Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,738 εγγεγραμμένα μέλη και 714,550 μηνύματα σε 22,122 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 235 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να πάρω δεύτερο γατάκι;

Helene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Helene
H Helene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Helene έγραψε στις 15:49, 19-01-11:

Καλησπέρα σας!
Πρόσφατα πήρα ένα αρσενικό γατάκι 2 μηνών και είμαι πολύ ενθουσιασμένη γι αυτό!
Όμως έχω μια ανησυχία..
Κάποιες φορές λείπω από το σπίτι για αρκετές ώρες και το γατάκι μένει μόνο του. Όταν φεύγω το ακούω ν' αρχίζει να νιαουρίζει (ίσως παραπονεμένο).
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα ήταν καλή ιδέα να πάρω ακόμα ένα γατάκι για να έχουν συντροφιά το ένα το άλλο τις ώρες που θα λείπω από το σπίτι και για να μην πλήττουν..
Το γατάκι που έχω είναι αρκετά φιλικό και χαδιάρικο (και θα επιδιώξω αν τελικά πάρω και δεύτερο να έχει παρόμοιο χαρακτήρα).. όμως φοβάμαι μήπως δεν αποδεχτεί το ένα το άλλο και τα πράγματα γίνουν χειρότερα αντί για καλύτερα.
Θα ήθελα τις γνώμες σας για το αν τελικά είναι καλό να πάρω κ άλλο γατάκι και αν ναι, τι φύλο και τί ηλικία θα ήταν το καλύτερο να είναι το καινούργιο γατάκι?
(Να σημειώσω ότι και τα δύο θα στειρωθούν μόλις φτάσουν στην κατάλληλη ηλικία).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Archangelik (Αγγελικη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Archangelik
H Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H Archangelik :) έγραψε στις 19:40, 19-01-11:

Γεια σου Helene !! εχω και εγω ενα αρσενικο γατακι σπιτι 3 μηνων τωρα και καταλαβαινω πως κανει οταν φευγεις ! εγω αν μπορουσα να παρω αλλο θα επερνα χωρις δευτερη σκεψη !! πιστευω κιολας πως αν ειναι κοντα στην ηλικια του θα ειναι καλυτερα για να γνωριστουν μαζι μιας κ το αρσενικο σου ειναι καινουριο στο σπιτι και δεν θα νιωσει απηλη και στην αρχη ακομα και αν κανουν διαφορα με την σωστη αντιμετωπιση σε τετοιες περιπτωσεις θα τα βρουν μεσα σε 1-2 εβδομαδες !! τωρα για το φυλο δεν ξερω τι να σου πω .. οτι θες εσυ !
παντως αν μπορεις να δωσεις σπιτακι σε μια ακομα ψυχουλα θα ηταν τελειο να εχει παρεα το αγορακι σου
ελπιζω ναπαρεις την σωστη αποφαση !!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 19:57, 19-01-11:

Συμφωνω κι εγω. Αν ειναι να του φερεις παρεουλα, ειναι καλυτερα να γινει τωρα που ειναι μικρος και τον εχεις λιγες μερες σπιτι. Ψαξε στο site, υπαρχουν αντιστοιχα αρθρα για να ενημερωθεις
Επισης στα "χαριζονται" υπαρχουν υπεροχα μικρα που ψαχνουν για σπιτι και για αγαπη.

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 15:24, 24-02-11:

ειναι καλο ναχουν παρεα.αν και οι γατες δεν ειναι και παντα αγαπημενες.ομως μετα απο καιρο΄αγαπαει πολυ η μια την αλλη.το καλοκαιρι του 2009 αγορασα ενα μικρο γατακι σιαμ 45 ημερων ηταν.αγαπη που του δωσαμε καταλαβαινεις!ομως ηθελα να εχω και μια περσικη γατα.ειδα ενα μικρο και μεινα απ την ομορφια!μετα απο 6 μηνες που ειχαμε την εματην σιαμεζα μας αγορασα και την φοιβη .περσικη.στην αρχη τρεμαμε γιατι η εμμα πηγαινε να την χτυπησει.ενα μηνα ειχα κλεισμενη με ξεχωριστη τουαλετα στην κουζινα την φοιβη,αλλα με την συμβουλη φιλης τις αφησα μαζι.τωρα ειναι αγαπημενες πλενει η μια την αλλη,τσακωνονται,ειναι διαφορετικες μα αγαπιουνται.τις αγαπαμε παρα πολυ ολοι.και η εμμα νομιζω περνα πιο καλα παρα μονη.αν κι εγω ειμαι σχεδον παντα σπιτι.παρε κι αλλο γατακι.ολα καλα θα πανε.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 08:32, 05-03-11:

και γω θα σε συμβουλευα να παρεις και αλλο γατακι τωρα που ειναι μικρα ακομα!.. εγω εχω την λιλυ μου την περσιας 11 μηνων και τωρα πηρα και ενα σιαμεζο γατο καταπληκτικο...πιστευω πως θα κανουν καλη παρεα οσο λειπουμε...γιατι και εγω με την δουλεια τωρα στανταρ θα λειπω μεχρι τις 6 το απογευμα οποτε σκεφτηκα γιατι να μην εχουν και μια παρειτσα?! ειδικα εσενα που ειναι ακομα πιο μικρουλη το τωρινο σου γατακι, θα συνηθισει την νεα παρουσια πολυ πιο ευκολα! ετσι πιστευω!

Παράθεση

constantin x

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη constantin x
H constantin x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H constantin x έγραψε στις 21:44, 18-09-11:

Καλησπερα διαβαζω συχνα το forum σαν επισκεπτης και σημερα αποφασισα να κανω εγγραφη για να σας ρωτησω τα εξεις:α)λοιπον εχω ενα γατουλη περιπου ενος ετους τον ειχα βρει στο δρομο 40 ημερων.Σκεφτομαι σε λιγο καιρο να τον στειρωσω για το καλο του το προβλημα μου ειναι το εξης και θα ηθελα την αποψη σας.Τον τελευταιο καιρο λειπω πολλες ωρες λογο εργασιας απο το σπιτι και εχω τυψεις που τον αφηνω μονο του πιστευεται πως μελαχγωλει και για αυτο το ριχνει στον υπνο?.β)Σκεφτηκα εφοσον τον στειρωσω να του φερω μια θηλυκια μικρη για παρεα(καποιο αδεσποτο)το θεμα ειναι το εξεις θα μπορεσουν να συμβιωσουν μαζι εφοσον ειναι στειρωμενος αρα δεν θα εχει οιστρο και το μικρο που σκεφτομαι να φερω να ειναι πολυ μωρο η λιγακι πιο ξεπεταγμενο(δυστηχως στους δρομους βρισκεις ολες τις ηλικιες).Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:55, 18-09-11:

Γεια! Καλώς ήρθες!
Κοίτα, τα γατάκια ούτως ή άλλως κοιμούνται πολλές ώρες την ημέρα, δεν έχει να κάνει με μελαγχολία, είναι η φύση τους τέτοια...
Το να του φέρεις συντροφιά το θεωρώ θετικό!
Θα υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ τους, παιχνίδι και περισσότερη κίνηση... Μην φανταστείς ότι τότε δεν θα κοιμάται και πάλι πολλές ώρες!
Έχε υπόψιν ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι θηλυκό...Εμείς οι άνθρωποι συχνά θεωρούμε ότι ένα ζευγαράκι (αρσενικό-θηλυκό) ίσως έχει καλύτερη ¨χημεία¨. Είναι καθαρά ανθρώπινη αντίληψη αυτό, στην πραγματικότητα ένα αρσενικό μπορεί να συνυπάρξει το ίδιο καλά με ένα αρσενικό, όσο και με ένα θηλυκό...
Η στείρωση πάντα λειτουργεί θετικά σε επίπεδο συμπεριφορών (και όχι μόνο)

Παράθεση

constantin x

Νεοφερμένος

H constantin x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H constantin x έγραψε στις 22:15, 18-09-11:

σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.εχεις δικιο κοιματε πολλες ωρες ειδικα ολο το καλοκαιρι με την ζεστη.. γενικα παντως ειναι πολυ ηρεμος χαδιαρης και αρκετα υπακουος θα ελεγα μετα την στειρωση μηπως παραηρεμησει και κυριολεκτικα κοιματε ολη μερα?

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 22:18, 18-09-11:

συμφωνω με οσα ειπε η μαρινα,και να συμπληρωσω,μια παρεουλα θα του κανει καλο σιγουρα,αρκει να απλωσεις το χερι και να βρεις ενα αδεσποτακι,υπαρχουν τοσα πολλα εκει εξω.αλλα κι εδω στο φορουμ χαριζονται πολλα.ευχομαι να βρεις το ιδανικο παρεακι για σενα και το γατουλακι σου.

Παράθεση

constantin x

Νεοφερμένος

H constantin x έγραψε στις 22:22, 18-09-11:

αυτο σκεφτομαι για καποιο αδεσποτακι γιατι οντως υπαρχουν τοοοοοοσα πολλα και ο δικος μου απο τον δρομο μαζευτηκε τοσο δα μικρο μωρακι χεχε σας ευχαριστω

Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sakuraise
H Sakuraise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Sakuraise έγραψε στις 13:49, 17-01-18:

Καλημέρα σε όλους!

Πριν 8 μήνες υιοθετήσαμε μια γατούλα απο μία κοπέλα η οποία είχε άλλες 7 γάτες. Η Αγάπη είναι 2 περίπου χρονων και την έχουμε πριγκίπισσα με τα όλα της. Είναι παρα πολυ καλό γατακι και το μόνο που θέλει είναι πολύ παιχνίδι και χάδια. Έχει προσαρμοστεί πλήρως σε αυτούς τους μήνες και μας έχει εμπιστοσύνη.
Εδώ και κάτι βδομάδες τριγυρνάει ένας αρσενικός γάτος στη γειτονια, πολύ πολύ χαδιάρης και πολύ ομιλητικός (!). Το λίγο που τον βλέπω, νομίζω πως έχουν τον ίδιο χαρακτήρα,πάνω κάτω, με την δική μου γατούλα.
Ίσως έχετε καταλάβει πού το πάω... σκέφτομαστε με τον σύντροφο μου να τον πάρουμε και αυτόν σπίτι. χεχεχε... έχω όμως ερωτήματα!
Ο γάτος σίγουρα θα στειρωθεί πρίν μπει σπίτι (και η δική μου είναι στειρωμένη) αλλα οι ορμες θα κοπούν αμέσως? Μη πάει και της ορμήξει! Σκοπός είναι να έχει παρεούλα και όχι να της προκαλέσω στρες και φόβο... Πιστευω θα της λείπει η παρέα μιας και ζούσε με τόσες άλλες γάτες, αλλά μήπως είναι καλύτερα να έπαιρνα ίδιου φύλλου? Την ηλικία του γάτου δε την ξέρω αλλα μιας και είναι αδεσποτάκι, δε πιστεύω να είναι πάνω απο 2...
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:55, 17-01-18:

Χεχεχε απαντώ μπράβο σου,καλά κάνεις ,να τον πάρεις.Οι ορμές κόβονται μαχαίρι .Τσάκωσέ τον και βουρ στον κτηνίατρο,αυτός θα του κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και θα σου πει τα περαιτέρω.
άντε και καλορίζικος,μιά χαρά θα τα πάνε παρέα,δεν είναι πρόβλημα το φύλλο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:22, 17-01-18:

Καλησπέρα... 1 γάτα ίσον καμία!!! άρα φυσικά και να τον υιοθετήσεις (θα σωθεί έτσι και ένα ακόμη αδεσποτουλι)... Όπως σου είπε και η φίλη πρώτα στον κτηνίατρο, τον στειρωνεις άμεσα, εξετάσεις να δεις πως είναι υγιής, έμβολια και αποπαρασιτωσεις και μετά τον φέρνεις σπίτι... Όχι όμως αμέσως σε επαφή με τη δική σου... Θα τον βάλεις πρώτα σε ένα δωμάτιο μόνο του, με άμμο κλπ, να συνηθίσει καταρχήν τους χώρους... Υστερα, για ομαλή προσαρμογή και να τα βρουν πιο καλά - ίσως - άνοιγε λίγο την πόρτα κάθε μέρα - τόσο όσο να μην μπορούν να έρθουν σε άμεση επαφή - έτσι ώστε να μπορούν να μυριστούν χωρίς να επιτεθούν η μία στην άλλη... Μην τρομάξεις αν ακούσεις χχχχχχ και γρρρρρ.. Απόλυτα φυσιολογικό... Κάνε αυτό κάθε μέρα και για 1 εβδομάδα αν μπορείς...στο ενδιάμεσο καλό είναι να χαϊδεύεις το ένα γατί και μετά να βγαίνεις και να πηγαίνεις στο άλλο να το χαϊδεψεις.. Έτσι ανταλλάσσεις τις μυρωδιές τους... Αντάλλαξε και τα παιχνίδια τους!!! Κατόπιν ανοίγεις τις πόρτες και τις αφήνεις να τα βρουν μόνα τους... Δεν θα επέμβεις πάρα μόνο εάν δεις πως υπάρχουν Έντονες επιθέσεις... Και τότε είτε με παλαμάκια είτε με ένα μαξιλαρι η παιχνίδι που θα το πετάξεις ανάμεσα τους.. Θα παρατηρείς μόνο... Αν τις δεις να φουντώνουν ή να γρυλίζουν μην ανησυχήσεις.ολα αυτά είναι φυσιολογικά... Σύντομα θα τα βρουν και ίσως να αγαπηθούν κιόλας!!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:29, 17-01-18:

Ολα καλα βρε παιδια,αλλα αυτο...
τον στειρωνεις άμεσα, εξετάσεις να δεις πως είναι υγιής, έμβολια και αποπαρασιτωσεις και μετά τον φέρνεις σπίτι...
,δεν ειναι εφικτο.Ο γατουλης οταν στειρωθει πρεπει να ειναι σε προστατευμενο περιβαλλον,μεσα στο σπιτι δηλαδη.
Εγχειρηση και εξω δεν γινεται.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:35, 17-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ολα καλα βρε παιδια,αλλα αυτο...,δεν ειναι εφικτο.Ο γατουλης οταν στειρωθει πρεπει να ειναι σε προστατευμενο περιβαλλον,μεσα στο σπιτι δηλαδη.
Εγχειρηση και εξω δεν γινεται.
Αχ... Μάλλον δεν τα έγραψα με τη σωστή σειρά - γιατί πάνε πακέτο όλα μαζί.. Εννοείται πως αμέσως μετά την στείρωση θα πρέπει να μπει μέσα σε σπίτι!!!! Αυτό που ήθελα να πω είναι πως πρέπει όλα να τα κάνει αν αποφασίσει να το υιοθετήσει...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 09:27, 18-01-18:

Καλημέρα!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!! Φυσικά πως μετα την στείρωση θα ναι στο σπίτι, δεν είμαι άκαρδη μάνα!!! Και τις εξετάσεις του θα κάνει και όλα! Εμένα με αγχώνει η γατούλα που ήδη έχω γιατι είναι τόοοοσο καλούλα και προσπαθώ να της δώσω όσο καλύτερη φροντίδα! Απο την άλλη στεναχωριέμαι στη σκέψη πως μπορεί να της λείπει η παλια της ζωή γεμάτη άλλες γάτες! Δε ξέρω τί θέλει! Μη με παρεξηγείτε! Τις αγαπώ πολύ τις γάτες, δε θέλω να πάρω δεύτερη μόνο και μόνο για παρέα στη πρώτη, αλλα γιατί όπως είπαν και παραπάνω: Μία ίσον καμμία!
Έχω διαβάσει τα πάντα σχετικά με το πως να συστήσουμε τις γατούλες, αλλα έχω διαβάσει επίσης πως υπαρχουν περιπτώσεις δραματικής αλλαγής στην συμπεριφορά της υπάρχουσας γάτας και δεν εννοώ παροδικά.
Anyway, μακρυγορώ και η ουσία είναι μία. Θα βουτήξω τον Οbi (του χω βγάλει ήδη όνομα!) και ο Θεος βοηθός!!!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:34, 18-01-18:

Και βέβαια να τον βουτήξεις κι ο Θεός βοηθός ...άλλωστε ο Θεός μας έδωσε λογική και βλέπουμε ποιό είναι το καλό των ζώων.Το καλό τους δεν ειναι να περιφέρονται αδέσποτα και να μαλώνουν για μια μπουκιά φαί και να λέμε πως το απολαμβάνουν κιόλας.Το ότι έχουν συντροφιά για μένα δεν λέει κάτι αφού αυτές οι συντροφιές καταλήγουν σε αιματηρούς καβγάδες.Καλορίζικος ο γατούλης!!!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:32, 18-01-18:

Θα βουτήξω τον Οbi
Βούτα..βούτα..και αν θες ενημερωσε μας,να χαρουμε με τα νεα!
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 09:51, 01-02-18:

Λοιπον, αργησα να απαντησω γιατι απλα ο αδεσποτουλης που σας ελεγα εγινε μπουχος... Θελω να ελπιζω πως με προλαβε αλλος μιας και ηταν τοσο φιλικος. Συνεχίσαμε ομως τις αναζητήσεις (μεσω αγγελιων) και χθες φεραμε στο σπιτι μια γατουλα 7 μηνων. Πριν την παμε σπιτι την πηγαμε κατευθειαν στον γιατρο. Δε της εκανε εμβολιο γιατι εχει ψωρα στα αυτακια και της ξεκινησε θεραπεια (ειπε πως δε κανει να κανει ταυτοχρονα και θεραπεια για ψωρα και εμβολιο). Το πρωτο της εμβολιο θα της το κανουμε μετα απο 45 μερες που θα χει τελειωσει και η θεραπεια της. Αλλο θεμα τωρα. Ο κυριος που μας την εδωσε μας ειπε πως τελη Νοεμβρη ειχε ενα ατυχημα και της κοπηκε η ουρα αλλα πως η πληγη ειχε γιανει. Εμεις ακομα δεν εχουμε δει την ουριτσα της αλλα στον γιατρο μας δεν αρεσε καθολου η εικονα που ειδε. Μας ειπε πως στο τελος της κομμενης ουρας δεν εχει δερμα και μας εδωσε και αντιβιωση κατι χαπακια (τα οποια δεν εχουμε ξεκινησει ακομα γιατι δε τρωει κανονικα). Την γατουλα την πηραμε στειρωμενη και ο γιατρος μας θεωρησε πως ο γιατρος που την στειρωσε (μιας και την ειχε κοιμισμενη)θα επρεπε να την κοψει λιγο πιο πανω την ουρισα ετσι ωστε να κλεισει με δερμα και να βγαλει και τριχουλες στο μελλον. Δε ξερω, ισως ηταν μεγαλο το χρηματικο ποσο. Παντως μας ειπε πως πιο μετα ισως να της το καναμε. Τα πισω της ουλα ειναι κοκκινα λεει αλλα πως μπορει να ναι ετσι γιατι αν οντως ειναι 7 μηνων τοτε μπορει να οφειλεται στο οτι αλλαξε δοντακια. Εχουμε δρομο οπως καταλαβαινετε αλλα σιγα σιγα θα την κανουνε γατα!
Στο σπιτι τωρα. Εχουμε την Αγαπη που ειναι 2 χρονων. Μπαινουμε σπιτι, νιου νιου αυτη και με το που βλεπει το γατακι της κοπηκε η μιλια! ΤΗΝ ΦΟΒΗΘΗΚΕ. Εφαγα ενα κιχχχ (το οποιο μου κανε χιλια κομματια την καρδια μιας και ποτε δε μου το χε κανει χαχα), εφαγε και η καινουργια ενα κιχχ. Μετα γιναμε και παλι φιλες αλλα δεν χαλαρωνε 100%... Εκανε αποπειρες να παει να επισκεφτει τη μικρη και οταν εφτανε κοντα στο κλουβακι, το μετανιωνε και εφευγε με την ουρα κατω απο τα σκελια. Το βραδυ πηγαινε σαλονι και κρυβοταν κατω απο το τραπεζι (η δικη μας, οχι η καινουργια!!!). Το μικρακι το βραδυ χωθηκε κατω απο ενα κρεββατι και δε ξαναβγηκε. Ουτε κλαιει , ουτε τιποτα. Το πρωι ειδα πως ειχε φαει πολυ λιγο αλλα ειχε παει τουαλετα.
Ξερω πως θελει υπομονη και ελπιζω η δικη μας να σταματησει να τη φοβαται και να την δεχτει γιατι πρεπει να χει ταλαιπωρηθει πολυ το μικρακι και καιρος ειναι να ζησει ζωη πριγκιπισας μαζι με την αδελφη της!
Λεω να μη τα χωρισω... Ναι μεν της εκανε ενα κιχχ αλλα μετα σα να θελε να παει να την επισκεφτει αλλα να μη το τολμαει. Δε ξερω, δε νομιζω να ειναι σημαδια επιθετικοτητας... απλα φοβαται το 7 μηνων γατακι(........). Τι λετε και εσεις? Για το μικρο δε σας ρωταω, ξερω πως πολυ πιθανο ουτε σημερα να καταφερουμε να το βγαλουμε κατω απο το κρεββατι. Θα του δωσουμε το χρονο του...
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:55, 01-02-18:

Πρώτα να σου πω μπράβο που πήρες το καημένο το γατουλίνι!!!
Δεν βλέπω κάτι περίεργο και σοβαρό στην μεταξύ τους επικοινωνία.Όλα είναι φυσιολογικά και μάλιστα πέραν του δέοντος.Το πολύ σε μιά βδομάδα θα έχουν γίνει τα καλύτερα φιλαράκια κι εσύ θ'απολαμβάνεις το θέαμα!!!
Σίγουρα το γατάκι χρήζει περαιτέρω φροντίδας λόγω του τραύματος της ουρίτσας αλλά η αγάπη σου θα καλύψει τις όποιες δυσμορφίες.Να τα χαίρεσαι και τα δύο και να μου τα φιλήσεις
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 14:34, 01-02-18:

Η δυσμορφια δε μας ενοχλει, και η Αγαπη κομμενη ουριτσα εχει! Αυτο που μας ανησυχει ειναι πως αφου δεν εχει δερματακι μη και μολυνθει. Αυτο δεν αρεσε στο γιατρο. Μας εδωσε αντιβιωση και βλεπουμε! Πριν μια ωρα ειχαμε εξελιξη με την Αγαπη. Μπηκε στο δωματιο, πηγε στο κλουβι της μικρης (η οποια ειναι κατω απο το κρεββατι) και το μυριζε, διστακτικα στην αρχη, μετα μπηκε και η μιση μεσα. Αφου μυρισε το κλουβακι, πηγε και στο κρεββατι. Εκατσε, κοιταχτηκαν για καποια δευτερολεπτα και ξαναφυγε για το σαλονι. χαχαχαχαχα Τι να πω... Μακαρι να ναι ολα καλα στη βδομαδα οπως λες! xD
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:51, 01-02-18:

Μπράβο!!!!!ωραία και καλά γατάκια έχεις.Από σήμερα έγιναν τα πρώα φιλαράκια.Για την ουρίτσα σίγουρα ο γιατρός θέλω να πιστεύω πως ξέρει τι κάνει.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:29, 01-02-18:

Καλώς τη δέχτηκες τη μικρή κι εύχομαι και η ουρίτσα της σύντομα να γειάνει.
Γερά να είναι και τα δυο και να τα χαίρεσαι.

Κι εγώ πιστεύω οτι σύντομα θα τα βρούνε μεταξύ τους και δεν θα αργήσει και η μέρα που θα τα δεις να κοιμούνται αγκαλιασμένα κι αγαπημένα.

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 08:51, 02-02-18:

Καλημέρα και καλό μήνα... Καλώς τη δέχτηκες την μικρούλα στο σπίτι σου... Δεν είναι πραγματικά υπέροχο το συναίσθημα που νιώθεις όταν ξέρεις πως έσωσες ένα ζωάκι από βέβαιο θάνατο?
Για την ουρά θα έλεγα να μην ανησυχείς... Αφού την είδε ο γιατρός και σου έδωσε θεραπεία θα γίνει γρήγορα καλά...(βέβαια προτιμότερο θα ήταν να του είχε κάνει ενέσιμη αντιβίωση πάρα να του δίνεις εσύ αλλά anyway..)... Και ο Ραμόν - το μικράκι που απόκτησα πρόσφατα -
κάποια στιγμη στα Χριστούγεννα του αποκολλήθηκε ένα κομμάτι από την ουρά του!!! και είχε και λίγο αίμα... Ο γιατρός μας έλειπε, πήγα εκεί που μου είπε, και σε συνεννόηση με τον δικό μου ο άλλος γιατρός του έκανε μια αντιβίωση... Μου είπε πως ενδεχομένως να χρειαζόταν να κοπεί λίγο αλλά τελικά ούτε μολύνθηκε περισσότερο ούτε πρηστικε και τώρα έχει βγάλει και τριχουλες... Φαντάζομαι λοιπόν πως και στης δικής σου θα γιατρευτει...

Όσον αφορά με την Αγάπη θα τα βρούνε... Αφού είναι στειρωμενα και τα δύο είναι πιο εύκολα τα πράγματα... Ότι κάνει τώρα η μεγάλη σου είναι αναμενόμενο και φυσιολογικό... Δεν το φοβάται το μικρό - αυτό είναι το μόνο σίγουρο - απλά κάποιο ξένο ζώο ήρθε στο χώρο της και αυτό μάλλον της ξενισε... Μόλις θα συνηθίσει τη μυρωδια του θα δεις πως μπορεί και να του δίνει και σφαλιάρες άμα την πλησιάζει στην αρχη... Γενικά μην τρομάξεις και άστα μόνα τους να βρουν τις ισορροπίες τους. Εσύ το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να μην δείχνεις προτίμηση σε ένα από τα δύο.... Και μπορείς άμα δεις πως τα πράγματα πάνε καλά και έχουν πάψει χχχχχχ και γρρρρρ να τα βάζεις να τρώνε στον ίδιο χώρο...
(στη θέση σου βέβαια επειδή η μικρούλα δεν έχει κάνει ακόμα εμβόλιο και έχει ψώρα δεν θα τα είχα φέρει αμεσα σε επαφή... Θα περίμενα λίγες μέρες έτσι ώστε να διασφάλισω την υγεία και των δύο.. Χρησιμοποιώντας άλλους τρόπους για να γνωριστούν στην αρχή... Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα τα ζωάκια σου)

Να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου και να μου τα φιλήσεις... Λεγε μας πως πηγαίνουν μεταξύ τους
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 09:30, 02-02-18:

Καλημερα!
Χθες δε κοιμηθηκαμε καλα... Ενω την πρωτη μερα δεν εβγαζε αχνα το μικρακι, χθες ξεκινησε το κλαμα...Απο την αλλη, βγηκε απο το κρεββατι, και πηγε στο γατοσπιτο να χωθει σε ενα ''κουτι'' που εχει. Το καλο ειναι πως δεν ετρεχε να κρυφτει με το που μας εβλεπε και δεχεται και λιγα χαδακια. Η Αγαπη απο την αλλη ειναι ακομα πολυ ανησυχη...Δε κοιμαται τα βραδια καλα και κρυβεται ακομα στο σαλονι κατω απο ενα τραπεζι....
Προσπαθουμε να μη δειχνουμε προτιμηση σε καποιο.... εχουμε χωριστει προς το παρον. Ο ενας παίζει με την Αγαπη όσο ο αλλος παει στο μικρακι και αντιστροφα. Αυτο που κανω ειναι να χαιδευω το μικρακι και να πηγαινω στην Αγαπη να μυριζει το χερι. Και ενω το μυριζει με ενδιαφερον, δε με αφηνει να τη χαιδεψω με αυτο! Παντως χθες την επισκεφτηκε παλι απο αποσταση και μετα απο διαγωνισμο κοιταγματος της εκανε χχχχ
Σχετικα με την αντιβιωση τωρα... Δε ξερω, ισως δε της εκανε ενεσιμη γιατι ηδη της ειχε κανει ενεση για την ψωρα?Λεω εγω τωρα..... δε ξερω, ασχετουλα ειμαι.
Παντως το μικρακι εκανε βηματα, η Αγαπη μενει σταθερη στις αποψεις της!
Θα ψαξω να δω πως μπορω να ανεβασω εδω φωτο να τα δειτε !

Υ.Γ η μικρουλα ναι μεν δεν εχει κανει εμβολιο αλλα η Αγαπη ναι, δε την προστατευει απο το αλλο γατακι? Το θεμα είναι πως το μικρακι θα κανει όταν τελειωσει την θεραπεια για την ψωρα, σε 45 μερες δηλαδη... Δε μπορω να τα κραταω χωρια τοσες μερες... Εκτος κ αν το κρατησει μανιατικο τοσες μερες η Αγαπη και δε την εχει πλησιασει ακομα
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:44, 02-02-18:

Καλή σου μέρα

Μην αποθαρρύνεσαι, χρειάζεται υπομονή.
Θα έλεγα και τα βήματα προσέγγισης που έχουν γίνει ως τώρα, δεν είναι λίγα...
Φυσικό κι αναμενόμενο, η μεγαλύτερη γάτα να θέλει περισσότερο χρόνο μέχρι να αποδεχτεί το νεοφερμένο, αφού
"εν μια νυκτί" είδε να χάνει την πρωτοκαθεδρία (αν ήταν άνθρωπος, αν όχι τόσο άμεσα,
θα αντιδρούσε ίσως πολύ χειρότερα ).
Δώσ'της το χρόνο της να εξοικειωθεί με τη νέα κατάσταση των πραγμάτων και όλα θα γίνουν.

Σε ότι αφορά το εμβόλιο, ναι, είναι προστατευμένη αλλά για να καθησυχαστείς πλήρως, ρώτα και τον κτηνίατρο που τα παρακολουθεί.

Κι όταν με το καλό, είσαι έτοιμη, θα χαρούμε να τα γνωρίσουμε και τα δυο σου τα καμάρια σε δικό τους, νέο θέμα, που μπορείς να ανοίξεις εδώ και που μπορείς να ανεβάζεις φωτογραφίες και βιντεάκια τους, καθώς και ότι άλλο τα αφορά.
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 10:18, 02-02-18:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Θα το κανω, μολις εχω κα υλικο να σας δειξω!

Μια πολυ σημαντικη ερωτηση που ξεχασα να σας κανω. Μιας και αδεσποτο, σκεφτομασταν να της κανουμε εξετασεις για AIDS, περιτονιτιδα και ενα αλλο που μας ειπε ο γιατρος αλλα αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι... Το θεμα ειναι πως μας ειπε πως το κοστος ανερχεται στα 150 ευρω. Ξερω πως σε αυτα δε τσιγουνευομαστε, αλλα σκεφτομενη πως γυρω στα 120 παει η στειρωση, μου φανηκαν παααρα πολλα τα 150. Θα την κοιμησει ειπε, δε ξερω αν αυτο εχει σημασια στη τιμη...
Γενικα, στα 150 ειναι η εξεταση ή μπορω να βρω και πιο φτηνα αν ψαξω?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:37, 02-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone

Σε ότι αφορά το εμβόλιο, ναι, είναι προστατευμένη αλλά για να καθησυχαστείς πλήρως, ρώτα και τον κτηνίατρο που τα παρακολουθεί.
]
Θα συμφωνήσω απόλυτα... Η Αγάπη είναι μεν προστατευμένη το μικράκι όμως όχι... Σε κάθε περίπτωση ρώτα το γιατρό σου μα σου πει τη γνώμη του..
Φυσικά και δε μπορείς να τα έχεις χωριστά 45 μέρες (βέβαια όλα είναι δυνατα, εγώ τον Ραμονάκι τον είχα σε ένα δωμάτιο μόνο του 1 μήνα γιατί είχε κάνει και χειρουργείο)... Αν δεις πως η μεγάλη σου ζορίζεται πάρα πολύ μπορείς για καμιά εβδομάδα να βγάζεις τη μικρή για κάποια ώρα στο σπίτι και μετά να τη βάζεις μόνη της ή να τους χωρίζεις μόνο το βράδυ..(ίσως αυτή η λύση, το βράδυ εννοώ να είναι η καλύτερη για λίγες μέρες) . Αυτό θα δώσει την ευκαιρία στην Αγάπη να συνηθίσει την νέα γατουλα χωρίς να στρεσαριστει περισσότερο...
Μην ανησυχείς πάντως αν σε αποφεύγει λίγο η μεγάλη... Η δική μου για να καταλάβεις για 2-3 μέρες αφού έφερα τον Ραμόν δεν ερχόταν καθόλου στο κρεβάτι μου... Μετά όμως γύρισε στις παλιές συνήθειες...
Θέλει πάρα πολλή υπομονή!!!!! Όλα θα γίνουν

Κάνουν εξετάσεις για aids, λευχαιμία και περιτονιτιδα... Αυτές οι 3, είναι τα λοιμωδη νοσήματα τα οποία κολλάνε οι γάτες, και γιαυτό μια θετική σε αυτά γάτα δεν πρέπει να βρίσκεται σε σπίτι με υγιή, κοστίζουν γύρω στα 70 ευρώ... (σε όλους τους κτηνίατρους).... Τα 150 ευρώ είναι πολλά εκτός και αν κάνετε και αιματολογικες, βιοχημικες οπότε το πακέτο βγαίνει εκεί γύρω... Ρώτα ακριβώς τι εξετάσεις θα του γίνουν... Η μικρή είναι στειρωμενη? λάθος μου... Είδα πως είναι στειρωμενη...
Βέβαια πρέπει να κάνεις και στην αγάπη τις ίδιες εξετάσεις αν θέλεις να ξέρεις σίγουρα... Δηλ... Δε υπάρχει νόημα να γίνουν μόνο στην μικρή χωρίς να γνωρίζεις για την αγάπη.... Το κόστος είναι αρκετό (μπας και τα 150 που σου είπε αφορούσε και τα δύο γατιά?)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 02-02-18 στις 20:44. Αιτία: merge.
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 10:49, 02-02-18:

Προς το παρον ολη μερα εχω ανοιχτη τη πορτα της μικρουλας και μονο το βραδυ της κλεινουμε την πορτα για να τα χωρισουμε. Γι αυτο ισως και εκλαιγε το βραδυ μεχρι που πηγε ο συντροφος μου και κοιμηθηκε στο δωματιο μαζι της. Ναι μεν ακομα δε μας πλησιαζει απο μονο του αλλα την ηθελε την παρεα του!
Η Αγαπη ηρθε σημερα το πρωι να κοιμηθει πανω μου αλλα μολις ακουσε την αλλη στο δωματιο να σκαλιζει την αμμο της, εφυγε τρεχοντας.
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 10:54, 02-02-18:

Μπραβο και για Λευχαιμια ειπε!!! Οχι! Μονο για το 1! Μα εγω ηθελα να καω και στα 2 αλλα 300ευρω..... Στις μερες μας ειναι ενας μισθος! Ασε που εχω την μικρη τωρα με αντιβιωσεις και θεραπειες! Ποιος ο λογος για αιματολογικες και οι βιοχημικες? Θελω να πω, τι βλεπουν με αυτες? Για αρχη τουλαχιστον ειναι ειμαστε καλα με εξετασεις για αυτα τα 3 ή πρεπει να γινουν και αιματολογικες/βιοχημικες? ο γιατρος για αυτα τα 3 νοσηματα ειπε 150ευρω...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:04, 02-02-18:

Όχι βρε... Είναι πάρα πολλά... Γνωρίζω πως η τιμή σε αυτά τα 3 είναι φιξ τιμή... Έχω κάνει 5 φορές!!!! - και στα 3 που έχω τωρα, και στον πρώτο αρσενικό που είχα και πέθανε και σε ένα άλλο που ήθελα να υιοθετησω αλλά βγήκε τελικά θετικός στην περιτονιτιδα και δεν τον κράτησα... Ολες τις φορές πλήρωσα 65-70 ευρώ... Ρώτα και αλλού... Σάμπως και μου φαίνεται πως ο κτηνίατρος είναι πανάκριβος!!!! Τι περιοχή είσαι? Αιματολογικες και βιοχημικες δεν κάνουν συνήθως αν η εικονα του ζώου είναι καλή... Ελέγχουν συκώτι νεφρά, λευκά και ερυθρά αιμοσφαίρια... Τέτοια πράγματα
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 11:09, 02-02-18:

Αχα..... Μηπως οντως ειναι πανακριβος...!!! Θα ρωτησω και αλλου! Ειμαστε Αθηνα και ευτυχως απο κτηνηατρους αλλο τιποτα!!!!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:11, 02-02-18:

Δεν σημαίνει πως οι ακριβοί γιατροί είναι πάντα οι καλοί ή και το αντίστροφο.
Ψάξε και αλλού ,πάρε πληροφορίες ,σε μεγάλη πόλη είσαι,δεν υπάρχει μονοπώλιο.Εμένα ο δικός μου ποτέ δεν μου έκανε τεστ για νοσήματα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Δεν ξέρω τι να πω,μόνο πως είναι ένας πολύ ικανός γιατρός με μεγάλη πείρα.Πολλές φορές που ζήτησα κάτι επιπλέον μου λέει,έχεις λεφτά για πέταμα?Όπως τότε που επέμενα για κάτι αιματολογικές και μου λέει αν θέλεις να πετάξεις ένα 50άρι.Και όντως το πέταξα.
Στείρωση αρσενικού 20-25 ή και καθόλου αν πρόκειται για άτομο που δεν τα καταφέρνει.Στείρωση θηλυκού 50 ή και 10 αν χρειάζεται.
Πάω σ'αυτόν 20 χρόνια και μάλιστα έρχεται εδώ και η ξαδέλφη μου από το εξωτερικό για στειρώσεις επειδή εκεί η στείρωση για θηλυκά είναι όλα μαζί πακέτο 800 ευρώ!!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:56, 02-02-18:

Οι τιμές κυμαίνονται, ανάλογα τον γιατρό.
Πάνε κοντά 6 χρόνια από τότε που στείρωσα τη δική μου και επί τη ευκαιρία της πήρε και αίμα για εξετάσεις για τα τρια σοβαρά λοιμώδη νοσήματα της γάτας και για τις οποίες πλήρωσα πάνω από 100 ευρώ και η στείρωση 120.
Μόνο για τα αδέσποτα οι γιατροί ρίχνουν πολύ τις τιμές, ακόμα και δωρεάν κάνουν τις στειρώσεις.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:06, 02-02-18:

Ο δικός μου ήταν στρατιωτικός κτηνίατρος και ανέκαθεν έπαιρνε μικρές αμοιβές.Τώρα είναι στη σύνταξη και εξακολουθεί να είναι πολύ οικονομικός και εξαιρετικά καλός.
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 11:17, 04-02-18:

Ο δικός μου κτηνίατρος μου παίρνει πολύ λίγα για εξετάσεις κι είναι εξαιρετικός !
Οσο για την απομόνωση, μου είπε πως καλύτερα να μείνουν απομονωμένα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ τα άλλα 3 μου γατάκια, από την σταχτοπούτα μου
Μπορεί να έπεσε στο αρνητικό ο τίτλος της περιτονίτιδας αλλά καλύτερα για την ασφάλεια τους να μείνουν χωριστά
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δεύτερο γατάκι; - Από Naughty_angel
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-06-11 στις 14:53.
    • Δεύτερο γατάκι... - Από evi27
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-10-10 στις 13:59.
    • Δεύτερο γατάκι; - Από vi2ka
      Το θέμα έχει λάβει 60 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-12-09 στις 12:43.
    • Δεύτερο γατάκι στο σπίτι; - Από milou
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-03-07 στις 12:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους