Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,538 εγγεγραμμένα μέλη και 710,644 μηνύματα σε 21,856 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 173 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η ιδανική γατοφόρος;

felis reich

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη felis reich
Ο felis reich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O felis reich έγραψε στις 22:47, 17-08-06:

Είμαι φρέσκο και ακόμα "άτεκνο" μέλος στην παρέα των γατοφανατικών..
Έχω βέβαια δημοσιεύσει αγγελία για να υιοθετήσω κάποιο και ελπίζω πολύ σύντομα να βρεθεί:up: . Με απασχολούν, όμως, ήδη κάποια ερωτήματα γι΄αυτό φροντίζω να ενημερώνομαι τακτικά. Γνωρίζει κάποιος-α να με συμβουλεύσει για το τι είδους κλουβί είναι καλύτερο να προμηθευτώ, "σκληρό" ή "μαλακό"; Ποια τα πλεονεκτήματα του ενός και του άλλου και τι γίνεται με τα μέσα μεταφοράς, πχ αεροπλάνο; Ζητούν οι υπεύθυνοι συγκεκριμένες διαστάσεις και ποιες είναι αυτές; Θα το χρησιμοποιεί η μου και για ύπνο ή καλό είναι να πάρω ξεχωριστό κρεβατάκι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:59, 17-08-06:

αναλογα το γατι οι δικοι μου το μαλάκο κλουβι το εκαναν κοματια οποτε καταληξαμε σε σκληρο για κρεββατι εχουν το δικο τους αλλα προτιμανε να κοιμουνται επανω μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 23:22, 17-08-06:

Γεια σου και καλώς μας ήρθες! Και εγώ θα πρότεινα σκληρό κλουβί για τις μεταφορές, γιατί τα μικρούλικα μας φοβούνται αρκετά όταν μεταφέρονται και τα μαλακά κλουβιά τους είναι πιο εύκολο να τα σκίσουν. Εγώ απλός μέσα στο σκληρό κλουβί τους, τους έχω βάλει και ένα μαξιλαράκι για καρέκλες για να είναι κάπως πιο μαλακά εκεί μέσα με τόσα ταρακουνήματα! Εμένα τα μικρά μου κοιμούνται στις καρέκλες, στο καναπέ και τώρα για καλοκαίρι και στο πάτωμα, όταν δεν είμαι στο σπίτι, αλλά όταν πάω στο κρεβάτι έρχονται και αυτά! :up: :up: :up:

Παράθεση

Paris Gatopalaviaris

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paris Gatopalaviaris
. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Paris Gatopalaviaris έγραψε στις 23:31, 17-08-06:

Στο θέμα "Δίνονται για υιοθεσία" υπάρχει αγγελία με δύο άσπρα γατάκια δικά μου, μπορείς να δεις.

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 06:36, 18-08-06:

Καλωσήρθες! :up:
Θα σου πρότεινα καλύτερα σκληρό κλουβί
γιατί όπως αναφέρθηκε παραπάνω είναι πιο ανθεκτικό
και το χρησιμοποιείς παντού.
Τώρα για τα ταξίδια που αναφέρεις εξαρτάται από την αεροπορική εταιρία
(αν σε ενδιαφέρει για αεροπλάνο) και ζητούν συγκεκριμένες διαστάσεις.
Εύχομαι να βρεις γρήγορα γατουλίνι να υιοθετήσεις.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 10:42, 18-08-06:

Σου εύχομαι κι εγώ να υϊοθετήσεις γρήγορα ένα γατουλίνι!!! Ψηφίζω επίσης σκληρό κλουβί (λόγω ανθεκτικότητας) εκτός αν το γατάκι σου είναι πολύ ήρεμο. Όσο για φωλίτσα στο σπίτι του δικού μου του έχω μία που είναι πλαστική και μέσα έχει ένα φουσκωτό μαλακό μαξιλάρι. Βέβαια σπανίως την προτιμά, συνήθως προτιμά ο,τιδήποτε άλλο (κρεββάτι, καναπέ, καρέκλες, εμένα, τον υπολογιστή, το χαλάκι του μπάνιου και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς)! Είμαι φοιτήτρια και με το νιανιά μου ταξιδεύουμε το λιγότερο 2 φορές το χρόνο αεροπορικώς, αν πάρεις ένα λογικού μεγέθους κουτάκι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Με το βάρος του γάτου (8.5 κιλά) μου έχουν δημιουργήσει κάποιες φορές πρόβλημα (τον έστειλα μπαγκαζιέρα) με τον όγκο ποτέ.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 12:11, 18-08-06:

Συμφωνώ και εγώ για το σκληρό κλουβί, γιατί αν υπολογίσουμε και το ότι θα μεγαλώσει το μελλοντικό σου γατάκι... το μαλακό ίσως δεν αντέξει το βάρος.. Οπότε καλύτερα και για όλους τους παραπάνω λόγους να πάρεις σκληρό.
'Αντε και γρήγορα με γατάκι..

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 12:27, 18-08-06:

Kαλύτερα σκληρό.
Eμείς κάναμε το λάθος και πήραμε μαλακό. Kαι το χειρότερο είναι ότι είναι σαν τσάντα, δηλαδή κλείνει από πάνω με φερμουάρ και αφήνει στην άκρη μια τρύπα διαμέτρου περίπου 20εκ. για να βγαίνει το κεφάλι.
Eκτός του ότι το έχει καταξεσκίσει από μέσα, η Σούμη δεν είναι απ'τα γατάκια που ήρεμα θα μπουν μέσα και θα κάτσουν φρόνιμα στη διαδρομή. H τρύπα είναι αρκετή στο να μπορεί άνετα να βγει από μέσα κι έτσι έχω δοκιμάσει διάφορες πατέντες για να μπορέσω να την κλείσω χωρίς να κόψω την μοναδική είσοδο αέρα και φωτός. Tί τούλια έχω πιάσει με παραμάνες, τί δίχτυα.... τίποτα. Tα τρώει με μανία από μέσα ή με τα νύχια της τα διαλύει.
Aαα, ξέχασα να αναφέρω ότι έχει από μέσα ένα κορδόνι με γατζάκι για να μπορείς να το πιάνεις στο λουράκι του ζώου.... αλλά φυσικά αυτό δεν είναι ME TIΠOTA για τη Σούμη. Δεν δέχτηκε ποτέ της λουράκι, άρα αυτή η τσάντα μεταφοράς ήταν καταδικασμένη απ΄την αρχή.

Ένα άλλο πλεονέκτημα του σκληρού κλουβιού είναι ότι πλένεται πολύ εύκολα. Eνώ το μαλακό πρέπει να πλυθεί ολόκληρο στο χέρι ή στο πλυντήριο, με επίσης μειονέκτημα ότι θα αργήσει πολύ να στεγνώσει. Aυτό το τελευταίο μου το είπε ο κτηνίατρος σαν συμβουλή όταν είδε την δική μας τσάντα.

Kαι κάτι τελευταίο. Nομίζω, χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιη, ότι στα μεγάλα μεταφορικά μέσα και ιδίως στα αεροπλάνα, δεν δέχονται μαλακό κλουβί. Aυτό όμως το λέω με κάθε επιφύλαξη...

Παράθεση

felis reich

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη felis reich
Ο felis reich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O felis reich έγραψε στις 15:05, 18-08-06:

Ευχαριστώ ladycat, ψωρόγατο, pari gatopalaviari, vicki v., anabou, maxi2, gemini για το θερμό καλωσόρισμα, τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες και την βοήθειά σας . Ελπίζω σύντομα να βρω και να υποδεχθώ το μου για να μπορείτε να δείτε και φωτογραφίες του.:cool:
(Φοβερό το site, συγχαρητήρια σε όσους ασχολήθηκαν!):up: :up:

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 22:49, 20-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Gemini
Kαι κάτι τελευταίο. Nομίζω, χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιη, ότι στα μεγάλα μεταφορικά μέσα και ιδίως στα αεροπλάνα, δεν δέχονται μαλακό κλουβί. Aυτό όμως το λέω με κάθε επιφύλαξη...
Οι γονείς μου έχουν για την γάτα μαλακό κλουβάκι και έχουν ταξιδέψει αρκετές φορές με αεροπλάνο χωρίς παρατράγουδα, βέβαια για το εξωτερικό δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο. Πάντως όπως και να'χει το σκληρό κλουβί είναι ανθεκτικότερο.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 21:37, 12-03-07:

Λοιπόν, όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι εδώ μέσα το καμάρι μου είναι τσουπωτό-παχουλό αγόρι βάρους 8.5 κιλών. Η γατοφόρος που του έχω είναι πλαστική αλλά μάλλον έχει παλιώσει και μερικές φορές νομίζω ότι θα ανοίξει και θα ψάχνουμε τον Σάκη στο αεροδρόμιο.

Απορία, οι πάνινες γατοφόροι είναι πιο ανθεκτικές από τις πλαστικές; Περίπου μέχρι τι βάρος σηκώνουν; Πόσο κοστίζουν; Τι θα μου προτείνατε πάνινη ή πλαστική; Γενικά είναι ήρεμος δεν νομίζω να προσπαθήσει να την σκίσει με τα νύχια του.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 21:49, 12-03-07:

επειδη εχω και τις δυο και ο γατουλης μου ειναι πιο ελαφρυς απο τον δικο σου, εχω την εντυπωση οτι οι πανινες δεν κρατανε πολυ... αλλαζουν φορμα ευκολα μετα απο συχνη χρηση και της δικιας μου χαλασε και το φερμουαρ γρηγορα.. γενικα πιστευω πιο σταθερη για τον Σακη σου θα ειναι μια καλη πλαστικη με ενυσχηση μεταλλου....

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 21:51, 12-03-07:

προτεινω πλαστικη ειναι και πιο οικονομικη και πιο σταθερη και το καλοκαιρι το γατακι σου δεν θα σκαει μεσα στο πανινη γατοφορο

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 21:52, 12-03-07:

Εγώ είχα πάρει αρχικά μια πάνινη γατοφόρο στον Χιόνη αλλά τότε ήταν πολύ πιο ελαφρύς, κοκκαλάκια σχεδόν. Παρόλα αυτά την έφαγε! Άσε που ότνα τον πήγαινα στο γιατρό για τα εμβόλια, γατζωνόταν με νύχια και με δόντια και δεν έβγαινε με τίποτα από μέσα!!!

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,334 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 22:04, 12-03-07:

συμφωνώ οι πλαστικές είναι πολύ πιο ανθεκτικές. ασε που στην πάνινη η σιαμέζα μας έχει μάθει να ανοίγει το φερμουάρ

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 22:28, 12-03-07:

μια μεγαλη πλαστική οχι της φερπλαστ παρε ανοιγουν ευκολα

Παράθεση

myrtos (Αμαλια :))

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrtos
H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 08:49, 13-03-07:

Και εγώ υπέρ της πλαστικής ψηφίζω. Εκτός των άλλων θετικών που αναφερθήκανε είναι και πιο προστατευμένη η γάτα μέσα.( αν μπαίνει σε αυτοκίνητο κτλ)και καθαρίζει και πιο εύκολα.

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 09:12, 13-03-07:

Εγώ έχω μια πλαστική και μια πάνινη. Γενικά την πάνινη δεντην έχουν διαλύσει, σαν καινούρια είναι, αλλά σιγα τη χρήση που κάνυμε. Μια φορά στο τόσο που πάμε στο γιατρό. Για το Σάκη που είναι όπως λες τσουπωτός, θα πρότεινα πλαστική!!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 10:00, 13-03-07:

Και εγω μεχρι τωρα πλαστικη ειχα.
Αλλα θα παω να παρω μια πανινη γιατι θελω να παρω την σαρδελα μαζι μου στο αεροπλανο.
Και ειναι απο μονη της 4,5 κιλα αν την εχω στην πλαστικη θα φτασει7-8(ειναι πολυ μεγαλη η πλαστικη γιατι το καλοκαιρι την πηραμε στη χιο με τα μωρα της και αγορασαμε μια τεραστια για να ειναι ανετα στο ταξιδι).

Και εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερη η πλαστικη, ειναι πιο φθηνη και δεν "βουλιαζει" καθολου.
Ασε που αμα σου "λερωσει" την πανινη, τρεχα γυρευε μετα!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:40, 13-03-07:

δεν ξερω εχω κ απο της 2

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 10:47, 13-03-07:

Προτείνω πλαστική σε μεγαλύτερο μέγεθος. Κάθε ΄μέγεθος έχει όριο στα κιλά. Προσοχή να είναι μεγάλο μέγεθος και να αντέχει τα κιλά του διότι θα θυμίσω την περιπέτειά μου με τον Παύλα που άνοιξε μέσα στο πλοίο και τον ψάχναμε κάτω από τα κλουβιά με τα άλλα ζώα όπου είχε κρυφτεί μέσα στις βρωμιές. Εφιαλτική περιπέτεια!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 12:39, 13-03-07:

Μάλιστα, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, οπότε καταλήγουμε σε πλαστική πάλι. Πολύ μεγάλη δεν μπορεί να είναι γιατί δεν θα με αφήνουν να την παίρνω μαζί στο αεροπλάνο. Έχετε να μου προτείνετε κάτι συγκεκριμένο σε μάρκα ή πετσοπ που να έχει κάτι 'ενισχυμένο';

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 14:23, 13-03-07:

Προτίμησε κάποιο συμπαγές που δεν αποσυναρμολογείται σε 2 κομμάτια. Είχα πάρει ένα τέτοι παλιά που ήταν ενιαίο και είχε μόνο από πάνω άνοιγμα. Όμως, έχει περάσει πολύς καιρός από τότε. Πριν γίνει αυτό με τον Παύλα, δεν το προτιμούσα, διότι το γατί δεν μπορεί να βλέπει απ' έξω παρά μόνο γυρν'ωντας το κεφάλι προς τα πάνω. Τώρα όμως νομίζω ότι είναι η πιο ασφαλής επιλογή για τα "χοντρο"γατούνια μας Θα κοιτάξω στο σπίτι μήπως λέει τί μάρκα είναι...

Παράθεση

Έλενα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Έλενα
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Έλενα έγραψε στις 14:32, 28-03-07:

Πιστεύω οτί πρέπει να διαλέξεις το κλουβί ανάλογα με το χαρακτήρα, γι αυτό καλό είναι πρίν αγοράσεις το γατάκι να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη για τη συμπεριφορά του. Αν είναι άτακτο καλύτερα θα ήταν να αγοράσεις ένα σκληρό κλουβι, γιατί το μαλακό θα το σκίσει μόλις προσπαθήσεις να το βάλεις μέσα.:cat: :greycat:

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη chrisidor
H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 00:49, 29-03-07:

Για τον Ισίδωρο έχω μαλακό κλουβάκι γιατί με βολεύει! Γενικά τα κλουβάκια τα χρησιμοποιώ μόνο για τη μεταφορά τους στη γιατρό(5 λεπτά από το σπίτι μου). Είναι 8 κιλά γάτος και κάθε φορά που πρέπει να μπει στο κλουβάκι δίνουμε ολόκληρη μάχη. Από το πολύ σπρώξιμο στο τέλος τραυματιζόταν από το σκληρό πλαστικό, γι'αυτό δοκίμασα το μαλακό και δεν έχω κανένα πρόβλημα τώρα!
Εξαρτάται όμως και από τη χρήση που κάνει ο καθένας. Για τα ταξίδια και εγώ θεωρώ πιο κατάλληλο το σκληρό!

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 08:03, 29-03-07:

Στη θηλυκιά μου, που είναι πολύ άγρια, είχα πάντα μαλακό κλουβί με σίτα και από τις δυο πλευρές. Έτσι όταν πήγαινε στον κτηνίατρο εμβολιαζόταν μέσω σίτας, χωρίς να βγει από το κλουβί. Το μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι πολλές γάτες πανικοβάλλονται κατά τη μεταφορά και λερώνονται. Οπότε το πάνινο κλουβί θέλει κάθε φορά πλύσιμο και στέγνωμα. Το πλαστικό καθαρίζεται πιο εύκολα.

Παράθεση

kelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kelly
H kelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H kelly έγραψε στις 15:54, 29-03-07:

Εγω παλι θα ελεγα να εχει και τα δυο.. (πλεονασμος! )
Για τα δικα μου εχω πανινο, για τις μεταφορες που δεν απαιτουν πολυ ωρα ταξιδι, π.χ. απ'το σπιτι στην κτηνιατρο που ειναι 15 λεπτα με το αμαξι.Θα προμηθευτω ομως κι ενα πλαστικο, διοτι θ'αρχισουμε παλι σε λιγο και τα πηγαινε-ελα στο εξωτερικο και θελω να το συνηθισουν και το πλαστικο.. τωρα για διαστασεις ειναι αναλογως την εταιρια, αλλα ολες θελουν πλαστικο. Στισ εταιρειες που δουλευουν με πτησεις charter ειναι λιγο πιο αυστηρα.. οτι κ αν επιλεξεις να το αφησεις το γατουλι να το μυρισει και να επεξεργαστει πριν κανεις καποια μεταφορα, ωστε να μην τρομαξει και να νιωθει οσο το δυνατον πιο ανετα μεσα σε αυτο. Τα δικα μου κοιμουνται συνηθως μεσα στο σπιτακι τους -τις ωρες που καθομαι στον υπολογιστη, αλλιως κανουν εμενα μαξιλαρι..)

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 17:08, 29-03-07:

Να σε καλως ορισω κι εγω και να ευχηθω γρήγορα με γατακι!!!

Κι εγω σκληρο κλουβί εχω (αν και το μαλακό μου αρέσει περισσότερο). Αλλά φοβάμαι πως επειδή φοβούνται τις μετακινησεις, μπορει να σκιστει με καποιο τροπο και να γελάμε μετά!!! Δεν ξερω πόσο ανθεκτικα ειναι!!! Και φοβάμαι να δοκιμάσω. Αν το σκισουν και τραπούν σε φυγη, αντε να τα βρω μετα....

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 17:11, 29-03-07:

το μαλακο δεν καθαριζεται ευκολα σε περιπτωση "ατυχηματος"

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 18:41, 29-03-07:

Εμεις εχουμε μονιμα πλαστικο τεραστιο κλουβι!
Και για τις μετακινησεις με το πλοιο ειναι ιδανικο...
Αλλα τωρα πηρα μαλακο κλουβακι γιατι απο την Χιο θα γυρισουμε με το αεροπλανο και αν παρω το πλαστικο θα ειναι πολυ βαρυ και δεν θα τη δεχτουν στην καμπινα των επιβατων...

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deni
. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O deni έγραψε στις 10:37, 08-09-07:

θα ηθελα να ρωτησω κατι για τη μεταφορα ζωου με αυτοκινητο.τι ειναι καλυτερο για το ζωακι.κλουβακι μεταφορας η γατοφορος με σκληρο πατο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 10:41, 08-09-07:

Όταν λές "γατοφορος με σκληρο πατο" εννοείς υφασμάτινο γατοφόρο??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,334 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 10:43, 08-09-07:

για μεγάλη μετάφορα, αλλά και γενικότερα συστήνω τη γατοφόρο με σκληρά τοιχώματα (και πάτο κατ'επέκταση), σκληρό πλαστικό δηλαδή και πλέγμα για πορτάκι, για την ανθεκτικότητα της, για το ότι είσαι περισσότερο σίγουρη ότι δεν πρόκειται να σου πεταχτεί έξω το γατί τρομαγμένο αλλά και από απόψης καθαριότητας είναι πολύ πιο εύκολη στον καθαρισμό της. Επίσης απ'οσο γνωρίζω είναι αυτή που επιτρέπεται και για ταξίδια με αεροπλάνα (δεν γνωρίζω για τραίνο και λεωφορείο)

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 10:44, 08-09-07:

με το κλουβάκι που είπες προφανώς εννοείς αυτό που σου είπα πιο πάνω ε?? η υφασμάτινη ανοίγει πολύ εύκολα (από τα γατάκια τα ίδια) και φθείρεται επίσης πολύ εύκολα...σαφέστατα είναι πιο ωραία βεβαια..

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 10:48, 08-09-07:

γατοφοτο εννοω ενα πραγμα που ειναι σαν βαλιτσουλα δερματινο με σιτεσ μπροσ και πισω και στα πλαγια. απο πανω ηταν ημικυκλικο σχεδον. και απο κατω ειχε σκληρο πατο. σιγουρα ειναι πιο ωραιο απο το κουβακι.απλα το κλουβι νομιζω εχει καλυτερο οπτικο πεδιο για τα περιεργα τετραποδακια μασ

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 10:49, 08-09-07:

και τι πρεπει να στρωσω στον πατο για να αποφυγω τυχον ατυχηματα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου?

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 10:54, 08-09-07:

Με κάλυψε η Νοτα

Για τον πάτο υπάρχουν ειδικές πάνες σε πετ σοπ θα τις βρείς, αυτές που χρησιμοποιούν για κουταβάκια, για την εκπαίδευση τουαλέτας.
Στρώνεις μια τέτοια, όταν λερωθεί, την αλλάζεις με μία άλλη

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 10:57, 08-09-07:

δηλ ειναι καλυτερα να παρω μια γατοφορο δερματινη με σκληρο πατο και να βαλω και μια πανα κατω παρα ενα κλουβακι για να καταλαβω..

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 11:07, 08-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deni
δηλ ειναι καλυτερα να παρω μια γατοφορο δερματινη με σκληρο πατο και να βαλω και μια πανα κατω παρα ενα κλουβακι για να καταλαβω..
Εγώ θα σου συνιστούσα για μεγάλο ταξίδι το κλουβάκι γατοφόρο το σκληρό, που καθαρίζεται και εύκολα...και πιστεύω πώς έχει και το γατάκι μεγαλύτερη άνεση κίνησης μέσα...
Η δερμάτινη(που λές) είναι ωραία εμφανισιακά αλλά δεν είναι τόσο πρακτική, μπορεί να ανοίξουν τα φερμουάρ, να λερωθεί, γνώμη μου πάντα, επειδή έχω δοκιμάσει και τα δύο.....

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 11:09, 08-09-07:

κλουβάκι (δηλαδή με συρμάτινο πλέγμα ΟΛΟ)επ'ουδενί πρώτον αυτά δεν είναι και τα καλύτερα για μεταφορά καθώς δεν είναι ιδιαίτερα προφυλαγμένη η γατούλα...εγώ σου λέω κάποια από σκληρό πλαστικό, που μόνο η πόρτα τους είναι από συρμάτινο πλέγμα. Το να βλέπει η γάτα έξω κατά την μετακίνησή της δεν ξέρω κατά πόσο ει΄ναι καλό ή την αναστατώνει
Θα προσπαθήσω να σου βάλω μια εικόνα αν βρω...για το δερμάτινο που λες μπορεί να είναι πιο ανθεκτικό από το υφασμάτινο (αν και πιστεύω ότι είναι ίδιου τύπου) αλλα αν κλείνει με φερμουάρ το πορτάκι τα αποτελέσματα θα ειναι τα ίδια.

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 11:12, 08-09-07:

Κι εγώ είμαι υπέρ του σκληρού κλουβιού κυρίως γιατί νιώθουν περισσότερη ασφάλεια εκεί μέσα. Μου έχει τύχει να πανικοβληθεί γάτα μέσα σε δερμάτινη τσάντα και να αρχίσει κάνει κωλοτούμπες και να χτυπιέται με απώτερο αποτέλεσμα να σπάσει το κούμπωμα και να ανοίξει το φερμουάρ. Με το κλουβί αντίθετα ακόμη και αρχίσουν να νιώθουν άσχημα το περισσότερο που μπορούν να κάνουν είναι να βγάλουν τα ποδαράκια από τα κάγκελα αλλά σίγουρα νιώθουν μεγαλύτερη σιγουριά εκεί μέσα για περισσότερο. Αν μπορέσεις πάρε έναν κλουβί με ποτίστρα για να μπορείς να τις βάζεις νεράκι η φαγητό. Για νερό καλύτερα να της βάζεις παγάκια που λιώνουν σιγά σιγά γιατί το νερό μπορεί σε ένα απότομο φρενάρισμα να χυθεί και να την αναστατώσει.
Τώρα για τον πάτο μία λύση είναι οι πάνες για κουτάβια, τις οποίες όμως πολύ εύκολα ξεσκίζουν και κουβαριάζουν. Μια καλή λύση, αν έχεις καιρό να τα παραγγείλεις από ίντερνετ, είναι αυτά τα στρωματάκια: http://www.classypets.com/Merchant5/...e=PTSCARAIRAPP
Ρώτα βέβαια και σε κανένα μεγάλο πετ σοπ, γιατί δεν αποκλείεται καθόλου να μπορείς να τα παραγγείλεις

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 11:12, 08-09-07:

Νότα επέτρεψε μου γιατί αυτό θα έκανα

Αυτή εννοούμε σκληρή γατοφόρο

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pet_carrier_cayman1.jpg
Εμφανίσεις:  132
Μέγεθος:  16,5 KB  
Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 11:14, 08-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από marigo173
Μια καλή λύση, αν έχεις καιρό να τα παραγγείλεις από ίντερνετ, είναι αυτά τα στρωματάκια: http://www.classypets.com/Merchant5/...e=PTSCARAIRAPP
Ρώτα βέβαια και σε κανένα μεγάλο πετ σοπ, γιατί δεν αποκλείεται καθόλου να μπορείς να τα παραγγείλεις
Μαριγώ ωραία αυτά δεν τα ήξερα!:up: Βάλτα και στο "γατοαξεσουάρ-κατασκευές"

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 11:16, 08-09-07:

αυτο που βρηκα εγω ειναι καπως ετσι.
http://handsnpaws.com/product/FX1CBCARR3005PNK

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 11:19, 08-09-07:

Έχει ξανασυζητηθεί κάτι παρόμοιο, ρίξε και μια ματιά εδώ: http://forum.mycat.gr/showthread.p...F5%E2%DC%EA%E9

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 11:20, 08-09-07:

Ωραιότατο είναι αλλά όχι για μεγάλο ταξίδι. Με τέτοια τσάντα μπορείς να την πάρεις στον κτηνίατρο ή άντε και σε καμιά καφετέρια. Το ιδανικό κλουβί είναι κάπως έτσι
http://www.classypets.com/Merchant5/...ry_Code=PTSCRT

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 11:20, 08-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deni
αυτο που βρηκα εγω ειναι καπως ετσι.
http://handsnpaws.com/product/FX1CBCARR3005PNK
Εμφανισιακά είναι πολύ ωραίο!!:up: Για μια βόλτα ίσως μέχρι τον κτηνίατρο, αλλά γνώμη μου είναι πώς για ταξίδια είναι πιό πρακτικό το άλλο...

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 11:27, 08-09-07:

http://www.dog.com/itemdy00.asp?T1=1...rccode=DNEXTAG
αυτο που βρηκα εγω ειναι καπως ετσι

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 11:46, 08-09-07:

Ντενι, αυτό που σου έδειξε η Μιμίκα είναι το καλύτερο..τώρα από εκεί και πέρα περί ορέξεως...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 11:50, 08-09-07:

Για μεγάλα ταξίδια καλύτερη και πιο σίγουρη λύση αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία που έβαλε η Μιμίκα. Από άποψη ομορφιάς καλύτερη είναι η υφασμάτινη/δερμάτινη αλλά είναι καλύτερη για πιο μικρές διαδρομές.

Επίσης μπορείς να έχεις δύο. Μία για μακρυά και μία για κοντά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ποια είναι η περίοδος απογαλακτισμού; - Από jimpele
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-10-12 στις 18:49.
    • Ποια είναι κατάλληλη; - Από bella sofia
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-01-10 στις 20:36.
    • Ποιά είναι η γνώμη σας; - Από ΟΥΡΑΝΙΑ
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-02-09 στις 00:10.
    • Ποια είναι; - Από strayshelp
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-06-08 στις 17:52.
    • Ποια είναι η ηλικία των γατιών σας; - Από Ina
      Το θέμα έχει λάβει 78 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-04-08 στις 19:19.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους