Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,883 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 152 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ποια τα εμβόλια που πρέπει να γίνονται στη γατούλα;

Δημοσιεύτηκε από master
15-02-07

Τα εμβόλια που πρέπει να γίνονται στις γατούλες μας είναι:

-Το τριπλό εμβόλιο της γάτας: περιλαμβάνει εμβόλια για τη ρινοτραχειίτιδα, τον καλυκοϊό και την πανλευκοπενία, είναι απαραίτητο και οι εμβολιασμοί στα γατάκια πρέπει να ξεκινάνε στην ηλικία των 6-8 εβδομάδων και να επαναλαμβάνονται κάθε 4 εβδομάδες έως την ηλικία των 14 εβδομάδων. Αν ο εμβολιασμός ξεκινήσει σε ηλικία >14 εβδομάδων, γίνεται δύο φορές με χρονική διαφορά 3-4 εβδομάδες. Τα εμβόλια πρέπει να επαναλαμβάνονται κάθε χρόνο.

-Το εμβόλιο για τη λύσσα είναι όχι μόνο απαραίτητο αλλά και υποχρεωτικό. Η χώρα μας (παρόλο που δεν έχουμε κανένα κρούσμα λύσσας εδώ και δεκαετίες) δεν θεωρείται απαλλαγμένη από τη νόσο. Γίνεται ένας εμβολιασμός στην ηλικία των 12-14 εβδομάδων και επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο.

-Τα εμβόλια της λοιμώδους περιτονίτιδας και της ιογενούς λευχαιμίας είναι προαιρετικά σε γάτες που ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι, σε μικρούς πληθυσμούς (1-5 γάτες). Γίνονται αρχικά δύο εμβολιασμοί, μετά την ηλικία των 8 εβδομάδων, με χρονική διαφορά 3-4 εβδομάδες και επαναληπτικές δόσεις κάθε χρόνο.

-Καλό είναι να γίνονται και τα εμβόλια για την χλαμυδίωση και την Bordrtella bronciseptica (ένα μικρόβιο που προκαλεί, αλλά και επιπλέκει τη νόσο του ανώτερου αναπνευστικού). Ο εμβολιασμός γίνεται με τον ίδιο τρόπο με το τριπλό εμβόλιο.

-Επίσης το εμβόλιο ή το χάπι για τον εχινοκοκκο: Γίνεται κάθε 3 ή 6 μήνες, κυρίως σε γάτες που ζουν έξω απτο σπίτι.

Συμβουλές:
-Υπάρχουν πολλές μαρκες εμβολίων για το τριπλο,καλό είναι να ελέγχεται αν καλύπτουν τις 3 ασθένειες που αναφέρθηκαν.
-Σε πολλά εμβόλια που θέλουν και επαναληψη καλό είναι να τηρούνται τα χρονικά διαστήματα για το λόγο ότι το γατί μένει ακάλυπτο για τον έξτρα χρόνο.Αν αργήσει να γίνει το επαναληπτικό η προστασία απο την στιγμή που θα γίνει και μετά είναι ακριβώς η ίδια με το αν τηρηθούν τα χρονικά διαστήματα
-Το εμβόλιο ή το χάπι για τον εχινοκοκκο καλό είναι να γίνεται εναλάξ (μια φορά το χάπι,την επόμενη το εμβόλιο κ.ο.κ.) για να μη το συνηθίσει ο οργανισμος της γάτας.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη master
Νεοφερμένος

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
Απο κτηνιατρική συμβουλή σε post στο mycat
By ELENIP on 26-08-07, 13:08
Γεια σας.Σε λίγο καιρό θα έρθουν στο σπίτι ένα γατάκι με τη μαμά του.Όταν τα πάω για εμβολιασμό, πρέπει να τους κάνω μόνο το τριπλό ή μπορώ το τριπλό και κάποιο αλλο απο τα παραπάνω απο αναφέρετε?Επιτρέπεται πάνω απο 1 εμβόλιο σε μία μέρα?
By kevag on 02-09-07, 10:37
Yπαρχουν εμβόλια απο διάφορεs εταιρίεs που μπορει να είναι τετραπλά η πενταπλά.δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνειs άλλο εμβολιο την ίδια μέρα.πάντωs ο τύποs του εμβολίου που πρέπει να κάνειs εξαρτάται απο τιs συνθήκεs που ζει η γάτα.μια γάτα που ζει μέσα στο σπίτι καλύπτεται πιστεύω απο τριπλό εμβόλιο
By zoo on 30-11-08, 15:43
Τι δουλειά έχει ο εχινόκοκκος με τις γάτες και πρέπει να κάνουν και εμβόλιο;
By tatse on 07-12-08, 13:37
παιδια μιλουσα με μια φιλη μου χθες και μου ειπε οτι εφοσον το γατι ειναι μονιμως μες στο σπιτι απο ενα σημειο και μετα δεν κανει να κανουμε επαναληπτικα εμβολια κι οτι αυτα ευθυνονται για πολλες ασθενειες στις γατες και κατι τετοια, λεει οτι αυτο της το πε ο κτηνιατρος της.
ξερει κανεις κατι συγκεκριμενο γι αυτο?
να του συνεχισω τα εμβολια η να σταματησω?
οποιος εχει γνωση για το θεμα pls ας πει κατι γιατι ανησυχησα πολυ
ευχαριστω.
By jojo on 10-12-08, 17:50
καλησπέρα και παλι ευχαριστώ για την απάντηση στο προηγούμενο μνμ μου. θέλω να ρωτησω κάτι ακόμη. εχω δυο κόρες και φοβαμε για το λεγόμενο τοξόπλασμα. πως κολλάει, υπάρχει εμβόλιο? τί πρέπει να προσέχω.
By aretha on 10-12-08, 18:06
Αρχική Δημοσίευση από jojo
φοβαμε για το λεγόμενο τοξόπλασμα. πως κολλάει, υπάρχει εμβόλιο? τί πρέπει να προσέχω.
Δες το σχετικό άρθρο, εδώ.
By PATSOUKAKI on 11-02-09, 13:52
Θεέ μου!Με τόσα εμβόλια συν η τιμή της γάτας ,τις τροφές και τα άλλα
απαραίτητα μια γατουλίνα θα μας στοιχίσει ο κούκος αηδόνι!
Πάντως αξίζει τα λεφτά της ,δε νομίζετε;
By moukelis on 11-02-09, 15:16
Μονο τα πρωτα εμβολια ειναι ολα μαζι,τα αλλα ειναι η επαναληψη τους μια φορα το χρονο.Συνηθως το καθε εμβολιο κοστιζει 20 ευρω μαζι με επισκεψη και εξεταση.Δεν ειναι αναγκη να αγορασεις γατουλα,μπορεις να παρεις μια που εχει αναγκη απο σπιτι,και χαριζεται.Συνηθως ειναι εμβολιασμενες και στειρωμενες,οποτε σου μενει να αγοραζεις μια καλης ποιοτητας τροφουλα και να επαναλαμβανεις τα εμβολια τους.
By PATSOUKAKI on 11-02-09, 17:08
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Μονο τα πρωτα εμβολια ειναι ολα μαζι,τα αλλα ειναι η επαναληψη τους μια φορα το χρονο.Συνηθως το καθε εμβολιο κοστιζει 20 ευρω μαζι με επισκεψη και εξεταση.Δεν ειναι αναγκη να αγορασεις γατουλα,μπορεις να παρεις μια που εχει αναγκη απο σπιτι,και χαριζεται.Συνηθως ειναι εμβολιασμενες και στειρωμενες,οποτε σου μενει να αγοραζεις μια καλης ποιοτητας τροφουλα και να επαναλαμβανεις τα εμβολια τους.
Έχεις απόλυτο δίκιο.

Ο δικός μου κτηνίατρος μας ζήταγε τα διπλά πάντως.
By moukelis on 11-02-09, 17:23
Ειναι αναλογα τον κτηνιατρο,και ειναι στο χερι σου να βρεις καποιον με καλυτερες τιμες και την ιδια φροντιδα.
By Ceres Victoria on 11-02-09, 21:25
εδω καποιοι κτηνιατροι εινα διχασμενοι. Ερευνες εχουν δειξει οτι η γατα εχει αντισωματα κατα της λευχαιμιας για πανω απο 3 χρονια απο τοτε που εγινε το εμβολιο. Οποτε καποιοι συστηνουν να γινεται καθε 3 χρονια και οι παλιοι κτηνιατροι λενε καθε χρονο. Εγω παντως θα του το κανω καθε 3 χρονια γιατι ειναι επικινδυνο εμβολιο και δεν θελω να του εμφανιστει κανενας καρκινος στο μελλον απο το εμβολιο. Αλλωστε δεν βγαινει εξω οποτε δεν κινδυνευει απο την ασθενεια. Τα υπολοιπα εμβολια θα του κανω κανονικα στην ωρα τους.
By PATSOUKAKI on 14-02-09, 14:08
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
εδω καποιοι κτηνιατροι εινα διχασμενοι. Ερευνες εχουν δειξει οτι η γατα εχει αντισωματα κατα της λευχαιμιας για πανω απο 3 χρονια απο τοτε που εγινε το εμβολιο. Οποτε καποιοι συστηνουν να γινεται καθε 3 χρονια και οι παλιοι κτηνιατροι λενε καθε χρονο. Εγω παντως θα του το κανω καθε 3 χρονια γιατι ειναι επικινδυνο εμβολιο και δεν θελω να του εμφανιστει κανενας καρκινος στο μελλον απο το εμβολιο. Αλλωστε δεν βγαινει εξω οποτε δεν κινδυνευει απο την ασθενεια. Τα υπολοιπα εμβολια θα του κανω κανονικα στην ωρα τους.
Σωστή:cool:!!!
By whity on 29-03-09, 09:38
εμενα ζηταει 25 στο καθε εμβολιο.
By evelynkar on 24-07-09, 14:50
Απαραίτητα εμβόλια για αεροπορικά ταξίδια στο εξωτερικό

Ποια εμβόλια είναι απαραίτητα για να ταξιδέψει μια γάτα στο εξωτερικό με αεροπλάνο ? Συγκεκριμένα εγω ταξιδεύω με aegean και στο site λέει για επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας και μιρκοτσιπ, αλλά δεν λέει κάτι ξεκάθαρο. Είχα πάρει τηλέφωνο και μάλλον η κοπέλα δεν ήξερε να μου πει, αν κάποιος γνωριζει θα με βοηθούσε πολύ!
By σιεννα on 24-07-09, 15:31
Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
Ποια εμβόλια είναι απαραίτητα για να ταξιδέψει μια γάτα στο εξωτερικό με αεροπλάνο ? Συγκεκριμένα εγω ταξιδεύω με aegean και στο site λέει για επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας και μιρκοτσιπ, αλλά δεν λέει κάτι ξεκάθαρο. Είχα πάρει τηλέφωνο και μάλλον η κοπέλα δεν ήξερε να μου πει, αν κάποιος γνωριζει θα με βοηθούσε πολύ!
Σιγουρα ειναι το εμβολιο της λυσσας.Κανε ενα τηλ.και στον κτηνιατρο σας για να τον ρωτησεις.Επισης μπορεις να κοιταξεις και εδωhttp://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22378
By moukelis on 24-07-09, 15:32
Σιγουρα ειναι απαραιτητο το τριπλό ή τετραπλο εμβολιο,και προσφατη αποπαρασιτωση.Σε μερικες χωρες ζητουν και το εμβολιο της λυσσας,και σε καποιες ακομα να εχει περασει ορισμενος χρονος απο αυτο.Καλυτερα τηλεφωνησε στο υπουργειο γεωργιας της χωρας που πας,ή σε ό,τι αντιστοιχο υπαρχει,για να σε κατατοπισουν.
By evelynkar on 24-07-09, 17:31
ευχαριστώ πολύ παιδιά
By Mikri_Shakira on 17-09-09, 16:50
Αρχική Δημοσίευση από whity
Εγω παντως τον βρηκα τον τροπο μου...
Αγοραζω τα εμβολια απο το φαρμακιο και παω στο κτηνιατρικο κεντρο Καπανδριτιου και μου κανει το εμβολιο με 3 ευρω. Δηλαδη με 10-15 ευρω καθαρισα
By Mikri_Shakira on 17-09-09, 17:00
Αρχική Δημοσίευση από whity
Αγοραζω τα εμβολια απο το φαρμακιο και παω στο κτηνιατρικο κεντρο Καπανδριτιου και μου κανει το εμβολιο με 3 ευρω. Δηλαδη με 10-15 ευρω καθαρισα
By julia on 17-09-09, 20:30
Αρχική Δημοσίευση από Mikri_Shakira
Για όλα υπάρχουν πολύ τρόποι...
άλλοι πληρώνουν πολλά, άλλοι λίγα, άλλοι τίποτα. Δεν είναι αυτό το θέμα όμως, το σημαντικό είναι να γίνονται, και να γίνονται σωστά, ώστε να προστατεύονται όσο το δυνατόν περισσότερο τα ζωάκια μας.
By Mikri_Shakira on 18-09-09, 09:12
Αρχική Δημοσίευση από julia
Για όλα υπάρχουν πολύ τρόποι...
άλλοι πληρώνουν πολλά, άλλοι λίγα, άλλοι τίποτα. Δεν είναι αυτό το θέμα όμως, το σημαντικό είναι να γίνονται, και να γίνονται σωστά, ώστε να προστατεύονται όσο το δυνατόν περισσότερο τα ζωάκια μας.
Ευτυχως γινονται σωστα γιατι οι γιατροι που βρισκονται εκει ειναι καλοι

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    vagsfyr

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους