Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,875 εγγεγραμμένα μέλη και 717,048 μηνύματα σε 22,348 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 79 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα μόνη στο σπίτι....

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 17:11, 14-01-11:

Καλησπέρα!!

Έχω ένα δίλλημα με την Λίζα μου...! Ήξερα από την αρχή ότι ένα ζωντανό μέσα στο σπίτι μου θα είναι μεγάλη δέσμευση αλλά σίγουρα για αυτό που θέλω υπάρχουν λύσεις..
Όταν ήμασταν Θεσ/νικη λείψαμε από το σπίτι 1 εβδομάδα περίπου...είχα εκεί όμως τη μαμά μου που πήγαινε κάθε μέρα και την τάιζε, καθάριζε, και ασχολιόταν καμιά ωρίτσα μαζί της. Τώρα είμαστε Μυτιλήνη και δεν έχω κάποιον να μου την προσέχει εάν φύγω για καμιά βδομαδουλα..! Έχω σκεφτεί κάποιες λύσεις όπως την αυτόματη ποτίστρα και ταΐστρα...όπως και δυο κουβάδες χώμα για να χρησιμοποιήσει....αλλά δεν ξέρω εάν το καλό μου μελαγχολήσει...Εδω όταν γυρίσαμε τότε από το πρώτο ταξίδι.. έκανε σαν τρελή...παρόλο που είχε παρειτσα την ημέρα..! Λέμε βεβαία να πάρουμε μια ακόμη γατούλα για συντροφιά...Ίσως αυτό να είναι γενικά καλύτερο για την μικρή μας Λίζα...

Εσείς πως το αντιμετωπίσατε? Θέλω να αποφύγω τις πανσιόν....Τις φοβάμαι...!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:36, 14-01-11:

Δεν έχεις κανένα κοντά να τον εμπιστευθείς να τον επισκέπτεται έστω για δύο λεπτά? Εγώ άφησα τον δικό μου πέρυσι το καλοκαίρι για 6 μέρες. Τέσσερα γεμάτα μπολάκια με φαΐ και 4 με νερό. Μια συγγενής μου τον επισκεπτόταν κάθε δυο μέρες να του αλλάζει το νερό και να καθαρίζει το χώμα. Μια χαρά πέρασε και να φανταστείς πως ήταν ένας αντάρτης γάτος. Του άφησα το ραδιόφωνο ανοικτό σε χαμηλή ένταση, και το λαμπατέρ να ανάβει συνέχεια. Οι πυτζάμες μου πάνω στο κρεβάτι (πάνω τους κοιμόταν) και 2 ποντικάκια σε κάθε δωμάτιο. Όσο έλειπα απ ότι μου είπε η συγγενής μου ούτε σεμεδάκι δεν πείραξε.
Κι άλλη μια φορά όταν ήμουν νοσοκομείο 4 μέρες για κάταγμα έμεινε ολομόναχος του δίχως πρόβλημα και δίχως τις παραπάνω πολυτέλειες.
Αν δεν έχεις κανέναν δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Έστω κι αν μελαγχολήσει με το που θα σε δει όταν επιστρέψεις θα τα ξεχάσει όλα.
Πιστεύω πως θα σου πουν και άλλοι τις δικές τους εμπειρίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,139 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:36, 14-01-11:

Καλησπερα.Αν δεν εχεις κανεναν της εμπιστοσυνης σου για να την κοιταει..μπορεις οντως να την αφησεις μονη της...ποτε ομως πανω απο μια βδομαδα.
Επειδη και εγω δεν εχω κανεναν εδω,τα αφηνω μονα τους,με μια τεραστια σακουλα ξηρη τροφη,μια ποτιστρα για σκυλους γεματη νερο,αλλα και 2-3 μπωλακια επισης με νερο σε διαφορα σημεια.Καθαρη αμμολεκανη ..και μαζευω και οτιδηποτε μπορει να τα τραυματισει..πχ βαζα κλπ.
Βεβαια εμενα τωρα πλεον ειναι 2...αλλα και πριν παρω τη 2η γατα...μονο τον αφηνα τον μπουκακο.Σιγουρα δεν ειναι και η καλυτερη τους ..οταν ειναι ενα...αλλα εγω το προτιμω..απο το να τα παω σε πανσιον..
Και ο γιατρος μου παντως μου ειχε πει οτι ειναι απειρως καλυτερο να μεινει ο γατος στο σπιτι του...το δικο του περιβαλλον..παρα να παει καπου αλλου...ειδικα για πανσιον.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pondikis
H pondikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H pondikis έγραψε στις 15:04, 21-01-11:

Δεν υπάρχουν άνθρωποι που προσφέρουν τέτοιες "υπηρεσίες";
Να επισκέπτονται μια φορά τη μέρα τη γάτα με αμοιβή φυσικά.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 18:15, 21-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από pondikis
Δεν υπάρχουν άνθρωποι που προσφέρουν τέτοιες "υπηρεσίες";
Να επισκέπτονται μια φορά τη μέρα τη γάτα με αμοιβή φυσικά.
Ελα ντεεεεε.........!!!!!!!! Θα έπρεπε να υπήρχε αυτή η επιλογή....αλλά μεταξύ μας ποιος εμπιστεύεται κάποιον ξένο μέσα στο σπίτι του??!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 11:45, 29-09-16:

Καλημέρα σε όλους,

έχω το εξής πρόβλημα που με βασανίζει. Μένω με τους γονείς μου και έχουμε τρεις γατούλες. Την πρώτη και την τρίτη τις έφερε η μαμά μου στο σπίτι, ενώ τη δεύτερη εγώ, η οποία και είναι πάρα πολύ δεμένη μαζί μου αλλά και με την πρώτη, που τη βλέπει σα μαμά της (κοιμούνται αγκαλιά και γλείφονται). Όμως η γατούλα αυτή τα έχει βρει μόνο με τη μεγαλύτερή της, αφού η κατάσταση ήταν παγιωμένη στο σπίτι και τη σεβάστηκε, αλλά όποιο άλλο γατάκι της έχουμε φέρει δεν το θέλει με τίποτα ενώ έχουμε κάνει όλα τα βήματα σωστά. Δύο φορές το έχουμε προσπαθήσει με πολύ ήρεμα μάλιστα γατάκια και τις δύο φορές δεν το πήρε καλά και δεν τα βρήκαν ποτέ και όλο τους χιμούσε.
Το θέμα είναι ότι αποφάσισα να φύγω από το πατρικό μου και βέβαια να πάρω αυτή τη γατούλα μαζί αφού είμαστε τρομερά δεμένες. Οι γονείς μου όμως δεν θέλουν να φύγω και μου κάνουν ψυχολογικό πόλεμο και ενώ ζήτησα να πάρω και τη μεγάλη γατούλα μαζί για να έχει η μεσαία παρέα, είπαν δεν μου τη δίνουν και θα την κρατήσουν αυτοί. Αν λοιπόν πάρω μόνο τη μία, αυτή δεν πρόκειται να δεχθεί άλλο γατί. Και θα μείνει ξαφνικά μόνη της, από εκεί που είχε παρέα τη μεγάλη και ήταν αχώριστες. Σημειωτέον ότι εγώ θα λείπω δυστυχώς αρκετές ώρες (καμιά φορά ίσως και μέρες) από το σπίτι.
Έχω πελαγώσει... Το να μη φύγω από το πατρικό μου δεν φαντάζει ως επιλογή όπως καταλαβαίνετε (ακόμα και να το αναβάλλω για λίγο, δεν μπορώ να το αναβάλλω για πάντα, είμαι πλέον 30 χρόνων). Αλλά ούτε και να αφήσω τη μεσαία γατούλα με τους γονείς μου παίζει ως σενάριο, αφού μόνο με μένα είναι δεμένη και θα είναι τρομερό σοκ για εκείνη (αλλά και για μένα).
Να της πάρω άλλο γατάκι; Αφού δεν δέχεται όποιον έρχεται μετά όσο και να έχουμε προσπαθήσει. Είναι ζηλιάρα και κτητική. Και τι να κάνω; Να την αφήνω μόνη της στο σπίτι; Μου φαίνεται πολύ απάνθρωπο... Τι θα κάνω;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mariatsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mariatsi
H Mariatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Mariatsi έγραψε στις 11:46, 03-10-16:

Καλημέρα.

Καταρχάς το θέμα εδώ δεν είναι μόνο η γάτα.Οι γονείς σου δεν θέλουν να φύγεις επειδή σε θέλουν μαζί τους ή επειδή δεν θέλουν να πάρεις την μεγάλη γάτα μαζί σου;
Επίσης,είπες πως έχεις κάνει τα έχεις κάνει όλα σωστά.Τι ακριβώς έκανες;
Εφόσον θα λείπεις ολόκληρες ημέρες,έχεις κάποιο άτομο που να εμπιστεύεσαι και να έχει τα κλειδιά του σπιτιού σου για να πάει και να φροντίζει την γάτα;
Εγώ προτείνω αν θες να μετακομίσεις τόσο πολύ,να βρεις ένα σπίτι που να μην είναι πολύ μακριά από αυτό των γονιών σου και να τους επισκέπτεσαι τακτικά και να βλέπεις και την γάτα σου.
Το άλλο που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν είτε να πείσεις τους γονείς σου να σου δώσουν και την μεγαλύτερη γάτα,είτε να υιοθετήσεις μια καινούρια γάτα και να δοκιμάσεις έναν άλλο τρόπο από αυτόν που δοκίμασες την τελευταία φορά για να τις κάνεις να γνωριστούν.Όλα αυτά βέβαια μόνο αν έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις όταν λείπεις.
Ελπίζω να βοήθησα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lia_cha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lia_cha
H Lia_cha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Lia_cha έγραψε στις 17:01, 03-10-16:

Γεια σου...
Πολλές απόψεις θα ακουσεις! Επειδή είμαι κι εγώ σε φάση μετακόμισης από το πατρικό μου τα σκέφτομαι συνέχεια...
Το γατι μάλλον δύσκολο να το αφήσεις, ούτε για σένα ούτε για εκείνο καλό. Άρα δοκιμαζεις μαζί του...αν βλέπεις ότι τα πράγματα είναι σκούρα,ειναι πολλές ώρες μόνο του και η διάθεση του έχει επηρεαστεί τότε πρέπει να γίνει κάτι...ή παρέα είναι ή νουμ.1 λύση...κι όχι ή άλλη γατουλα του σπιτιού γιατί φαντάζομαι δε θέλουν κι οι γονεις σου να την αποχωριστούν...
Με άλλα λόγια εγώ προτείνω μετακομιζοντας να πάρεις μαζί σου τη γατουλα σου κι αμέσως ή μετά από λίγο καιρό να της βρεις μία παρέα....

Παράθεση

stefanosf

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 19:26, 31-01-19:

Εχω ενα προβλημα με το ανω θεμα.
Επεσε μια δουλεια για το καλοκαιρι και πρεπει καθε παρασκευη να φευγουμε και να γυρναμε δευτερα!
Τι να κανω με το γατακι μου?
Θα γινετε αυτο απο το Μαιο μεχρι το Σεπτεμβριο.
Θα μπορεσει να επιβιωσει μονο του τα τριημερα?
Εχω αγχωθει τοσο πολυ που εαν τo ηξερα δεν θα το επερνα!!!
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το δωσω σε καποιον τωρα που ειναι μικρουλη γιατι μετα που θα το αγαπησουμε περισσοτερο δεν θα μπορω.
HELP!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 778 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:43, 31-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Εχω ενα προβλημα με το ανω θεμα.
Επεσε μια δουλεια για το καλοκαιρι και πρεπει καθε παρασκευη να φευγουμε και να γυρναμε δευτερα!
Τι να κανω με το γατακι μου?
Θα γινετε αυτο απο το Μαιο μεχρι το Σεπτεμβριο.
Θα μπορεσει να επιβιωσει μονο του τα τριημερα?
Εχω αγχωθει τοσο πολυ που εαν τo ηξερα δεν θα το επερνα!!!
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το δωσω σε καποιον τωρα που ειναι μικρουλη γιατι μετα που θα το αγαπησουμε περισσοτερο δεν θα μπορω.
HELP!
Καλησπέρα Στέφανε... Δεν υπάρχει κάποιος συγγενής ή φίλος που να μπορεί να έρχεται 1 φορά τη μέρα να του βάζει φαγάκι νερό φρέσκο και να του καθαρίζει την άμμο? Δεν θα έχει θέμα το γατάκι σας έτσι... Άνετα θα κάθεται μετά θα κοιμάται και θα παίζει με τα παιχνίδια του μέχρι να φτάσει η Δευτέρα και να επιστρέψετε... Κρίμα δεν είναι ακόμα δεν τον πήρατε να το δώσετε???
Παράθεση

stefanosf

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 20:01, 31-01-19:

Ειναι πολυ κριμα να το δωσουμε σιγουρα!
Δεν εχουμε ομως συγγενη ή φιλο που να μπορουμε να του αφησουμε κλειδια του σπιτιου μας να μπαινοβγαινει καθε μερα.
Δυστηχος ειναι το πρωτο που ψαξαμε να βρουμε.

Ασε το αλλο προβλημα!!
Την περιοδο που θα ξεκινησει αυτη η δουλεια, ειναι και η περιοδο που πρεπει να στειρωθει!!
Θα το στειρωσουμε και θα το αφησουμε μονο του??
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 778 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:11, 31-01-19:

Τότε η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ - αφού δεν έχετε κάποιον - είναι να αγοράσετε μια αυτόματη ταιστρα που προγραμματιζεται έτσι ώστε να πέφτει μια ποσότητα τροφής ανά τακτά διαστήματα, και να της βάζετε τη ποσότητα 4 ημερών - και κάτι παραπάνω φυσικά... Δοχεία με νερό σε διάφορα σημεία του σπιτιού, 2 αμμοδοχους...

Θέλω να πιστεύω πως έτσι δε θα υπάρχει πρόβλημα... Βασικά αν λυθεί το θέμα του φαγητού σίγουρα δεν θα υπάρχει...
Παράθεση

stefanosf

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 20:38, 31-01-19:

Ουφ!
Δεν ξερω , δυσκολο το βλεπω.
Με τετοιο προγραμμα που εχουμε στη δουλεια μας επρεπε να το σκεφτουμε καλυτερα.
Θα δουμε!!
Οσο μεγαλωνει παντως το λατρευουμε ολο και περισσοτερο και εαν ειναι να το δωσουμε πρεπει να γινει τωρα.
Εαν ειχα εναν γατογονιο που να ηξερα οτι θα το εχει οπως πρεπει θα το εδινα.
Σε αγνωστο ομως απο αγγελια δεν το δινω.
Οι περισσοτεροι φοβαμαι οτι θα εκμεταλευτουν την ευκαιρια να το παρουν δωρεαν και μετα να το πουλησουν επειδη ειναι ρατσα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:00, 31-01-19:

Στέφανε δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται... Οι γάτες είναι ζώα που μπορούν να μείνουν για λίγες μέρες μόνες τους αρκεί φυσικά να υπάρχει νερο και τροφή... Γνώμη μου είναι να αγοράσετε από τώρα μια ταιστρα αυτόματη - υπάρχουν πάρα πολλές στο εμπόριο, οπότε κάντε μια έρευνα αγοράς πρώτα για να είναι μια καλή - "και έτσι να έχετε και το χρόνο να δείτε πως και αν δουλεύει σωστά.. Με αυτόν τον τρόπο όταν θα φτάσει ο Μάιος θα μπορείτε να το αφήνετε για το τριήμερο μόνο του... Τροφουλα θα έχει, νεράκι θα έχει άμμο θα έχει.. Θα εινσι όλα οκ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 06:11, 01-02-19:

Ασε το αλλο προβλημα!!
Την περιοδο που θα ξεκινησει αυτη η δουλεια, ειναι και η περιοδο που πρεπει να στειρωθει!!
Θα το στειρωσουμε και θα το αφησουμε μονο του??
Αυτό δεν είναι πρόβλημα.. Η στείρωση στα αρσενικά είναι πολύ απλή και η χρονος ανάρρωσης τους 1 ημέρα... Την επόμενη μέρα πηδανε κιόλας σαν τα κατσίκια....
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

charlie2alpha (Κώστας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charlie2alpha
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O charlie2alpha έγραψε στις 11:49, 01-02-19:

Φίλε Στέφανε, προπαντός ψυχραιμία. Κι εγώ την πρώτη μου γάτα δεν έχω κλείσει χρόνο απο όταν τον υιοθέτησα και όλα μου φαίνονταν βουνό. Αν είστε διατεθειμένοι να τον κρατήσετε και να καταβάλετε προσπάθεια, δε θα υπάρξει πρόβλημα. Εαν διάβασες αυτό το νήμα απο την αρχή του θα διαπίστωσες ήδη οτι οι γάτες μπορούν να περάσουν μέρες μόνες τους αρκεί να έχουν επαρκή ποσότητα φαγητού και νερού καθώς και λεκάνες με άμμο. Δε βλέπω κάτι τραγικό.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 19:26, 01-02-19:

Θα το σκεφτω πολυ σοβαρα γιατι δεν θελω να τον δωσω.
Θελω ομως το καλυτερο για τον γατουλη μου.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:21, 01-02-19:

Καλησπέρα Στέφανε κι από μένα, από τη μία δικαιολογώ την ανησυχία σου λόγω έλλειψης προηγούμενης εμπειρίας με γάτες, όμως πραγματικά δεν είναι τόσο δύσκολο όσο σου φαίνεται τώρα να μένει μόνος ο γατούλης σας για τρεις μέρες την εβδομάδα γι αυτό το διάστημα. Ακόμη και χωρίς αυτόματη ταίστρα, που σου πρότεινε η φίλη Δήμητρα, μπορείς όντως να του αφήνεις μπόλικη τροφή και νερό, καθώς και 2 γεμάτες αμμολεκάνες και μια χαρά θα είναι.

Οι γάτες είναι φυσει ανεξάρτητες και μια χαρά θα ανταπεξέλθει, θα το δεις. Και μη νομίζεις ότι όλοι εμείς, που έχουμε γάτες δεν δουλεύουμε και δεν έχουμε υποχρεώσεις γενικότερα. Προφανώς και τις αφήνουμε και μόνες ανά διαστήματα για κάποιες μέρες..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,139 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:37, 01-02-19:

Εγω βασικα όταν αφηνω την μαγια,αλλα και τα προηγουμενα ζουζούνια μου για μερες,ποτε δεν χρησιμοποιουσα αυτοματη ποτιστρα και ταιστρα,κυριως διοτι αν εκανε διακοπη ρεύματος την κατσαμε,επισης φοβάμαι για βραχυκυκλώματα.Μια χαρα αφηνα φαγακι σε 2-3 μπολακια παντα και νερακι παλι σε 2-3 σημεια μπολικη αμμο και όλα καλα.3 μερες δεν είναι τιποτα,ποσο μαλλον αν θα είναι για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και όχι για παντα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:57, 01-02-19:

Οι ταιστρες αυτές που είπα στον Στέφανο έφη μου λειτουργούν με μπαταρίες....οποτε δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με διακοπή ρεύματος... Και εγω δε θα χρησιμοποιουσα ποτέ κάτι που να χρειαζόταν ρεύμα.... Είναι επίφοβο στη χώρα που ζούμε
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:06, 01-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Οι ταιστρες αυτές που είπα στον Στέφανο έφη μου λειτουργούν με μπαταρίες....οποτε δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με διακοπή ρεύματος... Και εγω δε θα χρησιμοποιουσα ποτέ κάτι που να χρειαζόταν ρεύμα.... Είναι επίφοβο στη χώρα που ζούμε
Αααααααααα..με μπαταριες τελεια!
Ούτως η αλλως,κυριως το εγραψα για να του δειξω ότι και χωρις αυτόματες ποτιστρες και ταιστρες μια χαρα τα αφηνουμε και εμεις τα ζουζουνια μας,αυτο κυριως.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,217 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:01, 02-02-19:

Εμάς η αυτόματη ταΐστρα που λειτουργεί με μπαταρίες μας έχει βολέψει πολύ, όταν χρειάζεται η Τέρψη να μείνει μόνη στο σπίτι για σύντομο χρονικό διάστημα.
Συγκεκριμένα χρησιμοποιούμε αυτή:

Είναι ένα από τα μοντέλα της Trixie και περιέχει 4 γεύματα τα οποία ρυθμίζουμε από πότε να αρχίσουν και ανάλογα με τις ώρες που θέλουμε να μεσολαβήσουν: ανά 4, 6 ή 12ώρες. Βέβαια στο εμπόριο κυκλοφορούν κι άλλα μοντέλα και για περισσότερα γεύματα, ανάλογα τις ανάγκες.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 10:23, 02-02-19:

Εγω εχω 2 τετοιες οταν λειπω Σ/Κ:

Την προγραμματιζεις μεχρι 48 ωρες και ο διακοπτης ειναι ανα ωρα. Λειτουργει με μια ΑΑ μπαταρια. Εγω τα αφηνω μονα μεχρι 48 ωρες γιατι τρεφονται με ωμα ή οταν λειπω με ωμα και βραστο κρεας το οποιο δεν χαλαει ευκολα. Εχω φτιαξει 2 κουτια απο φελιζολ τα οποια εχω επενδυσει στο εσωτερικο με πετσετες και μονωση (εκεινη που βρισκεις σε τσαντες, σαν αλουμινοχαρτο). Οταν λειπω βαζω στον πατο και στα τοιχοματα παγοκυστες και απο πανω την ταιστρα. Κραταει το φαγητο κρυο μεχρι 48 ωρες. Απλα το μονο μειονεκτημα ειναι οτι στις 2 μερες τρωνε απο ενα μεγαλο γευμα την ημερα αντι για 3.
Το θεμα του φαγητου το λυνεις ευκολα οταν λειπεις για 2-3 μερες. Εμενα το προβλημα μου ειναι οι αμμολεκανες. Εχω 3 αλλα το ενα παει μονο σε μια και αν μεινει ακαθαριστη για πανω απο 2 μερες, τοτε λερωνει εκτος λεκανης. Εχω σκεφτει να παρω αυτοματη, αλλα φοβαμαι οτι δεν θα πηγαινει (ειναι δυσκολο γατι με τις λεκανες, πχ σε κλειστη δεν παει, ουτε σε λεκανη με ψηλα τοιχωματα)
Παράθεση

stefanosf

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 11:09, 02-02-19:

Ωραια λοιπον ξεκινανε να λυνοντε τα προβληματα ενα ενα.
Εγω που εχω εναν γατο δεν θα εχω προβλημα με 2 αμμολεκανες.
Θα κοιταξω και τις αυτοματες ταιστρες.
Λογικα το ιδιο ειναι οι αυτοματες για νερο ετσι?
Θα ψαχτω λιγο στο ιντερνετ να δω τι παιζει.
Μην κολλησει κανας μηχανισμος και μεινει χωρις νερο και φαι 2-3 ημερες!!!
Παράθεση

stefanosf

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 11:13, 02-02-19:

Πρεπει βεβαια να μαθει να τρωει και σκετη ξηρα τροφη, πραγμα που δεν κανει μεχρι τωρα και την τρωει μονον αναμιγμενη με κονσερβα.

Δεν γινετε να αφησεις κονσερβα στο μηχανισμο εκτος ψυγειου. Θα χαλασει.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 22:23, 02-02-19:

Πρεπει βεβαια να μαθει να τρωει και σκετη ξηρα τροφη, πραγμα που δεν κανει μεχρι τωρα και την τρωει μονον αναμιγμενη με κονσερβα.

Δεν γινετε να αφησεις κονσερβα στο μηχανισμο εκτος ψυγειου. Θα χαλασει.
Αν βαζεις παγοκυστες οπως εχω περιγραψει παραπανω, δεν χαλαει η τροφη. Την εχω μετρησει με θερμομετρο στις 48 ωρες και ηταν στους 6 βαθμους. Ξεχασα να πω οτι και κατω απο το πιατο της τροφης στο μηχανισμο εβαλα μικρες παγοκυστες (παγοκυστη-σακουλακι), αλλα οχι παγωμενες (δεν χωρουσαν). Με αυτον τον τροπο η τροφη ερχεται απευθειας σε επαφη με την επιθυμητη θερμοκρασια.

Ωμη τροφη εχω αφησει χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:31, 03-02-19:

Ε οχι υγρη τροφη για πανω απο μερα,ουτε κατα διαννοια.
Μην λεμε οτι θεμε,πρεπει να τρωει ξηρη τροφη ο γατουλης γα να μεινει μονος του 3 μερες.Αλλα αν τον μαθετε στεφανε μου,θα την τρωει.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:53, 03-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
...Αλλα αν τον μαθετε στεφανε μου,θα την τρωει.

Βρε παιδιά, ούτως ή άλλως δεν υπάρχει γατί που να μην έμαθε να τρώει κροκέτες..είναι γεγονός αυτό! Τα περισσότερα μικρά γατάκια, όπως τώρα ο Ιβαν, δυσκολεύονται στην αρχή με την ξηρή τροφή, άλλο λιγότερο κι άλλο περισσότερο, λογικό είναι.., πάντα όμως στην πορεία εξοικειώνονται
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:33, 03-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Βρε παιδιά, ούτως ή άλλως δεν υπάρχει γατί που να μην έμαθε να τρώει κροκέτες..είναι γεγονός αυτό! Τα περισσότερα μικρά γατάκια, όπως τώρα ο Ιβαν, δυσκολεύονται στην αρχή με την ξηρή τροφή, άλλο λιγότερο κι άλλο περισσότερο, λογικό είναι.., πάντα όμως στην πορεία εξοικειώνονται
Ετσι ακριβως ειναι μαρια μου,αλλα πρεπει να τον ταιζουν με ξηρη για να την μαθει,αυτο εννοω.Αν συνεχεια του δινουν υγρη,ε..δεν θα την εχει μαθει μεχρι να ερθει ο μαιος΄.
Παράθεση

stefanosf

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 15:43, 03-02-19:

Του βάζω πάντα ξηρή τροφή μαζί με την υγρή.
Ποτέ δεν του βάζω υγρή σκέτη.
Θα ελλατωσω σιγά σιγά την υγρή για να συνηθίσει περισσότερο την ξηρή .
Απλά για την ωρα του κάνω τα χατήρια γιατί θέλω να πάρει τα πάνω του επειδή ειναι αδυνατούλης.
Όταν παχύνει θα του κόψω αρκετά την υγρή για να τον αναγκάζω να τρώει πολύ περισσότερο ξηρή.
Για την ωρα τρώει σε κάθε γεύμα του (3-4 ημερησίως ) 60-70% υγρή και 40-30% ξηρή .
Όλα τα γεύματα που του δίνω ειναι ίδια .

Ερώτηση .
Επειδή θέλω να του αλλάξω την ξηρή από Royal σε carnilove , μήπως τώρα που τρώει μικρή ποσότητα ξηρής να του την αλλάξω αμέσως αναμιγνύωντάς την όπως κάνω με την υγρή ή πρέπει να την πάω σταδιακά ;

Θέλω τις συμβουλές σας γενικά εάν χειρίζομαι σωστά τη διατροφή του .
Θέλω εννοείτε στο μέλλον να τρώει μόνον ξηρή , αλλά δεν ξέρω εάν τα πάω σωστά σταδιακά ή εάν κάνω λάθος και μετά δεν μου τρώει ξηρή καθόλου .
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:38, 03-02-19:

Καλησπέρα Στέφανε... Για μένα θα έπρεπε ήδη να έχεις ελαττώσει την υγρή τροφή.. Όσο του τη δίνεις τόσο θα είναι πιο δύσκολο αργότερα να τρώει μόνο ξηρά τροφή... Μην του κάνεις όλα τα χατίρια γιατί θα βρεις τον μπελά σου αργότερα...
Αγόρασε την carnilove αύριο κιόλας αν μπορείς... Καθώς του δίνεις ελάχιστη ποσότητα royal τώρα, νομίζω πως μπορείς να του τη ξεκινήσεις χωρίς προσαρμογή...
Βάλε του το πρώτο ή το δεύτερο γφαγητο- δε ξέρω τι ώρες τρώει - ΜΌΝΟ carnilove... Να δεις τι θα κάνει... Πιθανότατα να φάει γιατί μόλις ανοίγεις το σακουλάκι - βγαίνει αμέσως η μυρωδιά της κροκέτα... Αν τα καταφέρεις και φάει θα του σταματήσεις την υγρή επιτόπου.. Και θα προχωρήσεις μόνο με την carnilove... Αν παρόλα αυτά κάνει νερά τότε βάλε του ΠΟΛΎ ΛΊΓΗ κονσέρβα και ανακάτεψε την... Μια δυο τρεις θα τη φάει που θα πάει... Δεν είναι στο χέρι του άλλωστε... (για να μην σου πω πως να του βάλεις μόνο τη ξηρά και αστον...οταν θα τον κόψει η πείνα θα τις φάει...)
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 20:11, 03-02-19:

Για εμενα δεν θα επρεπε να τρωει καν ξηρα τροφη. Ο,τι χειροτερο για τις γατες. Δεν εχεις καποιον να στην προσεχει οταν λειπεις; Καποιον γειτονα; Φιλο/η; Εγω δεν τα αφηνα μονα για πανω απο 2 μερες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:20, 03-02-19:

Οτι χειροτερο οι πολυ καλες ξηρες τροφες τυπου ακανα δεν ειναι.
Κατα τα αλλα,ιδανικα για μενα θα ηταν να εχουμε και ενα χτημα,προσατευμενο,να βγαινουν και εξω,επισης να καθομαι να τους μαγειρευω τροφη ,που θελει παρα πολυ ψαξιμο και χρονο,να μην φυγ ΠΟΤΕ εστω για 3ημερες διακοπες,η να εχω τους τεελιους φιλους,αξιοπιστους που να θελουν κιολας να τα κρατανε.κλπ,κλπ.
Ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες.Εδω εχουν ζησει παρα πολλες γατες με ξηρες τροφες τυπου σουπερμαρκετ,για τροφες τυπου ακανα θα το συζητησουμε;Ξαναλεω ιδανικα πολλα θα θελαμε αλλα δεν γινεται.Κανουμε το καλυτερο για αυτα που γινονται.Και οχι,δενε χουν ολοι καποιον αξιοπιστο γνωστο ,που να θελει κιολας να φυλαει τα κατοικιδια αμς.Ουτε συνεχεια μπορει να γινεται αυτη η δουλεια.Οποτε ξηρη τριφουλα,αλλα την καλυτερη!
ΥΓ,Εγω τα ειχα αφησει μονα το ανωτερο μια βδομαδα,ολα καλα,αλλα βεβαια οχι σε σταθερη βαση.Μια φορα εγινε,κατα τα αλλα ανετα 3 μερες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 03-02-19 στις 21:24.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 22:52, 03-02-19:

Υπαρχουν και pet sitters.
Παράθεση

stefanosf

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 23:14, 03-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Για εμενα δεν θα επρεπε να τρωει καν ξηρα τροφη. Ο,τι χειροτερο για τις γατες. Δεν εχεις καποιον να στην προσεχει οταν λειπεις; Καποιον γειτονα; Φιλο/η; Εγω δεν τα αφηνα μονα για πανω απο 2 μερες.
Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Υπαρχουν και pet sitters.

Δεν εχω κανένα να τον προσέχει αυτές τις 3 ημέρες.
Δεν θα μου άρεσε να βάζω έναν ξένο άνθρωπο στο σπιτι μου κάθε Σ/Κ.
Εχω συναγερμό, εχω κάμερες που βλέπω τι γίνετε και θέλω να το χειρίζομαι έτσι.
Για αυτό και ψάχνω τρόπους να επιβιώνει οι γατούλης μόνος του 3 ημέρες , χωρίς πρόβλημα να πάθει κάτι .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Sakuraise

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Νέα-αλλά μόνη- γατούλα στο σπίτι !!!! - Από Shilia
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-11-10 στις 13:06.
    • Γάτα μόνη στο σπίτι;; - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-09 στις 20:04.
    • Μόνη στο σπίτι! - Από NTALIA
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-06-08 στις 16:16.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους