Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,267 εγγεγραμμένα μέλη και 718,335 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 341 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Orijen Cat & Kitten

Orijen Cat & Kitten
Orijen Cat & Kitten
Δημοσιεύτηκε από Ceres Victoria
14-04-10
Orijen Cat & Kitten

Η Orijen είναι μια premium ξηρά τροφή της εταιρίας Champion Petfoods. Απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες και σε στειρωμένες γάτες. Περιέχει υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης τα οποία προέρχονται από ζωικές πηγές και αρμόζουν σε ένα αποκλειστικά σαρκοφάγο ζώο, όπως η γάτα. Αποτελείται απο 80% κρέας και 20% λαχανικά και βότανα και συνεπώς είναι μια τροφή χωρίς σιτηρά, με χαμηλή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες. Παρασκευάζεται από φρέσκες πρώτες ύλες οι οποίες προέρχονται από τον Καναδά και δεν περιέχει συντηρητικά και χρωστικές ουσίες. Επιπλέον, οι πρώτες ύλες ελέγχονται για διάφορα βαρέα μέταλλα και συντηρητικά, όπως BHA/BHT και ethoxyquin. Η σύνθεσή της προλαμβάνει τον σχηματισμό κρυστάλλων στα ούρα (η υψηλή περιεκτικότητα σε ζωική πρωτεΐνη και η χαμηλή περιεκτικότητα σε μαγνήσιο κάνουν την τροφή ελαφρώς όξινη, με αποτέλεσμα να εμποδίζει τον σχηματισμό ουρόλιθων) και προλαμβάνει την παχυσαρκία (χαμηλή σε υδατάνθρακες).

Η τροφή και οι αντιδράσεις της γάτας

Η συσκευασία είναι απλή και εύκολη στην χρήση. Ανοίγει εύκολα (το κυριότερο είναι ότι δεν χρειάζεσαι ψαλίδι) και κλείνει καλά (zip bag). Οι κροκέτες ειναι τριγωνικές και μυρίζουν ευχάριστα. Ο υπερβολικά ιδιότροπος και δύσκολος γάτος μου τις έφαγε πριν ακόμα πλησιάσω το μπολ κοντά του. Μάλιστα του είχα βάλει στο πιάτο την αγαπημένη του κονσέρβα και την παράτησε για να φάει από το μπολ με τις κροκέτες. Βέβαια αυτό δεν συνεχίστηκε και στα επόμενα γεύματα. Η συγκεκριμένη τροφή όμως είναι από τις μοναδικές που τρώει με ευχαρίστηση (να σημειώσω όμως ότι δεν τρώει σχεδόν καμία άλλη ξηρά τροφή). Επειδή του αρέσει τόσο πολύ, του την δίνω και σαν treat! Να σημειώσω επίσης ότι το υψηλό ποσοστό πρωτεϊνών κάνει την γάτα πιο δραστήρια και ενεργητική σε σχέση με άλλες τροφές που περιέχουν λιγότερες πρωτεΐνες. Επίσης τα κόπρανά του λιγόστεψαν και μυρίζουν ελάχιστα.

Συστατικά και διατροφική ανάλυση

Συστατικά
Φρέσκο αποστεωμένο κοτόπουλο, γεύμα κοτόπουλου, γεύμα γαλοπούλας, russet πατάτα, φρέσκος αποστεωμένος σολωμός (φυσική πηγή DHA και EPA), γεύμα ρέγγας, γλυκοπατάτα, φρέσκο αποστεωμένο ασπρόψαρο λίμνης, αρακάς, φρέσκο αποστεωμένο walleye (είδος πέρκας), λίπος κοτόπουλου (φυσικά διατηρημένο με βιταμίνη Ε και κιτρικό οξύ), συκώτι κοτόπουλου, γεύμα σολωμού, φρέσκια αποστεωμένη γαλοπούλα, φρέσκα ολόκληρα αυγά, φρέσκια αποστεωμένη ρέγγα, αποξηραμένο στον ήλιο αλφάλφα, λάδι σολωμού, ρίζα πικραλίδας, αφυδατωμένο βιολογικό φύκι, κολοκύθι, καρότα, σπανάκι, φύλλα γογγύλης, μήλα, φίγγια, berries από την επαρχία σάσκατουν, black currants (φρούτο σαν φραγκοστάφυλο), χλωρίδιο χολίνης, ψύλλιο, γλυκόριζα, ρίζα αγγελικής, τριγωνέλλα, άνθη ταγέτης, γλυκό μάραθο, φύλλο μέντας, άνθη χαμομηλιού, ραδίκι, θρούμπι, δενδρολίβανο, θαλασσινό αλάτι, συμπληρώματα βιταμινών (βιταμίνη Α, βιταμίνη D3, βιταμίνη Ε, νιασίνη, βιταμίνη C, θιαμίνη, μονονιτρικό άλας, ριβοφλαβίνη, βιταμίνη Β5, βιταμίνη Β6, φολικό οξύ, βιοτίνη, βιταμίνη Β12), μεταλλικά συμπληρώματα (πρωτεϊνικός ψευδάργυρος, πρωτεϊνικός σίδηρος, πρωτεϊνικό μαγγάνιο πρωτεϊνικός χαλκός, σελήνιο), αποξηραμένο προϊόν λακτοβάκιλου (Lactobacillus acidophilus), αποξηραμένο προϊόν ζύμωσης εντερόκοκκου (Enterococcus faecium)

Διατροφική ανάλυση
Πρωτεΐνη42.0%
Λιπαρά (ελαχ.)20.0%
Φυτικές ίνες (ελαχ.)2.5%
Υγρασία (μεγ.)10.0%
Ασβέστιο (ελαχ.)1.5%
Ασβέστιο (μεγ.)1.7%
Φώσφορος (ελαχ.)1.2%
Φώσφορος (μεγ.)1.4%
Ωμέγα-6 λιπαρά (ελαχ.)3.5%
Ωμέγα-3 λιπαρά (ελαχ.)1.2%
DHA0.7%
EPA0.4%
Υδατάνθρακες (μεγ.)18%
Ταυρίνη (ελαχ.)0.5%
Μαγνήσιο (μεγ.)0.09%
pH κροκέτας5.0

Βότανα
Ρίζα πικραλίδας700mg/kg
Γλυκόριζα500mg/kg
Ρίζα αγγελικής350mg/kg
Τριγωνέλλα350mg/kg
Άνθη ταγέτης350mg/kg
Γλυκό μάραθο350mg/kg
Φύλλο μέντας300mg/kg
Άνθη χαμομηλιού300mg/kg
Ρίζα ραδικιού150mg/kg
Θρούμπι150mg/kg

Βιταμίνες
Βιταμίνη A15 kIU/kg
Βιταμίνη D32 kIU/kg
Βιταμίνη E400 IU/kg
Βιταμίνη B120.5 mg/kg
Θιαμίνη50 mg/kg
Ριβοφλαβίνη50 mg/kg
Νιασίνη250 mg/kg
Βιταμίνη Β540 mg/kg
Βιταμίνη Β626 mg/kg
Βιοτίνη1 mg/kg
Φολικό οξύ3 mg/kg
Χολίνη2700 mg/kg
Βιταμίνη C55 mg/kg
β-καροτίνη0.40 mg/kg

Αμινοξέα
Ταυρίνη0.3 mg/kg
Λυσίνη2.7%
Θρεονίνη1.65%
Μεθιονίνη0.87%
Ισολευκίνη1.60%
Λευκίνη2.9%
Βαλίνη1.9%
Αργινίνη2.9%
Φαινυλανανίνη1.6%
Ιστιδίνη0.85%
Κυστίνη0.5%

Μέταλλα
Νάτριο0.4%
Χλώριο0.6%
Κάλιο0.65%
Μαγνήσιο0.10%
Θείο0.4%
Μαγγάνιο14 mg/kg
Κοβάλτιο0.47 mg/kg
Ιώδιο3.5 mg/kg
Σελήνιο0.5 mg/kg
Σίδηρος200 mg/kg
Ψευδάργυρος150 mg/kg
Χαλκός13 mg/kg

Είναι θρεπτικό για την γατούλα μου;

Η συγκεκριμένη τροφή είναι πλούσια σε πρωτεΐνες, ελάχιστα υψηλή σε λιπαρά, αλλά πολύ χαμηλή σε υδατάνθρακες. Ο συνδυασμός αυτός βοηθά την γατούλα σας να αποκτήσει ανεπτυγμένο μυικό σύστημα, να αποτρέψει την αποθήκευση λίπους και να διατηρήσει ένα κανονικό βάρος. Επειδή η τροφή είναι πολύ χαμηλή σε υδατάνθρακες δεν ευνοείται η μετατροπή τους σε λίπος και συνεπώς οι γατούλες αποκτούν μυώδες σώμα. Επιπλέον, επειδή περιέχει πολλή πρωτεΐνη οι γάτες τείνουν να τρώνε πολύ λιγότερο σε σχέση με άλλες τροφές.

Κόστος

Τα 2.5kg τα παίρνω περίπου 15 ευρώ απο pet shop, αλλά επειδή μένω στην χώρα προέλευσης της τροφής, η τιμή είναι πολύ χαμηλότερη σε σχέση με την Ελλάδα. Στην Ελλάδα την συγκεκριμένη τροφή θα την βρείτε σε διάφορα pet shops γύρω στα 28 ευρώ τα 2.5kg και 45 ευρώ την συσκευασία των 7kg. Όπως προανέφερα, οι γάτες τείνουν να τρώνε πιο μικρή ποσότητα, συνεπώς μακροπρόθεσμα η τροφή είναι σχετικά οικονομική.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
Επιφανές Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

Member rating
Aπόδοση/τιμή
95%95%95%
9,5
Ποιότητα
95%95%95%
9,5
Μυρωδιά
70%70%70%
7,0
Αντίδραση γάτας
70%70%70%
7,0
2 users rated 83% average

5 most read κριτικές
References
www.orijen.ca
By moukelis on 14-04-10, 11:02
Απάντηση: Orijen Cat & Kitten

Επιτελους!
Ευχαριστουμε πολυ Ηρω!
Μηπως να μεταφεραμε και το νημα που εχει ανοιχτει σχετικα με την Orijen,εδω,ωστε να ειναι πιο πληρης η αναφορα στην τροφη;
Παράθεση
By evelynkar on 14-04-10, 12:54

μπραβο ηρω!!! αληθεια ομως την περνει κανεις την ελλαδα 25 ευρω? γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι περιπου 27-28...
Παράθεση
By moukelis on 14-04-10, 12:57

Εγω δεν βρηκα καπου τα δυομισι κιλα,την επτακιλη την παιρνω 43 ευρω.
Παράθεση
By natalouko on 14-04-10, 13:02
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
100%100%100%
10
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
70%70%70%
7
Αντίδραση γάτας
60%60%60%
6
Average 80%
Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη τροφή για τα γατόνια μας!!!!
Εγώ την 2,5 κιλή την έχω βρει 28 ευρώ..
Παράθεση
By Ceres Victoria on 14-04-10, 21:01

πειτε μου τιμες να βγαλω ενα μεσο ορο και να αλλαξω το ποσο που εχω βαλει στο κοστος Εβαλα τα 25 ευρω επειδη αλλοι την παιρνουν 30 και αλλοι 43 τα 7 κιλα. Μαλλον θα πρεπει να βαλω και τις 2 τιμες, μια για τα 2.5 κιλα και μια για τα 7 για να αντικατοπτριζει καλυτερα την πραγματικοτητα
Παράθεση
By natalouko on 15-04-10, 10:30
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
100%100%100%
10
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
70%70%70%
7
Αντίδραση γάτας
60%60%60%
6
Average 80%
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
πειτε μου τιμες να βγαλω ενα μεσο ορο και να αλλαξω το ποσο που εχω βαλει στο κοστος Εβαλα τα 25 ευρω επειδη αλλοι την παιρνουν 30 και αλλοι 43 τα 7 κιλα. Μαλλον θα πρεπει να βαλω και τις 2 τιμες, μια για τα 2.5 κιλα και μια για τα 7 για να αντικατοπτριζει καλυτερα την πραγματικοτητα
Ηρώ, τα 7 κιλά εγώ τα βρίσκω 45 ευρώ..
Παράθεση
By yasmin1gr on 19-04-10, 04:51
ποια ειναι η χωρα προελευσης? ( ελπιζω μην πεις καναδας γιατι κανουμε μπουκοταζ λογω της τρελης στασης απεναντι στα μωρα και μητερες φωκακια στα καναδεζικα προιοντα)
Παράθεση
By Ceres Victoria on 19-04-10, 05:55
Καναδας. (γιατι δεν κανετε μπουκοταζ και στα ελληνικα προιοντα; Περισσοτερα κατσικακια και αρνακια σφαγιαζονται το πασχα στην Ελλαδα απο οτι οι φωκιες εδω)
Παράθεση
By Όλγα18774 on 23-04-10, 14:24

Σήμερα ρώτησα σε ένα πετ στο Μαρκόπουλο που βρήκα από τον εισαγωγέα και έλεγε ότι την φέρνει και μου είπε με παραγγελία σε μια βδομάδα .....καλύτερα μου λέει να πάρεις την purina και μου άρχισε κάτι βλακείες(μάλλον το ποσοστό του είναι μεγαλύτερο από αυτή την εταιρεία....)
Τέλος πάντων το ερώτημα μου είναι το εξής...διάβασα ότι οι γάτες που τρώνε αυτή την τροφή τρώνε λιγότερο , γίνονται πιο δραστήριες , και πιο μυώδεις αν κατάλαβα καλά....Εμένα η γάτα μου από την μέρα που στειρώθηκε έχει χάσει 0,5 κιλό και τρώει γενικά λίγο ( χιλς ή κάνιν), είναι νευρόσπασμα δεν κάθεται καθόλου....αν της την αλλάξω με αυτήν λέτε να μου σπάσει το σπίτι? και βέβαια στο σαιτ που κοιταξα για την εν λόγω τροφή δεν έλεγε κάτι για στειρωμένα όλο το βάρος έπεφτε στη πρωτείνη....Τι να κάνω?
Παράθεση
By natalouko on 23-04-10, 14:45
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
100%100%100%
10
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
70%70%70%
7
Αντίδραση γάτας
60%60%60%
6
Average 80%
Αρχική Δημοσίευση από Όλγα
Σήμερα ρώτησα σε ένα πετ στο Μαρκόπουλο που βρήκα από τον εισαγωγέα και έλεγε ότι την φέρνει και μου είπε με παραγγελία σε μια βδομάδα .....καλύτερα μου λέει να πάρεις την purina και μου άρχισε κάτι βλακείες(μάλλον το ποσοστό του είναι μεγαλύτερο από αυτή την εταιρεία....)
Τέλος πάντων το ερώτημα μου είναι το εξής...διάβασα ότι οι γάτες που τρώνε αυτή την τροφή τρώνε λιγότερο , γίνονται πιο δραστήριες , και πιο μυώδεις αν κατάλαβα καλά....Εμένα η γάτα μου από την μέρα που στειρώθηκε έχει χάσει 0,5 κιλό και τρώει γενικά λίγο ( χιλς ή κάνιν), είναι νευρόσπασμα δεν κάθεται καθόλου....αν της την αλλάξω με αυτήν λέτε να μου σπάσει το σπίτι? και βέβαια στο σαιτ που κοιταξα για την εν λόγω τροφή δεν έλεγε κάτι για στειρωμένα όλο το βάρος έπεφτε στη πρωτείνη....Τι να κάνω?
Δίνω και εγώ οριτζεν στα γατοπαιδάκια μου!!! Η μικρή που ήταν πολύ δραστήριο γατί, σαν την δική σου, παρέμεινε το ίδιο δραατήρια. Τα άλλα δύο που ήταν πιο ήρεμα τους έδωσε περισσότερη ενέργεια...
Παράθεση
By Όλγα18774 on 23-04-10, 14:55
Αρχική Δημοσίευση από natalouko
Δίνω και εγώ οριτζεν στα γατοπαιδάκια μου!!! Η μικρή που ήταν πολύ δραστήριο γατί, σαν την δική σου, παρέμεινε το ίδιο δραατήρια. Τα άλλα δύο που ήταν πιο ήρεμα τους έδωσε περισσότερη ενέργεια...
Η τηλεόραση γκρεμοτσακίστηκε μετά την αλλαγή τροφής?
Παράθεση
By natalouko on 23-04-10, 15:11
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
100%100%100%
10
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
70%70%70%
7
Αντίδραση γάτας
60%60%60%
6
Average 80%
Η τηλεόραση γκρεμοτσακίστηκε μετά την αλλαγή τροφής?
Όταν έτρωγε ακάνα έριξε την τηλεόραση!!!
Παράθεση
By Ceres Victoria on 23-04-10, 19:38
λεει οτι ειναι για ολες τις γατες:

ORIJEN CAT benefits cats and kittens of all breeds, ages and lifestyles. As each cat is different, feeding amounts will vary. source
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 23-04-10, 19:45

δεν υπαρχει καμμια απολυτως συγκριση της purina..με την οριτζεν..αυτο ειναι αληθεια...αλλα εχω και εγω τον ιδιο προβληματισμο...δεν ειμαι 100/100 σιγουρη οτι δεν θα δημιουργησει προβλημα σε στειρωμενα..παντα προτιμω να παιρνω τροφη εξειδικευμενη..ελα μου ομως που η ρουαγιαλ που επαιρνα,εχει καποια συντηριτικα που θεωρουνται καρκινογονα...οποτε...καλυτερα να ρισκαρω για ουρολιθιαση..παρα για καρκινογενεση...εστι σκεφτομαι,δεν ξερω αν εχω δικιο..
Παράθεση
By elmode on 26-04-10, 10:55

Καλημερα σας!
Ειμαι και εγω μια περιφανη γατομαμα ενος 7 μηνων τιγρη ! Δεν ειχα ξανα γατακι και το βρήκα 15 ημερών και το μεγάλωσα κατω απο ένα φύλλο προσπαθωντας μαλλον να βρει τη μαμά του που το είχε παρατησει!
Εγώ αγοράζω στη μικρή την Royal Canin 36 kitten και στην αρχή μας είχαν δώσει την αντίστοιχη Weaning απο το κτηνιατριο. Αλλά επειδη διαβασα για το καλαμποκι κτλ κτλ. Εψαχνα να της την αλλάξω αν και ξετρελαινεται για την συγκεκριμενη.
Έπεσα λοιπόν σε αυτό το link που αφορά στην Orijen Cat & Kitten και με ανήσυχε:
http://www.truthaboutpetfood.com/art...at-deaths.html

Και μιλάει και για θανάτους εκτός Αυστραλίας.
Ελπίζω να μην το θεωρήσετε spam.
Ξερετε τίποτα άλλο που θα κάνει καλο να δώσω στην μικρή μου τίγρη??? Επειδή είμαι καινούρια στο άθλημα της γατομαμάς!!!
Παράθεση
By Nonika on 26-04-10, 17:56

Μπραβο Ηρω για την κριτικη,ως φανατικη της Οριτζεν ελπιζω να την δοκιμασει κι αλλος κοσμος στα γατουνια τους!
Παράθεση
By Freya on 26-04-10, 18:07

εχω μια ενσταση,μαλλον δυο
ο δικος μου ουτε λιγοτερη ποσοτητα τρωει αλλα ουυτε και τα κακα του μυριζουν λιγοτρο,θα ελεγα μαλιστα οτι βρωμοκοπανε χωρις προηγουμενο
Παράθεση
By Ceres Victoria on 26-04-10, 20:29
Αρχική Δημοσίευση από elmode
Καλημερα σας!
Ειμαι και εγω μια περιφανη γατομαμα ενος 7 μηνων τιγρη ! Δεν ειχα ξανα γατακι και το βρήκα 15 ημερών και το μεγάλωσα κατω απο ένα φύλλο προσπαθωντας μαλλον να βρει τη μαμά του που το είχε παρατησει!
Εγώ αγοράζω στη μικρή την Royal Canin 36 kitten και στην αρχή μας είχαν δώσει την αντίστοιχη Weaning απο το κτηνιατριο. Αλλά επειδη διαβασα για το καλαμποκι κτλ κτλ. Εψαχνα να της την αλλάξω αν και ξετρελαινεται για την συγκεκριμενη.
Έπεσα λοιπόν σε αυτό το link που αφορά στην Orijen Cat & Kitten και με ανήσυχε:
http://www.truthaboutpetfood.com/art...at-deaths.html

Και μιλάει και για θανάτους εκτός Αυστραλίας.
Ελπίζω να μην το θεωρήσετε spam.
Ξερετε τίποτα άλλο που θα κάνει καλο να δώσω στην μικρή μου τίγρη??? Επειδή είμαι καινούρια στο άθλημα της γατομαμάς!!!
Δεν ειδα καπου στο αρθρο να λεει για εκτος αυστραλιας. Μπορεις να μου δειξεις που το ειδες;
Παράθεση
By Ceres Victoria on 26-04-10, 20:31
Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
εχω μια ενσταση,μαλλον δυο
ο δικος μου ουτε λιγοτερη ποσοτητα τρωει αλλα ουυτε και τα κακα του μυριζουν λιγοτρο,θα ελεγα μαλιστα οτι βρωμοκοπανε χωρις προηγουμενο
ιδεα δεν εχω γιατι συμβαινει αυτο. Ο δικος μου απο 2 φορες την ημερα τα μειωσε στην 1 και δεν μυριζουν καθολου, ακομα και αν τα αφησω στην λεκανη για ωρες (ειναι και ανοιχτη!!). Βεβαια δεν ειμαι αξιοπιστη πηγη γιατι του δινω περισσοτερες κονσερβες και το τελευταιο διαστημα τρωει ελαχιστη ξηρα
Παράθεση
By elmode on 28-04-10, 08:43

Χίλια συγνωμη μιλουσε για σκυλακια με προβλημα εκτος Αυστραλιας στα σχολια κατω απο το αρθρο.
Παράθεση
By moukelis on 28-04-10, 08:52

Ουτε των δικων μου μυριζουν περισσοτερο,μαλιστα η ποσοτητα των κοπρανων ειναι ΠΟΛΥ μικροτερη και τρωνε εμφανως λιγοτερο χωρις να πεινανε.
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 28-04-10, 09:04
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Δεν ειδα καπου στο αρθρο να λεει για εκτος αυστραλιας. Μπορεις να μου δειξεις που το ειδες;
ρε παιδια..εγω ανησυχω τωρα με αυτο που διαβασα...το οτι ειναι μονο στην αυστραλια,δεν σημαινει οτι ειναι ολα οκ....τι ειναι παλι τουτο;που μπ[ορουμε να μαθουμε περισσοτερες πληροφοριες;
Παράθεση
By moukelis on 28-04-10, 09:09

Πληροφοριακα παντως,παρομοια περιστατικα εχουν αναφερθει και για αλλες γνωστες εταιριες,και με ανησυχει περισσοτερο μια εταιρια που προσπαθει να τα κουκουλωσει,παρα μια που βγαινει και λεει οτι η τροφη της υπαρχει υποψια να ειναι βλαβερη,και την ανακαλει.Επισης απο οσο εχω διαβασει δεν εχει αποδειχθει οτι υπηρχε αμεση σχεση της καταναλωσης της τροφης με τα συμπτωματα που εμφανισαν οι γατες.Παρομοια συμπτωματα εμφανιζουν και ζωα που εχουν ελλειψη καποιου συγκεκριμενου ενζυμου.Οποτε προτιμω να το ρισκαρω...
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 28-04-10, 09:19
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Πληροφοριακα παντως,παρομοια περιστατικα εχουν αναφερθει και για αλλες γνωστες εταιριες,και με ανησυχει περισσοτερο μια εταιρια που προσπαθει να τα κουκουλωσει,παρα μια που βγαινει και λεει οτι η τροφη της υπαρχει υποψια να ειναι βλαβερη,και την ανακαλει.Επισης απο οσο εχω διαβασει δεν εχει αποδειχθει οτι υπηρχε αμεση σχεση της καταναλωσης της τροφης με τα συμπτωματα που εμφανισαν οι γατες.Παρομοια συμπτωματα εμφανιζουν και ζωα που εχουν ελλειψη καποιου συγκεκριμενου ενζυμου.Οποτε προτιμω να το ρισκαρω...
μακαρι Δωρα μου..γιατι και εγω πλεον τους δινω ακανα..και θελω μετα να παω στην οριτζεν..βεβαια,δεν ειδα στο αρθρο να λεει οτι η εταιρια το ειπε αυτο...εκτος αν δεν το προσεξα..γιατι το διαβασα βιαστικα..
Παράθεση
By moukelis on 28-04-10, 09:26

Ποιο πραγμα να ειπε η εταιρια;
Παράθεση
By moukelis on 28-04-10, 09:36

Προτιμω να ρισκαρω μια ανακληση που δεν εχει αποδειχτει οτι οφειλοταν στην συγκεκριμενη τροφη,παρα να δινω στη γατα μου να τρωει καλαμποκι...Δειτε τι προκαλει η καταναλωση του:
"I am pleased Orijen does not use corn, wheat, or soy. We should probably take time out from this review to remind ourselves of the good and bad effects of corn, wheat, and soy in a cat or dog's diet. *Corn, wheat and soy are responsible for fever, ear aches, ear infections, bad bread, dental disease, hair loss, dry and itchy skin, bloat, tumors, warts, moles, abnormal nail growth, arthritis, deafness, blindness, digestive problems, seizures, inflamed liver, inflamed kidneys, bladder problems, heart problems, and death. Oh yeah, for the good effects of these three grains - reduces the cost of pet food production."
Το διαβασα εδω.
Επισης στη συνεχεια του αρθρου που αναφερθηκε πιο πανω,φαινεται οτι ο λογος που προκληθηκαν τα προβληματα δεν ηταν η τροφη,αλλα η ακτινοβολια που δεχτηκε:
http://www.truthaboutpetfood.com/art...-pet-food.html
Δεν ξερω αν ειναι σιγουρα αληθεια,υπαρχουν αρκετα λινκς που θα σας βοηθησουν να αποφασισετε μεσα στο αρθρο.Απλα οπως ειπα και πιο πανω,προτιμω να παρω αυτο το ρισκο απο το να τα ταϊζω μια ζωη καλαμποκι,που σιγουρα θα τους δημιουργησει προβληματα μακροπροθεσμα.Εδω ειναι η απαντηση που εδωσε η εταιρια σχετικα με τα περιστατικα,τα συμπερασματα δικα σας.
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 28-04-10, 09:45
Προτιμω να ρισκαρω μια ανακληση που δεν εχει αποδειχτει οτι οφειλοταν στην συγκεκριμενη τροφη,παρα να δινω στη γατα μου να τρωει καλαμποκι...Δειτε τι προκαλει η καταναλωση του:
"I am pleased Orijen does not use corn, wheat, or soy. We should probably take time out from this review to remind ourselves of the good and bad effects of corn, wheat, and soy in a cat or dog's diet. *Corn, wheat and soy are responsible for fever, ear aches, ear infections, bad bread, dental disease, hair loss, dry and itchy skin, bloat, tumors, warts, moles, abnormal nail growth, arthritis, deafness, blindness, digestive problems, seizures, inflamed liver, inflamed kidneys, bladder problems, heart problems, and death. Oh yeah, for the good effects of these three grains - reduces the cost of pet food production."
Το διαβασα εδω.
Επισης στη συνεχεια του αρθρου που αναφερθηκε πιο πανω,φαινεται οτι ο λογος που προκληθηκαν τα προβληματα δεν ηταν η τροφη,αλλα η ακτινοβολια που δεχτηκε:
Δεν ξερω αν ειναι σιγουρα αληθεια,υπαρχουν αρκετα λινκς που θα σας βοηθησουν να αποφασισετε μεσα στο αρθρο.Απλα οπως ειπα και πιο πανω,προτιμω να παρω αυτο το ρισκο απο το να τα ταϊζω μια ζωη καλαμποκι,που σιγουρα θα τους δημιουργησει προβληματα μακροπροθεσμα.Εδω ειναι η απαντηση που εδωσε η εταιρια σχετικα με τα περιστατικα,τα συμπερασματα δικα σας.
τι εννοεις..η ακτινοβολια που δεχτηκε;;;δηλαδη...ακτινοβολουνε την τροφη;;;
Παράθεση
By moukelis on 28-04-10, 10:03

Νομιζω οτι στην Αυστραλια περνα μια συγκεκριμενη διαδικασια η τροφη για να γινει επιτρεπτη η εισαγωγη της...λεει λεπτομερειες στα λινκ που σου εδωσα.
Παράθεση
By vasilios on 28-04-10, 14:57

Το γεγονός ότι τρώγοντας την συγγεκριμένη τροφή τα γατιά τα πειράζει η μεγάλη ποσότητα πρωτείνης και κάνουν διάροιες σας το έχει αναφέρει κανένας?
Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα δεδομένου ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις κατάστημα που να την έχει αλλά με φρενάρει το παραπάνω γεγονός .
Παράθεση
By natalouko on 28-04-10, 14:58
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
100%100%100%
10
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
70%70%70%
7
Αντίδραση γάτας
60%60%60%
6
Average 80%
Αρχική Δημοσίευση από vasilios
Το γεγονός ότι τρώγοντας την συγγεκριμένη τροφή τα γατιά τα πειράζει η μεγάλη ποσότητα πρωτείνης και κάνουν διάροιες σας το έχει αναφέρει κανένας?
Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα δεδομένου ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις κατάστημα που να την έχει αλλά με φρενάρει το παραπάνω γεγονός .
Αυτό από που το έχεις ακούσει ή διαβάσει???
Παράθεση
By vasilios on 28-04-10, 15:36
Αρχική Δημοσίευση από natalouko
Αυτό από που το έχεις ακούσει ή διαβάσει???
Σε pet shop μου το είπαν.Δεν το έχω διαπιστώσει ακόμα αν ισχύει διότι όπως προανέφερα δεν την έχω δοκιμάσει.
Τέλος μόλις βρήκα σε ένα site ελληνικό συσκευασίες των 400gr και τις αγόρασα.Εν αναμονή της δοκιμής και των αποτελεσμάτων .
Παράθεση
By Freya on 28-04-10, 15:51

επειδη ειναι νεα γατομανα δε ξερω να ξεχωριζω τη διαρροια αλλα σιγουρα τα κακα του δεν ειναι παντα σφιχτα,μερικες φορες βρισκω σε διαφορα σχηματα
ειναι κακο αυτο?
Παράθεση
By moukelis on 28-04-10, 16:10

Εμενα ισα ισα,ειχαν διαρροια και εστρωσαν με την Orijen.Το βρισκω λογικο να μην βοηθα το εντερο ενος σαρκοφαγου μια τροφη με σιτηρα και δημητριακα,που διευκολυνουν το εντερο,και να το βοηθα μια τροφη με περισσοτερη πρωτεϊνη.
Παράθεση
By vasilios on 28-04-10, 16:16

Εμένα λόγω υψηλού μεταβολισμού στις SPHYNX τα κακά μυρίζουν από μόνα τους πολύ , τώρα αν μου κάνει και διάρροια θα πρέπει να φύγω από το σπίτι , χαχαχαχαχαχαχαχα.
Θα δοκιμάζω παιδιά και μόλις έχω νέα θα τα μοιραστώ μαζί σας .
Παράθεση
By moukelis on 28-04-10, 16:22

Τι να σας πω,τα δικα μου ετσι κι αλλιως χρειαζονται πολυ πρωτεϊνη,τα δυο ειναι Νορβηγικου Δασους,ο ενας ειναι ο Λουσιφερ σε γατο και δε σταματα να κινειται ολη μερα,μονο η σιαμεζα μου ειναι λιγο τα ζωα μου αργα αλλα ουτε με αυτη εχω προβλημα με τα κοπρανα.Περιμενουμε εντυπωσεις.
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 29-04-10, 00:57
Το διαβασα εδω.
λοιπον...εκανα αναζητηση στην γκουγκλ...ξηρα τροφη για γατες..ακτινοβολια..και μου εβγαλε στα ελληνικα ενα αρθρο που μιλαγε γενικα για την ακτινοβολια στα τροφιμα..και ποσο βλαβερη ειναι..και στο τελος εγραφε και για την οριτζεν...και ελεγε οτι η εταιρια που την φτιαχνει..αποσυρεται απο την αγορα της αυστραλιας...μπραβο τους!!!...ο μονος μου φοβος πλεον ειναι..απο που μας ερχεται η οριτζεν..ο γιατρος μου ειπε οτι μονο ενας εισαγωγεας υπαρχει στην ελλαδα που την φερνει..και ειναι στην κρητη..το θεμα ειναι αυτος..απο που την φερνει;;ελπιζω απο καναδα..γιατι πολλες φορες συμβαινουν και κουφα..ερχονται μεσω τρικαλων....για διαφορους λογους που δεν γνωριζω...θα ρωτησω τον γιατρο μπας και ξερει..
Παράθεση
By vasilios on 29-04-10, 11:46

Φωκίονος 31 στην Κυψέλη έχει κατάστημα που έχει τις παραπάνω τροφές και σε συσκευασία 400gr για να τις δοκιμάσουμε .
Παράθεση
By Catia on 29-04-10, 16:22

Λοιπόν, μετά από 4 μήνες διατροφής με την Orijen ιδού οι παρατηρήσεις μου και στα δύο γατόνια μου.
Κακά: σφιχτότερα, λιγότερα και με πιο ήπια μυρωδιά.
Ενεργητικότητα: ίδια με πριν.
Αδυνάτισμα: σαφώς. Δίνω μετρημένη ποσότητα βέβαια αλλά και με τις προηγούμενες τροφές μετρούσα, ήταν και light δήθεν και διαφορά δεν είχα δει.
Τη μεγαλύτερη διαφορά την έχει ο άσπρος μου, σα να έσφιξε, να έγινε πιο μυώδης. Με τόση τρίχα βέβαια δε μπορείς να δεις και με σαφήνεια. Στην Άννα δεν είδα τόση διαφορά αλλά υποψιάζομαι ότι η μάνα μου την ταΐζει κρυφά!!
Τρίχα: όλως παραδόξως (δεν το περίμενα) και ενώ ο Μάιος μας έφτασε εμπρός βήμα ταχύ δεν έχω δει ακόμη τριχόπτωση. Επιφυλλάσομαι γιατί στην Ορεστιάδα το βράδυ κάνει ακόμη κρύο(ανάβει το καλοριφέρ!!!) και θα επανέλθω τον Ιούλιο αλλά αν συνεχίσει έτσι θα είμαι πανευτυχής.
Γεύση: δεν τους πολυαρέσει αλλά δεν λύγισα.
Α, και κάτι άλλο: Όντως, χώρες όπως ΗΠΑ και Αυστραλία χρησιμοποιούν ακτινοβολίες για την αποστείρωση τροφίμων. Όταν το κάναμε στη σχολή είχα μείνει. Οι άνθρωποι ρισκάρουν καρκίνο, τερατογενέσεις και ό,τι άλλο για να γλυτώσουν ένα κόψιμο. Τι να πω....
Παράθεση
By Freya on 29-04-10, 16:37

....να ελπιζω οτι αν την συνεχισω θα σταματησει να κρεμεται το πατσι στην κοιλουμπιτσα του μικρου μου?
Παράθεση
By Catia on 29-04-10, 20:19

Νομίζω πως ναι γιατί είναι μικρός ακόμη και θα το κάνει μπόι!!!
Παράθεση
By toni on 01-05-10, 05:27

Μήπως ξέρει κανείς που μπορούμε να την βρούμε στην Θεσσαλονίκη;
Παράθεση
By nikos_x on 01-05-10, 14:15
Πας στο kompa.gr και πατας ''ΣΗΜΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ''. Εχει χαρτη με σημεια πωλησης για ολη την Ελλαδα.

Σχετικα με τις διρροιες και την Orijen : Ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο να ΜΗΝ ταιριαζει μια τροφη σε ΟΛΕΣ τις γατες.

Οσον αφορα την ακτινοβολια : Στην Αυστραλια τροφιμα που μαγειρευονται σε θερμοκρασια χαμηλοτερη των 90-100 βαθμων(νομιζω) πρεπει να περασουν απο την διαδικασια αυτη οταν φτανουν στο λιμανι και πριν μπουν στην χωρα. Στο site της championpetfoods υπαρχει αναφορα για ολο το συμβαν.

Πραγματικα δεν πιστευω οτι τιθεται ΚΑΝ θεμα για επιλογη τροφης οταν απο τη μια εχουμε ''κουνελοτροφη'' και απο την αλλη γατοτροφη.

Παράθεση
By Πουπουλίνα on 01-05-10, 14:24
Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
Πας στο kompa.gr και πατας ''ΣΗΜΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ''. Εχει χαρτη με σημεια πωλησης για ολη την Ελλαδα.

Σχετικα με τις διρροιες και την Orijen : Ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο να ΜΗΝ ταιριαζει μια τροφη σε ΟΛΕΣ τις γατες.

Οσον αφορα την ακτινοβολια : Στην Αυστραλια τροφιμα που μαγειρευονται σε θερμοκρασια χαμηλοτερη των 90-100 βαθμων(νομιζω) πρεπει να περασουν απο την διαδικασια αυτη οταν φτανουν στο λιμανι και πριν μπουν στην χωρα. Στο site της championpetfoods υπαρχει αναφορα για ολο το συμβαν.

Πραγματικα δεν πιστευω οτι τιθεται ΚΑΝ θεμα για επιλογη τροφης οταν απο τη μια εχουμε ''κουνελοτροφη'' και απο την αλλη γατοτροφη.

συμφωνω απολυτα...ελπιζω μονο να μην γενικευτει η ακτινοβολια και σε αλλες χωρες..και να μην την φερνουν εδω,μεσω αυστραλιας..που δεν το πιστευω..
Παράθεση
By Ceres Victoria on 01-05-10, 22:07

niko, δες λιγο αυτη τη τροφη. Με δελεαζει το οτι βοηθαει για τριχομπαλες
Παράθεση
By nikos_x on 02-05-10, 09:40

@sakura-chan

Πολυ καλη φαινεται. Φιλοσοφιας Orijen και αυτη. Δεσμευονται για την χρηση ΒΗΤ/ΒΗΑ,ethoxyquin?
Παράθεση
By toni on 03-05-10, 19:07

Αγόρασα και την orijen 6 Fish (2,5kg ? 32,70) και την Orijen Cat (2,5 kg ? 28,70) από το pet shop στην οδό Απόλλωμος (Κήπος Καλού, Θεσσαλονίκη).
Εδωσα στην μικρή αυτή με τα ψάρια και τρελάθηκε! Προσοχή όμως, η μυρωδιά της είναι λίγο έντονη, για όσους ενοχλούνται.
Παράθεση
By vasilios on 05-05-10, 09:24

Καλημέρα σε όλους.Έπειτα από το test των πρώτων ημερών διαπίστωσα ότι δεν έχουμε διάροιες και ότι η γάτα μου την τρώει πολύ ευχάριστα και με όρεξη.Για το αν θα φάει λιγότερη ποσότητα ακόμα δεν μπορώ να το ελέγξω λόγω του ότι θυλάζει και ήδη τρώει παραπάνω από ότι έτρωγε.
Παράθεση
By vasilios on 16-05-10, 18:25
Αρχική Δημοσίευση από vasilios
Καλημέρα σε όλους.Έπειτα από το test των πρώτων ημερών διαπίστωσα ότι δεν έχουμε διάροιες και ότι η γάτα μου την τρώει πολύ ευχάριστα και με όρεξη.Για το αν θα φάει λιγότερη ποσότητα ακόμα δεν μπορώ να το ελέγξω λόγω του ότι θυλάζει και ήδη τρώει παραπάνω από ότι έτρωγε.
Έχουν περάσει αρκετές μέρες πλέον και εμείς την σταματήσαμε αυτή την τροφή γιατί παρόλο που στις πρώτες μέρες όλα πήγαν καλά στη πορεία οι διάροιες ήταν έντονες .Σταμάτησα να ταίζω για κανα δυό μέρες και μόλις άρχισα πάλι το ίδιο 4-5 φορές η άμμος γεμάτη "νερό" που λέμε. Κρίμα .
Παράθεση
By toni on 18-05-10, 11:05

Μετά από δύο εβδομάδες καθημερινής χρήσης, συνεχίζει να τις τρώει με απίστευτη όρεξη, και είναι σαφώς πιό δραστήρια. Δεν εμφανίστηκε κανένα πρόβλημα με διάρροιες, αντίθετα, η "ποσότητα" μειώθηκε όπως και οι μυρωδιές.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alyssakw11

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Looking for kitten - Από elijah
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ζητώ για υιοθεσία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-07-12 στις 16:56.
    • KMR ή ormilak kitten; - Από Abbigail-Abby
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-11 στις 23:38.
    • Bonsai Kitten - Από alia250
      Το θέμα έχει λάβει 76 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-01-10 στις 17:53.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους