Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,901 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 108 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Cool Cats: Kρατήστε τη γάτα σας δροσερή το καλοκαίρι

Δημοσιεύτηκε από aretha
27-05-07

Με τις έντονες ζέστες του καλοκαιριού υποφέρουμε όλοι, άνθρωποι και ζώα. Τι μπορούμε να κάνουμε για να ανακουφίσουμε τη γάτα μας από τη ζέστη;

Πώς θα καταλάβω ότι η γάτα μου ζεσταίνεται;
  • Οι άνθρωποι όταν ζεσταίνονται ιδρώνουν για να μειώσουν τη θερμοκρασία τους καθώς η υγρασία εξατμίζεται από το δέρμα. Οι σκύλοι λαχανιάζουν, αφήνοντας την υγρασία να εξατμιστεί μέσω της γλώσσας τους. Αντίθετα, οι γάτες ιδρώνουν μόνο από τα πατουσάκια τους, πράγμα που δεν αρκεί για να τις δροσίσει όταν κάνει πολλή ζέστη. Έτσι, όταν ζεσταίνονται, οι γάτες γλείφουν τη γούνα τους περισσότερο από συνήθως για να δροσιστούν, καθώς η υγρασία εξατμίζεται ρίχνοντας τη θερμοκρασία τους. Ένα πρώτο σημάδι λοιπόν, είναι το επίμονο γλείψιμο της γούνας.
  • Η ληθαργική συμπεριφορά είναι άλλο ένα σημάδι ότι η γάτα ζεσταίνεται πολύ. Είναι συνηθισμένο το καλοκαίρι οι γάτες να κοιμούνται κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, αναπτύσσοντας δραστηριότητα τις δροσερές ώρες της νύχτας. Επιλέγουν από μόνες τους σκιερά και δροσερά μέρη, όπως είναι πχ ο νιπτήρας ή η μπανιέρα, καθώς η πορσελάνη μένει πάντα λίγο πιο δροσερή από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος.
  • Τέλος, αν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ανέβει πολύ (πάνω από 35 βαθμούς Κελσίου) είναι πιθανό η γάτα να εμφανίσει δύσπνοια, λαχανιάζοντας όπως οι σκύλοι. Μπορεί επίσης να παρατηρήσετε ότι της τρέχουν τα σάλια. Σε αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει να τη βοηθήσετε άμεσα για να ρίξετε τη θερμοκρασία της. Επιδείνωση αυτών των συμπτωμάτων, όπως επίσης εμετός ή διάρροια, καρδιακή αρρυθμία και αφυδάτωση είναι σημάδια θερμοπληξίας και απαιτούν άμεση ιατρική φροντίδα.

Τι μπορώ να κάνω για να τη δροσίσω;
  • Κατʼ αρχήν φροντίστε ώστε η θερμοκρασία στο σπίτι να διατηρείται σε λογικά επίπεδα, είτε με τη χρήση κλιματιστικού (ρυθμισμένου σε όχι ιδιαίτερα χαμηλή θερμοκρασία –η διαφορά με την εξωτερική δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 10 βαθμούς), είτε με ανεμιστήρες τοποθετημένους έτσι ώστε να δημιουργείται ρεύμα αέρα. Τοποθετώντας ένα δοχείο με παγωμένο νερό μπροστά από τον ανεμιστήρα πετυχαίνετε ακόμα μεγαλύτερη μείωση της θερμοκρασίας. Προσοχή: μην αφήσετε τον αέρα από το κλιματιστικό ή τον ανεμιστήρα να χτυπάει κατευθείαν τη γάτα, γιατί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να αρρωστήσει.
  • Σκιάστε τα δωμάτια που χτυπάει ο ήλιος κατεβάζοντας τις τέντες ή κλείνοντας τα παντζούρια.
  • Τέλος, βοηθάει πολύ ο νυχτερινός δροσισμός του σπιτιού: όταν πέσει ο ήλιος ανοίξτε όλα τα παράθυρα για να δημιουργηθεί ρεύμα και να ανανεωθεί ο ζεστός αέρας με δροσερότερο νυχτερινό αέρα.
  • Το νερό είναι απαραίτητο όλο το χρόνο, αλλά το καλοκαίρι ακόμα περισσότερο. Σιγουρευτείτε ότι η γάτα σας έχει πρόσβαση σε φρέσκο νερό. Αλλάζετε το νερό της αρκετές φορές την ημέρα για να παραμένει δροσερό. Αν η γάτα σας δεν έχει βεβαρημένο ιστορικό (φαρυγγίτιδες κλπ) μπορείτε να της δίνετε νερό από το ψυγείο ή και να ρίχνετε μέσα στο νερό της μερικά παγάκια.
  • Τα παγάκια γίνονται και πολύ διασκεδαστικό (και δροσιστικό) παιχνίδι για τις ζεστές μέρες. Προσέξτε μόνο μην τα πατήσετε και γλυστρήσετε!
  • Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να δροσιστούμε εμείς οι άνθρωποι είναι το ντους. Κάντε κάτι αντίστοιχο και για τη γάτα σας, βρέχοντας με κρύο νερό μια πετσέτα και περνώντας τη αρκετές φορές πάνω στη γούνα της. Επιμείνετε στα σημεία που αναπτύσσουν την υψηλότερη θερμοκρασία: πατουσάκια, μασχάλες, κοιλίτσα, κάτω από το σαγόνι και πίσω από τα αυτιά.
  • Βάλτε μια θερμοφόρα στην κατάψυξη και στη συνέχεια μέσα σε μια μαξιλαροθήκη. Είναι μια καλή πηγή δροσιάς για αρκετή ώρα και αρκετές γάτες παίρνουν ακόμα και τον υπνάκο τους πάνω σε τέτοια «παγο-μαξιλάρια».
  • Αν η γάτα σας δεν τρέφει ιδιαίτερη αποστροφή για το νερό, μπορείτε να γεμίσετε το νιπτήρα του μπάνιου με λίγα εκατοστά κρύο νερό και να βουτήξετε μέσα τα πατουσάκια της. Θα τη δροσίσει πολύ.
Γούνα καλοκαιριάτικα;;
Όσο κι αν σʼ εμάς μπορεί να φαίνεται ανυπόφορο, το τρίχωμα της γάτας είναι στην πραγματικότητα σχεδιασμένο έτσι ώστε να τη δροσίζει το καλοκαίρι. Προστατεύει το δέρμα τους από τον ήλιο και δημιουργεί ένα στρώμα φυσικής μόνωσης ενάντια στη ζέστη. Γιʼ αυτό το λόγο δεν συνιστάται το κούρεμα στις γάτες, εκτός αν έχουν πολύ μακρύ και μπερδεμένο τρίχωμα που σχηματίζει κόμπους και εμποδίζει την κυκλοφορία του αέρα.

Η φροντίδα του τριχώματος είναι ακόμη πιο απαραίτητη το καλοκαίρι, καθώς με το τακτικό βούρτσισμα (μια φορά την ημέρα) θα απομακρυνθούν οι τρίχες που πέφτουν λόγω ζέστης. Έτσι, θα βελτιωθεί η κυκλοφορία του αέρα ανάμεσα στο τρίχωμα και θα μειωθεί και ο κίνδυνος για τριχόμπαλες μια και η γάτα θα καταπίνει λιγότερες τρίχες όταν γλείφεται.

Έξω από το σπίτι
Αν χρειαστεί να μεταφέρετε τη γάτα σας όταν έξω κάνει πολλή ζέστη, προσέξτε τα παρακάτω:
  • Πάρτε μαζί σας μπόλικο νερό σε θερμός, ώστε να διατηρηθεί δροσερό.
  • Βρέξτε μια πετσέτα με κρύο νερό ή βάλτε τη στην κατάψυξη για λίγη ώρα και στρώστε τη στο πάτωμα της γατοφόρου.
  • ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην αφήνετε το ζώο σας μέσα στο παρκαρισμένο αυτοκίνητο, ακόμα κι αν έχετε αφήσει παράθυρο ανοιχτό, ακόμα κι αν είναι μόνο για λίγη ώρα. Οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται σε ένα αυτοκίνητο παρκαρισμένο στον ήλιο μπορεί να αποβούν μοιραίες μέσα σε λίγα μόνο λεπτά.
Καλό καλοκαίρι σε όλους, δίποδους και τετράποδους!
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη aretha
Επιφανές Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
Mary Anne Miller: Keeping Cats Cool (άρθρο στο www.thecatsite.com)
American Animal Hospital Association: Summer Pet Care
How to Cool your Cat Down in the Summer (άρθρο στο www.wikihow.com)
Summer Tips από το www.kittencare.com
By Κατερίνα on 27-05-07, 13:41
Πολύ ωραίο άρθρο Aretha!!:up:
By ladycat on 27-05-07, 13:48
μπραβο κοριτσακι μου πολυ ωραιο
By Subject to change on 27-05-07, 13:50
Υπέροχο άρθρο και πολύ χρήσιμο για όλους! Εύγε! :up:
By Mariel on 27-05-07, 16:02
πραγματικα,παρα πολυ χρησιμο αρθρο!!ευχαριστουμε πολυ Αλικη:up: !!
By yasmin1gr on 27-05-07, 17:33
Πολυ χρησιμο αυτο με τα παγακια
By popi on 27-05-07, 17:36
:up: μπραβο aretha γιατί έχουμε μακρυτριχα στην οικογένεια.
By evelynaRoidou on 27-05-07, 22:47
Όντως πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο!Δεν είχα ιδέα ότι η γάτα ζεσταίνεται στις πατούσες και στη κοιλίτσα !!!Εγώ η χαζή πέρσι το καλοκαίρι της δρόσιζα με βρεγμένη πετσέτα τη πλατούλα και το κεφαλάκι
By aretha on 28-05-07, 07:53
Ευχαριστώ πολύ! Μένει βέβαια να καλοκαιριάσει τώρα...
By aspasiapef on 28-05-07, 23:14
Πολύ χρήσιμο άρθρο Αλίκη! Μπράβο! Αυτό με τα παγάκια μου το είχε πει και ο κ.Πάνος. Επείδη του δικού μου του αρέσει να παίζει με το νερό, αλλά όχι να τον κάνω μπάνιο, σκέφτομαι το καλοκαίρι να του βάζω στη βεράντα μια λεκάνη με δροσερό νερό για να παίζει όποτε θέλει εν είδη πισίνας...
By nena on 29-05-07, 19:06
Άψογο. Μια ερώτηση για την παγοθήκη. Μήπως τους ρίξει απότομα τη θερμοκρασία;
By marfot75 on 30-05-07, 00:34
Πολύ καλό άρθρο!!!
By Ismini on 30-05-07, 08:57
Πολύ καλό Αρήθα! Αυτό με τη λεκάνη μπροστά στον ανεμιστήρα θα το εφαρμόσω!
By Vana Balafa on 31-05-07, 08:26
Ωραίο και επίκαιρο θέμα....ευχαριστούμε!:up:
By mimikaki on 31-05-07, 13:53
:up: :up: :up: τέλειο!
By sardela on 31-05-07, 17:18
Πολυ καλο!!!:up:

Αλλα αν η σαρδελα μου ερθει με ενα παγακι κολλημενο στη γλωσσα, εσυ θα φταις....
By Έλενα on 09-06-07, 13:03
Πολύ καλό άρθρο!!!:cool:
By Elektra on 19-06-07, 11:28
Παιδια εχω το εξης προβλημα με ολα τα αρθρα. Μολις πατησω το read the entire αρθρο, με βγαζει παλι στην αρχη της σελιδας και ετσι σεν μπορω να διαβασω κανενα αρθρο......
By aretha on 26-06-07, 09:09
Δυστυχώς, με τα 40ρια+ που χτυπήσαμε αυτές τις μέρες, είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω στην πράξη σχεδόν όλα τα παραπάνω.
Συμπεράσματα: το "ντους" με τη βρεγμένη πετσέτα της άρεσε πολύ της Αρήθας, ακόμα κι όταν την πετσέτα την έβρεχα με εντελώς παγωμένο νερό. Αποτελεσματικό ήταν επίσης το να της βουτάω της πατούσες σε κρύο νερό (αν κι αυτό δεν έδειξε να το απολαμβάνει το ίδιο, καθόταν όμως).
Τα παγάκια στο νερό της άρεσαν και τα έπαιζε, δεν έπινε όμως το νερό (υποθέτω ότι της μύριζε περίεργα ίσως; )
Ο νιπτήρας έχει γίνει το μόνιμο κρεββάτι της εδώ και δυό μέρες, μάλιστα πότε πότε της τον έβρεχα με κρύο νερό και έδειχνε να το εκτιμά!
Ο ανεμιστήρας δεν την ενοχλούσε καθόλου, τον αφήναμε ανοιχτό όλη τη νύχτα και κοιμόταν μαζί μας στο κρεββάτι.
Τέλος, κάθε βράδυ που ποτίζω στη βεράντα τρέχει πίσω απ' το λάστιχο για να πιτσιλίζεται, έχει γίνει το καλύτερό της παιχνίδι αυτές τις μέρες.
By ROXY on 27-06-07, 13:22
ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΟΜΩΣ ΕΜΕΝΑ Η ΓΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΤΡΙΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΕΨΩ ΤΗΝ ΒΡΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΟΣΙΖΕΤΑΙ, ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΕΨΩ;
By χριστινα on 27-06-07, 14:08
Εγω χτες το μεσημερι πηρα μια βρεγμενη πετσετα και τα περασα αλλα δεν ενθουσιαστηκαν. Παρολα αυτα επεμεινα καθως ειχε απιστευτη ζεστη και ηταν σαν ζαβλακωμενα. Προσπαθησα να το κανω σαν παιχνιδι να κυνηγουν τη πετσετα, οποτε δεν τα πιεσα. Μετα γλυφονταν ατελειωτα....
Τα πατουσακια που τα ακουμπησα με κρυο νερακι φρικαραν. Οποτε δεν τα πιεσα.
Νομιζω η πετσετα τα βοηθησε παντως
By Cleopatra on 27-06-07, 16:20
Ο Ντάρκυ για ένα περίεργο λόγο λατρεύει το νερό!! Όχι μόνο γουργουρίζει σαν τρελός κάθε φορά που τον περνάω με βρεγμένη πετσέτα, αλλά και κάθεται σαν κύριος στην αγκαλιά μου για να του βουτήξω τα πατουσάκια στο νεράκι..του ανοίγω την βρύση για να πιεί φρέσκο νεράκι και μπαίνει ολόκληρος κάτω σπό την βρύση και μένει εκεί με το νερό να τρέχει πάνω του 2-3 λεπτά.. Δεν το έχω ξαναδεί σε γατάκι αυτό.. Και φυσικά οι αγαπημένες του θέσεις είναι στο νιπτήρα, απέναντι από το α/c όσο κι αν προσπαθώ να τον μετακινώ από εκεί, στο πάτωμα απέναντι από τον ανεμιστήρα..
By χριστινα on 28-06-07, 01:42
Σοφο γατακι

Πραγματικα δεν συνηθιζεται να αγαπουν το νερο
By mimikaki on 28-06-07, 10:12
εγώ βρέχω τα χέρια μου και τον περνάω σαν να τον χαιδέυω... Αυτό το κάνω 2-3 φορές... στα χέρια μου μένουν απειρες τρίχες και δίχνει ότι του αρέσει...ειδικά στην κοιλίτσα του...
By Ismini on 28-06-07, 10:13
Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
εγώ βρέχω τα χέρια μου και τον περνάω σαν να τον χαιδέυω... Αυτό το κάνω 2-3 φορές... στα χέρια μου μένουν απειρες τρίχες και δίχνει ότι του αρέσει...ειδικά στην κοιλίτσα του...
Κι εγω το κάνω αυτό!
By mimikaki on 28-06-07, 10:16
Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Κι εγω το κάνω αυτό!
:up: τους αρέσει εσένα??
δεν μαζεύονται απίστευτες τρίχες??? νομίζω είναι καλύτερο και από το χτένισμα...
By Ismini on 28-06-07, 10:23
Τους αρέσει! Προς το παρόν μόνο ο Σιβα μαδάει αλλά λίγο. Αρκει μετά να πλύνω τα χέρια μου. Το πολύ μαλί έχει πέσει από τα μέσα Μαίου (5 τριχόμπαλες έβγαλε με εμετό μεσα σε 2 εβδομάδες σχεδόν...). Η Αργυρούλα είναι μικρή ακόμα και δεν μαδάει.
Πλάκα εχει που μόλις βραχούν αρχίζουν να γλύφονται μανιωδώς!!!!
By lera on 28-11-07, 20:27
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Πολύ χρήσιμες πραγματικά. Μπράβο σου
By candle-mary on 30-03-08, 00:13
:greycat:ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ΜΕ ΕΣΩΣΕΣΕΣ!!:up::cat::kiss::cool:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
By ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ on 29-04-08, 09:40
Μπράβο Αρέθα πολύ καλό αυτό με την θερμοφόρα δεν το είχα σκεφτεί!Αν της την βάλω και σε μία φρεσκοπλυμένη θήκη που της αρέσεις η μυρουδιά, πιστέυω οτι θα της αρέσει πολύ!
By ΖΗΝΑ on 07-05-08, 23:32
Πραγματικά πολύ χρήσιμο το άρθρο σου, και αυτό με τη θερμοφόρα στη κατάψυξη, είναι μια ωραία ιδέα.Ευχαριστώ.
By Νίνα on 10-05-08, 09:35
Ευχαριστώ γιά τό άρθρο σου. Πολύ χρήσιμες οί πληροφορίες σου. Κυρίως γιά όσους ζούμε σέ περιοχές πού τό τσιμέντο πρωταγωνιστεί. Υποθέτω πώς στήν εξοχή τά ζωάκια μας καί στίς πολύ μεγάλες ζέστες έχουν άλλες δεξιόδους.
...τά παγάκια τέλεια..θυμάμαι πώς έπαιζε ή σκύλα μου όταν ζούσε μέ τά παγάκια...τρελλαινόταν...
Νίνα
By muarmar on 17-05-08, 17:54
:up:Κάθε καλοκαίρι η μικρή μου δεινοπαθεί από τη ζέστη... άσε που είναι και πολύ επικίνδυνο να κολλήσει ψύλλους και άλλα μικροζωάκια πάνω της λόγω του πολύ πράσινου που υπάρχει στο μπαλκόνι...
Αφού κουρευτεί δεν νιώθει καθόλου άσχημα με την εμφάνισή της, ίσα-ίσα που ξαπλώνει στη σκιά και ακούς από μακρυά το χουρχουρητό της...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
By ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ on 19-05-08, 09:34
Αρχική Δημοσίευση από muarmar
:up:Κάθε καλοκαίρι η μικρή μου δεινοπαθεί από τη ζέστη... άσε που είναι και πολύ επικίνδυνο να κολλήσει ψύλλους και άλλα μικροζωάκια πάνω της λόγω του πολύ πράσινου που υπάρχει στο μπαλκόνι...
Αφού κουρευτεί δεν νιώθει καθόλου άσχημα με την εμφάνισή της, ίσα-ίσα που ξαπλώνει στη σκιά και ακούς από μακρυά το χουρχουρητό της...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Γιατί την κουρεύεις έχω ακούση ότι είναι επικύνδινο!Δηλαδή μου έχουν πεί ότι χρειάζετε νάρκωση και ότι εκτός απο ταλαιπορία για την γάτα είναι και επικύνδινο...
By romano82 on 29-05-08, 20:03
Πολυ χρησιμο αρθρο φιλε μου!:up:
By kastratos on 12-06-08, 20:20
έυγε οι συμβουλές σου είναι πολύ καλές και σωστές. μακάρι ολοί να τις ακόλουθουσαν γιατί δυστυχώς έχω δεί να φεύγουν διακόπες και να αφήνουν τα ζώα τους στο έλεος του Θεού.όσο για τα αυτοκίνητα αφήνουν ζώα ακόμη και μέσα σε γκαράζ απο καράβια. Έυγε για άλλη μία φορά
By Thea on 20-06-08, 00:38
μπράβο για το άρθρο...είχα στεναχορηθεί πολύ γιατί μου χάλασε το κληματιστικό και ο ηλεκτρολόγος δεν μπορεσε να έρθει σήμερα... βέβαια ανοίγοντας το ψυγείο για να πάρω κάτι πετάχτηκε η καλυψώ και μπήκε μέσα...ζεσταινόταν πολύ σήμερα... αλλά μετά την έβρεχα και μπήκε μόνη της στην μπανιέρα και κοιμήθηκε εκεί.
ΥΓ : ένας φίλος μου στη χίο είδε ένα λαχανιασμένο γατάκι, σε ένα πετ σοπ, κλεισμένο σε ένα πλαστικό κλουβί όπου το χτυπούσε ο ήλιος και το μαγαζί ήταν κλειστό εκείνη τη στιγμή... δεν ήξερε πως να αντιδράσει...τι πρέπει να κάνει?
By ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ on 20-06-08, 09:33
Αρχική Δημοσίευση από Tinkerbell_20
ένας φίλος μου στη χίο είδε ένα λαχανιασμένο γατάκι, σε ένα πετ σοπ, κλεισμένο σε ένα πλαστικό κλουβί όπου το χτυπούσε ο ήλιος και το μαγαζί ήταν κλειστό εκείνη τη στιγμή... δεν ήξερε πως να αντιδράσει...τι πρέπει να κάνει?
Το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο φίλος σου είναι να αγοράσει το γατάκι και να τους πει ότι "το αγοράζω για να το σώσω!Γιατί έτσι που το έχετε στην βιτρίνα στον ήλιο το μόνο σίγουρο έιναι ότι δεν θα ζήσει!"
Το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να τους εξηγήσει με όμορφο τρόπο ότι το είδε σε αυτήν την κατάσταση.Επίσης μπορεί να εκτυπώσει αυτό το άρθρο και να τους το πάει!!!!
By eleni999 on 27-06-08, 23:06
ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΙΕΡΑ
By Giannis The Great on 16-08-08, 16:22
Πολύ καλό και χρήσιμο άρθρο!Θα το εφαρμόσω αμέσως στον Τούλη μου!
By Giannis The Great on 16-08-08, 16:25
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ
Το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο φίλος σου είναι να αγοράσει το γατάκι και να τους πει ότι "το αγοράζω για να το σώσω!Γιατί έτσι που το έχετε στην βιτρίνα στον ήλιο το μόνο σίγουρο έιναι ότι δεν θα ζήσει!"
Το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να τους εξηγήσει με όμορφο τρόπο ότι το είδε σε αυτήν την κατάσταση.Επίσης μπορεί να εκτυπώσει αυτό το άρθρο και να τους το πάει!!!!
Εγώ θα τους έβριζα, γιατί το γατάκι το βάλανε εκεί πέρα για να το βλέπει ο κόσμος και αν θέλει να το αγοράσει.Όμως δεν έβλεπαν ότι είναι λαχανιασμένο;Δεν ντρέπονται καθόλου;Έτσι, όχι μόνο δεν θα το αγοράσει κανείς αλλά θα το βλέπεουν και θα το λυπούνται.Αν ήμουν ο φίλος σου, θα τους παρέδιδα στην Φιλοζωική!
By Δεσποινα86 on 17-08-08, 20:58
τελειο το αρθρο σου! και το ειχαμε απορια αν ζεσταινεται περισσοτερο τωρα το καλοκαιρι με τοση γουνα!! θα εφαρμοσω τις συμβουλες σου στον ρουλη αν και το φοβαται λιγο το νερο!
By Richy on 22-08-08, 01:59
mmmmm

Πραγματι που καλη δουλεια αλλα θα μπορουσες να γραψεις οτι μπορουμε και να την αλοιψουμε με λιγο νερο στην γουνα της.ωστοσο ολα ηταν καλα
By ελβίρα on 27-08-08, 19:36
ευχαριστω!

σε ευχαριστω aretha!για αυτο η γατα μου ειναι παντα εξαντλιμενη το καλοκαιρι....
By giorgakious on 03-05-09, 16:11
Πάρα πολύ καλο το αρθρο και να φανταστειτε οτι εψαχνα απεγνωσμενα να βρω τρόπους να την δροσισω τωρα που ερχετε το καλοκαιρι!! Μπραβο!!:up::up::up::up:
By shadowdancer on 16-06-09, 19:02
Μακρυτριχος VS ζεστη

Σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας οι πεφωτισμενοι γιατι εγω δεν...
Λοιπον τι να κανω για να δροσισω τον Σμοκακο μου? Σκεφτομαι να τον πιτσιλαω με νερο αλλα πιστευω οτι θα φοβηθει και να νομιζει οτι τον μαλωνω....Καμια ιδεα??
By toufakos on 16-06-09, 19:13
μια βρεγμενη πετσετα θα βοηθουσε, για να ξαπλωνει πανω της. θα μπορουσες να την βαλεις πρωτα και στην καταψυξη.
By Havana on 16-06-09, 19:30
ενα γερο βουρτσισμα, παγακια στο νερο του ,α φησε το μπανιο ανοιχτο να αραζει πανω στο σμαλτο αν θελει και κατω απο την κοιλια και στα μαγουλακια βρεξιμο με πετσετα
By shadowdancer on 16-06-09, 20:26
Σας ευχαριστω!!! Πολυ χρησιμες και εξυπνες συμβουλες...
By aretha on 17-06-10, 09:46
Είπα να το επαναφέρω, γιατί τώρα που σφίξανε πάλι οι ζέστες μπορεί να φανεί χρήσιμο.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το καλοκαίρι και τα έντομα - Από mycat.gr
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-07-15 στις 14:42.
    • Καλοκαίρι και όρεξη - Από lefkey
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-06-12 στις 22:03.
    • 3 cool cats- Χαρίζονται μαύρες καλλονές... - Από pondikis
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-05-10 στις 09:43.
    • Καλοκαίρι και φιλοζωία - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-09 στις 17:59.
    • Καλό καλοκαίρι!!! - Από Nikos
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-07-08 στις 16:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους