Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,597 εγγεγραμμένα μέλη και 718,855 μηνύματα σε 22,716 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 192 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Γάτες: Μια ολοζώντανη παλέτα

Δημοσιεύτηκε από moukelis
15-01-09
Γάτες tuxedo:έτοιμες για Σαββατόβραδο στην πόλη!

Γάτες tuxedo: έτοιμες για Σαββατόβραδο στην πόλη!

Μιλώντας με αυστηρούς όρους εκτροφής, μια γάτα tuxedo θα πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο συνδυασμό άσπρου και μαύρου χρώματος. Το μαύρο χρώμα θα πρέπει να είναι το κυρίαρχο, με το λευκό να περιορίζεται στο κάτω μέρος της κοιλιάς, τα μπροστινά πόδια, το θώρακα, το λαιμό και το σαγόνι. Αυτό το σχέδιο κάνει τη γατούλα να μοιάζει στ’ αλήθεια σαν να έχει ετοιμαστεί για μια ξέφρενη βραδιά στην πόλη, φορώντας το κουστούμι της. Παρόλα αυτά, πολλές γάτες με συμμετρική κατανομή του λευκού και του μαύρου χρώματος αναφέρονται ως Tuxedo,αν και ένας πιο σωστός όρος θα ήταν να ονομάζονται δίχρωμες(bicolor).

Κάποιες από τις ράτσες στις οποίες μπορούμε να συναντήσουμε «κουστουμάτες» γάτες είναι η Manx,η Αμερικανική κοντότριχη, η Βρετανική κοντρότριχη, η Σκωτσέζικη fold,η Cornish Rex και η Περσική. Παρόλα αυτά, οι περισσότερες γάτες tuxedo συναντούνται σε τυχαίες διασταυρώσεις κοινής ευρωπαϊκής.

Οι δίχρωμες ασπρόμαυρες γάτες είναι όλες μοναδικές, και δεν είναι εύκολο να συναντήσουμε δύο γάτες με ακριβώς το ίδιο σχέδιο, αλλά οι γάτες tuxedo συνήθως έχουν ένα λευκό V στο στήθος, που τις κάνει να φαίνονται πολύ εξεζητημένες και σοβαρές.
Περιεχόμενα

Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη moukelis
Εκτροφέας

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
http://www.hicats.com
http://www.petplace.com
http://petcaretips.net
http://en.citizendium.org
http://www.messybeast.com
http://www.best-cat-art.com
http://www.hdw-inc.com
http://www.seregiontica.org
<<  <    (Page 7 of 7)    > >>
By aretha on 22-01-09, 12:35
Δώρα, ευχαριστούμε πολύ για την καταπληκτική δουλειά!
By moukelis on 22-01-09, 12:38
Εγω ευχαριστω πολυ πολυ για τον κοπο σας να το ελεγξετε και να το δημοσιευσετε!:kiss:
By ruko on 22-01-09, 12:39
Φανταστικό άρθρο!:up:
Ευχαριστούμε πολύ!
By roulsydney on 22-01-09, 12:55
Δώρα πάλι μας εξέπληξες!Σπουδαία δουλειά και μπράβο σου!:up::up::up:
By Ξένια1712 on 22-01-09, 13:42
Τέλειο άρθρο!!!!

Τέλικα έχω μια γατούλα σπάνια, γεμάτη τύχη και πάνω από όλα
ΘΥΛΙΚΙΑ
Τώρα λείπει μονάχα να έρθει και σε κάποιο μου όνειρο η Σίσσυ
για να έχω μέσα στο σπίτι όχι μονάχα την γάτα αλλά και τον πρίγκιπα
By Ελένη Άνση on 22-01-09, 16:11
Μπράβο, έλλειπε ένα τέτοιο κατατοπιστικό άρθρο, και είναι γραμμένο με χιούμορ, που το κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό!!!:up::up::up:
By moukelis on 22-01-09, 16:21
Τις calico τις ειδατε κυρια μου;Σας θυμιζει κατι καμια φωτο;
By Ξένια1712 on 22-01-09, 16:52
Αυτή εδώ η γατουλίνα είναι σαν την Σίσσυ μου, αλλά σε μεγάλη έκδοση. Και από ότι βλέπω και μεγάλη είναι αρκετά αδυνατη και μικροκαμομένη άπο άλλες γάτες μεγάλες. Όσες βλέπω ακόμη και στον δρόμο είναι παχουλές και στρογγυλές. Πάντα κοίταζα την Σίσσυ και σκεφτόμουν πως είναι αδύνατη ενώ μεγαλώνει. Τέλικα το έχει το σκαρί τους???
By moukelis on 22-01-09, 17:06
Αυτη ειναι η Μπασσετ,και στη φωτο δεν ειναι καθολου μεγαλη.Ακομα και τωρα,δεν εχει γινει νομιζω καν ενος ετους.Εξαρταται απο τους προγονους και τη διατροφη τους η κατανομη του βαρους,οχι απο το χρωμα.
By Ξένια1712 on 22-01-09, 18:05
ουάου, η Σίσσυ μου είναι μια Μπασσετ. Η μόμη διαφορά είναι πως η Σίσσυ έχει δυο όψης. Από την μια μεριά το προσοπάκι μας είναι μαύρο και από την άλλη είμαστε πορτοκαλιζέ τιγρε.
Δηλαδή τώρα που η Σίσσυ τρώει μονάχα ξηρά τροφή και αν οι απογονοί της ήταν μισές μερίδες, δεν θα γίνει ποτέ γατάρα βαριά?
By moukelis on 22-01-09, 18:21
Μπασσετ καλε λενε τη γατουλα της φωτο!Χαρα που θα κανει η μαμα της αμα δει οτι την εκανες χωριστη ρατσα...
Αφου ειναι θηλυκη,μην περιμενεις να γινει και κανενα τερας...Η γιατρος σας βλεποντας το σκελετο της,τις πατουσες κτλ μπορει να σου πει αν θα μεγαλωσει κι αλλο.
By ELENIP on 22-01-09, 18:45
.Δεν παιζεσαι ρε Δωρα!
By Zbeebz on 22-01-09, 19:32
Πολύ ωραίο άρθρο! Και πιο ωραίο ακόμα, αφού έχει μέσα φωτό το Ασπρόγατο-Αρνόγατο! Δίπλα στη Μυρτώ και πάνω απ' τη Μπασσέτ!
Υπογραφή,
Zbeebz η ψωνάρα!
By tzoutzou on 22-01-09, 20:13
Αχ ρε Δωρα,τωρα ρο εγραψες αυτο το αρθρο?Αφου πρωτα εβγαλα τα ματακια μου διαβαζοντας ενα βιβλιο-κουμουτσα στα αγγλικα(ηταν το πρωτο μου) που εφερα απο το Λονδινο και λεει ακριβως αυτα που εγραψες εσυ!
Μπραβο και παλι μπραβο!!!!!!!!!!!
By tzoutzou on 22-01-09, 20:18
Ερωτηση...το σχεδιο της Leia ειναι tuxedo?
By moukelis on 22-01-09, 20:23
Οχι,tuxedo ειναι μονο τα ασπρομαυρα.Νομιζω οτι ειναι grey-white bicolor.
By tzoutzou on 22-01-09, 20:31
Grey η blue?Kαι οι τριχες της ειναι πιο σκουρες στις ακρες τους και προς τα μεσα ειναι πιο λιλα...
By Raisa on 22-01-09, 20:32
Δώρα μου ΜΠΡΑΒΟ!!! Τέλειο το άρθρο σου!:up::up:
By moukelis on 22-01-09, 20:37
Δε μου φαινεται αρκετα σκουρα για blue...Ισως ειναι το γκριζο κομματι της καποιο σχεδιο απο τις shaded ή τις tabby.
Ευχαριστω Νικολετα μου,την ειδες την κουκλα σου;
By Raisa on 22-01-09, 20:39
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ευχαριστω Νικολετα μου,την ειδες την κουκλα σου;
ΝΑΙΙΙΙΙ!!!!
By kounelaki on 22-01-09, 23:04
Απιθανο αρθρο!Συγχαρητηρια!
By staman2 on 22-01-09, 23:33
Τι να πω!!! Δώρα ΤΕΛΕΙΟ το άρθρο.!:up:
Σ΄ευχαριστουμε που εκανες τον κόπο και κουράστηκες για την συλλογή όλων των πληοφοριών. Είναι πολύ κατατοπιστικό το άρθρο σου.!!!!Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ:up:
By Ξένια1712 on 23-01-09, 10:32
Χθες βράδυ έδειξα στην Σίσσυ την Μπασσέτ. Και η Σίσσυ θέλει να παίξει
μαζί της

Μοιάζουνε απίστεφτα....
By Fotini on 23-01-09, 10:34
Μπράβο, Δώρα:up: Πολύ πολύ ενδιαφέρον!
By aramis on 25-01-09, 12:58
Bravo για το αρθρο σου. Να κανω 2 ερωτησουλες ακομα.
1) Τι ειναι ακριβως το mink που εχω δει οτι υπαρχει και στις βρεταννικες
2) Τι ειναι το makerel(maquerel?), ειναι διχρωμο?
By moukelis on 25-01-09, 13:00
Για το mink δεν ξερω,ισως ειναι καποιο χρωμα που λενε διαφορετικα οι βρεττανοι εκτροφεις.Το mackerel ειναι τυπος tabby,θα δεις την περιγραφη του στην ενοτητα με τα tabby.
By aramis on 25-01-09, 14:15
To mink το εχω δει πρωτη φορα για την ρατσα Αβυσσινια και δεν πιστευω να ειναι ορολογια των βρεταννων εκτροφεων, κατι αλλο πρεπει να ειναι γιατι το εχω δει αρκετεσ φορεσ για γαλλικα εκτροφεια. Μενω με την απορια, με φωτησες με το mackerel.
By moukelis on 25-01-09, 16:02
Τι εννοεις σε φωτισα;Υπαρχει ενοτητα στο αρθρο με tabby,εκει θα δεις την περιγραφη του mackerel και φωτογραφια του για να καταλαβεις ακριβως.
By Μυρτω4038 on 25-01-09, 17:17
Mukelis το άρθρο ειναι πραγματικά εκπληκτικό.:up:Συγχαρητήρια!:up: Θελω να σε ευχαρηστήσω για το κομμάτι caliko η συνεφιασμένη τίγρη , τώρα πια είμαι σίγουρη ότι έχω μια ταρταρούγα!:up:
Πολύ κατατοπιστική η ανάλυση για την ΧΧΥ τρισωμία.Να προσθέσω οτι και στον άνθρωπο υπάρχει ΧΧΥ τρισώμια και λέγεται Σύνδρομο Κlinefelter. Eν συντομεία, συχνότητα 1-5000 στα αγόρια, σχεδόν φυσιολογικό άρρεν, μετά την ήβη παρατηρείται γυναικομαστία και αλλά κλινικά φαινόμενα.Αυτό που παρουσιάζει ενδιαφέρον είναι ότι παρά τα δύο ΧΧ το άτομο έχει φαινότυπο άνδρα.Και αυτό οφείλεται στο γεγονός οτι το χρωματόσωμα Υ έχει η επιρεάζει τα αρρενογόνα γονίδια, τα οποία "υπερνικούν" τον φαινοτύπο που καθορίζουν τα δύο ΧΧ.
(Γενετική Α.Ν.Γρανίτσα 1986, σελ 110)

Υ.Γ Το κοριτσάκι μου σε ευχαριστεί πολύ, που την έκανες διάσημη!:kiss:
By moukelis on 25-01-09, 17:21
Εμεις ευχαριστουμε πολυ,για τις κατατοπιστικοτατες διευκρινισεις οσον αφορα τον χρωμοσωματικο συνδυασμο.Πολυ ενδιαφερον,δεν ηξερα οτι συμβαινει και στους ανθρωπους(φανταζομαι οτι δε βγαινουν τα αγορακια που ανεφερες με τρια χρωματα ε; )
Η Μυρτουλα εχει και λευκο;Πολυ με μπερδευει αυτη η γατα,ειναι πολυ πιτσιλωτη για calico και αν εχει και λευκο δεν ειναι ταρταρουγα.
By Μυρτω4038 on 25-01-09, 17:31
Φαντάζομαι όχι
Η Μυρτούλα έχει πολύ λίγο λευκό. Μπροστά στον λαιμό της(σαν σαλιάρα) και λίγο έχει και στην κοιλίτσα.Και το ένα μπροστινό ποδαράκι είναι μπεζ. Οπότε λογικά δεν πρέπει να είναι ταρταρούγα ? Το καλοκαίρι που θα΄ρθεις κατά δω, θα την δεις απο κοντά ,οπότε και θα αποφανθείς με σιγουριά!
By moukelis on 25-01-09, 17:33
Νομιζω οτι οι ταρταρουγες εχουν σαν βαση το μαυρο,οποτε λογικα δεν ειναι.Αλλα και παλι,καποιες πηγες ανεφεραν οτι εξαρταται απο το ποσοστο του λευκου και τη διασπορα των χρωματων,οποτε με τοσο μικρες επιφανειες και τοσο λιγο λευκο,ειναι.Δεν ξερω,θα τη δω απο κοντα και θα αποφανθω(που σιγα αμα τη δω απο κοντα μην καθομαι να σκεφτομαι τετοια...)
By aramis on 25-01-09, 20:03
Με το ΄με φωτησες΄εννοουσα οτι ελυσες την απορια μου, οταν πρωτοδιαβασα το αρθρο δεν ειχα προσεξει τα τμηματα, τα διαβασα μετα την απαντηση σου και καταλαβα τι ειναι το μακερελ.
By moukelis on 25-01-09, 20:05
ΟΚ,τωρα καταλαβα,θα προσπαθησω να βρω πληροφοριες και για το αλλο χρωμα που ειπες.
By aramis on 26-01-09, 11:44
Eυχαριστω
By ELENIP on 26-01-09, 16:32
Δωρά η Ελβιρίτσα τι είναι?? Van??
By moukelis on 26-01-09, 16:40
Η ουριτσα της εχει χρωμα;Αν ναι,ειναι van,κυριως ειναι λευκη,και χρωμα εχει στο κεφαλακι και στην ουρα.
By ELENIP on 26-01-09, 17:08
Η ουρίτσα της είναι γκρι τιγρέ. Η κοιλίτσα της άσπρη και απο πάνω όλη γκρί τιγρέ
By moukelis on 26-01-09, 17:13
Α,τοτε δεν ειναι van,ειναι bicolor,white και brown tabby.
By moukelis on 26-01-09, 21:01
Aramis σχετικά με το χρωμα Mink:Ειναι το χρώμα του μεσαίου τόνου Tonkinese.Οι Τονκινέζες διακρίνονται σε τρεις κατηγορίες,ανάλογα με το βαθμό αντίθεσης του κυρίως χρώματος με αυτό των άκρων.Η απόχρωση μεσαίου τόνου λοιπόν,που δεν κάνει ούτε έντονη αντίθεση με τα άκρα,αλλά ούτε είναι και ακριβώς το ίδιο χρώμα με αυτά,ονομάζεται mink.Υπάρχει σαν υποκατηγορία και σε άλλες ράτσες,όπως οι ragdoll,αλλά συνήθως καλύπτεται από το μπεζ σαν χρωματισμός,καθώς αναφέρεται σε πολύ περιορισμένες ράτσες με αυτή την ιδιομορφία μετακύ σώματος και άκρων.Επίσης,υπάρχει και συνδυασμός του σαν βάση με κάποιο άλλο χρώμα,οπως blue mink,chocolate mink,κτλ.Σου βάζω και μερικές φωτο για να δεις πως ειναι.
To πρωτο ειναι natural mink,το δευτερο blue mink και το τριτο champagne mink.Περισσοτερα για το χρωματισμο αυτο και πως διακρινεται μπορεις να δεις εδω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  champagne.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  17,2 KB  
Συνημένες Εικόνες

By elvenstar on 30-01-09, 21:23
Τέλειο άρθρο πολύ κατατοπιστικό κ οι φωτογραφίες βοηθούν πάρα πολύ στην κατανόηση των χρωμάτων.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ Δώρα:up:
By moukelis on 30-01-09, 21:54
Ελενα βρηκες τελικα ακρη με τα χρωματα των περσικων;
By gatouni on 03-02-09, 17:21
Φανταστικό άρθρο:up:.
Υπάρχει τώρα μια ελπίδα να μάθω και εγώ επιτέλους τους συνδιασμούς χρωμάτων.
By bunny on 06-02-09, 16:27
Κυρία Δώρα είναι πολύ ωραίο το άρθρο σας.:up:
Κι απ' όσο έχω δει στο forum εσείς γράφετε τα καλύτερα,τα πιο λεπτομερή,προτότυπα και ενδιαφέροντα άρθρα που έχω διαβάσει!:up:
By moukelis on 06-02-09, 16:38
Ευχαριστω πολυ Χριστινακι!
By aramis on 06-02-09, 20:51
Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες για το mink, καταλαβα πραγματικα με τις εικονες που εβαλες. Ανακαλυψα μετα απο την ερωτηση που σου εκανα οτι το pedigree του Cachemire εχει εναν προγονο blue mink και αν καταλαβα καλα θα ειναι μια μορφη πιο pâle απο το στερεο μπλε.
By bunny on 06-02-09, 21:31
Ευχαριστω πολυ Χριστινακι!
Παρακαλώ κ.Δώρα!(ή μήπως Δωράκι;)
Πλάκα κάνω μην το πάρετε στραβά!
By moukelis on 06-02-09, 22:20
Δεν πειραζει Χριστινακι μου οση πλακα θελεις κανε,και οπως θελεις λεγε με!
By bunny on 07-02-09, 11:31
Δεν πειραζει Χριστινακι μου οση πλακα θελεις κανε,και οπως θελεις λεγε με!
Εγώ τώρα τί να πω;
Είστε ο πιο ανεκτικός ενήλικας που ξέρω...

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    highlights

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους