Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,883 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 184 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιθανή τύφλωση

iliovassilema

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iliovassilema
H iliovassilema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H iliovassilema έγραψε στις 20:46, 11-06-10:

Γεια σας και ζητώ τα φώτα σας. Καινούργια στην παρέα. Πριν λίγο περιέθαλψα μια γατούλα που προσπάθησαν να την πνίξουν, ήταν και έγκυος.Μας έκανε τρία γατάκια.Πρέπει να είναι δύο βδομάδων.Αποφασίσαμε να τα κρατήσουμε και να τα στειρώσουμε αργότερα.Αλλά καθώς κάποια στιγμή η γατομαμά τα μετέφερε σε άλλο σημείο του κήπου, παρατήρησα ότι τα ματάκια τους ήταν ερεθισμένα.Τα έπλυνα με χαμομήλι και έβαλα όπως μου είπε ο γιατρός Fucidin.Μετά από θεραπεία τριών ημερών ο ερεθισμός έφυγε άλλα στο ένα διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε κόρη, στο δεύτερο μόνο το ένα μάτι άνοιξε, το τρίτο φαίνεται καλά.
Φοβάμαι να πάω στο γιατρό μη τυχόν μου πει ότι είναι τυφλά και τότε τι κάνω:::::::::::... Εξακολουθώ τη θεραπεία και ελπίζω. Σε τι όμως:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 22:21, 11-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από iliovassilema
Γεια σας και ζητώ τα φώτα σας. Καινούργια στην παρέα. Πριν λίγο περιέθαλψα μια γατούλα που προσπάθησαν να την πνίξουν, ήταν και έγκυος.Μας έκανε τρία γατάκια.Πρέπει να είναι δύο βδομάδων.Αποφασίσαμε να τα κρατήσουμε και να τα στειρώσουμε αργότερα.Αλλά καθώς κάποια στιγμή η γατομαμά τα μετέφερε σε άλλο σημείο του κήπου, παρατήρησα ότι τα ματάκια τους ήταν ερεθισμένα.Τα έπλυνα με χαμομήλι και έβαλα όπως μου είπε ο γιατρός Fucidin.Μετά από θεραπεία τριών ημερών ο ερεθισμός έφυγε άλλα στο ένα διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε κόρη, στο δεύτερο μόνο το ένα μάτι άνοιξε, το τρίτο φαίνεται καλά.
Φοβάμαι να πάω στο γιατρό μη τυχόν μου πει ότι είναι τυφλά και τότε τι κάνω:::::::::::... Εξακολουθώ τη θεραπεία και ελπίζω. Σε τι όμως:
Πρεπει να τα ξαναδει οπωσδηποτε γιατρος.Αν προλαβαινεις δηλαδη να σωσεις ενα ματακι γιατι να μην το κανεις?
Τα ημιτυφλα ζουνε μια χαρα αλλα τα τυφλα πρεπει οπωσδηποτε να ζουνε μεσα σε σπιτι αποκλειστικα.
Οποτε σε μια τετοια περιπτωση ή κρατας εντος σπιτιου καποιοι τυφλουλι ή του βαζεις αγγελεια να βρει σπιτακι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 22:34, 11-06-10:

Αν εισαι Αθηνα μπορω να σου προτεινω μια καταπληκτικη κτηνιατρο εξειδικευμενη στα ματια που κανει θαυματα, Σκουντζου Ευγενια λεγεται, Σαρανταπορου δεν θυμαμαι αριθμο, στον Χολαργο το ιατρειο της. Μην το καθυστερεις, σωζονται τα ματακια αρκει να τα δει γιατρος.

Παράθεση

iliovassilema

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iliovassilema
H iliovassilema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H iliovassilema έγραψε στις 23:54, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από みことftw
Αν εισαι Αθηνα μπορω να σου προτεινω μια καταπληκτικη κτηνιατρο εξειδικευμενη στα ματια που κανει θαυματα, Σκουντζου Ευγενια λεγεται, Σαρανταπορου δεν θυμαμαι αριθμο, στον Χολαργο το ιατρειο της. Μην το καθυστερεις, σωζονται τα ματακια αρκει να τα δει γιατρος.
Ευχαριστώ για την απάντηση και των δυο σας αλλά μένω Θεσσαλονίκη και τη Δευτέρα θα πάω το ένα στο γιατρό. Έχουμε χάσει πρόσφατα τη Σκυλίτσα μας και ενώ είχαμε αποφασίσει να μην ξαναπάρουμε ζωάκι αυτά τα καλοδεχτήκαμε. Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,126 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:00, 13-06-10:

ναι..και εγω φοβαμαι γενικα τι θα μου πει ο γιατρος..αλλα πρεπει να κανουμε την καρδια μας κομπο..και να πηγαινουμε..ειναι πραγματικα κριμα να μπορει να σωθει κατι..και να μην γινεται απο τον φοβο μας...σου ευχομαι τα καλυτερα..

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 20:33, 07-08-17:

Γεια σας, Πριν λίγο βρήκα έξω από μια πολυκατοικία ένα γατάκι μοναχούλι του. Ύποπτο...Περίμενε κάποιον; Εμένα;
Δυστυχώς τα ματάκια του ήταν κατακόκκινα, δεν φαινόταν τίποτα, το έτρεξα λοιπόν στο γιατρό και μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα
δεν σώζεται η όρασή του. Ωστόσο, του έκανε μια ένεση αντιβίωσης και μου είπε να του δίνω δύο αλοιφές κολλύριο, πρωί και βράδυ.
Μου είπε αυτά μπορεί μόνο να κάνει, και για τη χλωμή πιθανότητα που σώζεται, να επισκεφθώ κτηνιατρικό οφθαλμιατρο. Μου σύστησε
έναν. Το θέμα είναι το εξής: Σε τέτοια κατάσταση, ξέρει κανείς αν σώζεται η κατάσταση; Ο οφθαλμίατρος είναι στην Αθήνα κι εγώ μένω μακριά.
Επίσης τα έξοδα - πρέπει να τα καλύψει ο Δήμος, δεν μιλάμε για 10 ή 20 €... Έκλεισα ραντεβού και είμαι διατεθιμένη
να το κρατήσω γιατί να καταδικάσω το γατάκι (πιθανόν από κάποιο ιό έφτασε σε αυτή τη κατάσταση). Αλλά είμαι προετοιμασμένη για τα χειρότερα.
Ποιανού του κάνει καρδιά να προσπεράσει ένα τέτοιο πλάσμα, και ειδικά να το παρατήσει όπως είμαι βέβαιη πως έγινε; Απλά να μοιραστώ το πόνο μου, δεν περιμένω συμβουλές. Αλλά στο Δήμο θα του στείλω λογαριασμό. Θα μιλήσω μαζί τους πρώτα αύριο το πρωί για να τους ενημερώσω αλλα φτάνει πια, έπαψα να είμαι πια κορόιδο!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 09:44, 09-08-17:

Ευτυχώς το γατάκι έχει ελπίδες να ανακτήσει μέρος της όρασής του είπε ο ειδικός οφθαλμίατρος αν ακολουθήσω την αγωγή - κάθε 4 ώρες αλοιφές στα μάτια και αντιβίωση, για 20 ημέρες. Ουφ. Για να δούμε.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:14, 09-08-17:

Δεν ξερω για το συγκεκριμενο αλλα ξερω περιπτωση τετοια που το γατακι τελικα βλεπει σκιες απο το ενα ματακι. Οποτε σιγουρα για να ειπαν ετσι ισως και αυτο να βλεπει σκιες. Το γατακι αυτο που σου λεω το ειχε παρατησει η μαμα του προφανως επειδη ειχε προβλημα με τα ματια του, το πηρε μια φιλη η οποια το εχει μεχρι και σημερα. Κανει βολτες στη γειτονια και επιστρεφει μονο του στην αυλη. Ειναι δε τοσο εξυπνο που ανοιγει με το ποδαρακι το παραθυρο οταν ειναι κλειστο και μπαινει μεσα. Μπραβο σου που νοιαστηκες γιατι θα πεθαινε απο τη μολυνση σιγουρα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,869 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 12:08, 09-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από kokkinoylhs
Ευτυχώς το γατάκι έχει ελπίδες να ανακτήσει μέρος της όρασής του είπε ο ειδικός οφθαλμίατρος αν ακολουθήσω την αγωγή - κάθε 4 ώρες αλοιφές στα μάτια και αντιβίωση, για 20 ημέρες. Ουφ. Για να δούμε.
Καλά τα νέα και ελπιδοφόρα για το μωρούλι.
Εύχομαι το καλύτερο δυνατόν για την ορασή του και σύντομα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 23:36, 09-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Δεν ξερω για το συγκεκριμενο αλλα ξερω περιπτωση τετοια που το γατακι τελικα βλεπει σκιες απο το ενα ματακι. Οποτε σιγουρα για να ειπαν ετσι ισως και αυτο να βλεπει σκιες. Το γατακι αυτο που σου λεω το ειχε παρατησει η μαμα του προφανως επειδη ειχε προβλημα με τα ματια του, το πηρε μια φιλη η οποια το εχει μεχρι και σημερα. Κανει βολτες στη γειτονια και επιστρεφει μονο του στην αυλη. Ειναι δε τοσο εξυπνο που ανοιγει με το ποδαρακι το παραθυρο οταν ειναι κλειστο και μπαινει μεσα. Μπραβο σου που νοιαστηκες γιατι θα πεθαινε απο τη μολυνση σιγουρα
Εναλλαγές φωτός σίγουρα βλέπει. Όταν το έβαζα κοντά στη λάμπα έκλεινε τα ματάκια του. Το ίδιο όταν το φωτογράφισα 4-5 φορές με φλας. Δεν έχει πειραχτεί το οπτικό νεύρο είπε ο οφθαλμίατρος. Για κάτι τόσο σοβαρό καλά έκανα και το πήγα σε ειδικό, άσχετα αν τελικά δεν διέφερε κατά πολύ η θεραπεία που μου πρότεινε από εκείνη του απλού γιατρού. Μόνο η πρόγνωση διέφερε σημαντικά. Με τα μάτια δεν παίζουμε. Δεν ξέρω αν το παράτησε η μάνα του αλλά είναι πολύ μεγάλο για να έχει επιζήσει μόνο του - περίπου 2,5 μηνών. Ανθρώπινο χέρι το εγκατέλειψε. Εκεί που το βρήκα, φάτσα μπροστά σε πολυκατοικία, δεν εξηγείται αλλιώς; Αν το πηγαίνανε νωρίτερα στο γιατρό η θεραπεία θα ήταν πολύ απλή, και απολύτως πετυχημένη. Ούτε για 10€ δεν ξοδεύονται; Ή φοβούνται μην τους στοιχησει μια περιουσία. Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται μερικοί άνθρωποι. Ναι ότι θα πέθαινε μου το είπαν κι αυτό, σε ένα μήνα - εάν δεν πέθαινε από κάτι άλλο εν τω μεταξύ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokkinoylhs : 09-08-17 στις 23:41.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,869 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 10:13, 10-08-17:

Δεν αντιλέγω, σίγουρα θα ήταν καλύτερο να είχε γίνει κάτι πρωτύτερα, για να αντιμετωπιστεί στην αρχή του το πρόβλημα με το ματάκια του.
Κι ακόμη καλύτερα, να μην το εγκατέλειπαν σαν να επρόκειτο για ένα αντικείμενο που απλώς βαρέθηκαν, κι όχι μια αθώα ζωούλα.

Όμως αναλογίσου οτι σίγουρα του έσωσες τη ζωή και μάλλον αρκετά μεγάλο μέρος από την όρασή του.
Αυτό είναι μια καλή αφορμή για μια ελπιδοφόρα σκέψη, οτι ναι, ακόμα και σ'αυτούς τους άγριους καιρούς, τον αλλόκοτο κόσμο "εκεί έξω", ω ναι, υπάρχουν ακόμα "Άνθρωποι"!

Συνέχισε να μας ενημερώνεις.
Όλες μας οι θετικές σκέψεις μαζί σας, προκειμένου η εξέλιξη του να επιφυλάσσει ευχάριστες έκπλήξεις
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 19:01, 10-08-17:

Ευχαριστώ για τις ευχές σας. Θα τις μεταφέρω στο γατάκι. Εδώ μια φωτό της πριν μερικές ημέρες (έτσι για να καταλάβει όποιος μπει εδωμέσα και αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gataki.jpg
Εμφανίσεις:  17
Μέγεθος:  180,2 KB  
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους