Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,101 εγγεγραμμένα μέλη και 718,778 μηνύματα σε 22,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 889 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξουαλική ωρίμανση και στείρωση στα αρσενικά

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 11:48, 11-03-07:

Η αλήθεια είναι ότι το έχω αναφέρει και παλαιότερα σε άλλα ποστ. Ο γάτος μου είναι πια 2 ετών και 3 μηνών περίπου, και δεν έχει δείξει σημάδια οίστρου.. Ούτε ψεκάζει, ούτε φωνάζει, μόνο κανα δυο απόπειρες κάνει 2 φορές το χρόνο να "ζευγαρώσει" με το χέρι μου,αλλά και αυτό περισσότερο ως ένδειξη τρυφερότητας (μετά από "ζυμωμα" δηλαδή).
Είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο σχετικά, όπως και για το θέμα της στειρωσης και για τη στείρωση μου είπε οτι αφού 1) δεν βγαίνει καθόλου έξω και 2) δεν δείχνει σημάδια οίστρου να μην προχωρήσω στην διαδικασία για το θέμα του οτι δεν θέλει να ζευγαρώσει μου είπε ότι από άποψη φυσιολογίας και υγείας δεν φαίνεται να συντρέχει λόγος που δεν δείχνει επιθυμία. Έχετε συναντήσει παρόμοια περίπτωση γάτου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:59, 11-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nota
Έχετε συναντήσει παρόμοια περίπτωση γάτου;
Αμέ!! Τον Λούθηρο, στη φωτογραφία. Τον βρήκαμε μωράκι, πριν από 9 χρόνια και τώρα μένει με τη μαμά μου. Μέχρι τα 3 χρόνια του περίπου, δεν είχε δείξει ούτε εκείνος ιδιαίτερα σημάδια οίστρου, αν και γενικότερα ο χαρακτήρας του είναι υπερβολικά ήπιος (προς το μουρόχαυλος, για να 'μαι ειλικρινής) Όμως εκεί γύρω στα 3 άρχισε τους "ψεκασμούς" κι έτσι τον στειρώσαμε.
Ο κτηνίατρος μας είχε πει ότι η καθυστέρηση αυτή μπορεί να οφείλεται στον χαρακτήρα του, αλλά και στο πρόβλημα υγείας του (έχει διαφραγματοκήλη εκ γενετής ο καημένος, και δυσκολεύεται λίγο στην αναπνοή).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  louth.jpg
Εμφανίσεις:  602
Μέγεθος:  44,5 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 13:06, 11-03-07:

Λέτε τζάπα να τον στείρωσα στους 7 μήνες ;

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:11, 11-03-07:

και ο μιμης, ο γατουλης της 10ης εντολης μετα απο 2 χρονια αρχισε να εχει και παλι οχι κανονικα.τελικα τον στειρωσαν στα 3

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 13:47, 11-03-07:

βρε λέτε να μου αρχίσει και εμένα σιγά -σιγά??? και εγώ που νόμιζα πως μάλλον είναι μετενσαρκωση ασεξουάλ καλλιτέχνη...

aretha, πολύ όμορφο γατούλης, η αλήθεια είναι ότι και ο δικός μου λίγο μουρόχαυλος είναι..παρεπιπτόντως αυτό το ραφάκι του καλοριφέρ απο΄που το πήρατε..τέλειο..

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 14:20, 11-03-07:

Βασικά τον στείρωσα το συντομότερο δυνατόν γιατί φοβόμουνα ότι θα είχε κακό τέλος αν την κοπανούσε προς αναζήτηση γάτας.

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cleopatra
H Cleopatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H Cleopatra έγραψε στις 16:11, 13-06-07:

Πριν λίγο που μπήκα σπίτι είδα τον Ντάρκυ ξαπλωμένο στον νιπτήρα, μια από τις αγαπημένες του θέσεις.. Πήγα, τον χάιδεψα και τον γύρισα για να του χαιδέψω την κοιλίτσα.. Και το "πουλάκι" μας ήταν στα πάνω του!! Το είχα ξαναδεί ανοιχτό όταν κάνει μπάνιο και πλένεται εκεί, αλλά έτσι απλά και μάλιστα τόσο πολύ δεν το έχω ξαναδεί.. Καθόταν λοιπόν ο κύριος με ανοιχτά τα πόδια και μόλις άρχισα να του χαιδεύω την κοιλίτσα μου άρχισε ένα απίστευτο γουργουρητό.. Το "πουλάκι" όμως εκεί.. απτόητο για πάνω απο 5 λεπτά..!!
Η συμπεριφορά του κατα τ'αλλα δεν έχει αλλάξει.. Δεν νομίζω να είναι οίστρος,ε?? Δεν θα είχε και άλλα συμπτώματα??

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 16:20, 13-06-07:

Εμπειρια οιστρου δεν ειχα με αρσενικα μιας και οι δικιες μου ειναι και οι 2 θηλυκες αλλα και παλι η μια εκανε στειρωση πριν τον οιστρο και η αλλη ειναι πολυ μικρη ακομα ... απο οτι εχω ακουσει ομως οπως σου ελεγα και το πρωι το αλλο 3.5 μηνων και εχει οιστρο και αυτο αγορακι .... δεν ειναι καθολου απιθανο να εχει και ο δικος σου που ειναι 5 αλλα και παλι για σιγουρα ας σου απαντησει καποια αλλη με γατο

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

H Cleopatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H Cleopatra έγραψε στις 16:23, 13-06-07:

Μου αρέσει που το μεσημέρι έλεγα πως δεν έχει εμφανίσει σημάδια.. τι σου είναι 2 ώρες.. άφωνη με έχει αφήσει το ζουζουνάκι μου..

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 16:30, 13-06-07:

Ποσων μηνών είναι ο ερωτίλος;

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

H Cleopatra έγραψε στις 18:29, 13-06-07:

5 μηνών είναι αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι οίστρος.. Λογικά δεν θα ψέκαζε?? Δεν θα νιαούριζε έντονα?? Δεν θα μου έδειχνε ότι θέλει γατούλα? Αν εξαιρέσουμε το οτι ηταν στα "πάνω" του, δεν έχω άλλο δείγμα..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:30, 13-06-07:

Φωνάζει κιόλας; Αυτό (μαζί και με το ψέκασμα) είναι το πιο χαρακτηριστικό σημάδι του οίστρου. Και οι τρεις γάτοι της μαμάς μου, με φωνές είχαν ξεκινήσει. Αν δε φωνάζει, δεν ψεκάζει και δε δείξει και καμιά αλλαγή στη συμπεριφορά του, τότε μάλλον δεν πρέπει να ανησυχείς. Παρατήρησέ τον στενά πάντως τις επόμενες μέρες.

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

H Cleopatra έγραψε στις 18:38, 13-06-07:

Δεν βλέπω καμία άλλη αλλαγή στην συμπεριφορά του.. Από 2.5 μηνών έχει την τάση να ανεβαίνει στην πολυθρόνα μου και να μιλάει στο ταβάνι.. Δεν έχει κάνει κάτι άλλο..Μάλλον "ξυπνάει" και χωρίς να θέλει γατούλα..

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 20:27, 13-06-07:

Ναι, παθαίνουν ώρες-ώρες κάτι τέτοιες στύσεις. Φυσιολογικό είναι. Συμβαίνει σε όλα τα αγοράκια.
Αυτό με το ταβάνι πάλι, δεν ξέρω...

Παιδιά, κάτι άσχετο. Είχα διαβάσει ότι οι αρσενικοί γάτοι δεν έχουν οίστρο per se όπως οι θηλυκές, αλλά διεγείρονται μόνο όταν μυρίσουν θηλυκιά που είναι σε οίστρο (η οποία μπορεί να βρίσκεται δύο τετράγωνα πιο μακριά - άλλο που εμείς δεν καταλαβαίνουμε Χριστό).
Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό;

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 23:52, 13-06-07:

Ναι Ruko έχεις απόλυτο δίκιο.Οι γάτοι δεν έχουν οίστρο.Και πιθανότατα να μην εκδηλώσουν τις ορμές τους αν δεν υπάρχουν γάτες τριγύρω όπως ο δικός μου..

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 00:26, 14-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lady
Ναι Ruko έχεις απόλυτο δίκιο.Οι γάτοι δεν έχουν οίστρο.Και πιθανότατα να μην εκδηλώσουν τις ορμές τους αν δεν υπάρχουν γάτες τριγύρω όπως ο δικός μου..
Ο Βαλεντινο εκδηλωσε ορμες οταν αντιληφθηκε αρκουδάκια τριγυρω...
Εδω ειναι 5 μηνων.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 01:01, 14-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Ο Βαλεντινο εκδηλωσε ορμες οταν αντιληφθηκε αρκουδάκια τριγυρω...
Εδω ειναι 5 μηνων.

Ο κόσμος γύρω μου γκρεμίζεται...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 01:15, 14-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από ruko

Ο κόσμος γύρω μου γκρεμίζεται...
Ο δικος μου να δεις οταν τον πρωτοειδα.....
Παντως ο κτηνίατρος ειχε πει: πρωιμη σεξουαλικότητα.

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 17:02, 14-06-07:

Ο προηγούμενος γάτος μου δεν έδειξε ποτέ σημάδια οίστρου, ούτε ψέκαζε, ούτε φώναζε. Το μόνο που έκανε ήταν να επισκέπτεται καθημερινά τα κορίτσια που μένουν δίπλα, παρόλο που είχα βάλει σίτα στα κάγκελα. Ο κύριος σκαρφάλωνε πάνω στην σίτα και πήδαγε δίπλα ανανόχλητος, μέχρι και μέσα στο σπίτι τους έμπαινε. Γι'αυτό και δεν αποφάσιζα να τον στειρώσω με το γνωστό αποτέλεσμα εκείνης της μακάβριας νύχτας που μας επιτέθηκε στον ύπνο μας. Το πουλάκι του πάντως μας το επιδείκνυε συχνά-πυκνά!

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

H Cleopatra έγραψε στις 18:25, 14-06-07:

Μια μανία τα αγοράκια μας να μας δείχνουν τα προσόντα τους.. Μπροστά στην θυληκιά μιας φίλης μου όμως εξαφανίζεται.. όχι μόνο δεν δείχνει, ούτε νιαου δεν τολμάει να κάνει...

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 19:17, 14-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από catlover
Ο προηγούμενος γάτος μου δεν έδειξε ποτέ σημάδια οίστρου, ούτε ψέκαζε, ούτε φώναζε. Το μόνο που έκανε ήταν να επισκέπτεται καθημερινά τα κορίτσια που μένουν δίπλα, παρόλο που είχα βάλει σίτα στα κάγκελα. Ο κύριος σκαρφάλωνε πάνω στην σίτα και πήδαγε δίπλα ανανόχλητος, μέχρι και μέσα στο σπίτι τους έμπαινε. Γι'αυτό και δεν αποφάσιζα να τον στειρώσω με το γνωστό αποτέλεσμα εκείνης της μακάβριας νύχτας που μας επιτέθηκε στον ύπνο μας. Το πουλάκι του πάντως μας το επιδείκνυε συχνά-πυκνά!
Σαν τον Kαζανόβα κάτι δηλαδή

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 00:56, 16-06-07:

Παντως ο Πουρπουρης αρχισε να ψεκαζει σχετικα νωρις. 6, 6μιση μηνων ηταν. Πριν απο αυτο δεν ειχε δειξει κατι διαφορετικο.

Γατος επιδειξιας.......

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

H Cleopatra έγραψε στις 03:54, 16-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από χριστινα
Παντως ο Πουρπουρης αρχισε να ψεκαζει σχετικα νωρις. 6, 6μιση μηνων ηταν. Πριν απο αυτο δεν ειχε δειξει κατι διαφορετικο.

Γατος επιδειξιας.......
Κανονικός επιδειξιας.. και φυσικά τα κάνει αυτά σε μένα που δεν ντρέπεται καθόλου.. στον μπαπά του είναι άγιος..:cool: μάλλον μου έχει πάρει τον αέρα..

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lita
H Lita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

H Lita έγραψε στις 17:59, 01-11-08:

γιατι ειναι κακο να το παρεις μικρο? εγω παντος δεν θα ηθελα να παρω γατακι που ειναι στειρωμενο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 18:07, 01-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lita
γιατι ειναι κακο να το παρεις μικρο? εγω παντος δεν θα ηθελα να παρω γατακι που ειναι στειρωμενο!
βασικα δεν το καταλαβα αυτο τι εννοεις???????απο αποψη ηλικιας????? για να σου γεννησει?????ή εισαι εναντια στο θεμα στειρωση?????δεν καταλαβα ετσι οπως το λες???/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

H Lita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

H Lita έγραψε στις 18:14, 01-11-08:

οχι δεν ειμαι κατα της στειρωσεις απλα θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα να ζευγαρωσω το γατακι εστω και μια φορα πριν το στειρωσω!να σου πω την αληθεια παλια ημουν κατα της στειρωσης αλλα οταν εμαθα οτι προστατευει την γατα απο καρκινο αλλαξα γνωμη!τωρα που θελω να παρω αρσενικο ομως δεν θελω να ειναι στειρωμενο και ουτε προκειται να το στειρωσω!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 18:38, 01-11-08:

οχι δεν ειμαι κατα της στειρωσεις απλα θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα να ζευγαρωσω το γατακι εστω και μια φορα πριν το στειρωσω!να σου πω την αληθεια παλια ημουν κατα της στειρωσης αλλα οταν εμαθα οτι προστατευει την γατα απο καρκινο αλλαξα γνωμη!τωρα που θελω να παρω αρσενικο ομως δεν θελω να ειναι στειρωμενο και ουτε προκειται να το στειρωσω!
απλα θα εχεις προβλημα ομως οταν δεν θα εχεις γατουλα να ζευγαρωσει μαζι του ..θα ψεκαζει αν καταλαβαινεις τι λεω....συμφωνω πρεπει να γινει split η συζητηση..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:36, 01-11-08:

Γιατι τα αρσενικα δεν παθαινουν καρκινο;Ή μηπως δεν βασανιζονται απο τις ορμονες του οιστρου αν το εχεις μεσα στο σπιτι;

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

H Lita έγραψε στις 20:45, 01-11-08:

ο κτηνιατρος με διαβεβαιωσε οτι τα αρσενικα δεν παθαινουν καρκινο λογω οιστρου ! επισης σκοπευω να το ζευγαρωσω!δεν θα επαιρνα ζωο για να το φερω σε δυσκολη θεση ποτε αλλα δεν θα του στερησω κατι που του εδωσε η φυση για να μην μου λερωνει το σπιτι!θα καθαριζω!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:06, 01-11-08:

ΟΚ,αν μπορεις και βρισκεις να το ζευγαρωνεις καθε εξι μηνες,να βρισκεις σπιτια για ολα τα γατακια του,με τακτικο ελεγχο,εξασφαλιζεις θηλυκα που εχουν κανει κι αυτα εξετασεις οπως κι ο αρσενικος συο για μεταδιδομενες αρρωστιες κτλ,και δεν σε πειραζει που αντι για οοοολα αυτα τα γατακια,θα μπορουσαν καποια αδεσποτακια να βρουν σπιτακι,παω πασο.Μια ερωτηση ομως:Η φυση εφτιαξε αυτο το υπεροχο πλασμα για να το βουρτσιζουμε και να το κανουμε μπανιο καθε βδομαδα,να το εχουμε μαζι μας στο κρεβατι και στον καναπε μας,και να βγαινει κατα διαστηματα σε ενα πλακοστρωτο μπαλκονι;Νομιζω αυτη η επιλογη του στερει πολλα περισσοτερα απο μια στειρωση...Κι εμενα προσωπικα με βαραινει πολυ περισσοτερο απο το γεγονος οτι τον στειρωσα.Οντως η συζητηση εχει ξεφυγει,μηπως θα μπορουσε να χωριστει;

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

H Lita έγραψε στις 21:18, 01-11-08:

δεν καταλαβαινω την επιθεση που μου κανεις δεν καταλαβα οτι ειπα κατι κακο!και ουτε πιστευω οτι ειμαι ανευθυνη

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:23, 01-11-08:

Οχι δεν σου επιτιθεμαι,ουτε σε λεω ανευθυνη,ουτε καν εχεις αρσενικο γατουλη απο οτι καταλαβα ακομα.Με το καλο να τον αποκτησεις,και να κανεις οτι αποφασισεις εσυ.Συζητηση κανουμε,και επειδη σε λιγο καιρο αν με το καλο μεινει εγκυος η γατουλα μου θα δωσω γατακια,εχω τις ανησυχιες αυτες.Δεν απευθυνομουν σε σενα,απλα σου εκθετω τον προβληματισμο μου,δεν ειναι δυστυχως ολοι οι ιδιοκτητες υπευθυνοι...Συγνωμη αν σε εθιξα,δεν το ηθελα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:31, 01-11-08:

Εγώ δεν βλέπω ούτε επίθεση ούτε χαρακτηρισμούς...

Τίθενται κάποιες ερωτήσεις, λογικές, τις οποίες όλοι μας που σκεφτόμαστε να πάρουμε αρσενικό ή θηλυκό γάτι, και θα το αφήσουμε να ζευγαρώσει, πρέπει να τις έχουμε υπόψιν.

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

H Lita έγραψε στις 21:49, 01-11-08:

το πηρα λιγο ασχημα απλα και στεναχωριθηκα:cry:!στο γραπτο λογο δεν μπορεις να καταλαβεις και το υφος του αλλου ! λυπαμαι:cry::cry:

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 01:01, 02-11-08:

ότι και να λένε για τις στειρώσεις στα αρσενικά ότι δεν βασανίζονται κλπ μπορώ να σας πώ ότι είναι μύθος. ο πρίνς μου εδώ και ένα μήνα βασανίζεται. είναι ανήσυχος. έχει ψεκάσει (2η φορά στη ζωούλα του) τον πιάνει καταστροφική μανία μέσα στο σπίτι. νιαουρίζει με τις ώρες. μααααααααααου λυπημένα. κλπ,... μέχρι που απέκτησε και σπυράκι στο σαγόνι από τις ορμόνες του. (σαν ακμή εφήβου ένα πράγμα) (βέβαια το σπυράκι το είδα εγώ που είμαι υστερική και τον έσυρα στο κτηνίατρο να μου πεί τι είναι)

ελάτε τώρα να μου πείτε ότι δεν βασανίζεται το αστείρωτο αρσενικό. και σκεφτήτε ότι εγώ έχω και θηλυκό μέσα στο σπίτι και παρόλα αυτά ο πρίνς μου βασανίζεται (καθώς η θηλυκιά δεν μας κάθεται αυτή την περίοδο)

Παράθεση

hra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hra
. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O hra έγραψε στις 01:16, 02-11-08:

Από ότι ξέρω στο εξωτερικό χρησιμοποιούν άλλη λέξη για τα αρσενικά και άλλη για τα θηλυκά. Επίσης υπάρχουν δημόσια κτηνιατρεία όπου οι στειρώσεις είναι οικονομικές.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 08:18, 02-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από prince
ότι και να λένε για τις στειρώσεις στα αρσενικά ότι δεν βασανίζονται κλπ μπορώ να σας πώ ότι είναι μύθος. ο πρίνς μου εδώ και ένα μήνα βασανίζεται. είναι ανήσυχος. έχει ψεκάσει (2η φορά στη ζωούλα του) τον πιάνει καταστροφική μανία μέσα στο σπίτι. νιαουρίζει με τις ώρες. μααααααααααου λυπημένα. κλπ,... μέχρι που απέκτησε και σπυράκι στο σαγόνι από τις ορμόνες του. (σαν ακμή εφήβου ένα πράγμα) (βέβαια το σπυράκι το είδα εγώ που είμαι υστερική και τον έσυρα στο κτηνίατρο να μου πεί τι είναι)

τον καημενο τον πρινς τι τραβαει και αυτος...αλλα και η γατομαμα του...μην ξεχνιομαστε..υπομονη

ελάτε τώρα να μου πείτε ότι δεν βασανίζεται το αστείρωτο αρσενικό. και σκεφτήτε ότι εγώ έχω και θηλυκό μέσα στο σπίτι και παρόλα αυτά ο πρίνς μου βασανίζεται (καθώς η θηλυκιά δεν μας κάθεται αυτή την περίοδο)
Αρχική Δημοσίευση από hra
Από ότι ξέρω στο εξωτερικό χρησιμοποιούν άλλη λέξη για τα αρσενικά και άλλη για τα θηλυκά. Επίσης υπάρχουν δημόσια κτηνιατρεία όπου οι στειρώσεις είναι οικονομικές.
η φιλη μας λιτα δεν εχει οικονομικο θεμα με την στειρωση απ'οτι καταλαβα...απλα δεν θελει να το στειρωσει...ο καθενας εχει τη γνωμη του..απλα ειναι αμαρτια να υποφερει το ζωακι..γιατι ο οιστρος σε θυληκα και αρσενικα το ιδιο υποφερουν και τρελαίνονται....

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

H Lita έγραψε στις 13:21, 02-11-08:

παιδια εγω δεν θα ηθελα να το στειρωσω γιατι ρωτησα τον κτηνιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα!σε περιπτωση που υποφερει το ζωο εννοειται οτι θα γινει στειρωση.εγω απλα επειδη ηξερα οτι το αρσενικο δεν εχει προβλημα δεν θα το στειρωνα για να μην λερωνει.αν εσεις που εχετε αρσενικα παρατηρησατε οτι εχουν προβλημα, οταν αποκτησω θα κανω το καλυτερο για το γατο και εννοειται οτι θα ακολουθησω τις συμβουλες σας γιατι εχετε μεγαλυτερη εμπειρια!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 14:08, 02-11-08:

Λίτα, θα σου πω κάποια πράγματα για το γάτο μου, τον οποίο στείρωσα σε ηλικία ενός έτους (και μετανιώνω που δεν το έκανα νωρίτερα):
Όταν έφτασε τους 6 μήνες, ο Πρέστο μου άρχισε να συμπεριφέρεται περίεργα: ανά τακτικά χρονικά διαστήματα έπεφτε σε λήθαργο, οι αιματολογικές του εξετάσεις έδειχναν αναιμία και γενικά το ζωάκι υπέφερε, μαζί μ' εμένα. Λίγο αργότερα, άρχισε να γίνεται πολύ επιθετικός, σε σημείο που τον φοβόντουσαν άνθρωποι που έρχονταν στο σπίτι. Εγώ ήξερα ότι αυτά πιθανότατα ήταν σημάδια καταπιεσμένου σεξουαλικού ενστίκτου, αλλά πρώτον δεν είχα καμία διάθεση να δημιουργήσω κι άλλα αδέσποτα, και δεύτερον φοβόμουν πολύ την επέμβαση
Τελικά υπερίσχυσε η λογική (και οι συνεχείς πιέσεις μιας μπλε ψυχής) και τον στείρωσα. Ο Πρέστο, ενάμιση μήνα μετά τη στείρωση, είναι ένας χαρούμενος, υγιέστατος και χαδιάρης γατούλης. Ο παιχνιδιάρης χαρακτήρας του δεν άλλαξε καθόλου, απλώς δεν είναι πια καθόλου επιθετικός και δεν κλαίει συνεχώς μυρίζοντας κάτω από τις μπαλκονόπορτες. Η στείρωση είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στον γατούλη σου.

Παράθεση

CrazyTourists

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CrazyTourists
H CrazyTourists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H CrazyTourists έγραψε στις 17:51, 02-11-08:

Ο δικός μου είναι στειρωμένος εδώ και 13 χρόνια σχεδόν...
Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά προσπάθησε να βάλεις τον ευατό σου τη θέση του, να θές να κάνεις κάτι που ορίζει η φύση και να μη μπορείς...Και ας πούμε ότι τον ζευγαρώνεις...Τα γατάκια;
Αυτό που λέει η μουκελίς είναι απόλυτα σωστό.Το ότι κλείνουμε τα ζώα μας σε ένα σπίτι και η μοναδική τους επαφή με τη φύση είναι οι γλάστρες στο μπαλκόνι μας, ή ότι τα παρατάμε στο δρόμο πότε πολύ μωρά πότε ηλικιωμένα, θα πρέπει να μας προβληματίζει περισσότερο από τη στείρωση...
Το μόνο που του στερείς με αυτή την επέμβαση είναι η επιθυμία...Και του χαρίζεις ηρεμία και ευτυχία...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:35, 02-11-08:

Και εγώ τον δικό μου τον στείρωσα 7 μηνών. Δεν πρόλαβε να ξεκινήσει τα ψεκάσματα, αλλά είχε αγριέψει (πιο πολύ απο ότι ήδη είναι..)

Μας όρμαγε κανονικά.. και έκλαιγε. Τον στείρωσα λοιπόν, και τώρα στο χωριό.. ακούμε μαζί τους καυγάδες και τα μαλώματα απο τα αρσενικά, για κυριαρχία και γυναίκες. Όταν βγαίνει στην αυλή, δεν τον πειράζει κανείς, ούτε αρσενικό ούτε θηλυκό.

Παρόλο που είναι 1,5 χρονών, έχει παραμείνει το παιχνιδιάρικο γατάκι, που τρελαίνεται να ανεβαίνει στα δέντρα, και να κυνηγάει τα πιτσιρίκια.

Έχει ηρεμήσει και απολαμβάνει την ζωή.

Επίσης στην στείρωση του Αρσενικού, μετά θα πρέπει να ακολουθεί ειδική τροφή, και με μέτρο. Ανάλογα με τον χαρακτήρα μπορεί να παχύνει, και λόγο ανατομίας να φράξει. Όλα αυτά λύνονται απλά, δίνοντάς του ειδική τροφή για στειρωμένα.

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 18:48, 02-11-08:

Αγαπητή lita, μου κάνει τρομερή εντύπωση ο κτηνίατρός σου .... Αυτός, ΠΡΩΤΟΣ από όλους, θα έπρεπε να σου έχει εξηγήσει τα θετικά που θα έχει η στείρωση στο γατούλη σου, όπως και να σου έχει αναλύσει ότι στα ζώα η σεξουαλική συμπεριφορά δεν έχει καμία σχέση με συναισθήματα, απόλαυση και αγάπες, αλλά με ένα καθαρό ένστικτο αναπαραγωγής, όπως και το ότι η συμπεριφορά του και ο χαρακτήρας του όχι απλά δεν επηρεάζεται αρνητικά αλλά ίσα-ίσα ωφελείται αφάνταστα... Η πείρα μου μου επιτρέπει δηλώνω απερίφραστα κάτι τέτοιο... Οπότε, μήπως να πήγαινες και σε κάποιον άλλο κτηνίατρο; Που ενδεχομένως να είναι και πιο ενημερωμένος;

Επίσης, Σε μία χώρα με φρικτό πρόβλημα αδέσποτων, εσύ ως υπεύθυνο άτομο και πολίτης πρέπει να λάβεις υπόψη σου, συν τοις άλλοις, αν με το να αφήσεις το γατούλη σου αστείρωτο συμβάλλεις σε αυτό το έγκλημα, διότι περί εγκλήματος πρόκειται, και να δεις την τεράστια σημασία που έχουν όλα αυτά που σου ανέφεραν τα κορίτσια στα προηγούμενα ποστς... Πρέπει να είναι πολύ ζυγισμένη, ώριμη και σοβαρή η απόφασή σου στο συγκεκριμένο θέμα...

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη πυρροθριξ
Ο πυρροθριξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 5,258 μηνύματα.

O πυρροθριξ έγραψε στις 18:57, 02-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
ΟΚ,αν μπορεις και βρισκεις να το ζευγαρωνεις καθε εξι μηνες,να βρισκεις σπιτια για ολα τα γατακια του,με τακτικο ελεγχο,εξασφαλιζεις θηλυκα που εχουν κανει κι αυτα εξετασεις οπως κι ο αρσενικος συο για μεταδιδομενες αρρωστιες κτλ,και δεν σε πειραζει που αντι για οοοολα αυτα τα γατακια,θα μπορουσαν καποια αδεσποτακια να βρουν σπιτακι,παω πασο.Μια ερωτηση ομως:Η φυση εφτιαξε αυτο το υπεροχο πλασμα για να το βουρτσιζουμε και να το κανουμε μπανιο καθε βδομαδα,να το εχουμε μαζι μας στο κρεβατι και στον καναπε μας,και να βγαινει κατα διαστηματα σε ενα πλακοστρωτο μπαλκονι;Νομιζω αυτη η επιλογη του στερει πολλα περισσοτερα απο μια στειρωση...Κι εμενα προσωπικα με βαραινει πολυ περισσοτερο απο το γεγονος οτι τον στειρωσα.Οντως η συζητηση εχει ξεφυγει,μηπως θα μπορουσε να χωριστει;
Εσυ Δωρα δεν θα ζευγαρωσεις την Μοιρα?Θα μπορουσαν καποια αδεσποτακια να βρουν σπιτακι!Δεν σε κρινω, καθε αλλο! δεν μπορεις ομως να λες στους αλλους πραγματα που εσυ δεν κανεις.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:22, 02-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από πυρροθριξ
Εσυ Δωρα δεν θα ζευγαρωσεις την Μοιρα?Θα μπορουσαν καποια αδεσποτακια να βρουν σπιτακι!Δεν σε κρινω, καθε αλλο! δεν μπορεις ομως να λες στους αλλους πραγματα που εσυ δεν κανεις.
Δαναη μου πριν αποφασισω να τη ζευγαρωσω μια φορα,την ετρεξα σε δυο κτηνιατρους,της εκανα ολες τις εξετασεις,φροντισα να βρω οικογενειες για τα μικρα της,ετοιμασα χαρτια υιοθεσιας που θα προβλεπουν τη στειρωση και τον εμβολιασμο τους,υπευθυνες δηλωσεις,φροντισα να βρω αρσενικο ιδιας ρατσας και κατανομης για να μην ζοριστει στη γεννα,εξασφαλισα να κανει κι αυτος ολες τις εξετασεις,ετοιμασα ολες τις τροφες και τα συμπληρωματα που θα πρεπει να παιρνει για να εχει υγυη μικρα.Οι μελλοντικοι γονεις τους ειναι ιδιοκτητες ενος ηδη κεραμιδογατου η μία,που το ονειρο του αντρα της και το δικο της ηταν ενα γατακι της συγκεκριμενης ρατσας,δεν ειχαν σκοπο για δευτερο γατακι και το αποφασισαν γιατι παντα ηθελαν ενα σιαμεζακι.Η αλλη γατομαμα ειχε παντα σιαμ,ειναι λατρης της ρατσας,και εχασε προσφατα τη γατουλα της και θα ηθελε ενα ιδιας ρατσας.Ειχαν παντα σιαμ οικογενειακως και δεν θα επαιρνε κεραμιδογατακι,οχι για οποιονδηποτε αλλο λογο,αλλα απλα γιατι της αρεσουν παρα πολυ οι γατες αυτης της ρατσας και την προτιμα.Αλλοι δυο γατογονεις που υπαρχουν στη λιστα μου ειναι επισης λατρεις της ρατσας και ηταν στο παρελθον κατοχοι.Ο ενας φροντιζει αλλες δυο κεραμιδογατουλες στο σπιτι του,και θεωρει οτι εχει προσφερει τοσα χρονια με δωρεες και περιθαλψη αρκετα στα αδεεσποτακια και μπορει πλεον να αποκτησει μια γατουλα σαν αυτη που ειχε καποτε και λατρευε,κι ο αλλος εχει παλι δυο πανεμορφους κεραμιδογατους μεσα στο σπιτι,και στο παρελθον ειχε μια πανεμορφη βασιλικη σιαμ που πεθανε απο γηρατεια και μολις ειδε τη Μοιρα την ερωτευτηκε.
Σε ολους τους ενδιαφερομενους προτεινα κεραμιδακια αδεσποτα και μαλιστα εφτασα σε σημειο να τους πω οτι δεν θα ζευγαρωσει για να δω αν θα αλλαζαν γνωμη και θα ηθελαν ενα αλλο γατακι.Θα κανει μονο μια γεννα η Μόιρα,με ολες τις παραπανω προϋποθεσεις,και μετα θα στειρωθει.Αν οποιοσδηποτε αποφασισει λοιπον να κανει ολα οσα προανεφερα,και να βαλει τοσα χρηματα απο την τσεπη του για προγεννητικο ελεγχο,τροφες και αμμους για μια γεννα και να χαρισει τα μικρα,κανενα προβλημα απο μενα.Αλλα σε εναν κοσμο που εχω δει ακομα και εκτροφεις να δινουν αρρωστα γατακια,επετρεψε μου να ειμαι επιφυλακτικη και χιλιες φορες υπερ της στειρωσης.Και φυσικα να προτρεπω τους ιδιοκτητες να προχωρουν σε αυτη και να τους υπενθυμιζω τις "υποχρεωσεις" τους.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:23, 02-11-08:

Α,και η ενσταση μου στο μηνυμα που υπογραμμισες ηταν στο οτι η κοπελα μιλουσε για ζευγαρωμα συνεχως,οχι για μια γεννα,και επισης ανεφερα και εκει οτι αν κανει ολη αυτη τη διαδικασια,κι οχι με σκοπο το κερδος,παω πασο.

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

Ο πυρροθριξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 5,258 μηνύματα.

O πυρροθριξ έγραψε στις 11:03, 03-11-08:

Δαναη μου πριν αποφασισω να τη ζευγαρωσω μια φορα,την ετρεξα σε δυο κτηνιατρους,της εκανα ολες τις εξετασεις,φροντισα να βρω οικογενειες για τα μικρα της,ετοιμασα χαρτια υιοθεσιας που θα προβλεπουν τη στειρωση και τον εμβολιασμο τους,υπευθυνες δηλωσεις,φροντισα να βρω αρσενικο ιδιας ρατσας και κατανομης για να μην ζοριστει στη γεννα,εξασφαλισα να κανει κι αυτος ολες τις εξετασεις,ετοιμασα ολες τις τροφες και τα συμπληρωματα που θα πρεπει να παιρνει για να εχει υγυη μικρα.Οι μελλοντικοι γονεις τους ειναι ιδιοκτητες ενος ηδη κεραμιδογατου η μία,που το ονειρο του αντρα της και το δικο της ηταν ενα γατακι της συγκεκριμενης ρατσας,δεν ειχαν σκοπο για δευτερο γατακι και το αποφασισαν γιατι παντα ηθελαν ενα σιαμεζακι.Η αλλη γατομαμα ειχε παντα σιαμ,ειναι λατρης της ρατσας,και εχασε προσφατα τη γατουλα της και θα ηθελε ενα ιδιας ρατσας.Ειχαν παντα σιαμ οικογενειακως και δεν θα επαιρνε κεραμιδογατακι,οχι για οποιονδηποτε αλλο λογο,αλλα απλα γιατι της αρεσουν παρα πολυ οι γατες αυτης της ρατσας και την προτιμα.Αλλοι δυο γατογονεις που υπαρχουν στη λιστα μου ειναι επισης λατρεις της ρατσας και ηταν στο παρελθον κατοχοι.Ο ενας φροντιζει αλλες δυο κεραμιδογατουλες στο σπιτι του,και θεωρει οτι εχει προσφερει τοσα χρονια με δωρεες και περιθαλψη αρκετα στα αδεεσποτακια και μπορει πλεον να αποκτησει μια γατουλα σαν αυτη που ειχε καποτε και λατρευε,κι ο αλλος εχει παλι δυο πανεμορφους κεραμιδογατους μεσα στο σπιτι,και στο παρελθον ειχε μια πανεμορφη βασιλικη σιαμ που πεθανε απο γηρατεια και μολις ειδε τη Μοιρα την ερωτευτηκε.
Σε ολους τους ενδιαφερομενους προτεινα κεραμιδακια αδεσποτα και μαλιστα εφτασα σε σημειο να τους πω οτι δεν θα ζευγαρωσει για να δω αν θα αλλαζαν γνωμη και θα ηθελαν ενα αλλο γατακι.Θα κανει μονο μια γεννα η Μόιρα,με ολες τις παραπανω προϋποθεσεις,και μετα θα στειρωθει.Αν οποιοσδηποτε αποφασισει λοιπον να κανει ολα οσα προανεφερα,και να βαλει τοσα χρηματα απο την τσεπη του για προγεννητικο ελεγχο,τροφες και αμμους για μια γεννα και να χαρισει τα μικρα,κανενα προβλημα απο μενα.Αλλα σε εναν κοσμο που εχω δει ακομα και εκτροφεις να δινουν αρρωστα γατακια,επετρεψε μου να ειμαι επιφυλακτικη και χιλιες φορες υπερ της στειρωσης.Και φυσικα να προτρεπω τους ιδιοκτητες να προχωρουν σε αυτη και να τους υπενθυμιζω τις "υποχρεωσεις" τους.
εσυ μιλας για 4 γατογονεις.Αν γεννηθουν παραπανω γατακια,ειμαι σιγουρη φυσικα πως θα τους βρεις σπιτι.Που θα μπορουσε ομως να παει στην θεση τους αδεσποτο.Φυσικα μια υποθεση κανω.
Α,και η ενσταση μου στο μηνυμα που υπογραμμισες ηταν στο οτι η κοπελα μιλουσε για ζευγαρωμα συνεχως,οχι για μια γεννα,και επισης ανεφερα και εκει οτι αν κανει ολη αυτη τη διαδικασια,κι οχι με σκοπο το κερδος,παω πασο.
μα εχει αρσενικο και οχι θηλυκο.Αν εχει βρει θηλυκη και εχει βρει που να δωσει τα γατακια και εχει κανει τις εξετασεις δεν εχεις προβλημα,ετσι δεν ειναι?Αν ζητησει ενα συμβολικο ποσον,δηλαδη ισα-ισα να καλυπτει τα εμβολια τους , τις εξετασεις και το φαγητο τους ειναι επιληψιμο?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:21, 03-11-08:

Εχω βρει γυρω στα δεκαπεντε ατομα που ενδιαφερονται,αλλα διαλεξα αυτους που θελουν αποκλειστικα και μονο σιαμ,και τους υπολοιπους τους παρεπεμψα στη φιλοζωϊκη της πολης τους.Επισης,η κοπελα ειπε οτι σκεπευει να τον ζευγαρωνει γενικα,οχι μια φορα και μετα να τον στειρωσει.Ανεφερα και πιο πανω οτι αν εχει βρει σπιτια που θελουν συγκεκριμενα και αποκλειστικα αυτη τη ρατσα,εχουν κανει εξετασεις και οι δυο γατουλες και ειναι μια χαρα,οχι,δεν εχω κανενα προβλημα,ειναι η τριτη φορα που το λεω,μαλλον δεν εγινα κατανοητη τις δυο πρωτες.Το αν θα ζητησει καποιο ποσο ή όχι,και ποσο θα ειναι αυτο,ειναι δικο της θεμα.Εγω αν επαιρνα τη Μόιρα μωρο,θα την εμβολιαζα εγω,την πηρα ομως τεσσαρων μηνων και πληρωσα τα εμβολια της γιατι δεν γινοταν να ειναι ανεμβολιαστη μεχρι αυτη την ηλικια.Το τι ειναι επιληψιμο ή όχι επαφιεται στη συνειδηση του καθενος.Εμενα δεν μου αρεσει η ιδεα να πουλησω τα μικρα,θα τα αποπαρασιτωσω και θα τα ταϊσω και θα ξοδεψω καποια χρηματα για την αμμο τους σαν να επροκειτο να τα κρατησω εγω.Μονο αν θελουν να εχουν κανει το πρωτο τους εμβολιο θα μου πληρωσουν οι γατογονεις και θα τους δωσω και την αποδειξη.Απο εκει και περα,επαναλαμβανω οτι ειναι θεμα του καθενος.

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

O πυρροθριξ έγραψε στις 12:45, 03-11-08:

Εχω βρει γυρω στα δεκαπεντε ατομα που ενδιαφερονται,αλλα διαλεξα αυτους που θελουν αποκλειστικα και μονο σιαμ,και τους υπολοιπους τους παρεπεμψα στη φιλοζωϊκη της πολης τους.Επισης,η κοπελα ειπε οτι σκεπευει να τον ζευγαρωνει γενικα,οχι μια φορα και μετα να τον στειρωσει.Ανεφερα και πιο πανω οτι αν εχει βρει σπιτια που θελουν συγκεκριμενα και αποκλειστικα αυτη τη ρατσα,εχουν κανει εξετασεις και οι δυο γατουλες και ειναι μια χαρα,οχι,δεν εχω κανενα προβλημα,ειναι η τριτη φορα που το λεω,μαλλον δεν εγινα κατανοητη τις δυο πρωτες.Το αν θα ζητησει καποιο ποσο ή όχι,και ποσο θα ειναι αυτο,ειναι δικο της θεμα.Εγω αν επαιρνα τη Μόιρα μωρο,θα την εμβολιαζα εγω,την πηρα ομως τεσσαρων μηνων και πληρωσα τα εμβολια της γιατι δεν γινοταν να ειναι ανεμβολιαστη μεχρι αυτη την ηλικια.Το τι ειναι επιληψιμο ή όχι επαφιεται στη συνειδηση του καθενος.Εμενα δεν μου αρεσει η ιδεα να πουλησω τα μικρα,θα τα αποπαρασιτωσω και θα τα ταϊσω και θα ξοδεψω καποια χρηματα για την αμμο τους σαν να επροκειτο να τα κρατησω εγω.Μονο αν θελουν να εχουν κανει το πρωτο τους εμβολιο θα μου πληρωσουν οι γατογονεις και θα τους δωσω και την αποδειξη.Απο εκει και περα,επαναλαμβανω οτι ειναι θεμα του καθενος.
δηλαδη αν δεν θελουν οι γατογονεις δεν θα τα εμβολιασεις?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:50, 03-11-08:

Θα τα παρουν δυο μηνων απο εμενα,αν δεν θελουν να τα παραλαβουν εμβολιασμενα,θα τα εμβολιασουν αυτοι,αλλωστε η υπευθυνη δηλωση και η καρτα υιοθεσιας θα το συμπεριλαμβανουν ως ορο.

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

H Lita έγραψε στις 14:02, 03-11-08:

για να ξεκαθαρισω κατι δεν θα εκανα επιχειρηση ποτε ενα γατακι! τωρα εχω θηλυκο αλλα θα παρω και αρσενικο!δεν ειπα οτι θα το ζευγαρωνω σε ολη του τη ζωη και οταν το κανω τα γατακια θα πανε στη μαμα μου και σε συγγενικα μου προσωπα που θελουν γατα και ξερω οτι αγαπουν και θα φροντιζουν τα μικρα!σε περιπτωση που θα ηταν παραπανω απο αυτα που υπολογιζα θα τα εδινα σε καποιον απο το site. ο μονος λογος που πιστευω οτι πρεπει να παρεις λεφτα για ενα ζωακι ειναι αν το δωσεις σε καποιον που δεν ξερεις ετσι ωστε να το σκεφτει καλα πριν το παρει!οπως ολοι απο το site εχουν αδυναμια σε καποια ρατσα ειτε ειναι κεραμιδογατα ειτε περσικο ειτε βιρμανιας πιστευω οτι μπορω και εγω να εχω καποια αδυναμια χωρις αυτο να σημαινει οτι αν οποιαδηποτε γατα ειχε την αναγκη μου δεν θα της την επαιρνα σπιτι μου !

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους