Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,113 εγγεγραμμένα μέλη και 718,312 μηνύματα σε 22,587 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 343 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα του Αιγαίου

Γάτα του Αιγαίου
Γάτα του Αιγαίου
Δημοσιεύτηκε από ladycat
06-05-07
Γάτα του Αιγαίου

Χαράκτηρας
Είναι ανεξάρτητη αλλά συγχρόνως φιλική με τις άλλες γάτες οπου έμαθε να συμβιώνει σε μικρές ομάδες στο φυσικό της περιβάλλον, αλλά και με τον άνθρωπο. Γι'αυτό ζει και προσαρμόζεται καλά στο διαμέρισμα. Αγαπάει πολύ το ψάρι που ήταν η βασική τροφή της. Ανέπτυξε στενή σχεσή φιλιάς με τους ψαράδες και συχνά την βλέπουμε να τους περιμένει υπομονετικά στην παραλία να επιστρέψουν από το ψάρεμα για να της προσφέρουνγεύμα τα ψαράκια που τους είναι άχρηστα.Επίσης δεν φοβάται το νέρο μιας και έχει ζήσει για αιώνες στην ακροθαλασιά. Είναι πολύ καλή κυνήγος τρωκτικών και υπόδειγμα μητέρας.

Σώμα
Είναι γάτα μεσαίου μεγέθους, δυνατή και μυώδης χωρίς να δείχνει βαριά ή παχύσαρκη.Το σώμα της είναι κάπως μακρύ, έχει πόδια δυνατά, μεσαίου μεγέθους με στρογγυλά πέλματα.Η ουρά μέσαιου μήκους ευθύγραμμη χωρίς καμπύλες ή κόμπους στο τελυταιο τμήμα της.

Κεφάλι
Μεσαίου μεγέθους πλατύ χώρις να είναι στρογγυλό.Τα αυτία της είναι πλατιά στη βάση με έλαφρώς στρογγυλεμένες άκρες και καλύπτονται από τρίχες. Η μύτη της ειναι ίσια μεσαίου μήκους. Τα μάτια στρογγυλά ελαφρώς σχιστά σε όλες τις αποχρώσεις του πρασίνου.

Ποιότητα και Χρωματισμός τριχώματος

Το μήκος της τρίχας είναι μεσαίο και γι'αυτό ανήκει στην κατηγορία των ημιμακρύτριχων χωρίς μάλλινο υπομανδύα με μέτριο περιλαίμιο και πλούσια ουρά έχει προσαρμοστει στο τοπικό κλίμα. Τον χειμώνα η πλούσια γούνα της την προστατεύει από το κρύο ενώ το καλοκαίρι μαδάει και μοιάζει με κοντότριχη και αναγνωρίζεται από την ελαφρώς φουντωτή ουρά.
Η γούνα της είναι δίχρωμη ή τρίχρωμη όπου το ένα χρώμα είναι πάντα το λευκό χωρίς ίχνη κιτρινάδας και κατα λαμβάνει το 1/3 με 2/3 του σώματος.Τα άλλα χρώματα μπορεί να είναι το μαύρο, κόκκινο, μπλε, κρεμ με ή χωρίς ραβδώσεις. Η γούνα της αποκτά ιδιαίτερη λάμψη κάτω από τον αιγαιοπελαγίτικο ουρανό και αφιερώνει πολλές ώρες στην περιποιησή της.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη ladycat
Επιφανές Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
Φρακογιος θεοδωρος -Εκθετης
By ladycat on 06-05-07, 20:36
η συγκεκριμενη ρατσα ειναι υπο εξαφανιση λογο του οτι στα νησια χρησημοποιυν πολλα χημικα κ φυτοφαρμακα κ ποντικοφαρμακα θα ηταν κριμα να χαθει η μονη ελληνικη ρατσα
Παράθεση
By yasmin1gr on 08-05-07, 00:52
Παιδια εγω δεν πολυκαταλαβα τα χαρακτηριστικα της γιατι οσοι ηταν θα ειχαν δει αυτη και μια αλλη με τελειως διαφορετικα αλλα ηταν κ οι δυο αιγαιου...
σας βαζω λιγα σχετικα λινκς και εικονες..

http://en.allexperts.com/q/Cats-1606...Aegean-cat.htm
Παράθεση
By ψωρόγατο on 08-05-07, 08:07
Καλέ το Μαρικάκι είναι κάπως έτσι! Εγώ νόμιζα μήπως έχει μακρύτριχη ταρταρούγα μέσα της. Λες;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Κοιμάμε.....!.jpg
Εμφανίσεις:  678
Μέγεθος:  229,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAGE0004.JPG
Εμφανίσεις:  2498
Μέγεθος:  35,9 KB  
Παράθεση
By ladycat on 08-05-07, 23:33
ποτε δεν ξερεις
Παράθεση
By aiorasky on 20-05-07, 19:51
Πολυ ομορφο το Μαρικακι! Τσαχπινικο!
Παράθεση
By toulis on 15-10-07, 18:37
Μήπως ο Τουλίνος είναι ράτσας τελικά; Στην Τήνο τον βρήκα!:cool:

http://forum.mycat.gr/gallery/brow...5&userid=12670
Παράθεση
By agatoula on 13-11-07, 16:17
αιγαίου???

τελικά, μήπως ο κάρολος είναι γάτος αιγαίου???

έχει τρελλό μαλλί στα αυτάκια του...
Παράθεση
By StrangeEmily+anemos on 07-03-08, 21:30
Πολύ ωραίο άρθρο!
Έχω δει στη Σαντορίνη γάτα να ψαρεύει: καθόταν σε μια πέτρα που μόλις προεξείχε από το νερό και έκανε ξαφνικές επιθέσεις με τα "χέρια" της μέσα στο νερό. Δεν είμαι σίγουρη αν έπιασε κάτι αλλά πάντως μου έκανε εντύπωση η εξοικείωσή της!
Παράθεση
By theofilos on 21-03-08, 02:59
Αρχική Δημοσίευση από StrangeEmily+anemos
Πολύ ωραίο άρθρο!
Έχω δει στη Σαντορίνη γάτα να ψαρεύει: καθόταν σε μια πέτρα που μόλις προεξείχε από το νερό και έκανε ξαφνικές επιθέσεις με τα "χέρια" της μέσα στο νερό. Δεν είμαι σίγουρη αν έπιασε κάτι αλλά πάντως μου έκανε εντύπωση η εξοικείωσή της!
ΛΟΛ :up:..
Παράθεση
By Ceres Victoria on 07-02-09, 02:42
ξερετε αν υπαρχει κανενα εκτροφειο αυτης της ρατσας στην ελλαδα; θα ηθελα πολυ να παρω μια τετοια στο μελλον
Παράθεση
By ruko on 07-02-09, 10:36
Να σου πω την αλήθεια, αμφιβάλλω αν υπάρχει καν η ράτσα. Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που προσπαθούν να τη δημιουργήσουν (αυτό δεν είναι κακό - έτσι προέκυψαν όλες), αλλά αυτό χρειάζεται αρκετά χρόνια και απ' όσο ξέρω η φυλή αυτή δεν έχει αναγωριστεί από κανένα διεθνή φορέα.
Κάποτε που το έψαχνα σε ξένες σελίδες, είχα βρει κάποιον που είχε απευθυνθεί σε ένα εκτροφείο εδώ ζητώντας φωτογραφίες και αντί αυτού έλαβε... ζωγραφιές.
Παράθεση
By Ceres Victoria on 07-02-09, 11:02
Καπου ειχα δει οτι ειναι εξαιρετικα σπανια, αλλα δεν την αναγνωριζει η CFA. Αν ειναι ετσι οπως την περιγραφουν ακουγεται πολυ ενδιαφερον. Ελπιζω να γινει κατι στο μελλον και να εχουμε την δικη μας ρατσα στην ελλαδα!
Πω πω, να σου στειλουν ζωγραφιες αντι για φωτογραφιες, θα τραβουσε τα μαλλια του ο αμοιρος
Παράθεση
By moukelis on 07-02-09, 11:38
Νομιζω παντως οτι εχει διαγωνιστει σε εκθεση γατας αυτη η συγκεκριμενη ρατσα...Απο τον CFA δεν ειναι αναγνωρισμενη,αυτο ειναι σιγουρο.
Παράθεση
By ruko on 07-02-09, 11:51
Είχε εμφανιστεί στην έκθεση του ΕΟΓ στην Αθήνα το '06 ή το '07 νομίζω. Έχεις υπόψη σου κι άλλη; Πάντως, ψάχνοντας για τη ράτσα στο google δεν τη βρίσκω σε κανένα site διεθνούς ομίλου... μόνο αναφορές σε άσχετα site, που αναπαράγουν το άρθρο της wikipedia (που δίνει λινκ σε εμάς!):up: και κοτσάρουν μια φωτογραφία με μια αδέσποτη γάτα.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μου φαίνεται πως for all intents and purposes γάτα του Αιγαίου σημαίνει απλώς μια γάτα που ζει στο Αιγαίο.
Παράθεση
By moukelis on 07-02-09, 11:54
Οχι κι εγω αυτη θυμαμαι.Λες;Δηλαδη κι ο Σειριος και η Μόιρα ειναι γατες Αιγαιου πλεον;
Παράθεση
By ruko on 07-02-09, 11:58
Σίγουρα, ιδίως η Μόιρα!
Γιατί στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις!:up::up:
Άντε Δώρα, έχεις τη μεγάλη ευκαιρία να δημιουργήσεις την νέα μούλτι-κούλτι ράτσα των Αιγαιοσιαμέζικων!:cool:
Παράθεση
By staman2 on 07-02-09, 15:06
Παιδιά θυμάμαι ότι στην έκθεση γάτας το 2007 που ήμουν κι εγώ, είχα μιλήσει με τον κυριο Φραγκογιο (νομίζω πως έτσι λεγόταν ο εκθέτης) και είχε κάποιες γέννες και μάλιστα γινόταν προσπάθεια να αναγνωριστει επισημα η ράτσα αυτη από τον ΕΟΓ. Περισσότερες λεπτομέρειες ίσως να θυμάται η Νεκταρία με το εκτροφείο των Μέιν κουν που ήταν στην έκθεση κι αυτη. Θα ψάξω να βρω τον κατάλογο απο τους συμμετέχοντες στην έκθεση που εχω κάπου και αν τον βρω θα ψάξω για τηλέφωνα.
Παράθεση
By Μυρτω4038 on 07-02-09, 22:58
Εγώ δεν έχω ακόμη καταλάβει πως είναι η γάτα Αιγαίου.
Δηλαδή σε τι διαφέρει από την κοινή Ευρωπαική όπως ο Αρης.
Μπορούμε να δούμε κάπου έστω φωτογραφίες?
Παράθεση
By Ceres Victoria on 07-02-09, 23:16
ειναι ημιμακρυτριχη και το καλοκαιρι ριχνει το τριχωμα της και γινεται κοντοτριχη με φουντωτη ουρα
Παράθεση
By Μυρτω4038 on 07-02-09, 23:21
Κάπως έτσι είναι η Κλειώ της μάγισσας.Αλλά είναι γκρι με κάποιες ραβδώσεις.
Πολύ μπερδεμένο μου ακούγεται, χωρίς φωτογραφία δεν μπορώ να το καταλάβω καλά.
Παράθεση
By erasmia2 on 06-04-09, 23:43
Γειά σας παιδιά... χαίρομαι που ο γατούλης μου ειναι στην φωτό, είναι ενα καταπληκτικό γατάκι με πολύ καλό χαρακτήρα και πολύ επικοινωνιακό μέλος της οικογενείας μας. Εκεί είμαστε στην έκθεση όπου πήραμε το 1 βραβείο στην κατηγορία εώς 6 μηνών.Τον λένε Ερμή και είναι ένα απο τα καλύτερα γατάκια που είχα ποτέ.. σας ευχαριστώ... Έρη:up:
Παράθεση
By erasmia2 on 06-04-09, 23:57
Λυπάμαι αν αυτή η γάτα σου φαίνεται αδέσποτη... απλά σε ενημερώνω ότι η συγκεκριμένη ζεί σε σπίτι και είναι γάτα αιγαίου. Υπάρχουν χαρτιά γενεολογικά όπου φαίνονται οι γονείς και οι γονείς τους. Είναι από Εκτροφέα λέγεται Φραγκογιός Θεόδωρος και μπορεί να σου λύσει όλες τις απορίες σου σχετικά.....
Παράθεση
By ruko on 07-04-09, 10:08
Επειδή μάλλον αναφέρεσαι σε μένα, διευκρινίζω ότι εννοούσα αυτή τη φωτογραφία που υπήρχε παλιότερα στο άρθρο της wikipedia και τώρα έχει κατέβει.

Χαίρομαι πολύ που υπάρχει κάποιος που ασχολείται σοβαρά μ' αυτή τη ράτσα. Καλώς ήρθες και πέρνα κι από εδώ για να γνωρίσουμε εσένα και το γατούλη σου.
Καλώς ήρθες
Παράθεση
By moukelis on 07-04-09, 10:23
Η ρατσα τελικα εχει αναγνωριστει;Γιατι δεν τη βλεπω στη λιστα του CFA...
Παράθεση
By ruko on 07-04-09, 10:30
Ούτε η FIFe την αναφέρει. Αλλά θέλει χρόνια για να αναγνωριστεί μια ράτσα. Ας ελπίσουμε να γίνει κι αυτό!
Παράθεση
By moukelis on 07-04-09, 10:38
Παντως αν δεν ειναι αναγνωρισμενη δεν γινεται να γινει η εκτροφη της,καθως δε μπορουν να βγαλουν pedigree τα γατακια.
Παράθεση
By ruko on 07-04-09, 10:55
Νομίζω ότι γίνεται. Άλλωστε, πώς θα δημιουργηθεί μια φυλή (με την έννοια της σταθεροποίησης των χαρακτηριστικών), αν δεν αρχίσει κάποιος να την εκτρέφει; Όλες οι φυλές έτσι δημιουργήθηκαν.

Απ' τη στιγμή που έχεις κάποιες γενιές πίσω σου -και, άρα, γνωστό ιστορικό- μπορείς να βγάλεις πεντιγκρί (υποθέτω - δεν είμαι σίγουρη) από τον τοπικό όμιλο, στην περίπτωσή μας απ' τον ΕΟΓ. Απλώς η αναγνώριση σε διεθνές επίπεδο αργεί λίγο.
Παράθεση
By moukelis on 07-04-09, 11:21
Εγω δε μπορω να βγαλω καν πιστοποιητικο καθαροαιμιας για τη Μόιρα,επειδη δεν εχει αναγνωριστει η ρατσα της...
Παράθεση
By erasmia2 on 07-04-09, 21:24
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Θέλω πολύ να σας γνωρίσω καλύτερα γιατί πιστεύω ότι είσαστε πολύ καλά παιδιά από το λίγο που έχω διαβάσει. Κάποια στιγμή μου δώθηκε η ευκαιρία να ασχοληθώ καλύτερα με την ράτσα αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν τα κατάφερα. Πρόκειται πάντως για κοινή γάτα η οποία αναπαράγεται από εκτροφείς για να κρατήσει κάποια χαρακτιριστικά (π.χ. ο γάτος που είναι στην φωτό επάνω έχει ένα μάτι πράσινο και ένα μάτι γαλάζιο), άσχετα αν δεν φαίνεται εκεί. Μετά το τρίχωμα πρέπει να είναι το περισσότερο λευκό με κάποια μπαλώματα στο κεφάλι και λίγο στο σώμα και στην ουρά. Είναι αναγνωρισμένη στην Ελλάδα αλλά όχι στο εξωτερικό.(τον λόγο δεν τον ξέρω ακόμα, (νομίζω έχει να κάνει με τον πληθυσμό της). Ίσως να έλυσα κάποιες από τις απορίες σας αν και εγώ έχω ακόμα απορίες........ φιλάκια:kiss:.....Έρη.
Παράθεση
By moukelis on 07-04-09, 21:59
Χμ,αν γινεται προσπαθεια να διατηρηθουν καποια ξεχωριστα χαρακτηριστικα,θα πρεπει να τα εχουν ολες οι γατες της φυλης.Παντως αυτες που ειδα εγω στην Εκθεση,δεν ειχαν ενα ματι πρασινο κι ενα γαλαζιο,αν δεν κανω λαθος.Αν δεν ειναι αναγνωρισμενη η φυλη,με τι χαρτια τα δινει ο εκτροφεας;Απλα σαν απορια το εκφραζω,δεν αμφισβητω κατι.
Παράθεση
By erasmia2 on 07-04-09, 22:23
Οι γάτες που ανήκουν σε κάποια φυλή δεν είναι και απαραίτητα πανομοιότυπες όπως οι σιάμ που και αυτές δεν είναι ακριβώς ίδιες ίσως έχουν κάποιες διαφορές, ίσως και όχι. Οι περσικές πάλι έχουν πορτοκαλί μάτια μερικές, άλλες όχι. Έχουν παράταιρα μάτια, άλλες όχι τα χαρακτιριστικά είναι περίπου ίδια, κρανίο, μάτια, αυτιά, τρίχωμα κ.τ.λ.. Όσο για τα χαρτιά που σου δίνει ο εκτροφέας είναι το γενεολογικό του δέντρο, για να μπορεί να λαμβάνει και μέρος στις εκθέσεις....
Παράθεση
By moukelis on 07-04-09, 22:53
Ναι αλλα εχουν καποια στανταρ χαρακτηριστικα.Γενεαλογικο δεντρο βγαζει με πιστοποιητικο καθαροαιμιας;Γιατι ενδιαφερομαι να βγαλω κι εγω στη δικη μου.
Παράθεση
By roulis on 08-04-09, 23:11
ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Η ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΥΘΟΧΘΟΝΗ ΦΗΛΗ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΕΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΕΙΚΡΑΤΙΑ. ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΟΜΟΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΟΘΗ ΣΥΜΑΝΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΟΓΗΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ ΠΟΝΥΙΚΟΦΕΡΜΑΚΩΝ, ΦΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.ΠΕΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΥΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΗΛΗ.ΓΕΙΝΕΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΣΧΗ ΓΑΤΑΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΝΑ ΔΙΑΣΩΘΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΘΗ ΔΙΕΘΝΟΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΓΑΤΑ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΦΗΛΗΣ ΑΥΤΗΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΡΘΗ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Παράθεση
By roulis on 08-04-09, 23:25
ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΣΑΣ ΕΝΕΙΜΕΡΟΝΩ ΔΕ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΗΛΕΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΑΥΤΟΧΘΩΝΕΣ ΓΑΤΕΣ ΣΤΙΣ ΠΟΛΗΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΗΔΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΑΝ ΦΗΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΙΑ ΦΙΛΟΖΩΩΝ ΑΝΘΠΩΠΩΝ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΑΥΤΩΝ.ΕΠΕΙΣΗΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΩΣ Η ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΘΕΚΤΙΚΗ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ
Παράθεση
By moukelis on 08-04-09, 23:27
Μπορειτε να μας απαριθμησετε τα χαρακτηριστικα της ρατσας;Καποια "χτυπητα" γνωρισματα ωστε να καταλαβουμε κι εμεις για ποιες γατουλες μιλαμε;Επισης,δια ριξτε μια ματια σε αυτη τη μικρη και πειτε μου τη γνωμη σας.
Παράθεση
By roulis on 09-04-09, 05:51
ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΜΙΚΕΛΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΤΑ ΑΙΓΑΙΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΞ. Η ΓΑΤΟΥΛΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΝΤΙΓΚΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΗ ΑΠΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΣΕ ΕΚΘΕΣΗ ΓΑΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΟΓ. ΜΟΝΟ ΑΝ ΗΤΑΝ ΓΑΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥ ΕΚΤΡΩΦΕΙΟΥ ΘΑ ΜΠΩΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΚΑΤΕΥΘΙΑ ΠΕΝΤΙΓΚΡΙ ΟΠΟΣ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΡΑΣΜΙΑΣ ΓΙΑ ΕΠΕΙΚΟΙΝΟΝΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΦΑΞ ΓΡΑΨΕ gataaigaiou@otenet.gr
Παράθεση
By moukelis on 09-04-09, 06:40
Δεν ειναι δικη μου η γατουλα,ειναι ενα γατακι που χαρισα,αλλα θα πω στην κοπελα που την εχει να επικοινωνησει μαζι σας αν θελει να της βγαλει χαρτια.Αν θελετε γραψτε μας τα χαρακτηριστικα της φυλης εδω για να ενημερωθουμε ολοι.Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Παράθεση
By ruko on 09-04-09, 08:21
roulis, καλώς ήρθες και σ' ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Να σε παρακαλέσω, ωστόσο, να μη γράφεις με κεφαλαία, επειδή στη γλώσσα του ίντερνετ είναι σαν να φωνάζεις.
Παράθεση
By roulis on 09-04-09, 12:19
ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Αγαπητε μικελη τα χαρακτηρηστικα της γατας του αιγαιου αναφερωντε στο my pet οταν μπενης στη σελιδα.αυτο ομος που δεν εχουν γραψει οτι τα χρωματα των ματιων που αναγνωριζοντε ειναι ολες οι αποχρωσεις του πρασινου απο κιτρινοπρασινο μεχρι σκουρο πρασινο, αλλα και γαλαζιο καθωσ επεισης και τα παρατερα.επισης αναγνωριζονται ολα τα χρωματα τησ γουνας δηλαδη μονοχρωμα, διχρωμα, τριχρωμα καθως επισης το ολολευκο, τα ραβδωτα(brown tabby-silver tabby) και ολα τα σχεδια ραβδωτων.δεν ειναι δεκτα τα color point διοτι φανερωνουν προσμιξεις με αλλες φυλες.ελπιζω να βοηθεισα λιγο.μπορω αν θελεις να σου στειλω τα χαρακτηρηστηκα με φαξ.ειναι 2 σελιδες.Αγαπητε rouko ευχαριστω για τη παρατηρησησου ειληκρινα δεν το ηξερα αυτο
Παράθεση
By marianthia on 10-04-09, 17:18
Γειά σας! Είμαι η Μαριάνθη που έχω τη Λίλιθ τώρα! Μεγάλωσε και έχει γίνει έτσι τώρα!

Παράθεση
By marianthia on 10-04-09, 17:19
Παράθεση
By roulis on 10-04-09, 20:42
ΓΑΤΑ ΥΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Αγαπητη μου μαριανθη ειναι νομιζω περιτο να σου πω πωςε η λιλιθ ειναι θεα μια κουκλα ενα αστερι. ειναι ομως και γατα του αιγαιου.εχει τελεια χαρακτηριστικα. το χπωμε τησ λεγετε ταρταπουγα βαν αρκεκινος. σου προτινω να την φερεισ στην εκθεση γατας του ε.ο.γ πυ θα γεινη τον δεκεμβριο μαλον ειναι σιγουρο οτι θα παει πολυ καλα.σε ευχαριστω που μου εστειλεσ την φοτο. τησ λιλιθ σου ευχομαι να σου ζησει να την προσεχεισ και να την αγαπας
Παράθεση
By roulis on 12-04-09, 20:50
ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Η ΛΕΣΧΗ ΓΑΤΑΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
Παράθεση
By marianthia on 13-04-09, 19:55
Χάρη στον κ. Κασταμονίτη λοιπόν, τον πρόεδρο του Ελληνικού Ομίλου Γάτας που μου τη γνώρισε, ιδού τα χαρακτηριστικά της, όπως τα κατέγραψα σε μια έκθεση του Ομίλου: Πρώτα πρώτα πρόκειται για κούκλα. Το χειμώνα ημιμακρύτριχη, το καλοκαίρι εγκαταλείπει τη βαριά γούνα της και κυκλοφορεί με ελαφρύτερα «ρούχα». Κρατάει όμως πάντα τη φουντωτή ουρά της και σ' αυτήν χρωστάει το όνομα «φουντωτή» που είναι το ανεπίσημό της. Είναι δίχρωμη ή τρίχρωμη με βασικό χρώμα το άσπρο, το οποίο συνδυάζεται με άλλα χρώματα όπως μαύρο, κόκκινο, μπλε, κρεμ, με ή χωρίς ραβδώσεις. Είναι γάτα μεσαίου μεγέθους, δυνατή και μυώδης με σώμα μάλλον μακρύ, πόδια γερά με στρογγυλά πέλματα, ουρά ευθύγραμμη. Το κεφάλι της είναι μεσαίου μεγέθους, πλατύ αλλά όχι στρογγυλό, αυτιά με στρογγυλεμένες άκρες, μύτη ίσια, μάτια ελαφρώς σχιστά σε όλες τις αποχρώσεις του πράσινου από το κιτρινοπράσινο ώς το σκούρο πράσινο.

απο ενα αρθρο της καθημερινης
Παράθεση
By marianthia on 13-04-09, 19:57
http://www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcg...9/2003_1282587
αυτο ειμναι το λινκ
Παράθεση
By roulis on 13-04-09, 21:27
ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

αγαπητη μαριανθη.ευχαριστω πολυ για το μυνημα σου. θελω ομωσ με την ευκαιρια που μου δεινη να σε ενημεροσω.πως γνοριζω πολυ καλα τα χαρακτηρηστικα της γατας του αιγαιου και ειναι πολυ φυσηκο αφου διατηρω αναγνωρισμενο εκτροφειο με διεθνος κατοχηρωμενο ονομα (riricats ) και ειμαι προεδρος τησ λεσχης γατας του αιγαιου.το συγκεκρημενο αρθρο της καθημερηνης το ειχα δωση εγω, οπος και η φοτο που εχει βαλει ειναι η δικη μου γατα Η ΡΙΡΙ.η δημοσιογραφος που υπογραφη το αρθρο ειναι η Κ κατερινα πλασσαρα που γραφει και στο ΤΗΛΕΡΑΜΑ για την ιστορια σας λεω οτι τα χαρακτηρηστηκα τησ φυκησ αυτης τα εχει καταγραψη ο κυρ. αντωνης κασταμονιτης.στης 17/11/2003 δημιουργηθηκε η λεσχη γατας του αιγαιου που τελη υπο την αιγηδα του Ε.Ο.Γ.και τοτε παντα με την επειβλεψη του κυρ. κασταμονιτη καναμε μια μικρη αναπροσαρμογη στα χαρακτηρηστηκα. τα μεταφρασαμε στα αγγλικα και βαση αυτον κρινουν οι κριτες στις εκθεσης. αν ενδιφερεσε μπορω να τα στηλω ταχυδρομικος.ενοειτε πως αυτα που μου γραφετε ισχυουν.
Παράθεση
By marianthia on 14-04-09, 10:57
Τα έγραψα για τους υπόλοιπους χρήστες που ρωτούσαν λεπτομέριες πιο πάνω, επειδή μου φάνηκε ότι έχει κι άλλες πληροφορίες που δεν υπάρχουν στο mycat. Είχα διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες ότι γνωρίζεις τα χαρακτηριστικά της γάτας του αιγαίου.
Το Ριρικατς, το εκτροφείο σου έχει κάποια ιστοσελίδα; Προσπαθώ να βρω κι άλλες φωτογραφίες από γάτες αιγαίου αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Η Ρίρι είναι πολύ όμορφη..
Παράθεση
By roulis on 14-04-09, 12:40
ΓΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Δυστυχος μαριανθη δεν εχω ιστοσελιδα του εκτρωφιου μου.αν πληκτρολογησης την λεξη riricats θα σου δωση καποια προσωπηκα μου στοιχεια.αλλες φοτο. τον γατιων μου θα βρης στο my cat gallery εκει που λεει οι γατουλες μας νιμιζω. επειδη βλεπω οτι η λιλιθ σου εχει τελεια χαρακτηρηστηκα γατας του αιγαιου θα ειθελα να σε παρακαλεσω θερμα να την φερεις στην επομενη εκθεση γατας.και επεισης θα ειθελα να σε γραψω μελος στην λεσχη γατας του αιγαιου.σε ευχαριστω πολλυ
Παράθεση
By roulis on 19-04-09, 21:37
GATA TOU AIGAIOU

Αγαπητη φιλοι της γατας του αιγαιου αισθανομαι την αναγκη και νιωθω την χαρα να ευχαριστησω δημοσια την κυρια ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΛΑΣΣΑΡΑ συγραφεα και δημοσιογραφο του περιοδικου τηλεραμα που μεσα απο την στηλη εμεις και τα ζωα για αλλη μια φορα κανει ενα μικρο αφιερωμα για την γατα του αιγαιου.Η σιγκεκριμενη αξιολογη δημοσιογραφος εχει κανει πολλες φορες και στο παρελθον δεκαδες αναφορες στην γατα του αιγαιου τοσο στη στηλη της οσο και σε καποια βιβλια που εχει εκδοση φιλοζωικου ενδιαφεροντος. η κυρια ΠΛΑΣΣΑΡΑ πριν δυο μηνες βοηθησε τηυν λεσχη γετας του αιγαιου να γινη μελος της πανελληνιας εταιριας προστασιας ελληνικων αυτοχθονων αγροτικων και οικοσιτων ζωων Η ΑΜΑΛΘΕΙΑ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    estelasr16, kyletr1, lilliext3

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους