Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,143 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 325 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κόρατ

Κόρατ
Κόρατ
Δημοσιεύτηκε από moukelis
24-01-09
Κόρατ

Τα μάτια μιας Κόρατ δεν μοιάζουν με καμιάς άλλης γάτας, εκφραστικά και υπερμεγέθη για το πρόσωπό της, με ένα βάθος και μια ένταση στο βλέμμα που σου κόβει την ανάσα…λάμποντας σαν πρωινές δροσοσταλίδες πάνω σε ένα φύλλο λωτού».

Η πιο παλιά απεικόνιση μιας Κόρατ, ή αλλιώς “Si-Sawat”, βρίσκεται σε ένα αρχαίο βιβλίο με ποιήματα και χειροποίητες ζωγραφιές, γνωστό ως “The Cat-Book Poems”, στο Εθνικό Μουσείο της Μπανγκόγκ. Το Υπουργείο Πολιτισμού κρίνει ότι γράφτηκε κατά τη διάρκεια της περιόδου Ayudha του βασιλείου του Σιάμ (1350-1767).
Ο βασιλιάς Rama V διέταξε ένα μοναχό που βρισκόταν ψηλά στην ιεραρχία, τον Somdej Phra Buddhacharn Buddhasarmahathera, να αντιγράψει το “Cat-Book Poems” σε ειδικό χαρτί Khoi. Το βιβλίο, το οποίο τώρα φυλάσσεται σε προθήκη στο μουσείο της Μπανγκογκ, απεικονίζει δεκαεπτά γάτες, των οποίων η ιδιοκτησία φέρνει καλή τύχη. Μέσα στις «καλότυχες» γάτες βρίσκεται και η Κόρατ. Λέγεται ότι ο ίδιος ο βασιλιάς Rama V ονόμασε τη ράτσα. Όταν την είδε, λέγεται ότι αναφώνησε «Τι όμορφη γάτα, από πού κατάγεται;» Η απάντηση που πήρε ήταν από το Κόρατ, κι έτσι ονομάστηκε και η ράτσα. Σήμερα στην Ταϋλάνδη οι Κόρατ αναφέρονται ως “Si-Sawat” και βρίσκονται σε όλες τις περιοχές πια.

Θεωρούνται από τους Ταϋλανδούς σύμβολο καλής τύχης. Πολλοί μύθοι σχετικά με την καλοτυχία περιλαμβάνουν Κόρατ: έχουν το χρώμα του αργύρου, που συμβολίζει τον πλούτο, επίσης έχουν το χρώμα του σύννεφου που ετοιμάζεται για βροχή. Σε συνδυασμό με τα μάτια στο χρώμα του βλαστού του ρυζιού, συμβολίζουν την καλή σοδιά. Κάνοντας δώρο ένα ζευγάρι “Si-Sawat” γάτες, όπως είναι το αρχικό τους όνομα, σε μια μελλόνυμφη, εξασφαλίζεις έναν ευτυχισμένο γάμο. Το 1959, το πρώτο γνωστό ζευγάρι Κόρατ (Nara και Darra) εισήχθη στις ΗΠΑ. Τα Κόρατ έγιναν δεκτά ως κατηγορία στις εκθέσεις του CFA το 1966.
Όπως όλα τα νεογέννητα γατάκια στην αρχή τα μάτια τους είναι μπλε, ενώ αλλάζουν σε ένα χρυσαφένιο χρώμα με πράσινο δακτύλιο γύρω από την κόρη στην ηλικία της εφηβείας. Έπειτα, όταν η γάτα φτάσει περίπου τα δύο με τέσσερα έτη, τα μάτια αποκτούν ένα φωτεινό πράσινο χρώμα. Αποδεκτά είναι επίσης τα πράσινα μάτια με χάλκινη επικάλυψη.

Πάνω από τα σμαραγδένια τους μάτια, υπάρχει ένα ασημένιο τόξο, που κάνει πιο έντονο το περίγραμμα της καρδιάς, για το οποίο θα μιλήσουμε παρακάτω. Τα αυτιά έχουν στρογγυλεμένες άκρες, με φαρδιά βάση, δίνοντας στα Κόρατ μια έκφραση μόνιμης εγρήγορσης.
Ένα ακόμα σαγηνευτικό χαρακτηριστικό των Κόρατ είναι η δομή του κεφαλιού τους. Είναι οι γάτες με τις πέντε καρδιές, οι τρεις εκ των οποίων βρίσκονται στο κεφάλι. Κοιτάζοντας μια Κόρατ ευθεία, θα δείτε το κεφάλι σε σχήμα καρδιάς. Η δεύτερη καρδιά εντοπίζεται κοιτώντας το κεφάλι της από πάνω, και η τρίτη είναι η μύτη της, που πάντα είναι χρώματος σκούρου μπλε ή μωβ. Οι άλλες δύο καρδιές που δεν βρίσκονται στο κεφάλι, είναι η μυώδης περιοχή στο στέρνο όταν η γάτα είναι καθιστή και, φυσικά η πέμπτη είναι η πραγματική της καρδιά. Καθώς η γάτα ωριμάζει, οι «πέντε καρδιές» γίνονται όλο και πιο ορατές.

Το σώμα είναι μυώδες, πιο λεπτό από τη μέση και πάνω. Οι Κόρατ δεν παίρνουν πολύ βάρος, παρόλα αυτά σηκώνοντάς τες κάποιος νιώθει σαν να σηκώνει μια πέτρα. Ο όγκος του βάρους μεταφέρεται προς τα μπροστά από στρογγυλεμένους και καλοσχηματισμένους μυώδεις ώμους. Ο λαιμός είναι σχετικά κοντός και ενώνεται με ένα φαρδύ στέρνο. Τα μπροστινά πόδια φαίνονται κάπως πιο «ανοιχτά» από το στέρνο, κυρίως όταν η γάτα βαδίζει. Όλο τους το σώμα είναι σχεδιασμένο από τη φύση για να επιβιώνουν: κομψό (παρόλο που φαίνεται πολύ δυνατό) και πάντα σε ετοιμότητα να κινηθεί και να αντιδράσει γρήγορα.

Το τρίχωμά τους δεν βγαίνει σε τούφες όταν βουρτσίζονται ή τα χαϊδεύει κανείς, οπότε πολλοί αλλεργικοί άνθρωποι δεν ενοχλούνται από την παρουσία τους. Οι ρίζες της τρίχας τους έχουν ένα απαλό μπλε χρώμα, το οποίο σκουραίνει κατά μήκος της τρίχας, και καταλήγει σε ασημένια άκρη. Αυτή η γυαλάδα σε όλο το σώμα δίνει την εντύπωση ενός φωτοστέφανου, ή αύρας και όλο το πυκνό τους τρίχωμα θυμίζει καλογυαλισμένο ασημένιο κέρμα. Το τρίχωμά τους έχει ένα μόνο στρώμα, και η λάμψη είναι πιο έντονη στο στέρνο, όπου συνήθως εμφανίζεται ένα χαρακτηριστικό χώρισμα, και στα πέλματα. Τα «μαξιλαράκια» των ποδιών είναι σκούρα μπλε, ή μωβ λεβάντας. Επιτρέπονται ρίγες στα πόδια και την ουρά όσο είναι μικρά γατάκια, οι οποίες όμως δεν γίνονται αποδεκτές σε ενήλικες γάτες.

Το χρώμα της γούνας τους δεν αλλάζει κατά τη διάρκεια της ζωής τους. Είναι μπλε-ασημί από την πρώτη ως την τελευταία τους μέρα, και μια γάτα οποιουδήποτε άλλου χρώματος, δεν θεωρείται Κόρατ.
Τα Κόρατ έχουν εξαιρετικά εξελιγμένες τις αισθήσεις της ακοής, της όρασης και της όσφρησης. Είναι ευγενικά κατοικίδια, κινούνται απαλά και αέρινα στο χώρο, και απεχθάνονται τους ξαφνικούς και δυνατούς θορύβους. Τα Κόρατ που προορίζονται για εκθέσεις πρέπει να εκπαιδεύονται από τη γέννησή τους να αποδέχονται το θόρυβο και την ανθρώπινη επαφή, ίσως αφήνοντας ένα ραδιόφωνο ανοιχτό στο δωμάτιό τους και σηκώνοντάς τα όπως θα έκανε κάποιος κριτής. Διαμορφώνουν έναν εξαιρετικά δυνατό δεσμό με τους ιδιοκτήτες τους και ανταποκρίνονται στα χάδια, προσπαθώντας να είναι όσο πιο κοντά στο σώμα του ανθρώπου τους. Είναι πολύ ενεργητικά και παιχνιδιάρικα, αλλά πολύ ευγενικά με τα μικρά παιδιά.
Συγκατοικούν πολύ καλά με άλλες γάτες, αλλά έχουν την τάση να επιβάλλονται και να έχουν το «πάνω χέρι»,μην επιτρέποντας στις άλλες γάτες να πάρουν τη θέση τους δίπλα στον ιδιοκτήτη τους. Λατρεύονταν για αιώνες στην πατρίδα τους, την Ταϊλάνδη, και φυσικά περιμένουν αυτή η παράδοση λατρείας να συνεχίζεται όπου κι αν πάνε!
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη moukelis
Εκτροφέας

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
http://www.cfa.org/breeds/profiles/articles/korat.html
http://www.cfa.org/breeds/profiles/korat.html
By Μυρτω4038 on 25-01-09, 15:30
Πολύ ωραία η παρουσίαση moukelis.Eνδιαφέρουσα και κατατοπιστική.:up:Συγχαρητήρια!:up::up::up:
Αυτό που μου άρεσε στην ράτσα Κόρατ, εκτός από την φυσική ομορφιά και τον ζωηρό χαρακτήρα, είναι ότι δεν προέρχεται από διασταύρωση
αλλά είναι "γέννημα θρέμα" της Ταύλανδης όπου και έχαιρε θαυμασμού και αναγνώρισης.
Παράθεση
By moukelis on 25-01-09, 16:07
Ευχαριστω!
Ειναι απο τις αρχαιοτερες ρατσες,και μάλιστα οι σημερινες Κόρατ δεν διαφέρουν σε τίποτα από ότι λένε,απο αυτες που ειναι ζωγραφισμένες στο έπος.Αντιθετως με τις σιαμ,ίδιας καταγωγής,που τους έχουν αλλάξει την κατανομή και τα χρώματα πλέον...
Παράθεση
By ruko on 25-01-09, 17:56
Πάντως, είναι πραγματικά πανέμορφες, τα μάτια τους είναι μαγευτικά.
Και οι φωτό, σκέτο οφθαλμόλουτρο!
Παράθεση
By sapostol1 on 25-01-09, 20:16
Κάπου είδα και το Σείριο ή μου φάνηκε; Περήφανη για το γιο της η μαμά!
Πολύ όμορφη παρουσίαση, για ακόμα μία φορά, Δώρα. Μπράβο!
Παράθεση
By moukelis on 25-01-09, 20:26
Αρχική Δημοσίευση από sapostol1
Κάπου είδα και το Σείριο ή μου φάνηκε; Περήφανη για το γιο της η μαμά!
Πολύ όμορφη παρουσίαση, για ακόμα μία φορά, Δώρα. Μπράβο!
Ευχαριστω!
Δεν ειναι σε καμια φωτο ο Σειριος.
Παράθεση
By sapostol1 on 25-01-09, 20:42
Αλήθεια; Αυτός με το μπλε λουράκι του μοιάζει πολύ.
Παράθεση
By moukelis on 25-01-09, 20:44
Το ξερω,ειδες τι σου ελεγα χτες;
Παράθεση
By sapostol1 on 25-01-09, 20:51
Να τον πας σε διεθνή καλλιστεία, γατοεκθέσεις και γατοcasting! Είναι γεννημένος μόντελος! Τι τυχερή γατομαμά είσαι τελικά...
Παράθεση
By moukelis on 25-01-09, 21:04
Να τον πας σε διεθνή καλλιστεία, γατοεκθέσεις και γατοcasting! Είναι γεννημένος μόντελος! Τι τυχερή γατομαμά είσαι τελικά...
Ναι ναι δε θα παραλειψω!
Ειμαι τυχερη γιατι βρηκα εναν γατουλη οπως ακριβως τον ηθελα και κανει καθε μερα μου χαρουμενη.Απο αυτη την αποψη ολοι οσοι εχουν μια ψυχουλα διπλα τους,διποδη,τριποδη,τετραποδη,ειναι πολυ πολυ τυχεροι.
Παράθεση
By moukelis on 25-01-09, 21:08
Δες και σε αυτες μοιαζει πολυ μονο που δε φαινεται η "χωριστρα" του στο στερνο ετσι οπως καθεται.
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moukelis : 01-12-12 στις 09:26.
Παράθεση
By kounelaki on 26-01-09, 20:25
Αλα Συριος στυλ! ΚΟΥΚΛΑΚΙΑ!!!! Θελω ενα τετοιο γατι ΤΩΡΑ!!!

Παράθεση
By moukelis on 26-01-09, 20:27
Ναι ειναι πανεμορφα τα ατιμα...Η γιατρος μας λεει οτι μαλλον διασταυρωση με Κόρατ ειναι ο Σειριος.
Παράθεση
By kounelaki on 26-01-09, 20:27
Θελω κι εγω κορατ τωρα θα βαλω τα κλαματα θελω κορααααααατ....!!!!!
Παράθεση
By kounelaki on 26-01-09, 20:28
Τι μαλλον ολοιδιο ειναι!Θελω Σειριακιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παράθεση
By moukelis on 26-01-09, 20:29
Να βρεις ενα εκτροφειο τοτε να παρεις,μην κλαις.
Παράθεση
By sapostol1 on 26-01-09, 21:06
Πάμε όλοι μαζί στην Ταϋλάνδη λοιπόν!
Παράθεση
By moukelis on 26-01-09, 21:13
Α θες κι εσυ;Χαζευα πριν ενα εκτροφειο,εχει κατι μωρα...τελεια.Αλλα σαν τα ρωσσακια δεν υπαρχουν.
Παράθεση
By sapostol1 on 26-01-09, 21:18
Μην ξύνεις πληγές που δε λένε να επουλωθούν, Δωράκι. Τουλάχιστον να καταφέρω να πάρω την γκριζούλα μου...
Παράθεση
By moukelis on 26-01-09, 21:20
Θα καταφερεις,θα καταφερεις(και μετα θα κανω ενα εκτροφειο με ρωσσικα για να σε σκασω)
Παράθεση
By sapostol1 on 26-01-09, 21:22
Αν κάνεις, θέλω 5! Στο λέω από τώρα!
Παράθεση
By moukelis on 26-01-09, 21:23
Αν κάνεις, θέλω 5! Στο λέω από τώρα!
Παράθεση
By Amalia on 30-01-09, 17:04
Εγω εχω μια γατουλα αυτης της ρατσας απο το 2005. Καποιος ανιδεος θελησε να τη σκοτωσει οταν ηταν ακομη μια σταλιτσα(στη χουφτα μου χωραγε) και την ειχε πεταξει στα σκουπιδια. Την ακουσα, την εσωσα και τη μεγαλωσα. Ειναι απλα πανεμορφη, με το μεταξενιο ασημενιο της τριχωμα και αυτα τα μεγαλα καταπρασινα ματια της. Βεβαια απο μικρουλα ειχε καποιες ιδιοτροπιες τις οποιες τις βρισκω ακομα αξιολατρευτες οπως το γεγονος οτι δεν εμφανιζεται σε κανεναν αλλο περα απο εμενα, οτι συνεχιζει να θελει να κοιμαται στα ποδια μου γουργουριζοντας και οτι γενικως στο μονο ατομο που δειχνει εμπιστοσυνη ειμαι εγω.
Την αγαπαω τοσο μα τοσο πολυ......Καλα να ειναι η Καρμεν μου για πολλα χρονια ακομα.
Παράθεση
By kounelaki on 30-01-09, 17:25
Αρχική Δημοσίευση από Amalia
Εγω εχω μια γατουλα αυτης της ρατσας απο το 2005. Καποιος ανιδεος θελησε να τη σκοτωσει οταν ηταν ακομη μια σταλιτσα(στη χουφτα μου χωραγε) και την ειχε πεταξει στα σκουπιδια. Την ακουσα, την εσωσα και τη μεγαλωσα. Ειναι απλα πανεμορφη, με το μεταξενιο ασημενιο της τριχωμα και αυτα τα μεγαλα καταπρασινα ματια της. Βεβαια απο μικρουλα ειχε καποιες ιδιοτροπιες τις οποιες τις βρισκω ακομα αξιολατρευτες οπως το γεγονος οτι δεν εμφανιζεται σε κανεναν αλλο περα απο εμενα, οτι συνεχιζει να θελει να κοιμαται στα ποδια μου γουργουριζοντας και οτι γενικως στο μονο ατομο που δειχνει εμπιστοσυνη ειμαι εγω.
Την αγαπαω τοσο μα τοσο πολυ......Καλα να ειναι η Καρμεν μου για πολλα χρονια ακομα.
Ανοιξε της ενα θεμα και βελε φωτογραφιες της να τη θαυμασουμε!!:up:
Παράθεση
By moukelis on 30-01-09, 19:40
Αρχική Δημοσίευση από Amalia
Καλωσορισες και να σου ζησει η κουκλα σου!
Πως ξερεις ομως οτι ειναι σιγουρα Κόρατ;Ανοιξε ενα θεματακι να τη δουμε κι εμεις να τη θαυμασουμε!:up:
Παράθεση
By elvenstar on 03-02-09, 18:44
Πίστευα ότι οι γάτες Κορατ είναι μόνο μαύρες, τουλάχιστον οι παραδοσιακές ήταν μόνο μαύρες, δεν ήξερα ότι είχαν βγει κ μπλε κ μοιάζουν καταπληκτικά με τον γκριζούλη μου, μόνο που αυτός είχε σκούρο γκρι ανθρακι τρίχωμα μεταξύ μπλε κ μαύρο
Παράθεση
By moukelis on 03-02-09, 19:05
Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Πίστευα ότι οι γάτες Κορατ είναι μόνο μαύρες, τουλάχιστον οι παραδοσιακές ήταν μόνο μαύρες, δεν ήξερα ότι είχαν βγει κ μπλε κ μοιάζουν καταπληκτικά με τον γκριζούλη μου, μόνο που αυτός είχε σκούρο γκρι ανθρακι τρίχωμα μεταξύ μπλε κ μαύρο
Oι Κόρατ ποτε δεν ηταν μαυρες,μηπως τις μπερδευεις με καποια αλλη ρατσα;
Παράθεση
By elvenstar on 03-02-09, 19:09
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Oι Κόρατ ποτε δεν ηταν μαυρες,μηπως τις μπερδευεις με καποια αλλη ρατσα;
όχι έχω ένα βιβλίο για γάτες που έχει φωτογραφία για κάθε ράτσα χωριστά κ αυτές που έχει είναι μαύρες αλλά κ στα χαρακτηριστικά λέει ότι οι γάτες αυτές έχουν μόνο μαύρο χρώμα
Παράθεση
By moukelis on 03-02-09, 20:32
Αντιγραφω ακριβως απο το breed profile toy CFA:
COLOR: silver-tipped blue all over, the silver should be sufficient
to produce a silver halo effect. The hair is usually lighter at the
roots with a gradient of blue which is deepest just before the tips
which are silver. Adults should be without shading or tabby markings.
Allow for ghost tabby markings in kittens. Where the coat is
short, the sheen of the silver is intensified. Undesirable: coats
with silver tipping on only the head, legs and feet.
Παράθεση
By Νίκος Π. on 17-02-09, 13:18
Δεν ξέρω από ράτσες γάτας γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα. Πάντα είχα "αλήτες"!

Όταν είδα τις φωτογραφίες αυτής της ράτσας, εντυπωσιάστηκα από την ομοιότητά τους με μια δικιά μου, όπου και οι 2 γονείς της είναι "αλήτες" (από την πατέρα της, η "γιαγιά" της προέρχεται από αγκύρας, ενώ η μάνα της βρέθηκε εγκαταλελειμμένη,δεν ξέρουμε από που προέρχεται).

Δείτε την φωτογραφία της και πείτε μου αν υπάρχει πιθανότητα να υπήρχε κάποιος πρόγονος της που να ήταν ράτσας Κορατ...

Παράθεση
By moukelis on 17-02-09, 13:25
Απο οτι βλεπω,εχει αρκετα χαρακτηριστικα της ρατσας.Εσυ που τον βλεπεις απο κοντα μπορεις να κρινεις καλυτερα,δες τη λιστα με τα χαρακτηριστικα και ποια απο αυτα του ταιριαζουν.Οπως και να'χει ειναι πανεμορφος γατος...
Παράθεση
By sapostol1 on 26-02-09, 05:10
Δεν ξέρω, Νίκο Π. και μάλλον κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα, ωστόσο η γάτα σου είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ!
Παράθεση
By mariaxanthi on 09-03-09, 09:20
πολυ καλο μπραβω
Παράθεση
By romano82 on 26-03-09, 12:05
Πηρε το ματι σας κανενα εκτροφειο Κορατ?
Παράθεση
By romano82 on 26-03-09, 13:17
Eκτρεοφεια Κορατ σε ολο το κοσμο για οποιον ενδιαφερεται!
http://www.koratworld.com/home.html
Παράθεση
By vasilis01 on 08-04-09, 11:15
τέλεια ράτσα αλλά δε μοιάζει με την british shorthair?Επειδή ψάχνω να πάρω αυτή την περίοδο μια γάτα θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος λέγοντας μου μια τίμη για την κόρατ κ που μπορώ να την βρω?!έχουμε ένα pet city εδώ δίπλα αλλά δεν έχει.Πρέπει ν απευθυνθώ σε κάποιον υπεύθυνο του καταστήματος και να κάνω παραγγελεία?
Παράθεση
By Voula on 08-04-09, 11:26
Αγαπητέ Βασίλη, ρίξε μια ματιά στα χαρίζονται.
Υπάρχουν άπειρα γκρι γατάκια, που μοιάζουν με 'κόρατ'.
Και κάποιος άλλος είχε φάει κόλλημα με κόρατ, αλλά μόλις είδε μια γκρι αδεσποτούλα που βρήκα, την ερωτεύτηκε αμέσως και την υιοθέτησε.
Και τώρα βέβαια δεν την αλλάζει με τίποτα
Παράθεση
By moukelis on 08-04-09, 11:41
Οχι,δεν εχουν καμια σχεση με τη βρετανικη.Οι βρετανικες εχουν εντελως αλλη κατανομη,και χρωματα.Εκτροφεια κόρατ υπαρχουν ελαχιστα,ανα τον κοσμο,και δε θα σου συνιστουσα με τιποτα να παραγγειλεις απο πετ σοπ,αποκλειεται να σου φερουν καθαροαιμοζωακι,θα το πληρωσεις μια περιουσια και θα μεταφερθει και σε αθλιες συνθηκες,ασε που στους γονεις δε γινονται εξετασεις κτλ.
Θα σου προτεινα να παρεις καποιο ημιαιμο που να μοιαζει παρα πολυ,ή αν θελεις οπωσδηποτε ρατσας,να στραφεις στη μπλε ρωσσικη.Παντως υπαρχει μωρακι αυτη τη στιγμη μπλε,που χαριζεται και απο οτι φαινεται απο τη μαμα του θα γινει ιδιο με κορατ.
Παράθεση
By romano82 on 08-04-09, 14:15
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Οχι,δεν εχουν καμια σχεση με τη βρετανικη.Οι βρετανικες εχουν εντελως αλλη κατανομη,και χρωματα.Εκτροφεια κόρατ υπαρχουν ελαχιστα,ανα τον κοσμο,και δε θα σου συνιστουσα με τιποτα να παραγγειλεις απο πετ σοπ,αποκλειεται να σου φερουν καθαροαιμοζωακι,θα το πληρωσεις μια περιουσια και θα μεταφερθει και σε αθλιες συνθηκες,ασε που στους γονεις δε γινονται εξετασεις κτλ.
Θα σου προτεινα να παρεις καποιο ημιαιμο που να μοιαζει παρα πολυ,ή αν θελεις οπωσδηποτε ρατσας,να στραφεις στη μπλε ρωσσικη.Παντως υπαρχει μωρακι αυτη τη στιγμη μπλε,που χαριζεται και απο οτι φαινεται απο τη μαμα του θα γινει ιδιο με κορατ.
http://www.koratworld.com/home.html
Παράθεση
By romano82 on 08-04-09, 14:15
Αρχική Δημοσίευση από vasilis01
τέλεια ράτσα αλλά δε μοιάζει με την british shorthair?Επειδή ψάχνω να πάρω αυτή την περίοδο μια γάτα θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος λέγοντας μου μια τίμη για την κόρατ κ που μπορώ να την βρω?!έχουμε ένα pet city εδώ δίπλα αλλά δεν έχει.Πρέπει ν απευθυνθώ σε κάποιον υπεύθυνο του καταστήματος και να κάνω παραγγελεία?
http://www.koratworld.com/home.html:up:
Παράθεση
By vasilis01 on 08-04-09, 15:43
Το κοίταξα και πριν το link απλα επειδή όπως είπατε είναι λίγα τα εκτροφεία και στην Ελλάδα δεν έχει είπα να ρωτήσω εσάς!καλά και τα ημίαιμα ειναι πανέμορφα όπως όλεσ οι γάτες!!Σε περίπτωση που θελήσω να κοιτάξω για ράτσα ποια είναι η γνώμη σας για siamese?
Παράθεση
By romano82 on 08-04-09, 16:12
Αρχική Δημοσίευση από vasilis01
Το κοίταξα και πριν το link απλα επειδή όπως είπατε είναι λίγα τα εκτροφεία και στην Ελλάδα δεν έχει είπα να ρωτήσω εσάς!καλά και τα ημίαιμα ειναι πανέμορφα όπως όλεσ οι γάτες!!Σε περίπτωση που θελήσω να κοιτάξω για ράτσα ποια είναι η γνώμη σας για siamese?
Εμενα ειναι η αγαπημενη μου ρατσα...και ως αναφορα την εμφανιση και ως αναφορα το χαρακτηρα!Υπαρχει μια παρουσιαση της ρατσας στο σαιτ για περισοτερες πληροφοριες!:up:
Παράθεση
By moukelis on 08-04-09, 16:20
Εγω εχω ενα σιαμ και μπορω να σου πω οτι ειναι απλα απιστευτα...Δυστυχως ομως ουτε εκτροφειο σιαμ υπαρχει στην Ελλαδα.
Ειναι παραξενος ο χαρακτηρας τους και απαιτητικος,θελει αφοσιωση και απο τις δυο πλευρες αλλα ειναι ζωα με εντονη προσωπικοτητα.
Παράθεση
By Άννα18001 on 21-04-09, 19:06
πολύ ενδιαφέρον

Αγαπάω πολύ τι γατούλες και αυτή η ράτσα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα:up:...& χαίρομαι πολύ που έμαθα γι'αυτήν...γενικά δεν ξέρω από ράτσες και θέλω πολύ να μάθω από εδώ.......
Παράθεση
By kostas thomopoylos on 05-08-09, 11:23
aaaaaa

υπεροχος γατος που μπορω να βρω ενα τετοιο παρακαλω βοηθιστε ερωτευτικα
Παράθεση
By moukelis on 05-08-09, 12:33
Η φυλη ειναι αρκετα δυσευρετη,αλλα υπαρχουν διαθεσιμα καποια ημιαιμα γατακια που μοιαζουν πολυ,θα σας ενδιεφεραν;
Παράθεση
By moukelis on 29-04-10, 10:24
Απάντηση: Κόρατ

Ένα εξαιρετικό εκτροφείο κόρατ στην Ιταλια:
http://www.jadeye.eu/english/index.html
Κι ενας πολυ καλοσχεδιασμενος ιστοτοπος που θα σας κατατοπισει πληρως σχετικα με τη φυλη:
http://www.koratworld.com/
Παράθεση
By moukelis on 29-04-10, 10:56

Δεν ειναι υπέροχες;
Παράθεση
By moukelis on 29-04-10, 11:00

Παράθεση
By moukelis on 01-07-10, 16:32

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους