουφιση σου που η γατουλα σου συνηλθε

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 13:41, 31-10-06:

Ηταν ισχυρο το σοκ!Μπραβο της παντως που το ξεπερασε και ξαναρχισε να τρωει. Να της δινεις προσεγμενες τροφες, να συνελθει εντελως!

Παράθεση

ζουζου

Νεοφερμένος

H ζουζου έγραψε στις 13:19, 02-11-06:

Καλημερα .
Τωρα ολα ειναι παρα πολυ καλα με την μικρουλα μας. Την ταιζω Hills ξηρα τροφη και εχει παρει τα πανω της για τα καλα.......
Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!

Θελω να ρωτησω και κατι αλλο γιατι δεν εχω μεγαλη πειρα με τις γατες. Μια φιλη μου, μου ειπε οτι γατες που ζουν και εξω απο το σπιτι (οπως η δικη μου, η μαμα της Blue) κουβαλανε ασθενειες στο σπιτι ανεξαρτητως εμβολιασμου που μπορουν να προκαλεσουν σοβαρες ασθενειες ακομα και στα γυναικεια γεννητικα οργανα.(νονιζω μου το ειπε τοξοπλασμα.....) Ισχυει κατι τετοιο ειναι κατα βαση ειναι υπερβολές? Υπαρχει καποια προληψη?
Δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω!
Ελπιζω να ξερετε κατι και να μου ανοιξετε τα ματια.........
Περιμενω.......

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:24, 02-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ζουζου
Καλημερα .
Τωρα ολα ειναι παρα πολυ καλα με την μικρουλα μας. Την ταιζω Hills ξηρα τροφη και εχει παρει τα πανω της για τα καλα.......
Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!

Θελω να ρωτησω και κατι αλλο γιατι δεν εχω μεγαλη πειρα με τις γατες. Μια φιλη μου, μου ειπε οτι γατες που ζουν και εξω απο το σπιτι (οπως η δικη μου, η μαμα της Blue) κουβαλανε ασθενειες στο σπιτι ανεξαρτητως εμβολιασμου που μπορουν να προκαλεσουν σοβαρες ασθενειες ακομα και στα γυναικεια γεννητικα οργανα.(νονιζω μου το ειπε τοξοπλασμα.....) Ισχυει κατι τετοιο ειναι κατα βαση ειναι υπερβολές? Υπαρχει καποια προληψη?
Δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω!
Ελπιζω να ξερετε κατι και να μου ανοιξετε τα ματια.........
Περιμενω.......
http://forum.mycat.gr/showthread.p...EB%E1%F3%EC%E1
Εδω διαβασε για το τοξοπλασμα. Επισης μπορεις να ψαξεις με τη λεξη "τοξοπλασμα" εδω στο αναζητηση και στη google.
Oταν αποφασισεις να κανεις παιδια θα σε ενημερωσει κι ο γιατρος σου. Μονο το εμβρυο κινδυνευει.
Ομως οταν η γατα ζει εξω και μπαινει μεσα ακομα κι αν ειναι εμβολιασμενη κινδυνευει απο τις αρωστιες των αλλων γατων που δεν εχουν κανει εμβολια. http://forum.mycat.gr/showthread.p...E1%E9%ED%E5%E9

Παράθεση

ζουζου

Νεοφερμένος

H ζουζου έγραψε στις 13:53, 02-11-06:

Ισμηνη σευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου ηταν πραγματικα πολυτιμες! Εμαθα πολλα πραγματα και καπως κατατοπιστικα!!
Να σαι καλα
!!!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 13:57, 02-11-06:

Και το θετικό΄: είναι καλύτερα να είσαι θετική σε τοξόπλασμα, έτσι δεν κινδυνεύεις να νοσήσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μια "αρρώστεια" απο τις γάτες που όταν συμβεί τη κατάλληλη στιγμή (πριν την εγκυμοσύνη) επί της ουσίας μας προστατεύει.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 14:09, 02-11-06:

Μην ξεχναμε οτι βασικη μεταδοση του τοξοπλασματος γινεται απο μη καλα ψημενο κρεας και μη καλα πλυμενα λαχανκα Αμεσα απο την γατα δεν αρρωσταινεις παρα μονο αν ειναι φορεας και πιασεις τα κακακια της πραγμα δυσκολο, η στο καθαρισμο της αμμου οπου ενα μετρο προληψης για μια εγγυο γυναικα ειναι να φοραει γαντια η να καθαριζει αλλος την τουαλετα της γατας. Τωρα για το θετικο τοξοπλασμα για μια εγγυο δεν ειναι καλο γιατι επηρεαζεται το εμβρυο μπορει να μην νοσει η γυναικα αλλα αν υπαρχη θετικο τοξοπλασμα κυριως εχουμε αποβολη στους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης .Αυτο ειναι το προβλημα για τις γυναικες απο το τοξοπλασμα Δεν παθαινει τιποτα αλλο .Και αυτο στο να ειναι καποιος θετικος στο τοξοπλασμα μπορει να γινει χωρις καν να εχει ερθει σε επαφη με γατα Π.χ.απο μια μη καλα ψημενη μπριζολα γιατι απο κει ξεκιναει η μολυνση και στις γατες Απο τα κρεατα που τρωνε ωμα κυριως οι γατες που ζουν εξω απο το σπιτι Επισης λαχανικα σε μερη οπου υπαρχουν σκυλοι απο κει γινεται πιο ευκολα η μεταδοση γιατι οι σκυλοι δεν κρυβουν τα αποριματα τους οπως οι γατες

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:38, 02-11-06:

Μπράβο που συνήλθε! :up: Χάρηκα. Για το τοξόπλασμα (που δεν μεταδίδεται μόνο από τις γάτες όπως σου είπανε τα υπόλοιπα μέλη) κι εγώ από όσο ξέρω είναι καλύτερο να το πάθει κανείς πρίν από μια εγκυμοσύνη (δεν θα το καταλάβει κανείς από όσο ξέρω εκτός κι αν κάνει εξετάσεις) παρά να συμπέσει με αυτήν.

Παράθεση

sophiak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophiak
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O sophiak έγραψε στις 09:08, 12-12-06:

Πήγα την φρου-φρου μου χτες για στείρωση. Την πήγα 10 και την πήρα κατά τις 6.30. Από εκείνη την ώρα έχω γίνει κουρέλι. Από την ώρα που έφτασε σπίτι περπατάει με δυσκολία και όποτε κουνιέται κλαίει...Ούτε να κοιμηθεί δεν μπρούσε γιατί δεν βολευόταν με τίποτα ...Οπως είναι και ξυρισμένη και βλέπω και τα ράμματα νιώθω ενοχές! Πόσες μέρες κρατάει αυτό? Φαντάζομαι δεν αλλάζει συμπεριφορά μετά την στείρωση...Εχω και τύψεις που την άφησα σήμερα και ήρθα δουλειά. Εχει κουρνιάσει κάτω από το κρεβάτι και δεν κουνάει ούτε λαλάει...Μέχρι να κόψουμε τα ράμματα έτσι θα είμαστε??

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 09:10, 12-12-06:

Μεχρι αυριο θα ειναι καλυτερα Ποναει προφανως και ειναι ζαλισμενη απο την ναρκωση. Κρατα την ζεστη και σιγα σιγα θα συνελθη

Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 09:25, 12-12-06:

Η γάτα μάλλον πονάει. Πρέπει να χορηγηθούν αναλγητικά.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 09:45, 12-12-06:

Ε σιγουρα πρεπει να παρει κατι για το πονο.Να της βαλεις καθαρα στροσιδια να κοιματε και εκτος καλαθιου αν δε βολεβεται εκει μεχρι να γιανει η τομη,χαδακια πολλα και σιγα σιγα θα πανε ολα καλα.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:19, 12-12-06:

Πολυ περιεργο.. παντα ο κτηνιατρος μου ελεγε να του αφηνω τις θυλικες δυο μερες για παρακολουθηση στα ζεστα εκει οταν πηρα την προηγουμενη βδομαδα μια αδεσποτουλα φρεσκοστειρωμενη τις πρωτες τρεις μερες δεν πηγαινε πουθενα ( κατω απο το καλοριφερ ουτε κουνουσε ουτε λαλουσε)παρα με δυσκολια ετρωγε ηταν κ το σοκ απο το εξω στο σπιτι ξαφνικα, αλλα φαινονταν απλα εξασθενημενη και κουρνιαζε διπλα στο καλοριφερ. Εγω αν ημουν στη θεση σου θα παιρνα τηλ τον κτηνιατρο κι αν τον εβλεπα να τα θεωρει ολα φυσιολογικα θα την πηγαινα σε αλλο γιατρο αυτος δεν μου φαινεται πολυ καλος ..Οσο να ναι η στειρωση ειναι μια εγχειρηση αν κατι πηγε λαθος να το διορθωσετε τωρα οχι να γινει τιποτα χειροτερο...καμια δεν πονουσε κι εχω στειρωσει 5 θυληκες ,θελει πολυ πολυ ζεστη μετα να ξερεις ολες τη βγαζουν κολλημενες στα καλοριφερ.Που μενεις? θελεις τηλ αλλου γιατρου???

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 14:37, 12-12-06:

Αρα και εγω που θα τη παω σιντομα πρεπει μαλλον να της παρω και ενα σωμα γιατι η θερμανση δεν ειναι αυτονομη και οποτε θελουν το αναβουν.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 14:45, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από purina
Αρα και εγω που θα τη παω σιντομα πρεπει μαλλον να της παρω και ενα σωμα γιατι η θερμανση δεν ειναι αυτονομη και οποτε θελουν το αναβουν.
σιγουρα να φανταστεις εγω εβαλα φουλ σχεδον το φυσικο αεριο και για τη στειρωμενη και γιατι μου χακλασε το σεσουαρ την ωρα οποθ επλενα το μικρο και εγιναν και τα δυο μια χαρα πολυ συντομα τωρα πριν λιγο ταισα την στειρωμενη που ειναι πλεον εξω καταχαρουμενη

Παράθεση

Paris Gatopalaviaris

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paris Gatopalaviaris
. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Paris Gatopalaviaris έγραψε στις 21:00, 12-12-06:

Παιδιά εγώ όπου ρωτούσα για καλό γιατρό για στείρωση μου έλεγαν πάντα το ίδιο όνομα. Ο συγκεκριμένος γιατρός μου στείρωσε πριν από λιγα χρόνια 3 γάτες. Ήλθε στο σπίτι και έκανε τη στείρωση, δεν χρειάστηκε να παρακολουθήσει τις γάτες. Όλα πήγαν καλά. Οι γάτες ήταν λίγο σοκαρισμένες την πρώτη μέρα αλλά την επόμενη ήταν πολύ καλά. Την Παρασκευή που μας έρχεται θα έλθει να στειρώσει τη Χιονάτη. Του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. Γιατί με κάνετε να ανησυχώ?

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 21:07, 12-12-06:

Μην ανησυχείς βρε Paris. Το θέμα κτηνίατρος είναι πολύ πολύπλοκο και κατα τη γνώμη μου υποκειμενικό. Αν εσύ που σου έχει στειρώσει και 3 γατες τον θεωρείς καλό (και καλά κάνεις αφού πήγαν όλα καλά) τι σημασία έχει τι θεωρούν άλλοι? Προφανώς κάποιοι γιατροί θεωρούν απαραίτητο να παρακολουθήσουν τη γατα μετα την επέμβαση και κάποιοι όχι. Δεν κάνει αυτό όμως καλό τον γιατρό. Να μην ανησυχείς καθόλου. Όπως πήγαν όλα καλά με τις άλλες γατούλες θα πάνε και με τη Χιονάτη!

Παράθεση

isavvas

Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 22:27, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Paris Gatopalaviaris
Ήλθε στο σπίτι και έκανε τη στείρωση...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εσείς θα δεχόσασταν ο καλύτερος χειρουργός του κόσμου να έρθει στο σπίτι σας και να σας ανοίξει την κοιλιά;

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:19, 13-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από isavvas
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εσείς θα δεχόσασταν ο καλύτερος χειρουργός του κόσμου να έρθει στο σπίτι σας και να σας ανοίξει την κοιλιά;
αμα ειχε γοητευτικους βοηθους ισως....( να κανουμε και λιγο πλακα)

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 00:49, 13-12-06:

Τωρα μ αυτο θα συμφωνησω κι εγω. Ενας καλός βοηθός πρέπει να ξέρει το σπίτι σου.Άνθρωποι είμαστε, γατάκια έχουμε!
Πάντως, κι εμένα περίεργο μου ακούγεται να γίνει επέμβαση στο σπίτι. Οι συνθήκες υγειινής;
Και με την ευκαιρία, μια ερώτηση: Μετά τη στείρωση, οι σεξουαλικές τους συνήθειες παραμένουν; Γιατί η δικιά μου (η Bijoux που ειναι στειρωμένη) δε δείχνει να το βάζει κάτω κι έτσι έχουμε καταλήξει με ένα αλήτη (! - σύνδρομο μαμάς που προστατεύει την κόρη) να ξεροσταλιάζει στο παράθυρό τους(!) και να παίζει μια τη μάνα (Misty-που δεν είναι στειρωμένη) και μια την κόρη (η Bijoux που λέγαμε)

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 01:23, 13-12-06:

ειναι οντως λιγο περιεργο να γινει η στειρωση στο σπιτι...δε χρειαζονται ασηπτικες συνθηκες?ειναι δυνατον να εχει κουβαλησει στο σπιτι ολα τα απαραιτητα?κι αν προκυψει κατι την ωρα της εγχειρισης?μου ακουγεται καπως παρακιδνυνευμενο....

Παράθεση

isavvas

O isavvas έγραψε στις 08:21, 13-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
μου ακουγεται καπως παρακιδνυνευμενο....
Δεν είναι παρακινδυνευμένο, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Η ωοθηκυστερεκτομή είναι επέμβαση που απαιτεί εξοπλισμένο χειρουργείο, αναισθησία, αποστείρωση, αντισηψία και πολλά άλλα. Σε περίπτωση επιπλοκής τι μπορεί να γίνει στο σπίτι;

Παράθεση

blancazia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blancazia
H blancazia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H blancazia έγραψε στις 12:06, 27-02-08:

Γεια σε όλους! Χτες έκανα στείρωση στη Μπλάνκα μου. Είναι η πρώτη φορά που κάνω στείρωση σε γατούλα μου και όσο να 'ναι, είμαι ανήσυχη για το πώς θα πάει με την ανάρρωση. Ο κτηνίατρός μου με συμβούλεψε για τα πάντα. Απλά θα ήθελα και συμβουλές από προσωπικές σας εμπειρίες.Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:15, 27-02-08:

Καλωσήρθατε στο MyCat, εσύ και η γατούλα σου!
Σε παρακαλώ να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, γιατί τα greeklish δεν επιτρέπονται από τους κανόνες του φόρουμ.

Την προσωπική μου εμπειρία από τη στείρωση της Αρήθας μου, μπορείς να τη διαβάσεις εδώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 12:15, 27-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από blancazia
Γεια σε όλους! Χτες έκαναν στείρωση στη Μπλάνκα μου. Είναι η πρώτη φορά που κάνω στείρωση σε γατούλα μου και όσο να 'ναι, είμαι ανήσυχη για το πώς θα πάει με την ανάρρωση. Ο κτηνίατρός μου με συμβούλεψε για τα πάντα. Απλά θα ήθελα και συμβουλές από προσωπικές σας εμπειρίες.Ευχαριστώ!
Και γιατί ανυσηχείς? Είναι επέμβαση ρουτίνας η στείρωση πλέον! Απλά θα πρέπει να προσέχεις να μην πηδάει σε ψηλά μέρη, θα πονέσει όσο να 'ναι

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:17, 27-02-08:

Καλώς ήρθες! Όπως θα σου πουν και οι υπόλοιποι, δεν χρειάζεται να ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά. Οι πρώτες μέρες είναι πάντα δύσκολες, ιδίως για τα θηλυκά, αλλά η γατούλα σου δεν θα αργήσει να αναρρώσει πλήρως.

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντα
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 12:19, 27-02-08:

Καλημέρα!! πέρσι το πέρασα αυτό οταν στείρωσα και εγώ τη γατούλα μου....Δυο τρια πραγματάκια που πρέπει να έχεις υπόψη σου είναι οτι δεν πρέπει να την αφήσεις να σκίσει τα ραμματα της - είναι φυσιολογικό να τα γλύφει όμως -, να μην ανεβαίνει ψηλά...πιο πολύ να μη τεντώνεται. Επίσης να την σηκώνεις χωρίς να κρέμεται το σώμα της... Πάντως εγώ την κακοέμαθα εκείνες τις μέρες, που αργότερα εξελιχτηκε σε μια απίστευτη γκρίνια όταν δεν περνούσε το δικό της..

Παράθεση

blancazia

Νεοφερμένος

H blancazia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H blancazia έγραψε στις 12:21, 27-02-08:

ευχαριστω πολυ!!συγνωμη για τα greeklish .δεν ηξερα...απλα αυτο που με ανησυχει ειναι τα ραμματα!φοβαμαι μηπως τα κοψει.ο γιατρος βεβαια μ συστησε σε τετοια περιπτωση χωνι(αν λεγεται ετσι,δε θυμαμαι).θα την ενοχλει??

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 12:23, 27-02-08:

Και η ψιψι με χωνί ήταν, το λαμπατέρ που λέγαμε

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 12:24, 27-02-08:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα της αρέσει! Αλλά το χωνί μπαίνει μόνο όταν όντως υπάρχει πρόβλημα και βγάζει το ζώο τα ράμματα. Η δικιά σου τα πειράζει καθόλου;

Μαρία, θέλω να δω Ψιψί με λαμπατέρ!

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντα
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 12:24, 27-02-08:

Και εμένα μου σύστησε το χωνί, αλλά δεν χρειάστηκε να το αγοράσω...έλεγχα συχνά τα ράμματα της και της αποσπούσα τη προσοχή όταν έβλεπα οτι επιμένει στο καθάρισμα σε εκείνη τη περιοχή

Παράθεση

blancazia

Νεοφερμένος

H blancazia έγραψε στις 12:30, 27-02-08:

σημερα τα γλυφει λιγοαλλα τα εχω μετρησει και τα κοιταζω συνεχεια.φοβαμαι περισσοτερο για το βραδυ που κοιμαμαι η οταν αναγκαστικα λειπω απο το σπιτι.anyway,ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην χρειστει να της βαλω χωνακι

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 12:54, 27-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mia_m
Και η ψιψι με χωνί ήταν, το λαμπατέρ που λέγαμε
Χωνί...λαμπατέρ...τα'χουμε πει αυτά, ελισαβετιανό λέγεται

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 13:50, 27-02-08:

ευχαριστω πολυ!!συγνωμη για τα greeklish .δεν ηξερα...απλα αυτο που με ανησυχει ειναι τα ραμματα!φοβαμαι μηπως τα κοψει.ο γιατρος βεβαια μ συστησε σε τετοια περιπτωση χωνι(αν λεγεται ετσι,δε θυμαμαι).θα την ενοχλει??
Το χωνι λεγεται κολαρο.Η Μυρτουλα ειχε ιδιαιτερα δυσκολη την επαμβαση της στειρωσης και ειχε πολλα ραμματα.Αναγκαστικα φορουσε το κολαρο πολλες ωρες την ημερα γιατι τραβουσε τα ραμματα, δυσανασχετουσε πολυ μ'αυτο και τις τελευταιες μερες(μια βδομαδα θελει για να βγουν τα ραμματα) εμαθε να το βγαζει μονη της.Ο κτηνιατρος τοτε θυμαμαι μου ειχε συστησει να αλοιψω τα ραμματα με Betadine γιατι στις γατες δεν αρεσει το ιωδιο .Στην Μυρτουλα αυτο δεν ειχε κανενα αποτελεσμα.Υπομονη λιγες μερες ειναι θα περασουν

Παράθεση

-NeFeLaKi-

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη -NeFeLaKi-
H -NeFeLaKi- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Δύο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 302 μηνύματα.

H -NeFeLaKi- έγραψε στις 14:11, 27-02-08:

blancazia κι εγώ είχα ανησυχήσει πολύ πριν την επέμβαση και κατά την ανάρρωση (κατά τη διάρκεια της επέμβασης ήμουν ανάλγητη)

Γενικά την πρώτη μέρα είναι λίγο χαμένη στον κόσμο της λόγω του αναισθητικού. Από τη δεύτερη μέρα θα είναι λίγο κακόκεφη, ίσως να μην έχει διάθεση να φάει και να κοιμάται πολλές ώρες. Μη σε ανησυχεί το ότι γλείφει τα ράμματα, μέσα στο πρόγραμμα είναι κι αυτό και εχει προβλεφθεί. Αν βέβαια τα πειράζει συνεχώς με μανία χρειάζεται επίσκεψη στο κτηνίατρο και τοποθέτηση χωνιού. Δεν ξέρω τι είδους ράμματα της έχει βάλει ο γιατρός σου, συνήθως χρησιμοποιούνται τα απορροφώμενα από τον οργανισμό, αυτα δηλαδή που δε χρειάζονται αφαίρεση από τον κτηνίατρο.

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 14:48, 27-02-08:

Καλως ηρθες και περαστικα της

Παράθεση

christine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christine
H christine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H christine έγραψε στις 19:24, 27-02-08:

Καλησπέρα και από μένα
Χτες πήγα την Jinx μου για στείρωση...είχαμε δύσκολο βράδυ και σήμερα κοιμάται όλη μέρα, νομίζω ότι δεν έχει φάει καθόλου..
Το κακό είναι ότι έβγαλε τη γάζα της και δεν με αφήνει με τίποτα να την ακουμπήσω για να της βάλω καινούρια...εδώ με το ζόρι της έδωσα την αντιβίωση. Ο γιατρός είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνει χωρίς γάζα, οπότε ελπίζω να πάνε όλα καλά...
Φαντάζομαι ο συνεχόμενος ύπνος και η ανορεξία είναι στο πρόγραμμα για λίγες μέρες, σωστά?
Ευχαριστώ πολυ

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 23:17, 27-02-08:

Ε ναι, αναρρώνει ακόμα. Σε μια-δυο μέρες θα πάρει πάλι τα πάνω της.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους