Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,405 εγγεγραμμένα μέλη και 706,911 μηνύματα σε 21,683 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 121 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή περιβάλλοντος

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:45, 16-03-11:

Καλησπερα σε ολους!Θα ηθελα τη γνωμη σας και τις ιδεες σας για το παρακατω προβλημα.

Εδω που μενω (σε μονοκατοικια αλλα οχι με περιφραγμενη αυλη)φροντιζω δυο σκυλια και τρεις γατες. Ολα αυτα τα ζωα τα βρηκα και τα υιοθετησα. Εδω και δυο χρονια τα φροντιζω αποκλειστικα. Γιατρους, εμβολια , στειρωσεις, τροφη, τους εχω φτιαξει σπιτακι να μενουν κτλ Παρ ολα αυτα ειναι ζωακια της γειτονιας ...οπως θα λεγαμε. Εχω ηδη αλλα δυο σκυλια σε διαμερισμα, τα οποια και αυτα τα μαζεψαμε και ειναι πλεον "σαλονιου" σε αντιθεση με αυτα που φροντιζω εδώ.

Και ερχομαι τωρα στο προβλημα. Εγω καποια στιγμη θα παρω μεταθεση, με αλλα λογια θα χρειαστει να φυγω. Και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να εγκαταλειψω τα ζωακια μου γιατι αντιμετωπιζουν διαφορους κινδυνους πχ να τα πατησει αυτοκινητο, φολες, ελλειψη τροφης , ιατρικη περιθαλψη, διαφοροι αναισθητοι που δεν γουσταρουν τα ζωα κτλ. Να πηγαινοερχομαι δεν παιζει λογω βενζινης και χρονου. Οποτε πρεπει σιγουρα να τα παρω μαζι μου. Εχουμε ένα κτημα το οποιο θα διαμορφωσω καταλληλα για να βαλω τα σκυλια. Ξερω οτι θα σοκαριστουν στην αρχη απο την αλλαγη περιβαλλοντος αλλα καθε αρχη και δυσκολη.Θα ειμαι καθε μερα κοντα τους για να προσαρμοστουν και φυσικα θα ειναι πιο ευκολο για μενα να πεταγομαι να τα φροντιζω.

Το προβλημα ειναι με τις τρεις γατουλες τι θα γινει μιας και οπως ξερω οι γατες δεν αλλαζουν και τοσο ευκολα περιβαλλον. Φυσικα ο χωρος θα ειναι περιφραγμενος αλλα οπως ξερετε οι γατες για πλακα σκαρφαλωνουν και πηδανε και μετα αντε να τις βρω. Πως θα μπορουσα να διαμορφωσω το χωρο στο κτημα ετσι ωστε να μπορω να παρω και τις γατες μαζι μου χωρις να υπαρχει κινδυνος να φυγουν;Απο την αλλη σκεφτομαι οτι εδω που μενουν ηδη εχουν συνηθισει και ειναι παραδεισος για αυτες καθως μενω στην εξοχη.Ομως αν φυγω πρωτον κινδυνευουν απο φολα μιας και δημιουργουν προβληματα στους γειτονες (ηδη ακουω γκρινιες) και δευτερον δεν θα τις ταιζει κανεις και αυτες εχουν μαθει (δυστυχως η ευτυχως) να εχουν καθε μερα φαι. Τι να κανω? Δεν ξερω.Σας ερχεται καμια ιδεα για το πως να διαμορφωσω το κτημα ωστε να ζουν ολα ειρηνικα και κυριως ασφαλη ? Μηπως θα κανω χειροτερο κακο αν τις παρω μαζι μου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-05-12 στις 22:38. Αιτία: Ζητήθηκε επεξεργασία από το χρήστη ^-^
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:11, 16-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Καλησπερα σε ολους!Θα ηθελα τη γνωμη σας και τις ιδεες σας για το παρακατω προβλημα.
Προς αποφυγη παρεξηγησεων προς τους ομοιδεατες φιλοζωους που δικαιολογημενα ισως σκεφτουν καποια πραγματα θελω να διευκρυνισω τα εξης:Οταν λεω οτι θα μεταφερω ολα αυτα τα ζωα στο κτημα φυσικα δεν εννοω να τα παρατησω εκει σε αθλιες συνθηκες και να πηγαινω μια στο τοσο να δω αν ζουν. Εννοειται οτι η φροντιδα θα ειναι συστηματικη τοσο στις βιολογικες τους αναγκες οσο και στις συναισθηματικες (παρεα, παιχνιδι, χαδια).Πιστεψτε με ειμαι απο τους φανατικους φιλοζωους και εχω αφιερωσει τη ζωη μου κυριολεκτικα στα ζωα (πασης φυσεως).Ισως καποιος σκεφτει γιατι δεν τα παιρνω μαζι μου στο διαμερισμα στη Θεσ/νικη. Νομιζω ομως ευκολα καταλαβαινει κανεις πως ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωσουν 4 σκυλια και τρεις γατες στον ιδιο χωρο απο τη στιγμη που δεν εχουν μεγαλωσει μαζι.Ασε που θα εχω προβληματα και με τους γειτονες.Επιπλεον αυτα τα σκυλια εχουν μαθει να ζουν εξω και δε νομιζω οτι θα αντεξουν σε ενα διαμερισμα...

Τελος παντων περιμενω με ανυπομονησια λυσεις και ιδεες για το πως να διαμορφωσω το χωρο μου γιατι σπαω το κεφαλι μου και δε μου ρχεται καμια ιδεα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-05-12 στις 22:38. Αιτία: Επεξεργασία quote
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 16:35, 16-03-11:

Καλησπέρα!
Μία πολύ καλή λύση για περίφραξη κτήματος,ιδίως για τις γάτες,θεωρώ πως είναι αυτή που θα δείς στο post #9, σε αυτό εδώ το link-> http://forum.mycat.gr/συζήτηση-επι...τας;-23865/

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:26, 16-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από stagonitsaa
Καλησπέρα!
Μία πολύ καλή λύση για περίφραξη κτήματος,ιδίως για τις γάτες,θεωρώ πως είναι αυτή που θα δείς στο post #9, σε αυτό εδώ το link-> http://forum.mycat.gr/συζήτηση-επι...τας;-23865/
Ευα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,τουλαχιστον ξερω οτι υπαρχουν λυσεις γιατι ειχα αρχισει να απογοητευομαι!!!!

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 20:37, 16-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Ευα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,τουλαχιστον ξερω οτι υπαρχουν λυσεις γιατι ειχα αρχισει να απογοητευομαι!!!!
Μην απογοητεύεσαι,γι'αυτό είναι το mycat και λύσεις υπάρχουν για όλα.
Ό,τι άλλο χρειαστείς,εδώ θα είμαστε εμείς,να σε βοηθήσουμε

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,129 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:13, 17-03-11:

Χιλια μπραβο σου που θα τα παρεις μαζι σου.Και εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να τα πας στο κτημα σου,απο το να τα αφησεις εκει.Ναι...στην αρχη οι γατες μπορει να δυσκολευτουν λιγο,για αυτο και θα χρειαζεται αυξημενη προσοχη..αλλα θα προσαρμοστουν..ειναι σιγουρο αυτο.Καλη επιτυχια..

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:28, 17-03-11:

Εφη ευχαριστω πολυ και εσενα για το ενδιαφερον!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 14:28, 18-03-11:

Οπωσδήποτε να τα πάρεις μαζί σου!!! Αν δεν τα πάρεις, απλά δε θα επιβιώσουν! Η περίφραξη σε σχήμα Γ είναι ιδανική για τις γάτες! Δεν μπορούν να βγουν, ξαναπέφτουν μέσα! Πρέπει όμως να έχει ύψος πάνω από 2,5 μέτρα! Στη χειρότερη περίπτωσηπεριφράσσεις καλά έναν πιο μικρό χώρο και μετά από 2-3 μήνες αφήνεις τις γατούλες να κυκλοφορούν και στην υπόλοιπη αυλή. Δε θα πάνε πουθενά! Μετά τους 2 μήνες το νέο περιβάλλον το θεωρούν σπίτι τους!!!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:50, 27-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Spiderwoman
Οπωσδήποτε να τα πάρεις μαζί σου!!! Αν δεν τα πάρεις, απλά δε θα επιβιώσουν! Η περίφραξη σε σχήμα Γ είναι ιδανική για τις γάτες! Δεν μπορούν να βγουν, ξαναπέφτουν μέσα! Πρέπει όμως να έχει ύψος πάνω από 2,5 μέτρα! Στη χειρότερη περίπτωσηπεριφράσσεις καλά έναν πιο μικρό χώρο και μετά από 2-3 μήνες αφήνεις τις γατούλες να κυκλοφορούν και στην υπόλοιπη αυλή. Δε θα πάνε πουθενά! Μετά τους 2 μήνες το νέο περιβάλλον το θεωρούν σπίτι τους!!!
Λουκια ευχαριστω και εσενα πολυ για το ενδιαφερον σου.Πραγματικα δεν ηξερα τι να κανω,αλλα τωρα βλεπω οτι υπαρχουν λυσεις.

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 11:15, 28-03-11:

Να είσαι καλά και εσύ και τα ζωάκια σου! Πάντα είναι καλύτερα τα ζώα με αυτόν που τα αγαπάει πραγματικά!!

Παράθεση

kougar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kougar
Ο kougar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O kougar έγραψε στις 13:24, 26-05-11:

καλησπερα στους απανταχου γατοφιλους.εδω και 3 χρονια εχω υιοθετησει μια γατουλα και μενουμε παρεα σε ενα σπιτι στην εξοχη.ειναι απολυτα ελευθερη να κανει οτι θελει και εχει συνηθισει το συγκεκριμενω μερος.φετος ομως λογω υποχρεωσεων θα λειψω ιουλιο αυγουστο ,και σκεφτομαι να την παρω μαζι μου(στην εξοχη θα ειναι και το νεο μερος).μηπως υπαρξει καποιο προβλημα για τη γατα;θα προσαρμοστει;αγχωνομαι μην απομακρυνθει και τη χασω.θα εκτιμουσα οποιαδηποτε συμβουλη.

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chatte_blanche
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H chatte_blanche έγραψε στις 14:52, 26-05-11:

Καλησπέρα!
Η γνώμη μου είναι να μην την αφήνεις έξω,ούτε στο νέο σπίτι,αλλά ούτε κ σε αυτό που μένετε μόνιμα, οι κίνδυνοι είναι πολλοί.
Για το θέμα της προσαρμογής θεωρώ οτι είναι κ θέμα του χαρακτήρα του ζώου, ο δικός μου ποτέ δεν αντιμετώπισε θέμα προσαρμογής. (κάθε Πάσχα,Χριστούγεννα κ καλοκαίρι τον έπαιρνα μαζί μου στις διακοπές κ πρόβλημα κανένα, ούτε στην προσαρμογή, αλλά ούτε κ στο ταξίδι!)
Αλλά εγώ θα επιμείνω.. ΜΗΝ την αφήνεις έξω!! Έχω πάθει κ έχω μάθει..!!

Παράθεση

kougar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kougar
Ο kougar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O kougar έγραψε στις 10:31, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από chatte_blanche
Καλησπέρα!
Η γνώμη μου είναι να μην την αφήνεις έξω,ούτε στο νέο σπίτι,αλλά ούτε κ σε αυτό που μένετε μόνιμα, οι κίνδυνοι είναι πολλοί.
Για το θέμα της προσαρμογής θεωρώ οτι είναι κ θέμα του χαρακτήρα του ζώου, ο δικός μου ποτέ δεν αντιμετώπισε θέμα προσαρμογής. (κάθε Πάσχα,Χριστούγεννα κ καλοκαίρι τον έπαιρνα μαζί μου στις διακοπές κ πρόβλημα κανένα, ούτε στην προσαρμογή, αλλά ούτε κ στο ταξίδι!)
Αλλά εγώ θα επιμείνω.. ΜΗΝ την αφήνεις έξω!! Έχω πάθει κ έχω μάθει..!!
ραφαελλα ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη.ας ελπισουμε να δεχθει να μενει μονιμα μεσα στο σπιτι καθως οταν τη βρηκα ηταν ηδη ενηλικη και ειχε μαθει να ζει εξω.και εδω και τρια χρονια που την εχω συνηθιζει να βγαινει εξω οποτε θελει.

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σμαραγδα21
H Σμαραγδα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 23:11, 29-09-17:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα θεματάκι και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ και ελπίζω να πάρω βοήθεια από δω.... Πριν κάποιους μήνες πέθανε η μια γατούλα μου..(το είχα γράψει και εδώ και πήρα αρκετή συμπαράσταση από τα μέλη και σας ευχαριστώ)..Έχω άλλες 4 γατούλες, σε διαμέρισμα οι οποίες δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει το έξω..ούτε καν στο μπαλκόνι δεν έβγαιναν για να καταλάβετε... Μετά από αυτό το δυσάρεστο..έγιναν πολλά στη ζωή μου και γενικά είναι τα πάνω-κάτω κυριολεκτικά..Για λόγους υγείας θα λείψω αρκετούς μήνες και ίσως πολύ παραπάνω. Οι γατούλες μου θα πάνε στην αδερφή μου που μένει 500 χλμ μακρυά, σε μονοκατοικία με αυλή, έχει και εκείνη γάτες και σκύλους έξω αλλά και μέσα στο σπίτι..Ετοιμάζει έναν χώρο για τις δικές μου στην αυλή, ώστε να προσαρμοστούν πρώτα και ως τώρα φαίνονται όλα εντάξει.. ο χώρος που τους ετοιμάζει είναι μεγάλος, περιφραγμένος ακόμα και από πάνω ώστε να μην μπορούν να βγουν από κάπου..
Το θέμα μου είναι ότι αγχώνομαι πολύ για το πως θα αντιδράσουν οι γατούλες μου......Φοβάμαι ότι θα σοκαριστούν πολύ από την αλλαγή, φοβάμαι μην πάθουν κατάθλιψη (δεν έχουμε χωριστεί ποτέ), έχουν μεγαλώσει από μωρά σε διαμέρισμα (αδεσποτάκια όλα και τα μεγάλωσα με μπιμπερό-τώρα είναι 5 χρονών)..Θα πάρουν μαζί τους και τα πράγματά τους (την προικούλα τους όπως το λέω), κάποια δικά μου ρούχα για τη μυρωδιά (δεν ξέρω αν χρειάζεται, αλλά το σκέφτηκα και αυτό)..
Την διαδρομή λέμε να τη χωρίσουμε στη μέση κάπως. Δηλαδή να τις πάω μέχρι κάποια χλμ εγώ με αυτοκίνητο, να συναντήσω την αδερφή μου σε ένα σημείο και μετά να τις βάλω στο δικό της αμάξι για να τις πάει στο σπίτι της...
Είναι πολλά και σας τρέλανα αλλά έχω χάσει ήδη τη μπάλα και χρειάζομαι βοήθεια....
Μήπως αγχώνομαι πολύ? Ή έχω δίκιο και χρειάζεται κάποιος άλλος τρόπος για να είναι καλύτερα εκείνες και στο ταξίδι (που δεν είναι και ήσυχες καθόλου ακόμα και με χαπάκι είναι σαν να μην το έχουν πάρει) αλλά και η εκεί διαμονή τους.......??
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 23:54, 29-09-17:

Αγχώνομαι τόσο που το προηγούμενο μήνυμα το πάτησα 2 φορές και δεν ξέρω και πως να το σβήσω κιόλας! Να συμπληρώσω ότι ξέρω πως οι γάτες δένονται με τους ανθρώπους που ζουν μαζί τους (μόνο αυτά ξέρουν να αγαπάνε) και με τον χώρο τους πάρα πολύ...δεν ξέρω τι να κάνω......γατογονείς βοήθεια!! Και όσο σκέφτομαι και τον αποχωρισμό μας...είμαι χίλια κομμάτια....Τις έχω αγκαλιά συνέχεια...όχι ότι πριν δεν τις είχα δηλαδή....οι ψυχούλες μου..τα παιδάκια μου....Μόνο η στιγμή που θα τις βάζω στο αυτοκίνητο της αδερφής μου και να τα βλέπω να στενοχωριούνται, να μου παραπονιούνται που τα αφήνω..με τις φωνούλες τους..μέσα στα κλουβάκια τους και να απομακρύνονται..σπαράζει η ψυχή μου!! Οι μέρες πλησιάζουν και δεν ξέρω και πότε θα τις ξαναδώ......
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,872 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 09:19, 30-09-17:

Σμαράγδα μου καλημέρα,

Ποιος από μας μπορεί να μη σε νιώθει και να μην καταλαβαίνει την αγωνία σου;
Είναι οι ζωούλες σου, τα θησαυρουλίνια σου που αναγκάζεσαι χωρίς να το θέλεις να αποχωριστείς...

Τα γατούνια σου θα είναι μια χαρά, γιατί έκανες ότι περνούσε από το χέρι σου για να είναι αυτός ο αποχωρισμός όσο το δυνατόν πιο εύκολος και ανώδυνος.
Μπορεί στην αρχή της απουσίας σου να ξεβολευτούν λιγάκι, όμως είναι καλό που έχεις ένα δικό σου άνθρωπο που θα τις φροντίζει, ώστε να είναι μείνουν ασφαλείς μέχρι την επιστροφή σου, χώρια που βοηθάει πολύ το οτι δεν είναι μόνο μια γατούλα, αλλά 4. Που σημαίνει οτι θα έχουν συντροφιά η μια την άλλη και δεν θα στρεσσαριστούν τόσο.
Θα συνηθίσουν, μην ανησυχείς, οι γάτες γνωρίζουν και προσαρμόζονται.
Άλλωστε, υποθέτω, οτι θα έχεις συχνή επικοινωνία με την αδερφή σου, θα ενημερώνεσαι, ώστε να μην έχεις τόσο άγχος.
Να επικεντρωθείς στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και που εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, να έχει την αισιότερη έκβαση και να επιστρέψεις γερή και δυνατή να ξαναγκαλιάσεις τα ζουζούνια σου και να μας ενημερώσεις και μας που αναμένουμε συνοδεύοντάς σε με όλες τις θετικές μας σκέψεις και τις καλύτερες ευχές μας για περαστικά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 30-09-17 στις 22:21. Αιτία: διόρθωση συντακτικού.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 14:27, 30-09-17:

Alkyone μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ καταρχάς για τις ευχές σου και μακάρι να εισακουστούν.. Ο αποχωρισμός είναι ένας "μικρός θάνατος" και δεν είμαι προσωπικά σε θέση να τον αντιμετωπίσω ανώδυνα δυστυχώς....Αυτό που με "καθησυχάζει" λίγο, είναι ότι για όσο καιρό θα είμαστε χώρια, ίσως και για πάντα, θα είναι όλες μαζί όπως λες και 'συ και στη φύση.. και όχι σε ένα διαμέρισμα κλεισμένες που δεν τις βλέπει καν ο ήλιος...Με ανησυχεί το ταξίδι πολύ και ειλικρινά δεν ξέρω ποιος θα είναι ο καλύτερος τρόπος για εκείνες. Να κάνουμε με την αδερφή μου τη διαδρομή μισή-μισή ή να τις πάω εγώ εκεί και να τις τοποθετήσω στο νέο τους χώρο? Θα φρικάρουν οι αγάπες μου σε "ξένο" αυτοκίνητο, "ξένους" ανθρώπους, "ξένες" μυρωδιές....αλλά δεν νομίζω ότι είναι και εφικτό να γίνει όλη η διαδρομή από μένα (είναι 7 ώρες ταξίδι συνολικά)...Για εκείνες με νοιάζει.. Τι να κάνω?????
Επίσης ο χώρος που θα μένουν τον πρώτο καιρό, για 1-2 μήνες, είναι περιφραγμένος από όλες τις μεριές και μετά θα τις έχει ελεύθερες. Μόνο που μπροστά από το σπίτι έχει χωράφια και από κάτω είναι ο δρόμος που πάνε σαν παλαβοί! Τρομάζω στην ιδέα για τη στιγμή που θα τις ελευθερώσει, μην πάνε στον δρόμο, μη χαθούν κλπ.......Θα έχουμε συχνή επικοινωνία ευτυχώς και θα μου λέει τα νέα τους και θα τις φροντίζει δεν λέω, αλλά δεν θα είναι και όλες τις ώρες στο σπίτι..πφφφφφφφ
Εκτός από τα κρεβατάκια τους, τις κουβερτούλες τους, τα μπολάκια τους, παιχνίδια και κάποια ρούχα μου, τι άλλο θα μπορούσα να τους δώσω ή να κάνω για μη νοιώσουν τόσο έντονα τον αποχωρισμό μας και να προσαρμοστούν πιο γρήγορα?
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 694 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:08, 30-09-17:

Σμαράγδα μου,δεν σε ξέρω, μα σε ξέρω,σε γνώρισα τώρα μόλις και σε αγάπησα.Η ψυχή σου ξεχειλίζει από καλοσύνη κι η καρδιά σου από αγάπη.Είσαι από κείνους τους ανθρώπους που έρχονται στη ζωή για ν'αφήσουν ένα ανεξίτηλο σημάδι.
Αυτό που προέχει καρδούλα μου είναι να γίνεις καλά και σ'αυτό θα στραφούν οι προσευχές μου.Θα τις ξαναδείς τις αγάπες σου ,δεν θα είναι παντοτινός ο χωρισμός σας.Μη βάζεις τέτοιες σκέψεις στο μυαλό σου παιδί μου.Περνάς μιά δύσκολη φάση και καταλαβαίνω πως τα συναισθήματα σε κάνουν να σκέφτεσαι άσχημα πράγματα.
Οι γατούλες σου,τα παιδάκια σου όπως λες θα είναι σε καλά χέρια,πιο καλά δεν γίνεται.Σκέψου να μην είχες αδέλφια ,όπως εγώ,να μην είχες άνθρωπο να σε βοηθήσει με τα ζωάκια σου.Πόση απελπισία θα είχε συσσωρευτεί μέσα σου.Γρήγορα θα συνηθίσουν ,είναι ζώα προσαρμοστικά ,δεν θα έχουν πρόβλημα.Έτσι που σκέφτεσαι κάνεις κακό στον εαυτό σου και στην υγεία σου.Πρέπει να συγκρατήσεις τις αρνητικές σκέψεις,οι οποίες κατά ένα εντελώς παράδοξο τρόπο,είναι οι μόνες που μας καθοδηγούν.Βιώνεις μιά δύσκολη στιγμή της ζωής σου,σε παρακαλώ,σε ικετεύω ,μην την κάνεις δυσκολότερη.Άφησε την υπόθεσή σου στα χέρια του Θεού και Αυτός θα φέρει την πιο ποθητή έκβαση.
Εύχομαι ολόκατδα οι λίγοι μήνες που θα λείψεις να περάσουν σαν στιγμή και όταν με το καλό επιστρέψεις,γιατί ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ τότε σε περιμένουμε όλοι εδώ να μάθουμε τα καλά σου νέα και να δούμε και τα παιδάκια σου.
Σε φιλώ καρδιά μου και σε παρακαλώ να δώσεις αέρα στην ψυχή σου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,872 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:58, 30-09-17:

...Με ανησυχεί το ταξίδι πολύ και ειλικρινά δεν ξέρω ποιος θα είναι ο καλύτερος τρόπος για εκείνες. Να κάνουμε με την αδερφή μου τη διαδρομή μισή-μισή ή να τις πάω εγώ εκεί και να τις τοποθετήσω στο νέο τους χώρο? Θα φρικάρουν οι αγάπες μου σε "ξένο" αυτοκίνητο, "ξένους" ανθρώπους, "ξένες" μυρωδιές....αλλά δεν νομίζω ότι είναι και εφικτό να γίνει όλη η διαδρομή από μένα (είναι 7 ώρες ταξίδι συνολικά)...Για εκείνες με νοιάζει.. Τι να κάνω?????
Επίσης ο χώρος που θα μένουν τον πρώτο καιρό, για 1-2 μήνες, είναι περιφραγμένος από όλες τις μεριές και μετά θα τις έχει ελεύθερες. Μόνο που μπροστά από το σπίτι έχει χωράφια και από κάτω είναι ο δρόμος που πάνε σαν παλαβοί! Τρομάζω στην ιδέα για τη στιγμή που θα τις ελευθερώσει, μην πάνε στον δρόμο, μη χαθούν κλπ.......Θα έχουμε συχνή επικοινωνία ευτυχώς και θα μου λέει τα νέα τους και θα τις φροντίζει δεν λέω, αλλά δεν θα είναι και όλες τις ώρες στο σπίτι..πφφφφφφφ
Εκτός από τα κρεβατάκια τους, τις κουβερτούλες τους, τα μπολάκια τους, παιχνίδια και κάποια ρούχα μου, τι άλλο θα μπορούσα να τους δώσω ή να κάνω για μη νοιώσουν τόσο έντονα τον αποχωρισμό μας και να προσαρμοστούν πιο γρήγορα?
Σου λέω τη γνώμη μου σε κάθε ένα από τα ερωτήματά σου:
Η απόφαση που πήρες σχετικά με το μοίρασμα της διαδρομής, νομίζω είναι η πιο κατάλληλη. Άλλωστε το ταξίδι είναι κάτι προσωρινό και δεν θα ωφελήσει τις γατούλες σου σε κάτι, αν παρατείνεις για λίγο την δική σου παρουσία σε αυτή την περίπτωση. Αντίθετα, αν μεταφέρεις μόνο τη μισή διαδρομή ή και αν είναι εφικτό να έρθει η αδελφή σου στο σπίτι να τα παραλάβει, νομίζω θα αποφύγεις την κούραση του ταξιδιού που θα επιβαρύνει (μαζί με το άγχος που υποθέτω οτι θα έχεις) τη σωματική σου υγεία. Βέβαια αυτή είναι απλώς μια γνώμη, άκου και άλλες και κάνε ότι εσύ πιστεύεις σωστότερο.
Για το χώρο που θα τις έχει μετά την πάροδο 2 μηνών, νομίζω προτιμότερο θα ήταν αν υπάρχει δυνατότητα με κάποιο τρόπο να περιφραχθεί, (τουλάχιστον ένα μέρος του), ή -ακόμα καλύτερα- να βρίσκονταν σε εσωτερικό χώρο, έστω και κατά πολύ περιορισμένο σε σχέση με την άπλα μιας τεράστιας αυλής, κήπου ή χωραφιού.
Όσο για τα "προικιά" τους, νομίζω είστε κομπλέ.
Αν θες κάτι παραπάνω (το πιθανότερο, να είναι περιττό), μια ιδέα είναι, λίγο catnip (γνωστό οτι η μυρωδιά του ξετρελλαίνει τις περισσότερες γάτες), σε σπρέι, να ψεκάσεις ελάχιστα τα κλουβιά μεταφοράς πριν τα βάλεις μέσα για το δρόμο προς το νέο τους σπίτι.

Που θα είναι το προσωρινό τους σπίτι, αφού σε περιμένουμε με το καλό να επιστρέψεις υγιής και χαρούμενη και να μας ανακοινώσεις ότι εμείς εδώ ευχόμαστε και προσευχόμαστε:
Να πάνε όλα καλά!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 00:44, 01-10-17:

Σε χιλιοευχαριστώ για τις ευχές σου!! Μακάρι να είναι προσωρινό όλο αυτό..μακάρι!! Θα ενημερώνω τις εξελίξεις. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση, τη στήριξη, τις συμβουλές..Όλοι εδώ με στηρίξατε σε μια ακόμη δύσκολη στιγμή μου και το θυμάμαι με πολύ αγάπη..

..Νιώθω ότι στη διαδρομή αν την κάνουμε μισή-μισή, θα τους λείπω όσο θα μου λείπουν και μένα. Δεν ξέρω, ίσως να είμαι και υπερβολική... Μακάρι να μην το νιώσουν έτσι και να ισχύει αυτό που λες..5 χρόνια αγκαλιά, κοιμόμαστε μαζί, παίζουμε και ξαφνικά ένα αντίο..προσωρινό (?) ποιος ξέρει.....
Ο χώρος που θα μείνουν πάντως είναι 1,80 ύψος, 1,80 πλάτος και 4 μέτρα μήκος σε ένα μέρος της αυλής, με κορμούς δέντρων μέσα, με σανίδες στα πλαϊνά για να ξαπλώνουν εκεί και να λιάζονται, ένα σπιτάκι μεγάλο να μπαίνουν μέσα για να κοιμούνται. Μου είπε ότι θα το φτιάξουν να είναι ωραίο και βολικό..
Η αυλή είναι περιμετρικά απ' το σπίτι και αρκετά μεγάλη που γύρω-γύρω έχει κάγκελα που εύκολα θα περνάνε από 'κει προς τα έξω (αν τις ελευθερώσει τελικά).
Σκέφτομαι να της πω να τις αφήσει εκεί μέσα και μετά απ' τους δυο μήνες. Να είναι περιορισμένες εκεί δηλαδή.. ή θα τους είναι σαν φυλακή...? Εγώ από τη μια θα ήμουν ήσυχη ότι δεν θα κινδυνεύσουν, αλλά εκείνες πως θα νιώθουν...? Τι ρωτάω θα μου πεις...Μεταφέρω το άγχος μου, συγνώμη Alkyone μου..Θέλω να είναι καλά απλώς...
Το λέω γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να τις έχει σε εσωτερικό χώρο, αρκετά δύσκολο θα έλεγα. Έχουν βέβαια έναν χώρο, αλλά είναι 1,50*1,50 και έχουν πολλά πράγματα μέσα. Το έχουν για αποθήκη. Στο σπίτι τους είναι αδύνατον (δυστυχώς)..έχουν ήδη πολλά ζωάκια.
Αυτό με το catnip είναι ωραία ιδέα!
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 00:56, 01-10-17:

Ολυμπία μου..δεν ξέρω τι να πω..τα λόγια σου με συγκινούν πολύ όπως και της γλυκιάς μου Alkyone!! Δεν μπορώ να βρω λόγια να σας ευχαριστήσω!! Σημαίνει πολλά για μένα!! Κλαίω και από χαρά γιατί μέσα σε όλο αυτό που μας περιβάλλει υπάρχουν άνθρωποι με τόσο καλή ψυχή όσο εσείς..Δεν αισθάνομαι μόνη πια. Έχω τη σκέψη σας, τις ευχές σας, σας αισθάνομαι δικούς μου ανθρώπους που πίστευα ότι δεν έχω. Ξαφνικά εμφανίστηκε και η αδερφή μου τη στιγμή που πίστευα ότι όλα έχουν τελειώσει! Θα προσπαθήσω τις συμβουλές σας να τις κάνω πράξη!! Σας ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου!!!!!!!!!!!
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 02:05, 01-10-17:

Και αυτά είναι τα παιδάκια μου.....

https://s25.postimg.org/wobjyacz3/IMG_4097.jpg
https://s25.postimg.org/r1f70wpwv/IMG_3792.jpg
https://s25.postimg.org/4dzxv3pvz/IMG_2738.jpg
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 01-10-17 στις 20:47. Αιτία: merge & εμφάνιση εικόνας.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 08:18, 01-10-17:

Αχ τα μωρούλια, είναι πανέμορφα!!!

Να'σαι καλά που τα ανάστησες και τα μεγάλωσες και να τα καμαρώνεις για πολλά πολλά χρόνια!

Αν κάποια στιγμή θελήσεις, θα χαρούμε να μάθουμε περισσότερα για τα λατρευτά αυτά πλασματάκια, ανοίγοντας ένα ολόδικό τους θέμα στην ειδική κατηγορία που έχουμε για τα καμάρια μας, εδώ
όπου γράφουμε την ιστορία τους, τα νέα τους τα οποία ανανεώνουμε και εμπλουτίζουμε μαζί με φωτογραφίες και βιντεάκια, βεβαίως-βεβαίως
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 694 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:04, 01-10-17:

Δεν θα ήταν δυνατόνα μην ήταν πανέμορφα τα μωρά σου!!!!!!Πάντα οι όμορφοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ μεγαλώνουν ωραία μωρά.
Θέλουμε να γνωρίζεις πως οι ευχές μας είναι μέσα από την καρδιά μας και μακάρι να μπορούσαμε να προσφέρουμε κάτι πιο ουσιαστικό.Ακόμη κι έτσι όμως καλύπτουμε αυτό το κενό έχοντας την προσοχή μας στραμμένη σε σένα.
Σμαράγδα σε συγχαίρω που τα αγαπάς τόσο πολύ ,αυτό με κάνει χαρούμενη ,επειδή δεν αισθάνομαι πως είμαι η τρελή της γειτονιάς.Υπάρχουν κι άλλοι πιο ''τρελοί'' από μένα
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 09:56, 01-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Αχ τα μωρούλια, είναι πανέμορφα!!!

Να'σαι καλά που τα ανάστησες και τα μεγάλωσες και να τα καμαρώνεις για πολλά πολλά χρόνια!

Αν κάποια στιγμή θελήσεις, θα χαρούμε να μάθουμε περισσότερα για τα λατρευτά αυτά πλασματάκια, ανοίγοντας ένα ολόδικό τους θέμα στην ειδική κατηγορία που έχουμε για τα καμάρια μας, εδώ
όπου γράφουμε την ιστορία τους, τα νέα τους τα οποία ανανεώνουμε και εμπλουτίζουμε μαζί με φωτογραφίες και βιντεάκια, βεβαίως-βεβαίως
Alkyone είναι υπέροχο το κολαζ που έφτιαξες!!
Από αριστερά είναι η Σπούκη μου (με το ένα ματάκι που την είχαμε βρει μέσα σε κάδο όταν ήταν μωρό)..Αγκαλίτσα είναι η Μπίλια (η γκρι) με τη μαμά της τη Μιλού (πάντα αχ'ωριστες). Είχαμε και την άλλη της κόρη, τη Σπίθα μας, που πέθανε τον Φεβρουάριο ............ (αδεσποτάκια και αυτές, και τα μωράκια της ήταν σφινομένα σε ένα αγωγό (!!)
Από κάτω, είναι το αντράκι της γατοπαρέας, ο Ρούχλας μας!
Με την πρώτη ευκαιρία θα φτιάξω δικό τους θέμα και θα βάλω και άλλες φωτογραφίες και βίντεο!
Θα μου λείψουν τόσο πολύ και τη στιγμή που θα τα βλέπω να απομακρύνονται, έστω που θα είναι και με την αδερφή μου, θα ξεριζωθεί ένα κομμάτι μου.........η ψυχή μου και η καρδιά μου θα είναι μισή....
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 10:08, 01-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Δεν θα ήταν δυνατόνα μην ήταν πανέμορφα τα μωρά σου!!!!!!Πάντα οι όμορφοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ μεγαλώνουν ωραία μωρά.
Θέλουμε να γνωρίζεις πως οι ευχές μας είναι μέσα από την καρδιά μας και μακάρι να μπορούσαμε να προσφέρουμε κάτι πιο ουσιαστικό.Ακόμη κι έτσι όμως καλύπτουμε αυτό το κενό έχοντας την προσοχή μας στραμμένη σε σένα.
Σμαράγδα σε συγχαίρω που τα αγαπάς τόσο πολύ ,αυτό με κάνει χαρούμενη ,επειδή δεν αισθάνομαι πως είμαι η τρελή της γειτονιάς.Υπάρχουν κι άλλοι πιο ''τρελοί'' από μένα
Καλή μου Ολυμπία, σε ευχαριστώ και πάλι! Δεν θα μπορούσαμε να μην είμαστε "τρελοί" για τα πλασματάκια μας αυτά..Εμάς έχουν και σε μας στηρίζονται...Μακάρι να μην συνέβαιναν όλα αυτά στη ζωή μου και να μη χρειαζόταν να τα αποχωριστώ...
Είναι μεγάλη η στήριξη που παίρνω από δω πάντως για ακόμη μια φορά...Είστε υπέροχοι άνθρωποι!!
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 10:21, 01-10-17:

Και αυτή εδώ η γλυκιά φατσούλα..είναι η Σπίθα μου..η τρεχαντίρο μου όπως την έλεγα...Μας λείπει αφάνταστα και μπορεί να έχει περάσει καιρός αλλά ο πόνος της απώλειάς της είναι ο ίδιος. Ακόμα δυσκολευόμαστε να δούμε φωτογραφίες της, κοιτάμε το σπίτι και την έχουμε εικόνα να τρέχει, να παίζει, να μας μιλάει!

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:09, 01-10-17:

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω την Τρεχαντηροσπίθα σας...
Οι απώλεια ενός αγαπημένου ζώου ,για μας που τα πονάμε,είναι αβάσταχτο κενό.Ακόμη και σήμερα μετά από 57 χρόνια θυμάμαι την πρώτη εμπειρία που είχα με 2 γατάκια,σε ηλικία μόλις 3ων ετών.Θα μου πείτε είναι δυνατόν?κι όμως είναι κορίτσια.Έπαιζα με μία φίλη κάτω από ένα δέντρο και ξαφνικά κάτι κουνήθηκε πιο δίπλα.Ήταν 2 γατάκια ,θυμάμαι αμυδρά πως πρεπει να ήταν μαυρούλια με λίγο άσπρο.Κουβαριασμένα στα χόρτα και εκείνη τη στιγμή η καρδιά μου μάτωσε.Ένα μεγάλο αγόρι της γειτονιάς που τώρα είναι 75 χρονών μου είπε πως συνέβη πράγματι αυτό το περιστατικό.Ήταν που λέτε εκεί παρών με το ποδήλατό του.Μόλις είδε που άρχισα να κλαίω βλέποντας τα γατάκια,κάνει πως θέλει να τα πατήσει με το ποδήλατο.Ούρλιαξε και τον παρακαλούσα,μη Γιώργο,μη το κάνεις σε παρακαλώ,μη τα γατάκια μου.Τα πήρα και τα πήγα σπίτι.Ο πατέρας μου προσπάθησε να τα βοηθήσει αλλά εκείνα δεν άντεξαν την πρόωρη κακουχία τους.Είμαι 60 χρονών κι ακόμη τα θυμάμαι και να που τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία να τα ξαναθυμηθώ μαζί σας.
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 11:53, 01-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Δυστυχώς δεν μπορώ να δω την Τρεχαντηροσπίθα σας...
Οι απώλεια ενός αγαπημένου ζώου ,για μας που τα πονάμε,είναι αβάσταχτο κενό.Ακόμη και σήμερα μετά από 57 χρόνια θυμάμαι την πρώτη εμπειρία που είχα με 2 γατάκια,σε ηλικία μόλις 3ων ετών.Θα μου πείτε είναι δυνατόν?κι όμως είναι κορίτσια.Έπαιζα με μία φίλη κάτω από ένα δέντρο και ξαφνικά κάτι κουνήθηκε πιο δίπλα.Ήταν 2 γατάκια ,θυμάμαι αμυδρά πως πρεπει να ήταν μαυρούλια με λίγο άσπρο.Κουβαριασμένα στα χόρτα και εκείνη τη στιγμή η καρδιά μου μάτωσε.Ένα μεγάλο αγόρι της γειτονιάς που τώρα είναι 75 χρονών μου είπε πως συνέβη πράγματι αυτό το περιστατικό.Ήταν που λέτε εκεί παρών με το ποδήλατό του.Μόλις είδε που άρχισα να κλαίω βλέποντας τα γατάκια,κάνει πως θέλει να τα πατήσει με το ποδήλατο.Ούρλιαξε και τον παρακαλούσα,μη Γιώργο,μη το κάνεις σε παρακαλώ,μη τα γατάκια μου.Τα πήρα και τα πήγα σπίτι.Ο πατέρας μου προσπάθησε να τα βοηθήσει αλλά εκείνα δεν άντεξαν την πρόωρη κακουχία τους.Είμαι 60 χρονών κι ακόμη τα θυμάμαι και να που τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία να τα ξαναθυμηθώ μαζί σας.
Είναι πένθος. Με τον πόνο του, τα δάκρυα, τις αναμνήσεις, όλα..Είναι αβάσταχτο πολύ ακόμα και μετά από καιρό. Δεν ξεπερνιέται γι΄αυτό και τα θυμόμαστε όλα..Είμαι 37 και έχω ζήσει ήδη αρκετά περιστατικά που κάποια δεν τα πρόλαβα, με κάποια με όση προσπάθεια δεν τα κατάφεραν, δικά μου και μη, κι' όμως τα θυμάμαι όλα...
Για τη Σπίθα μου έβαλα φωτογραφία αλλά δεν "ανεβαίνει". Προσπάθησα να κάνω επεξεργασία αλλά "κολλάει" και δεν μ΄αφήνει. Δεν ξέρω πως να το κάνω.
Τώρα σκέφτομαι πολύ το ταξίδι που θα κάνουν, να είναι όσο γίνεται πιο άνετο για εκείνες. Ανησυχώ πολύ γιατί δεν έχουμε αποχωριστεί ποτέ και στο αμάξι της αδερφής μου σκέφτομαι ότι θα με ψάχνουν, θα σοκαριστούν που θα είναι με άγνωστα πρόσωπα..Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά.. Η Alkyone μου έδωσε μια ιδέα με το catnip βέβαια (που ελπίζω να κάνει κάτι αυτό) αλλά δεν παύει να ισχύει ότι θα μπουν σε ξένο περιβάλλον απότομα....Με ανησυχεί η διαμονή τους στην αδερφή μου. Θέλω να είναι καλή, να μην κρυώνουν, που έχουν μάθει στα ζεστά τους, να παίζουν, να είναι χαρούμενες, να προσαρμοστούν γρήγορα. Τουλάχιστον δεν θα χωριστούνε ματαξύ τους και θα έχει η μια την άλλη..αλλά............αυτό το αλλά!
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 12:24, 01-10-17:

[QUOTE=Σμαραγδα21;4374615]Και αυτή εδώ η γλυκιά φατσούλα..είναι η Σπίθα μου..η τρεχαντίρο μου όπως την έλεγα...Μας λείπει αφάνταστα και μπορεί να έχει περάσει καιρός αλλά ο πόνος της απώλειάς της είναι ο ίδιος. Ακόμα δυσκολευόμαστε να δούμε φωτογραφίες της, κοιτάμε το σπίτι και την έχουμε εικόνα να τρέχει, να παίζει, να μας μιλάει!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9468a.jpg
Εμφανίσεις:  13
Μέγεθος:  92,7 KB  
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:34, 01-10-17:

Δυστυχώς δεν φαινεται η φωτο,ίσως η Σπίθα προτιμά να μη μας φανερωθεί.Δεν πειράζει ,μη κουράζεσαι,είναι σαν την είδα προσωπικά.Σταμάτησε ,σε παρακαλώ να υποφέρεις για την περαιτέρω πορεία των μωρών σου.Όλα θα πάνε καλά και σε λίγους μήνες θα είμαστε όλοι εδώ να χαρούμε την συνέχεια της αίσιας πορείας
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KOSIRINI
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H KOSIRINI έγραψε στις 21:26, 01-10-17:

Καλησπερα Σμαραγδα,Μη στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα και μετα θα τα σκεφτεσαι και θα λες ¨τι χαζη που ημουν και υπεφερα¨.Θετικη σκεψη να εχεις πανω απο ολα.Περαστικα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.Ευτυχως τα γατουλινια σου ειναι 4 οποτε δεν θα νιωθουν μοναξια.Συγουρα να τους δωσεις ρουχα σου για να εχουν την μυρωδια σου.Αυτο θα τα ηρεμει πιο πολυ,αλλα αυτο που φοβαμαι ειναι οταν τα αφησει ελευθερα επειδη δεν ειναι μαθημενα στο εξω.Δυστυχως επειδη και γω εχω γατακια στην αυλη και κατα καιρους εχω απωλειες αν και γεννημενα εξω,αν μπορει η αδελφη σου ν α τα κρατησει σε κλειστο χωρο.Οταν ειναι εξω τιποτα δεν ειναι συγουρο και ενα παραπανω για τα δικα σου.Οι γατες ειναι πιο ανεξαρτητα ζωα αυτο να σκεφτεσαι!!Ολα να πανε καλα ευχομαι και γρηγορα να εισαι παλι κοντα μας
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 13:56, 03-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από KOSIRINI
Καλησπερα Σμαραγδα,Μη στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα και μετα θα τα σκεφτεσαι και θα λες ¨τι χαζη που ημουν και υπεφερα¨.Θετικη σκεψη να εχεις πανω απο ολα.Περαστικα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.Ευτυχως τα γατουλινια σου ειναι 4 οποτε δεν θα νιωθουν μοναξια.Συγουρα να τους δωσεις ρουχα σου για να εχουν την μυρωδια σου.Αυτο θα τα ηρεμει πιο πολυ,αλλα αυτο που φοβαμαι ειναι οταν τα αφησει ελευθερα επειδη δεν ειναι μαθημενα στο εξω.Δυστυχως επειδη και γω εχω γατακια στην αυλη και κατα καιρους εχω απωλειες αν και γεννημενα εξω,αν μπορει η αδελφη σου ν α τα κρατησει σε κλειστο χωρο.Οταν ειναι εξω τιποτα δεν ειναι συγουρο και ενα παραπανω για τα δικα σου.Οι γατες ειναι πιο ανεξαρτητα ζωα αυτο να σκεφτεσαι!!Ολα να πανε καλα ευχομαι και γρηγορα να εισαι παλι κοντα μας
Την καλησπέρα μου και την αγάπη μου και σε σένα για τη συμπαράσταση και τα λόγια στήριξής σου.. Έχεις δίκιο. Και εγώ αυτές τις ανησυχίες έχω αλλά μίλησα πάλι με την αδερφή μου και με διαβεβαίωσε ευτυχώς, για να είμαι και εγώ ήσυχη, ότι θα τα έχει ναι μεν στην αυλή τους, αλλά θα έχουν τον δικό τους περιφραγμένο χώρο από όλες τις μεριές, θα είναι άνετα, σε ένα σημείο που δεν έχει κρύο το χειμώνα ("κόβει" ο αέρας) και το καλοκαίρι έχει δροσιά. Θα φτιάξουν σκαλοπατάκια να ανεβοκατεβαίνουν, θα κρεμάσουν από πάνω παιχνιδάκια να ασχολούνται, θα βάλουν δυο σπιτάκια μεγάλα, θα είναι πιστεύω καλά εκεί.. Θα της δώσω να τους βάλει ένα πάπλωμά μας και τα παπούτσια μου...δυστυχώς όμως θα είναι μακρυά μου....αλλά από ότι φαίνεται σε καλά χέρια..
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 14:03, 03-10-17:

Και η Σπίθα μου.....το κοριτσάκι μας..που μας λείπει πολύ...

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 19:53, 03-10-17:

Όμορφο το αγγελουδάκι με τα σμαραγδιά ματάκια...
Είθε η ψυχούλα του να γουργουρίζει ευτυχισμένη από το γατοπαράδεισο που σας βλέπει
και είθε από εκεί ψηλά, η δύναμη της αγάπης που μοιραστήκατε και που που είναι αιώνια, να σε προστατεύει.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KOSIRINI
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H KOSIRINI έγραψε στις 21:06, 04-10-17:

Δυστυχως υπαρχουν και οι απωλειες αυτες που μας τσακιζουνκαι γω στις 20 του Σεπτεμβρη πριν 14 μερες δηλ.εχασα εναν γατουλη που το ειχα μαζεψει 20 μερων απο το δρομο.Μολις τον ειχαν αφησει 2 παιδια στην ακρη ενος δρομου και ετρεχαν να φυγουν και περνωντας εγω με πηρε απο πισω νιαουριζοντας τοσο εντονα....σταθηκα το κοιταξα και καθησε και μου νιαουριζε.Το πηρα αμεσως,το εμβολιασα το καθαρισα μεσα-εξω και το ειχα στην αυλη μου μαζι με τα υπολοιπα γατακια μου.Ηταν ενα πολυ ζωηρο γατι και παρα πολυ γκρινιαρικο.Ανεβαινε σε ενα μπαλκονι που κανενα αλλο γατι δεν μπορουσε να ανεβει στα 25 χρονια που εχουμε γατες.Ηταν πολυ αισθητη η παρουσια του και ακομη πιο πολυ η απουσια του.Καθοταν μπροστα στην πορτα της κουζινας και γλωσσα δεν εβαζε μεσα του ετσι χωρις λογο και απο ενταση φωνης αλλο τιποτα....17 μηνες εζησε μονο ο γλυκοςδεν μπορω να το ξεπερασω,τον αγαπησα πολυ αλλα δυστυχως ηταν ατυχος.Μεσα στην αυλη μου χτυπηθηκε απο καποιο αυτοκινητο,αυτο δεν ειχε ξανασυμβει ποτεεεε.Οσα μου σκοτωναν εβγαιναν στον δρομο.Αμα δεν εχεις τυχη ,δεν εχεις παει και τελειωσεΟτι ισχυει για τους ανθρωπους ,ισχυει και για τα ζωα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους