Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,476 εγγεγραμμένα μέλη και 718,849 μηνύματα σε 22,713 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 321 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο γάτος μου ξύνεται στο ίδιο σημείο και ματώνει

kyriaki1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kyriaki1980
H kyriaki1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H kyriaki1980 έγραψε στις 09:44, 06-01-10:

Καλημέρα!!!
Ο γατούλης μου απο τότε που τον πήρα, έχει αρκετά συχνά (όχι συνέχεια) φαγούρα αριστερά κάτω απο τον λαιμό του. Όταν πήγαμε στον κτηνίατρο, τον έλεγξε για παράσιτα, δεν είχε τίποτα. Το τρίχωμα έχει αρχίσει και κάνει σημάδι απο το ξύσιμο εκει, σαν να μαδάει, και φαίνεται διαφορά απο το υπόλοιπο. Τι να πω ,και εγω που το κοίταξα, δεν έχει τίποτα, ούτε ζωύφιο ούτε σπυρακι τίποτα (τι στο καλό δεν κοίταξα ούτε εγω καλά??)
Εχετε καμια ιδέα???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 09:49, 06-01-10:

αν εχει μαυρακια σε εκεινο το σημειο μηπως ειναι ακμη? κατω απο το πηγουνι συνηθως εμφανιζεται.. μπορει να ειναι καποια αλλεργια ή μυκητας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H kyriaki1980 έγραψε στις 09:51, 06-01-10:

μα καλά, δεν το είδε ο γιατρός??? Εγώ πως να τον βάλω κάτω τον καημένο τον γάτο να ψάχνω, δεν κάθεται γκρρρρρρρρρρρρρρ

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 09:55, 06-01-10:

τελικα εχει μαυρακια ή οχι? ειναι ερεθισμενο απο το το ξυσιμο? αν ειναι αλλεργια πολυ πιθανον να μην βρεις ευκολα την ριζα του κακου, και ο γιατρος δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα σε τετοια περιπτωση ( αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα..γιαυτο σου λεω).

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 έγραψε στις 10:01, 06-01-10:

δεν έχει μαυράκιααααααα έτσι μού ρχεται να τον ξυρίσω για να δω. Μόνο σαν να έχει ψιλόξεφτίσει η γούνα σ εκεινο το σημειο απο το ξυσιμο. ο μυκητας πως φαίνεται? Και δεν ξήνεται και συνέχεια.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 10:18, 06-01-10:

μην κανεις τπτ μονη σου, αν μπορεις παρε τον ξανα στο γιατρο τις επομενες μερες να το δει ο γιατρος για να σου πει τι ειναι και τι να κανεις..μπορεις να ρωτησεις και τον γιατρο του φορουμ βεβαια μεχρι να τον πας..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:25, 06-01-10:

μπορει να μην ειναι και τιποτα και απλα να ξυνεται (οπως ο δικος μου ο χαλβας που εξυσε το αυτι του και το ματωσε!). Παρατηρησε τον για λιγες μερες να δεις αν ξυνεται συνεχεια στο συγκεκριμενο σημειο ή αν το κανει περιστασιακα. Αν δεις τριχοπτωση ή ερεθισμο να τον πας στον γιατρο για θεραπεια. Μπορει να εχει αλλεργια, μπορει να εχει μυκητες, ή μπορει απλα να φαγουριζεται Κοψε και τα πισω νυχακια του γιατι μπορει να ξυθηκε 2-3 φορες και να ηταν κοφτερα και να ερεθισαν το δερμα του

Παράθεση

Τσαμπικος (Νενα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσαμπικος
H Νενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H Τσαμπικος έγραψε στις 10:35, 06-01-10:

Αν ξυνεται επιμονα πηγαινε τον στον γιατρο και πες του να δει για ψωρα μεσα στα αυτακια...!!! αν εχει ψωρα θα σου δωσει να του βαζεις stronghold μια φορα τον μηνα και σταγονιτσες στα αυτακια για 15 μερες! αυτο το εχει και το κατοικιο του γατου μου του Τσαμπικου , Ο αλεξανδρος

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 έγραψε στις 17:16, 06-01-10:

Στον κτηνίατρο πήγαμε προχθες. Και τον εξέτασε στα αυτάκια του (και στο σημείο που ξήνεται) και δεν έχει τίποτα. Απλά περιστασιακά (πχ απο το πρωι, δεν τον έχω δει να το κάνει ούτε μια φορά και είναι μπροστά μου συνέχεια). Εχει ξεφτήσει το τρίχωμα του εκει, πληγή δεν έχει κάνει (ακόμα τουλάχιστον) απλά μια εβδομάδα τώρα που τον έχουμε, όποτε τον βλέπω να ξήνεται, είναι σε εκείνο το σημείο....
Να ρωτήσω και κάτι άλλο?? όταν γουργουρίζει είναι φυσιολογικό που τρέμει μερικές φορές??? Και επίσης, όταν τρώει γατοτροφή μυρίζουν διαφορετικά (περισσότερο) τα κακα του απ οτι με την ξηρα τροφη??? σαν να ειναι και πιο νερουλα.... αλλά ίσως ειναι και απο την αντιβίοση που του δίνω για τα ούλα του που ειναι ερεθισμενα.... τι να κάνω όλο προβλήματα βλέπω, είναι το πρώτο μου ζωάκι και έχω αγχωθει πολύ

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:21, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kyriaki1980
Στον κτηνίατρο πήγαμε προχθες. Και τον εξέτασε στα αυτάκια του (και στο σημείο που ξήνεται) και δεν έχει τίποτα. Απλά περιστασιακά (πχ απο το πρωι, δεν τον έχω δει να το κάνει ούτε μια φορά και είναι μπροστά μου συνέχεια). Εχει ξεφτήσει το τρίχωμα του εκει, πληγή δεν έχει κάνει (ακόμα τουλάχιστον) απλά μια εβδομάδα τώρα που τον έχουμε, όποτε τον βλέπω να ξήνεται, είναι σε εκείνο το σημείο....
Να ρωτήσω και κάτι άλλο?? όταν γουργουρίζει είναι φυσιολογικό που τρέμει μερικές φορές??? Και επίσης, όταν τρώει γατοτροφή μυρίζουν διαφορετικά (περισσότερο) τα κακα του απ οτι με την ξηρα τροφη??? σαν να ειναι και πιο νερουλα.... αλλά ίσως ειναι και απο την αντιβίοση που του δίνω για τα ούλα του που ειναι ερεθισμενα.... τι να κάνω όλο προβλήματα βλέπω, είναι το πρώτο μου ζωάκι και έχω αγχωθει πολύ
Το γουργουρητο με το τρεμουλο δεν ξερω τι σχεση εχει...Ειναι λογικο παντως να μυριζουν περισσοτερο τα κοπρανα με την κονσερβα απο οτι με την ξηρα,και να ειναι πιο νερουλα.Θα σου συνεστηνα να μην του δινεις κονσερβες,αλλα αν θες να του δινεις μεζεδακι να του βραζεις λιγο κοτοπουλακι χωρις λαδια και μπαχαρικα και να του δινεις.Επισης οι ξηρες με μεγαλυτερο ποσοστο πρωτεϊνης εχουν μεγαλυτερη απορροφηση απο τον οργανισμο με αποτελεσμα λιγοτερη...παραγωγη.Η αντιβιωση μπορει να ριχνει τον οργανισμο και να εμφανιζει ουλιτιδα,και σιγουρα η κονσερβα δε βοηθαει...τι αντιβιωση παιρνει;Μηπως να του εδινες και μια πολυβιταμινουχα παστα για οσο την παιρνει;

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 17:21, 06-01-10:

Αμπουλα του έχεις βάλει για τα παράσιτα αν όχι όταν θα πάρεις αμπουλα μπορείς να αραιώσεις λίγη από αυτή σε νερό κ να το ρήξεις στο σημείο που ξύνεται

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 έγραψε στις 17:30, 06-01-10:

Επειδη είδε ο γιατρός ερεθισμένα τα ούλα του όταν τον πήγα προχθες, και έβγαλε και ένα δόντι με αίμα πριν 4 μερες περίπου, μου έδωσε είναι ANTIROBE 25mg σε κάψουλες (απο την Δευτέρα). Είπε, οτι πρέπει να την ανοίγω την κάψουλα και να την διαλύω σε μια με δυο κουταλιές κονσέρβα για να την φάει. Αυτό και κάνω δηλαδη, δεν του δίνω κανονικά όλη την κονσέρβα. Συμπληρώνω με ξηρά τροφη (την οποία και αγνοεί ). Το ξύσιμο, το παρατήρησα απο την πρώτη μέρα που είχε έρθει, την περασμένη Τετάρτη και σιγά σιγά χωρις να ξήνεται συνέχεια έχει μαδησει το τρίχωμα εκει. Για τα ούλα την δίνω με λίγα λόγια την αντιβίωση, μπορει να προκαλέσει πρόβλημα.... στα ούλα???

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 έγραψε στις 17:32, 06-01-10:

Τα παράσιτα δεν φαίνονται? δεν θα τα είχε δει ο γιατρός? Του είχαν κάνει αποπαρασίτωση στο Pet shop απο το οποιο τον πήρα. και εσωτερική και εξωτερική. πρέπει να γίνεται συνέχεια αυτό? δεν έχει αφεθεί έξω καθόλου...

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 17:50, 06-01-10:

Ποτε ηταν η τελευταια φορα που του εβαλες αμπουλα για παρασιτα?
Μηπως του προκαλεσε η αμπουλα την φαγουρα?

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 έγραψε στις 18:01, 06-01-10:

Εγώ τον γατούλη τον έχω μονο μια εβδομάδα. Απο την προπαραμονή της πρωτοχρονιάς. Η κοπέλα απο το pet shop δεν ξέρω πότε του έβαλε την αμπούλα τι να πω.....
Πιστεύετε οτι θέλει εξετάσεις αίματος ο γατος για να βεβαιωθούμε οτι ειναι καλά στην υγεία του? Εϊναι 6 μηνων και εκτος απο τα εμβόλια του και την εξέταση του γιατρού (θερμόμετρο, στηθοσκόπειο, ψηλάφηση, αυτιά κλπ) δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alni
H Alni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Alni έγραψε στις 21:59, 28-01-11:

Οτι λέει ο τίτλος =( Τα ίδια πριν ένα μήνα ... την πήγα στον γιατρό, δεν έχει τίποτα, της έκοψε τα νύχια, έδωσε αντιβίοση -γιατί είχει μολυνθεί- και μετά από λίγο της πέρασε. Πριν μια εβδομάδα έπαιζε με την άλλη γάτα και γδάρθηκε πάλι. Εβαλά μπεταντιν, ψέκασα με αντιπικ αλλά τίποτα όλο χειροτέρευει. Σήμερα καθόταν πάνω μου και ήταν χάλι αλλά όχι ματωμένο και 5 λεπτα μετά που εχει κανει πληγέσ και κατω από μάτια, αιματα κτλ. Κυριολεκτικά έχει ξύσει το δέρμα ... Betadin, antipic πάλι, δοκίμασα επιδεσμο ότι άλλη βλακεία μου ήρθε, τώρα την έχω στην γατοφόρο δίπλα μου και μόλια παρείγκειλα express softpaws. Ιδέες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:15, 28-01-11:

τι ηλικια εχει η γατουλα; Ξυνεται αρκετα συχνα; Εξωτερικη αποπαρασιτωση για ψυλλους εχετε κανει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Alni έγραψε στις 22:38, 28-01-11:

3 χρονών, δεν ξύνεται συχνά και όχι δεν έχω κάνει φέτος διάβασα κάπου δεν είναι καλά αυτά τα φάρμακα για τις γάτες και αφού δεν βγαίνουν έξω και δεν φύνονται το απέφυγα. Να πάρω μήπως και?

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 22:43, 28-01-11:

Είναι λάθος να μην τους βάζεις αμπούλα έστω κι αν δεν βγαίνουν έξω σίγουρα θα έχεις γλάστρες και επίσης δεν μπορείς να φανταστεις τί μεταφέρουμε μέσα στο σπίτι με τα παπούτσια μας. Γι αυτό πρέπει κάθε τρίμηνο το χειμώνα και κάθε μήνα το καλοκαίρι απο Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο να τους βάζεις στο σβερκάκι.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 22:51, 28-01-11:

Θα της βάλω αυριο αλλά θα κοιτάξω να δώ τι άρθρα είχα διαβάσει και θα βάλω ένα link να τα δείτε. Είχα βρει μια λίστα με όλα τα προιόντα και πόσο ασφαλή είναι. Η frontline και άλλη μια που ήταν διαθέσιμη ήταν σημειωμένες ως μη ασφαλείς. Πάντως δεν νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα, θα μου το είχε πει ο κτηνίατρος ... πώς την σταματάω να ξύνεται αν απλά την τρώνε οι πληγές?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 23:21, 28-01-11:

Μια αλοιφούλα celestoderm μήπως;

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 23:24, 28-01-11:

Τι είναι? Που την βρίσκω?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 23:38, 28-01-11:

στο φαρμακείο αλλά ρώτα και το γιατρό του φόρουμ για σιγουριά.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:59, 28-01-11:

εγω αμπουλα μια φορα του εχω βαλει στα 2.5+ χρονια που τον εχω και δεν ειχαμε ποτε προβλημα με ψυλλους, παρολο που τον βγαζω βολτα εξω στο γρασιδι τακτικα. Το θεωρω υπερβολικο να τους δινουμε φαρμακα χωρις λογο.

Στη θεση σου μαλλον θα πηγαινα σε αλλον κτηνιατρο. Μπορει να ειναι και αλλεργικο το προβλημα. Ο δικος μου ειχε χασει το τριχωμα σε αρκετα σημεια γυρω απο τον λαιμο του επειδη ξυνοταν εντονα.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 16:47, 30-01-11:

Πάμε καλύτερα. Εβαλα κολάρο τελικα και δεν φτάνει να ξύσει τις πληγές. Εχει κάτι μούτρα όμως ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 16:54, 30-01-11:

Αλοιφή σας έδωσε ο γιατρός;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 20:18, 30-01-11:

Λογο ΣΚ δεν πήγα στο γιατρό. Θα το αφήσω μια δυο μέρες, τώρα που έχει μια μέρα και να το ξύσει έχει φτιάξει ορατά, έβαλα και αμπούλα να δω πως πάει. Εχω παραγγείλει και τα softpaws οπότε θα δούμε ...

Παράθεση

elekati (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elekati
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H elekati έγραψε στις 20:57, 30-01-11:

Καλησπέρα.

Εϊχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με την Εκάτη και ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω μια λίστα με το τι τρώει κάθε μέρα, γιατί είναι πιθανό να εκδηλώνεται ως αλλεργική αντίδραση σε κάποιο τρόφιμο ή συστατικό. Τελικά η πάπια μας είχε κάνει τιη δουλειά.

Πέρα απ αυτό, επειδή δεν θέλω να δίνω φάρμακα με το παραμικρό, έβαζα ελαιόλαδο στις πληγές το οποίο την ανακούφιζε και είχε περιορίσει και τον κνησμό. Επειδή έχει και βιταμίνη Ε, μαλάκωσε το δέρμα της και βοήθησε στην γρήγορη επούλωση.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά και αν το φαινόμενο συνεχίσει ίσως να ήταν καλή ιδέα να κάνει και μια καλλιέργεια ο κτηνίατρος μήπως τελικά είναι άλλη η αιτία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:07, 30-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από ekopasaki
Καλησπέρα.

Εϊχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με την Εκάτη και ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω μια λίστα με το τι τρώει κάθε μέρα, γιατί είναι πιθανό να εκδηλώνεται ως αλλεργική αντίδραση σε κάποιο τρόφιμο ή συστατικό. Τελικά η πάπια μας είχε κάνει τιη δουλειά.

Πέρα απ αυτό, επειδή δεν θέλω να δίνω φάρμακα με το παραμικρό, έβαζα ελαιόλαδο στις πληγές το οποίο την ανακούφιζε και είχε περιορίσει και τον κνησμό. Επειδή έχει και βιταμίνη Ε, μαλάκωσε το δέρμα της και βοήθησε στην γρήγορη επούλωση.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά και αν το φαινόμενο συνεχίσει ίσως να ήταν καλή ιδέα να κάνει και μια καλλιέργεια ο κτηνίατρος μήπως τελικά είναι άλλη η αιτία.
και εσεις αλλεργια? Εμας μαλλον μας πειραξε το κοτοπουλο ή η αμμος πευκου

βοηθαει πολυ και gel με aloe (100% aloe)... τα ανακουφιζει αρκετα. Επισης βοηθαει πολυ και το σαμπουαν με oatmeal αλλα πρεπει να την κανεις μπανιο και το βρισκω αρκετα επιπονη διαδικασια για ενα ζωακι που ταλαιπωρειται

Παράθεση

elekati (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H elekati έγραψε στις 00:38, 01-02-11:

Αχ τι να πω..

Τελικά τα γατιά μας έχουν γίνει πιο ευαίσθητα απο εμας.

Επίσης έχει περάσει και ψυχογενή αλωπεκία, από τη ζήλεια της που ταϊζω τις αδέσποτες της γειτονιάς. Τελικά το πήρε απόφαση και αφου κατάλαβε οτι η καρέκλα της δεν τρίζει, επανήλθε.

Το πως δέχθηκε τον Αχιλλίτσο και δεν έμεινε τελείως καραφλή ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντως είναι κάθε μέρα αγκαλίτσες και φιλάκια, οπότε μάλλον έρωτας είναι η αιτία..

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 10:04, 01-02-11:

Αχ τι να πω..

Επίσης έχει περάσει και ψυχογενή αλωπεκία, από τη ζήλεια της που ταϊζω τις αδέσποτες της γειτονιάς. Τελικά το πήρε απόφαση και αφου κατάλαβε οτι η καρέκλα της δεν τρίζει, επανήλθε.

Το πως δέχθηκε τον Αχιλλίτσο και δεν έμεινε τελείως καραφλή ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντως είναι κάθε μέρα αγκαλίτσες και φιλάκια, οπότε μάλλον έρωτας είναι η αιτία..
... με τρέλανες τώρα

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:25, 01-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από ekopasaki
Αχ τι να πω..

πω πω θα ειχα φρικαρει ασχημα αν ειχε συμβει κατι τετοιο και στον δικο μου! Οταν αρχισε να ξυνεται γυρω απο τον λαιμο και να φευγουν τουφες τουφες οι τριχες ειχα φρικαρει εντελως

Πιστευω οτι ολα αυτα οφειλονται στην διατροφη και το περιβαλλον που ζουν. Απο τοτε που το επαθε προσπαθω να μη του δινω να τρωει συνεχεια το ιδιο ειδος πρωτεινης. Κανω food rotation γιατι αν το επαθε στο κοτοπουλο ειναι πολυ πιθανο να το παθει και σε κατι αλλο

Αρχική Δημοσίευση από Alni
... με τρέλανες τώρα
και που 'σαι ακομα! Ο δικος μου ειχε πρηστει παρα πολυ και μετα μαδουσε. Αν δεν εχει μηκυτες, μην αποκλεισετε την αλλεργια... σου ερχεται απο εκει που δεν το περιμενεις

Παράθεση

elekati (Ελένη)

Νεοφερμένος

H elekati έγραψε στις 23:07, 01-02-11:

Eγώ να δεις πως είχα φρικάρει εκείνη την περίοδο...

Η κορτιζόνη δεν είχε φέρει καμια αλλαγή, η καλλιέργεια δεν είχε δείξει τίποτα γι αυτό και ο γιατρός το απέδωσε σε ψυχολογικά καθαρά αίτια.

Να πω την αλήθεια είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω και μετά απο προτροπή φίλης, είπα να δοκιμάσω την ομοιπαθητική. Κάποια βελτίωση δεν είδα, οπότε σκέφτηκα οτι θα κάνει τον κύκλο του και η μικρή θα επανέλθει, όπως και έγινε.

Όσο για το food rotatiοn που ανέφερες είναι σίγουρα μια καλή ιδέα, αλλά έπεσα από τα σύννεφα όταν μου είπε ο γιατρός οτι είναι δυνατό ένα ζώο να τρώει πολλά χρόνια την ίδια τροφή ή είδος κρέατος και ξαφνικά να παρουσιάσει δυσανεξία ή αλλεργία. Οπότε πάλι δώρον άδωρο.

Σίγουρα το περιβάλλον, αλλά ιδιαίτερα και η σύνθεση των τροφών συμβάλλει στην εμφάνιση τέτοιων φαινομένων κι ας ελπίσουμε τα συμπτώματα να είναι πάντα ιάσιμα.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 15:30, 11-02-11:

Μια ενημέρωση ... έχουμε 10+ μέρες τώρα με κολλάρο Οι πηγές έκλεισαν και έκανα το λάθος και της το έβγαλα πριν 4 μέρες και σε 10λεπτά που έφτιαχνα καφέ έκανε μελανιά στο σημείο που ήταν η πληγή ξύνοντας. Το ξανάβαλα ... η μελανιά έφυγε τώρα αλλά θα περιμένω να ξαναβγάλει τρίχωμα πριν της το βγάλω και να φτιάξει το δέρμα που είναι ευαίσθητο.

Βγάζω το κολάρο 3 φορές την μέρα πάντως υπό επίβλεψη και της ξύνω το λαιμό και το κεφάλι και την αφήνω να κάνει το μπάνιο της ...

Να την ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 11-02-11 στις 19:23. Αιτία: merge
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 18:13, 11-02-11:

απο οτι βλεπω η γατουλα ειναι γεματη εξανθηματα στα αυτια, οποτε κατα πασα πιθανοτητα εχει αλλεργια σε κατι και υποψιαζομαι την τροφη. Αν δεν βρειτε σε τι εχει αλλεργια η κατασταση δεν προκειται να βελτιωθει. Το οτι συνεχιζει να ξυνεται και να εχει εξανθηματα στα αυτια, σημαινει πως το προβλημα δεν εχει σημειωσει βελτιωση. Ακομα και να βγαλει τριχωμα, αν της αφαιρεσεις το κολλαρο χωρις να εχεις απομακρυνει το αλλεργιογονο, θα ξυθει παλι εντονα και θα αρχισετε απο την αρχη. Ο κτηνιατρος τι σας ειπε; Σας εχει βαλει σε ειδικη διαιτα;

Ο δικος μου ξυνοταν εντονα για μερικες εβδομαδες, παρολο που ειχα απομακρυνει οτι αλλεργιογονο μπορουσε να τον πειραζει. Μονο με την κορτιζονη (ενεση με διαρκεια 1 μηνα) επανηλθε.

Αν δεν βρεις τι την ενοχλει δεν προκειται να σταματησει η φαγουρα και οι πληγες. Αν συνεχιστει αυτο μπορει να αρχισει να πρηζεται ή να μολυνονται οι πληγες και εκτος απο κορτιζονη να χρειαζεστε και αντιβιωση. Στη θεση σου θα σταματουσα να της δινω την τροφη που τρωει και θα της εδινα βραστο/ψητο/ωμο κρεας (σκετο κρεας) που δεν εχει ξαναφαει, πχ αρνι ή κουνελι για 1 μηνα και θα πηγαινα τρεχοντας στον κτηνιατρο, πιθανοτατα και σε 2ο για 2η γνωμη.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 09:30, 12-02-11:

Ο γιατρός είπε ότι δεν έχει τίποτα απλά παραξύστηκε, και νόμιζα ότι οι κοκκινήλες στα αυτιά ήταν ξύσιμο. Hills light της δίνω. Πάω να πάρω αρνί για μέχρι την Δευτέρα και μετά θα την πάω στον παλιό μας γιατρό στον Πειραιά. Δύο πράγματα άλλαξαν τον τελευταίο καιρό κρυβόταν στο κατασκονισμένο πατάρι (το έκλεισα όμως καιρό τώρα όταν άνοιξα αυτή την συζήτηση σχεδόν) και Azax στα τραπέζια και στις επιφάνειες ... θα κόψω και το Azax, μπορεί να φταίει αυτό?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:57, 12-02-11:

μπορει να φταιει και το azax. Εμενα παντως μου φαινεται για αλλεργια. Εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τον δικο μου. Η λυση δεν ειναι ουτε το κολαρο ουτε οι θηκες για τα νυχια. Αν δεν απομακρυνθει το αλλεργιονο θα ταλαιπωρειται μεχρι τα βαθια γεραματα Συνηθως οι αλλεργιες στην τροφη προκαλουν κνησμο και εξανθηματα στο κεφαλι, εγω θα ελεγα να της δινεις βραστο/ψητο/ωμο μοσχαρι ή αρνι για ενα διαστημα μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο. Ο δικος μου εχασε τριχωμα σε σημεια στο κεφαλι και στον λαιμο τον περασμενο σεπτεμβριο και ακομα δεν εχει επανελθει εντελως το τριχωμα (ειναι κοντο σε ενα σημειο στον λαιμο). Ακομα και μετα την κορτιζονη ειχε εμφανισει ενα εξανθημα στον λαιμο. Δυστυχως αν εχει αλλεργια στην τροφη θα πρεπει να περασουν 8 εβδομαδες μεχρι να φυγει το αλλεργιονο απο τον οργανισμο της.

Εννοειται πως πρεπει να την πας και σε αλλο γιατρο. Εγω τον ειχα παει σε 2

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 12:20, 12-02-11:

Ευχαριστώ. Πήρα αρνί που δεν εχουν ξαναφαει και θα τους το δίνω ώμο γιατί ούτως η άλλως σκοπευα να δοκιμάσω να τις γυρίσω στα ωμά. Το κουνελι το φοβήθηκα είχε και κεφάλι και φρικαρα λιγάκι :p Να ρωτήσω δυο πράγματα ... Σκέτο; Χωρίς αλάτι η αλλά συμπληρώματα; Επίσης το κρατάω στο ψυγείο και τους το σερβιρω κρύο; Η το αφήνω μερική ώρα;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:40, 12-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alni
Ευχαριστώ. Πήρα αρνί που δεν εχουν ξαναφαει και θα τους το δίνω ώμο γιατί ούτως η άλλως σκοπευα να δοκιμάσω να τις γυρίσω στα ωμά. Το κουνελι το φοβήθηκα είχε και κεφάλι και φρικαρα λιγάκι :p Να ρωτήσω δυο πράγματα ... Σκέτο; Χωρίς αλάτι η αλλά συμπληρώματα; Επίσης το κρατάω στο ψυγείο και τους το σερβιρω κρύο; Η το αφήνω μερική ώρα;
θα πρεπει να παιρνει την σωστη ποσοτητα ασβεστιου. Για ενα μηνα περιπου μπορεις να δινεις χωρις συμπληρωματα, αλλα μετα απο αυτο θελει πολλη προσοχη. Σκετο, χωρις τιποτα αλλο, το τονιζω ομως, ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ μεχρι να δειτε που εχει αλλεργια. Τους το δινεις κρυο ή σε θερμοκρασια δωματιου και το αφηνεις εξω το πολυ για 1 ωρα. Δες και εδω: http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=74592

Επισης πρεπει να την δει οπωσδηποτε γιατρος για να σου πει αναλυτικοτερα τι πρεπει να κανεις και αν οντως εχει αλλεργια και αν η αλλεργια οφειλεται στην τροφη ή σε κατι αλλο.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 14:05, 15-02-11:

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό. Αλλεργία μάλλον όχι από τροφή (πάντως μου είπε να συνεχίσω το αρνί αλλα βραστο ). Της έκανε μια ένεση και θα ξαναπάμε σε 3 μέρες ίσως για χαπάκια. Πάω να κάνω και ένα γενικό έλεγχο του σπιτιού μηπως μου έχει ξεφύγει τίποτα που της προκαλεί αλλεργία

ΥΓ. Παρεπιπτώντος είμαι ελαφρώς αλλεργική τις κυρίες μου και σήμερα που μου ξεπουπουλιάστηκε στις αγγαλίστες είμαστε στην ίδια μοίρα

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alni έγραψε στις 12:06, 18-02-11:

Καλημέρα μια ενημέρωση και μια ερώτηση ... είναι λιγο καλύτερα, ο γιατρός έδωσε prezolon (???) για μερικές μέρες σήμερα και μετα ξαναπάμε. Βρήκα ότι μου τρώγανε καρύδια χθες (είδα ένα μασημένο) οπότε ελπίζω μηπως ήταν αυτό.

Η ερώτηση είναι ... 3 μέρες τώρα η αμμολεκάνη είναι καθαρη Προκαλεί η αλλαγή στην δίαιτα δισκοιλιότητα? Εχω μια αμμολεκάνη οπότε και οι δύο τα ίδια. Ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό

Ευχαριστώ =)

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 10:41, 07-04-11:

Δεν ξερω τι φταίει ρε παιδιά.... Οργανικό δεν είναι....δεν εχει ψήλους, δεν εχει κατι δερματικό... δεν εχει κατι στα αυτάκια της....! Την εχει ελέγχει ο γιατρος..! Ξύνεται στην περιοχή του λαιμου της επίμονα 4-5 φορες την ημέρα! Ψυχολογικό δεν ειναι απο οσο φαντάζομαι...γιατι ο χαρακτήρας της δεν εχει αλλάξει..! Εχει κανει 2 πληγουλες και μου έδωσε μια κρεμά για να κλεισουν...! Μηπως την ξυνουν οι πληγες της πλεον?? Τα πισω νυχια της τα εκοψα οσο μπορουσα για να μην συνεχίσει να πληγώνεται...! Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει..??

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 11:04, 07-04-11:

μήπως αλεργία σε τροφή? τις έδωσες κάτι καινούργιο?

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 11:10, 07-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από tia
μήπως αλεργία σε τροφή? τις έδωσες κάτι καινούργιο?
Χμμμ...δεν νομιζω!...κροκετες τρωει....! Της εδωσα το Σαββατο κροκετα ανακατεμενη με υγρη τροφη για ποικιλια (της δινω 1 φορα στις 2 βδομαδες)...αλλα την εχω ξανα δώσει..! Και θυμαμαι οτι ειχα παρει την ιδια τροφη κι αλλη μια φορα..! Για καλο και για κακο λεω να της την κοψω... έστω κι αυτο το λιγο..! Thanks...δεν το σκέφτηκα

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:54, 26-11-11:

Ο γατούλης μου πριν αρκετές μέρες ξύθηκε πίσω στο αυτί στην βάση του και το μάτωσε. Έκλεισε η πληγή (μη φανταστείτε κάτι το τρομερό), ξεράθηκε το αίμα κτλ. Το ξανάξυσε όμως και έβγαλε το ξερό αίμα πριν προλάβει να επουλωθεί η πληγή με αποτέλεσμα να το ξαναματώσει. Η ίδια ιστορία συνεχίζεται εδώ και αρκετές μέρες. Τι να κάνω;

Να προσθέσω ότι δεν ξύνεται έντονα, ούτε συχνά... απλά όταν ξυθεί περιστασιακά το ματώνει

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,555 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:10, 26-11-11:

χμ..απο οσο ξερω δεν κανει να επαναλαμβανεται αυτο.Και τι να κανεις τωρα εκει;Μηπως να του εκοβες τα νυχια;Παντως σιγουρα δεν πρεπει να το ματωνει συνεχεια.Δεν τον πας καμια βολτα απο το γιατρο..΄να το δει..και να σου πει και αυτος τι να κανεις;

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 12:02, 26-11-11:

Γεια σου!
Όντως δεν πρέπει να επαναλαμβάνεται για να μη μολυνθεί..
Αυτό που μπορώ να φανταστώ εγώ είναι είτε εφαρμογή μιας κρέμας κατά του κνησμού(τύπου celestoderm), είτε μια κρέμα με αντιβιωτική δράση, είτε ελισσαβετιανό κολάρο...
Θεωρώ πως θα έπρεπε να επισκευτείς τον κτηνίατρό σας για να μην τρέχετε με χειρότερα μετα...

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:19, 26-11-11:

Μια λύση θα ήταν να του έκοβες τα νύχια ώστε να μην δημιουργεί την πληγή αυτή όταν ξύνεται.
Αλλά ανέφερε το και στον κτηνίατρο γιατί όντως μπορεί να χρειαστεί κάποια αντιβιωτική κρέμα ή κάτι άλλο ώστε να κάνεις προκειμένου να μη μολυνθεί κάποια φορά κλπ.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:15, 26-11-11:

Σιγά μην τον πάω στον κτηνίατρο για μια επιφανειακή γρατζουνιά που δεν ξεπερνά το μέγεθος μισής φακής! Θα με πετάξει με τις κλωτσιές έξω! Δεν έχει νόημα να του βάλω αλοιφή για να μη ξύνεται γιατί δεν ξύνεται. Μπορεί να ξυθεί μια φορά στις 2 μέρες, αλλά είναι αρκετό αυτό για να την ξανανοίξει (δεν τρέχουν αίματα, απλά κοκκινίζει λίγο). Δεν θέλω να του βάλω κολλάρο γιατί φοβάμαι ότι θα τον αγχώσει πάρα πολύ και θα τρέχει πανικόβλητος να το βγάλει και μπορεί να έχουμε κανενά άλλο ατύχημα αργότερα. Σκέφτηκα να του βάλω ένα τσιρότο (ένα μικρό στρόγγυλο) και να το αφαιρέσω αργότερα με ψαλίδι (να κόψω τις τρίχες για να μη πονέσει). Θα του κόψω τα νύχια όμως πρώτα γιατί η αλήθεια είναι ότι του έχουν μεγαλώσει αρκετά
Μήπως να έπαιρνα μια βρεγμένη πετσετούλα και να καθάριζα το ξεραμένο αίμα; Αν ξυθεί πάλι, δεν θα υπάρχει ξερό αίμα για να ξεκολλήσει όταν ξυθεί και να του ανοίξει και πάλι την πληγή

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,555 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:32, 26-11-11:

Αυτο με το τσιροτο το σκεφτηκα και εγω,αλλα εχω την εντυπωση οτι θα τον ενοχλει και θα το βγαλει.Ομως δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.Αρκει να τον παρακολουθησεις..μπας και το βγαλει..και το ξυνει χειοροτερα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ματώνει η μύτη της γάτας μου - Από giota21
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-12-16 στις 12:31.
    • Η γατούλα μας ξύνεται... - Από RoulaBilly
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-06-14 στις 14:40.
    • Πρησμένο σημείο κάτω από το μάτι - Από sadyist
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-02-11 στις 17:16.
    • Το δικό της σημείο.. - Από carmellito
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-02-11 στις 03:26.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους