Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,433 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 470 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γρατζουνάει και δαγκώνει!

tsouchtri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsouchtri
H tsouchtri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H tsouchtri νεα γατομαμά μόνη ψάχνει.... έγραψε στις 20:58, 27-05-11:

Καλησπέρα σε όλους !

Μαζί με το φίλο μου υιοθετήσαμε εδω και μια εβδομάδα έναν γατούλη τριών μηνών σχεδόν. Είναι μαθημένος στην άμμο του, να κοιμάται στο καλάθι του, να ξίνει τα νύχια του στο ονυχοδρόμιο, με λίγα λόγια σταθήκαμε πολύ τυχεροί. Έχουμε όμως ένα θεματάκι με τισ δαγκωματιές! Δαγκώνει ανεξαιρέτως χέρια, πόδια, μάγουλα, αγκώνες, τα πάντα προφανώς για παιχνίδι. Πήραμε διάφορα παιχνίδια για αντιπερισπασμό, αλλά δεν πιάνει πάντα το κόλπο. Έχει κανείς καμιά ιδέα, γιατι προς το παρόν είναι χαριτωμένα τα δαγκώματα αλλά αν μεγαλώσει ????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:20, 28-05-11:

Καλημέρα και να χαίρεστε το γατάκι σας.Απο όσο έχω δει..δεν υπάρχει γατάκι νεαρό που να μην δαγκώνει.Πρέπει κιόλας να τι κάνει.Σκέψου ότι αυτά..τώρα ανακαλύπτουν τον κόσμο..το σωματάκι τους και τις δυνατότητες τους.
Τώρα αν θα το συνεχίσει και μετά βασικά εξαρτάται απο την προσωπικότητα του γατιού και όχι μόνο.Σίγουρα πάντως θα το μειώσει.Η θηλυκιά μου για παράδειγμα δεν δαγκώνει ούτε κατά διάννοια,ενω ο αρσενικός μου το κάνει.Τα περισσότερα το σταματούν πάντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

frankie_thess (Maria)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frankie_thess
H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H frankie_thess έγραψε στις 14:37, 04-06-11:

Γεια σας , ακομη ενα προβλημα με τη λιλη μου ειναι οτι δεν μπορω να παιξω για πολυ .... το μικρουλι μου απο την αρχη οταν παιζαμε με δαγκωνε αλλα δεν το θεωρησα ανυσηχιτικο, ετσι παιζουν ποσο μαλλον οταν δεν εχουν κ παρεα να εκτονωθουν .Ομως πλεον με δαγκωνει τοσο πολυ που μου αφηνει σημαδεια και αρκετες φορες μου κανει κ πληγες ... οταν με δαγκωνει πολυ την λεω ΜΗ με δυνατη κ αποτομη φωνη κ σταματαω να παιζω, ομως εκεινη παλι τα ιδια πηδαει πανω μου κ με δαγκωνει ... Δεν ξερω αν φταιει που την μαλωνω ... γιατι ανεβενει στιν κουζινα, στο τραπεζι, στην τηλεοραση κτλ... στην αρχη δεν την μαλωνα καθολου, Αλλα μου ειπε η κτηνιατρος να την μαλωνω γιατι θα γινει δυσκολη γατα.Μου ειπε οταν θελω να την μαλωσω θα την πιανω απο το σβερκο και θα της φωναζω. Αυτο κανω και σκεφτομαι μηπως επειδη την μαλωνω εχει επιθετικη σταση .. Σας παρακαλω δωστε μου της συμβουλες σας γιατι δεν θελω να την αποφευγω στεναχωριεμαι .Ευχαριστω πολυ

Παράθεση

jollie (Ναντια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jollie
H Ναντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (μμμμ....20??καπου εκει!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H jollie Η Ζιολη μου και εγω σας ευχαριστουμε έγραψε στις 17:20, 04-06-11:

μαρια μου εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα...ετσι οπως τα λες ακριβως,και εγω στην αρχη δεν εδωσα σημασια αλλα πλεο μου αφηνει και εμενα σημαδια τις τελευταιες μερες.ειναι και εμενα σιαμ 4 και κατι μηνων,ο γιατρος μου ειπε οτι βγαζει δοντια.εσενα ποσο ειναι?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:35, 04-06-11:

Ναι...όταν βγάζουν δοντάκια έτσι κάνουν

Παράθεση

frankie_thess (Maria)

Νεοφερμένος

H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H frankie_thess έγραψε στις 03:32, 05-06-11:

Αχ η λιλι δεν είναι σιαμ, ο black jack είναι στη φωτογραφία Η Λιλιτσα μου είναι 3 μηνών περίπου.. Λες να βγάζει δοντάκια κι εμένα;
Την Τρίτη που θα πάμε στην κτηνίατρο θα το κοιτάξουμε ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 05-06-11 στις 03:39. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

jollie (Ναντια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jollie
H Ναντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (μμμμ....20??καπου εκει!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H jollie Η Ζιολη μου και εγω σας ευχαριστουμε έγραψε στις 22:20, 05-06-11:

και τα δυο υπεροχα κουκλακια ειναι παντως σιγουρα βγαζει δοντακια και πρεπει να κανουμε υπομονη και εγω και εσυ και ολοι οι γατογονιοι που εχουν μικρα γατουλινια

Παράθεση

frankie_thess (Maria)

Νεοφερμένος

H frankie_thess έγραψε στις 23:25, 05-06-11:

Ε ναι δεν γινετε αλλιως ... υπομονη Προσπαθω να της αποσπασω την προσοχη με αλλα παιχνιδια και της φτιαχνω και ενα γατοδεντρο τωρα και ελπιζω να βγουν συντομα τα δοντακια

Παράθεση

cilvana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cilvana
H cilvana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H cilvana έγραψε στις 13:13, 11-06-11:

ειμαι νεα στο my cat και δεν υξερα πως να κανω καποια ερωτηση..
θα ηθελα να μαθω κατι γενικα με το γατο που εχω καθε πρωι το πιανουν τρελες δαγκωνει και τρεχει και το βραδυ ηρεμει αυτο ενοχλει λιγο γιατι εχω μικρα εδερφακια και τα εχει γεμισει με γρατζουνιες... πως μπορω να ηρεμισω το γατακι μου? ειναι αρσενικος..!

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη socially excluded
H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 11:18, 21-06-11:

Είναι φυσιολογικό πάντως να δαγκώνει και να γρατζουνάει, αφού είναι μικρό (υποθέτω). Θέλει να παίξει με τα αδελφάκια του, αλλά παρασύρεται κατά κάποιον τρόπο από το παιχνίδι και τα γρατζουνάει. Αυτό που μάλλον φταίει είναι προφανώς το ότι έχεις κλειστή την γάτα στο σπίτι. (αν την έχεις κλειστή στο σπίτι) Μπορείς να την αφήσεις ελεύθερη έξω, για να εκτονωθεί. Να ανεβεί σε κάποιο δέντρο, να ακονίσει τα νύχια της, να τρέξει. Τώρα αν δεν μπορείς να την αφήσεις ελεύθερη έξω μπορείς να της πάρεις ένα ονυχοδρόμιο για να ακονίζει εκεί τα νύχια της ή ένα παιχνίδι για να παίζει, π.χ. μπαλάκι για να μειωθεί το γρατζούνισμα και να "ηρεμήσει" κάπως.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:47, 21-06-11:

Λυπαμαι..αλλα θα διαφωνησω καθετα.Αν την αφησει εκτος σπιτιου..οι κινδυνοι ειναι τεραστιοι.Αυτοκινητα,φολλες,αρρωστιες..και φυσικα να χαθει..ή να μην ξαναγυρισει.Το μονομ που δεν θα συμβουλευα ΠΟΤΕ..ειναι αυτο...

Ειναι απολυτα φυσιολογικο να γρατζουναει και να δαγκωνει,ειδικα αν ειναι μικρο.Παιζει,και με το παιχνιδι μαθαινει τις δυνατοτητες-ικανοτητες του.Με τον καιρο θα ηρεμισει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 13:12, 21-06-11:

Η μικρη μου που ειναι 10 εβδομαδων δαγκωνει πολυ, ενα "κολπο" που εφαρμοζω τις τελευταιες μερες και φαινεται να πιανει ειναι να την "ενοχλω" στο αυτι. ενωνεις τον αντιχειρα με τον δειχτη, και σπρωχνεις τον δεικτη στο αυτι..δεν ποναει μονο τα εκνευριζει..σ εμας επιασε παντως

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 14:20, 21-06-11:

Εγώ έχω διαβάσει κάπου, πως μπορείς να το σφερκώνεις και να να το κρατάς με αυτόν τον τρόπο για 2-3 δευτερόλεπτα κάτω, για επιβολή κυριαρχίας...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 14:22, 21-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Λυπαμαι..αλλα θα διαφωνησω καθετα.Αν την αφησει εκτος σπιτιου..οι κινδυνοι ειναι τεραστιοι.Αυτοκινητα,φολλες,αρρωστιες..και φυσικα να χαθει..ή να μην ξαναγυρισει.Το μονομ που δεν θα συμβουλευα ΠΟΤΕ..ειναι αυτο...
Δεδομένου ότι έχει κήπο. Εσείς όμως δεν βγάζετε καθόλου έξω τα γατιά σας ; Όλη μέρα στο σπίτι τα έχετε κλεισμένα ;;;

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:33, 21-06-11:

Ο κήπος καλό είναι να είναι περιφραγμένος πολύ καλά, ώστε να μην υπάρχει δυνατότητα διαφυγής της γατούλας από πουθενά...Μόνο τότε μπορείς να την αφήνεις έξω ξέγνοιαστα....
Σε αντίθετη περίπτωση, μπορείς να ανατρέξεις στο ποιά είναι η θλιβερή μοίρα των αδέσποτων κατά κανόνα... ή ακόμα και όσων γατιών γίνονται προς στιγμήν ή για λίγες ώρες αδέσποτα...(δηλαδή μένουν σε ένα σπίτι , αλλά αφήνονται και ελεύθερα να βολτάρουν έξω...) Ίσως γ'αυτά να είναι ακόμα χειρότερα, με την έννοια ότι είναι και ακόμη πιο άπειρα και πιο απροετοίμαστα στο να προστατευτούν...
Οπότε οι περισσότεροι , ναι, τα έχουμε αποκλειστικά μέσα... Και πολλές φορές θα το δεις αυτό και σε αγγελίες που χαρίζονται γατάκια να τίθεται ως όρος... Δεν είναι τυχαίο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 14:33, 21-06-11:

Δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια του κήπου φίλη μου.
Αν εσύ την έχεις, ελπίζω να έχεις φροντίσει να είναι πολύ καλά περιφραγμένος και προφυλαγμένος.
Όσο για εμένα προσωπικά, ναι, έχω τον γάτο πάντα μέσα, γιατί απλούστατα δεν ρισκάρω να βρεθεί στις ρόδες κάποιου αυτοκινήτου ή στο έλεος κάποιου αναίσθητου που στον ελεύθερο χρόνο του πειραματίζεται με φόλες (και τέτοιοι να ξέρεις ότι υπάρχουν αρκετοί), φροντίζω δε να του παρέχω αρκετά ερεθίσματα και τρόπους ψυχαγωγίας εντός, και φυσικά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τον έχω στειρώσει.
Αν αυτά εσένα δεν σε απασχολούν,επιλογή σου, δικαίωμά σου και από εμένα καλή τύχη.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 14:40, 21-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από danai_ns
Δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια του κήπου φίλη μου.
Αν εσύ την έχεις, ελπίζω να έχεις φροντίσει να είναι πολύ καλά περιφραγμένος και προφυλαγμένος.
Όσο για εμένα προσωπικά, ναι, έχω τον γάτο πάντα μέσα, γιατί απλούστατα δεν ρισκάρω να βρεθεί στις ρόδες κάποιου αυτοκινήτου ή στο έλεος κάποιου αναίσθητου που στον ελεύθερο χρόνο του πειραματίζεται με φόλες (και τέτοιοι να ξέρεις ότι υπάρχουν αρκετοί), φροντίζω δε να του παρέχω αρκετά ερεθίσματα και τρόπους ψυχαγωγίας εντός, και φυσικά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τον έχω στειρώσει.
Αν αυτά εσένα δεν σε απασχολούν,επιλογή σου, δικαίωμά σου και από εμένα καλή τύχη.
Εγώ τον αφήνω ελεύθερο στο κήπο ! Ανεβοκατεβαίνει στα δέντρα, ακονίζει τα νύχια του και εκτονώνεται. Είναι κρίμα να έχετε τα γατιά σας κλεισμένα μέσα στο σπίτι. Για ποιο λόγο παίρνετε γατιά αν είναι να τα κλείνετε μέσα στο σπίτι, όλη τους τι ζωή ; Δεν είναι σωστό να απομακρύνετε μια γάτα από την φύση της και να την κλείνετε μέσα σε ένα χώρο. Η γάτα έχει ανάγκη να κυνηγήσει... να εκτονωθεί.... δεν μπορεί να είναι περιφραγμένη από 4 τοίχους !!!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 14:44, 21-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από daphnelg
Εγώ έχω διαβάσει κάπου, πως μπορείς να το σφερκώνεις και να να το κρατάς με αυτόν τον τρόπο για 2-3 δευτερόλεπτα κάτω, για επιβολή κυριαρχίας...
δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν νομιζω να μπορεις να επιβληθεις στις γατες ουτε νομιζω να ειναι αυτος ο σκοπος αλλα να μαθει οτι αυτο που κανει δεν ειναι σωστο..με την μεθοδο του "αυτιου" παντως τωρα η δικια μου σταματαει, μολις δει σε κυκλο τα δαχτυλα μου καταλαβαινει οτι δεν πρεπει και σταματαει.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:45, 21-06-11:

Αν ζούσαμε σε μια κοινωνία χωρίς αυτοκίνητα και χωρίς φόλες, αγγελικά πλασμένη,να είσαι σίγουρη ότι θα τα αφήναμε να απολαύσουν την πλήρη ελευθερία...
Αντισταθμιστικά, όσοι έχουμε τη δυνατότητα τους παρέχουμε κίνητρα και ερεθίσματα εκτόνωσης,-γατόδεντρα, γατοπαίχνιδα,περιφραγμένα μπαλκόνια, κάποιοι έχουμε πάρει και δεύτερο γατάκι για να έχουν συντροφιά κτλ...
Ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για να τους παρέχει μια ασφαλή και ποιοτική ζωή... Η ελευθερία είναι γλυκιά, όταν είναι και ασφαλής....
Με την ίδια λογική, και η στείρωση είναι παρέμβαση στη φύση του ζώου, αλλά πλειοψηφικά , οι περισσότεροι φιλόζωοι την επιλέγουν...Νομίζεις ότι το κάνουν για να το βλάψουν;; ή να του στερήσουν κάτι;;; ή γιατί κρίνουν ότι είναι μια πράξη μάλλον ευεργετική γι'αυτό;;;

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 14:50, 21-06-11:

Προσωπικά τον δικό μου τον βρήκα εγκατελειμμένο δίπλα σε ένα κάδο σκουπιδιών, μωρό ακόμα, ούτε καν απογαλακτισμένο.
Έκρινα ότι μια ζωή στο διαμέρισμα μεν, γεμάτη δε ασφάλεια και αγάπη, ήταν πολύ καλύτερη από την όποια εναλλακτική.
Εσύ θα έκανες διαφορετικά; Ελπίζω τουλάχιστον να έχεις τα ζώα σου στειρωμένα, δεν θα πω κάτι άλλο.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 14:51, 21-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν νομιζω να μπορεις να επιβληθεις στις γατες ουτε νομιζω να ειναι αυτος ο σκοπος αλλα να μαθει οτι αυτο που κανει δεν ειναι σωστο..με την μεθοδο του "αυτιου" παντως τωρα η δικια μου σταματαει, μολις δει σε κυκλο τα δαχτυλα μου καταλαβαινει οτι δεν πρεπει και σταματαει.
Να εδώ το διάβασα: http://forum.mycat.gr/%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BD%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CF%8D%CE%B3%CE%B5%CF%84%CE%B5-24696/

Ουσιαστικά αυτό λέει:

«Τιμωρήστε» την όπως η μαμά της – Σύμφωνα με πηγές αυτός είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος. Μιμείται τον τρόπο που τιμωρεί η μητέρα το γατάκι όταν γίνεται άτακτο. Πιάστε το από το σβέρκο και σπρώξτε το προς το πάτωμα (με μέτρο! Δεν πρέπει να έχετε σκοπό να το πονέσετε!) λέγοντας «όχι» με σταθερή αυστηρή φωνή. Κρατήστε το σε αυτή τη θέση για 3-4 δευτερόλεπτα και μετά αφήστε το. Πιθανότατα θα φύγει παραδίπλα σωφρονισμένο για να καθαριστεί και να ανακτήσει την αξιοπρέπεια του. Αλλά θα θυμάται το «μάθημα» αυτό για αρκετό καιρό.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 14:55, 21-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από danai_ns
Προσωπικά τον δικό μου τον βρήκα εγκατελειμμένο δίπλα σε ένα κάδο σκουπιδιών, μωρό ακόμα, ούτε καν απογαλακτισμένο.
Έκρινα ότι μια ζωή στο διαμέρισμα μεν, γεμάτη δε ασφάλεια και αγάπη, ήταν πολύ καλύτερη από την όποια εναλλακτική.
Εσύ θα έκανες διαφορετικά; Ελπίζω τουλάχιστον να έχεις τα ζώα σου στειρωμένα, δεν θα πω κάτι άλλο.
Τώρα το θέτεις αλλιώς.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 15:00, 21-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Αν ζούσαμε σε μια κοινωνία χωρίς αυτοκίνητα και χωρίς φόλες, αγγελικά πλασμένη,να είσαι σίγουρη ότι θα τα αφήναμε να απολαύσουν την πλήρη ελευθερία...
Αντισταθμιστικά, όσοι έχουμε τη δυνατότητα τους παρέχουμε κίνητρα και ερεθίσματα εκτόνωσης,-γατόδεντρα, γατοπαίχνιδα,περιφραγμένα μπαλκόνια, κάποιοι έχουμε πάρει και δεύτερο γατάκι για να έχουν συντροφιά κτλ...
Ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για να τους παρέχει μια ασφαλή και ποιοτική ζωή... Η ελευθερία είναι γλυκιά, όταν είναι και ασφαλής....
Με την ίδια λογική, και η στείρωση είναι παρέμβαση στη φύση του ζώου, αλλά πλειοψηφικά , οι περισσότεροι φιλόζωοι την επιλέγουν...Νομίζεις ότι το κάνουν για να το βλάψουν;; ή να του στερήσουν κάτι;;; ή γιατί κρίνουν ότι είναι μην στείια πράξη μάλλον ευεργετική γι'αυτό;;;
Δεν ξέρω για την στείρωση..., αλλά προσωπικά θεωρώ απάνθρωπο να το έχεις κλεισμένο σε σπίτι. Και ναι εγώ δεν τον έχω κάνει στείρωση τον δικό μου γάτο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:09, 21-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από daphnelg
Δεν ξέρω για την στείρωση..., αλλά προσωπικά θεωρώ απάνθρωπο να το έχεις κλεισμένο σε σπίτι. Και ναι εγώ δεν τον έχω κάνει στείρωση τον δικό μου γάτο.
Δεν μ'αρέσει να κάνω κήρυγμα και δεν θα το κάνω...
Άλλωστε, και εγώ,- και πολλοί από μας- πριν ψαχτώ και ενημερωθώ σχετικά έλεγα ότι ήθελα τα μικρά μου να κάνουν μια-δυο γέννες (πίστευα ότι θα τους έκανε καλό αυτό),και μετά ίσως στείρωση- είχα επιφυλάξεις για την στείρωση σαν πράξη...
Στην πορεία αναθεώρησα 1000%... To γιατί δεν θα στο πω εγώ, απλά θα σε προτρέψω να ενημερωθείς για τη στείρωση, και για την ελεύθερη ζωή μιας γάτας στο δρόμο...
Αξιολόγησε τα θετικά και τα αρνητικά,ζύγισέ τα,
και αν έχεις τη διάθεση και την υπευθυνότητα, ανέλαβε να προστατεύσεις ένα ζωάκι , αφού δεν είναι σε θέση να κάνει εκείνο τέτοιου είδους επιλογές για τον εαυτό του...

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

H danai_ns έγραψε στις 15:23, 21-06-11:

Εκτός από τη "φύση" που τη θυμόμαστε όποτε μας συμφέρει και μας βολεύει γενικότερα, υπάρχει και η ευθύνη.

Εγώ θα θεσω απλά ένα αναμφισβήτητο γεγονός, πέρα και ανεξάρτητα από τις απόψεις ή τις αντιλήψεις τις δικές μου ή του οποιουδήποτε:

Έχοντας κανείς έναν αστείρωτο γάτο να περιφέρεται υπό την ευθύνη του, επιτρέποντάς του πρόσβαση και εκτός του σπιτιού ή του κήπου, είναι φυσικό και επόμενο ότι καθίσταται υπεύθυνος για τη γέννηση ανυπολόγιστου αριθμού αδέσποτων γατιών, από τα οποία πολλά θα καταλήξουν χτυπημένα από αυτοκίνητα ή ακόμα και στα σκουπίδια (όπως ο δικος μου).

Ακούγεται σκληρό και ίσως ορισμένοι δυσανασχετήσουν, αλλά δυστυχώς δεν είναι η υποκειμενική μου άποψη η οποία στο κάτω κάτω λίγο ενδιαφέρει, είναι η πραγματικότητα, σύμφωνα με τη φυσική πορεία των πραγμάτων.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 15:24, 21-06-11:

Δεν συνεχίζω, γιατί θα βγούμε και εκτός θέματος...

Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη δελφινακι
H δελφινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H δελφινακι έγραψε στις 13:04, 07-10-11:

Επειδη δεν εχω μεγαλη εμπειρια θελω οπωσδηποτε τη συμβουλη σας!
εχω ενα γατακι που ειναι 4 μηνων... οταν ερχεται η ωρα να παιξουμε παιζουμε μεν με τα παιχνιδια του αλλα πιο κοντα ερχομαστε οταν παιζουμε οι δυο μας! πανω στο παιχνιδι με γρατζουναει και με δαγκωνει! εμενα δεν με πειραζει γιατι δεν με ποναει και μου αρεσει να παιζουμε! αλλα ο εκτορουλης μου θεωρει δεδομενο οτι θα παιζει ετσι και με τους υπολοιπους! και τους γονεις μου δεν τους ενοχλει αλλα εχω μικρο αδερφο (4 χρονων)! δεν εκανα καλα που τον εμαθα ετσι??? πως μπορω να του μαθω να παιζει ετσι μονο μαζι μου??? καμια ιδεα????

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirinaki84
H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 20:20, 15-11-11:

το γατάκι μου όπως κάποιοι θα γνωρίζεται ήδη................ είναι τυφλό και από τα 2 του ματάκια και μένει μαζί μας από 3 εβδομάδων.....που σημαίνει ότι δεν μπόρεσε να κοινωνικοποιηθεί σωστά

έτσι ενώ είναι λατρευτό γατάκι έχει ένα πρόβλημα ----> Δαγκώνει συνέχεια και τρελα!!!!!

και αμα την μαλώσεις περιμένει λίγο , και καλά ότι σταμάτησε , και μετά στην χώνει πάλι......έχω δοκιμάσει να την μαλώσω με διάφορους τρόπους, φωνή, νερό, τιμωρία αλλα τπτ!!!!!! όταν λέμε τπτ εννοούμε τπτ!!!!!

μπορείτε να μου προτείνεται να εφαρμόσω κάτι πάνω της μπας και ηρεμήσει??? μια μέθοδο εννοώ

κάποιος που να έχει ήδη πείρα???

Παράθεση

Myst

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Myst
H Myst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Myst έγραψε στις 23:48, 02-12-11:

Καλησπέρα,
χρειάζομαι σε κάτι τη γνώμη σας σαν νέα γατομάνα.... Βρήκα ένα γατάκι 20 ημερών και εδώ και 2 μήνες ζούμε μαζί!!! Όλα βαίνουν καλών εκτός από τα γεγονός ότι με γρατζουνάει και τα δαγκώνει. Το ξέρω ότι είναι φυσιολογικό να το κάνει αλλά δεν ξέρω αν παίζει ή αν κάτι δεν του αρέσει και με δαγκώνει. Κάποιες φορές δεν μπορώ να την χαϊδέψω από το δάγκωμα... Μου έχει κάνει τα χέρια μέσα στα σημάδια (που τα βλέπει σαν παιχνίδι μάλλον και ορμάει) και μερικές φορές ομολογώ έχω χάσει την ψυχραιμία μου και της έδωσα κάνα δύο στον ποπό. Μετά φυσικά έχω τρελές τύψεις.....Τι μπορώ να κάνω ώστε να της το κόψω; Μήπως θα το σταματήσει μόνο του και απλά πρέπει να κάνω υπομονή;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:35, 03-12-11:

Καλησπερα.Να εισαι σιγουρη οτι παιζει. Σκεψου οτι αυτο κανονικα θα επρεπε να ειναι με τη μανουλα του και τα αδελφακια του..κια να τα κανουν συνεχεια αυτα.Μεσα απο το παιχνιδι μαθαινουν.Και μαθαινουν ακριβως ετσι.Αν προσεξεις..με τα αδελφακια τους ακριβως αυτο κανουν.Γραπωνονται και δαγκωνονται.
Μην την χτυπας..ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..οχι μονο δεν εχει κανενα νοημα αυτο,αλλα κανει και πολυ κακο στη σχεση σας.Εμενα οταν με δαγκωνει απλα..δενν τραβαω αποτομα το χερι μου,αλλα κανω εναν ξαφνικο θορυβο..ή το τραβαω σιγα σιγα.
Οσο για τις γρατζουνιες ..οκ,μεσα στο προγραμα ειναι και αυτες.Πρεπει να καταννοησουμε οτι ειναι ζωντανα πλασματα με προσωπικοτητα..και εχουν και αυτα τα θελω τους.
Ειναι παρα πολυ μικρο..και νευρικο..οπως ολα τα μωρα.Σιγα σιγα μεγαλωνοντας θα ηρεμισει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myst

Νεοφερμένος

H Myst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Myst έγραψε στις 00:59, 03-12-11:

Σε ευχαριστώ πολύ Έφη. Διάβασα και άλλα κόλπα που αναφέρθηκαν και θα τα βάλω σε εφαρμογή.....

Παράθεση

Myst

Νεοφερμένος

H Myst έγραψε στις 22:30, 19-12-11:

Καλά.....ότι και να λέτε εγώ είμαι πλέον πεπεισμένη....Η γάτα μου δεν με συμπαθεί......ή δεν ήθελε να την πάρω από τα σκουπίδια και τώρα με εκδικείται..... Τελευταία είναι σαν το αγρίμι στο κλουβί....κάνει παρκουρ στο σπίτι και δεν μπορώ να την χαϊδέψω πλέον (ενώ παλιότερα ήταν πολύ χαδιάρα....) γιατί αμέσως αρχίζει τα δαγκώματα....και όχι εκείνα τα διακριτικά που έκανε......ΔΑΓΚΩΜΑΤΑ.....κανονικά. Προσπαθώ να παίξω αλλά το μόνο που βλέπει κάθε φορά είναι τα χέρια μου.Οπότε και εγώ τα παρατάω και δεν παίζω μαζί της. Απλά της πετάω τα παιχνίδια της και παίζει μόνη της...
Επίσης παλιότερα όταν καθόμουνα στον καναπέ, κατευθείαν ερχότανε και καθόταν στη αγκαλιά μου. Τώρα απλά κάθετε στα μαξιλάρια και με κοιτάει (σαν να μου πει.....χαχαχαχαχα δεν σε αγαπάω....).

Πέρα από το χαβαλέ πραγματικά το νιώθω και στεναχωριέμαι πολύ!!!!

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 22:44, 19-12-11:

Τα δαγκώματα πιστεύω είναι καθαρά παιχνίδι...κ εμένα ο δικός μου όταν έχει κέφια έρχεται κ μου πατάει κάτι δαγκωνιές λες κ έχει γίνει λιοντάρι τότε τον απομακρύνω να παίξει με κάτι άλλο κ τον φωνάζω όταν ηρεμήσει, ή απλώς παίζουμε κάτι άλλο π.χ κρυφτό για να εκτονωθεί το μόνο σίγουρο είναι ότι η γάτα σου σε λατρεύει οπότε μην ανησυχείς

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 22:54, 19-12-11:

Πραγματικα πιστευω περα απ΄το οτι τα μικρα γατακια ειναι παρα πολυ γλυκα να τα βλεπεις και πολυ αστεια να τα παρατηρεις, οτι η ηλικια μεχρι τους 6-7 μηνες, αν δεν εχει κοινωνοικοποιηθει σωστα το γατι ειναι η πιο αχαρη. Γι αυτο το λογο πολλες φορες εχω πει οτι να υιοθετησεις ενα γατι πανω απο 7 μηνων ειναι πολυ καλη ιδεα! Πολλοι δε συνηδειτοποιουν οτι περα απο τις χαριτωμενιες κανουν και κατσικουλιες τα μικρα! Myst αποκλειεται η γατα σου να σε μισει και να ηθελε να μεινει στα σκουπιδια. Απλα καλεισαι να παιξεις το ρολο της μαμας αλλα και των αδερφων που θα ειχε ενα γατακι για παιχνιδια αλλα και θαλπωρη. Πολυ παιχνιδι και ξεθεωμα και αφηνε τα χαδια οταν κουραζεται ή την ωρα του υπνου! Πολλα τερατακια αποψε το mycat.
Επισης δοκιμαστε και catnip (ή βαλεριανα) ή το feliway, σε καποιους εχει βοηθησει.

Παράθεση

Myst

Νεοφερμένος

H Myst έγραψε στις 22:59, 19-12-11:

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξανά είχα επαφή με γατόνια ποτέ....πόσο μάλλον με μωρά γατάκια.... Με καθησυχάζεστε λίγο είναι η αλήθεια. Το catnip (ή βαλεριανα) ή το feliway που μπορώ να το βρω; Και σε τι μορφή είναι;

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 23:13, 19-12-11:

Εγώ του δίνω βαλεριάνα που είναι σε φακελάκια (βέβαια το τυλίγω σε ένα ύφασμα για να μην το σκίσει κ φάει το περιεχόμενο, γιατί δεν ξέρω αν κάνει να τα τρώει). Τα φακελάκια τα βρίσκεις σε σούπερ μάρκετ, αλλά ίσως βρεις κ ρίζα, οπότε παίρνεις ότι σου αρέσει καλύτερα (να προσθέσω ότι η βαλεριάνα είναι βότανο, όπως το τσάι, το χαμομήλι κτλ)

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 23:20, 19-12-11:

Catnip μπορεις να βρεις σε petshop, βαλεριανα σε μαγαζι με βοτανα (τσαγια κτλ). Ειναι safe για γατες και σε καποιες εχει ηρεμιστικη επιδραση σε καποιες λενε και το αντιθετο (που δεν ειναι το ζητουμενο στην περιπτωση σου αλλα μη φοβασαι η επιδραση κραταει καπου 15')
Το feliway τελευταια στην Ελλαδα πρεπει να υπαρχει καποιο προβλημα εισαγωγης, ή θα ρωτησεις σε petshop ή μπορεις να δεις στο γερμανικο amazon που υπαρχει και στελνουν Ελλαδα. Σε καποιους εχει βοηθησει πολυ, εχει ηρεμιστικη δραση, ειναι φερορμονες.
Κατα τα αλλα πολυ παιχνιδι, εμενα μικρη τρελαινοταν για σπαγγο ή κορδονια το Μουρο και οταν σου ορμαει και πονας να κανεις αου αου για να καταλαβαινει οτι βαζει πολυ δυναμη. Εγω παντως τους εχω μονιμα καποια μπαλακια στο πατωμα, καμια φορα τους φτιαχνω και απο αλουμινοχαρτο, εκσταση!!! Κι επισης τους εχω κρεμασμενα παιχνιδια στα χερουλια απο τις πορτες οπως αυτο

Μπορεις να φτιαξεις και μονη σου παντως με σπαγγο και να περασεις καμια φουντιτσα ή καποιο φτερο ή ακομα και καποιο κουδουνακι. Οποτε αυτοαπασχολουνται κιολας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolll : 19-12-11 στις 23:37.
Παράθεση

Myst

Νεοφερμένος

H Myst έγραψε στις 23:32, 19-12-11:

Να μην την ματιάσω όση ώρα είμαι στον υπολογιστή είναι στη αγκαλιά μου και γουργουρίζει.......αγάπη μου......
Και εμείς έχουμε μπαλάκια από διάφορα υλικά στο πάτωμα και κάτι λούτρινα ποντίκια από σουηδικό κατάστημα με έπιπλα.....(καταλαβαίνετε ελπίζω) τα οποία ΛΑΤΡΕΎΕΙ. Η αυτοαπασχόληση γενικά είναι καλή όταν είσαι και εσύ στο σπίτι; Διάβασα ότι πρέπει να παίζεις πολύ με τα γατάκια γιατί έτσι σε αναγνωρίζουν σαν οικογένεια....

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 23:40, 19-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myst
Η αυτοαπασχόληση γενικά είναι καλή όταν είσαι και εσύ στο σπίτι; Διάβασα ότι πρέπει να παίζεις πολύ με τα γατάκια γιατί έτσι σε αναγνωρίζουν σαν οικογένεια....
Δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι, μπορεις τοτε να της αφηνεις περισσοτερα παιχνιδια εξω οταν λειπεις ή κοιμασαι.
Ειδες ομως το γουργουρι σου? Σε αγαπαει!

Παράθεση

Myst

Νεοφερμένος

H Myst έγραψε στις 23:49, 19-12-11:

Το ελπίζω nikoll μου....Αύριο θα πάμε και στον κτηνίατρο για το 2ο εμβόλιο μας και θα τον ρωτήσω...Σας ευχαριστώ πολύ για την παρηγοριά και συμπαράσταση.....

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:41, 20-12-11:

καθε γατακι εχει τον χαρακτηρα του,οπως κι οι ανθρωποι κανενα μα κανενα δεν ειναι ιδιο,το δικο σου ειναι παιχνιδιαρικο,οχι ομως οτι δεν σ αγαπαει,μην το λες αυτο,αυτα τα πλασματα μονο αγαπη ξερουν κι αν σκοτωνουν στο φυσικο τους περιβαλον ειναι για να επιβιωσουν μονο και να τραφουν.σιγουρα εκανες καλο που την πηρες απ τα σκουπιδια,και μου κανει εντυπωση που αναρωτιεσαι αν της αρεσει η οχι.
απλα παιζει λιγο πιο εντονα,εχω 4 μικρα 6 μηνων,απ την αρχη ειχαν δειξει το χαρακτηρα τους,το ενα το πορτοκαλι(πατατινα)μες στη γρινα,απο μωρο αυτο ακουγονταν,αλλα χαδιαρα και παιχνιδιαρα οσο τιποτα.ο αλλος ο ασπρομαυρος(ριρης)οταν ηταν μωρο με καταδαγκωνε κι εμενα και τ αδελφια του,το πιο ζωηρο απ ολα κι εχει γινει χαλβας τωρα χαχα φαντασου να μεγαλωσει.η ταρταρουγα(τιτινα)φοβικη απο μωρο,με τασεις φυγης,παντα εκεινη εχω το νου μου οταν τα βγαζω στην αυλη και παντα το σκαει,κι εχει κι ενα χρωμα η ατιμη που δεν φαινεται οταν κρυβεται.η αλλη η μπουρδιτσα ολο τρωει και κανει ζημιες,αλλα ναζια και χαρες οσο τιποτα,δε ξερω τι περναει αλλα οταν βλεπει αρσενικο,ητε αντρα,ητε γατο,κανει σαν τρελη απο χαρα,αν και στειρωμενη.
ολα αυτα στα εγραψα για να καταλαβεις οτι καθε ζωακι εχει τα δικα του(καλα μ αρεσει να μιλαω για τα γατακια μου ωρες χεχε).κι απο ζημιες και γραντζουνιες αλλο τιποτα,αφου εχω συνηθησει πλεον τα χερια μου γραντζουνισμενα χρονια τωρα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 17:32, 20-12-11:

Αυτο που πρεπει να μαθει η γατα σου ειναι τα ορια με τα οποια πρεπει να δαγκωνει οταν παιζεται, ωστε να μην πονας. Θα τα ειχε μαθει αν ειχε μεγαλωσει με τα αδελφακια του, γιατι πανω στο παιχνιδι τους θα ειχε δεχθει αντιδρασεις και δαγκωματα απο τα αλλα γατακια και θα ηξερε ποτε προκαλει πονο.
Αυτο το ρολο πρεπει να παιξεις εσυ τωρα.
Οταν σε ποναει μπορεις να φωναξεις δυνατα και να δειξεις οτι σε πονεσε μιμουμενη τη συμπεριφορα της γατας, κανοντας δλδ οτι γλειφεις το πονεμενο σου χερι. Σταματας το παιχνιδι για λιγο ωστε να καταλαβει πως τετοια συμπεριφορα δε την ενθαρρυνεις.
Επισης σε καποια αλλη στιγμη, ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ μεσα στα πλαισια του παιχνιδιου να την πονεσεις εσυ, ωστε να καταλαβει οτι οπως πονεσε αυτη ποναει και ο αλλος. Προσεχε ομως να την πονεσεις με μετρο και πανω στο παιχνιδι ωστε να το εκλαβει ως ''ατυχημα'' και οχι ως αντιδραση ή τιμωρια. Μπορεις π.χ να της πιεσεις το πατουσακι σιγα-σιγα αναμεσα στα δυο σου δακτυλα μεχρι να βρεις τα ορια της και να δεις οτι ενοχλειται. Να εισαι σιγουρη, θα μαθει πολυ γρηγορα.
Αυτο ακριβως εφαρμοσα εγω με τον Τζιμακο μου και αν δεις τωρα πως παιζουμε θα παθεις πλακα. Καθε μερα σχεδον κανουμε ενα ''αγριο'' παιχνιδι με ''δυνατα'' δαγκωματα, αδυσωπητες επιθεσεις, τραβηγματα και κωλοτουμπες.
Ολα αυτα φαινονται επικινδυνα για καποιον που δε μας ξερει. Για μενα ειναι σχεδον χαδια και τα χερια μετα απο τετοιο παιχνιδι δεν εχουν ουτε γρατζουνια.
Αυτο που μου αρεσει ειναι οταν μου εχει αρπαξει το χερι με τα δοντια του, και χρησιμοποιει μονο τη δυναμη που χρειαζεται ωστε να μη μπορω να το βγαλω αλλα και να μη με πονεσει.
Μερικες φορες οταν το παιχνιδι εχει αναψει, βρισκεται ξαπλα με το χερι μου στο στομα του, ξεφυσαει απο τη μυτη σα δρακος, με το αλλο μου χερι τον εχω ακινητοποιησει και κοιτιομαστε στα ματια. Νοιωθω τα δοντια του στο χερι μου να αυξομοιωνουν τη ενταση τους και ξερω οτι αν θελει μου εχει κανει το χερι κομματια. Μα ετσι οπως τον κοιτω στα ματια τον αγαπω περισσοτερο και του εχω εμπιστοσυνη. Ξερω οτι δε θα το κανει. Με αγαπαει κι αυτος και δε θελει να με πονεσει.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:37, 20-12-11:

Καταρχήν το γατάκι σου παίζει, γιατί είναι μικρό και όπως όλα τα μικρά γατιά ανακαλύπτει τις δυνατότητές του μέσα από το παιγνίδι. Το αδικείς λοιπόν ανθρωποποιόντας το. Γιατί μόνο οι ανθρώπινοι κώδικες συμπεριφοράς θεωρούν το δάγκωμα έχθρα!
Αυτό που θα σε συμβούλευα όμως να κάνεις είναι να μην χρησιμοποιείς ποτέ τα χέρια σου για να παίξετε, γιατί του μεταδίδεις λανθασμένα μηνύματα. Να χρησιμοποιείς πάντα παιγνίδια ειδικά για γάτες δεμένα με κορδόνι ή καλάμι.

Παράθεση

efi13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efi13
H efi13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H efi13 έγραψε στις 11:07, 13-01-12:

καλημέρα...
όπως βλέπετε είμαι καινούρια στο "στεκι" πολυ απλά γιατί χρειαζομαι βοήθεια!!
έχω πολλά χρόνια γάτες, αλλά πάντα στην αυλή...
Τον ιούλιο του 2010 μετακόμισα σε μια μονοκατοικία κ βρήκα απέξω ένα γατάκι (θηλυκό) με τη μαμά του..
από μικρό ήταν άγριο αλλά σιγά σιγά και ταΐζοντας το, άρχισε να έρχεται μέσα στο σπίτι
κ το άφηνα να κοιμάται κ μέσα που κ που. σε ηλικία 8 μηνών του έκανα στείρωση κ πλέον έμενε μέσα
απλά όταν έλειπα στη δουλειά την άφηνα έξω, το ζήταγε κ αυτή άλλωστε.
γενικά όμως δεν καθολου καλή σχέση με τους υπόλοιπους που μπαίνανε σπίτι.
ήταν πάντα φοβισμένη κ δεν πλησιαζόταν. σε μας όμως ερχόταν αγκαλιά.
το μάρτιο του 11 μετακόμισα σε πολυκατοικια κ φυσικά την πήρα μαζί.
γενικά προσαρμόστηκε πολύ εύκολα , πράγμα που δεν το περίμενα, αλλα κ πάλι όταν έρχεται κόσμος
εξαφανίζεται! επειδή μετακομίσαμε καλοκαίρι, προφανώς λόγς ζέστης, δεν ερχόταν
καθόλου αγκαλιά, αλλα ήταν μια χαρά με μας, μας έκανε χαρές παιχνίδια κτλ.
με το που χειμώνιασε άρχισε πάλι να έρχεται αγκαλιά κ σε μένα κ στο αγόρι μου,
αλλα το θέμα έιναι ότι εκει που κάθεται κ την χαιδεύεις, στα καλά καθούμενα κατεβάζει τα αυτιά
κ κανει μια κινηση πανω μας με το ποδι κ φευγει βολιδα!
σε μενα δεν εχει βγαλει ποτε νυχια, αλλα χτεσ σε τετοια φαση, εκει που καθοταν στο αγορι μου
ξαφνικα τον γρατζουνισε στο προσωπο κ εφυγε τερχοντας!
δεν μπορω να καταλαβω αν το κανει για να παιξει η αν επιτιθεται!
μετα απο λιγο μπορει να ξαναερθει μονη της αγκαλια!σαν να μην τρεχει τπτ!
τι πρεπει να κανω????γενικα κ καλα που καθεται στην αγκαλια τη βλεπεις οτι ειναι
στην τσιτα, αν κουνηθεις η ακουσει κατι πεταγεται κ φευγει...
αλλα να γρατζουναει δεν το καταλαβαινω!
αλλες φορες παλι μου πιανει το χερι κ το δαγκωνει φανερα εκνευρισμενη
κ μετα πεταγεται κ φευγει παλι...
συγνωμη αν σας κουρασα αλλα επρεπε να τα πω ολα για να βγαλετε συμπερασμα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 12:59, 13-01-12:

Δεν έχω καταλάβει γιατί ηαν πολύ μεγάλο το κείμενο..
το γατακι ζει μέσα ή έξω?
ή και τα 2?
αν ζει μέσα πόσο καιρό ζει μέσα, και τι ηλικία έχε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

efi13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efi13
H efi13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H efi13 έγραψε στις 13:11, 13-01-12:

το βρηκα εξω με τη μαμα του τον ιουλιο του 2010 κ ηταν μωρο.
οταν εγινε 6 μηνων αρχισε να μπαινοβγαινει σπιτι,
κ οταν ηταν 10 μηνων μετακομισα σε πολυκατοικια κ απο τοτε ειναι
μονιμα μεσα μεχρι τωρα που ειναι 1,5 χρονων.
Ευχαριστω!

Παράθεση

my kristi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη my kristi
H my kristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H my kristi έγραψε στις 10:23, 30-03-12:

Γεια σας. Εχω ενα προβληματακι με τη Κριστι μου. Με το ζορι να τη βουρτσισω. Γινεται μαχη ...δαγκωνει και δερνει τη βουρτσα με μανια και οχι μονο και το χερι μου μαζι. Της δινω λιχουδιες για να τη ξεγελασω και παλι τα ιδια. Αρχιζει και μαδαει και θελει βουρτσισμα καθημερινα.
Τι να κανω?

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 11:04, 30-03-12:

Γενικά τα γατιά γρατζουνάνε και γδέρνουν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις,
1. Οταν είναι νεαρά δαγκώνουν διότι απο τη φύση τους έτσι παίζουν με τα αδερφάκια τους
2. όταν τους χαιδέυουμε την κοιλιά (μετά απο κάποια ώρα δεν τους αρέσει)
3. όταν πονάνε
4. οταν θέλουν να μας σταματήσουν απο το να κάνουμε κάτι
5 . όταν επιτίθονται.
Για το 3 και το 5 πρέπει να αναζητήσουμε τα αίτια στα οποιά οδήγησαν στον πόνο ή στην επιθετικότητα, έχει πχ περάσει κάποια ασθένεια? έχει σταρμπουλήξει κάποιο πόδι? έχει στρεσαριστεί με κάτι έχει υπάρξει αλλαγή περιβάλλοντος το έχει τρομάξει κάτι.

Πέρα από τα παραπάνω πολλές φορές ευθυνόμαστε και εμείς οι άνθρωποι, όταν η γάτα είναι νεαρή και γρατζουνάει και δαγκώνει μας φαίνεται χαριτόμενο και δεν το κόβουμε άμεσα , όμως πρέπει αν την αποθαύνουμε γαιτί οταν γίνει γάτα 6 κιλά δεν θα είναι μικες γρατζουνιές ή δαγκωματάκια, ενώ εκείνη θα έχει στο μυαλό της οτι παίζει εμεις θα υποφέρουμε.
Το δάγκωμα είναι στη φύση τους όμως αναφορικά με τα χέρια μας , πρέπει να κόβεται απο νεαρή ηλικία.

Τέλος σχετικά με το βούρτσισμα, δοκίμασε μια διαφορετική χτένα και κράτα πάνυα τις ρίζες των τριχών εμ το χέρι σου για να μην πονάει η γάτα, μπορείς να ξεκινήσεις με ένα γάντι , που κάνει ήποιο μασαζ και βούρτσισμα για να το συνδιάσει εμ κάτι ευχάριστο, τέλος μπορείς να δεις βιντεάκια στο youtube γαι το πως να τη βουρτσίζεις σωστά χωρίς να πονάει ή τι βούρστες-χτένες να χρησιμποιήσεις.

Καλή επιτυχία και στις 2 σας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

my kristi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη my kristi
H my kristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H my kristi έγραψε στις 11:12, 30-03-12:

Ευχαριστω Havana! Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου .

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:17, 30-03-12:

Δοκίμασε να την κτενίζεις ελάχιστο κάθε μέρα... για μισό λεπτό ας πούμε μόνο. Και μετά αντάμοιψέ την για τον...κόπο της με κάποια γατολιχουδιά. Επικεντρώσου στην αρχή στη μυτούλα της και χάιδεψε το κεφαλάκι με τη βούρτσα προς τα πάνω, κάτω από το σαγόντι της..και μετά βούρτσισε μια φορά τη ράχη.. επέστρεψε πάλι στο σημείο που της αρέσει και δεχεται σαν χάδι (κεφάλι)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    psot

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους