Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,437 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 94 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υγρό στους πρωκτικούς αδένες

kyriaki1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kyriaki1980
H kyriaki1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H kyriaki1980 έγραψε στις 17:11, 26-02-10:

Καλησπέρα.
Εχω ρωτήσει και τον γιατρό του φόρουμ γιατι ο δικός μου δεν έχει ανοίξει ακομα, αλλά μήπως ξέρει κανένας να μου πει τι μπορει να ειναι ένα κίτρινο υγρό, σαν σταγόνες που βγαίνει απο τον πρωκτό του γάτου μου?
Το είδα χθες μολις γυρισα απο την δουλειά πρώτη φορά, μολις ειχε ξυπνήσει, και αργότερα δεν πρόσεξα. Είπα να μην πανικοβληθώ με το παραμικρό.
Σήμερα το είδα πάλι, έτρεχε κίτρινο υγρό, δεν ειναι κοπρανα όμως, τα κακα του ειναι κανονικα, σφιχτά.
Του κάναμε στείρωση την περασμενη Τριτη, και ήταν μια εβδομαδα με αντιβιοση παλι.
Μπορει να ειναι παράσιτα?
Βοηθήστε με

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 17:17, 26-02-10:

Ίσως το υγρό να είναι απ'τους περιπρωκτικούς αδένες, καμιά φορά φράζουν... Δείχνει να πονάει;
Σίγουρα πάντως θα πρέπει να τον δει κτηνίατρος, δεν νομίζω πως είναι "το παραμικρό".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kyriaki1980
H kyriaki1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H kyriaki1980 έγραψε στις 17:22, 26-02-10:

Τι να πω. Δεν μπορώ να πω οτι δείχνει να πονάει. Παίζει κανονικά και δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του.....

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 17:24, 26-02-10:

Νομίζω ότι η απόφραξη των περιπρωκτικών αδένων τα πονάει, ή τουλάχιστον τα ενοχλεί, οπότε μπορεί και να μην είναι αυτό... Όπως και να 'χει, κτηνίατρο οπωσδήποτε!
Περαστικά

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:02, 26-02-10:

αν ειναι απο τους πρωκτικους αδενες ισως να εχεις παρατηρησει περιεργη συμπεριφορα (να τριβει τον πισινο του στο πατωμα). Θα τον πηγαινα μια βολτα στον γιατρο παντως κυριως γιατι εχει κανει προσφατα επεμβαση και μπορει να ειναι κατι σοβαρο.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 22:33, 22-11-17:

Καλημερα!

Η Μειν κουν μου ( θυλικη 10 κιλα ναι ναι ειναι βαρια ) δυστυχως ανέπτυξε υγρο στους πρωκτικούς αδένες! Καναμε θεραπεια 5 ημερων με καθημερινό άδειασμα και ενα υγρο που εβαζε στον αδένα της ο γιατρός. (Αποπαρασιτωθηκε κιολας αλλα αποδείχθηκε οτι δεν ηταν αυτο.) Δυστυχώς οι εκκρίσεις και το λέρωμα που προκαλούσε δεν έφυγαν μετα την θεραπεία παρόλο που δεν γέμισε ο αδένας πάλι. Αφήνει λοιπόν σταμπες στο σπιτι μετα την τουαλέτα της. Λερώνεται αρκετα και την κυνηγαω να την καθαριζω. Δεν εχω ιδεα τι να κανω παραπανω. Ο Γιατρος μου ειπε οτι μπορει να εμφανίζεται το πρόβλημα αυτο ξανα και ξανα και λογω βάρους! Δεν τρωει υγρη τροφη. Μονο ξηρη απλα δεν μπορω να επαναφερω την Royal canin λογω οικονομικού. Τσεκαρα και τα κακακια της και δεν ειναι ουτε μαλακα αλλα ουτε πέτρα! Εχετε καμια ιδεα ;; Συνολικα ειναι 3 γατες μες στο σπιτι και δεν μπορω να περιορίσω παρα πολυ το φαγητο τους (σαν διαιτα ενα πραμα) αλλα ουτε και να τις χωρισω γιατι δεν εχω αλλο χωρο. (μικρο σπίτι)

Τωρινη τροφη : farmina matisse sterilised (ειναι λιγο σκουρη και οχι τοσο στεγνη οσο ηταν της canin)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:17, 23-11-17:

Όμορφες κόρες έχεις ,να τις χαίρεσαι!
Αν σου φαίνεται ακριβή η Royal ,νομίζω πως αυτά που θα δώσεις στους γιατρούς θα είναι περισσότερα .Εσύ πάλι ξέρεις αλλά αν ήταν καλά με την Royal τότε ίσως φταίει η τροφή.Το ρώτησες το γιατρό σχετικά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 15:53, 23-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Όμορφες κόρες έχεις ,να τις χαίρεσαι!
Αν σου φαίνεται ακριβή η Royal ,νομίζω πως αυτά που θα δώσεις στους γιατρούς θα είναι περισσότερα .Εσύ πάλι ξέρεις αλλά αν ήταν καλά με την Royal τότε ίσως φταίει η τροφή.Το ρώτησες το γιατρό σχετικά?

Καλησπερα!

Ο γιατρος ειπε οτι εαν δεν κανει διάρροιες ή δεν ειναι πολυ μαλακά τα κακα της, δεν θα φταιει η τροφη. Επειδη ομως εχω παρει πρεφα οτι η κυρια μου ειναι πιο ευεσθητη σε πολλα αντιθετα με τις αλλες 2...θα δω αν μπορω να αλλαξω την τροφη της σε canin μια και βρηκα την fit σε σχετικα φτηνη τιμη! Μακαρι να πιασει αλλιως δεν εχω αλλες ιδεες
Ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια btw

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hionath1980 : 23-11-17 στις 16:01.
Παράθεση

ΖωήΠαπαδοπουλου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΖωήΠαπαδοπουλου
H ΖωήΠαπαδοπουλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΖωήΠαπαδοπουλου έγραψε στις 16:27, 16-02-19:

Γειά σας! Τις τελευταίες μέρες παρατηρήσα πως η γατα μου καθαριζεται πολύ συχνά στην περιοχή του ορθου και σήμερα αντιληφθηκα οτι βγάζει ένα μπεζ υγρό. Ανησυχώ δεν γνωρίζω τι είναι μπορείται να μου εξηγήσετε; και να μου πείτε εάν χρειάζεται άμεσα κτηνίατρο;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,789 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:11, 16-02-19:

Ζωή καλησπέρα και καλωσήλθες.
Το υγρό αυτό που εμφανίζει η γατούλα σου, πιθανόν να προέρχεται από απόφραξη των περιπρωκτικών αδένων. Όμως τη διάγνωση θα την κάνει ο καθ'ύλην αρμόδιος, που δεν είναι άλλος από τον κτηνίατρο (που βέβαια θα πρέπει να επισκεφτείτε) για να ορίσει και την κατάλληλη θεραπεία.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους