Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,667 εγγεγραμμένα μέλη και 718,198 μηνύματα σε 22,546 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 376 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

SOS Ψείρες!

SOS Ψείρες!
SOS Ψείρες!
Δημοσιεύτηκε από trikymia
16-11-08
SOS Ψείρες!

Μήπως έχει η γάτα μας ψείρες;; Πώς θα το διαπιστώσουμε; Τι θα κάνουμε; Κινδυνεύουμε;

Είναι πολύ πιθανό το νεοφερμένο γατάκι σας να έχει ψείρες ή να διαπιστώσετε ξαφνικά ότι η καθαρή γατούλα σας έχει ύποπτα ζωύφια στο τρίχωμά της...

Οι ψείρες είναι έντομα "ειδικά του ξενιστή" δηλαδή κάθε ζώο έχει το δικό του είδος ψείρας, το ίδιο και οι γάτες! Πράγμα που σημαίνει ότι η γάτα σας μπορεί να κολλήσει μόνο από μια άλλη γάτα και ότι δεν μπορεί να τις μεταδώσει σε εσάς ή σε άλλα κατοικίδιά σας. Η μετάδοση γίνεται με στενή επαφή μεταξύ της μολυσμένης και της υγιούς γάτας (σε αντίθεση με τους ψύλλους).

Τα συμπτώματα μπορεί να ποικίλλουν από την απλή παρουσία των ψειρών και των αυγών τους πάνω στο τρίχωμα της γάτας, την κακή όψη του τριχώματος, μέχρι τον κνησμό, τις δερματικές αλλοιώσεις ακόμα και την αναιμία. Για παράδειγμα θα σας αναφέρω την δική μου εμπειρία: όταν πρωτοπήρα τη γάτα μου -μικρό γατάκι τότε- ήταν εμφανές ότι είχε ψείρες, καθώς άνασηκώνοντας λίγο το τρίχωμά της σε διάφορα μέρη μπορούσα άνετα να τις δω. Ωστόσο, όταν ξανακόλλησε, δεν ήταν προφανές. Κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά καθώς παρατήρησα μια ανεπαίσθητη αλωπεκία στη μύτη της και μετά από λίγες μέρες μια πληγή στον λαιμό της και σήμερα καθώς πήγα να την ξαναεξετάσω είδα τον ένοχο να φεύγει...

Θα ξεχωρίσετε την ψείρα από τον ψύλλο ή το τσιμπούρι με αρκετή ευκολία. Οι ψείρες κινούνται περπατώντας πάνω στο τρίχωμα και δεν πηδάνε όπως οι ψύλλοι ούτε είναι σταθερές σε ένα σημείο όπως είναι συνήθως τα τσιμπούρια.

Η διάγνωση είναι αρκετά εύκολη συνήθως, μόλις προσέξετε κάτι ύποπτο απευθυνθείτε στον κτηνίατρό σας!

Η θεραπεία είναι απλή και αποτελεσματική. Υπάρχουν πολλά σκευάσματα ειδικά για αυτόν τον σκοπό σε μορφή σαμπουάν ή σπρέυ. Δυστυχώς για την γάτα σας η θεραπεία γίνεται πιο αποτελεσματικά με το σπρέυ καθώς πρέπει να ψεκάσετε όλο το σώμα της, ακολουθώντας πάντα προσεκτικά τις οδηγίες που δίνονται από τον κατασκευαστή! Δεν θα πρέπει όμως να ξεχνάτε ότι είναι εξίσου σημαντικό να ψεκάσετε και το "περιβάλλον" της γάτας, κυρίως τον χώρο που κοιμάται.

Όσον αφορά στην πρόληψη υπάρχουν ειδικές παρασιτοκτόνες αμπούλες τις οποίες βάζετε στην γάτα σας σε τακτά διαστήματα ανάλογα πάλι με τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Κατά μίαν έννοια είστε τυχεροί αν η γάτα σας έχει ψείρες καθώς είναι ένα παράσιτο που αντιμετωπίζεται εύκολα. Αλλά πάντοτε η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία!
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη trikymia
Νεοφερμένος

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
http://www.peteducation.com/article....1+1358&aid=751
Δερματολογία-Ενδοκρινολογία και Μεταβολικά Νοσήματα, Α.Φ.Κουτίνας
Small Animal Dermatology Secrets
By CrazyTourists on 20-11-08, 12:08
Θαυματουργές αυτές οι αμπούλες!
By prince on 21-11-08, 15:16
είναι σίγουρο ότι δεν κολλάνε στον άνθρωπο; στο γάτο στη δουλειά έδινα αμπούλα κάθε ενάμιση μήνα. σήμερα ωστόσο που τον χάιδευα έιδα κάτι μάυρα πραγματάκια πάνω στη γούνα και σε πιο προσεκτικό έλεγχό μου μία ψείρα να φέρνει βόλτες... Μόλις σχολάσω πάω για σπρέι...

σίγουρα δεν μεταδίδονται στον άνθρωπο; έχει δύο μέρες ο γάτος που δεν κατεβάινει από πάνω μου.. μήπως κολλήσω; να ψεκάσω προληπτικάκαι τα γατιά στο σπίτι μου; (εκείνα πέρνουν αμπούλα κάθε μήνα). μήπως να πλυθώ και γ΄΄ω προληπτικά;
By trikymia on 21-11-08, 21:59
Κοιτάξτε, η επιστήμη λέει ότι ΔΕΝ κολλάει, δηλαδή η ψείρα η οποία είναι "γατίσια" θα προτιμήσει και θα επιδιώξει να παραμείνει στη γάτα. Η "ανθρώπινη" ψείρα είναι διαφορετικό είδος. Τώρα στην πράξη, η προσωπική μου άποψη είναι ότι το πιθανότερο είναι να μην κολλήσει ένας άνθρωπος ακόμα και με συχνή και στενή επαφή με τη γάτα, όμως είναι πιθανόν να βρεθεί κάποια ξεστρατισμένη ψείρα επάνω σας...τώρα το αν θα αναπαραχθεί κανονικά είναι αμφίβολο...τίποτα δεν είναι απίθανο σ'αυτή τη ζωή! Πάντως περισσότερο κινδυνεύουν οι άλλες γάτες. Δηλαδή εάν σε ένα σπίτι υπάρχουν πολλές γάτες η θεραπεία θα πρέπει να γίνει σε όλες. Και προληπτικά εφόσον εσείς έρχεστε σε επαφή με αδέσποτα γατάκια να βάζετε αμπούλα κάθε μήνα στις οικόσιτες γάτες σας.
By ruko on 22-11-08, 11:41
Συμφωνώ ότι είναι σχεδόν αδύνατο να κολλήσεις τέτοια παράσιτα από γάτα. Ίσως η μόνη περίπτωση είναι να βρεθείς σε χώρο που υπάρχουν τόσα πολλά (π.χ. σε μια κλειστή αποθήκη), που θα πάνε σε οτιδήποτε ζωντανό προκειμένου να επιβιώσουν.

Όταν πήρα το Μπελά και του Ρουμποτύρη ήταν γεμάτοι ψύλλους, αλλά συγχρόνως ήταν και πολύ άγριοι και δεν μπορούσα να τους πιάσω. Επί δύο εβδομάδες περιφέρονταν με τους ψύλλους τους στο υπνοδωμάτιό μου, αλλά παρόλο που δεν πήρα κανένα μέτρο προφύλαξης () δεν κόλλησα ούτε εγώ ούτε οι άλλες γάτες μου. Αυτό δεν στο λέω για να μην κάνεις τίποτα, αλλά για να δεις ότι είναι πολύ δύσκολο να κολλήσεις ψύλλους και ψείρες από ζώο.
By KittyG on 25-11-08, 13:20
Ο Χούλιο μου είχε ψείρες όταν ήρθε να μείνει μαζί μας.Δεν τις είδα αμέσως και άρα αν κολλούσαν σε άνθρωπο σίγουρα θα έπρεπε να είχα γεμίσει γιατί κοιμόμασταν και μαζί....
By aramis on 30-11-08, 18:36
Εκτος απο τις συνεπειες που γραφεις, κοντεψε να πεθανει ο τελευταιος μου γατος. Ηταν 6 νμηνων, μες στο σπιτι με τα αλλαμου γατια, ΟΛΟΙ με αμπουλα καθε μηνα, πιθανον να κουβαλουσα μια ψειρα στα ροθχα μου απο εξω. Το αποτελεσμα ηταν οτι το γατι απο μια μερα στην αλλη εγινε ακεφος και ανεβασε ενα πυρετο των 40 . Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι προκειται για μολυσμενη ψειρα που περασε μια αρρωστια μεσω αιματος, του εκιανε ενεσεις αντιβιοτικα και γλυτωσε αλλα ηταν μεγαλη ταλαιπορια.
By kitcat on 30-11-08, 21:32
Στον δικό μου δεν έχω παρατηρήσει κανένα από τα παραπάνω συμπτώματα αλλά τον βλέπω συχνά να ξύνεται γύρο από τα μάγουλα τι να υποθέσω? Τον έχω ψάξει και δεν βρίσκω τίποτα και επιπλέον τον έχω ψεκάσει αρκετές φορές!....
By julia on 01-12-08, 10:54
Μπορεί να θέλουν καθάρισμα τα αυτιά, να έχει ψώρα ή να έχει καμία οτίτιδα, εσωτερικής μορφής..

Μια επίσκεψη στον γιατρό θα ήταν καλή, πρίν χειροτερέψει, είναι κρίμα να υποφέρει τσάμπα.
By Μαριάννα&ξανις!! on 04-12-08, 15:02
ΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΑΜΠΟΥΛΑ"?? ΤΟ ΣΠΡΕΪ???
By Μιχαέλα on 17-12-08, 21:48
Παιδιά, πριν κάτι χρόνια είχα πάει μια γάτα μου στο γιατρό και μου είχε πει πως εαν τα ζώα φύγουν απο το σπίτι θα κολλήσω εγώ μετά. Κατά πόσο ισχύει αυτό?
By KittyG on 21-12-08, 20:50
Αρχική Δημοσίευση από Μιχαέλα
Παιδιά, πριν κάτι χρόνια είχα πάει μια γάτα μου στο γιατρό και μου είχε πει πως εαν τα ζώα φύγουν απο το σπίτι θα κολλήσω εγώ μετά. Κατά πόσο ισχύει αυτό?
Νομίζω οτι ισχυεί αλλά όσον αφορά τους ψύλλους.Είχα πρόβλημα με τον σκύλο μου παλιά και το ξέρω...
By julia on 21-12-08, 21:01
Εγώ ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα. Οι ψύλλοι, προτιμούν τα ζεστά δέρματα, πιο ζεστά απο μάς....
Αν τώρα, φύγει το ζώο λογικά θα πάει και ο ψύλλος μαζί του.

Έτσι και αλλιώς με μια αλλαγή τα σεντόνια και ένα καθάρισμα.. έχεις καθαρίσει!

Οι ψείρες, ή οι ψύλλοι της γάτας δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις δικές μας ψείρες! Μην τα μπερδεύουμε.
By KittyG on 21-12-08, 21:04
Πάντως υπάρχει και αυτή η περίπτωση δηλαδή αν έχουν μείνει κάπου αυγά και το ζώο έχει φύγει μπορεί και να κολλήσεις.
By julia on 21-12-08, 21:09
Αρχική Δημοσίευση από KittyG
Πάντως υπάρχει και αυτή η περίπτωση δηλαδή αν έχουν μείνει κάπου αυγά και το ζώο έχει φύγει μπορεί και να κολλήσεις.
Δεν το έχω ακούσει.. δεν το έχω δεί.. και το βλέπω και απίθανο.

Πώς θα εκολαφθεί το αυγό?? Και πές ότι ζει, και σκάει.. θα σε περιμένει μετά ο ψύλλος ή η ψείρα ( της γάτας ή του σκύλου, που είναι ΑΛΛΟ είδος απο τις δικές μας) να περάσεις και να πηδήξει πάνω σου???

Αν ήταν έτσι οι Κτηνίατροι θα είχαν πάρει τα βουνά!!!
By KittyG on 21-12-08, 21:13
Αρχική Δημοσίευση από julia
Δεν το έχω ακούσει.. δεν το έχω δεί.. και το βλέπω και απίθανο.

Πώς θα εκολαφθεί το αυγό?? Και πές ότι ζει, και σκάει.. θα σε περιμένει μετά ο ψύλλος ή η ψείρα ( της γάτας ή του σκύλου, που είναι ΑΛΛΟ είδος απο τις δικές μας) να περάσεις και να πηδήξει πάνω σου???

Αν ήταν έτσι οι Κτηνίατροι θα είχαν πάρει τα βουνά!!!
Οι ψείρες είναι που δεν έρχονται στον άνθρωπο όχι οι ψύλλοι.Ακόμα και τσιμπούρια μπορείς να κολλήσεις και δεν χρειάζεται καν να υπάρχει ζώο κοντά ζουν και στο περιβάλλον γύρω σου.Μπορείς να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο αν το θεωρείς υπερβολικό.Πάντως εγώ έχω κολλήσει ψύλλους απο τον σκύλο μου καθώς και τσιμπούρι ενώ απλά καθόμουν στο χορτάρι....
By julia on 21-12-08, 21:21
Οι ψείρες είναι που δεν έρχονται στον άνθρωπο όχι οι ψύλλοι.Ακόμα και τσιμπούρια μπορείς να κολλήσεις και δεν χρειάζεται καν να υπάρχει ζώο κοντά ζουν και στο περιβάλλον γύρω σου.Μπορείς να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο αν το θεωρείς υπερβολικό.Πάντως εγώ έχω κολλήσει ψύλλους απο τον σκύλο μου καθώς και τσιμπούρι ενώ απλά καθόμουν στο χορτάρι....
Για τα τσιμπούρια ΟΚ, είναι άλλο θέμα.

Αν κάτσεις στο χορτάρι, μπορεί να σε τσιμπήσουν 1000 ζωύφια απο μυρμήγκια, ψαλίδες, κουνούπι, μύγα κλπ κλπ.

Έχω μιλήσει με Κτηνιάτρους, και μιλάω και απο την πείρα μου. Ναι, μπορεί να σε τσιμπήσει ψύλλος απο σκύλο ή γάτα..
Αλλά,
είναι σπάνιο, γιατί αν έχει ζώο, προτιμά το ζώο ( το οποίο και φροντίζεις να το αποπαρασιτώνεις συχνά.)
και αν ΔΕΝ υπάρχει ζώο.. θα καθαρίσεις.. και τέλος.

Μιλάς για απειροελάχιστες πιθανότητες.. που πιο πολύ τρομάζουν τους άπειρους γατογονείς ή σκυλογονείς, παρά είναι συχνό, και άξιο φόβου και μέτρων.
By KittyG on 21-12-08, 21:26
Για τα τσιμπούρια ΟΚ, είναι άλλο θέμα.

Αν κάτσεις στο χορτάρι, μπορεί να σε τσιμπήσουν 1000 ζωύφια απο μυρμήγκια, ψαλίδες, κουνούπι, μύγα κλπ κλπ.

Έχω μιλήσει με Κτηνιάτρους, και μιλάω και απο την πείρα μου. Ναι, μπορεί να σε τσιμπήσει ψύλλος απο σκύλο ή γάτα..
Αλλά,
είναι σπάνιο, γιατί αν έχει ζώο, προτιμά το ζώο ( το οποίο και φροντίζεις να το αποπαρασιτώνεις συχνά.)
και αν ΔΕΝ υπάρχει ζώο.. θα καθαρίσεις.. και τέλος.

Μιλάς για απειροελάχιστες πιθανότητες.. που πιο πολύ τρομάζουν τους άπειρους γατογονείς ή σκυλογονείς, παρά είναι συχνό, και άξιο φόβου και μέτρων.
Αν το ζωάκι δεν βγαίνει έξω ή είναι προστατευμένο σωστά δεν υπάρχει και περίπτωση να κολλήσει ούτε το ίδιο το ζωάκι έτσι κι αλλιώς.Εγώ απλά απάντησα στην κοπέλα για το οτι αυτό που της είπε ο γιατρός της μπορεί να συμβεί.Γενικά το καλύτερο είναι η πρόληψη πάντως....
By julia on 21-12-08, 21:33
Πάντα!!

Απλά με τα διάφορα "τρομακτικά" σενάρια επιστημονικής φαντασίας, που κυκλοφορούν ήδη για τις γάτες, είναι καλό να καταλαβαίνουμε και τα ποσοστά πιθανότητας σε κάθε περίπτωση.

Με την λογική μας και τηρώντας τους βασικούς κανόνες καθαριότητας, είναι σχεδόν αδύνατο να κολλήσεις κάτι απο την γάτα.

Αν γενικά, όλα ήταν τόσο εύκολα και κολλητικά να κολλήσεις κάτι απο ζώο, οι Κτηνίατροι θα είχαν εκλείψει εδώ και χρόνια!!!!
By KittyG on 21-12-08, 21:34
Πάντα!!

Απλά με τα διάφορα "τρομακτικά" σενάρια επιστημονικής φαντασίας, που κυκλοφορούν ήδη για τις γάτες, είναι καλό να καταλαβαίνουμε και τα ποσοστά πιθανότητας σε κάθε περίπτωση.

Με την λογική μας και τηρώντας τους βασικούς κανόνες καθαριότητας, είναι σχεδόν αδύνατο να κολλήσεις κάτι απο την γάτα.

Απλά, αν όλα αυτά ήταν τόσο εύκολα και κολλητικά, οι Κτηνίατροι θα είχαν εκλείψει εδώ και χρόνια!!!!
Ή ακόμα καλύτερα θα είχε πλουτίσει η εταιρεία με τις αμπούλες για τα παράσιτα.......Τώρα και για κτηνιάτρους
By julia on 21-12-08, 21:55
Ή ακόμα καλύτερα θα είχε πλουτίσει η εταιρεία με τις αμπούλες για τα παράσιτα.......Τώρα και για κτηνιάτρους
ΠΟΛΥ σωστό!!!
By Μιχαέλα on 23-12-08, 10:24
Θυμάμαι είχα προσπαθήσει να τους βάλω αυτό το σπρέυ αλλά δεν κάθονταν με τίποτα. Και τώρα τα καημένα όλο ξύνονται
By julia on 23-12-08, 10:45
Αρχική Δημοσίευση από Μιχαέλα
Θυμάμαι είχα προσπαθήσει να τους βάλω αυτό το σπρέυ αλλά δεν κάθονταν με τίποτα. Και τώρα τα καημένα όλο ξύνονται
Ναι, δεν τους αρέσει... !

Εγώ τα πιάνω στον ύπνο.. ή τα σβερκώνω.
By Μιχαέλα on 23-12-08, 20:17
Μάλλον πρέπει να κάνω κάτι άμεσα. Κρίμα είναι τα καημένα
By ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ on 09-01-09, 19:55

Δέν ήξερα ότι η αμπούλα είναι μόνο για πρόληψη!
Ευχαριστώ
By cataki on 02-02-09, 20:07
Γεια...

Η γάτα μου είναι 6 μηνών και ξύνεται στα αυτιά και γλύφαιτε μετά από λίγο αφού την χαιδέψω! Είναι ψείρες αυτό;
Εγώ έχω αγοράσει λίγες μέρες πριν ένα προιον το οποίο δεν είχε αποτέλεσμα, διότι η γάτα δεν καθόταν. Την πίεσα μα...
By julia on 02-02-09, 20:31
Αν βλέπεις μέσα στα αυτία, βρωμίτσα, σαν μαυράκια είναι μάλλον ψώρα. Πιο πιθανών για το σώμα να έχει ψύλλους.
Υπάρχουν διάφορα σκεύασματα στο εμπόριο για τους ψύλλους. (Αμπούλες, ή και σπρέυ). Καμία γάτα δεν της αρέσει να τους βάζουμε διάφορα.. θα πρέπει να την σβερκώσεις και να της βάλεις με το ζόρι. (και θα πρέπει φυσικά για να έχει αποτέλεσμα, να γίνει και η σωστή τοποθέτηση)
Υπάρχει και το πλαστικό λουράκι που το φοράει μόνιμα, και κρατάει 4-6 μήνες ανάλογα την εταιρεία.

Για τα αυτιά, θα πρέπει να την δει Κτηνίατρος.. ώστε να το σιγουρέψεις και να σου δώσει την αντίστοιχη θεραπεία.
By temperans on 22-05-09, 19:49
στα σουπερμαρκετ υπαρχουν αντιπαρασιτικα λουρακια για γατες ειναι καλα για τον πασα μου?
By rubie on 28-06-09, 03:29
Καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς για τα παράσιτα γενικα.Έχω ένα γατάκι 4 μηνών περίπου το οποίο βρήκα αδέσποτο και γεμάτο με ψύλους και ψείρες.Είχε επίσης και αυτό το γνωστό πρόβλημα που έχουν τα αδέσποτα στα αυτιά.Του έχω κάνει από τότε 2 φορές αποπαρασίτωση και του έχω δώσει και φάρμακο στα αυτιά καθώς επίσης ο γιατρός τελευταία φορά που πήγα του τα καθάρισε αλλά συνεχίζει να ξύνεται.Όσο το έχω ψάξει πάντως φαίνεται καθαρο και το τρίχωμά του είναι καλό.Τί άλλο μπορεί να φταίει;Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μου μήνύμα.
By tzina alexander on 26-08-09, 15:56
ΝΑΙ ΑΛΛΑ

Ο Αlexander ειχε ψιρες πριν ενα μηνα αλλα η Gina ηταν παντα πεντακαθαρη και τα γατακια δεν ειχαν γεννηθει .Η μαμα μου οταν ηρθε να φροντισει τον γιο μου μολις γυρισα απο την δουλεια μου ειπε οτι της κολλησε απο τα πουλια.Μαριαννα- Ναταλια.
By Eva82 on 22-10-09, 15:06
Το γατάκι μου και οι ψίλλοι,ψίρες του...

Χαιρετώ όλο το φόρουμ, σήμερα έγινε μέλος και χαίρομαι πάρα πολύ που θα μπορώ να συζητώ και με άλλους φίλους της γάτας για τα θεματά μας.
Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα αυτο το θέμα..και με καίει μπορώ να πω!
Πήρα το αγαπημένο μου γατάκι το Σάββατο..Το ίδιο βράδυ και ενώ την χάιδευα..ανακάλυψα κάτι να κινείται στα ποδαράκια της...!!!
Με τα πολλά..επειδή ήταν και βράδυ έτρεξα σε διανυκτερύον φαρμακείο και πήρα το ParaPlus είναι βέβαια για άνθρώπους αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο..της το ψέκασα, την έκανα μπανάκι μετά από 10 λεπτά και την άλλη μέρα το πρωι την ξανακοίταξα και πάλι τα ίδια..Πήγα λοιπόν σε άλλο φαρμακείο και για την καλή μου τύχη είχε κτινιατρικά προιόντα..Της πήρα Bolfo σε spray και την ψέκασα 1 φορά..στην συνέχεια ψέκασα και όλο το σπίτι!!
Έχετε να μου προτέινετε και κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Με εκτίμηση
Εύα
By evelynkar on 23-10-09, 05:33
καλως ηρθες! υπαρχει και το σπρευ fronline, αλλα προσοχη στην δοσολογια, ειδικα αν ειναι πολυ μικρο. καλυτερα να ψεκασεις λιγο σε ενα σφουγαρακι ή ρουχο και να της βαλεις. μην της ξαναβαλεις φαρμακο για ανθρωπο, ειναι επικινδυνα γιατι θα το γλυψει! επισης δεν ειναι ψειρες αποτι καταλαβα ειναι ψιλλοι.
By Eva82 on 24-10-09, 19:07
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Καλως σας βρήκα!!
Ευχαριστώ για την απάντηση, επίσης. Της έχω αγοράσει Bolfo σε σκόνη αυτή την φορά (το spray δεν της άρεσε), θα της ξαναβάλω αύριο, προληπτικά, γιατί δεν βλέπω κάτι να περπατάει πάνω της, επίσης θα ψεκάσω με sebasil το σπίτι (ναι, το πήρα και αυτό!), και ελπίζω οι επισκέπτες να μην ξαναπατήσουν πάνω στο γατάκι μου ξανά!!!
Ευχαριστώ και πάλι
By maria.mango. on 12-04-11, 08:34
Απάντηση: SOS Ψείρες!

γεια σας. φιλοξενω ενα αδεσποτακι το οποιο ειναι εγγυος,στο σπιτι του αγοριου μου. αργησαμε λιγο να το εξημερωσουμε αλλα τελικα τα καταφεραμε,και τωρα κοιμαται και στον καναπε στο σαλονι,δε μας φοβαται και γενικα εχουμε πολυ καλες σχεσεις.σκεφτομαστε να το κρατησουμε ωσπου να γεννησει,να χαρισουμε τα μωρα οταν φτασουν 2 μηνων κ λιιιγο ακομα,και μετα να τη στειρωσουμε. πριν λιγο που της χαιδευα την κοιλια και ενιωθα τα μικρα να κοβουν βολτες εκει μεσα,τσουυυυπ ειδα ενα ζωυφιο. το πιασα με τα χιλια ζορια και δεν ηξερα τι ειναι,μεχρι που το ακουμπησα σε ενα χαρτι και το εσκασα,και εκανε ακριβως οπως οι ανθρωπινες ψειρες! το εσκασα με τον ιδιο τροπο και εκανε τον ιδιο ηχο. λογικα ειναι ψειρα,ε? το κακο με το γατι ειναι οτι δε μπορω να το κανω μπανιο γιατι φοβαμαι μη κανω καμια κινηση αποτομη και παθει τιποτα κανενα μωρο,μη σκασει η γατα πουθενα ατσουμπαλα και εχουμε κανενα ατυχημα.και λογω οικονομικων δε μπορω να την παω στον κτηνιατρο. αυτες οι αμπουλες η το σπρευ ποσο κοστιζουν? λετε να με αφησει να της τα βαλω? δεν νομιζς να ειχε ποτε επαφη με τετοια ξανα. επισης,υπαρχει περιπτωση να κολλησει το κουνελι ψειρες??
By Πουπουλίνα on 12-04-11, 08:39

Καλημερα.Μπανιο μην της κανεις..ουτως ή αλλως δεν φευγουν ετσι οι ψειρες.Κτηνιατρο πρεπει να την πας ομως,για να σου πει αν κανει να την ψεκασεις ,καθως ειναι εγκυος.Δεν κοστιζουν πολυ οι αμπουλες ή το σπρευ(δεν θυμαμαι ακριβως ποσο κανουν τωρα)
By maria.mango. on 12-04-11, 08:45

καλημερα,και ευχαριστω για την απαντηση! κτηνιατρο θα πρεπει ετσι κι αλλιως να την παω για γενικο καθαρισμο,γιατι εχει μεσα στα αυτια της μαυρακια,και απ οτι διαβασα πριν λιγο μπορει να ειναι ψωρα , και γενικα να την αποπαρασιτωσει,να της κανει εμβολια κλπ,αλλα θελει πολυ χρημα για να κανω αυτην την επισκεψη..το οποιο τωρα δεν το εχω,και θα αργησω αρκετα να το αποκτησω :/ και ειναι κριμα ρε γμτ να το αφησω στους 5 δρομους να γεννησει και μετα να γινουν αδεσποτα και τα παιδια της και μετα να ξαναγκαστρωθει και να γινεται ολος αυτος ο κυκλος

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ψείρες - Από kwsforever
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-08-09 στις 14:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους