Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,477 εγγεγραμμένα μέλη και 708,262 μηνύματα σε 21,771 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 171 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν μπορώ να του δώσω το χάπι του!

Olivia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Olivia
H Olivia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H Olivia έγραψε στις 10:54, 06-04-07:

Από χθες παλεύω να της δώσω το χάπι που μου έδωσε ο γιατρός να παίρνει, το έλιωσα το έβαλα στο φαγητό (κοσνέρβα)το ανακάτεψα αλλά όπου έχει ασπράδια από τη σκόνη προφανώς το μυρίζεται και το αφήνει!το ανακάτεψα ξανά και τίποτα!Το παίρνει χαμπάρι και το αφήνει!Τι να της κάνω να το φάει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 11:06, 06-04-07:

Της εξήγησες ότι είναι για το καλό της;

Υπάρχει μια κρέμα σε σωληνάριο, δεν είναι φάρμακο και είναι πολύ νόστιμη. Αν της βάλεις λίγη στην μουσούδα ή οπουδήποτε αλλού τη γλείφει για να καθαριστεί και μετά της δίνεις και την τρώει ορεξάτα. Δοκίμασε να βάλεις το χαπάκι στην κρέμα και δως της να γλείψει, αν δεν αγγίξει τον ουρανίσκο (το χάπι) το καταπίνει χωρίς να καταλάβει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

H Olivia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H Olivia έγραψε στις 11:22, 06-04-07:

Θανάση χρυσή την έκανα!Της έβαλα και την αγαπημένη της γεύση!Και ενώ ΠΟΤΕ δεν αφήνει ούτε ίχνος από το φαγητό της τώρα το έχει παρατήσει στο πιατάκι της και το παίζει κυρία "Σιγά μη φάω την αηδία"!Αυτή την κρέμα που λες πού μπορώ να τη βρώ?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:45, 06-04-07:

Ένας τρόπος είναι να ανακατέψεις το λιωμένο χάπι με λίγο από το "ζελέ" της κονσέρβας και να της το ταΐσεις λίγο-λίγο με το δάχτυλό σου. Πολλές γάτες (της δικής μου συμπεριλαμβανόμενης) τρώνε σχεδόν ο,τιδήποτε αν τους το δώσεις με το δάχτυλό σου!

Επίσης, υπάρχει μια ειδική συσκευή για τη χορήγηση χαπιών σε ζωάκια, λέγεται pet piller, θα τη βρεις σίγουρα στο ιντερνετ αλλά πολύ πιθανόν και σε κάποιον κτηνίατρο.

Συμβουλές και τρυκ για να την πείσεις να πάρει το φάρμακό της μπορείς να διαβάσεις εδώ, εδώ, εδώ και εδώ. Δοκίμασε όσο περισσότερα μπορείς, μέχρι να βρεις ποιο από όλα πιάνει στη δική σου γατούλα!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 12:08, 06-04-07:

εγω το λαδωνω με λιγο ελαιολαδο και χωνω στο λαιμο, βαθια μετα του κραταω το στομα κλειστο μεχρι να το καταπιει.
συνηθως δουλευει...

Παράθεση

popi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη popi
H popi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H popi έγραψε στις 13:14, 06-04-07:

Ωχ το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον Όμορφο και μάλλον μας βλέπω να πηγαίνουμε στον Αίλουρο.
Εξηγώ,όταν μου τον έδωσε η Αλεξία μας έδωσε μαζί και ένα σιρόπι,την πρώτη φορά ok το ήπιε,τη δεύτερη φορά εξαφανίστηκε,τρίτη φορά μάζεψα το φαί και του έβαλα μια κουταλίτσα μους,με το σιρόπι το έφαγε,χθες δεν πλησίασε καν το φαγητό και το βράδυ εξαφάνισε το μπωλάκι κι ακόμα το ψάχνω.Το πρωί λέω στο γιό μου να τον πιάσει και εγώ να του το δώσω,το τι σάλια έβγαλε δεν λέγετε χώρια που μου έχει θυμώσει και κάθετε στο μπαλκόνι και ρεμβάζει και ούτε γυρνάει που τον φωνάζω.Είναι και καινούργιος μέσα στο σπίτι και δεν θέλω να τον ζορίσω και πολύ.Τι κάνω;

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 13:41, 06-04-07:

Α και εμενα ο Σαββας δεν τρωει το χαπι με τπτ, ειχε μεινει νυστικος μια μερα επειδη γυριζε εξω αλλα δεν εφαγε το χαπι που ανακατεψαμε με την κονσερβα του! Και οχι μονο αυτο, ουτε καν τα γατια του κηπου μας το εφαγαν! Που αυτα ειναι παντα προθυμα να φανε! Τελικα αγορασαμε αλλο χαπι και το δωσαμε με συριγγα και νερο...

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 15:19, 06-04-07:

αν δεν το τρωει μα τιποτα,πιαστην απο το σβερκο ανοιξε το στομα και βαλτο οσο πιο βαθια,μην φοβασαι δεν θα πνιγει αλλα μετα κλεισε το στομα και φυσα την λιγο στη μυτη και χαιδεψε την στο λαιμο ,με κλειστο το στομα της.

Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

H Olivia έγραψε στις 16:42, 06-04-07:

Δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό!Δυσυτχώς όμως το χαπάκι ήδη το έχω λιώσει σε σκόνη και το ανακάτεψα στο φαγητό, την επόμενη φορά όμως δεν θα κάτσω να σκάσω!Τελικά το έφαγε το φαγητό με το χάπι, αφού είχε πεινάσει και άλλο φαγητό δεν της έδινα!Πάλι καλά. Αλλά την επόμενη φορα θα το κάνω όπως λέτε κορίτσια!Ευχαριστώ!

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:39, 06-04-07:

Την κρέμα, μου την είχε δώσει κτηνίατρος κάποτε και μου είχε πει ότι κάνει γυαλιστερό τρίχωμα, μ αυτήν έδινα τα χαπάκια.

Αν το χάπι είναι μέσα στο φαγητό και καταλαβαίνει ότι κάτι στο φαγητό δεν πάει καλά, ενστικτωδώς το αποφεύγει. Με το να επιμένουμε να το φάει δεν πάμε κόντρα στο ένστικτο που το προστατεύει από το να τρώει οτιδήποτε, άρα και δηλητηριασμένο φαγητό;

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 20:39, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
εγω το λαδωνω με λιγο ελαιολαδο και χωνω στο λαιμο, βαθια μετα του κραταω το στομα κλειστο μεχρι να το καταπιει.
συνηθως δουλευει...
Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
αν δεν το τρωει μα τιποτα,πιαστην απο το σβερκο ανοιξε το στομα και βαλτο οσο πιο βαθια,μην φοβασαι δεν θα πνιγει αλλα μετα κλεισε το στομα και φυσα την λιγο στη μυτη και χαιδεψε την στο λαιμο ,με κλειστο το στομα της.

Και εμεις αφου αγανακτησαμε με τα σιροπια, ετσι τους δινουμε χαπια. Μια χαρα τα καταπινουν :up: Μετα μας κοιτανε με λιγο μισος αλλα περναει

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη chrisidor
H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 21:07, 06-04-07:

Εγώ βάζω ολόκληρο το χάπι (εάν είναι μεγάλο βάζω το μισό) σε ένα κομματάκι κονσέρβας και δεν καταλαβαίνουν τίποτα! Τους δίνω πρώτα αυτό το κομματάκι και αφού το φάνε τους βάζω και την υπόλοιπη κονσέρβα!

Παράθεση

izabo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη izabo
H izabo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (24 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H izabo έγραψε στις 02:00, 08-04-07:

Ενω εχω αρκετες γατες (13 :cool: !!!) Πηρα ενα γατουλη 4 χρονων που τον ειχε χτυπησει αυτοκινητο και ειχε παθει σεψεμια στο στομα. Δεν μπορω να του δωσω το χαπι με τιποτα!!!!! καλα για να του ανοιξω το στομα ουτε λογος!!!! Καμια ιδεα?????

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 07:47, 08-04-07:

ουτε αν το κοψεις στα δυο και το βαλεις σε κομματακι κονσερβας ή αλλου φαγητου που το τρωει,μπορει να το φαι??

Παράθεση

izabo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη izabo
H izabo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (24 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H izabo έγραψε στις 23:51, 08-04-07:

Δεν ξερω. Προσπαθησα σημερα με μια πιο γευστικη κονσερβα. Τελικα το εφαγε αλλα οταν το καταλαβε μασησε την μπουκια, την καταπιε και με κοιταξε με ενα βλεμμα σαν να λεει " δεν ειμαι χαζος !!!"

Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

H Olivia έγραψε στις 22:12, 09-04-07:

izabo γιατί δεν δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις την κρέμα που λέει ο Thanasis46 σε ένα από τα προηγούμενα μηνύματα?Ίσως έτσι να πειστεί και να της αρέσει!

Παράθεση

cat M

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cat M
H cat M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H cat M έγραψε στις 16:28, 22-10-09:

Καλησπέρα σε όλους και όλες... πριν λίγες εβδομάδες μας υιοθέτησε ένας γατούλης... τον πήραμε στο σπίτι και φυσικά μετά από λίγες μέρες πήγαμε στο γιατρό... κάναμε το 1ο μας εμβόλιο και επειδή είχαμε ωτίτιδα μας έδωσε ο γιατρός ένα δικό του σκεύασμα για να του βάζουμε στα αυτάκια για τα ακάρεα...

Και εκεί άρχισαν τα προβλήματα... λίγες μέρες αργότερα έπαθε την πρώτη κρίση... πολύ μικρή σε διάρκεια... και μια και δεν είχα ποτέ πριν γατάκι χωρίς τη σωστή αξιολόγηση από μέρους μου... έπαθε όμως και 2η.. και ψάξαμε στο internet και είδαμε πως ένα από τα συστατικά που είχε το σκεύασμα για το αυτί (Amitraz 11%) ήταν ουσιαστικά φυτοφάρμακο και απαγορευόταν για γάτες γιατί μπορεί να της προκαλέσει πολλά προβλήματα... συμβουλευτίκαμε 2ο γιατρό όπου μας είπε ότι η ποσότητα αυτή δεν υπήρχε περίπτωση να οφείλετε για την κρίση του. Μας έδωσε Surolan. Ξανά ομως έπαθε κρίση... Ο γιατρός μας, μας είπε πως καλώς η συνάδελφος άλλαξε την αγωγή μιας και θα έπρεπε να αποκλείσουμε και την απειροελάχιστη πιθανότητα να φταίει το σκεύασμα.. μας συμβούλευσε να συνεχίσουμε την αγωγή με το surolan αν και απ' ότι μας είπε, αυτό το φάρμακο είναι για μύκητες και δεν κάνει για το πρόβλημά του...

Οι κρίσεις όμως συνέχισαν... φτάσαμε δυστηχώς στην 5η σε διάστημα 1 μήνα... και ξαναπηγαίνοντας στο γιατρό μας έδωσε χάπια για επιληψία.

Και τώρα ερχόμαστε στο πρόβλημα που θέλω να ρωτήσω...
Πρέπει να του δίνουμε 1/4 του χαπιού Gardenal. Ο γιατρός μας είπε πως αν δεν μπορεί να το πιεί να το βάλουμε σε λίγο κιμά...

Ούτε σκέτο το πίνει και στον κιμά τρώει τον κιμά και το χάπι το φτύνει...

Συγνώμη που σας ζάλισα μα θεώρησα πως θα έπρεπε να ξέρετε όλη την ιστορία μας... και είμαστε μόλις 4 μήνων..

Όποιος μπορεί να μου δώσει ιδεες για να του δίνω το χάπι του θα ήμουν ευγνώμων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN3739.JPG
Εμφανίσεις:  68
Μέγεθος:  234,0 KB  
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:41, 22-10-09:

Καλησπερα και καλωσηρθατε.
Ριξτε μια ματια εδω.Εγω τους γυριζω ανασκελα,ριχνω το χαπι στο λαιμο και κρατω κλειστο το στομα μεχρι να το καταπιει.
Περαστικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 16:46, 22-10-09:

εγω παλι (πρεπει κι εγω καθε μερα να της δινω χαπι) οπως την εχω στα ποδια μου και την χαιδευω, κοιταμε και οι δυο μπροστα, σηκωνω πανω το κεφαλι της, της ανοιγω το στομα και το κλεινω μεχρι να το καταπιει. την πρωτη φορα ηταν δυσκολο, τωρα μου φαινεται παιχνιδακι!

Παράθεση

avvavo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avvavo
H avvavo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 με λατρεμένη την Ιουλία :( έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H avvavo έγραψε στις 20:01, 31-10-09:

πρωτ απ ολλα περαστικά στο γατακι σου...
Ειχα κι εγω ενα γατακι με μεγάλο προβλημα επιληψίας (μιλάμε για 20-25 κρισεις την μερα :cry: ) τελος πάντων...

Εγω το χάπι της το ελιωνα, το ανεκατευα με ελάχιστη, ΕΛΑΧΙΣΤΗ κονσέρβα απ την αγαπημένη της, εβαζα το μειγμα πάνω στο δαχτυλό μου και το εγλυφε απο εκει.
Και μια συσταση, αν δεν στο εχει πει ο κτηνιατρος.
Επειδη αυτα τα φάρμακα ειναι βαρια για το στομάχι, προσπάθησε να της το δινεις μαζι με φαγητο. Αν δεις οτι κανει εμετό, λίγο priperan παντα βοηθάει
Αυτα. Ευχομαι να σε βοήθησα και μακαρι να πανε ολλα καλα...

Παράθεση

NikolasG7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NikolasG7
Ο NikolasG7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O NikolasG7 έγραψε στις 18:23, 26-06-10:

Ηρθε η ώρα να πάρει το χάπι αποπαρασίτωσης και προσπαθώ μόνος μου και δεν συνεργάζεται καθόλου.
Το βάζω στο στόμα του και αυτος με δαγκώνει οπως το δίνω και με γρατζουνάει και μετά το φτύνει.
Ειχα προσπαθίσει και άλλη φορά να του δώσω χαπάκι ταξιδίου και δεν τα καταφερα.κάνει σαν υστερικό!

Τι να κάνω??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:27, 26-06-10:

Καταρχην,μην πανικοβαλλεσαι.Εχεις καθολου παστα για τριχομπαλες,ή βιραμινουχα;Ριξε μια ματια κι εδω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Louiza26

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louiza26
H Louiza26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H Louiza26 έγραψε στις 19:14, 26-06-10:

Κατι που ειχα δοκιμασει εγω και ειχε πιασει ηταν να διαλυσω το χαπι σε λιγο νερο και να του το δωσω με συριγγα.

Παράθεση

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 19:45, 26-06-10:

Τώρα διάβασα και τις μεθόδους,προσπάθησα με τη μέθοδο χωρίς τροφή έτσι οπως το περιγράφει και είδα και ενα βίντεο παρόμοιο αλλά δεν κατάφερα τίποτα.
Επίσεις είμαι σίγουρος οτι αμα βάλω το χάπι σε κομματάκι τροφής δεν θα το φάει γιατι το έχω προσπαθήσει και αυτό.
Το μόνο που μένει να δοκιμάσω είναι να τρίψω το χάπι στο φαγητό του αλλα φοβάμαι μην χαλάσει η γεύση και δεν το φάει,είναι και περίεργος με το φαι γενικότερα.
Το μόνο που κατάφερα είναι μια γρατζουνιά στο δάχτυλο μου.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:08, 26-06-10:

Αν εχεις παστα οπως σου ειπα πιο πανω,για τις τριχομπαλες,ή βιταμινουχα,κανε σκονη το χαπι και ανακατεψε το με μια μικρη ποσοτητα της.Αφου το κανεις,αλειψε το στο ποδι του,απο την πανω πλευρα.

Παράθεση

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 23:29, 26-06-10:

Δεν καταλαβα,τι εννοείς?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:45, 26-06-10:

Τι ακριβως δεν καταλαβες;Κανεις το χαπι σκονη,το ανακατευεις με την παστα,και το αλειφεις στο χερι του.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 924 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 00:19, 27-06-10:

η πηγαινε στον κτηνιατρο να δωσει το χαπι οπως εγω

Παράθεση

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 01:44, 27-06-10:

Τι είναι η πάστα? Εαν το αλοίψω στο χέρι του θα λάβει την σωστη δοσολογία ή θα 'εχει απώλεια?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:42, 27-06-10:

Eιναι κατι σαν οδοντοπαστα,υπαρχει βιταμινουχα και για τριχομπαλες,παρε ενα σωληναριο απο το κτηνιατρειο ή το πετ σοπ.Αν διαλυσεις μεσα της ολο το χαπι,θα φαει ολο το χαπι,πως να εχει απωλεια;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αμελι49836 (ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αμελι49836
H ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H αμελι49836 έγραψε στις 18:18, 29-06-10:

Ουτε εμενα ειναι δεκτικα στα φαρμακα.Αυτο που εκανα ειναι οτι ζητησα απο την κτηνιατρο μου να μου μαθει την λαβη που τα πιανεις απο το σβερκο οπως η μαμα τους και πλεον δεν εχω κανενα προβλημα.Τα πιανω σε ηρεμες στιγμες με πολλα χαδια στην αρχη και μετα και κανουμε τις θεραπιες μας.Εσυ σε αυτη την φαση τριψε το χαπι και βαλτο σε μια μπουκια φαγητου που ξερεις οτι δεν μπορει να αντισταθει να το φαει απο το χερι σου για να εισαι σιγουρος.ελπιζω να πιασει οτι και να κανεις!!Την επομενη φορα παρε την αλοιφη που τους βαζεις στο σβερκο για αποπαρασιτωση.

Παράθεση

filippe (Φίλιππος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη filippe
Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O filippe έγραψε στις 18:18, 15-07-10:

Μπορεις να του δωσεις κατι νοστιμο.Αφου το φαει(και του αρεσει)μετα βαλε το χαπι σε μια παρομοια τροφη με την προηγουμενη αλλα βαλε και το χαπι.Θα το φαει,γιατι θα νομιζει πως θα ειναι το ιδιο νοστιμο.

Υ.Γ.Αυτη η απαντηση ΔΕΝ ειναι εγγυημενη,γιατι ο Αρης μου το παιρνει,εστω και με δυσκολια.Οποτε η μεθοδος δεν ειναι εφαρμοσμενη.(sorry!)

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:45, 15-07-10:

χθες ημουν στο ebay και εβλεπα διαφορα πραγματα και επεσε το ματι μου σε ενα πραγμα που το φορας στην γατα για να την κανεις μπανιο. Ηταν σαν τσαντα μεταφορας και αφηνε εξω μονο το κεφαλι. Πιστευω πως ειναι πολυ χρησιμο για να δινεις χαπι, να κοβεις νυχια (εχει φερμουαρ μπροστα για να βγαζεις εξω τα ποδια της), για καθαρισμα αυτιων κτλ. Δειτε το.

Παράθεση

alexgreece (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexgreece
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H alexgreece έγραψε στις 14:30, 15-01-11:

πολύ αργοπορημένη απάντηση αλλά είμαι νέο μέλος της παρέας!
υπάρχει και αμπούλα εκτός από το χάπι!!! ;-) ρωτήστε τον κτηνίατρο σας!!!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 18:18, 15-01-11:

Ναι υπαρχει και η αμπουλα!!! Για το χαπι παντως - διοτι εκτος της αποπαρασιτωσης μπορει να χρειαστει να δωθει χαπι αντιβιωσης ή καποιο αλλο - μπορειτε να το κανετε τριμμα και με λιγη παστα για τριχομπαλες το αλοιφεις στο πατουσακι του και αυτο το γλυφει!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Renai

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Renai
H Renai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Renai έγραψε στις 18:20, 15-01-11:

Συμφονώ με τη moukeklis αλλη ιδέα ειναι να βάλεις το χάπι μεσα στο φαγιτο της!!!!

Παράθεση

atsoga

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη atsoga
H atsoga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H atsoga έγραψε στις 12:56, 17-01-11:

πρεπει να τον "ακινιτοποιησεις" γραπονον΄τας τον από το λαιμό και μετά να ανοιξεις πολυ καλα το στομα του και να βαλεις το χαπι στο πισω μερος του στοματος. μετα κλεινεις το το στομα, αλλα κρατας το κεφαλι ψηλα χαϊδεύοντας τον κάτω απο το στομα, στο λαιμο!μετά από κάνα λεπτό, αν ελέγξεις το στομα του θα δεις οτι εχει καταπιει το χαπι!

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 14:04, 17-01-11:

Δε θά 'θελα να απαντήσω σ' αυτό το θέμα , γιατί θα σας απογοητεύσω, αλλά δεν κρατιέμαι!!! Γενικά όλες οι μέθοδοι που προαναφέρθηκαν είναι σωστές, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του ζώου με την τελευταία να παίρνει τους περισσότερους πόντους, γιατί στην τροφή κατά κανόνα τα δικά μου τρώνε τα πάντα, εκτός από το σημείο που βρίσκεται το χάπι. Όσο για τις πάστες, συγγνώμη που θα σας απογοητεύσω, δεν αρέσουν σε όλους! Η τελευταία επαναλαμβάνω είναι η πιο σωστή, αλλά πρέπει να σπρώχνουμε γρήγορα και στοχευμένα το χάπι στο λάρυγγα του ζώου, γιατί τα δικά μου τέρατα το φέρνουν πολύ γρήγορα στο πλάι του στόματος με αποτέλεσμα να το σπάνε σε κομμάτια, να γεμίζουν όλο το σπίτι σάλια στην προσπάθειά τους να το φτύσουν και να καταλήγουμε εμείς με μασημένα δάχτυλα όλο αίματα!
Έχω 2 που απλά παίρνουν τα χάπια τους στον κτηνίατρο ή τις αντιβιώσεις τους σε ενέσεις, πάλι στον κτηνίατρο και ξεμπερδεύουμε!
Στο γιατρό κάθονται παναγίτσες!!!

Παράθεση

Elion (Νίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elion
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Elion έγραψε στις 17:33, 18-01-11:

Εγώ πάντως που έδινα για κανένα μήνα αντιβίωση στον γάτο μου το έτριβα σε ένα κουταλάκι με ένα άλλο, γινόταν σκόνη, τον έπιανα κεφαλοκλείδωμα και ανοιγε τσαντισμένος το στόμα του και "γκλούπ" του το έριχνα στο στόμα.
Αν ακουμπήσεις το κουταλάκι προς τα πίσω στο στόμα του δεν μπορεί να το κλείσει εύκολα και το καταπίνει.
Αυτό προυποθέτει αποφασιστικές κινήσεις όμως.
Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι η σύμβουλή της Δώρας με την πάστα είναι η καλύτερη.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:01, 18-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Spiderwoman
Όσο για τις πάστες, συγγνώμη που θα σας απογοητεύσω, δεν αρέσουν σε όλους!
Την παστα δεν τη γλυφουν επειδη τους αρεσει,αλλα επειδη αισθανονται βρωμικα και "πλενονται".

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 18:19, 18-01-11:

Χα χα! τι τραβαμε με αυτα τα γατονια. Ευτυχως εμενα ο δικος μου ειναι λαιμαργος και εχω γλυτωσει. Του βαζω 3 μισα drontal (αντιπαρασιτικα) μεσα στην ξηρα του και δε μενει τιποτα. Αφου λεω οτι και ενα μπωλακι γεματο χαπια να του βαλεις, θα τα φαει με ορεξη.
Πριν απο καιρο, οταν του εδινα αντιεμμετικο και αντιβιωση με συριγγα, ηταν πολυ καλος ασθενης ο γλυκουλης μου. Τον κρατουσα αγκαλια με τα πισω του ποδια κλεισμενα μεσα στα δικα μου. Τον χαιδολογουσα και του μιλουσα γλυκα και μετα εβαζα τη συριγγα και το επινε χωρις δυσκολια. Υστερα απο 2- 3 φορες μαλιστα δε χρησιμοποιουσα καθολου "βια". Αφηνα τη συριγγα μπροστα στο στομα του και οταν ηταν ετοιμος ανοιγε απο μονος του το στοματακι του. Φοβερος? Μετα βεβαια ειχαμε τη γνωστη γευση αηδιας, με το πλαταγιασμα της γλωσσας και φευγαμε σφαιρα για νερακι.

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefan...
Ο stefan... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πανω απο δεκα έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O stefan... έγραψε στις 18:32, 18-01-11:

εγω βρηκα εναν αλλο τροπο κ πετυχε.ανακατευω λιγη ψιχα ψωμι με τυρι μεχρι να γινει ελαστικο σαν παστελινη .το κανω μπαλακι σε μεγεθοσ στραγαλιου κ μεσα κρυβω το χαπι.δεν πρεπει να προεξεχει απο πουθενα γιατι θα το μυρισουν.το βαζω κατω κ επειδη ειναι μικρο το καταπινουν αμεσως χωρις να το μασησουν.εγω ετσι σωθηκα .

Παράθεση

cruelitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cruelitsa
H cruelitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H cruelitsa =<^_^>= έγραψε στις 13:02, 22-01-11:

Πολύ απλά του ανοίγεις το στόμα και του το χώνεις μέχρι πίσω στο λάρυγκα με τα χέρια!

Παράθεση

Αλβίνα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλβίνα
H Αλβίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Αλβίνα έγραψε στις 16:47, 07-03-11:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τα ίδια τραβάω αλλά με διαφορετικό τρόπο!!! Ούτε στον δικό μου "βασιλιά" δεν αρέσει να τρώει χαπι. Αλλά δεν το βάζω κάτω. Στην αρχή προσπάθησα κι εγώ να το βάλω στο στόμα του αλλά με δαγκούσε,όπως σε εσένα.Επισκέφτηκα τον κτηνίατρό μου και μου είπε ότι ο ευκολότερος τρόπος είναι να το ανακατεύεις με την τροφή του.Το δοκίμασα. Στην αρχή το έριξε έξω από το μπολ του,αλλά εγώ του το έβαλα ξανά. Το έκανα αυτό πάνω από πέντε φορές,ώσπου το μπέρδεψε με την τροφή του και το έφαγε!!! Με κοιταξε σαν να μου έλεγε <<με ξεγέλασες τελικά>> και από τότε μπερδεύεται πάντα. Σου το συνιστώ κι εσένα. Στην αρχή μπορεί να πεδευτείς αλλά στο τέλος θα τα καταφέρεις!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

miaoyoyoy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miaoyoyoy
H miaoyoyoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H miaoyoyoy έγραψε στις 18:43, 29-03-14:

Γεια σας. Όταν ηταν μικρή η ζουζου της έδωσα πάστα για τρεις ημέρες τώρα όμως που μεγαλωσε έπρεπε να της δώσω το χαπι. Για να μην την ταλαιπωρισω λοιπον ειπα να της το διαλυσω μεσα σε κονσέρβα που της αρέσει πολύ. Το αποτέλεσμα είναι να κάθεται η τροφή μια μέρα στο μπολ κ να έχει φαει μονο μερικές μπουκιτσες επειδή όμως πρεπει να λειψω για μια μέρα απο το σπίτι εχω προβληματιστεί για 2 πραγματα.

1ον πειράζει που δεν έχει πάρει το χάπι μονομιας?

2ον αφού θα λοιπω πρεπει να της βάλω κροκέτες αν το κάνω αυτό δεν θα φαει το υπολειπο χάπι τι να κανωωω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:52, 29-03-14:

Καλησπέρα! Αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο: Πώς να δώσετε χάπι στη γάτα σας.
Νομίζω το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις να της το δώσεις η ίδια ολόκληρο και όχι λιωμένο, ώστε να σιγουρευτείς κιόλας πως το έχει πάρει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miaoyoyoy

Νεοφερμένος

H miaoyoyoy έγραψε στις 02:13, 31-03-14:

Ευχαριστω πολύ aba παρα πολύ καλό το άρθρο θα με βοηθήσει πολύ την επόμενη φορά.

Συνεχιζω να έχω μια απορια, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνωμων.

-Τι να κάνω τώρα που έχει πάρει μερικό απο το χάπι? (μην με ρωτησετε ποσο ουτε καν ξερω)

-Να της δώσω αλλο?

-Υπάρχει φόβος υπερδοσολογιας?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miaoyoyoy : 31-03-14 στις 02:18.
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 08:21, 31-03-14:

Καλημέρα!
Εγώ τους τα κρύβω σε μπουκίτσες βραστού κοτόπουλου και αν είμαι άτυχη και ανακαλύψουν το χάπι, τους ανοίγω το στόμα, το ρίχνω μέσα και κρατάω απαλά κλειστό το μουσούδι για 2 δευτερόλεπτα. Δε χαίρονται αλλά εντάξει, είναι καλόβολα!
Μία φορά που μου είχε τύχει η Ένα να μασήσει το χάπι και να το φτύσει και δεν ήξερα πόσο έχει καταπιεί, μου είπε ο κτηνίατρος ότι αν ήξερα πως πήρε μισό, να της έδινα μισό. Αλλιώς, ολόκληρο πάλι. Από την κονσέρβα που της το έβαλες έλειπε μισή ποσότητα π.χ.;
Ρώτησε καλύτερα και τον κτηνίατρό σας. Ίσως είναι και ανάλογα το χάπι.

Παράθεση

miaoyoyoy

Νεοφερμένος

H miaoyoyoy έγραψε στις 16:47, 31-03-14:

Ευχαριστω πολύ ειρήνη αυτό θα κάνω

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,691 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:46, 01-04-14:

Ένας καλός τρόπος για να τους δώσεις το χάπι γενικά είναι να το κάνεις σκόνη και να το ανακατέψεις με μια μικρή ποσότητα κάποιας τροφής με παχύρρευστη υφή όπως βούτυρο, τυρί κρέμα και να τους το απλώσεις στο μπροστινό ποδαράκι.
Μπορεί να δυσανασχετήσουν αλλά θα το γλύψουν προκειμένου να καθαριστούν.
Εγώ αυτό κάνω στα δικά μου και πιάνει.
Όσον αφορά το ενδεχόμενο υπερδοσολογίας, καλύτερα ρώτα τον κτηνίατρο ώστε να είσαι σίγουρη.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    3lbereth, τζερρυ

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους