Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,288 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 408 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Αυτόματα κουτιά για άμμο!

Δημοσιεύτηκε από Subject to change
29-08-07

Όπως όλοι γνωρίζουμε, το πλέον δυσσάρεστο κομμάτι της γατίσιας συντροφιάς, είναι όταν έρχεται η ώρα να καθαρίσουμε την άμμο της. Για τις εγκύους δε, το κομμάτι αυτό είναι όχι απλά δυσσάρεστο αλλά και επικύνδυνο (λόγω κινδύνου προσβολής απο τοξοπλάσμωση, η οποία μπορεί να αποβεί καταστροφική για το έμβρυο). Ωστόσο κάποιες εταιρείες στο εξωτερικό, φαίνεται να έχουν λύσει το πρόβλημα! Ξεχάστε το καθάρισμα κάθε μέρα, τις μυρωδιές και τη σωματική κούραση απο το σκύψιμο. Οι νέες, πρωτοποριακές τουαλέτες γατιών είναι πολλές φορές καλύτερες και απο τις ανθρώπινες, δυστυχώς όμως με αρκετά υψηλό κόστος, το οποίο ωστόσο σύμφωνα με τις εταιρείες παραγωγής, αποσβαίνεται απο το μειωμένο κόστος των αναλώσιμων ή τη μεγάλη διάρκεια αυτών.

1. Personal favorite: CatGenie

Εκ πρώτης όψεως, θυμίζει ανθρώπινη τουαλέτα, τόσο σε σχήμα όσο και σε τρόπο λειτουργίας. Οι απαιτήσεις του είναι πολύ περισσότερες απο ένα απλό κουτί για άμμο, που το μόνο που απαιτεί είναι μισό τετραγωνικό στο πάτωμα. Το εν λόγω σύστημα, χρειάζεται σύνδεση με την παροχή νερού (όπως το πλυντήριο), σύνδεση με την τουαλέτα (ώστε να αποβάλλει εκεί τις ακαθαρσίες, καθώς και ηλεκτρισμό. Λειτουργεί με την ειδική πλυνόμενη άμμο της εν λόγω εταιρείας, και απαγορεύεται ρητά η αντικατάσταση της με κοινή άμμο - κάτι τέτοιο μπορεί να επιφέρει βλάβη στο σύστημα, καθώς και αναίρεση της διετούς εγγύησης.

Το σύστημα λειτουργεί ως εξής: Πρώτα η γάτα εισέρχεται στο μηχάνημα και κάνει την ανάγκη της. Έπειτα, με ειδικό ανιχνευτή, το μηχάνημα ξεκινά 60 δευτερόλεπτα μετά την αποχώρηση της γατούλας τη διαδικασία καθαρισμού (μπορείτε να το ρυθμίσετε να μην είναι αυτόματο, πχ σε περίπτωση που θέλετε να εξετάσετε τα κόπρανα για τυχόν ασθένειες), η οποία διαρκεί περίπου μισή ώρα. Στη διάρκεια αυτής της μισής ώρας τα κόπρανα υγροποιούνται και μαζί με τα ούρα περνούν στο αποχετευτικό σύστημα του σπιτιού. Έπειτα, η άμμος πλένεται με νερό και το ειδικό υγρό καθαρισμού (το οποίο το προμηθεύεστε επίσης απο την εταιρεία και κρατάει δύο μήνες αν έχετε μόνο μια γάτα) και στη συνέχεια στεγνώνεται, ώστε να είναι στεγνή, ζεστή και καθαρή όταν η γατούλα την ξαναχρησιμοποιήσει. Εαν έχετε συνηθίσει τις σκεπαστές τουαλέτες, μπορείτε να αγοράσετε επιπλέον και κάλυμμα.

Τα αρνητικά (γιατί τίποτα δεν είναι τέλειο...)
  • Μεγάλο κόστος (αρχικό κόστος $329 το οποίο περιλαμβάνει το μηχάνημα, 2 υγρά καθαρισμού της άμμου (διάρκειας 4 μηνών για μία γάτα), 2 συσκευασίες της ειδικής άμμου (κρατούν 6 μήνες η καθεμία), διευρυμένη τετραετή εγγύηση και δωρεάν αποστολή εντός ΗΠΑ. Ωστόσο προσωπικά, πάλι ακριβό μου φαίνεται. Πάντως μπορεί να πληρωθεί και σε 3 δόσεις.
  • Μου φαίνεται λίγο μπερδεμένη ιστορία η σύνδεση με την παροχή νερού.
  • Δεν είμαι καθόλου σίγουρη οτι το στέλνουν και εκτός ΗΠΑ, ούτε γνωρίζω το κόστος αποστολής στην Ελλάδα, αν τελικά το αποστέλλουν. Εαν μάθετε, γράψτε το και εδώ.
2. Litter robot

Πολύ φτωχότερο απο το προηγούμενο, με σχεδον την ίδια τιμή. Λειτουργεί ως εξής: 5 λεπτά αφότου η γάτα εξέλθει απο αυτό, αρχίζει να γυρίζει, διαχωρίζοντας την άμμο απο τα περιττώματα και συγκεντρώνοντας τα περιττώματα σε μια ειδική θήκη, η οποία απαιτεί άδειασμα μια φορά την εβδομάδα.
Έχει κάποια θετικά, όπως:
  • Ο διαχωρισμός των κοπράνων απο την άμμο γίνεται σε μερικά λεπτά, και όχι σε μισή ώρα.
  • Δεν απαιτεί ειδικά προιόντα, χρησιμοποιείται με οποιαδήποτε άμμο.
  • Δεν απαιτεί σύνδεση με την παροχή νερού.
  • Είναι σκεπαστό χωρίς επιπλέον κόστος (αν και χωρίς πορτάκι)
  • Ελαφρως πιο οικονομικό ($300)
Ωστόσο, υστερεί σε πολλά θέματα σε σχέση με το Cat Genie:
  • Απαιτεί επαφή με τα περιττώματα, έστω και μόνο μια φορά την εβδομάδα.
  • Μόλις $30 φθηνότερο, ενώ υστερεί σημαντικά σε δυνατότητες.
  • Δεν καθαρίζει την άμμο, ούτε διαχωρίζει και τα ούρα, παρα μόνον τα κόπρανα.
Φυσικά, αυτά δεν είναι τα μόνα κουτιά για άμμο "νέας γενιάς". Μια αναζήτηση στο Google για "automatic litter box" θα σας δείξει πολλές ακόμη επιλογές!
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Subject to change
Founder

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
By aretha on 29-08-07, 10:21
Ευχαριστούμε, πολύ ενημερωτικό!
(αν πω ότι εμένα δε με χαλάει και ΤΟΣΟ πολύ πια το καθάρισμα της άμμου, θα με πείτε βιτσιόζα; )
By aspasiapef on 29-08-07, 10:35
Δεν σε βρήσκω βιτσιόζα Αλίκη! Εγώ είμαι χειρότερη! Θέλω να ελέγχω κάθε φορά πόσο συχνά κάνουν πιπί και κακά τους και συνήθως είμαι από πάνω για ναδω αν κάνουν κανονικά ή ζορίζονται ή αν έχουν διαφορετικό χρώμα από συνήθως!!! Για τον ευατό μου δεν προσέχω τόσο όσα για τα μικρά μου. Τρέμω μην πάθουν τίποτα και παρόλο που αυτές οι τουαλέτες θα με γλύτωναν από πολύ κόπο γιατί ο μικρός ειδικά είναι πολύ "παραγωγικός" δεν θα μπορούσα να τα τσεκάρω...
By Subject to change on 29-08-07, 10:35
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Ευχαριστούμε, πολύ ενημερωτικό!
(αν πω ότι εμένα δε με χαλάει και ΤΟΣΟ πολύ πια το καθάρισμα της άμμου, θα με πείτε βιτσιόζα; )
Εγώ πάντως το ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ όσο τίποτε άλλο!!
Οπότε μάλλον όταν βελτιωθούν τα οικονομικά μου θα το αγοράσω το Cat Genie να ησυχάσω.
By Subject to change on 29-08-07, 10:36
Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Δεν σε βρήσκω βιτσιόζα Αλίκη! Εγώ είμαι χειρότερη! Θέλω να ελέγχω κάθε φορά πόσο συχνά κάνουν πιπί και κακά τους και συνήθως είμαι από πάνω για ναδω αν κάνουν κανονικά ή ζορίζονται ή αν έχουν διαφορετικό χρώμα από συνήθως!!! Για τον ευατό μου δεν προσέχω τόσο όσα για τα μικρά μου. Τρέμω μην πάθουν τίποτα και παρόλο που αυτές οι τουαλέτες θα με γλύτωναν από πολύ κόπο γιατί ο μικρός ειδικά είναι πολύ "παραγωγικός" δεν θα μπορούσα να τα τσεκάρω...
Με την πρώτη (Cat Genie) θα μπορούσες, μπορείς να το προγραμματίσεις να μην γίνεται αυτόματα, αλλά πχ 2 φορές τη μέρα ή όποτε πατάς εσύ το κουμπί
By χριστινα on 29-08-07, 18:30
Παντως κι εγω εχω συνηθισει και δεν με πειραζει. Αλλα ειναι ιδανικο για περιοδο διακοπων. Γιατι αντε να αγγαρεψεις καποιον για το φαγακι. Η αμμος ειναι αλλη ιστορια
By sardela on 29-08-07, 19:21
Ουτε και εμενα με πειραζει η αλλαγη της αμμου.
Ειδικα με την κρυσταλλικη αμμο, ειναι και πολυ γρηγορο και πανευκολο.
Και καθολου δαπανηρο.:cool:
By Subject to change on 30-08-07, 06:31
Μόνο εγώ είμαι η ανώμαλη δηλαδή που τη μισώ αυτή την ώρα;
By AGGELIKI on 30-08-07, 07:25
By dimitra on 30-08-07, 11:34
Παρα πολυ καλο! Τα δινεις μια φορα τα χρηματα και μετα τερμα οι μυρωδιες και καθε τοσο να καθαριζεις.
Εγω παιδια δυο φορες τη μερα τα καθαριζω . Προς το παρον ψαχνω( ακομα!!!) κρυσταλικη αμμο, αλλα αμα βρεθει ευκολος τροπος να προμηθευτω αυτη τη συσκευη, δεν θα ναι ασχημα!
By anabou on 31-08-07, 09:51
Μισέλ και μένα το χειρότερό μου είναι. Και κρυσταλλική γιοκ καθώς η κουρ#$%μηχανή ούτε να την χ#$ει (κυριολεκτικά).
By evelynaRoidou on 05-09-07, 15:55
Το να την αγοράσεις μου φαίνεται πιο απλό από το να τη συνδέσεις.Στην ανάγκη την παραγγέλνεις από ένα μεγάλο pet shop.Η σύνδεση της με τη παροχή νερού και με την αποχέτευση είναι αυτό που με απασχολεί. Χωρίς να είμαι υδραυλικός υποψιάζομαι ότι θα χρειαστεί γκρέμισμα τα πλακάκια, υδραυλικό και καινούργια πλακάκια στην τουαλέτα. Με άλλα λόγια μεγάλος κόπος, ταλαιπωρία και σημαντική απώλεια χρημάτων.
By Subject to change on 05-09-07, 16:06
Αρχική Δημοσίευση από evelynaRoidou
Το να την αγοράσεις μου φαίνεται πιο απλό από το να τη συνδέσεις.Στην ανάγκη την παραγγέλνεις από ένα μεγάλο pet shop.Η σύνδεση της με τη παροχή νερού και με την αποχέτευση είναι αυτό που με απασχολεί. Χωρίς να είμαι υδραυλικός υποψιάζομαι ότι θα χρειαστεί γκρέμισμα τα πλακάκια, υδραυλικό και καινούργια πλακάκια στην τουαλέτα. Με άλλα λόγια μεγάλος κόπος, ταλαιπωρία και σημαντική απώλεια χρημάτων.
Απ'οτι είχα διαβάσει στο site τους είναι αρκετά απλό, επ'ουδενί δεν χρειάζεται όλα αυτά, αλλά επειδή είμαι άσχετη με τα υδραυλικά δεν παίρνω και όρκο.
By dimitra on 06-09-07, 17:02
Μπορει να ειναι ευκολο αν βαλει κανεις καποια επεκταση πχ σε μια ηδη υπαρχουσα παροχη νερου, πχ στο πλυντηριο.Δεν μπορει να ναι τοσο δυσκολο.
Μονο να μπορουσα να τα διαθεσω αυτα τα χρηματα και ας γκρεμιζα και τον τοιχο!! Λιγος κοπος στην αρχη και μετα ησυχαζεις.
By Subject to change on 06-09-07, 17:33
Αρχική Δημοσίευση από dimitra
Μονο να μπορουσα να τα διαθεσω αυτα τα χρηματα και ας γκρεμιζα και τον τοιχο!! Λιγος κοπος στην αρχη και μετα ησυχαζεις.
Αυτό ακριβώς. Κι εγώ στα 300 ευρά κολλάω
By yasmin1gr on 07-09-07, 21:48
Πολυ καλο για τις διακοπες αν και για οσους ειναι εφευρετες υπαρχει κι αυτη η λυση
Συνημένες Εικόνες

By ruko on 08-09-07, 04:18
Αν και είμαι από τις διεστραμμένες που δεν τις ενοχλεί το καθάρισμα της άμμου (καλά, δε λέω ότι πετάω και τη σκούφια μου) αν έπρεπε να διαλέξω, θα διάλεγα σίγουρα τη Litter Robot.
Γενικά είμαι κάπως επιφυλακτική απέναντι σε προϊόντα που σου λένε ότι πρέπει να αγοράσετε ειδική άμμο, ειδικό καθαριστικό και ειδική γάτα. Απ' αυτή την άποψη δεν ξενοιάζεις καθόλου, αφού κρέμεσαι από την εταιρία.
Βέβαια, καταλαβαίνω γιατί αρέσει στη Μισέλ, καθώς η φράση της "πρέπει να έρθετε σε επαφή με τα περιττώματα της γάτας" speaks volumes που λένε!
By Elunitta on 12-09-07, 08:26
Μπήκα και εγώ στο site. Ωραία ιδέα!! Σαν πλυντήριο εγκαθίσταται πάντως. Δεν χρειάζεται να σπάσεις πλακάκια!!! Την θέλωωωωωω! Να μαζευτούμε όλοι εμείς που την θέλουμε να πείσουμε κανένα Pet shop να μας εισάγει μερικές??
By ruko on 12-09-07, 21:01
Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Πολυ καλο για τις διακοπες αν και για οσους ειναι εφευρετες υπαρχει κι αυτη η λυση

Αυτό είναι το καλύτερο απ' όλα!
By dimitra on 14-09-07, 10:46
Συμφωνω!
By julia on 18-09-07, 09:57
Παιδιά.....
Πρίν καταφύγετε σε δαπανηρές λύσεις γιατι δεν δοκιμάζετε να μάθετε την γατούλα σας να πηγαίνει στην ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑ???? Το έχω καταφαίρει στο χωριό!!!! Η πλάκα είναι να θές να πας και να κάθετε πάνω η γάτα!!!! Υπάρχουν πολλά sites αν βάτετε "How to Toilet-Train Your Cat" πχ http://www.karawynn.net/mishacat/toilet.html . Θέλει υπομονή αλλά αξίζει, ειδικά αν έχετε πολλές, και βαρεθήκατε να κουβαλάτε σάκους με άμμο....Αν έχετε πάνω απο μία τουαλέτα ή WC σκεφτείτε το....
By julia on 18-09-07, 10:05
Και για να δείτε και πόσο αστείο είναι ψάξτε στο youtube......
πχ http://www.youtube.com/watch?v=I79-B...related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=WofFb_eOxxA
http://www.youtube.com/watch?v=_ug7WEUxH68
http://www.youtube.com/watch?v=awYO4...related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=IwUHf...related&search=
και άλλα πολλά..... κάποιες τραβάνε και το καζανάκι!!!!!
By ruko on 18-09-07, 13:09
Πλάκα στην πλάκα, δε θα 'ταν άσχημη λύση για την περίπτωσή μου, γιατί με τέσσερις σκ...τομηχανές, κοντεύω να πάθω κήλη κουβαλώντας τα δεκάκιλα της άμμου. Μόνο που φοβάμαι ότι τα δικά μου είναι ανεπίδεκτα μαθήσεως...
By Gloriana on 23-10-07, 18:08
Ρε σεις είναι τελείως υπερβολικό αυτό με την τοξοπλάσμωση! Δηλαδή πρέπει να κάνεις τα τέρατα ακόμα και αν είσαι έγκυος για να κολλήσεις! Γάντα πλαστικά, ειδικό φτυαράκι και πέταμα κατευθείαν είναι ότι πιο σίγουρο. Σιγά μη βάλουμε και ΜΑΣΚΑ για να καθαρίσουμε την άμμο.
Για μενα το μόον πρόβλημα είναι η μυρωδιά την ώρα που κάνει τα κακάκια, όχι ο καθαρισμός! Το ξεσκάτωμα του μωρού είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ΤΡΑΓΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΩΔΥΝΟ!
By Gloriana on 23-10-07, 18:09
Αρχική Δημοσίευση από julia
Παιδιά.....
Πρίν καταφύγετε σε δαπανηρές λύσεις γιατι δεν δοκιμάζετε να μάθετε την γατούλα σας να πηγαίνει στην ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑ???? Το έχω καταφαίρει στο χωριό!!!! Η πλάκα είναι να θές να πας και να κάθετε πάνω η γάτα!!!! Υπάρχουν πολλά sites αν βάτετε "How to Toilet-Train Your Cat" πχ http://www.karawynn.net/mishacat/toilet.html . Θέλει υπομονή αλλά αξίζει, ειδικά αν έχετε πολλές, και βαρεθήκατε να κουβαλάτε σάκους με άμμο....Αν έχετε πάνω απο μία τουαλέτα ή WC σκεφτείτε το....
Καλή φάση αλλά πρέπει να καθαρίζεις την λεκάνη γιατί όταν πατάει με τα πόδια εκεί πάνω δεν ξέρεις τι μικρόβια κουβαλάει, άσε δε και αν αστοχήσει!
By ruko on 24-10-07, 08:52
Αρχική Δημοσίευση από Gloriana
Για μενα το μόον πρόβλημα είναι η μυρωδιά την ώρα που κάνει τα κακάκια, όχι ο καθαρισμός! Το ξεσκάτωμα του μωρού είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ΤΡΑΓΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΩΔΥΝΟ!
Όχι ότι έχω προσωπική εμπειρία, αλλά :up:
By marianna1 on 27-10-07, 21:55
τοξόπλασμα

είναι μιά ασθένεια που κάθε γυναίκα και ειδικά όσες είναι σε ηλικία να κανουν παιδιά, την τρέμουν...Θέλω λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας τις λίγες γνώσεις μου πάνω στο θέμα. είμαι 35 ετών και έχω γάτες (όπως και σκυλιά), από την ηλικία που θυμάμαι τον εαφτό μου. Φέτος, αποφάσισα να κάνω εξέταση για το ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ. Οταν ο γιατρός μου είπε ότι δεν είμαι θετική, πραγματικά άπόρισα (σκεφτείτε πως εχω 27 γατιά). Συζητώντας το θέμα αυτό, έμαθα τα εξίς : 1) ευκολότερα κολλάει το τοξόπλασμα απο νοπά κρέατα (οταν τα πλένουμε ή τα κόβουμε) 2) για να κολίσεις τοξόπλασμα πρέπει να έρθεις σε επαφή με ΜΟΛΥΣΜΕΝΑ ούρα γάτας. Απαραίτητη προηπόθεση στις παραπάνω περιπτώσεις είναι να υπάρχει πληγή ώστε το μικρόβιο να εισέλθει στον οργανισμό μας.Τέλος,οι γάτες που μπορεί να έχουν προσβληθεί από τοξόπλασμα, είναι εκείνες που κυνηγούν και όχι οι οικόσιτες.
σ.σ. δεν υπάρχουν συμπτώματα στισ μολυσμένες γάτες.
By Gloriana on 28-10-07, 14:37
Αρχική Δημοσίευση από marianna1
είναι μιά ασθένεια που κάθε γυναίκα και ειδικά όσες είναι σε ηλικία να κανουν παιδιά, την τρέμουν...Θέλω λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας τις λίγες γνώσεις μου πάνω στο θέμα. είμαι 35 ετών και έχω γάτες (όπως και σκυλιά), από την ηλικία που θυμάμαι τον εαφτό μου. Φέτος, αποφάσισα να κάνω εξέταση για το ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ. Οταν ο γιατρός μου είπε ότι δεν είμαι θετική, πραγματικά άπόρισα (σκεφτείτε πως εχω 27 γατιά). Συζητώντας το θέμα αυτό, έμαθα τα εξίς : 1) ευκολότερα κολλάει το τοξόπλασμα απο νοπά κρέατα (οταν τα πλένουμε ή τα κόβουμε) 2) για να κολίσεις τοξόπλασμα πρέπει να έρθεις σε επαφή με ΜΟΛΥΣΜΕΝΑ ούρα γάτας. Απαραίτητη προηπόθεση στις παραπάνω περιπτώσεις είναι να υπάρχει πληγή ώστε το μικρόβιο να εισέλθει στον οργανισμό μας.Τέλος,οι γάτες που μπορεί να έχουν προσβληθεί από τοξόπλασμα, είναι εκείνες που κυνηγούν και όχι οι οικόσιτες.
σ.σ. δεν υπάρχουν συμπτώματα στισ μολυσμένες γάτες.
Μόνο με ΟΥΡΑ? Όχι με κόπρανα?
By drusilia on 28-10-07, 14:49
Νομίζω με κόπρανα, Γκλοριάνα, γιατι το έχω ψάξει λίγο, και οχι με ούρα.
By serax on 05-12-07, 16:21
το αγόρασε κανείς? πως γίνεται να μας το στείλουν απο την αμερική?
By zorica on 27-01-08, 11:45
Τι ωραια πραγματα με αρκετο κοστος μπορει να εχει κανεις...
By magy on 13-04-08, 16:05
Γειά σας! Για όσους ενδιαφέρονται για την πρώτη λατιερα να σας πω πως βρήκα το site και από ότι είδα μπορείτε να την παραγγείλετε και μέσω internet και κάνουν και μια μικρή έκπτωση...
Λοιπόν το site είναι: http://www.amazon.com/CatGenie-Self-.../dp/B000MKHQG4
By carlota on 20-04-08, 12:40
Πολύ ενδιαφέρον! αν και έχω κήπο, παρόλα αυτά χρειάζεται!
By Ζορρό on 28-04-08, 21:18
Τι είναι ρε παιδιά αυτή η κρυσταλική άμμος?
By RedCat on 29-04-08, 07:22
Δες εδώ για την κρυσταλλική άμμο..
By ***LILA*** on 30-04-08, 20:07
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΗ Η ΤΟΥΑΛΕΤΑ!!!!! ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΕΙΛΕΙΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
By Nemecis on 07-07-08, 09:57
Πήρα σε κάποια pet shop τηλέφωνο, όχι μόνο δεν το είχαν, αλλά δεν ήξεραν και τι είναι ... ! Θα το παραγγείλω από το εξωτερικό.

Επίσης βρήκα και μία μέση λύση http://images.google.gr/images?hl=en...h+Images&gbv=2

Τα έχω παραγγείλει ήδη και τα περιμένω αγωνιωδώς ! :cool:
By Heidi on 28-07-08, 00:08
Κλειστή τουαλέτα Roll 'n' Clean Self Cleaning Litter Box

Είδα μια κλειστή τουαλέτα στο Amazon την λέγεται:
Roll 'n' Clean Self Cleaning Litter Box.
Την γυρνάς στα πλάγια και την επαναφέρεις στην ιδία θέση, έτσι οι ακαθαρσίες μπαίνουν σε συρτάρι. Μόνο κακά είδα, για τσίσα ούτε λόγος.
Υπάρχει και βίντεο της διαφήμισης στο YouTube
Μάλλον λειτουργεί με λεπτό κόκκο τύπου άμμου και κάπου την είδα μαζί με την ever clean.

Βγαίνει σε δύο μεγέθη
Κανονική: 17" x 20" x 18" απο 24.69 δολάρια
Μεγάλη: 19.5" x 22" x 20" απο 34.99 δολάρια

Η διεύθυνση στο Amazon
http://www.amazon.com/gp/product/product-description/B0002DK2DU/ref=dp_proddesc_0?ie=UTF8&n=284507&s=kitchen

Τη βρήκα και σε άλλη σελίδα, πιο διαφορετική. Ισως για πιο χοντρή άμμο.
http://www.petsmart.com/product/index.jsp?productId=2754459&keepsr=0

Η διεύθυνση στο YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=vsFa4V3CmjY
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Paw Roll N Clean -3.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  135,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Paw Roll N Clean -2.jpg
Εμφανίσεις:  167
Μέγεθος:  20,3 KB  
Συνημένες Εικόνες

By gatoylis on 04-09-08, 23:53
Παιδιά καλό αυτο το cat genie αλλα για εμας με το μικροτερό βαλάντιο που λενε υπαρχεί και το : http://home-solutions.hsn.com/litter...987548_xp.aspx εντάξει δεν εχει την τεχνολογία του μέλλοντος αλλα ειναί ποιό οικονομίκο και σίγουρα δεν απαιτεί γνώσεις του Μπάμπη του υδραυλικού! τσεκαρετέ το και βρείτε κανα τροπό να το αποκτήστουμε! αντέ ακομα καθέστε?? χεχε
By and_nx7 on 18-09-08, 21:21
Κατασκευή ...

Απέκτησα πρόσφατα νέο συγκάτοικο ... έναν μικρό γατούλη και πρόκειται να του κατασκευάσω σπίτι και wc .... δείτε το, αν θέλει και κανείς άλλος να το κατασκευάσει ή κάτι ανάλογο!
(επισυνάπτω 4 αρχείο σε μορφή .jpg _ λίγο ανορθόδοξα, μα δεν επιτρέπει το site μεγαλύτερα αρχεία ... όποιον τον ενδιαφέρει μπορώ να το στείλω σε μορφή .pdf και .dwg με e-mail)
Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  MAOU_HOUSE a.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  258,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  MAOU_HOUSE b1.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  125,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  MAOU_HOUSE b2.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  106,8 KB  

Όνομα:  MAOU_HOUSE b3.jpg
Εμφανίσεις:  172
Μέγεθος:  147,2 KB  
By katerina10 on 18-09-08, 21:29
Υπάρχει και θέμα που αναφέρεται σε κατασκευες κλπ για τα γατουλινακια μας εδώ.Θα αξιοποιηθεί καλύτερα εκεί
By moukelis on 19-09-08, 19:15
Αρχική Δημοσίευση από and_nx7
Απέκτησα πρόσφατα νέο συγκάτοικο ... έναν μικρό γατούλη και πρόκειται να του κατασκευάσω σπίτι και wc .... δείτε το, αν θέλει και κανείς άλλος να το κατασκευάσει ή κάτι ανάλογο!
(επισυνάπτω 4 αρχείο σε μορφή .jpg _ λίγο ανορθόδοξα, μα δεν επιτρέπει το site μεγαλύτερα αρχεία ... όποιον τον ενδιαφέρει μπορώ να το στείλω σε μορφή .pdf και .dwg με e-mail)
Πολυ ωραιες ιδεες,οταν τα ετοιμασεις βαλε μας και φωτο ολοκληρωμενα να τα θαυμασουμε!:up:
By bunny on 20-09-08, 15:49
Το CatGenie είναι τέλειο!:up:
Αλλά πανάκριβο!
By and_nx7 on 22-09-08, 20:40
+++ Κατασκευή του MAOU HOUSE
Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  c.jpg
Εμφανίσεις:  449
Μέγεθος:  403,8 KB  
By moukelis on 22-09-08, 20:50
Αρχική Δημοσίευση από and_nx7
+++ Κατασκευή του MAOU HOUSE
Καταπληκτικο!:up:Δεν το βαζεις και στις γατοκατασκευες;Να δοκιμασεις να φτιαξεις και κανενα γατοδεντρο αφου τα καταφερνεις τοσο καλα!
By mariaxanthi on 22-09-08, 23:06
Ρε παιδιά τι είναι κρισταλικη άμμος??? Κάλο είναι αλά ο δικός μου τα πετάει όλο έξω (τα χοματα) θελι απλα οποτε.....
By drf on 02-02-09, 14:30
νομίζω ότι βρήκα κάτι καλύτερο και πολύ φθηνότερο από τα πρώτα που παρουσιάστηκαν εδώ.. έχει 99λίρες Αγγλίας

ρίξτε του μια ματιά..

http://www.littermaidstore.com/index.asp?.

http://www.petplanet.co.uk/category.asp?dept_id=46
By mandeson on 01-03-09, 13:26
Αρχική Δημοσίευση από Heidi
Είδα μια κλειστή τουαλέτα στο Amazon την λέγεται:
Roll 'n' Clean Self Cleaning Litter Box.
Την γυρνάς στα πλάγια και την επαναφέρεις στην ιδία θέση, έτσι οι ακαθαρσίες μπαίνουν σε συρτάρι. Μόνο κακά είδα, για τσίσα ούτε λόγος.
Υπάρχει και βίντεο της διαφήμισης στο YouTube
Μάλλον λειτουργεί με λεπτό κόκκο τύπου άμμου και κάπου την είδα μαζί με την ever clean.

Βγαίνει σε δύο μεγέθη
Κανονική: 17" x 20" x 18" απο 24.69 δολάρια
Μεγάλη: 19.5" x 22" x 20" απο 34.99 δολάρια

Η διεύθυνση στο Amazon
http://www.amazon.com/gp/product/product-description/B0002DK2DU/ref=dp_proddesc_0?ie=UTF8&n=284507&s=kitchen

Τη βρήκα και σε άλλη σελίδα, πιο διαφορετική. Ισως για πιο χοντρή άμμο.
http://www.petsmart.com/product/index.jsp?productId=2754459&keepsr=0

Η διεύθυνση στο YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=vsFa4V3CmjY
Εμένα μου ήρθε η συγκεκριμένη προ μίας εβδομάδας και το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ...Πραγματικά δεν έχω λόγια για το πόσο βολική και εύκολη είναι η χρήση της και τα γατιά μου δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου να την αποδεχθούν! Γνωρίζετε πως έχω πολλές γάτες, άρα αρκετές αμμολεκάνες... Δεν προτιμούσα ιδιαίτερα τις κλειστές διότι ούτως ή άλλως καθαρίζουμε και πλένουμε τις αμμολεκάνες συχνά και δεν έχω γενικά ιδιαίτερα προβλήματα με άσχημες μυρωδιές, και λόγω του ότι η άμμος που χρησιμοποιώ πλέον (Cat's Pride) είναι εξαιρετικά καλή... Οπότε είπα να τη δοκιμάσω, κυρίως επειδή ήθελα να αλλάξω μία αμμολεκάνη και να πάνω μία καινούργια... Δεν μπορώ να μιλήσω με περισσότερο ενθουσιασμό γι' αυτό το προϊόν. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ...Και με τα ψιλούλες και με τις χοντρούλες ακαθαρσίες μια χαρά γεμίζει το συρταράκι!
Ετοιμάζομαι να παραγγείλω και δεύτερη! Συνεπώς, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!
By moukelis on 01-03-09, 15:02
Ποσο σου βγηκε μαζι με τα μεταφορικα;Απο Ελλαδα ή απο εξωτερικο την παρηγγειλες;
By mandeson on 02-03-09, 19:20
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ποσο σου βγηκε μαζι με τα μεταφορικα;Απο Ελλαδα ή απο εξωτερικο την παρηγγειλες;
Το παρήγγειλα από την Αγγλία, από το pet supermarket.
http://www.pet-supermarket.co.uk/

Μου ήρθε γύρω στα 60 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά (συγκεκριμένα με courier, διότι το airmail δεν εξασφαλίζει την παραλαβή ενώ έβγαινε και πανάκριβο. Ενώ αυτό στις 6 μέρες ήρθε, το παρέδωσε η ACS και μπορούσα να το τσεκάρω και online).

Απλά αχτύπητο...

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους