Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,709 εγγεγραμμένα μέλη και 714,192 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 60 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τρέμουλο

fdion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fdion
Ο fdion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O fdion έγραψε στις 22:57, 17-01-10:

Ο γατος μου (Περσικο 1.5 ετων) παρατηρω οτι εχει ενα ελαφρυ τρεμουλο σε ολο του το σωμα καποιες στιγμες ακομα και οταν ειναι ηρεμος.
Ειναι φυσιολογικο ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,754 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:00, 17-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από fdion
Ο γατος μου (Περσικο 1.5 ετων) παρατηρω οτι εχει ενα ελαφρυ τρεμουλο σε ολο του το σωμα καποιες στιγμες ακομα και οταν ειναι ηρεμος.
Ειναι φυσιολογικο ?
Παράξενο φαίνεται... Ο κτηνίατρός του τι λέει γι' αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 23:00, 17-01-10:

μηπως κρυωνει ή φοβαται?

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,754 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:04, 17-01-10:

Εγώ πάντως στη θέση σου θα τον πήγαινα αμέσως στον κτηνίατρο διότι μπορεί να παίζει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα.
Περαστικά του, του γατούλη!

Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zwrzettt93
H zwrzettt93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H zwrzettt93 έγραψε στις 22:21, 30-11-15:

Καλησπέρα Έχω έναν γατούλη 8 μηνών αρσενικό.Τις τελευταίες δύο ημέρες μ'έχει ανησυχήσει καθώς εμφανίζει ένα περίεργο τρέμουλο,περισσότερο στη περιοχή της πλάτης,και ειδικά την στιγμή που αναπνέει.Περισσότερο όμως μου φαίνεται ως μυικος σπασμος παρα σαν τρέμουλο,Παρ'όλα αυτά τρώει κανονικά και τα κακάκια του επίσης είναι εντάξει.Απλά φαίνεται να ενοχλείται και ανησυχώ,ως αύριο που θα επισκεφθούμε τον κτηνίατρο.Σας εχει συμβεί κάτι παρόμοιο,είναι κάτι σοβαρό ή αγχώνομαι χωρίς λόγο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,417 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:27, 30-11-15:

Καλησπέρα και καλωσήρθες στη συντροφιά μας

Κι η δική μου το κάνει κανα-δυο φορές την ημέρα, τις ώρες που αναπαύεται ή κοιμάται πάνω μου. Δεν ξέρω σε τι μπορεί να οφείλεται, αλλά εφ'όσον όλα τα υπόλοιπα δείχνουν φυσιολογικά, δεν με έχει ανησυχήσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:29, 30-11-15:

Καλησπέρα!

Όταν το κάνει αυτό έχει την ουρίτσα του όρθια και τρέμει και εκείνη;
Εκτός αν εννοείς το ξεφύσημα που κάνουμε και εμείς όταν αναστενάζουμε!

Ο μικρός μου το κάνει αυτό και ο μεγάλος τρέμει την ουρίτσα του.
Και οι δύο το κάνουν από ευχαρίστηση ή και προσμονή.

Τον έχεις στειρώσει;Ζει μέσα ή έξω;
Δεν μου φαίνεται ανησυχητικό,ωστόσο θα σου πει ο κτηνίατρος αύριο που θα τον εξετάσει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:36, 30-11-15:

Αφού θα πάτε αύριο στον κτηνίατρο θα μάθετε θετικά τι ακριβώς συμβαίνει. Δεν είμαι σίγουρη πως κατάλαβα τι ακριβώς του συμβαίνει, πάντως αν δεν είναι κάτι απλό όπως αυτό που γράφουν και οι φίλες, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ψύλλοι που τον ενοχλούν. Το είχε πάθει μια φορά και ο δικός μου...

Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

H zwrzettt93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H zwrzettt93 έγραψε στις 22:36, 30-11-15:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.Όχι δεν τρέμει η ουρίτσα του.Είναι αστείρωτος και ζει μέσα στο σπίτι.Συνηθώς το κάνει την στιγμη που αναπνέει.Αλλά το παθαίνει και ξαφνικά,εκεί που κάθεται για παράδειγμα τρεμοπαίζει η πλατούλα του,κάτι σαν μυικό σπασμό,δεν ξέρω πως αλλίως να το περιγράψω :-P Aπλά μου δίνει την αίσθηση πως τον ενοχλεί στην αναπνοή γι'αυτό και ανησυχώ :-(

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,417 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:42, 30-11-15:

Αυτό ακριβώς το κάνει κι η δική μου σε στιγμή ανάπαυσης, σαν να κάνει σπασμό το δέρμα της πλάτης της και θεωρώ οτι είναι μυικός σπασμός.
Τώρα για την αναπνοή που λες, λίγο με μπερδεύει.
Δηλαδή έχεις παρατηρήσει οτι όταν αναπνέει συμβαίνει αυτό? Το κάνει μόνο 1-2 φορές ή συνέχεια και απανωτά?
Αν καταλάβεις οτι όντως σχετίζεται με την αναπνοή, τότε θα πρέπει να πάτε μια βόλτα από τον κτηνίατρο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

H zwrzettt93 έγραψε στις 22:46, 30-11-15:

Kι εγώ αρχικά πίστευα πως ειναι μυικος σπασμος απλα τον παρατηρώ και την στιγμη που του συμβαίνει παίρνει ''απανωτές'' αναπνοές,γι'αυτο και λεω μηπως σχετίζεται με την αναπνοή.όπως και να χει εχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Αύριο που θα παμε στο κτηνίατρο θα ηρεμήσουμε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:53, 30-11-15:

Εν αναμονή νεωτέρων σας λοιπόν, που εύχομαι να είναι καθησυχαστικά

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:54, 30-11-15:

Ουπς!Μάλλον ψύλλοι όπως πολύ σωστά ανέφερε πιο πάνω και η Βασούλα!
Δεν είναι τίποτα,μην ανησυχείς!
Καλά θα κάνεις να τον πας στον κτηνίατρο να τον κοιτάξει και αν έχει ψύλλους θα του βάλει αμπούλα!
Επίσης συζητήστε και το θέμα της στείρωσης.Ώρα του είναι!!!

Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

H zwrzettt93 έγραψε στις 23:00, 30-11-15:

Σας ευχαριστούμε πολύ Να περιμένετε νεα μας

Την περίπτωση των ψύλλων την αποκλείω καθώς εχουμε κάνει πρόσφατα αποπαρασίτωση και είμαστε πεντακάθαροι Όσον αφορά τη στείρωση είναι κ αυτό στο πρόγραμμα εννοείται

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zwrzettt93 : 30-11-15 στις 23:17. Αιτία: merge posts
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:27, 30-11-15:

Εχει δικιο η Βασουλα και μενα που ειχε προσφατα την περιπετεια με τους ψυλλους ετσι εκανε και μαλιστα καθως ετρεμε σνασηκωνοταν και το τριχωμα,σαν να ανατριχιαζε,μετα απο την αμπουλα που βαλαμε ,δεν το εχει ξανακανει.Αλλα αφου λες οτι δεν υπαρχει περιπτωση ψυλλων ομως,ρωτα καλυτερα τον κτηνιατρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 30-11-15 στις 23:31.
Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

H zwrzettt93 έγραψε στις 23:41, 30-11-15:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση,ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό,όπως και να 'χει θα μάθουμε αύριο σίγουρα

Παράθεση

gogo1kam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogo1kam
H gogo1kam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H gogo1kam έγραψε στις 13:30, 07-03-18:

Γεια σε όλους και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά.
Το καλοκαίρι λοιπόν βρήκα παρατημένο ένα μωράκι θηλυκό γατάκι κι αποφάσισα να το υιοθετήσω. Από τότε ζούμε μαζί 9 μήνες σε σπίτι. Πριν λίγο καιρό παρατήρησα ότι που και που έβηχε το πήγα στον κτηνίατρο κ μ είπε λοίμωξη. Πήρε αντιβίωση.Παράλληλα παρουσίασε οίστρο και συνεννοηθήκαμε με το γιατρό να το κοιτάξει και αν είναι καλά μετά την αντιβίωση να κάνει στείρωση. Το πάω λοιπόν προχθές το βλέπει και μου λέει ΄ότι είναι οκ και να πάω την επόμενη μέρα για την στείρωση. Το άφησα 10 το πρωί και το πήρα το μεσημέρι. Μου είπε απλά να το ξαναπάω σε δυο μέρες να του κάνει ακόμη μια ενέση αντιβίωσης. Το γατάκι για εγχειρισμένο φαινότανε καλά..Αλλά.... Από χθες το βράδυ άρχισε να κάνει έναν θόρυβο σαν έτοιμος γαλλικός στην καφετιέρα και όταν ξύπνησα (ίσως το έκανε και το βράδυ όταν κοιμόμουνα) παρατήρησα ένα περίεργο τρέμουλο. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό και μου είπε ότι το "γρύλισμα" είναι φυσιολογικό από τη διασωλήνωση αλλά το τρέμουλο δεν δικαιολογείται και να το παρακολουθήσω. Το παρακολουθώ λοιπόν και έχω ανησυχήσει πολύ γιατί είναι σαν να κάνει ακούσιες κινήσεις, συσπάσεις των μυών που όμως το ενοχλούνε και δεν μπορεί ακόμη και να κοιμηθεί καλά. Τα πόδια,το κεφάλι του και το κορμάκι του τρέμουν κ κουνιούνται. Τι να κάνω; Τι μπορεί να είναι; Ξέρει κανείς κάτι παρόμοιο; Ανησυχώ πάρα πολύ, δεν θέλω να πάθει κάτι. Ευχαριστώ και πάλι.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:19, 07-03-18:

Καλή μου πρώτα καλώς ήρθες και μετά να σου πω πως τηλ δεν γίνεται γνωμάτευση.Ο γιατρός έπρεπε άμεσα να δει το γατάκι σου.Αν είναι δυνατόν να επισκεφτείς κάποιον άλλο και να σου πει τι έχει.Αν ο δικός σου έκανε κάτι στραβό θα κοιτάξει να σου το κουκουλώσει και είναι κρίμα.Αν δεν θέλεις να πας αλλού ,απαίτησε να το δει άμεσα ο δικός σου.Αυτά τα παρακολούθησε και βλέπουμε δεν μου αρέσουν.Κι αν γίνει κάτι θα σου το χρεώσει για απροσεξία δική σου?Εύχομαι περαστικά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:51, 07-03-18:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες... Θα συμφωνησω απόλυτα με την Ολυμπία... Από το τηλέφωνο για τέτοιες περιπτώσεις κανένας γιατρός δεν κάνει διάγνωση... Έπρεπε από μόνος του να σου πει "φέρτο να το εξετάσω".... Τεσπα... Το γατί δυσκολεύεται στο φαγητό λόγω του τρέμουλου? Συνήθως τέτοιου είδους τρέμουλο δείχνει κάποιο πρόβλημα νευρολογικο... Μπορεί να προκλήθηκε από την αντιβίωση (υποθέσεις κάνω!!).. Ή μπορεί να έπαθε υπογλυκαιμία?? Άμεσα πήγαινε το στο γιατρό και αν δε σε ικανοποιήσει η απάντηση του και σε δεύτερο κτηνίατρο... Μη το αφήσεις γιατί μπορεί να είναι κάτι ασήμαντο ή κάτι πολύ σημαντικό που θα βάλει σε κίνδυνο τη ζωή του... Ενημέρωσε μας
Παράθεση

gogo1kam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogo1kam
H gogo1kam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H gogo1kam έγραψε στις 11:09, 08-03-18:

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, επειδή ανησύχησα κι εγώ αρκετά ακολούθησα την συμβουλή σας και την πήγα σε δύο κτηνιάτρους. Σ'αυτόν που την εγχείρησε και σε ακόμη έναν. Μου είπανε και οι δύο ότι είναι στρες και ότι λογικά σε λίγο καιρό θα περάσει. Ευτυχώς δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό. Η τομή μου είπαν ότι είναι καλά επίσης οπότε αναμένουμε. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ξανά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:13, 08-03-18:

Μπράβο που δεν είναι κάτι σοβαρό... Με το καλό να αναρρωσει πλήρως η γατούλα σου
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:15, 08-03-18:

Ωραία τα νέα,περαστικά στο νιαουρίνι σου και με το καλό να τη δεις να γίνεται κοπελάρα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους